NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 18 Augustus 1887. No. 1263. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: FAARLEUrS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenf1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze ageuten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicite Etrangcre G. L. DA JJBB Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg htontmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige E euilleton reeds het licht zag. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 17 Augustus. Yolgeus het in de laatste zitting van den gemeenteraad genomen besluit zullen, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de scholen voor openbaar lager onderwijs alhier, als volgt geregeld worden: a. die van de hoofden der scholen als: 1. van de Opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs op f1960; 2. van de Opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar ouderwijs op f1800; 8. vau de Burgerschool voor jongens en meisjes op f1700; 4. van de Tusschensehool voor jongens en meisjes op f1540; 5. van de tweede Tusschensehool voor jongens en meisjes op f1470; 6. van de kostelooze scholen lett. B, C, D en E op f 1470; terwijl aan hen, aan wie geene vrije woning kan worden verschaft, wegens ver goeding van huishuur f500 wordt toege kend, volgens besluit van Gedeputeerde Staten van 3 November 1880; b. die van de onderwijzers aan de onder 1 genoemde Opleidingsschool: der eerste klasse f950, na 5 jaren dienst f 1050, na 10 jaren dienst f1150; der tweede klasse f800, na 5 jaren dienst f850, na 10 jaren dienst f900; die van de onderwijzeressen aan de onder 2 genoemde Opleidingsschool: der eerste klasse f 900, na 5 jaren dienst f 950, na 10 jaren dienst f1000; der tweede klasse f800, na 5 jaren dienst 850, na 10 jaar dienst f900; die van de onderwijzers en onderwijze ressen aan de onder 3 genoemde Burger school: der eerste klasse f 900, na 5 jaren dienst f950, na 10 jaren dienst f1000; der tweede klasse f800, na 5 jaren dienst f850, na 10 jaren dienst f900; die van de onderwijzers en onderwijze ressen aan de onder 4, 5 en 6 genoemde scholender eerste klasse f 950, na 5 jaren dienst f1000, na 10 jaren dienst f1100;1 der tweede klasse f800, na 5 jaren dienst f850, na 10 jaren dienst f900. c. die van de onderwijzers en onder wijzeressen 3e klasse aan de verschillende scholen bovengenoemd bij aanstelling be neden 20 jaren oud f 500; boven 20 jaren tot en met 23 jaren oud f 550; boven 23 jaren oud f 600, met verhooging van f25 'sjaars van genoemde jaarwedden na ieder vol jaar dienst, tot een maximum van f 650. d. geene verhooging zal plaats hebben dan op voorstel van B. en W., na gehoord de commissie van toezicht op het lager onderwijs en den arrondissements-school- opziener. e. onderwijzers en onderwijzeressen, in het bezit eener akte voor het Fransch, ontvangen eene verhooging van f 100, wan neer het ouderwijs hun of haar hierin wordt opgedragen. f. onderwijzers en onderwijzeressen, in het bezit eener akte voor het handteeke- nen of voor de gymnastiek, ontvangen voor ieder vak eene verhoogiug van f50, wanneer het onderwijs hun of haar hierin wordt opgedragen. g. onderwijzers en onderwijzeressen der derde klasse, die de hoofdakte verkrijgen of bij aanstelling bezitten, ontvangen eene verhooging van jaarwedde van f100. In de laatste zitting van den ge meenteraad alhier, werd bij het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Lodewijks de vraag behandeld of zijne betrekking van gemeente geneesheer vereenigbaar kon zijn met het lidmaatschap van den raad. In dezelfde zitting had de heer Lodewijks echter reeds een schrijven gezonden waarin hij voor de betrek king van stadsgeneesheer ontslag vroeg. De