NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Tante's verhaal. 5e Jaargang. Dinsdag 9 Augustus 1887. No. 1255. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: STADSNIEUWS. DE KERMIS. BINNENLAN D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Rit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicite Etrangere G. L. DATJBE <f Co., JOII. F. JONES, Sncr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Mont mar tre. Haarlem, 8 Augustus. In de vergadering van den Ge meenteraad van Woensdag 10 Aug. a. s. zal, na het onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuw ge kozen leden, het voorstel van B. en W. tot hervorming der Burger avondschool aan de orde worden gesteld. Voorts komen in behandeling het voorstel van B. W. tot herziening van de jaarwedden der onderwijzer, en dat tot bevordering van eene on derwijzeres aan de Meisjesschool. Het is kermis in Haarlem, en een flinke, degelijke ook! De gelegenheden tot ver maak zijn zeer vele, men ga zich over tuigen. We kunnen niet overal tegelijk zijn en zullen voor de hand weg het een en ander aanduiden, om later uitvoeriger daarbij stil te staan. Het tooneelgezelscliap van Lier heeft thans twee troepen in onze stad. Elke dier twee afdeelingen staat geheel op zich zelve en heeft haar eigen genre. Am sterdam, je bent ecnig, het verma kelijk stuk van den heer C. P. T. Bigot, die zelf een hoofdrol speelt, is een z. g. operette vaudeville met veel muziek en vroolijke wijzen. ©e eerlijke make laar, die in de tent op de Groenmarkt optreedt, heeft de titelrol in een blijspel met zang dat dol amusant is en veel be zoekers trekt. In de sociëteit ©e Kroon, wier groote zaal zich zoo bij uitstek leeut voor allerlei voorstellingen, wordt het gezelschap van den heer Frits van Haarlem verwacht. Onder de specialiteiten die Dinsdag optre den, zijn sterren van de eerste grootte: Chré- tieuni b. v., de populaire coupletzauger die het lied van de Maliebaan in ons land het eerst zong en bekend maakte; Le Quatuor- Toulousain,een viertal zangers met stemmen als engelen; Les frères Athos, die onge looflijke toeren verrichten enz. We komen nader op dit gezelschap terug. In den schouwburg op den Jansweg treedt Dinsdag het Hollandsche operage zelschap van den heer de Groot op met de komische operette ©onna Juanifa van Suppé. De voornaamste artisten werken daarin mee. Donderdag a. s. geeft hetzelfde gezelschap ,/De Vledermuis" van Strauss. Woensdagavond speelt in den schouw burg het gezelschap Kreukniet, Mutters 1 Co., uit de Salon des Variétés te Amster dam, men geeft dan de Lotgevallen van een vroolijken Rentenier, meueer Troctelmaia. Onder verschillende andere merkwaar digheden verdient voorzeker vermelding de beroemde Prins Colikri, een jong- mensch van 16 jaar, maar niet grooter dan een kind van 1 jaar. In het pak van zeeofficier vertoont hij zich aan de be zoekers, schrijft aan zijn tafeltje gezeten met een pennetje op een papiertje, alles even nietig klein; het menschje is slechts eenige kilo's zwaar. Men verzuime niet dit wondermensch te gaan zien in zijne tijdelijke woning tegenover het stadhuis. Tegenover de Kroon is de zetel van Galathee, het beeld dat door de toover- kunstou van de heeren Bamberg en Cliambly achtereenvolgens verandert in een levende .vrouw en in een bloemruiker, om ten sl'ö"tte weer te versteeneu. Ia de maand Juni van dit jaar werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorweg Mij. 39.521 reizigers ver voerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f6217.295 dat van goederen - 378.83 en aan diversen - 320.925 Totaal f 6917.05 zijnde per dag-kilometer f 26.25. Door de commissie van toezicht op de scholen van m. o. alhier, is een plan ont worpen tot reorganisatie van de burger avondschool alhier, met welk plan B. en W. hun volkomen instemming hebben be tuigd, en