BUITENLAND. genoeg de zekerheid dat het nieuwe station binnen vrij korten tijd in ge bruik zal kunnen worden gesteld. {Amslï) Met eene bewolkte lucht, maar gunstigen wind fuit het Zuiden) ste gen Zaterdag te Amsterdam de luch- schipper kapitein Louis en een reis genoot in den ballon «Prinses Wil- helmina» op. Er waren vele toe schouwers, die den luchtreizigers op het oogenblik van hun vertrek een daverend afscheid toeriepen. De weg drijvende ballon was, ondanks de wolken, nog geruimen tijd te zien. De ballon, de «Prinses Wil- helmina,» is omstreeks 6 uur neer gekomen in den Duivendrechtschen polder onder Ouderkerk. Bij het neerdalen trof den reiziger, die den tocht medemaakte, den heer M. Wa genvoort van het Hblclhet ongeluk, dat hij, door te vroeg naar beneden te springen, uit de mand viel en zich vrij ernstig bezeerde. Naar eene boer derij in de nabijheid gebracht, werd de patient daar onderzocht door dr. Kiudermannuit Ouderkerk die echter geen inwendige kneuzingen kon constateeren, maar het toch raadzaam achtte, hem naar het gasthuis te doen vervoeren. Kapt. Louis zelf heeft geen letsel bekomen. Vrijdagmiddag ongeveer drie uren zijn in het IJ, einde Handels kade, te Amsterdam, tweejongelin gesmet zwemmen verdronken.Na een paar uren dreggens slaagde men er in één der lijken op te visschen. Door den lieer Bos is een nieuw tramplan ingediend, waarin is op genomen de overwelving en ver breeding van de Warmoesgracht tot 15 meter, zonder eenige kosten of risico voor de gemeente. Men schrijft ons uit Hoorn Vrijdagavond kwam de laatste trein van Amsterdam, die te elf uur moet arriveereo, ongeveer een uur te laat aan. Te Oosthuizen was de machine onklaar geraakt, zoodat men genoodzaakt was een andere locomotief van Amsterdam te ont bieden. De vrouw vau een kleermaker te 's-Hage werd niet weinig ver schrikt, toen zij uit de kamer, waar haar mao gewoon was te werken, een luid schreeuwen vernam. Zij spoedde zich onmiddellijk daarheen en zag toen haar echtgenoot in een wonderlijke houding op de snijtafel zitten. Deze had den acrobaat in de Seinpost gezien en hem zijn kunst na willen doen. Hij had het daarin zoover gebracht dat het rechterbeen reeds achter in zijn nek lag, doch kon het toen niet meer op zijn plaats terugbrengen. Hoe meer hij pogin- geu daartoe aanwendde, des te meer werd hij door kramp aange tast, zoodat hij het eindelijk uit schreeuwde en door zijne verwon derde wederhelft uit zijn netelige positie verlost moest worden. De effecten, vertegenwoordi gende eene waarde van ongeveer f 100,000, dezer dagen te Bordeaux in 't bezit gevonden van Cornelis Marinus Van der Heyden, schoon zoon, Hortense Robert, dochter, en Louis Van der Heyden, kleinzoon der bestolene, zijn in beslag geno men en onder de rechthebbenden te 's-Hage verdeeld. Vrijdagavond te elf uur werd op de bovenverdieping van den rech tervleugel van het hotel «Garni» te Scheveningen een begin van brand ontdekt. Bij onderzoek bleek dat in een vertrek, bestemd tot berg plaats van koffers, matrassen, enz. enkele van die voorwerpen aan het smeulen waren. Dank zij de hulp, die allerwege geboden werd, was het gevaar spoedig geweken. De te Scheveningen gestationeerde stoom- brandspuit en de spuit van het re giment grenadiers en jagers (deze laatste slechts 6minuten na de stoom spuit), waren er spoedig aanwezig, maar ze behoefden geen water te geveu; men had den brand reeds met emmers water en het water van een der brandkranen van het hotel geheel gebluscht. Beschouwin- genover hetgeen wel had kunnen ge beuren, wanneer de brand een paar uur later was ontdekt, in het hotel waar op dit oogenblik honderden vreemdelingen gehuisvest zijn, kun nen achterwege blijven; hoofdzaak