GEMENGD NIEUWS. de openbare bijeenkomst van de vorige week baar is gegeven «ten behoeve der onmiddellijke invrijheid stelling van den heer Domela Nieu- wenhuis.» Het heeft daartoe tot den minister van Biunenlandsche Zaken een adres gericht, waarin van de aanneming der motie wordt kennis gegeven en o. a. beweert: «dat wederom de vergadering vau 1 Augustus getoond heeft dat het vonnis en de gestrenge handhaving daarvan dit (algemeen menschelijk) rechtsgevoel (van de leeken en van de groote menigte der burgerij) ten «eerste beleedigt». Afschriften zijn aan de beide Kamers der Staten-Generaal ge zonden. Bij het centraal bestuur van bet Algemeen Nederl. Werkliedenver bond is een schrijven ingekomen van den raiuister vau Justitie, inhou dende een kennisgeving namens Z. M., dat niet kan worden getreden in het verzoek om gratie voor den heer Domela Nieuwenhuis, en dat alzoo wordt volhard bij de vroegere afwijzende beschikkingen, genomen op mede ten behoeve van den ver oordeelde ingediende gratie-verzoe ken. De liberale kiesvereeniging BrouwershavenZonnemaireDui- vendijke liaeft met algemeene stem men tot caudidaai voor de Tweede Kamer der Skaten-Generaal gesteld den heer J. J. Van Kerkwijk, aftredend lid. Bij bet weekblad De Ingenieur is gevoegd een ontwerp met uitvoe rige teekening tot overbrugging van het IJ voor Amsterdam, naar het plan en in opdracht van mr. Gerard W. Schimmel, uitgewerkt door den civiel ingenieur E. Haverkamp. De hier bedoelde brug bestaat hoofd zakelijk uit twee roude, (of lang werpige) torens, twee breede toe- gangsbruggen en eene groote draai brug. De vrije doorvaartboogte wordt gesteld op 15 meter, waardoor de gewone scheepvaart steeds ongehin derd zal kunnen passeeren en de in het midden aangebrachte draaibrug slechts voor de groote schepen zal behoeven te worden geopend. Om deze aanzienlijke hoogte van 15 M. te bereiken worden in plaats van aan weerszijden van het IJ aan gebrachte lange rechte toegangs wegen, in het IJ twee ronde (of langwerpige) torens gebouwd, waar langs zich schroefsgewijze en lang zaam heliend een breede weg, ge schikt voor tram', rijtuigen en voet gangers slingert, en waar binnen ruimte bestaat tot het aanbrengen van kantoorlokalen, lifts, trappen of hellende vlakken om ook aan de behoefte van het snellere vervoer te kunnen voldoen. Men schrijft ons uit Houtrak- polder Zaterdagmorgen ging A. Boutense, daggelder van J. Woudenberg, woonachtig aan de Noorderweg en den Grooten IJpolder eenige vaten water halen. Door de eene oi andere oorzaak schrikten de paarden, zoodat Bouterse niet alleen in de sloot ge raakte, doch wagen en vaten boven op hem kreeg. Ernstig bezeerd werd hij naar huis vervoerd.Maandagmor gen is hij aan de gevolgen overle den, eene jeugdige vrouw en vier hulpbehoevende kinderen achter latende. Heden avond geeft de af'dee- ling Volksgymnastiek van de Am- 8terdamsche Gymnastiekonderwij- zersvereeniging eene uitvoeriüg op bet Marktplein der voedingstentoon stelling. Morgen, Woensdag, is de tentoon stelling, zoowel des avonds als over dag, tegen f 0.25 toegankelijk. Men schrijft ons uit Hilversum Dat bij deze geweldige droogte de stokers op onze spoorwegen wel met de meeste behoedzaamheid mogen te werk gaan bleek Zondag opnieuw. Niet minder dan drie malen toch geraakte een heg langs den spoorweg in brand. Indien men bedenkt, dat in de onmiddellijke nabijheid eene boerderij staat, thans opgepropt met hooi en stroo, dan zal men moeten toegeven dat de bewoners er van verre van gerust zijn. Voorzichtig heid wordt dringend aanbevolen. Men schrijft ons uitNaarden: Een tijdelijk bewoner van een der villa's op den Bussummerweg had Zondagavond een. zeer onaan gename ontmoeting, die hem, ware niet nog juist bij tijds hulp opge daagd, het leven had kunnen kosten. Op en neer wandelende voor zijne woning, werd hij, waarschijnlijk uit