NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 24 Augustus 1887. No. 1268. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. VATJ.BE Sp Co., JOHF. JONES, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. FF JDIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 23 Augustus. Maandagavond vergaderde in liet lokaal //Wetèn en Werken" de „Vrijzinnige Kies- vereenigingw; hoewel nog zeer vele leden zich niet in de stad bevonden, waren toch 40 leden opgekomen. Er waren geene an dere candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voorgesteld dar. de vorige afgevaardigden van dit hoofdkiesdistrict, de l.eeren W. de Meyier en mr. A. J.W. Ear icombe Sanders. Over hunne candida- tuur werd eene discussie gevoerd, waaraan deelnamen de heeren van Coeverden, die hen heiden had voorgesteld, Grallandat Huët, die den heer Earncombe Sanders mede voorstelde, Tideman, A. C. Waller en Brongersma. Het eenige bezwaar, dat tegen de voorgestelde candidaten werd aangevoerd, betrof het bekende votum van den heer Sanders over art. 194, waarmede de meerderheid der leden van deze Ver- eeniging reeds vroeger getoond had niet te kunnen instemmen. Tegen dat bezwaar werd aangevoerd, dat art. 194 thans niet meer aan de orde was, zoodat mon den heerSanders, wiens buiten gewone bekwaam heden door niemand betwist werden, wiens belangstelling in al wat dit district betrof in den loop van dit jaar ook reeds meer malen gebleken was, met volkomen ver trouwen wederom kon afvaardigen naar de Kamer, die nu te beslissen zou hebben over de Grondwets-herziening, waaraan hij zulk een belangrijk aandeel genomen had. Bij de daarop gevolgde stemming wer den op den heer De Meyier 35, op den heer Earncombe Sanders 38 stemmen uit gebracht, zoodat beiden wederom de can didaten der //Vrijzinnige Kiesvereeniging" geworden zijn. sluitend voor de waterleiding en zal binnenkort voltooid zijnthans heeft men alleen nog Vogelzang, het eind punt, met onze stad te verbinden. Dat deze telefonische aansluiting met Amsterdam ook door het pu bliek zou kunnen worden gebruikt, zeker zou ieder dat wenschen. Maar 't is al te mooi om waar te zijn. Zoolang de telefoonwet niet is aan genomen behoeft men daar niet op te rekenen. Bij den nationalen cricketwed- strijd, te Amsterdam gehouden, werd «Concordia» van 's-Gravenhage door «Rood en Wit» van Haarlem ge slagen. In de eerste innings had «Rood en Wit» 30 runs, «Concordia» 20 runs, in de tweede «Rood en Wit» 33 en «Concordia» 36 runs gemaakt. Het totaal aantal runs der eerste vereenigirig was dus 55, van de laatste 63. Deze droeg dus de zege weg. Topscorer van de Haarlemmers was de heer Posthuma met 15 punten, van de Haagsche club de heer H. Suermondt met 28 punten. Deze had de meeste punten in de beide in nings. De wedstrijd eindigde te half vijf. Nu moest «Rood en Wit» nog om den prijs kampen met «Hercu les» van Utrecht. Als bizonderheid zij nog medege deeld, dat dit de eerste maal is, dat de Haagsche Cricketclub door de Nederlandsche tegenstanders is over wonnen. De overplaatsing van den len luit. Jhr. A. S. E. van Tets en den 2en luit. J. M. Baron van Boecop, van het 2e reg. huzaren, bij de veldescadr ns te Venlo, geschiedt niet (zooals eerst gemeld werd) met Sept. a. s., maar op 1 Nov. ,.T)e berichten in de bladen der laatste dagen omtrent de telefoni sche verbinding tusschen onze stad en Amsterdam zijn slechts ten deele juist. De nieuwe aauleg dient uit Maandag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht Karei Meisner, oud 67 jaren, koopman, zonder vaste woonplaats, die door middel van insluiping in een bewoond huis, ge legen aan den Oudenweg,een gouden horloge met dito ketting had ont vreemd. Hij heeft vroeger meerma len gevangenisstraf ondergaan. Voor eenige dagen deelden wij mede dat in de Haarlemmermeer weder een meerval werd geworden.Omtrent deze zeldzaam gevangen vischsoort kun nen wij de volgende bizonderheden mededeelen De meerval werd vroeger in ons land alleen in het Haarlemmermeer aan getroffen, en is na de droogmaking van de lijst onzer vissehen geschrapt. Zijne grootte was vroeger aanmerkelijk, en met den steur behoorde hij tot de grootste zoetwatervisschen, wijl zijne lengte vari eerde van 1 tot 5 Nederl. ellen, bij een gewicht van zes tot vijftig ponden, soms meer. Men vindt den meerval tegenwoordig nog veel in de noordelijke meren van Europa. De meerval is langwerpig van vorm, van voren breed, een kleinen buik en langen staart. Zijn kop is groot, breed en plat, met zeer kleine oogen. Boven- en