GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Als aandenken aan zijn bezoek aan het eiland Marken op 12 Juli jl. heeft Z. IC. H. Prins Albrecht van Pruisen, met een vereerend schrij ven, aan den heer C. de Groot Cz., hoofd der school te Marken, eene prachtig bewerkte gouden doekspeld mot zijn borstbeeld, en aan de wed. Maritje Tijssen, de bezitster der groot ste en fraaiste verzameling Marken- sche meubelen en antiquiteiten, een fraai uitgevoerd kabinet-portret ver eerd, voor de bizondere welwillend heid hem bij dat bezoek betoond. Donderdag 21 Juli verscheen onder de Hollandsche vloot, vis- schende in de nabijheid van Aber deen, een Schiedamsche smokkelaar of een zoogenaamd drijvend drank huis, waarop dadelijk drie Holland sche loggers hun vlag vertoonden met het doel eenige liters jenever te koopen of tegen andere waarden in te ruilen. Dit laatste natuurlijk ten koste der reederijen. Op de vraag van een der schippers, wanneer hij weder naar huis zou zeilen, ant woordde de drankschipper«Zoodra de nog aan boord zijnde 1200 liters jenever verkocht zijn». Te verwonderen is het, dat der gelijke haudel door het Hollandsche gouvernement begunstigd wordt, door vrijdom van accijns te geven voor een artikel, dat op Helgoland uitgeklaard, doch aldaar nimmer wordt ontscheept. MaaslCt.) Op grond dat de expediteurs Reiman en Stok te Amsterdam zich hebben schuldig gemaakt aan ver korting van s' Rijks rechten, door aangifte van goederen ten invoer tegen eene lagere waarde dan hun was opgegeven, en gelezen een- schrijven van genoemde expediteurs dd. 8 Juni 11., waarbij zij aan den provincialen inspecteur kennis ge ven geen verder gebruik te willen maken van de hun verleende ad missie, heeft de Minister van Finan ciën ingetrokken de aan de expedi teurs voornoemd verleende admis- siën om op de kantoren der invoer rechten en aecijnsen te Amsterdam, Arnhem en Nijmegen aaDgiften voor anderen te doen. De bewoners der galerij rond om het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, hebben tot Burg. en Weth. hunner gemeente het verzoek gericht om pogingen aan te wenden ten einde dr. Mezger voor de stad te behouden. Den eersten Augustus is voor het eerst gas van de «Imperial» te Amsterdam gemeten met den voorge schreven Dumas-brander. Terwijl 31 Juli, met den Elster-brander, de liclitkracht op 17,5 normaalkaarsen werd gemeten, bedroeg zij, op 1 Aug. met den Dumas-brander gemeten, 15,2 en op 2 Aug. 14,4. Reeds den 3den Aug. steeg zij tot 16,2 en gis teren tot 16,4. De voorgeschreven kracht is 16. De toegepaste boete bedroeg 1 Aug. f 100, 2 Aug. f 200. Ware de «Imperial» voortgegaan met gas vau te geriDge lichtkracht te leveren, dan zou, volgens art. 22y der concessie, de boete eiken dag zijn verdubbeld geworden en dus spoedig ongehoorde sommen hebben bedragen. Naar men verzekert, is er sprake van, om het Marktplein der voe dingstentoonstelling te Amsterdam met al wat er bij behoort over te brengen naar de Parijsche wereld tentoonstelling van 1889. Men schrijft ons uit Zaandam Mr. Z. W. Straatman heeft voor zijne verkiezing tot lid van den ge meenteraad bedankt. De daardoor noodige stemming ter verkiezing van een nieuw raadslid zal plaats hebben Donderdag 18 Aug. e. k. Men schrijft ons uit Lands meer: Het onlangs verkozen Raadslid, K. Kalf te Landsmeer, heeft voor zijne benoeming bedankt, zoodat er behalve de reeds gemelde herstem ming tusschen W. Dil en J. van Beek (Burgem.) ook nog eene vrije ver kiezing moest plaats hebbben. De uitslag van deze was, dat bij her stemming W. Dil gekozen was, ter wijl bij vrije verkiezing J. Wals 26 stemmen en W. Dil 15 stemmen verkreeg. Herstemming tusschen beiden is het gevolg. Wanneer het waar is, wat het gerucht zegt, dat W. Dil voor zijne verkiezing bedanken zal, dan zien velen met gespannen verwachting den verdere loop der verkiezing tegemoet, Het is vreemd, beide