wraakzucht, onverwachts aangeval len door een beschonken woesteling, die hem een vuistslag in het aan gezicht toebracht waardoor hij zoo danig bedwelmde, dat hij zich niet kon verdedigen. Van deze tijdelijke verdooving maakte de dronkaard gebruik om zijn slachtoffer op ergerlijke wijze te mishandelen, zoodat hem het bloed langs het aangezicht liep. Hiermede nog niet tevreden gaf de woestaard vloekende en scheldende te kennen, dat hij voornemens was zijn bewustelooze tegenpartij te water te werpen, aan welk voornemen hij zeker gevolg zou gegeven hebben, had niet de tegenwoordigheid van eenige voorbijgaande militairen en de inmiddels toegeschoten eigenaar der woning hem hierin verhinderd. Tegen den aanvaller, zekeren Metz, een als vechtersbaas bekend slaand persoon, die vroeger wegens het mishandelen van een schildwacht op zijn post reeds een vonnis onder ging, is door den gemeente-veld wachter proces-verbaal opgemaakt. Tegen alle verwachting in is de installatie van den nieuwbeuoem- den Burgemeester zeer rustig afge- loopen. Wel hadden zich in den avond eenige groepjes rondom het gemeentehuis geposteerd eu was de politie aanmerkelijk versterkt door het requireeren der veldwachters uit de omliggende gemeenten, aan gezien vrees werd gekoesterd dat de redenen van het bedanken van den Burgemeester voor feestelijkhe den de gemoederen der inwoners hadden ontstemd, maar gelukkig werd geen verkeerden invloed uit geoefend, zoodat de groepjes teleur - gestelden zich langzamerhand oplos ten en tegen middernacht alles weder rustig was. In de buurtschap Huiswaard, gem. Koedijk, werd Zondag eene aan toevallen lijdende boerendoch ter levenloos gevonden aan den slootkant bij de woning, niet het hoofd slechts even onder water, blijkbaar voorover gevallen ten ge volge van een toeval. Hoewel zij nog niet lang aldus gelegen kon hebben, werd aan po gingen om liet leven der drenkelinge op te wekken niet gedacht, terwijl den bijgeroepen geneesheer, die eenige uren later pas kon komen, niets anders overbleef dan den dood te coubtateeren. In de zitting van den Haagschen gemeenteraadMaandag gehou den, werden lot wethouders benoemd de heeren Godon, Michiels van Ver- duynen, Lisman en Mouton. De heer Evers die met groote meerderheid herkozen werd, nam de benoeming niet aan. Hij meende dat het votum der kiezers hem evenzeer als de an dere wethouders trof. Dankbaar was hij voor het blijk van vertrouwen van den R-aad en noode nam hij afscheid van een belangrijk ambt dat hem lief was geworden. Namens de commissie die met on derzoek der geloofsbrieven was be last,ad viseerde de heer Polak Daniels tot toelating van de gekozenen. Aan het einde der zitting deelde de voorzitter mede, dat hij geheel op de gronden door den heer Evers ontwikkeld, verleden wetk zijn ont slag aan Z. M. de Koning heeft aangeboden. De heer De Jonge sprak open lijk uit dal het oordeel vau het kiezersvolk niet alleen hetDagelijksch Bestuur maar den raad die de be sluiten nam, treft. Hij bracht overi gens een woord van hulde zoowel aan den burgemeester als aan de wethouders die allen met ijver hun ambt vervuld hebben. Te Sliedrecht is uit de Spaau- sche havenstad Santa Isabel de los Parages (Guipuzcoa) het telegrafisch bericht ontvangen, dat het bagger- vaartuig Maasmond No. 7, in de haven aldaar, zoodanig door een Spaansch schip werd aangevaren, dat het eerste onmiddellijk zonk. Een duiker heeft de bezittingen der 6 daarop bevindende werklieden, waaronder Adriaan van Berchem en Leendert Rijkers, van Werkendam, en J. v. d. Velden, van Papendrecht, die zich allen met moeite redden, uit het gezonken vaartuig opge haald. Zondag werd in den ochtend stond bij den predikant uit Rossem ingebroken. Er werd zilver, ge, d en een gouden horloge ontvreemd. Nadat de dieven eene flesch wijn uitgedronken hadden, werden zij, doordien er gerucht gemaakt