NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 16 Augustus 1887. No. 1261. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicïte Etrangère G. L. DAUB JE Sf Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 15 Augustus. De ritmeester Ort, van de K. M. Academie, is tegen 15 dezer over geplaatst naar het 3e reg. huzaren te 's-Hageterwijl de ritmeester Lagerwerf? van het 4e escadron van het 2e reg. huzaren, naar de K. M. Academie is overgeplaatst. Door wijlen vrouwe Cornelia Eli sabeth TediDg van Berkhout, wed. den heer Ch. van Valkenburg, is aan het Burgerlijk Armbestuur al hier vermaakt eene som van. f 1000, vrij van rechten en kosten, ten be hoeve van de algemeene armen. Nu reeds een zestal no«. hetlicht zag zag van het weekblad De Plat telander (uitgaaf van W. Gosler te Haarlem), mogen wij het aan een warme aanbeveling niet laten ont breken. Het blad, werkelijk een orgaan voor het platteland en dat dus den steun verdient van allen wier belangen die van 't platteland samentreffen,inzonderheidgemeente- en polderbesturen, groote landbou wers enz., wordt op uitnemende wijze geredigeerd door den heer W. Meijer, zelf econoom, wien een staf van bekwame medewerkers ter zijde staat. Wij noemen slechts de hh. G. A. Vorsterman van Oijen, den bekenden voorvechter op het gebied van onderwijs, A. A. Beek man, schrijver van «Nederland als polderland», Mr. C. Bake, commies bij den Raad van State, en Mr. A. H. Verster, kantonrechter van Til burg, die resp. landlooperii en po litie behandelen, Jac. van Waning, auteur van tal vau gemeente-uit gaven, W. J. N. Laudré, notaris te Vlijmen, benevens verscheidene leden vau gewest, staten. In het jongste no. (13 Aug.) vindt men weder eenige uitvoerige eu geestige bijdrage over het ziju, Anerbenrechl. Genoeg om te doen zien, dat wij niet te veel zeiden, toen we meen den aan De Plattelander eene toe komst te mogen voorspellen. Men schreef Vrijdag van hier aan de Amst. Ct.\ «Onze kermis is haast weder af- geloopen en waarlijk niet zoo erg tegengevallen als men in den be ginne had gedacht. Hoewel zeer langzaam, begint het publiek den weg naar de nieuwe kermiswijk te leeren kennen en wordt het daar met den dag drukker. Als nu uw stadgenooten a. s. Zondag goed op komen, zal menigeen, die in den beginne met een bezwaard hart zijn tent of kraam opsloeg, nog best tevreden zijn. Maakte ik in mijn vorig schrij ven gewag van een minder aange naam kermisgeschenk, nu ben ik in staat er een te vermelden, dat dengenen, dien het is geschonken, recht naar den zin zal zijn. Het zijn de hulponderwijzeressen en on derwijzers aan de openbare lagere scholen alhier, die door onzen raad zeer gunstig zijn bedacht. Indien zij van 1 October a. s. af vijf jaar lang in dezelfde betrekking hebben gediend, krijgen zij een traktementsverhooging van f50 voor een len en f25 voor een 2en onder wijzer. Na tieu jaar wordt die ver hooging verdubbeld. Nu kan er naar hartelust getrouwd worden. Of de ambtenaar van den burgerlijken stand meer personeel krijgt, met het oog op de meerdere werkzaamheden, is nog niet bekend. Intusschen is reeds een loflied der dankbare peadagogen, op den goed- gunstigen raad, verschenen, dat luidt Juicht allen onzen Baad ter eer: Na vijf jaar vijftig gulden meer, Na tien jaar wordt liet honderd. Niet enkel vet meer op den disch, Maar rib en kluifjes, want gewis Niet één meer staat verwonderd, Als hij ons heerlijk eten ziet Met de verhooging in 't verschiet.» Zondag zijn door de paardentram hier ter stede 2936 personen ver voerd geworden. Door de politie zijn Johannes van den Berg en Anthonie van der Plank, op 25 Juli jl. uit de Rijkswerkin richting Veenhuizen No. 3 ontvlucht en gesignaleerd in het Algemeen Politiebladdie alhier een kijkje op de kermis kwamen nemen, aange houden en naar het huis van Arrest overgebracht. Te Zandvoort zijn bijna alle hotels vol en het kost moeit bij par ticulieren terstond onderkomen te vinden. Vrijdag namiddag is het zeven jarig zoontje van den spoorbeambte F. Spanheim, te Hillegom, in het water geraakt en jammerlijk ver dronken. Zijn broertje zag hem drij ven en ging zijne moeder, die zie kelijk is, dat mededeelen. De vrouw sprong in het water en werd daar uit met levensgevaar gered. Dr. Hegeveld wendde nog wel pogingen aan om de levensgeesten van den drenkeling op te wekken, doch ze waren tevergeefs. De ouders zijn zeer bebroefd. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer Door de Nederlandsche jachtver- eeuiging «Nimrod» zal een nationale field-trial voor honden van alle ras sen plaats hebben op Zaterdag 27 Augustus, in den Haarlemmermeer polder. Het terrein voor dezen field-trial werd welwillend door de heeren mr. H. P. Berlage en jhr. mr. W. Hart- sen ten gebruike afgestaan. Ie prijs: een diploma en f75; 2e prijs: een diploma en f50; 3e prijs: een diploma en f 25. Tengevolge eener welwillende beschikking van den heer jhr. Ch. F. van de Poll te Haarlem, zal aan den eersten prijs nog bovendien worden toegevoegd: eeu jonge poin ter, geboren 25 April 1687, v. Spot u. Smile, of f75 in geld, ter keuze van den belanghebbende. Als leden der commissie van be oordeeling werden uitgenoodigd de heerenG. Amar.d, Amsterdam, G. J. van der Vliet, Overveen, mr. A. A. Delcourt tot Krimpen, Velsen, Th. Rikoff, Künzendorf (Silezië). Ten huize van den kasteleinKamp te Hoofddorp zal vergaderen op Dinsdag 16 Aug. des avonds ten 6 ure, de afdeeling Haarlemmermeer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De punten ter behandeling zijn Ingekomen stukken. Bespreking over de punten van beschrijving voor de algemeene ver gadering te Hoorn. Benoeming van twee afgevaar digden. Benoeming van drie leden van 't Bestuur, door 't aftreden van de hh. B. Biesheuvel, J. ten Hagen en J. H. M. Èvelein. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Aangifte voor de tentoonstelling te Hoorn. Behandeling van landbouw-on- derwepen. Verloting om niet, onder de aan wezige leden. LEGER EN VLOOT. Bij de maandelijksclie opgave der sterkte is gebleken dat bij de verschillende regi menten infanterie hier te lande, niet min der dan 173 korporaals mankeerden; ver der waren er 71 sergeanten overcompleet, terwijl 241 korporaals hunne aanstelling tot onderofficier met verlangen te gemoet KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De heeren P. H. v. d. Meulen te Oos- termeer en T. Roorda te Eestrum, hebben aan de leden der Herv. gemeente aldaar eene circulaire gezonden, waarin zijn o. a. zeggen: //Onze gereformerde kerken zijn op vele plaatsen moordenaarskuilen ge worden." Genoemde keereD, die tot de doleerende behooren (de predikant doet niet mee) hebben bij de circulaire een in vullingsbiljet gevoegd voor geldelijke bij dragen, met verzoek, om de ingeteekende gelden te zenden aan den eersten onder teekenaar P. H. v. d. Meulen en H. T. v. d. Veer te Eestrum. De tweede onder teekenaar wordt daarbij niet genoemd. Te Baarn heeft zich eene com missie gevormd, ten doel hebbende om op 31 Augustus, den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden, een feest te berei den voor de openbare scholen, als mede voor die der school met deu bijbel waartoe ter bestrijding der kosten vrijwillige bijdragen worden ingezameld. Daartoe van wege het Depar tement van marine door beschikbaar stellen van een rijksvaartuig in de gelegenheid gesteld, deden de heeren J. van der Toorn en C. Lely, hoofd ingenieur en ingenieur der Zuider- zee-vereeniging, dezer dagen eenen verkenningstocht, in verband met het onderzoek betrekkelijk de afslui ting en het droogleggen der Zui derzee. Naar men aan de Asser Ct mededeelt, heeft de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen meer dan 50,000 gulden schade ge leden bij het spoorwegongeluk te Ruiuerwold. De som, waarvoor de waggons verzekerd waren, moet haar nog niet zijn uitbetaald. De verze kering-maatschappij moet bezwaar maken zulks te doen, omdat er geen oorzaak voor het ongeluk te vinden is. Zoolang die niet is gevonden, weigert de maatschappij tot de uit betaling over te gaan. Ofschoon dr. Mezger nog geen beslissing nam en deze nog wel eenige dagen zal uitblijven, schijnen de pogingen om hem voor Amster dam te behouden, reeds thans kans van slagen te hebben. Door de Vereeniging «Het Nederl. Tooneel» zal, bij gelegen heid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, op 31 Aug., eene kin dervoorstelling in den Stads-Schouw- burg te Amsterdam worden gege ven, waartoe aan de leerlingen der scholen le klasse (daartoe door haar uitgenoodigd) vrije toegang zal wor den verleend. Het stuk dat zal worden opge voerd is «Ultimo», van Moser. Zaterdagochtend is de laatste .al der proef beheiïng van een der steunpenanten der overkapping vau het Centraalstation te Amsterdam in den bodem geslagen. Thans staan daarin 28 palen, op vier rijen vau zeven palen, die ieder 25 k 26 m. lang zijn. Zij zijn, volgens de grond boringen, geslagen op het allerslecht ste punt, op de plek waar in vroe gere eeuwen de Amstel in het IJ stroomde. Dit nieuwe systeem van be- heiing heeft tot nu toe de meest