candidaten der liberale en der antirevolutionairekies- vereeniging worden niet niet ver kozen, terwijl een andere, beslist liberale partij, in stilte werkende, hare bemoeiïogen beloond ziet. Te wenschen is het, dat de candidaten der «stille» liberale partij hunne be noeming aannemen. Een Leidsch standje. Een bezoek van een schoonzooD, waarop men werkelijk niet jaloersch behoeft te zijn en dat men liever aan zijne buren gunt dan er zelf de dupe van te worden. Zoo bracht zekere V. Donderdag een bezoek aan zijne vrouwsmoeder bij wie hij, toen hij de woning bin nentrad, eens flink huis ging houden; alles wat onder zijn bereik kwam, sloeg hij aan stukken alsof de on schuldige voorwerpen het helpen konden, wat er van te voren was gebeurd. Nadat hij nu zijn hart eens lucht had gegeven, begaf hij zich op de straat, en een weinig verhit door het gebruik van sterken drank, werd hij spoedig door een tweetal agenten aangegrepen met het doel hem naar het bureel te transporteeren. Dat scheen ook al niet makkelijk te gaan nauwlijks toch was hij eenige schreden vooruit, of «bom», daar liet hij zich tegen den grond vallen waardoor zij dan ook met hun drieën over elkander rolden. Dit gebeurde zoo nog een paar malen, alvorens zij een eind weegs met den woest- aard waren. Ter adsistentie kwamen nu een paar brugwachters aan, die ham in den rug grepen en zoodoende voortduwden. Ook zij werden echter gedurig onthaald op eenige achter- waartsche trappen, waardoor ook hunne positie allesbehalve benijdens waardig was. Na zoo weer een eind voortgesukkeld te hebben, werden deze assistenten vervangen door een tweetal agenten, zoodat de oproe rige persoon nu met vier dienaren der politie en onder een grooten toeloop van menschen naar het com missariaat werd gebracht, alwaar hem gelegenheid werd gegeven om over zijne zonden na te denken, en waarvoor hij zichlaterbij den rech ter zal moeten verantwoorden. {L. D.) De wethouders van 's-Graven- hage, de heeren Vaillant, Six en Evers hebben nu hun verzoek om ontslag aan den gemeenteraad in gezonden, daar zij de uitslag der verkiezingen als een votum van wantrouwen beschouwen. De Raad is tegen Maandag bij eengeroepen tot de benoeming van wethouders. Door de politie te 's Hage is aangehouden een opperman, die ver dacht werd verschillende der ge meente behoorende materialen te hebben ontvreemd van terreinen waar van gemeentewege werk zaamheden werden verricht. De aangehoudene heeft zijn schuld ten volle bekend en is overgebracht naar het huis van arrest. De groote Schouwburg te Rotterdam is Donderdag in 15 per- ceelen afgeslagen voor f 111,224. De gezamenlijke erfgenamen van den voormaligen directeur der stedelijke bank van leeniDg te Breda zijn dezer dagen, bij deurwaarders exploot, gesommeerd tot de betaling eener som van f 45,792,797», het bedrag der door hem in zijne betrek king van directeur verduisterde gelden. Aangezien de erfgenamen zijne nalatenschap onder voorrecht van boedelbeschrijving hebben aanvaard, zoodat daarop niet veel te verhalen zal zijn-verwachtdat men binnenkort de 4 borgen, die voor een geza menlijk bedrag van f 12,000 zijn borg gebleven en die allen weigeren aan hunne verplichtingen te voldoen, van wege de gemeente in rechten tot betaling dier gelden zullen worden aangesproken. WETGEVENDE MACHT. De Eerste Kamer heeft Donder dag tot en met het derde hoofdstuk de voorstellen tot grondwetsherzie ning aangenomen. Over art. 194 is waarschijnlijk Maandag a. s. de beslissing te wachten. In de zitting van Vrijdag werd met algemeene stemmen aangenomen het eerste voorstel van de grondwet (van het rijk en de bewoners). Het tweede voorstel (troonsopvolging) werd aangenomen met 31 tegen 5 stemmen, na bestrijding door de heeren De Bruyn en Van Akerlaken en verdediging van den heer Roéll en den minister. De heer van Naa- men vroeg of door deze wijziging bestaande verwachtingen werden