wordt tot deelneming aan deze plechtig heid uitgenoodigd, en zal bij hare aankomst eenen stoet van alle Vlaamsche vereeni- gingen van Brussel ter verwelkoming vóór den ingang geschaard vinden. Op voorstel van den heer Buis, zal men de noodige stappen doen om van Z. M. de vergunning te verkrijgen den nieuwen tempel der "Vlaamsche tooneelkunst den titel te verleenen van //Koninklijke Vlaam sche Schouwburg. BINNENLAND. Bij kon. besluit is de met verlof hier te lande aanwezige kapt.-kw. van het leger in Nederl.-Indië L. Maurer, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. De officier-machinist der 1ste kl. A. Jongkees, beboerende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, en belast met de oplei ding der machinist-leerlingen aan boord van voornoemd wachtschip, wordt met den 16den dezer over geplaatst naar 's rijks werf te Am sterdam. In gemelden werkkring wordt hij alsdan vervangen door den officier- machinist der 2de klasse J. A. Goetz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. {Bovenstaande bericMen zijn uit de St.-Ct.) De Rageering heeft een wets ontwerp ingediend, om de vóór 1 September 1887 verplicht gestelde herziening der wet op de Kon. Mi litaire Academie een jaar uit te stellen. Eene wetsvoordracht toch om het militair onderwijs, voor zoo veel daarbij de opleiding tot en de hoogere vorming van den officier bij de landmacht betrokken zijn, in zijn geheel te regelen, en voor zoo veel de militaire academie betreft op nieuwe grondslagen te leggen, is niet tijdig genoeg aanhangig ge maakt kunnen worden. Het vaste voornemen der Regeertng is, in het aanstaande zittingsjaar de nieuwe, definitieve regeling tot stand te brengen. De liberale kiesvereeniging «Bur gertrouw» te Knijpe (kiesdistrict Sneek), heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer bij ontbinding gesteld de aftredende ledenmr. Van Diggelen, Heldt en Buma. De redactie van De Wereldburger deelt mede, «dat zij niettegenstaande de officieele tegenspraak, instaat voor de waarheid en vertrouwbaarheid van het in haar jongste nummer gepubliceerde telegram uit Pretoria, en in haar volgend nummer nog vol lediger bijzonderheden in zake den Trausvaalscheu spoorweg zal mede- deelen Inmiddels maakt de heer Beelaerls van Blokland, onder zijn officieelen titel «Min.-Resident van de Zuid- Afr.-Republiek» het volgende be kend «Het in nieuwspapieren verspreid gerucht alsof de aan de hh. Van den Wall Bake en Cluysenaer door de Zuidafrikaansche Republiek ver leende spoorweg-concessie waar schijnlijk binnen korten tijd zou worden ingetrokken, is van allen grond ontbloot. Dit verzinsel behoort tot het rijk der fabelen en onmoge lijkheden. Het officieel bekend ge maakte feit, dat de regeering der Zuidafrikaansche Republiek, met machtiging des Volksraads, voor f 600,000 in de door de concessio narissen opgerichte spoorwegmaat schappij heeft deelgenomen, had bij eenig nadenken reeds van de on waarheid van het gerucht kunnen overtuigen». De directie van de inrichting voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen te Amsterdam, Heeren gracht 96, geeft gehoor aan het meermalen gedaan verzoek om een dergelijke school buiten Amsterdam te vestigen, om de kinderen zoowel van de heilzame buitenlucht als van het gezegend onderwijs te doen ge nieten. Minbedeelden onzer natuur- genooten, toch worden dikwijls, ech ter zeer ten onrechte, enkel omdat men hun toestand niet kent, voor idioten gehouden en dan als zooda nig op instellingen geplaatst, waar zij volstrekt niet thuis behooren. Kinderen die over 't algemeen of enkel door spraakgebrek achterlijk zijn, kunnen