is dat de brand in de geboorte is onderdrukt. Eukele aangrenzende kamers heb ben veel geleden door het water; omtrent de oorzaak van den brand heeft een ingesteld onderzoek nog niets aan 't licht gebracht. Tot heden zijn te Schevenin gen aangekomen 4453 badgasten en 452 dienstboden, tegen 4329 bad gasten en 634 dienstboden in 1886. De rondreis door ons land van den heer van Siclen, secretaris der Holland Society, te New-York, is door ongesteldheid van zijn jongsten zoon plotseling gestaakt moeten worden. Het volgend jaar stelt de heer Van Siclen zich voor, de reis te hervatten en dan, als 't kan, een honderd of meer leden van de Neder- landscbe Club mede te brengen, De omvaugrijke veenbrand in de gemeente Sctioonebeek, beeft niet alleen ongeveer 12 bunder in de asch gelegd, maar de bouwakkers hebben zooveel geleden, dat zij in de eerste jaren onbruikbaar zijn. Vau de te veld staande aardappelen is niets, van de rogge een gedeelte behouden gebleven. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men te Vuclat op drie verschillende plaatsen, toevallig bij 3 weduwen, gepoogd om in te breken. Bij ééne waren zij reeds in huis en bezig licht te ontsteken, toen zij op het ontwaken der be woonster het hazenpad kozen. Eenige ingezetenen van Loe- nen zijn voornemens, den verjaardag van het prinsesje te herdenken door het geven van volksfeesten en wel in vereeniging met de ingezetenen van Loenersloot en Ruwiel en met die der buurten Mijnden en Oud- Over. Den 17en Aug. a. s. zal eene vergadering plaats hebbeu, tot het benoemen eener commissie tot re geling der feesten. Een paar vreemde kooplieden boden te Bergen-op-Zoom aan eene oude juffrouw verschillende manu facturen te koop aaa. De juffrouw had echter geeu kooplust. De heeren haddeu geldgebrek, en beproefden toen haar tot eene leening over te halen. Het succes was groot. Zij leenden van haar eene som van f 50, onder beding van terugbeta ling denzelfden dag met f 10 winst. Om haar vertrouwen in te boezemen, wat het richtig ontvangen der winst betrof, boden de kooplieden haar aan, de winst reeds terstond te be talen, zoodat de vrouw slechts f 40 behoefde te geven. Dom genoeg, liep de oude juffrouw er in. De kooplui hebben nog niets van zich laten hooren. Omstreeks drie jaren geleden vertrok nit Heinkenszand zekere arme weduwe met haar twee kin deren naar Noord-Amerika om zich daar bij haren broeder te vestigen; doch hetzij de nieuwe wereld haar niet zoo erg beviel of om welke reden dan ook, binnen enkele weken keerde zij weder naar haar vader land terug en vestigde zich ander maal in deze gemeente. Sedert dien tijd werd zij grooten- deels met haar kinderen door het armbestuur ondersteund. Thans ech ter heeft haar broeder opnieuw be proefd door het overzenden van de noodige reiskosten haar met de twee kinderen weder te doen overkomen, waaraan zij gevolg heeft gegeven. De commissie voor den vlie gerwedstrijd te Breda op den ver jaardag van het prinsesje, heeft be sloten, ditmaai meer prijzen beschik baar te stellen dan in het vorig jaar, en, in verband daarmede, ook meer afdeelingen in het leven te roepen. Als bepaling geldt, dat iedere vlieger, die voor eenen prijs in aan merking wil komen, opgelaten moet worden aan 300 M. touw, waarop dau ook vóór het uitreikeu der prij zen controle zal wordeu gesteld. Dinsdagnamiddag werd ter hoogte van Stavenisse een vaartuig vau Ierseke zoodanig door eenen rukwmd overvallen, dat het omsloeg. Dat ongeval werd dadelijk opge merkt door den naar het schijnt al tijd op dergelijke toestanden be dachten veerman W. van den Berg te Vianen, die zonder zich maar een oogenblik te bedenken, aan boord van zijn vaartuig stapte, om de in nood verkeerenden