raad heeft dus niet in begin sel uit te maken gehad of beide betrekkingen vereenigbaar konden worden geacht. In eene andere ge meente is dit echter wel geschied. De Arnhemsche gemeenteraad be handelde nl.Zaterdag de vraag,of eer» geneesheer, belast zoowel met de armenpraktijk als met het keuren van woningen, als zoodanig mag worden uitgesloten van het lidmaat schap van den Raad. Op grond der Koninklijke beslissing in een over eenkomstig geval in den Haag, ad viseerde de meerderheid der commis sie nu, dr. Thijssen niet toe te laten. Het derde lid der commissie, de heer De Ranitz, bestreed dit; allereerst omdat een koninklijk besluit, voor een speciaal geval genomen, geen verbindende kracht heeft voor andere gevallen; hij achtte het ook niet overeenkomstig den geest der Gemeentewet, die de gemeente-geneesheeren toelaat, op grond van eene bepaling in eene verordening hun het lidmaatschap te ontzeggen. De Raad vereenigde zich met dit gevoelen, en met twee stemmen werd besloten tot toelating van dr. Thijssen. Bij den Zondag te Arnhem ge houden wedstrijd in het schoonrij- den, van wege de Geldersche Hard draverij- en Renvereeniging, werden o. a. prijzen toegekend aan onzen stadgenoot den heer A. A. van den Bergmet Marie en Kriwo in het «concours van rijtuigpaarden,toe- behoorende aan handelaren in paar den en stalhouders». Luit. jhr. Yan Tets alhier, en baron Van Tuyll v. Serooskerken te Yelsen behaal den prijzen in het concours voor rijpaarden (niet volbloed), respec tievelijk met de paarden Ali en Sunshine. De heer van den Berg verwierf insgelijks twee prijzen voor zijne tweespannen Triso en en Tromp en Mars. Men schrijft ons uit de Haarlem mermeer Door het springen en steigeren van het paard van den vrachtrijder H. J. te Hoofddorp, vielen Dinsdag morgen paard en wagen omver. De wagen was beladen met 6 passagiers, die gelukkig met den schrik vrijkwamen. Toen de voerman dien avond zijn gewonen rit naar de boot wilde doen, was het paard weder onwillig, waar door thans het tuig brak. Alweder is in de Ringvaart van Haarlemmermeer een meerval gevangen en wel een ter zwaarte van 20 Kg. Eenige liefhebbers hebben zich tot eene commissie gevormd, met het plan eerstdaags een pleizier- tochfc per boot te organiseeren, op geluisterd door flinke muziek. Het plan zou bestaan om te varen van Aalsmeer naar Gouda. De commissie hoopt dat het aan deelneming niet zal ontbreken. Volgens eene advertentie, in dit nummer voorkomende,zal op Woens dag 24 Augustus e. k. op het strand te Zandvoort een groot volksfeest gegeven worden. De spelen zullen bestaan in mastklimmen, boegspriet- loopen, hardloopen met hindernissen enz. Daartoe zijn tal van prijzen en premiën bestemd. Tusschen de volksspelen zal een tombola zonder nieten worden gehou den. De netto opbrengst komt ten goede aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis en het Badhuis voor Minvermogenden, beiden te Zand voort. Wanneer het weder gunstig is zal het feest ongetwijfeld groot suc ces hebben. BINNENLAND. Bij Zr. Ms. besl. van 11 Aug. is de bij kon. besluit van 5 Juli 1887 gedane herbeuoeming van S. van Meerten tot kantonr.-plaatsverv. in bet kanton On- derdendam op zijn verzoek ingetrokken. Bij kon. besl. van 12 Aug. is bij bet wapen der artillerie benoemd, bij den Staf van bet wapen, tot kapitein-maga- zijnm., en wel te Utrecbt, bij de maga zijnen benoorden den Krommen Rijn, de kapitein M. J. H. baron van Slingelandt, van liet le regim. vesting-artillerie, en is in rang en betrekking verplaatst naar Geertruidenberg de le luit.