gekrenkt. Het derde voorstel (2e tot 5e af- deeling van hoofdstuk II) werd met 29 stemmen tegen 1 aangenomen. Het vierde voorstel (6e en 7e af- deeling van hoofdstuk II) werd aan genomen met 32 tegen 2 stemmen. Het vijfde voorstel (kiesrecht) werd aangenomen met 26 tegen 10 stem men, nadat over den eed eene korte discussie wag gevoerd. De kansen der verschillende wetsontwerpen zijn uit de gevoerde beraadslagingennog nietop te maken. Tegen Hoofdstuk III, of althans tegen de Additioneele Artikelen, verklaarden zich de heeren De Bruijn, Pijnappel en Schimmelpenninck van der Oye. Tegen Hoofdstuk VIH alleen de heer De Bruijn. Over het voorstel-Schaepman tot herziening van Hoofdstuk X, lieten de heeren Pijnappel en Elout zich gunstig uit en bleven de andere sprekers voor- loopig zwijgen. De Regeeringsont- werpen in hun geheel genomen, werden door de heeren Meinesz, Van Naamen en Roëll zeer wel willend besproken. BUITENLAND. Engeland. Sir James Fergusson verklaarde in de Vrijdag gehouden zitting van het Lagerhuis, dat aan Ze- beler-pachade terugkeer naar Egypte is t oegest aann ad at hij zi ch schriftelij k verbonden had: le de plaats door de Egyptische regeering aangewezen niet te verlaten; 2e. zich onder het toezicht van genoemde regeering te stellen; 3e. zich niet te zullen be moeien met staatkundige of militaire vraagstukken betreffende Soedan, of andere aangelegenheden. Twee choleragevallen zijn op Malta voorgekomen op 2 dezer en vijf gevallen op 3 dezer. Duitscliland. Door B. en W. van Essen is aan den Raad het voorstel gedaau tot het oprichten van een standbeeld op de markt, ter herinnering aan den overleden geheimen Kommerzienrath Alfred Krupp. Oostenrijk. De correspondent van de Standard te Pesth heeft den Bulgaarschen gedelegeerde Stransky geïuterviewd. Deze zeide dat de mo gendheden, behalve Frankrijk en Rusland, de candidatuur van den prins van Coburg voor den Bul gaarschen troon hebben goedge keurd, terwijl ook Rusland verklaard moet hebben, dat het in de candi datuur berusten zal, mits de tegen woordige regenten en ministers af treden en een nieuw gekozen Sobranje den prins van Coburg wederverkieze. De prins vertrekt eerstdaags naar Tirnova. Italië. De cholera-epidemie neemt toe, voornamelijk te Catania, Paler mo en Roccella. Alle schepen die te Palermo aankomen, zijn aan een geneeskun dig onderzoek onderworpen. Rusland. De St. Petersburgsche courant meldt als gerucht, dat in hooge regeeringskringen bij de uit voering van de jongste voorschriften omtrent buitenlanders, het mogelijk is eenige mildere overwegingen te doen gelden. Zoo is het bevel tot uitzetting voorloopig geschorst voor buitenlanders, die in het beheer van particuliere en handelsondernemin gen eene verantwoordelijke plaats vervullen, terwijl de provinciale besturen aangeschreven zijn, om het opnemen van buitenlandsche indus- trieelen in het Russische onderda nen-verband zooveelmogelijkgemak- kelijk te maken. De tijdingen omtrent het al of niet aanvaarden van den Bul gaarschen troon door prins Ferdinand van Saksen-Coburg blijven nog steeds onzeker luiden. Een Russisch gezind blad te Sofia spreekt in een zijner laatste nummers van een vijandelijke beweging tegen den prins, doch ofschoon het blad dit verzekert, aal men zich alleen op de gebeurtenissen der eerstvolgende dagen moeten verlaten om in den doolhof van berichten over het al of niet aanvaarden van den troon den rechten weg te vinden. Berichten uit Philippopel, inhou dende dat officieren hun ontslag zouden hebben genomen, omdat zij er niet in konden slagen hunne sol daten te weerhouden, gewapender hand tegen de burgerij optetreden, zijn onjuist. Vijf officieren die hun ontslag hadden ingetrokken en gevraagd hun rang in het leger opnieuw in te nemen is dit toegestaan. Overi gens hebben te Philippopel geen onlusten plaats gehad. Turkije. Er hebben bloedige botsingen plaats