dat zij onveranderd aan den gemeenteraad ter vaststelling aanbieden. Indien de raad er rich mede vereenigt, wordt de sc'.ooi in twee afdeelingen ge splitst, elke met een afzonderlijk leerplan. In heide afdeelingen wordt het teekenon- derwijs gegeven door tusschenkomst van de directie der school voor kunstnijver heid, deels in de gemeentelijke lokalen waar thans de burgeravondschool is ge vestigd, deels in het gebouw aan den Dreef achter het Paviljoen. Het onderwijs in de le afd. is bestemd voor den ge wonen werkman, die het onderwijs aan de iagere school heeft voleindigd, of die na gehouden examen blijk heeft gegeven dat hij met goed gevolg het onderwijs aan de gemeentelijke avondschool zal kunnen vol gen. Het onderwijs zal daar omvatten: de Nederlandsche taal, de "Fransehe taal, rekenen, beginselen van algebra en meet kunde, terwijl aan werklieden boven 18 jaar van deze vakken vrijstelling zal kun nen worden verleend, en aldan de vrij vallende uren aan teekenonderwijs worden gewijd. Yerder kennis van eenvoudige werktui gen en vau bouwstoffen, rechtlijnig tee kenen toegepast op het ambacht en hand- teekenen. Het onderwijs in de 2e afd. is bestemd voor hen die een langeron schooltijd door- loopen hebben en het diploma voor het eind-examen aan de II. B.S. met 3-jarigen cursus verkregen hebben of met goed ge volg een daarmede gelijkstaand examen hebben afgelegd; bovendien moeten zij reeds voldoend onderwijs in het teekenen hebben ontvangen om met vrucht de les sen in het teekenen in deze afd. te kunnen volgen; het is dus in hoofdzaak bestemd voor den aanstaanden opzichter, baas, chef van afdeelingen en fabrieken, enz. Het omvat: rechtlijnig teekenen toegepast op het ambacht, handteekenen, toegepaste wiskun de, beginselen der waterbouwde, kennis van grondstoffen en bouwmaterialen, land meetkunde, ornamentleer en kunstgeschie denis. De leerlingen kunnen vrijstelling bekomen van de lessen in do vakkeu, welke niet tot hun werkkring behooron. De cursus in de le afdeeling is drie jarig, in de 2e t veejarig, maar het teeken onderwijs kan in beide naar de behoeften der leerlingen worden voortgezet. Het schoolgeld wordt vastgesteld op f 10 voor een leerling der le op f20 voor een leerling der 2e afd. van 1 September tot uit. April. In de toelichting wordt gezegd dat de werkman, voor wien de burger-avond school, zooals die thans sedert 1865 be staat, is ingericht, minder zuiver weten schappelijk onderwijs behoeft, dan wel een onmiddellijk op de praktijk gericht onder wijs. De kennis omtrent het ambacht zelf moet worden vermeerderd, daardoor zal de werkman, die dit geleerd heeft, in waarde stijgen, en zijn welstand zal als een noodzakelijk gevolg daarvan bevorderd worden. Daaibij is het teekenen hoofd zaak; het is als het ware hot schrift van den werkman, dat hij noode ontberen kan. Het denkbeeld is, de nieuwe regeling, als zij nog dezer dagen haar beslag krijgt, in werking te doen treden op 1 Septem ber a. s. Bij Zr. Ms. besluit van 2 dezer is aan mr. W. A. baron van Yerschuer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Nederl. commissaris voor de Rijnvaart, onder dankbetuiging voor de door hem in die hoedanigheid bewezen diensten, en tijdelijk met de functiën van Nederlandsch Rijnvaart-commissaris belast de heer mr. W. A. P. Yerkerk Pistorius, hoofddirect. der dir. hel., invuerr. en acc. aan het departement van Financiën. Bij Zr. Ms. besluit van 4 Augustus is benoemd tot kantonrechter-plaalsvervan- ger in het kanton Helmond J. Veenenbos, ontvanger der registratie en dom. te Hel mond. Bij kon. besluiten van 5 Augustus is goedgekeurd dat de burgemeester van Borne, jhr. E. J. J. S. von Böniiingbau- sen, is benoemd tot secret, dier gemeente; is, met ingang van 1 October, aan jlir. dr. D. H. Waubert de Puiseau, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school