door het gehoor niet de vereischte indrukken overplanten, terwijl ook het oog traag is ;n het opnemen. In een gezonde streek van Gel derland, te Brummen, heeft de di rectie de buitenplaats «de groote Zegerijaangekocht en voor school-, gymnastiek-, bad- en slaaplokalen ingericht als herstellingsoord voor zulke kinderen, waar de heer F. Kiugma de directie zal voeren, ter wijl dr. C. M. Voerman de genees kundige leiding op zich heeft ge nomen. Op grond van de degelijke resul taten bevelen tal van geneeskundi gen deze afdeeling aan ouders en voogden van achterlijke kinderen aau. Onder die bevoegde beoordeel aars treffen wij namen aan, als die van de doctoren van Lockhorst, te Dieren, Moll, te Arnhem, de Boer te Hardegarijp, Rompel te Amster dam, en Mensing te Rotterdam. Op het 17eeuwsche marktplein en iu den tuin te Amsterdam der tentoon stelling was het Dinsdagavond tot diep in den nacht zeer gezellig. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin waren alle huizen en ge bouwen met de ouderwetsche, maar altijd een phautaetisch aanzien ge vende vetglazen verlicht, waarbij dan nog gedurig bengaalsch vuur gloed en teekening aan het geheel gaf. Prachtig kwamen de waag, het raadhuis, de bodega's en de gebou wen der Amstelbrouwerij daarbij uit, terwijl twee muziekkorpsen de bezoekers, wier aantal tusschen 9 en 10,000 betalenden bedroeg, in verrukking brachten. Het weder was prachtig. Geen zomerkoelte zelfs bracht eenige stoornis in de alge- meene verlichting, die dan ook uit muntend slaagde. Tegen middernacht was de oude Amsterdamsche kermis na elf jaren rust weder formeel ingetreden. Er werd gehost, gedanst, gezongen, ge sprongen; alles draaide en krioelde door elkander, en dat in de vol- maakste orde. De stoomdraaimolen kon het werk niet af, en boven de schelle fluit klonk het vroolijk ge zang der draaienden. De burgemeester vertoefde gerui- men tijd op het plein. De Amsl. D. v. N. schrijft het volgende over een «optocht» Nadat Maandagavond de open bare vergadering in «Maison Strou- cken» was geëindigd, alwaar hon derden geen plaats hadden kunnen vinden, waren velen hunner wach tende op hen die het gebouw zouden verlaten. Toen dan ook de menigte het gebouw verliet, vormden zich weldra een optocht, die. liederen zin gende, de Leidsche straat introk. Bij de brug over de Prinsengracht stootte deze op een aantal politie agenten, die onder bevel stonden van den inspecteur Wijnmalen. Deze ver maande de menigte om niet verder en naar huis te gaan, daar de gevol gen anders op haar hoofd zouden neerkomen. Men scheen echter weinig lust te hebben om aan dit verzoek te voldoen, tenminste de stoet versterkt door een aantal nieuwsgierigen wel licht thans 800 h 1000 personeo groot, trok langs het Paleis van Justitie over de Leidsche- en Heeren grachten door de Heisteeg, over het Spui door de Kalverstraat naar den Dam. Na om het monument te zijn gegaan kwam de menigte ein delijk op den Vijgendam. Op den hoek van de Nes stootte zij eindelijk op eenige agenten, die onmiddellijk de sabels trokken en op de voorsten, grootendeels vrouwen, aanvielen. Een oogenblik ging het daar ruw toe. Verscheidene personen, waaronder vrouwen, ontvingen sabel houwen, een agent geraakte onder den voet en werd gewond. De politie-agenten, niet sterk ge noeg om de talrijke menigte te keer te gaan, trokken af in de Warmoes straat in de richting van het politie bureau der 2e sectie. De stoet zelf was in tweeën gedeeldeen gedeelte was naar de zijde van den Dam gevlucht en het andere gedeelte omringde nog altijd de agenten, dezen toeroepende dat zij «vrouwen beulen» en «vrouwenmoordenaars» waren. Geraden scheen men het echter niet te vinden om de agenten langer te volgen; de menigte sloeg een steeg in, waarop een der agenten haar luide nariep: «Pas maar op, over een dag of war tracteereu wij jelui weer op blauwe boonen!» De troep, nu zeer gedund, trok vervolgens over deNieuwmavkt, door de St. Anthonie- en Jodenbreestra- teu, naar het Waterlooplein; al zeer spoedig kwam uit het politiebureau een vrij aauzienlijke macht onder het bevel van een inspecteur opdagen, die een gedeelte van het plein bezette en de menigte gelastte uiteen te gaan en haar weg te vervolgen. Een ge deelte van het volk ging het koffie huis «De Leeuw van Waterloo» binnen, terwijl de auderen zich ver wijderden. Te twaalf uur werd ook dit Café op aanzegging der politie verlateu en ging iedereen kalm naar huis. De politiemacht verliet even zeer het plein. Voor het huis van den Burgemees ter op de Keizersgracht heeft zich omstreeks 10 uur een groep volk, grootendeels bestaande uit jongens en meisjes vrij net gekleed, met roode vlaggetjes bewogen, die liederen zougeu en «leve Domela Nieuwen- huis» riepen. Een brigadier en twee agenten zochten de menigte uiteen te drijven, wat hun niet gelukte aleer er versterking was gekomen uit het bureau in de Molsteeg. In het geheel zijn twee agenten ge wond. De Gooische stoomtram kwam Zondag met snelheid naar de Vinke- brug bij Diemerbrug, toen zich daar een rijtuig met zes personen op de rails bevond. Paard en voorste wie len waren er over. De machinist kon niet verhinderen dat de achter ste wielen verbrijzeld werden. Noch de reizigers, noch het paard bekwa men eenig letsel. Men schrijft ons uit Wormer- veer van 2 Aug. De heer M. F. Pieper, heeft zooals reeds werd gemeld, voor zijne be noeming tot lid van den gemeente raad bedankt en de heer J. A. Laan voor de benoeming tot wethouder. Dientengevolge is door B. en W. eene nieuwe verkiezing uitgeschre ven, op Donderdag den Hen Augus tus a. s. en eene herstemming zoo noodig 14 dagen later. Zaterdagavond stonden na afloop der Zeilersfeesten eenige personen voor het gemeentehuis alhier. Een van hen, zekere O., uit Kromme nie, rukte op eens een politieagent de pet van het hoofd en zette het daarmede op een loopen. De agenten zetten hem achterna, waarna O., in het nauw gebracht, in de Zaan sprong, met het gevolg, dat ofschoon hij zwemm-n kon, zijn lijk een half uur later werd opge haald. Men schrijft ons uit Zaandam Bij de herstemming tot benoeming van nog 2 leden van den gemeente raad hebben gisteren 393 kiezers van hun stemrecht gebruik gemaakt. Nader meldt men: Uitslag der stemming, zooeven bekend geworden, is, dat op zich vereenigde Johs. Ebmeijer 222, H. J. Versteeg 176, Mr. Z. W. Straat man 202 en Oostmeijer 156 stem men, zoodat zijn benoemd de HH. Joh. Ebmeijer (aftr. lid) en Mr. Z. W. Straatman. Tusschen Kruiningen en Krab- bendijke is eene wachtersvrouw door een goederentrein overreden. Zij was onmiddellijk een lijk en laat zes jeugdige kinderen na. Van de Leidsche hermis. Een brigadier der huzaren was den laatsten kermisavond zóó verwoed dat hij met zijne sabel iedereen te lijf wilde zelfs een politie-agent hem niet kon meester worden. Toen een artillerist den agent te hulp schoot, keerde de brigadier zich tot dezen eu verwonde hem met de sabel aan het hoofd. Met veel moeite werd de dader ten slotte naar de kazerne gebracht, terwijl de verwonde naar de infirmerie werd geleid. Dienzelfden avond kregen in eene tapperij aan de Janvossensteeg twee personen met elkander kwestie over het bezit van eene aldaar aanwezige schoone. Men zou die kwestie bui ten