werd, op de vlucht gedreven. Op den spoorweg tusschen Tilburg en Oisterwijk is Zondag nacht het lijk gevonden van een man, die hoogst waarschijnlijk door een der avondtreinen van den vorigen dag was overreden. Het lijk werd in het gasthuis te Tilburg opge nomen. Later is gebleken dat het was de voorslager in de centrale werkplaats der Staatsspoorwegen aldaar P. van Rooy. Vrijdagmorgen had een vee handelaar op de markt tc. Leeuwarden reeds vroegtijdig eeneu voordeeligea koop gesloten. Hij had n.l. bij den aanvang der markt voor f70 eene koe gekocht, die ongeveer het dub bele waard was eu waarvoor de verkooper eer»t ook 1130 gevraagd had. Hij vertrouwde evenwel de zaak niet en heeft daarom, vóór dat hij afrekende, de politie met de zaak bekend gemaakt, en nu bleek al spoedig, dat de verkooper het beest des nachts onder Akkrum uit eene weide gestolen had, na eerst aldaar braaf kermis te hebben ge houden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld eu naar het huis van bewaring gebracht. Door de politie te Leeuwar den is proces-verbaal opgemaakt tegen eenen te Harlingen wonenden verver, die, in een koffiehuis geze ten, met eenen mede-bezoeker dier localileit twist kreeg en daarbij jegens den Koning beleedigende uit drukkingen be/.'gde. Iiij noemde zich socialist, doch zeide, niet tot de sociaal -democraten te behooren. Toevallig bevond zich in het koffie huis een te Leeuwarden met ver lof vertoevende politiedienaar uit Amsterdam, die in zijne betrekking den bedoelden socialist reeds van minder gunstige zijde had leeren kenuen. WETGEVENDE MACHT. De Eerste Kamer heeft Maandag het Xe hoofdstuk der grondwets ontwerpen (voorstel Schaepman Vos de Wael) verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren Smitz, Pijis, Regout, Schiu.melpeimiück vau der Oye, Smits vau Oijen, Hengst, Pijnappel, Magnée, Elout van Soeterwoude, De Bruijn en Verheijen. Aan de Tweede Kamer zijn aangeboden twee wetsontwerpen, als: 1°, betreffende het verleen en van onderstand aan mindere geëm ployeerden, werklieden en bedien den, op daggeld werkzaam bij in richtingen van 's Rijks zeemacht en op 's Rijks werkvaartuigeu, niet val lende in de termen der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no. 92); 2U. Lot nadere wijziging en verhooging van het Vle Hoofdstuk der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1887. LEGER EN VLOOT. Men schrijft ons: De invoering van repeteergeweren of als zoodanig gewijzigde vuurwapenen bij de Europeesclie legers, heeft ook hier te lande reeds sedert geruiinen tijd in militaire kringen en tijdschriften de vraag doen opgaan of onze geweren volgens het stelsel de Beaumont nog wel voldoen aan de te stellen eischen. Algemeen is men over tuigd, dat hierop een ontkennend antwoord moet worden gegeven en het lijdt dan ook geen twijfel of het legerbestuur zou er zeker reeds toe overgegaan zijn althans de infanterie van een beter systeem ge weren te voorzien, ware het niet dat hier aan groote geldelijke opofferingen verhon den zijn. Niet te verwonderen is het dus dat er officieren gevonden worden, die, nu men «roeien moet met de riemen die men heeft", op het denkbeeld komen om te trachten het in gebruik zijnde geweer in zooverre te verbeteren, dat het nadeel van de bewapening daarmede tot een mi nimum worde teruggebracht. In dien geest is ook de kapitein Woutersen van het 7de regiment infanterie werkzaam geweest. Door hem werd een magazijntje uitgevon den waarin 8 patronen kunnen geborgen worden en dat, in de kolf van het geweer geplaatst, de patroon dichter bij den gren del brengt dan wanneer deze zich in de pa- troontasch bevindt, terwijl door de regel matige berging daarin het gemakkelijk uitnemen van den patroon wordt bevorderd, voordeelen, die, ofschoon voor den onin gewijde van weinig belang, toch van groot nut zijn om de vuursnelheid te