hulp te gaan bieden. Intusscheu was bet onheil ook opgemerkt door eenen iets voor uit onderzeil zijnden Iersekenschen schipper, die onmiddellijk terug keerde, en spoedig het genoegen had de drenkelingen te kunnen over nemen. Hoewel dit door Van den Berg gezien werd, bleef hij toch op het op zijde liggend vaartuig aan sturen, ten einde te beproeven het op te richten, hetgeen hem ook ge lukte. De 21-jarige landbouwersknecht Theod. Rosen van Horst (Limb.), in dienst op het landgoed «Louisen- burg» in de nabijheid van Venloo, doch tot de gemeente Herungen (Pruisen) behoorende, heeft in eenen twist een kameraad uit laatstge noemde gemeente met een mes doodgestoken. Hij is naar Kleef overgebracht. Hij is een goede be kende der Nederlandeche justitie. Het door het dagelijksch be stuur van Maastricht opgemaakt kohier der straatbelasliug voor het loopende dienstjaar bedr. f 12,724.15. De concessionarissen voor de aan te leggen drinkwaterleiding te Venlo, hebben den gemeenteraad kennis gegeven, dat de boringen voor dit doel geëindigd zijn, en dat voldoende en goed water gevonden is, Binnen enkele dagen zullen de plannen worden ingediend, om met de werkzaamheden voor den aanleg te beginnen. Tengevolge van den lagen waterstand (12 decimeter beneden prov. zomerpeil) zitten in de Har- lingervaart bij Franeker onderschei dene schepen, met bestemming naar Leeuwarden, vast, onder anderen vijf tjalken en vier stoombooten. Er is groote ongelegenheid door ontstaan, daar de meeste dezer schepen reeds Vrijdag voor den marktdag te Leeu warden moesten zijn, zoowel om te lossen als om te laden. Het gewes telijk bestuur is per telegraaf van de zaak in kennis gesteld, daar de genoemde vaart bij de provincie in beheer en onderhoud is. Ook in vele andere streken der provincie ondervindt de scheepvaart de nadeelen van den lagen water stand. België. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin gaan van Ostende naar Brugge om den historischen optocht van den slag der Gouden Sporen bij te wonen en de tweede inwijding van het door de stad Brugge voor De Breidel en de Conine opge richt monument. De praal van dezen stoet trekt een groot aantal bezoe kers uit geheel het iand en zelfs uit den vreemde. Men had een oogen blik het plan geopperd om den optocht naar Brussel te doen komen ter gelegenheid van de nationale feesten van den 22en Augustus, maar dat is onuitvoerlijk gebleken. Men zegt, dat de Koning te dezer gelegenheid te Brugge een belang rijke rede zal houden en wellicht de toezegging zal doen voor den bouw van een kanaal Heyst-Brugge en den aanleg van eene haven. Dit zijn de eenige middelen om Brugge, het Belgisch Venetië, dat thans nog sleehls als een groot kunstmuseum kan beschouwd worden, zijn ouden luister en voorspoed weer te geven. Duitsohland. Zaterdag is de in ternationale hakkerstentoonstelling te Dresden in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin van Saksen geopend. De inzendingen uit Nederland zijn zeer talrijk. Men verzekert, dat een aantal professoren alleen daarom Virchow niet tot rector hebben gekozen, om dat hij eene reis naar Egypte wil maken. Politieke redenen beston den daarvoor volstrekt niet. De te parijs verschijnende Ga- lig nam's Messenger maakt den in houd van een geprek bekend tus- schen een barer correspondenten te Frankfort en een vreemden diplo maat, ten einde op de hoogte te komen van de gedachten en plannen van vorst Von Bismarck. Van dit onderhoud wordt door de Brusselsche Gazette melding ge maakt als van iets zeldzaams, om dat bericht hieromtrent overeenkomst met eene nieuwstijding, voorkomende in een Belgisch blad, volgens het welk in Duitschland de generale staf de noodige maatregelen