-magazijnm. der artillerie J. H. van Aanbolt, tbans te Utrecbt, (magazijnen benoorden den Krom men Rijn). Bij kon. besluiten van 15 Aug. is, met ingang van 16 Aug., de commies der posterijen 3e kl. J. F. Damsté terug gebracht tot den rang van commies 4e kl.; is aan den surnumer. der poste rijen J. C. H. Ferguson, op zijn verzoek uit die betrekking ontslag verleend; is met ingang van 15 Sept. benoemd tot direct, van bet Rijks-telegraafkantoor te Maastricht A. H. Ueraerds, thans in ge lijke betrekking te Roermond. Door de arrond.-recbtb. te Win schoten is, ter vervulling van eene open gevallen recbtersplaats in dat college, op gemaakt de navolgende alpbabetiscbe lijst van aanbeveling: mr. H. Hesse, kantonr. plaats\erv., advoc. en procur. te Win schoten; mr. M. G. L. Jorissen, rechter- plaatsverv. in gemelde reehtb., adv. ea not. te Winschoten, en mr. I. W. Lose- caat Vermeer, substit.-griff. bij de arrond.- recbtb. te 's-Hertogenbosch. De gewone audientiën van de mi nisters van Financiën enWaterstaat, Han del en Nijverheid op 18 dezer en van den minister van Koloniën op 19 dezer, zullen niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) In De Locomotief geeft mr. P. Brooshooft uitvoerige beschouwin gen over de Tjiomas-zaak, waarvan de mail thans het begin brengt. Zoover de heer B. thans gevorderd is, geeft hij inlichtingen omtrent de betrokken personende heeren Van Rees, De Sturler en Bumaby Lau- tier en wederlegt bij vooral de ver schillende ongunstige geruchten om trent laatstgenoemden ambtenaar, in de stukken omtrent deze zaak openbaar gemaakt. Naar het Hbld. verneemt heeft de Amsterdamsche afgevaardigde jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg zijn wensch te kennen ge geven, niet meer voor een candida- tuur bij de aanstaande Kamerver kiezingen in aanmerking te komen. In eene vergadering van de kiesvereeniging Worhum, te Wor- kum, Maandagavond gehouden, zijn voor de aanstaande verkiezing in het district Sneek, met algemeene stem men opnieuw candidaat gesteld de heeren A Buma, B. H. Heldt en mr. P. J. G. van Diggelen. In eene Maandagavond gehouden vergadering der liberale kiesvereeni ging Eendracht maakt macht te Mid delburg, welke door 73 kiezers werd bijgewoond, zijn met algemeene stemmen tot eandidaten voor de Tweede Kamer gekozen de heeren J. P. I. Buteux en A. Smit, die zich bereid verklaard hebben die candi- datuur weder te aanvaarden. Wie in het bezit is van Loten- Paleis voor Volksvlijt zal goed doen, eens nauwkeurig na te gaan of er niet reeds prijzen op gevallen zijn. Er zijn nog honderden prijzen niet afgehaald en daaronder is ook een prijs van f50,000; waarlijk geen te versmaden sommetje! Woensdags en Vrijdags zullen voortaan de tentoonstelling en bet Marktplein, te Amsterdam, dag en avond toegankelijk zijn voor 25 cent. Over do viering van Hartjesdag, Maandagavond te Amsterdam, schrijft de z/Amsterd.,, o. a: In een gedeelte van de stad, waar het anders zeer rustig is, heerschte thans ook leven en beweging. De bewoners van de Gerard Dou-, Ferdinand Bol- en Daniël- Stalpertstraten, of liever die geheele buurt, vierden ook Hartjesdag. De voetzoekers vlogen aldaar tot aan de lijsten van de huizen, en zingende troepjes trokken ach tereenvolgens door de straten. Het «Leger des Heils» was in het gebouw «Emanuel« vergaderd; alleen zij die kaarten hadden werden toegelaten. Een tiental agenten en eenige rechercheurs bewaakten de deur FEDILLBTO KT. 5) II. DE ALCADE EN ZIJN KLERK. Het was reeds volkomen dag, toen een jong man, ge tooid met een buitengewoon hoogen, versleten, vuilen en op sommige plaatsen als gevernisd leder glimmenden hoed, zijne schreden Daar deze woning richtte. Eene broek, zoo kort, dat het scheen alsof ze een goed deel van de pijpen verloren had, zoo nauw dat zij eerder geleek op den over trek eener parapluie, zoo versteld en gelapt dat zij in de hondsdagen niet te warm zoude geweest zijn, kon zijne beenen slecht tegen de vrij vinnige