1) 1 I T E N L A N D. HAARLEMMER HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. Benige dagen geleden werd zekere Mare als maker en verspeider van valsche munt in lieclitenis genomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat Mare deel uitmaakte van een talrijke bende, die in de provincie vertakkingen had; het valsche geld werd in twee buitenwijken van Parijs gemaakt. Negen personen werden in hechtenis genomen, 6 mannon en 8 vrouwen. De ontdekking van Marc had op zon derlinge wijze plaats. Hij had een zekere hoeveelheid valsch geld in de rekening van een hotel, waar hij gelogeerd had, gewikkeld en dit pakje verloren. De vin der bracht het bij den commissaris van politie die, door de rekening op het spoor gebracht, den valschen munter in lieckte- uis nam. Engeland. Het Hoogerhuis hield zich Vrijdag negen uren bezig met de amendementen van het Lagerhuis op de Iersche landwet. Verscheidene dier amendementen werdenge wijzigd, zoodat de «oill» naar het Lagerhuis moet worden teruggezonden. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing het ontwerp aangenomen, strekkende om aan landbouwers het in eigendom krijgen van kleine stukken grond te vergemakkelijken. Men houdt het er voor dat het Lagerhuis de door het Hoogerhuis geamendeerde bill» betreffende den verkoop van margarine-boter zal goedkeuren. De meeste der wijzigingen, door het Hoogerhuis gebracht in het wets ontwerp op het grondbezit in Ierland, zijn in de Vrijdag gehouden zitting van het Lagerhuis goedgekeurd. En kele werden op voorstel der Regee ring verworpen. Over twee door de Parnelli&töü bestreden amendementen is, met toestemming der Regeering, bet debat tot aanstaanden Donder dag verdaagd. Duitschland. De Keizer is Vrij dag voormiddag ten 10 ure in den besten welstand op bet kasteel Ba- belsberg aangekomeu. Tot dusver is nog door geen blad het opzienbarend bericht der Post tegengesproken, dat professor Virchow, bij de jongste verkiezing van den rector der Berlijnsche uni versiteit in drie stemmingen in de minderheid is gebleven, zoodat in plaats van hem de natuurkundige Scbwendener gekozen moest worden. Prins Bismarck is hedenochtend om 8 uur naar Kissingen vertrokken. Frankrijk. Dépêches uit Parijs melden, dat aldaar Vrijdagnacht in het departement van Buitenlandsche Zaken gewichtige papieren gestolen zijn. Italië. Het bestuur der Siciliaan- scke spoorwegen heeft aan de re geering een plan voorgelegd, tot het aanleggen van eenen spoorweg op den Etna van Catania tot Riporta, met raming der kosten op 2672 millioen lire. Leo XIII, heeft volgens de Observateur francais aan alle bis schoppen van Italië talrijke af drukken van zijn brief aan kardinaal Rompolla g'ezonden ter verspreiding over het geheele land. Hij hecht groote waarde aan de verbreiding vau de in dit schrijven uiteengezette denkbeelden. Dezer dagen heeft Leo XIII audi ëntie verleend aan het comité der Vatikaansche tentoonstelling. Bij deze gelegenheid heeft hij met het comité gesproken over het vraag stuk der verzoening en de hoop uit gedrukt «dat de meeningen in de circulaire geuit het volk moesten doordringen, nu men algemeen den geestelijken wereldbeheerscher zoo gunstig gezind is.» Bulgarije. De diplomatieke en consulaire agenten van Frankrijk hebben hevel ontvaDgen niet de vlag nit te steken bij de binnenkomst van prins Ferdinand van Saksen- Coburg, hem niet tegemoet te gaan en zich van elke gemeenschap met hem te onthoudeD. De Prins werd bij zijn aan komst te Widdin ontvangen met een salvo van honderd kanonschoten; de bevolking juichte hem vol geest- drilt toe. De troepen stonden langs de kade geschaard. Een tallooze menigte bewoog zich door de straten. De autoriteiten en de geestelijkheid ontvingen den vorst. Uit Rustschuck is te Berlijn per telegraaf bericht ontvangen, dat Stambuloff, wegens onrustwekkende politieberichten uit de Donau-stedeD, aan prins Ferdinand beeft verzocht, noch te Lompalanka noch te Sistowa aan wal te gaan, maar de deputa- tiën aan boord te ontvangen. Overal zijn zeer vele verdachte vreemdelin gen