bevorderen. Bij de proeven op last van het Departement van Oorlog genomen, is dan ook gebleken dat door een middelmatig schutter 8 pa tronen in 40 seconden kunnen worden verschoten en dus de snelheid bij de toe passing van het magazijn vermeerderd werd, daar dit getal onder dezelfde om standigheden met een niet gewijzigd geweer ten hoogste 6 bedraagt. Aangezien echter liet plan bestaat tot transformatie der klein-kalibergeweren in repeteergeweren met pakjesladiug naar het stelsel Lee Mannlicher en de vinding van den kapitein Hanckar, zullen met dit ma gazijn geen verdere proeven worden ge nomen. LETTEREN EN KUNST. Bij Otto Hendel, te Halle a/S is ver schenen «P. A. de Genestet, Ausgewahlte Gedichte, aus dein Hollandischen übersetzt von I. K. llanne." Ohristiua Nilson heeft van dePran- sche regeering de decoratie van officier de l'academie ontvangen. BUITENLAND. Eageland. Maandagavond heeft in het Huis der Lords de derde lezing plaats gehad van het wets ontwerp betreffende de botersurro- gaten. Duitschland. De Nordd. Zeit. bespreekt de samenkomst van keizers te Gastein. «Alle vrienden vau den vrede», zegt het blad, «wenden de blikken naar en vestigen de aandacht op Gastein. Oostenrijk en Duitschland, vertegenwoordigd door hunne soe vereinen, hebben nog eens het bewijs geleverd dat zij den weusch Ito s teren om den band, die hen ver- eenigt te versterken en die reeds zulke heilzame vruchten voor den vrede heeft gedragen. Da:k zij dezelfde aspiratiën die hen bezielen en hen eene vreedzame houding doen aan nemen, hebben heide vorsten zich geheel gewijd aan hunne roeping om het verbond tusschen beide lan den te handhaven; zij vragen slechts als eenige belooning de verzekering van den vrede in Europa. Dit is het groote resultaat van hunne bijeenkomst.» De Slraatsb. Zeit. meldt dat het huis Krupp een proces aanhan gig heeft gemaakt tegen vier bui- tenlandsche bladen, die valschelijk hebben gemeld dat genoemd huis zou ziju gefailleerd met een passief van 25 millioen mark. Deze bladen zijn: V Inlransigeant van Parijs, de Riforma en de Osser- vatore roma.no; van Rome eu de Lomlardievan Milaan. Te Miincheu is onder voor zitterschap van prof. Kirchhof uit Halle een internationaal Volapük- congres geopend. Frankrijk:. Generaal Boulaoger heeft aan zijne getuigen den vol genden brief geschreven: «Ik heb zooeveu het schrijven van den heer Jules Ferry gelezeD. Na de zware beleediging, mij door dezen aangedaan, weuschte ik een ernst g tweegevecht, en niet een ontmoe ting waaraan bijna geen gevaar is verbonden. De openbare meening zal thans eeu oordeel kunnen vel len tusschen hem die in de verte een geueraal beleedigt en daarvoor slechts eene belachelijke voldoening wil schenken, en mij die mijn leven wilde wagen om mijne eer te redden. De Fransche autoriteiten heb ben de firma Weissbach vergunning gegeven haar speelgoedfabriek te Émberineuil weer te openen. Dezer dagen werd gemeld, dat deze fabriek op last der Fransche regeering was gesloten. Italië. Uit de te Rome ontvan gen berichten omtrent de cholera in de provincie Napels blijkt, dat te Napels op 5 —6 Aug. zijn aange geven 7 gevalleD, waarvan 4 met doodelijken afloop, en te Regina 12, waarvan 8 sterfgevallen. Uit Massowah wordt aan de Tribma gemeld dat Savoiroux weldra zal worden vrijgelaten tegen een losgeld van 60,000 lire. Spanje. De minister van Kolo niën heeft zijn ontslag aangeboden, nadat hij kennis genomen had van de woorden, door generaal Salamanca gesproken. De ministerraad zal zich met deze zaak bezig houden. Oostenrijk, Prins Ferdinand van Saksen-Coburg zal over twee of drie dagen incognito naar Tirnova ver trekken. Zijn gevolg en de minister Natschewitseh gaan heden derwaarts. Rusland. Drieduizend Russen zijn in het district Khumeala, dicht bij de Zuidoostelijke grens van Bo khara, aangekomen. - Bij Katkoff's begrafenis te