mogelijke voldoening opgeleverd; de wederstand van den grond, op dit zeer slappe punt, was nog zoo groot, dat er bij de deskundigen die dezen arbeid besturen, geen twijfel bestaat of de bouw van de overkapping zal op deze wijze tot stand kunnen komen. Nadat de belasting van bet pe nant, volgens de plannen der inge nieurs, zal zijn geschied, zal de be- heiing vau de geheele overkapping volgens hetzelfde systeem worden voortgezet, en bestaat er, volgens de ons verstrekte mededeelingen na- PBTJILLETO JXT. 3) I. PEPE DE SLAPER. Ja, ja, kapitein, - sprak de tolbeambte tot zichzel- ven, gij zijt een slimme kerel, maar gij vertrouwt te veel op de lieden die altijd slapen, eu, verduiveld, ik begin te gelooven dat gij er veel belang bij hebt dat ik van avond eens ferm slaap. Wie weet? vervolgde hij, terwijl hij zich zoo goed mogelijk in zijn mantel wikkelde. Gedurende ongeveer een half uur bleef Pepe alleen, over gegeven aan zijne gedachten, beurtelings een blik wer pende op de baai en den hollen weg. Na verloop van dien tijd hoorde hij het zand op het voetpad kraken, daarna verscheen in het schijnsel van den lantaarn een zwarte gestalte en weldra kon hij den kapitein der grenswachters duidelijk herkennen. Eenige minuten deed deze alsof hij iemand zocht, toen hij vervolgens den op den grond uit gestreken wachter bemerkte, riep hij op gedempten toon: Pepe! Pepe gaf geen antwoord. Pepe! riep de kapitein een beetje luider. De grenswachter bleef zwijgen; toen liet don Lucas zich niet meer hooren en weldra verdween het geluid zijner voetstappen in de verte. Kijk, kijk! zeide Pepe, zoo even was ik nog dwaas genoeg om te twijfelen, maar nu is alle twijfel weg. Ein delijk zal een smokkelaar dan eens iets durven wagen. Verduiveld, ik zou toch al heel lomp moeten zijn als ik daar niet eenig voordeel uit trok, al moet het zelfs ten koste van mijn chef. In één sprong stond de tolbeambte overeind. Thans ben ik Pepe de slaper niet meer, zeide hij, zich in zijne volle lengte oprichtende. Een tweede half uur verliep nog, gedurende hetwelk de wachter niets anders zag dan de onmetelijke ruimte voor hem. Niets stoorde de rust van het water in de baai. Dikke zwarte wolken verduisterden of verhelderden beurtelings de opkomende maan, en hetzij de horizon bij afwisseling schitterde als zilver of zwart was als rouwfloers, geen enkel voorwerp duidde de tegenwoordigheid van den mensch op den oceaan aan. Pepe hield den blik zoo strak gespannen, dat het hem toescheen alsof vonken hem voor het gelaat dwarrelden. Afgemat door deze onafgebroken opmerkzaamheid, sloot hij de oogen en bleef met gespitste ooren toeluisteren. Op eens dringt een zwak gerucht op de oppervlakte des waters tot hem door, daarna verspreidde een licht windje dit geluid en hij hoorde niets meer. Niet wetende of hij de speelbal was eener zinsbegoocheling, opende de grenswachter op nieuw de oogen, maar de duisternis van den nacht belette hem iets te onderscheiden. Andermaal sloot hij de oogen om nog eens te luisteren. Ditmaal bereikte een gelijkmatig geluid, overeenstemmende met het geluid dat de riemen veroorzaken die zoo zacht mogelijk de oppervlakte van het water doorklieven en het zachte gepiep der pinnen, waaraan de riemen bevestigd zijn, zijn oor. Daar zijn ze eindelijk! zeide Pepe met een zucht van zelfvoldoening. Een bijna onmerkbare zwarte stip verscheen aan den horizon, werd spoedig grooter en weldra werden de om trekken eener boot zichtbaar. Pepe had zich ijlings plat ter aarde geworpeD, uit vrees dat men hem uit de boot zoude bemerken, maar hij kon ze van zijn verheven standpunt geen oogenblik uit het oog verliezen. Spoedig zag hij ze stilhouden, de riemen onbewegelijk als de vlerken van den zeemeeuw die rond zweeft om de richting te kiezen waarheen hij zich zal richtendaarna zette zij eensklaps hare vaart in de richting van de kust der baai voort. «Toe maar jongens, weest onbekommerd en doet maar alsof ge thuis waart», zeide de grenswachter. En werkelijk schenen de roeiers er zeker van te zijn niet verontrust te worden, want eenige seconden later knarsten de kiezelsteentjes op den zandigen oever onder de kiel der boot. Ei, ei! zeide de tolbeambte heel zacht, -geen koop waren! zouden het soms toevallig geen smokkelaars zijn? Er bevonden zich drie mannen in 't bootje, die alle voor zorgen schenen genomen te hebben om de stilte van den nacht zoo min mogelijk te verstoren. Ook hunne kleeding stemde niet overeen met de gewone dracht der smokkelaars.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1