neemt om binnen vier en twintig uren 400,000 man Duiische soldaten naar Holland te zenden! Het is om er van te ijzen. Over dit punt ondervraagd ant woordde de diplomaat dat dit nieuws zoo nabij de waarheid is dat het spoedig zal gelogenstraft worden, aidus ging hij voort, juistin de oog merken van Duitschland met Hol land moet de sleutel voor de toe komstige politiek van prins Von Bismarck gezochs worden. De kanselier is eengeoefend man. Niet Frankrijk is thans het doel zijner jacht, maar Engeland. Hij weet dat Duitschland en Frankrijk verbonden moeten zijn en dat zijn ergste vijand, vooral op koloniaal gebied, Engeland is. Dat Engeland is ook de vijand van Frankrijk en Rusland' Op deze gronden wil prins Von Bismarck de toekomst van Europa en van Azië regelen. Ia het slot van het artikel van de «Galignani's Messenger» heet het: «Ziehier het plan van den Duitschen kanselier: Hij zou Elzas-Lotharin- gen aan Frankrijk teruggeven op voorwaarde dat dit hem niet tegen werkte in het vermeesteren van Holland en zijn koloniën. Tevens zou hij Rusland niet alleen vrij laten op den weg naar Konstantinopel, maar ook op den Iudischen Oceaan tusschen Perzië en Engelsch-Indië. Dan zouden Duitschland, Frankrijk en Rusland een verbond sluiten en aldus zoowel te land als ter zee Eogeland in bedwang houden. Op deze wijze zou het scheppen van een Duitsch koloniaal rijk verze kerd zijn. Engeland. Bij Spithead houdt een eskader oefeningenwaarbij vooral met torpedo's proeven ge nomen worden. Twee nachten had men reeds eenen aanval van de torpedobooten verwacht; Vrijdag had deze plaats, omstreeks midder nacht. Bij het eerste verschijnen van den onderstelden vijand waar schuwden de op den uitkijk ge plaatste schepen zoodat het eskader aan alle zijden zich goed verdedi gen kon. De torpedobooten werden met bekwaamheid bestuurd, maar het gelukte haar niet de torpedo's zoo af te vuren, dat zij uitwerking konden doen. Na dit gevecht ver trokken de torpedobooten naar Port land, om eenen aanval te doen op het daar geplaatste eskader. De prinses van Walles begeeft zich eerstdaags op reis naar Copen hagen om een bezoek te brengen aan het Deensche Hot. Eene Fransche vrouw, die voor geeft eene Parijsche modiste te zijn en Dnpont te heeten, is Zaterdag te Cowes (eilasd Wight) iu hechtenis genomen. Zij werd iu het bezit be vonden van ontplofbare stoffen, ver moedelijk dynamiet. Uit het inge steld onderzoek bleek, dat zij het laatst van Havre kwam. Men schrijft haar het voornemen toe van een aanslag op Osborne, de verblijfplaats der Koningin, bij Cowes. Italië. Eenige Fransche bladen hadden gemeld, dat er vele Alpijn- sche soldaten gedeserteerd zijn en zich bij de Fransche gendarmerie op de grenzen hebben aangemeld. De minister van Oorlog heeft laten bekend maken, da: bij zijn Departe ment niets daarvan bekend is. In de gevangenis te Florence is dezer dagen een oproer uitge barsten, omdat een nieuwe cipier zich streng aan de reglementen hield. Dit beviel deu gevangenen niet, die «weg met, den nieuwen cipierI» riepen, en onder de hand trachtten uit te breken. Door de troepen werd dit plan verijdeld. Ofschoon da uitvoering van het plan tot aanleg van een recht- streekschen spoorweg van Rome naar Napels uitgesteld is, heeft de «Spoorwegmaatschappij der Midde- landsche Zee» een nieuw plau bij de Regeering ingediend, volgens hetwelk genoemde spoorweg van Aquino naar Sparanisse door de vallei van Garigliano zou loopen. De Gazette Ufficiale bevat de wet, waarbij 121 millioen toegestaan wordt voor den aanleg der aanvul lende spoorwegen. Het bestuur der Siciüaansche spoorwegen heeft aan de Italiaansche Regeering een plan aangeboden tot het aanleggen van een spoorweg op de