opziener in liet district Leeuwarden. Bij kon. besluit van 4 Aug. zijn benoemd: tot landmeter der 1ste klasse van het kadaster J. H. W. Lindeman te Zutphen, thans 2de klasse; tot landmeter 2de kl. B. Upmeyer te Assen, thans 3e kl.; tot landmeter 3de kl. D. J. van Gelder te Leeuwarden, thans 4de kl.tot landmeter 4e kl. J. Schoonenberg te Am sterdam, thans adspirant-landmeter. Bij kon. besluit van 14 Juli jl. is be noemd tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, mr. C. J. Heylidy, voorzitter der commissie van onderwijs te Paramaribo. Door den minister van Marine zijn met 1 September a. s. benoemd tot ad- spirant-administrateur bij de zeemacht de jongelieden J. VV. Broers, J. C. Hoorweg, J. E. W. In de Betou, W. Nanniug, J. H. van Trooyen en G. A. Yries. De gewone audiëntie van den min. van Oorlog zal op Donderdag 11 Aug. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) LI. Zaterdag nacht heeft een pol derwerker, genaamd Lodovicus Smout, oud 27 jaren, geboren te Odsendrecht, eeu hoornblazer bij de infanterie alhier, na eenige twist bij het verlaten van een danshuis in de Schoolsteeg, vijf steken met een mes toegebracht en wel in de hals, rug eu buik, waarvan twee wouden gevaarlijk. De polderwerker is naar het huis van Arrest, ea de hoornblazer naar de Infirmerie over gebracht. Door het hoofdbestuur van den Ned. Cricket Bond is bepaald, dat de Bondswedstrijd te Amsterdam plaats zal hebben op 21, 22, 23 en 24 Au gustus. In den persoonlijken wed strijd kunnen cricketers slechts in ééne hoedanigheid opkomen, dus bowlers niet ook als batsmen, en batsmen niet tevens als bowlers. Het beurtschip De Hoop, varen de op Dedemsvaart en gevoerd door schipper Jacob Aarsen, te Am sterdam liggende Prins Hendrik kade nabij de Kraansluis, is sedert Donderdag deu 4n dezer door den schipper verlaten, zonder dat om trent zijn tegenwoordig verblijfiets bekend is. In het vaartuig bevinden zich eene vracht planken, vier vaten petroleum, twee zakken suiker, een pianino en een kanarievogel. Men vermoedt dat den schipper, door wien ook eenige gelden voor anderen waren geïnd, een ongeluk overkomen is. Men schrijft ons uit Hilversum: Aan de zwem- en badinrichting in de Gooische vaart nabij deze gemeente werd Zondagmiddag een groote gecostumeerde zwemwedstrijd gehouden, welk gevolgd werd door een waterfeest, 't Was een verma kelijk, opwekkend schouwspel; de verschillende toeren en dolle spron gen deden menigmaal een luiden schaterlach weerklinken. Het feest werd opgeluisterd door de welbe kende Beijersche kapel onder direc tie van den kapelmeester Ulrich. De commissie verdient allen lof voor hare bemoeiingen en haar wordt voor een volgende gelegenheid de organisatie van zulk een prettig feest ten zeerste aanbevolen. Het altaar en andere voor werpen, hier te Hilversum vervaar digd en bestemd voor de tentoon stelling in het Vaticaan ter gele genheid van het feest van paus Leo XIII, zal ter bezichtiging worden gesteld in de zaal der katholieke vereeniging alhier, van Donderdag 11 tot Maandag 15 Aug. De toe gang is voor een ieder vrij, doch de bezoekers kunne hunnen gitten in een schaal storten, welke zullen dienen tot dekking der kosten, enz. Naar ik verneem is een bezoek meer dan de moeite waard, zoodat te verwachten is dat menigeen van de gelegenheid om iets schoons te zien zal profiteeren. In den namiddag van den 5den dezer, omstreeks vijf ure, barstte in de buurtschap Weerestein, onder Hillegom, een hevige brand uit. Eene rietschelf van den heer Hopman geraakte in brand, welke, door de droogte, spoedig in lichtelaaie stond. Het vuur tastte daarna de schuur en de werkplaats van den rietdekker Burggraaf aan, welke weldra tot den grond afbrandden. Door den oostenwind sloeg de brand over naar twee in de nabij heid staande bollenhuizen van de FBUILXiBTO -IV. i) Tante, gaat ge mee naar het paardenspel? Stil, Edmoud, vraag niet! Maar, mama, waarom mag ik tante nu niet vragen of ze mee naar 't, paardenspel gaat? 