gehad tusschen Montenegrijnen van Was witch en Albaneezen van de aangrenzende districten, gelijk gewoonlijk tenge volge van twisten over het weiden en diefstal van vee. De Turksche overheid van Scutari is ten krach tigste opgetreden om te voorkomen dat de Albaneezen zich zeiven recht verschaffen; zij heeft eene sterke troepen-afdeeling gezonden en po gingen in het werk gesteld om met de Montenegrijnsche overheid tot eene schikking te geraken. Door de verkeerde plaatsing van een komma werd onlangs een familie te Potsdam groote angst be zorgd. Daar had een ouderenpaar hun driejarig zoontje naar de groot ouders gezonden, die buiten woon den, opdat het zwakke kind er zou aansterken. Voor eenige dagen kre gen de ouders bericht dat het kind ernstig ziek was geworden en men een dokter had gehaald. De vader spoedt zich er dadelijk heen, doch verneemt van den dGkter dat er vol strekt geen gevaar is. Hij gaat toen naar het telegraafkantoor en seint zijn vrouw: «Hoop niet ernstig». Daar krijgt de moeder het telegram en leest: Hoop niet, ernstig». De moeder kreeg een toeval en werd zelve ernstig ziek. Later bleek dat de man in zijn zenuwacht;gen toe stand zelf de komma verkeerd had geschreven en de telegraaibeambte in deze geen schuld had. Te Stargardt had de onder nemer van een paardenspel, om groo- ter toeloop uit te lokken, een wed strijd uitgeschreven. Wie het in het worstelperk tegen een zijner kunste naars wilde opnemen en dezen over won, zou een uurwerk tot loon be komen. Een stevige metselaars knecht trad als mededinger op, en hoewel de worstelaar van beroep aanhoudend zorgde, zich tegen den wand te dringen om zoodoende een steunpunt te erlangen, moest hij het ten slotte, afgemat, opgeven. Eeni- gen tijd daarna uitgedaagd om den strijd te hervatten, weigerde hij dit ten stelligste, even stellig als hij weigerde den uitgeloofden prijs te geven. Toen werden de talrijk op gekomen toeschouwers woedend, en noodzaakten den overwonnene zijn overwinnaar niet alleen den prijs te geven, maar nog f 3 reisgeld bo vendien. De tusschenkomst der po litie was noodig om erge feitelijk heden te voorkomen. Op een buiten nabij Aken werd de dame des huizes 's nachts in haar slaapkamer gewekt door geraas. Zij zag in een hoek een mannengestal- te. Kalm dronk zij een glas water uit, dat op een nachttafel stond en ging toen schijnbaar weer slapen. Terwijl de dief wachtte totdat zij weer ingeslapen was, sprong de dame plotseling aan de tegenovergestelde zijde het bed uit, liep de belen dende gang in en bereikte, hoewel door den dief achtervolgd, tijdig ge noeg de slaapkamer van haar man om door alarm te maken den in breker op de vlucht te jagen. Deze was door de open deur naar den salon gegaan en de dame had, ter wijl zij op de gang iiep, nog de tegenwoordigheid van geest den ke rel daar in te sluiten. Hij ontkwam echter uit het venster. Een afdeeling Fransche sol daten, welk eene oefeningsmarsch maakte in de omstreken vanNizza, werd op een weg welke tusschen twee rijen bergen liep, door een bergstorting overvallen. Twee sol daten werden door de vallende rotsblokken verpletterd en een twin tigtal min of meer ernstig gewond. Er zijn thans in Europa 108 prinsen en 66 prinsessen van huwba ren leeftijdvan deze zijn 3 prinsen en 3 prinsessen reeds verloofd. Het pas verschenen No. van de Mouvement géographique bericht dat de voorhoede van Stanley's ex peditie op dit oogenblik zoo ver zal zijn opgerukt, dat zij Emin Bey kennis zal hebben kunnen geven van de nadering der hulp. Stanley zelf stoomde inmiddels met de boo ten Peau en Nemry Read den Arou- houimi zoo ver mogelijk op, in ge zelschap van het door hem uitge kozen blank en zwart personeel. Dr. Stanley is weder naarLeopold- ville teruggevaren, om daar den adjunct Sose met zijnen troep en bagage en in Bolobo den majoor Barthelst met 150 man en nieuwen voorraad aan boord te nemen, en