BUITENLAND. heereri P. van Waveren Jz. Co., bloemisten, welke beide buizen ook vuur vatten. De brandweer, spoedig op de plaats van het onheil aanwe zig, slaagde er gelukkig, in bij tijds de beide laatste perceelen te bewa ren. Ware dit niet het geval geweest, de schade zou niet te overzien zijn geweest, aangezien juist in deze maand de bloembollen op de stelling liggen en voor de verzending naar het buitenland gereed gemaakt wor den. Het woonhuis en kantoor waren dan ook voorzeker eene prooi der vlammen geworden, daar de berg, pas met hooi gevuld, geheel is uit gebrand. Omstreeks zeven uren was men het vuur der belendende perceelen meester, zoodat de spuit van Benne- broek, welke intusschen was aan gerukt, geen water behoefde te geven. Oorzaak van den brand onbekend. In den nacht van 31 Juli op 1 Aug. jl. zijn uit een ongesloten bij gebouwtje in eenen tuin te Zaan dam vermist: 2 jachtgeweren, dub belloops Lafauehée, kaliber 16, het eene gewoon, het andere gemerkt op den loop met vergulde letters «Kettner Cöln», de kolf van buiten gegraveerd met gouden en zilveren ganzen en patrijzen. De commissaris van politie te Zaandam verzoekt opsporing, inbe slagnemiüg en berichtbenevens aanhoudiDg, zoo daartoe termen zijn. Men schrijft ons uit Enkhuizen Gedurende de afgeloopen maand Juli werden door de spoorbooten Holland, en Frieslandvarende tus- schen Enkhuizen en Stavoren, niet minder dan 8163 personen vervoerd benevens veel vee. Heden kwam bij de directie der Naamlooze Vennootschap Paar dentram HoornEukhuizen een adres in, onderteekend door 86 in gezetenen der gemeente Blokker, waarin wordt aangedrongen, zoo spoedig mogelijk een aanvang te willen maken met het leggen der rails en het verder exploiteeren van die lijn in de gemeente Blokker, te meer wordt daarop aangedrongen omdat het vervoer per spoor in die gemeente voor de bewoners zeer ongeriefelijk is. Te Monnikendam (men doet daar veel voor het onderwijs) staat bij de schutsluis een tarief bord. Be halve orthographische fouten, als: modderbaKKen, balK en planK, staat daarop het volgende letterlijk «Vaartuigen bestemt tot vervoer van pasiegiers alsmede voor melk- schuiten betaald het halve schut- geld.» Een geachte familie uit Rot terdam ging eenige weken op reis naar Mariënbad. Twee jonge kinde ren van 12 en 13 jaar waren achter gelaten en aan de zorg van bloed verwanten toevertrouwd. Den kinde ren scheen evenwel hunne nieuwe omgeving niet te bevallen, want op zekeren dag waren beiden verdwe nen. De bloedverwanten durfden de zaak niet bekend maken, alhoewel zeer bezorgd over het lot der beide knapen. Spoedig werden zij echter gerustgesteld door een bericht uit Mariënbad, dat debeide kinderen goed en wel aldaar waren aangekomen. In het ziekenhuis te Utrecht werd Vrijdagmiddag een persoon binnengebracht, die de onvoorzich tigheid had gehad om te Vreeswijk de stoomtram te verlaten, nog voor dat deze geheel stilstond, met het treurig gevolg dat de man viel, eenen arm brak en eenige kneuzin gen bekwam, waaronder vooral die aan het hoofd nog al reden tot be zorgdheid moeten geven. Na door den geneeskundige te Vreeswijk voorloopig te zijn behandeld, werd zijne opneming in het ziekenhuis wenschelijk geacht en de man der waarts overgebracht. Uit Tiel wordt gemeld dat daar op den 3den dezer met eene vrouw hetzelfde gebeurde, als Vrijdag te Breda heeft plaats gevonden met eene vrouw, vergezeld van twee kinderen. Daar de vrouw te Tiel ook twee kinderen bij zich had en daar, evenals de vrouw te Breda, verhaalde dat haar man in den Bosch boekbinder was, lijdt het geen twijfel, of beide vrouwen zullen wel ééue zijn. Nadat zij te Tiel zich uitgeput had laten nedervallen en weder was bijgemaakt, gaf zij op den Bosch, met achterlating van haren man, te hebben verlaten, uit schaamte omdat zij en haar man uit hunne woning waren gezet zonder eenig middel van be staan te bezitten. Nadat zij door eenige goede lieden