aangekomen, tegenover welke de politie machteloos is, daar zij allen zijn voorzien van Russische of Oostearijksche paspoorten. In eerst genoemde stad is Woensdag een politieke moordaanslag gepleegd op den heer Dokrovitsch, med. doctor, een voorstander der regeering. Een ijveraar der Russische partij heeft hem met een revolverschot doode- lijk getroffen. Het Journal des Débats ont vangt bericht uit Bucharest dat de beweging onder de partijgangers van de gewezen ministers Radosla voff en Nicolajeff in Bulgarije steeds toeneemt. Nicolajeff's zendelingen trekken bet geheele land door en trachten in alle garnizoensplaatsen de soldaten tot opstand aan te sporen. In politieke kringen te Bucharest is men van meening, dat prins Fer dinand's intocht te Sofia het sein zal geven tot het uitbreken eener oproerigs beweging onder het leger. Een Spoorwegongeluk. Uit New-York wordt gemeld: Donderdag lieeft op den Toledo-Peoria and Western-Spoorweg bij Cliatswortk in Illinois een ongeluk van zoo grooten om vang plaats gekad, als sedert menschen- gelieugenis niet is voorgevallen. Een plei- ziertreiu, die met gr_.ote reclame was aangekondigd voor een uitstapje naar d Niagara-water vallen, reed over de houten brug van Ckatsworth bij Peoria, die de oevers der Vermilionnivier verbindt, toen de brug, die in brand geraakt was door de vonken van een even te voren gepasseerden trein, ineenzakte. Hoewel de machinist het ge vaar bemerkte kon hij geen tegenstoom geven en de trein stortte in de rivier. De meeste wage us werden verbrijzeld en van de 960 reizigers kwamen er ruim honderd om het leven en ongeveer vierhonderd kregen min of meer ernstige wonden; van deze laatste zullen er nog ruim 60 sterven. Niets komt het verschrikkelijke tooneel nabij dat zich na de ramp aan de toege stroomde bewoners der nabyliggende plaatsen vertoonde. De grond was bedekt met allerlei lichaams- deelen: armen, beeueu enz. Men vond vele lijken zonder hoofd. Een reiziger die zijne vrouw en kinderen had zien omkomen en zelf met opengescheurde buik over den grond kroop, trok, met een laatste inspan ning zijner bezwijkende krachten, een re volver uit den zak en schoot zich door 't hoofd. Door de groote warmte en droogte van den laatsten tijd lag de bodem der rivier bijna droog en men kon geen water krij gen om de gewonden te verplegen. pen hebben onze Hilversumsehe da mes, die menig schoon stuk lever den en onze ambachtslieden en kunstenaars, getoond dat zij in staat zijn iets werkelijk grootsch tot stand te brengen. Een zekere K. v. d. W., die Vrijdagmiddag in verzekerde bewa ring- werd gebracht wegens rust verstoring, zei Vrijdagavond tegen den veldwachter, die eens naar hem kwam kijken«Als ge mij niet los laat, hang ik me opl» De veld wachter hechtte hieraan weinig ge loof, en sloot de kerkdeur achter zich dicht. Toen men hedennacht omstreeks half één weer eens een kiikje nam, had de man zich wer kelijk aan de tralies zijner cel op gehangen. Het lijk is nog dienzeif- den nacht naar het gemeentelijke ziekenhuis vervoert. Naar we ver nemen had de zelfmoordenaar in vroeger tijd zeven jaren voor pries ter gestudeerd. Men schrijft ons uit Zaandam Door «de Zaandamsche Itiezers- vereeniging» is met algemeeue stem men kandidaat voor het lidmaatschap vau den gemeenteraad gesteld de heer C. Oorver van Wessem, die deze candidatuur niet dadelijk aan genomen, maar verklaard heeft zich te willen heraden. In eene korte vergadering van den gemeenteraad op Donderdag jl. is a. ingekomen een adres van den heer W. Poel Jz., waarbij deze een gedeelte van «de Burcht» te koop vraagt; zijn l. de geloofsbrieven van de her- en nieuwbenoemde le den van den Raad, de hk. A. E. G. Avis, W. J. Pekelharing, C. Bon en Johs. Ebmeijer, onderzocht en in orde bevonden; en zijn c. tot leden van het stembureau voor de stemming op 18 Aug. e. k. benoemd de hh. H. Vis Jr. en A. E. G. Avis. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Wormerveer, voor de vacature, ontstaan door het ve'trek van jhr. Vegelin van Claer- bergeu, en voortdurende door het bedauken van den heer M. E. Pie per, heeft tot resultaat gehad dat herstemming moet plaats hebben tusschen laatstgenoemden heer Pie per en dr. P. C. Korteweg. De heer Korteweg verkreeg 71, de heer M. E. Pieper 42, de heer J. N. Ran 32, en de heer D. Buys 4 stemmen. De heeren Bloemendaal Laan, te Wormerveer, hebben een fonds van f80,000 ingesteld om uit de rente daarvau huune werklieden te kunnen ondersteunen. Men schrijft ons: In de jongste vergadering van den gemeenteraad te Beemster is besloten, aan de commissie ter fees telijke herdenking van het 275-jarig bestaan van dien polder,bij eventueels tekortkoming der voor die gelegen heid gecollecteerde galden, een sub sidie te verleenen van hoogstens f200. Te Delft is Vrijdagavond in de gasfabriek, beboorende bij de gist en spiritusfabriek van den Heer Van Marken, eene gasontploffing ontstaan, waarbij vier werklieden werden gewond, een zelfs levens gevaarlijk. Den 4den Augustus jl. is van boord van Zr. Ms. stalen kanonneer boot no.3.1iggendein de nabijheid van Hellevoetsluis, van eene dienstcom missie achtergebleven, en vermoede lijk naar Rotterdam vertrokken, de tweede schrijver P. D. Ph. B. Hij was door den commandant van ge noemden bodem naar de directie der marine gezonden om gelden te DOOR RIPPERDA. VII. Mijn lioofd loopt om. Ik weet niet waar ik me bergen zal, want de kermis lieeft zicli van mij meester gemaakt. Hemeltjelieve, wat hebben we kermis gehouden! Eiken middag met vrouw en kroost groote pantoffelparade op de Oude gracht en wandelingetjes over de geheele kermis, dat wil dus zeggen de heele stad door, en 's avonds erg laat uit. Nu wordt het me toch werkelijk een beetje al te druk Als ik eindelijk tot rust kom hoor ik allerlei* wilde kermismuziek om me heen, en als ik na veel moeite ten slotte in slaap raak, krijg ik allerlei benauwde droomen van versteende dames die in bloemruikers veranderen, zieke wolpaarden, zwarte clowns met verschrikkelijke lange beenen, ontvangeo, doch is daarmede niet teruggekomen. De burgemeester, waarnemend commissaris van politie te Helle voetsluis, verzoekt opsporing, aan houding en opzending. In de gemeente Berg-Ambacht die ruim 2800 zielen telt, is sedert 1 Juli niemand overleden. Naar men aan de W. CU mede deelt heeft zicb in de vorige week iemand naar O ver-Langbroek be geven, en zich weten in te dringen bij inwoners dier plaats onder voor geven als predikant aldaar tweemaal te zullen spreken. Hij werd natuur lijk goed onthaald, doch moest vol gens zijn zeggen nog even naar Reenen, en zou des avonds terug- keeren. Bereidwillig werd voor hem ingespannen,en daar de zoogenoemde dominé bij het nazien van zijn reis geld wel wat weinig bij zich had, veroorloofde bij zich de vrijheid, aan de vrouw des huizes te ver zoeken hem wat voor te schieten; zonder aarzelde leende zij hem f25. De pseudo-dominé verzocht te Reenen bij aankomst van het spoor het rijtuig gereed te houden, om de daarmee aankomende koffers op te laden. Daaraan werd gevolg gege ven, doch de koetsier kon steeds wachtende blijven, daar er geen koffers aankwamen, en de leeraar in plaats dat hij kwam opdagen, ook per spoor was verdwenen. Ge- heel teleurgesteld en bedrogen moest de eigenaar van het rijtuig weer huiswaarts keeren. Vau het station vertrok de ge waande predikant naar Amersfoort. Bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen be staat het plan tot eiectrische ver lichting van het nieuwe uitgebreide en verbouwde station Roosendaal, zoowel vau het emplacement als van de daarbij beboorende gebouwen. De kosten biervan worden geraamd op f 34,490. Woensdagnacht heeft men weer getracht in te breken in bet post kantoor te Prinsenhage. Daar ech ter de sluiting nu niets te wenscben overlaat, is het bij eene poging ge bleven, en zijn de inbrekers onverrich ter zake afgetrokken. Donderdagavond werd het XVIIe Nederlaudsch Zangersfeest te Nijmegen reeds ingewijd met het breugen eener serenade met fakkellicht door de liedertafel «Nij- meeg's Mannenkoor» en het muziek korps der d.d. schutterij aan Minnie Hauk, die als soliste bij het feest zal