beslechten, waartoe overgaande eene onderlinge worsteling ontstond, waarbij de een den ander op ver raderlijke wijze met een knipmes verwondde. De dader werd kort daarop door de politie uit zijne woning gehaald, terwijl de ver wonde naar het ziekenhuis werd gebracht, alwaar bleek dat hij vrij ernstig aan den linker-bovenarm verwond was. Bij het ontdoen zijner kleederen viel de helft van een mesje op den grond, welke helft bleek te passen aan het op den dader ge vonden mesje. Proces-verbaal werd opgemaakt; eveneens tegen een paar andere personen, die mede door den drank bevangen en door drift vervoerd, elkander verwondingen, hoewel ge ring, hebben toegebracht. Vele menschen, «die zich Dins dag hadden voorgenomen naar 's Gra venhage toe te stoomen, om de pa rade te gaan zien,» hadden zoo schrijft de Avondp. het niet bij het voornemen gelaten, getuige de massa welke reeds lang voor twaalf uur rond het Alexanderveld ge schaard stond, waar dezen dag de wapenschouwing gehouden werd, daar de tribune voor de Turnfeesten het Malieveld ongeschikt maakte voor het defileeren der troepen. Op het vastgestelde uur reed de generaal-majoor Klerck het parade plein op, richtte een kort woord tot de strijders van 1830, die zich met hunne banier bij de niet inge deelde officieren hadden opgesteld, betuigde zijn ingenomenheid met de aanwezigheid van de met verlof zijnde cadetten en adelborsten en ging daarna, onder het spelen van het Wilhelmus, over tot het inspec- teeren der troepen. Het defileeren, door de grena diers en jagers in den gewonen pas, door de artillerie in gestrekten draf en door de huzaren in galop, be sloot het als altijd aantrekkelijk schouwspel. Weder moeten in het Westland vooral in de omstreken van Naald wijk, door eenige tuinders oneerlijke handelingen gepleegd zijn bij de aflevering van aardappelen aan de Engelsche markt, door in plaats van goede, groote aardappelen voor het grootste gedeelte de manden te vul len met kleine en groene, met en kele groote bovenop. Op den Delftschen weg staan enkele boomen zóó dicht langs de baan van de stoomtram, dat de vorige week een man, die zijn hoofd even buiten het balkon stak, ge troffen werd en het leven verloor. De Gemeenteraad van den Haag heeft thans besloten eenige boomen te doen rooien. Ook op andere banen in ons land zijn soortgelijke punten, vooral ge vaarlijk voor hen, die met den toe stand niet bekend zijn. Al de ge vaarlijke boomen te rooien of de baan te verleggen zou tot velerlei moeilijkheden aanleiding geven maar eene krachtige handhaving van de waarschuwing, om hoofd noch armen buiten het balkon te steken, is daarom wel noodig. Hem, die zich de eerste jaren van de Hollaadsche IJzeren Spoorweg maatschappij herinnert, staan nog de groote plakkaten in de derde klasse voor 't geheugen, waarbij verboden werd hoofd eu armen bui ten de waggons te steken. Toen waagde het niemand, zelfs maar een hand naar buiten te brengen, ook op het vrije veld. Thans is men op de spoortreinen niet bevreesd meer voor dit ondersteld gevaar en die zorgeloosheid heerscht nu ook op de tramlijnen, waar wel dege lijk gevaar bestaat. ArnhCt.) De politie te Schiedam heeft Maandagnacht weder eene goede vangst gedaan. Te 11 uur nl. ontdekte de agent van politie B. G. van Meurs, wiens waakzaamheid allen lof verdient, dat de straatdeur van het kantoor van de firma De Pater, Van der Pant Co., in da Westmolenstraat wel geheel dicht, doch niet op slot was. Het kantoor binnengaande, ont dekte hij achter eene deur, bii de brandkast, twee mannen, die hunne aanwezigheid wilden ophelderen met te verklaren dat zij er gekomen waren om