NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 17 Augustus 1887. No. 1262. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. B INN li NL A N D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^Telefoonnummer 132. -5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. van 1- Abonnementen en Adverteutiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangère G. L, BAUBE CoJOII. F. JOBES, Stier., Parijs, 31bis Faubonrg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht ttag. FF FIRFCTIF. Haarlem, 16 Augustus. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is aan de gemeente besturen in die provincie eene cir culaire gezonden van den volgenden inhoud oBij inzage der laatst door ons goedgekeurde kohieren van den hoof- delijken omslag in gemeenten dezer provincie is ons gebleken, dat op sommige daarvan aanslagen voor kwamen, welke ten name waren gesteld van meer dau een persoon of van een gemeenschappelijk hoofd, b. v. van de gebroeders..., de ge zusters...., de damesenz. Daar een en ander niet is overeen te brengen met den aard dezer be lasting zelve, welke toch, met bet oog op bet gewijzigd artikel 245 der gemeentewet, behoort te zijn een omslag per hoofd, niet van meer dere personen gezamenlijk, hebben wij gemeend, voor zooveel noodig, de aandacht der gemeentebesturen op bet bovenstaande te moeten ves tigen, met uitnoodiging om voortaan de kohieren van den hoofdelijken omslag zoodanig te willen inrichten, dat daarop geene aanslagen voorko men dan die welke slechts tot één belastingschuldige betrekking heb ben.» Door de Hollandsche spoor zijn Zondag ruim 10,000 personen uit Amsterdam naar bier vervoerd. Niet minder dan 56 extra-treinen hebben jl. Zondag tusscben Amster dam en Haarlem gereden. En nog geen plaats genoeg; aan 't station Halfweg waren de reizigers genood zaakt in de bagagewagens te gaan staan, ten einde toch mee te kunnen. Maandagmorgen ontstond op den Burgwal een opstootje toen twee Afrikaansche negers, die op de kermis in de tent waar bet wol- paard zou worden vertoond als degen slikkers en vuuretershadden gewerkt, twist kregen met den slaapstee- houder bij wien zij nachtverblijf hadden gehad. De beide zwarte beeren maakten onder afschuwelijke grimassen een beidenscb spektakel en schoten tweemaal met een revol ver, die gelukkig alleen met losse patronen geladen bleek en dus geen ongelukken veroorzaakte. De omrin gende menigte nam de rol van politie dienaar in buitengewonen dienst op zich; men maakte zich van een der morianen meester en bracht hem naar het politiebureau. De ander maakte zich snel uit de voeten, en was niet meer te vinden. Met een signalement als bet zijne zou de man wel spoe dig gevonden kunnen worden, tenzij bet waar is wat men beweerde dat zijn huidskleur meer te danken was aan scboorsteenroet dan aan de eigen aardigheid van zijn ras. Trouwens, men schijnt geen aanleiding gevon den te hebben bet ben erg lastig te maken want hedenmorgen werden beiden weer op vrije voeten gezien. Men meldt ons dat, toen Zaterdag j.l. de arbeider J. Boutersen te Hout rijk en Polanen water ging balen, de paarden door onbekende oorzaak schrikten, waardoor Boutersen in de sloot geraakte en den wagen met vaten op zich kreeg. Volgens berichten is bij reeds aan de gevolgen overleden, eene vrouw en 4 kinderen nalatende. Door de beeren L. van Waveren Co. te Hillegom zijn de eerste bloembollen naar Amerika ver zonden. RECHTSZAKEN, Het O. M. bij de Rechtbank te Win schoten heeft één jaar geëischt tegen Wil lem PI., 54 jaar, koopman, wonende te 's Gravenhage en geboren te Delft, ter