optreden. Eene groote menigte was voor haar hotel bijeengekomen om de gevierde zangeres te begroeten. Door bet mannenkoor werd o. a. het «Vlaggelied» gezongen. De kunstenares was natuurlijk met deze ovatie zeer ingenomen. Op aausporing van een inge zetene van Zwolle heeft een der voornaamste Parijsche paardeukoo- pers dezer dagen in de buurt van Zwolle onderscheidene paardenstal len bezocht en een twaalftal paarden voor de Parijsche markt aangekocht. Dit twaalftal is in twee waggons rechtstreeks vandaar verzondeu. De paardeu in die streken zijn voor het voorgestelde doel over het algemeen te kiein. Voor de Fransche hoofd stad zoekt men paarden die 1.60 èi 1.65 M. hoog zijn. De koopman is, vergezeld van een paar erkende autoriteiten, naar Groningen ver trokken, om te zien of hij ook daar nog iets van zijn gading vinden kan. groote mallemolens, steigeronde Trakehner- liengsten en Joost-haal-me, wat al niet meer! Overdag lieb ik altijd dan zoo'n akelige pofïertjessmaak in mijn mond als een souvenir van den vorigen avond. Oprecht gesproken heb ik een beetje te veel kermis gehouden. Dat begin ik ten minste nu te gelooven. Ik had in den laatsten tijd zooveel liooren inbrengen tegen de kermis, dat als ik 't ware om metter daad te toonen dat 'k een warm voorstan der ben van dat nationaal vermaak, bijna zonder 't zelf te weten bizonder aan den zwier ben geweest, natuurlijk voor zoover dot een eerzaam huisvader kan doen. Er is al zooveel tegen en voor de ker mis aangevoerd dat bet is om er kriewelig van te worden. Och wat, de kermis is er niet om er over te babbelen; zij moet ge noten worden door ieder die nog iets beeft overgehouden van de sympathie voor oude nationale vermakelijkheden, en weerstand wensebt te bieden aan een geest van saai- beid, die zicb zoo graag van ons wil meester maken. Kijk nu eens aan, wij varen uit tegen uitspattingen (met of zonder vergunning) waarmede sommigen die echt Hollandsche instelling in diserediet bren gen, en meenen dan in dat goedkoope vertoon van verontwaardiging onszelf een brevet van soliditeit, van orde, van //fat soenlijkheid" te hebben uitgereikt, verheugd dat //we niet zijn als deze." We vinden geen smaak in den paljas voor de tent met zijn dwaze kermistaal, maar hooren zonder blikken of blozen de gedecolleteerde aar digheden aan die in bet tegenwoordige tooneelspel succes waarborgen. Is dat nn erg billijk? 'k Geloof bet niet, en heb daarom duchtig kermis gehouen en laten boüen. 't Is een heel werk, om zooals ik me bad voorgesteld te doen, alles bij te wonen wat er ter eere van de kermis zooal wordt gegeven. Om nu eens vau de avondvoor stellingen alleen te spreken, dat is op zich zelf al bijna onmogelijk. In //de Yereeni- ging" eiken avond groote voorstellingen, en tegelijkertijd in //de Kroon" de twee tenten van van Lier, de Schouwburg en bij Carré, 't Is waarempel een heele toer om de kermisweek netjes te verdeelen. Nu weet ik toch eigenlijk niet meer waar ik me bet bet meest heb geamuseerd, want ik heb voortdurend als meneer Troetelman bij mezelf gezegd //wat heb ik 'n lol" zorder dat ik de hoeveelheid van die //lolligheid" telkens heb getaxeerd. Wat was bet vol Donderdagmiddag op bet orgel-concert! De kerk die zoovelen kan bevatten leek wel te klein en bij bet uitgaan was bet een erg gedrang. Toch heb ik niet erg genoten, want ik ontmoette in een boekje een kennis, die bij zulke gelegenheden altijd voor Nurks speelt en iemands genoegen vergald met zijn nuch tere opmerkingen. Een ander maal zal ik eens een proeve geven van bet soort kunst kritiek dat de man beoefent; op 't oogen- blik kan ik mij bij geen onderwerp be palen. Natuurlijk zijn we ook naar Carré ge weest, dat spreekt. We zijn gegaan Heel netjes aangedaan Al naar de Parreklaan Waar alle standen La la, la la Het vierkante cirens der Nederlanden. Jawel, die eeuwige maliebaan-cantate is er zoo bij me ingeworteld dat ik er maar niet van bevrijd kan worden. Het lied is mij geleerd door Crétienniin de Intusscben naderde bet vuur de over blijfselen van den trein, en de bevolking der