naar werk te vragen. Het spreekt vanzelf dat de agent daarmede geen genoegen nam, want op het kantoor lagen papieren op den vloer door elkander, een kast was opengebroken en op de vloer lagen ook eene groote beitel en een grooten ijzeren priem, alsmede eene waskaars. Op een der lessenaars lag, reeds netjes iu een papier ge pakt, een bedrag van ongeveerf10 aan plak- en postzegels, die uit een ongesloten lessenaar genomen waren. aan 't gewelf zag hangen, niet langer dan hoogstens veer tig centimeter, dat ik bij mijn binnenkomst niet had opge merkt. Op dat vaatje was een naïef schilderwerk aange bracht, voorstellende een verbolgen zee onder een zwarten, dreigenden hemel. Het hoofd van een drenkeling, die op een vaatje leunde, stak boven de woedende golven uit, en onder dit schilderstuk las ik de woorden: «Gelofte van Osmin Laborde, ter herinnering aan het gevaar, waaraan hij in de Golf van Mexico ontsnapte, den 2en Januari 1842.» Op een der vlakke zijden van het vaatje stonden nog deze woorden te lezen«Dit vaatje heeft hem tot reddings boei gediend,» en aan den anderen kant: «Hij worstelde zes uren tegen de golven.» Een opwelling van nieuwsgierigheid, waaraan zich een gevoel van diep medelijden paarde, hield mijn aandacht gevestigd op dat vaatje, welks geringe afmetingen aan de waarheid der legende zouden hebben doen twijfelen, indien niet de p'aats waar het was opgehangen elk denkbeeld van opzettelijken leugen of van zwetserij had verbannen. Mijnheer, wilt gij zoo goed zijn heen te gaan; de pastoor heeft de mis geëindigd en de kapel wordt gesloten. Deze woorden die me werden toegefluisterd, wekten me uit mijn gepeins en toen ik me omdraaide, om te zien wie me den wenk had gegeven, stond de zeeman voor me, dien ik onder de mis op zijn knieën in 't gebed bad gezien. De man ging, zonder in verdere verklaringen te treden, naar de deur en ik volgde hem. Het wijwatervat voorbijgaande stak hij er de hand in, en met een flauw glimlachje op de lippen reikte hij me de vingertoppen om me het gezegend water aan te bieden. Ik nam het aan; we maakten het tee- ken des kruises en verlieten de kapel. Nauwelijks waren we buiten of de zeeman zei heel beleefd Neem 't me niet kwalijk, mijnheer, dat ik, zonder u te kennen, u aansprak. Mijnheer de pastoor had het mij verzocht, omdat de kapel moest gesloten worden. Geen excuses, als ik u verzoeken mag. 't Is daaren tegen aan mij om u te bedanken, antwoordde ik, - want ik had 't geheel vergeten dat het tijd was om heen te gaan. Werkelijk meen ik opgemerkt te hebben dat het vaatje uw belangstelling had opgewekt. Juist, en als die geschiedenis waar is.... O mijnheer, twijfel er geen oogenblik aan, bid ik u, viel de zeeman met groote levendigheid in. Hij zweeg een oogenblik en hernam toen: Een gelofte door een zeeman in de ure des gevaars gedaan, is een eerewoord aan God verpand, en waaraan hij nimmer ontrouw wordt. Ik moet er u bovendien bij zeg gen, dat hij zou meenen een slechte daad te verrichten, zich aan heiligschennis schuldig te maken, indien hij in de materieele volbrenging zijner gelofte er iets bijvoegde, wat niet met de striktste waarheid overeenkwam. Ik geloof u. Dus heeft die drenkeling, Osmin Laborde, gij ziet dat ik zijn naam heb onthouden, zes uren lang in de golf van Mexico rondgezwalkt zonder anderen steun dan dit vaatje? Ja, mijnheer. Om zoo stellig te spreken, moet gij alle bizonderhe- den van dat geval kennen. Ik ken er al de bizonderheden van, tot in haar ge ringste wisselingen, antwoordde hij, me met een kalmen, doordringenden blik aanziende. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2