van eten, kleeding voor hare kin deren en goed wat reisgeld was voorzien, heeft zij Tiel verlaten, waarschijnlijk om hare praktijk elders voort te zetten. Na afloop der wielerwedstrij den, uitgeschreven door den A. iV. W. Bzal een Limburgsehe velo- cipedist den volgenden rit binneü 5 dagen maken: van Roermond via Maastricht over Maesyk, Horn, Weert, Eindhoven, Bokstel, Tilburg, Breda, Dordrecht, Rotterdam, Gou da, Utrecht, Amsterdam, Amers foort, Zwolle, Leeuwarden tot Gro ningen, en via Nijmegen terug, om weder te Roermond aan te komen. KOLOMEN. BATAVIA, 26 Juni. Ben 28n precies om negen uur, is de Goeverneur-Generaal en gevolg uit de Pri- okhaven naar Samarang vertrokken. Even over achten arriveerde Z. E. ver gezeld van de stafmuziek per extra trein te Taudjoug-Priok waar de in de haven liggende schepen pavoiseerden (uitgezon derd de //Voorwaarts" van de Maatschappij //Nederland," welke slechts de Nederland- sche vlag vertoonde.) Be stoombooten der Ned.-Ind. Stoom vaartmaatschappij paradeerden bovendien. Be Bromo" van laatstgenoemde maat schappij was voor de reis van Z. E. netjes ingericht en heesch bij het aan boord stappen van den Goeverneur-Generaal wimpel en vlag. Er waren niet veel nieuwsgierigen en het weinigje publiek, dat aanwezig was, hield zich vrij koel Slechts de paradee- rende matrozen kon men een gecomman deerd //hoera" hooren roepen. Be //Bromo" vertrok onder het officieel saluut der Welkomstbatterij en het spelen der staf muziek. (B. Ii.) Be //Loc." bevat het volgend tele gram uit Atjeli via Singkel (hetwelk de mededeeliug van het «B. PI." bevestigd:) z/Abdoel Madjid, schoonvader van den pretendent voor het sultanaat te Atjeh, heeft zich onderworpen. Hij wordt plechtig geïnstalleerd. Plet gebeurde wordt beschouwd als een voorbode der herstelling van het sulta naat." Omtrent de hierboven bedoelde onder werping van Abdoel-Madjid, schoonvader van den pretendent-sultan van Atjeh en de hechtste steunpilaar van de oorlogs partij, wordt in een correspondentie van de //Sumatra Ct." het volgend gemeld: Het eenigste nieuws van belang is de onderwerping van Toeankoe Abdoel Mad jid, een afstammeling der oude Sultans- familie, schoonvader van den pretendent sultan, en kort geleden nog de hechtste steunpilaar van de bekende Kemela-partij* Beze onderwerping had plaats op den 16den dezer, ten huize van den Goever- neur alhier, alwaar de hoofdofficieren met hunne adjudanten, benevens de chef van den staf zich hadden vereenigd. Be Toeankoe werd in een open rijtuig afgehaald door den kapitein Nieuwenhuizen, civiel en militair gezaghebber van Segli en den controleur Boutmy, terwijl Toeang- koe Iioessin eveneens in dat rijtuig had plaats genomen. Op het generaalsplein, aan weerskanten van de goeverneurswoning, waren twee compagniën infanterie opgesteld, terwijl het escadron cavalerie het front occupeerde. Bij het oprijden van het generaalsplein door bovenbedoeld rijtuig, werd het Volks lied door de muziek gespeeld en werden de geweren door de troepen geschouderd. Nadat Toeangkoe Abdoel Midjid het rijtuig had verlaten, werd hij ontvangen door den plaatselijken commandaut en den assistent-resident van Groot Atjeh, die hem binnen de pendoppo begeleidden en voor den Goeverncur brachten. Op het oogenblik dat, na een gehouden toespraak de Goeverneur den Toeangkoe de hand reikte, werd een saluut van 9 schoten door de artillerie gegeven. Na afloop der plechtigheid werd de Toeangkoe op dezelfde wijze als bovenver meld, naar het rijtuig gebracht en verliet hij den kraton, vergezeld door Toeangkoe Hoessiu. l)e ouderwerping van dezen man, kan van groot gewicht worden voor den verdo ren loop der Atjehgeschiedenis, mits met veel takt en beleid van zijn grooten invloed worde gebruik gemaakt. Meer mag ik er voor het oogenblik niet van zeggen. Naar men aan het WB. H." mede deelt, zal reeds binnen zeer korten tijd het thans bij de infanterie gebezigd wor dende