omstreken deed bovenmenscbelijke pogingen om bet te blusscben door boopen aarde op de vlammen te werpen. Eenige ellendelingen, die op bet terrein rondzwier ven, hadden de laagheid om de dooden en gewonden van hunne horloges en porte- monnaies te berooven. De namen der slacht offers zijn nog onbekend. Bij de afzending van dit bericht werden wagens vol lijken naar Peoria vervoerd. Blijkens onderzoekingen van dr. Klein te Londen is de oorzaak der scharlakenkoorts (het roodvonk) de Micrococcus Scarlatiuae. Dr. Klein vond in het bloed en de weefsels van patiënten, die aan scharlaken koorts leden, een microbe, die zoo wel bij het microscopisch onderzoek als bij de kunstmatige teelt dezelfde eigenschappen bleek te bezitten als de bij de koe als oorzaak der schar laken ziekte ontdekte Micrococcus Scarlatiuae. Kalveren en muizen, die met de bij den mensch gevon den micrococcus gevoederd of ingeënt werden, kregen scharlakenziekte en vertoonden weer dezelfde microben. Ook in gecondenseerde melk, zooals deze vooral door de lagere volks klasse in Engeland veel gebruikt wordt, ontdekte dr. Klein dezelfde microben. Van belang is bet te weten, dat de vernietiging van den Micrococcus in de koemelk gemak kelijk te bewerkstelligen is, daar eene verhitting van 85° hem doodt. De minister Maybach beeft verleden jaar in Berlijn eene inrich ting in het leven geroepen, waarvan nu vooral, in bet jaargetijde der rei zen, zeer veel gebruik gemaakt wordt, een instelling namelijk tot bet ver strekken van inlichtingen betreffende de spoorwegen. Zij is dagelijks ge opend eu bet talrijk personeel ver schaft kosteloos alle mogelijke ver langde inlichtingen over iederen te volgen weg, over de vracht, den duur der reis, enz. De zalen staan meest al vol met vragers e.n bovendien tingelt onophoudelijk de telepboon, want ook langs dien weg kan men inlichtingen bekomen. Iu Duitschland werd in 1856 de eerste fabriek van «stalen pen nen» opgericht, nl. die van Heintze en Blanckertz te Berlijn, die sedert steeds in ontwikkeling toenam. Be halve pennen maakt de fabriek ook pennenhouders in alle gebruikelijke vormen. Zij wordt gedreven met twee stoomwerktuigen van 100 paardekracliten te zamen. De ver vaardiging begint met bet gloeien en walsen van bet staal dat uit bet beste Zweedsche ijzer gemaakt wordt. Na zorgvuldig onderzoek der staalplaten, worden zij in kleine stukjes van de grootte der pennen verdeeld. Eene geoefende arbeidster kan daarvan dagelijks 250 gros, 36,000 stuks, leveren. Door schroef persen wordt ieder dier plaatjes van gaatjes en insnijdingen voorzien en gestempeldlater worden zij opnieuw verbit, gebogen en gehard, door ze witgloeiend in olie te dompelen; daarna werden ze dc-or temperen veerkrachtig gemaakt. Nil voigt bet schoonmaken, blank schuren en slijpen; dan eerst bet splijten van de punt, eu daarna worden zij weder gepolijst. Voor den verkoop moet men ze daarna nog blauw of bruin laten aanloo- pen, ze verkoperen, verzilveren of vergulden, Bij eeu aantal van 500 arbeiders Kroon, ik lieb liet gerepeteerd in de Ver- eeniging, den volgeiiden morgen speelde mijn vrouw liet op de piano, mijn jongste blies het op een mirleton, en nu is er geen eind aan. De draaimolen, de earroussel- tenten, de liedjeszangers, alles heeft dien beroemden tocht van Paulus op mudek; 't is een maliebaan-epidemie! Het heeft me alleen verwonderd dat de notulen van den gemeenteraad nog niet op die muziek zijn gezet. Ziehier een kermis-ui als mot de la f in Eeu zoogenaamde directeur van publieke vermakelijkheden kwam met een reus op de kermis en inviteerde, den dag voor hij opende, een zijner vrienden, om eens te komen kijken, in zijn tent. «Onder andere," vertelde hij, //ziet ge hier een reus van verbazende lengte." //Om u de waarheid te zeggen, vind ik deD reus niet zoo bizonder, beken het zelf manr." De directeur maakte daarop van zijn hand een kijker, nam den reus goed op en zeide toen z/'tls zoo van daag is hij niet op zijn langst: hij schijnt niet op zijn dreef te zijn".

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2