koude van een No vembermorgen beschermen. Onze jonge man klopte aan de deur van het huis van den alcade. Zijn gezicht was bijna onzichtbaar; de kap van een kleinen mantel van grof harig laken, die men «esclavina» noemt, viel hem over de oogen. De manier waarop hij dien mantel droeg, daar deze niet verder reikte dan tot aan de knieën, deed veronderstellen dat hij volkomen met zijn broek tevreden was. Maar schijn bedriegt. En werkelijk de gulden droom van dezen jongen man, wiens dof staande oogen, armoedig uitzien en een zekere reuk van oude papieren een escribano (schrijver) verriedeD, was, eenmaal eene broek te mogen bezitten, ge heel verschillend van die welke hij nu droeg, dat wil zeg gen, een lang, ruim en zacht kleedingstuk; in één woord, een broek, welke die drie eigenschappen in zich vereenigde, moest in zijn oog een ondoordringbaar omhulsel zijn voor de kwalen des levens, eene onschendbare schuilplaats tegen ongelukken. Deze jonge man was de rechterhand van den alcade; zijn naam was Gregorio Cagatinta. Op zijn bescheiden kloppen deed een oude dienstmaagd hem open. Ahzijt gij het, don Gregorio, zeide de oude met die trotsche Spaansche beleefdheid, die maakt dat twee schoenpoetsers, die elkander tegenkomen, elkander met den naam «dom» bestempelen alsof zij tot de hoogste standen be hoorden. Ja, ja, ik ben het, donna Nicolasa, antwoordde Gregorio. Santa Maria! omdat gij reeds hier zijt, ben ik veel te laat. En mijn goede meester die op mij wacht! Zet u even neer, don Gregorio, hij kan niet langer wach ten. De kamer, waarin de escribano zich bevond, zou groot geschenen hebben, indien niet in iederen hoek visch- netten van verschillende afmetingen, masten, raas, zeilen van allerlei vorm, stuurtoestellen, riemen, wollen hemden enz. enz. in bonte mengeling opgestapeld lagen. Maar, dank dezen chaos, bleef er nauwelijks plaats genoeg over voor een of twee stoelen rondom eene groote eikenhouten tafel, waarop te midden van eenige bemorste papieren, die waar schijnlijk den bezoeker vrees in moesten boezemeD, een schrijftoestel met drie pennen zich statig verhief. Als men deze zonderlinge opeenhooping van de meest verscheiden voorwerpen zag, was het niet moeilijk zich een juist denk beeld te maken van het beroep, dat de alcade als privaat persoon uitoefende. En werkelijk, hij leende kleine sommen gelde tegen den geringen interest van slechts 20 procent per maand of 240 procent per jaar, en daar zijne clientèle uitsluitend uit visschers bestond, is het gemakkelijk te be grijpen waar de verzameling scheeps- en visschersbenoo- digdbeden van daan kwam, die de geheele ruimte van de audiéntiekamer van den alcade innam. Cagatinta wierp even een vluchtigen blik op dien vod denwinkel, waaronder nog niet eens een enkele goede broek was en waarom hij ook ge?n enkele oneerlijke bekoring in zich voelde opkomen, want, om de waarheid te zeggen, zou zijne twijfelachtige eerlijkheid aan dusdanige bekoring geen weerstand hebben kunnen bieden. De escribano was van geheel ander deeg gebakken dan een gewoon eerlijk mensch. De natuur, die altijd van bet eenvoudige tot het samen gestelde overgaat, had nog slechts den tijd gehad er een alledaagsche schelm van te maken, maar hij was ook nog in den bloei zijner jaren. Don Ramon liet niet lang op zich wachtenweldra werd zijn joviaal en openhartig gezicht aan de deur zijner slaap kamer zichtbaar. Hij was een stevig, krachtig en gezet man en dus kan men wel begrijpen dat men gemakkelijk uit één broek van hem er twee voor den mageren escri bano had kunnen maken. Lieve hemel! beer alcade, zeide Cagatinta, na met elkander eene menigte morgengroeten gewisseld te hebben, wat hebt ge daar een mooie broek aan!

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1