't Was een tienjarige knaap die deze vragen deed. Tante Marie zat aan het venster en tuurde op straat. Bij de eerste vraag had zij gerild. De moeder trok Edmond naar zich toe en fluisterde; I Omdat tante niet medegaat. Ja, maar waarom dan niet? Vraag nu niet meer. Later zal je 't wel eens te weten komen; nu"begrijp je zulke dingen nog niet. Komaan, zeg tante goeden dag en ga mede. Den ganschen avond, terwijl de clowns grappige kunsten 3 vertoonden, dacht hij er over na, waarom tante Marie nu I niet was medegegaan. Ze ging anders toch altijd mee. En 't was zoo mooi. De paarden renden door den circus, de clowns vertoonden de koddigste toeren, de gedresseerde hon den deden zich voor als volleerde kunstenmakers en de olifant bleek een eerste virtuoos te zijn op de mondhar monica. En dan was er nog een kunstenmaker die aan de vlie gende trapeze de gevaarlijkste toeren verrichtte, zoodat Ed mond elk oogenblik vreesde dat hij van boven neer zou vallen. Intusscheu zat tante Marie aan het venster en tuurde op de straat. In de kamer was 't donker geworden en de vraag van den knaap, waarom zij niet mede was gegaan naar den circus, klonk haar nog in 'l oor. En zij dacht er over na hoe alles in zijn werk was ge gaan. Zulke dingen vergeet men niet licht, al zijn ze ook twintig jaren geleden gebeurd. Zij zag hem weder voor zich staan, met zijn groote, krachtige gestalte en donkerblauwe oogen. Den ganschen avond, toen Rudolf Kroner aan haar was voorgesteld, moest zij aan hem denken, 't Was de eerste maal dat een man zoo geheel haar gedachten bezig hield. Haar neef, door wien zij met hem in kennis kwam, wist niets van hem te vertellen, dan dat hij een zeer aangenaam man in gezelschap was en blijkbaar van zijn geld leefde, zonder iets om handen te hebben. Rudolf kwam bijna dagelijks, om met haren neef en de beide meisjes, Marie en hare toenmaals veertienjarige zuster te gaan wandelen, terwijl de ziekelijke moeder en een oude dienstmaagd op het huis bleven passen. Daar de moedwillige Elsa steeds beslag legde op den neef, bleef Rudolf soms uren lang met Marie alleen, ter wijl het jonge, levenslustige paartje hen soms een heel eind vooruit was en weinig acht sloeg op de langzaam achteraankomenden. Marie voelde zich weldra sterk tot Rudolf aangetrokken. Aan een schat van edele gevoelens paarde hij een uitge breide kennis. Op elk gebied was hij thuis. Alle hoofd steden der wereld had hij gezien en hij wist er zeer aan genaam over te praten. Zoo gebeurde het, dat zij zich op een goeden dag in stilte verloofden. Rudolf stoud er op, dat het engagement voorloopig ge heim zou blijven. Hij moest een groote reis van ongeveer drie maanden ondernemen en na zijn terugkomst zou hij haar als zijn vrouw naar zijne woning voeren. Onder bittere tranen nam zij afscheid van hem en ver borg haar liefde en smart voor 't oog der wereld. De eenige troost die haar bleef, vond ze in de brieven die de geliefde haar schreef uit Frankrijk, want daarheen voerde zijn weg 't eerst. Zoo verliepen er eenige weken de helft van den tijd die hun scheiding duren zou. Toen ontving zij de uitnoo- diging van een familie in een der Noord-Duitsche residen ties om daar te komen logeeren. Een nicht, met wie zij op de kostschool was geweest, was voorgoed in het ouder lijk huis teruggekeerd, en Marie nam de uitnoodiging aan. Ondanks de scheiding van den geliefde bracht zij aan gename en gelukkige dagen door in gezelschap van hare liefste vriendin en in den schoot harer familie, die alles deed om haar genoegen te verschaffen. Kinderen, hoe denk jelui er over, om van avond eens naar 't circus te gaan; dat moet prachtig wezen?vroeg

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1