Moskou werden een honderdtal kran sen op zijn graf gelegd, waaronder zilveren van de stad Moskou en van de Fransche kolonie aldaar, verder van Fianschen en Elzassers, van de Joodsche gemeente te St. Petersburg en van den bekenden spoorweg-on dernemer Poljakoff. Déroulède kwam te laat voor de begrafenis. Generaal Boulanger zond aan Katkoff's we duwe een telegram, waarin hij de onmogelijkheid betreurde van in persoon te verschijnen. Servië. Een officieus correspon dent te Budapest meldt dat er tus schen koning Milan en koningin Nathalia geen enkel verschil be staat, dat de echtscheiding in de hand zou werken. Turkije. Aan de Daily News wordt uit Constautinopel geseind, dat de Porte haren buitengewonen commissaris Mahmoed-pacha bevo len heelt naar Creta terug te keeren, daar de goeverneur nieuwe onlus ten ducht. De Porte heeft tevens den commandant der torpedovloot in de Dardanellen bevolen, zich ge reed te houden om naar Creta te stevenen. Aan de Times wordt uit Con- stantinopel gemeld, dat men aan de hervatting gelooft der onderhande lingen over eene leeuing van 41/* millioen pond, daar de geldnood der Porte dringend is. liet gerucht loopt dat de Porte op aanraden vau Nelidoff, het plan heeft opgegeven om aan de mogend heden, die het tractaafc van Berlijn hebben onderteekeud, voor te stellen, in een samenkomst de Bulgaarsche aangelegenheden te behandelen. Cilina. Uit Shanghai wordt aan de Standard per telegraaf be vestigd dat eeue Cluaeesche-Ame- nkaansche Bank met een kapi taal van aauvaukeiijk 50 millioen lasl zal worden opgericht, waarvan het presidium aanvaard ia door den onderkoniisg Li-Hung-Chacg, terwijl overigens het bestuur der Bank in handen van Chineezen eu Ameri kanen zal zijn. Allereerst zal deze Bank de spoorwegliju Peking-Tient- sin-Kanton aanleggen,waarvoor het kapitaal wordt voorgeschoten door twaalf voorname Anierikaan- sche Banken. Twee gevolmachtigden der Chineesche regeering zijn naar Washington vertrokken, in het bezit van een keizerlijk besluit, betref fende concessiën van het Ameri- kaansche syndicaat. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwamen te Utrecht een drietal personen de Oranjestraat in, die uit al hunne macht eeu anti- Oranjegezind lied zongen. Door eenige personen uit die wijk staande gehouden, werden zij op een ge ducht pak slaag onthaald. Twee hunner kozen ijlings het hazeupad, terwijl de derde, die vooral bij zijne oegen de teekeneu droeg van in aanraking te ziju geweest met een paar krachtige vuisten, door de po litie in bescherming werd genomen. {V.D.) Blijkens De Huisvrouw heeft eene Duitsche, die vele jaren in ons midden woonde, mejuffrouw M. Molir, een artikel gewijd aan de Nederlandsche vrouw, die, volgens de schrijfster, maatschappelijk be paald hooger staat dan hare Duit sche zuster. Over het algemeen ge nieten onze vrouwen ook grootere achting. Dansen en trouwen zijn niet de hoogste doeleinden der jonge meisjes. In geestelijke ontwikkeling overtreft de Hoilaudsche vrouw ins gelijks de Duitsche. Alfonsus XII bezocht, een maand na zijne troonsbestijging, incognito en vergezeld van Cano- vas, een kleinen schouwburg, waar een misselijk geschreven stuk werd opgevoerd. Juist toen een kellner hun portiën ijs bracht, vroeg Cano- vas den Koning, hoe hij het stuk vond. «Zeer goed», antwoordde de jonge vorst. De hoveling was echter een ander gevoelen toegedaan en nam de vrijheid dit te zeggen: «Och», zei de Koning, toen de kellner weg was, «ik vind het stuk zoo ellendig, dat ik dacht: misschien heeft de knecht of een zijner vrienden het wel gemaakt, en daar ik in Madrid niemand iets onaangenaams mag zeggen, hield ik mij maar, alsof ik het mooi vond.» Numero 1. Uit de jongste raadsvergadering te Nieuwe-Touge Raadslid H. Mijnheer de voor zitter, ik stel voor de stukken te

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2