Etna van Catania tot Riporta. De kosten worden op 267j millioen lire geraamd. Z. M. de Koning heeft aan het kleindochtertje van den door de Somalis vermoorden reiziger Gustavo Biauchi een betrekking bezorgd. Wie duivel kunnen die mannen zijn? zeide de be ambte. Door het dichte, hooge struikgewas waarachter Pepe verborgen lag kon hij alles zien wat de drie onbe kenden in hunne boot uitvoerden. Op een door den man aan het roer gegeven hevel sprongen de twee anderen aan wat om den omtrek te gaan verkennen en lieten hem, die hun aanvoerder scheen, alleen achter. Pepe was een oogenblik besluiteloos, niet wetende of hij hen den hollen weg moest laten ingaan, maar het gezicht der verlaten boot die aan de hoede van een enkel man bleef toevertrouwd, deed hem weldra een besluit nemen. Hij bleef diis nog onbeweeglijker dan eerst en hield zelfs zijn adem in, terwijl de twee onbekenden, ieder met een Catalonisch mes gewapend, op eenige voeten afstands onder hem voorbijgingen. Hij kon toen zien dat het matrozenpak dat heiden droe gen, volkomen geleek op de kleeding die destijds de zee schuimers droegen en die het midden hield tusschen de uniform des handelsmatrozen, maar onder de baskische muts die hun hoofd bedekte, kon hij hunne trekken niet onder scheiden. Eensklaps bleven de twee matrozen stilstaan. Een stuk kalksteen, dat onder de knieën van Pepe was losge gaan, rolde langs den steilen kant. Hebt ge niets gehoord? vroeg de een. Neen; en gij? Ik meende iets te hooren vallen, zeide de andere ter wijl hij naar de plaats wees waarboven de karabinier plat ter aarde lag. Bal dat zal eene muis geweest zijn, die in haar gat kroop. - Als deze helling niet zoo steil was, zou ik er eens opklimmen, hernam de eerste. - Ik zeg u dat wij niets te vreezen hehbeD, vervolgde de tweede; de nacht is zoo donker als de hel en heeft de andere ons niet verzekerd dat hij voor den wachter, die altijd den geheelen dag slaapt, instaat? Reden te meer voor hem om 's nachts niet te slapen. Blijf hier, ik ga daar boven eens kijken en waarachtig, als ik er onzen slaper vind voegde hij er hij terwijl hij zijn breed mes dat in de duisternis flikkerde, ophief, zooveel te erger.... of zooveel te heter voor hem, zal ik hem voor altijd laten slapen. Verduiveld! dat is een philosoof, dacht Pepe, maar komaan, nu is het geen slapen meer. En, als eene slang die zich van hare huid ontdoet, kroop hij met zooveel behendigheid onder zijn mantel die hij op de plaats liet liggen, uit, dat hij er reeds een heel eindje van daan was, zonder dat eenig geluid zijne beweging ver raden had en zonder dat volgens de Spaansche uitdruk king de aarde er iets van gehoord had. Alzoo kwam hij met de karabijn in de hand juist op de plaats, waar onder de boot stilgehouden had. Daar haalde hij weer ruimer adem en wierp een onder zoekenden blik op den man die alleen gebleven was. Deze scheen in diepe gedachten verzonken, want hij was onbe wegelijk onder den wijden mantel die zoowel diende om zijn gelaat te bedekken als om hem voor de vochtige koelte van den nacht te beschermen. Zijne ocgen staarden in de wijde zee en bij gevolg kon hij de zwarte gedaante van den karabinier niet bemerken, die zich langzaam op de steile hoogte oprichtte en met het oog den afstand mat die hem van den zandigen oever scheidde. De vreemdeling maakte eene beweging om zich naar den kant van den oever te keeren en op het hetzelfde oogenblik wierp zich Pepe aan zijne zijde als eene tijger op zijne prooi. Dat ben ik, zeide hij, verroer u niet, of ge zijt een kind des doods, voegde hij er bij den loop van zijn kara bijn op de borst van den onthutsten vreemdeling zettende. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2