reglement op den inwendigen dienst vervangen worden door een nieuw voor schrift, waarin tal van bepalingen zullen worden opgenomen, wier urgentie den laatsten tijd is gebleken. Zoo zullen o. a., naar men zegt, de etensuren voor den troep veranderd worden en het middagmaal, in stede van om half vier, voortaan om zes uur 's avonds na afloop van den dienst genuttigd wordt; een verandering, die vooral door de Euro peanen op hoogen prijs zal gesteld worden. Ook moeten verscheiden kleine diensten, die thans door luitenauts worden bijge woond, in de toekomst door de onder adjudanten worden verricht, zijnde volgens het nieuwe reglement alles er op berekend, om den officieren minder in 't touw te houden en meer gelegenheid tot studie te verschaffen. Boor de Regeering is goedgekeurd de tusscheu de Sultan en de llijksgrooten van Linga-Riouw en den heer E. B. du Oloux gesloten notarieele overeenkomst, voor de ontginning van tin op het ge- heele eiland Singkep. Men meldt 011s uit Palembang, dat een bende kwaadwillige Bjambinoezen ge- poog hadden de Boesson Bawas (afdeeling Banjoemasin) af te loopen, welk voornemen evenwel door het kordaat optreden dei- poli tie aldaar bij tijds is verijdeld. Geslaagd in het toelatiags-examen voor de Hde afdeeling krijgsschool. Luit, inf. Kotting, luit. art. Adama van Schel- tema, luit.-kwartierm., Vosmaer, luit.- kwartierm. Muller. Boor de ondervinding wijs geworden heerscht tegenwoordig een strenge controle op de in de militaire kampementen toe gelaten soldatenvrouwen. Geen enkele wordt toegang verleend, zoo de overtuiging niet bestaat, dat zij bepaaldelijk bij een dei- militairen behoort, terwijl haar onverwijld het verblijf in de kazerne wordt ontzegd, als blijkt, dat zij van trouw aan kaar echtgenoot haar fort niet maakt. En wil het ongelnk, dat haar man door haar schuld in een hospitaal moet worden opgenomen, dan is de snelheid, waarmede zij uit het kampement wordt verwijderd, bepaald miraculeus. Beze maatregelen hebben het gelukkigste gevolg en dragen zeer zeker enorm bij tot het welzijn van den minderen soldaat. Be directeur van Justitie heeft den Goeverneur van Sumatra's Westkust per telegram te kennen gegeven, dat ruim 600 dwangarbeiders en hunne mandoors gereed moeten zijn om naar Atjeh te worden op gezonden, terwijl ook den resident van Batavia door genoemde autoriteit is opge dragen om alle valide dwangarbeiders gereed te houden voor de opzending naar' Atjeh met het oog op de jongste woelin gen aldaar. Engeland. Hartington hield Vrij dag, bij gelegenheid van een feest maal dat te zijner eere door een unionistisch afgevaardigde ge geven werd, eene redevoering. Hij zeide dat de tijd voor eene nauwere vereeniging tusschen liberalen, uni onisten en Tories nog niet gekomen was. Die tijd zou niet aanbreken vóór de Tory-partij meer geneigd heid betoonde om het pad van voor uitgang te betreden. Intusschen wa ren de liberalen en unionisten ge negen tot het aannemen van rede lijke voorwaarden. Het Lagerhuis heeft na een tweedaagsch debat het rapport over de novelle der Iersche agrarische wet aangenomen, en is daarna tot de derde lezing overgegaan, die geen discussie uitlokte. De Pall Matt Gazette deelt mede omtrent het laster-proces, door het gewezen parlementslid O'Donnell tegen de Times aanhangig gemaakt. Hij eischt eene schadevergoeding van 50,000 pd. st. voor de lasterlijke beschuldiging van medeplichtigheid aau politieke moorden in Ierland, alsmede dat door den rechter aan de Times verboden worde met hare lasteringen voort te gaan. Aan de Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de toestand van den emir van Afgha nistan stellig in de afgeloopen week veel ongunstiger geworden is. De legerbevelhebbers van den emir scbijnen machteloos tegenover de opstandelingen die, althans gedeel telijk, thans van moderne wapenen voorzien zijn. De werkstaking der machi nisten en conducteurs der Midland Spoorw. Maatsch., is, zooals