naar het kamp aan den Arouhouimi over te brengen. Overigens neemt de handel aan den Congo sterk toe. Vijf stoomboo- ten worden thans van Mutadi naar Stanleypool overgebracht. Daarmede houden zich 2000 dragers van den staat en 1500 van de Hollandsche maatschappij bezig; een van die 5 booten behoort aan de Hollandsche factorij. De regeeringen van Brazilië en van eenige Zuid-Amerikaansche republieken zijn voornemens in No vember a.s. te Lima een congres te houden ter behandeling van de cho lera-epidemie. Uit de officiëele op gaven blijkt dat alleen in Chili van Januari tot Juni in dit jaar 10,200 menschen aan de cholera overleden zijn en de regeering meer dan een millioen dollars heeft uitgegeven ter bestrijding van de epidemie. De emir van Afghanistan, dus verhaalt de «Lahore Gazette», leed voor eenigen tijd aan een gezwel in den nek. Zijn lijfarts, een Afghaansch kwakzalver, schreef hem een zalfje voor, om het gezwel te smeren. Doch die zalf veroorzaakte den emir zulke hevige pijnen, dat hij den volgenden dag zijn arts liet onthoofden. Ten einde het beschadigen van boomen tegen te gaan, had de bur gemeester een groot botd tegen een boom doen aauslaan en daarop laten plaatsen«Ieder boomschender zal gestraft worden met 3 gulden boete, de helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen.» Er werden wel boomen van takken beroofd en namen er in gesneden, maar er werd geen boete betaald. Ten einde raad, wendt de burgemeester zich tot zijn vrouw, die hem raadt, in plaats van een boete geeselmg op het schenden van boomen te stellen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De drie-guldens-boete werd nu vervangen door het woord «geeeeling» en nu las men: «Ieder boomschender zal gestraft worden met geeselingde helft voor den aanbrenger en de helft voor de armen. Een schuldeischer kwam bij een student en vroeg hem de beta ling van een rekening. De student ontving den man vriendelijk en zeide tot hem: «Wees zoo goed, Donderdag terug te komen, dan zal ik u zeggen, wan neer gij weêr terug komen kunt». Onlangs werd in een verga dering van aandeelhouders in een maatschappij tot vice-president ge kozen de heer G., van wien 't be kend is, dat hij te huis min of meer onder den pantoffel zit. Beter keuze, zeide Mr. L., van de benoeming hoorende had men nooit kunnen doen, want zoo ie mand, dan weet hij wat aan de betrekking van vice-president ver- i bonden is. - Hoe dat zoo? vroeg men. Wel,was het antwoord hij is te huis al zoo lang vice-pre sident geweest. Menig drukwerk heeft slechts een genietbaren inhoud, wanneer er een worst in gewikkeld is. BEVALLEN 4 Aug. C. J. Kuit-van Gend d. - J. Wille- brands-Veltman d. - 5. J. NL Lans-Op dcu Eu de z. - A. Mes-van deu Anker z - A. P. M. Cor- net-Wiggers z. - W. C. Larmené—vaii Bommel d. - J. M. van Eekhout-Joostcn d. - 6. J. Bos- Iinmers z. - W. J. Verzijlberg-Boon d. OVERLEDEN: 6 Aug. A. J. Malherbe 8 in. z. Korte Poellaan. FAMILIEBERICHTEN UIT DE VOORNAAMSTE DAGBLADEN. BEVALLEN: 1 Aug. J. G. Petri—Blom z. Euscbede. - 3. W. M. van der Brcggen-Van der Breggen d. Sassenbeim. - 4. 11. Pijnappel-Doozeman z. Am- sterd. - o. H. J. F. M. Jagtman-Mulder z. Am- sterd. - S. Lensvclt-Radcr z. Delft. - It. Polak- Van Aalten z. Rottcrd. GEHUWD: 4 Aug. L. J. J. Content en C. Duitz, Amst. - S. J. Brandon en B. II. Stokvis, Wecsp. - G. Oprei Jz. en D. van der Linde, ltockanje. OVERLEDEN: 30 Juli. W. Eek 40 j. Rotterd. - 2 Aug. B. Rooscboom-Trip SO j. Aiust. - J. H. G. B. van der Maesen 24 j. z. Amst. - 3. J. P. Pruschen d. Amst. - J. P. Weyer, Gouda. - 4. J. C. van Riet 4 m. z. Rotterd. - L. A. Tabakspinder 69 j- Amst. - A. G. van Hoogstraten-Rating 55 j. Leiden. - L. Vermeulen 65 j. Puttershoek. - 5. "Wed. M. C. F. Daamen—Veriegh 67 j.'s-Hage. - Wed. Th. Rijkers-Blokhuizen 86 j. 's-Hage. - J. W. Anthony 54 j. Rotterd.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2