zake dat hij in het vorig jaar te Nieuwe- en Oude Pekela fleschjes, inhoudende melk met eenige pepermunt-olie, heeft verkocht als een geneesmiddel voor maagkwalen, klierziekten en uitvallen van het haar, waarbij bij bedrieglijk voorgaf geneeskun dige te zijn en verbonden aan //Het Roode Kruis". ONDERWIJS. Door den Burgemeester van Edam zijn, eenigen tijd geleden, voorstellen gedaan, tot reorganisatie der Teekenschool aldaar, en in verband daarmede zal het noodig zijn een ruimer en beter lokaal in te richten. Plet is werkelijk te hopen dat de pogin gen slagen, want goed ingericht teeken- onderwijs is niet alleen voor Edam, maar ook voor de omliggende dorpen een zaak van het allergrootste gewicht. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben niet goedgekeurd een besluit van den Raad te Schellinkhout, waarbij de jaar wedde van het hoofd der school van f 1000 is teruggebracht op f800. Bij kon. besl. van 11 Aug. is de 1ste luitenant W. C. Hoogkamer, van het 7de reg. infanterie, op pensioen gesteld; zijn benoemd: bij het wapen der infant., bij het 1ste reg., tot kapt. de 1ste luit. N. P. Onderwater, van het 5de reg.; bij het 3de reg., tot Isten luit. de 2de luit. G. Snellen en E. Stellenboom, beiden van het 7de reg.; bij het 4de reg., tot lsten luit. de 2de luit. E. G. Staal, van het korps, gedetacheerd bij het koloniaal werf depot; bij het 8ste reg., tot lsten luit. de 2de luit. L. M. A. von Schmid, van het korps. De luit. ter zee der 1ste kl. G. A. van der Mieden en de adelborsten der lste kl. S. E. Nolst Tréuité en P. Soden- kamp, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer, en de luit. ter zee der lste kl. H. O. Eeitli en de adelborst der lste kl. J. Soutendam, behoorende tot de rol van Zr. Ms. oplei dingsschip Anna Paulöwna, worden met 6 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld, en zulks, wat genoemde luitenants ter zee betreft, onder eervolle ontheffing van het door hen gevoerde bevel, respectievelijk over de instructiebrikken Pollux en Castor. De luit. ter zee der 2de kl. jhr.W. E. van Spengler, behoorende tot de rol van Zr. Ms. rammonitor Draak, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld. De offic. van administr. 2de kl. J. A. Grooteudorst, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, en de offic. van administr. der lste kl. N. W. Lasonder, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulöwna, worden respectievelijk met 1 en 16 Sept. a. s. op non-activit. gesteld en vervangen door de officieren der 2de en lste klasse E. Lensing en J. P. Vasseur. De gewone audiëntie van den mi nister van Oorlog zal op Donderdag 18 Augustus niet plaats hebben. De minister van Eiuanciën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schat kist op 18 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank f24,355,211.7072 en bij de betaalm. - 1,543,428.557s Te zamen - 25,898,640.26 Bovenstaande ieric/iten zijn uit de St.-Ct.) HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Wied legden Maandag ochtend in den Haag een bezoek af bij den beer M. graaf van Limburg Stirum, hofmaarschalk van wijlen Z. K. H. Prins Frederik. De Prins bestuurde zelf den met vier vossen bespannen phaëton, waarin bij met de Prinses gezeten was. De heermr. J. G. Patijn moet in het verzoek, door den gemeenteraad tot hem gericht, geen aanleiding hebben gevonden om op zijne aan vrage om ontslag als burgermeester terug te komen. De minister van financiën, de beer Bloem, zal, naar men verneemt, dit jaar wederom eenigen tijd in de badplaats Ems gaan vertoeven. De kiesvereeniging «Scheve- ningon» stelde tot candïdaten voor den Haagscben gemeenteraad de beeren jhr. mr. Repelaer en mr. De Bas. De ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal zal geschie den op den sluitingsdag, 17 Augus tus. De algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen, naar men verzekert, op Donderdag 1 Septem ber, die voor de Eerste Kamer op September plaats hebben, terwijl de opening der nieuwe zitting zou zijn bepaald op Maandag 19 Septem ber. Dr. Mezger beeft de aanbie dingen uit Wiesbaden afgeslagen en blijft te Amsterdam, zegt de Middelb. Ct. Naar aanleiding daarvan schrijft men uit Domburg: Dit terugkomen op zijn genomen besluit was de aanleiding, dat hem Zondagavond door alle badgasten eene welgemeende ovatie is gebracht op zijne villa «Irma». Eene groote menigte bad zich daartoe verzameld bij het raadhuis en begaf zich met brandende giorno's naar 's dokters woning. Door jbr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, oud-lid der Tweede Kamer, werd eene toespraak gehouden tot dr. Mez ger, waarin hij vooral liet uitkomen dat bet Nederlandsche volk met trots zou gevoelen, wat bet zegt een beroemd man in zijn midden te mogen behouden. De kleine buide, hem uit het stille Domburg gebracht, mocht hem daarvan eene getuigenis zijn. Daarna nam de beer Nagtglas het woord namens de badcommissie en de Domburgers, in wier midden dr. Mezger wel wilde komen uitrusten van de vele vermoeienissen, die uit zijne betrekking voortvloeien. De wenscb, dat voor hem nog gedu rende vele jaren de lasten van het leven door de lusten mogen worden overtroffen, vond bij alle aanwezigen onverdeelde instemming, en een don derend «leve Mezger Id weerklonk door de lucht. Nadat dr. Mezger in hartelijke bewoordingen aan de commissie zijnen dank bad betuigd voor de gebrachte hulde, en den grooten, zwaren strijd had geschetst, dezer dagen door hem gestreden, doch waarbij zijn nationaliteitsgevoel en vaderlandsliefde de zege hadden behaald, richtte bij zich tot de me nigte, en verklaarde zeer gevoelig te zijn voor dit bewijs van toegene genheid hem betoond; bij eindigde met een glas te ledigen op het heil van Nederland, ons lieve Nederland Hoewel bij donkeren avond, begaf zich de volksmassa in behoorlijke orde naar bet dorp terug en alles keerde weder tot de oude rust terug. - Omtrent bet ongeluk met de ballon meldt bet D. v. JV. nog nader De kapitein had den heer Wagen voort, die den tocht medemaakte, bij het neerdalen aangeraden om zich aan de touwen, waaraan de mand hing, op te trekken. Deze gaf aan dien raad gehoor maar daar bet anker in den weeken grond telkens losschoot, verloor hij zijn krachten en viel in de mand terug. Op dat oogenblik stootte deze tegen de grond en werd de beer W. uit de mand geslingerd. Alles zou nog goed zijn afgeloopen, ware het niet dat een der voeten van den heer W. in een strop bleef baken waar door bij, daar de ballon opnieuw eenige meters steeg, omhoog werd gevoerd. De voet schoot in de hoogte uit den strop eu de beer W. viel. Naar de boerderij van den beer Hottentot vervoerd, werden hem de eerste zorgen geschonken door dr. Kindermann uit Ouderkerk, die be halve eenige lichte verwondingen, Deleediging van bet ruggemerg con stateerde. Gedurende den geheelen nacht FEÜXLLETO .INT. 4) I. PEPE DE SLAPER. Wie gij? zeide deze, wiens van woede flikkerende oogen niet werden neergeslagen voor de dreigende houding van zijn vijand. Wel jal parbleu, ik ben Pepe, ge weet wel, Pepe die altijd slaapt. Wee hem als bij mij verraden beeft! zeide de vreem deling alsof hij tot zich zeiven sprak. Als