gevreesd werd, uitgebroken. De treinendienst is geheel gestaakt en de Vereeniging van Spoorwegambtenaren zet de werkstakers met alle krachten aan om in hun genomen besluit te blij ven volharden, totdat de directie der maatschappij de nieuw ingevoerde bepaling dat de loonen niet meer per week maar per werkuur worden berekend, zal hebben ingetrokken. De maatschappij is thans bezig zich van ander personeel te voorzien. Duitscllland. De groote manoeu vres bij Straatsburg zullen 12 Augus tus beginnen. Zij zullen bestaan in een aanval op het fort Bofe op den rechter Rijn oever, terwijl te Mainz operaties van dezelfde soort door de pioniers en het luchtvaart-detachement zullen worden uitgevoerd; men zal zich op het fort Bofe van de artillerie en electrisch licht bedieuen. Deze ma noeuvres zullen twaalf a. vijftien dagen duren. Op bevel van den astatthalter» van Elzas-Lotharingen zijn acht en dertig Fransche werklieden, die te Agricourt, aan de grens, woonden, van het Duitsche grondgebied ver bannen. Frankrijk. Er heeft Zaterdag een tweegevecht plaats gehad tus schen Reinach, directeur van de Répnil. franc, en Magnier, directeur van V Événement Bij eene hervatting van den strijd heeft Reinach een degenstoot gekregen in de rechter borst. Een telegram uit Pauama aan den Soleil zegt, in strijd met de loopende geruchten, dat de toestand aldaar zeer bevredigend is. Spanje. De regeering laat op nieuw het bericht tegenspreken, dat zij voorzorgen heeft genomen tegen revolutionaire bewegingen. Italië. Naar men verneemt moet Crispi geroepen zijn tot aanvaarding van het presidentschap van den ministerraad. Het agentschap Stefani meldt dat de koning, die het ontslag van het Kabinet niet heeft aangenomen, op voorstel van den ministerraad Crispi tot president van dien raad heeft benoemd. Hiermede is dus de ministerieele crisis geëindigd. Oostenrijk. De keizer van Oos tenrijk, die Zaterdag te Gastein aan gekomen is, werd op zeer levendige wijze begroet. Hij heeft zich dade lijk naar het badslot begeven, om den Duitschen keizer te bezoeken. De beide vorsten drukten elkander de hand, omhelsden elkaar hartelijk, en gingen daarna in het receptie salon, waar zij een hoogst vriend schappelijk en vertrouwelijk onder houd hadden. Beide keizers waren in civiele kleeding. De keizer van Oostenrijk bracht Zondagmiddag een afscheidsbezoek aan keizer Wilhelm. Hun gesprek, waarbij niemand anders tegenwoor dig was, duurde ongeveer een half uur. De Duitsche keizer vergezelde daarop keizer Frans-Jozef tot aan de trap, waar de vorsten elkander nogmaals omarmden. De keizer van Oostenrijk, door het geheele Duit sche gevolg begeleid, daalde toen de trap af en steeg in het rijtuig. Keizer Wilhelm vertoonde zich op het balkon en staarde den keizer van Oostenrijk na, totdat deze ver dwenen was. Keizer Wilhelm zal aanstaanden Woensdag Gastein verlaten. De Weener Pers is niet voldaan over de wending die de Bulgaar- sche kwestie in den laatsten tijd heeft genomen. Het plan van den prins van Sak- sen-Coburg om zich naar Bulgarije te begeven zonder toestemming van Rusland heeft wel eene praktische waardemaar waarom is de prins niet een twaalftal dagen geleden vertrokken? Zijn eerzucht schijnt grooter te zijn dan zijne wilskracht. Het is te vreezen dat ondauks de diepgevoelde sympathie voor den prins, zijne wijze van handelen, met het oog op den tegenwoordigen toestand van Bulgarije, geen voldoende waarborg voor het slagen van zijne zending zal zijn. Rusland. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Katkoff had Zaterdag plaats, onder de bijzondere blijken van belang stelling, zoowel van de bevolking van Moskou als van de talrijke bui- tenlandsche deputatiën. Aan het graf werd het woord gevoerd door Stanischeff, Nasavewski, Astafieff, Kulakowski en Scharapoff. De houding van Rusland en de besluiteloosheid van den prins van Saksen-Coburg zullen misschien eindigen met den terugkeer van den prins van Battenberg. Intusschen heeft de Bulgaarsche regeering aan de Munt te Weenen 30.000 zilveren en 30.000 bronzen medailles besteld voor het Bulgaarsche leger. Deze zullen op de eene zijde de beeltenis dragen van d--n prins van Batten berg en op de andere de namen der veldslagen waarin de Bulgaarsche troepen de overwinning op de Ser viërs hebben behaald. Daar de directeur der mili- op zekeren dag Marie's oom. O, heerlijk, papa! Marie vond dat ook en de familie begaf zich dus naar het kolossaal houten gebouw, dat eiken avond met duizenden nieuwsgierige toeschouwers was gevuld. Het eerste gedeelte van 't programma was in boute af wisseling afgespeeld. Het tweede begon. Eerst de hooge rijschool, voorgesteld door mile Clelia. Toen een «entree comique» van de clowns. Daarna de onovertrefbare voltigeuse miss Jenny. En toen het glanspunt van den avond. «Gastvoorstelling van den koning der acrobaten, den toenmaligen beroemden luchtkunstenaar, Signor Mortini, in zijn nooit geziene pro ducties en sprongen door ballons, vuurhoepels en luchttoe- stellen.» Ten slotte zou Signor Mortini van een hoogte van vijf en dertig voet de dubbele reuzen-salto-mortale ten uit voer brengen. Met spanning zag het publiek de toebereidselen voor het glansnummer tegemoet. De hangende trapezen die onder het dak van 't gebouw bevestigd waren, werden beproefd. Een soort van toestel werd gereed gemaakt en met matras sen bedekt om den acrobaat bij den reuzensprong op te vangen. De knoopen werden nogmaals beproefd en aange trokken, terwijl de muziek een phantastisch muzieknummer ten gehoore bracht. Er heerscht een oogenblik van adem- looze stilte; de meisjes meenen haar hart te hooren kloppen en oom zit rustig lachend de dingen die komen zullen af te wachten. Een schetterende fanfare van het orkest doet zich hooren en onder stormachtige toejuichingen wordt signor Mortini ontvangen, die dankend naar alle zijden buigt. Nu grijpt hij het loshangend touw en, vrij in de lucht zwevend, trekt hij zich langzaam op tot aan de trapeze. Deze hangt aan den anderen kant van den circus. Het verblindend licht belet de meisjes te zien hoe de krachtige, knappe man in het nauwsluitend tricot nogmaals de sterkte der koorden beproeft. Nu brengt hij den schommel langzaam in beweging. Nog altijd keert hij haar den rug toe. Een clown is intusschen aan de andere zijde naar boven geklommen en houdt een tweede trapeze vast. Hij brengt ze in een schommelende beweging, want signor Mortini zal zich plotseling, als hij 't hoogste punt bereikt heeft, omkeeren, door de gansche breedte van de circus vliegen en dan met een luchtsprong de hem tegemoet zwaaiende trapeze grijpen. Het oogenblik is gekomen. Hij heeft zich omgedraaid en het gelaat naar de angstig kijkende toeschouwsters gewend; nu zweeft hij haar door den circus en den zwaaiende schom mel tegemoet. Eensklaps doet zich een half gesmoorde uitroep van schrik hooren. 't Is Marie, die vol ontzetting naar boven staart. De acrobaat wendt in 't critiek oogenblik bliksemsnel het hoofd om. Een luide kreet van schrik ontsnapt aan de gansche me nigte. Hij heeft den luchtsprong gedaan, maar de trapeze niet gegrepen De muziek houdt op; een dof gedruisch doorloopt den circus. Alles is terstond in rep en roer. Vrouwen vallen in zwijm. Sommigen snellen naar de uitgangen. Beneden in den circus buigt de dokter en een zich verdringende menigte over den man heen die uit den hoogsten top van 't gebouw naar beneden is gestort. In de garderobe! beveelt de dokter, en schouder ophalend volgt hij de menschen, die 't lichaam hebben opgenomen. Marie, snikt een meisje, Marie wat scheelt je toch Zij richt zich op in de armen van haren oom. Waar, waar is hij? Daar, daar, snel naar benedenDe oude man, die haar ondersteunt, weet niet wat zij wil, maar hij volgt haar, den arm om haar bevend lichaam geslagen. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2