ge van don Lucas spreekt, onderbrak hem de karabinier, dan kan ik u verzekeren dat bij er onschuldig aan is, en, als ik hier ben, is dit omdat hij te discreet is geweest, mijnbeer de smokkelaar. Smokkelaar! zeide de onbekende op een toon van trotscbe verontwaardiging. Als ik smokkelaar zeg, hernam Pepe en bij was verrukt over zijne eigene schranderheid, is zulks om u te vleien, want gij hebt geen stuk koopwaar bij u, of het moest misschien een monster zijn, ging bij voort, terwijl bij met den voet eene van touw gevlochten en opgerolde jadder aanwees. Van aangezicht tot aangezicht tegenover den onbekende geplaatst, kon Pepe hem op zijn gemak beschouwen. Het was een jong man van ongeveer vijf en twintig jaar. Hij bad de gebruinde tint van den zeeman; zware, don kere wenkbrauwen teekenden zich scherp af op een hoekig en breed voorhoofd. Groote zwarte oogen, die somber in hunne kassen flikkerden, verrieden onverzoenlijke harts tochten. Om den mond van den onbekende speelde een trotscbe glimlach. De rimpels op zijn voorhoofd, die zich reeds ondanks zijne jeugd, scherp afteekenden, gaven het bij de minste beweging eene uitdrukking van koelen trots, aanmatiging of verachting. In zijne oogen en op zijn geheele gelaat kon men lezen dat heerschzucht en wraak de alles beheerscbende driften van dezen man moesten zijn. Alleen zijne zwarte gekrulde haren verzachtten een wei nig de strenge uitdrukking van zijn gelaat. Wat zijne klee ding betreft, droeg bij de uniform van officier der Spaan- scbe marine. Een blik, die ieder ander dan den grenswachter zou doen ontstellen, verried bet ongeduld dat bij gevoelde toen hij zich zoo door den wachter zag gadegeslagen. 't Is nu lang genoeg met die gekheden! Wat wilt ge? Spreek op, - riep de vreemdeling. Bedaar een beetje en laat ons eens over onze zaken spreken, zeide Pepe. Ten eerste, als uwe twee mannen die wel zoo geslepen zijn om mijn mantel en mijn lantaarn in te palmen, terugkomen, zult gij hun het bevel geven zich op een eerbiedigen afstand te houden; zoodoende kunnen wij samen op ons gemak praten zonder gestoord te worden; anders maak ik door een schot dezer karabijn, dat u zoo stom als een visch zou maken, alarm. Welnu, wat zegt ge er van? Niets. Enfin, dit antwoord doet mij nog meer zeg gen. Ik ga voort. Hebt gij aan mijn kapitein veertig onsen goud gegeven? vroeg de wachter ongeduldig en op goed geluk af. Maar twintig, zeide de vreemdeling zonder na denken. Ik bad liever gehad dat bet veertig was, hernam Pepe; want men geeft zoo maar geen veertig onsen goud uit louter liefhebberij om eens eene sentimenteele wande ling naar de Ensenada te maken. Mijne tusschenkomst moet u hinderlijk zijn en daarom wil ik voor mijne onzijdigheid betaald worden. Hoeveel eischt gij? vroeg de onbekende op een toon, waaruit bleek dat hij een einde aan de zaak wilde maken. O, maar een bagatel. Gij hebt veertig onsen aan den kapitein gegeven.... Twintig, zeide ik u. Ik had liever veertig gehad, hernam Pepe, maar enfin laat bet twintig zijn. Laat eens zien, ik wil niet te veel eischen, ik ben maar een eenvoudig soldaat, bij is kapi tein, bet is dus niet meer dan billijk dat ik het dubbele ontvang van hetgeen hij gekregen beeft. De vreemdeling die zich aldus gedwarsboomd zag, deed eene verwenscbing hooren, maar gaf geen antwoord. Ik weet heel goed, aldus ging Pepe voort, dat bet weinig is, want als bij drie soldijen zooals bet mijne ont vangt, heeft bij driemaal minder behoeften dan ik en bij gevolg zou ik recht hebben op bet driedubbele; maar,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1