onderkaak zijn gewapend met dicht bij elkander staande harige tanden, met nog eene rij in het gehemelte. Aan de bovenkaak bevinden zich twee lange baarddraden, aan de on derkaak, die langer is, treft men er vier aan. De huid van het dier is niet met schub ben bedekt, maar week en slijmig. De kleur op deu rug is olijfbruin of zwartgroen, aan de zijde lichter, aan den buik geel of witachtig en overal gemarmerd. De onderlip is rood. Op den grond der vin nen, die een soort van stekels zijn, welke het dier willekeurig oprichten of tegen het lijf leggen kan, bespeurt men eene breede bruine vlek, omgeven van een bleeken kring. De meerval leeft van andere vissehen, waarvan hij er velen verslindt; ook water vogels versmaadt hij niet. Zijne traagheid cn het langzaam zwem- meu, doen geen afbreuk aan zijne onge looflijke vraatzucht. De meerval houdt zich doorgaans in de diepte op, doch bij stormweer komt hij aan de oppervlakte, en wordt dan niet zelden door de golven waartegen hij niet bestand is, op het strand geworpen. De smaak van het witte vleesch heeft, (volgens sommigen,) veel overeenkomst met ossen- of kalfsvleesok, of ook wel met aal of slechten zalm. In de Noordelijke landen gebruikt men zijn vet als olie voor de lamp; uit de zwemblaas vervaardigt men lijm en de gedroogde huid, die doorschijnend is, neemt de plaats in van vensterglas. Maandagnacht ontstond, ver re oedelijk door 't broeien van het hooi brand op de boerderij «'t Kraaij- veld,» van den heer Hanedoes, aan de Ringvaart te Haarlemmermeer. Ongeveer 8000 KG. hooi verbrandde. Het doortastend handelen der jonge- heeren Hanedoes voorkwam grooter onheilen. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Dezer dagen ontving de scheep maker R. alhier, een schrijven geteekend door de firma K. te Am sterdam, waarin gevraagd werd om f 20 te zenden aan een zeker adres aldaar. Daar die firma hem zeer goed bekend was en hij dikwijls zaken met haar deed werd dit geld gezonden. Binnen drie dagen kwam een tweede schrijven, eene dank zegging inhoudende en de belofte dat R. spoedig werk van de firma zou krijgen, daar er een zandbak gezonken was, doch tevens het ver zoek f5 aan denzelfden persoon te zenden. De brief was eigenlijk dus een verzoek van de firma K. om aan dien persoon geld te zenden. Weder werd het geld gezonden doch bij een derde verzoek gingen de oogen open. R. begaf zich Donderdag naar Amsterdam en vernam bij de ge melde firma dat zij er niets van af wist en hij waarschijnlijk is opge licht geworden door een vroegeren knecht der firma. Toevallig ontmoet R. op straat den bewusten persoon; onverwijld stelt hij een paar rechercheurs met het gebeurde in kennis en de oplich ter, zekere V., werd direct in hech tenis genomen. {Amst. Ct De beetwortelsuikerfabriek «Hol land», op het huis Zwanenburg te Halfweg, zal met half September hare campagne aanvangen. De bieten beloven wel een goe den oogst, doch door de aanhou dende droogte geen ruim beschot. De gemeenteraad te Aalsmeer heeft weder eene schoolcommissie in het leven geroepen. Door B. en W. waren daartoe aanbevolende burgemeester Heydanus, de wethou der W. Streefkerk en dr. Jaarsveld. De Raad benoemde nevens de aan- bevolenen nog de heeren P. Ledehoer en P. de Vries. van Verdi. Er zullen geregeld vier voor stellingen 's weeks in den Parkschouwburg gegeven worden en wel des Zaterdags, Zondags, Woensdags en Donderdags. Om aan den verschillenden smaak van het publiek tegemoet te komen, zullen in het nieuwe seizoen niet alleen toonwer ken van de Eransche en Duitsche, maar ook van de Italiaansche school ter studie worden gelegd, en is o. a. de keuze ge vestigd op //La Traviata" van Verdi, //Mig- non" en //Hamlet" van Thomas, //Erey- schütz" van Weber, Donizetti's //Eavorite" en andere geliefkoosde opera's, terwijl ook noviteiten, die echter nog niet bekend kunnen gemaakt worden, het publiek zul len worden aangeboden. Door die ver meerdering van het repertoire, gevoegd bij het beste van het oude repertoire, dat behouden zal blijven, zooals o. a. //Eaust," //Carmen," //Martha," //Czaar en Scheeps timmerman," //De Jodin" en «De Bar bier van Sevilla," benevens de Operettes: z/De Zigeuner Baron," wDe Arme Student," //Gravin Cameroni," //De Scheepskapitein," z/Donna Juanita" en //De Vledermuis," ziet de directie zich tegelijk in de gele genheid gesteld, dezen winter meer af wisseling in de voorstellingen te brengen. De lijst van het personeel bevat geen nieuwe namen. LETTEREN EN KUNST. De Katholieke Illustratie geeft in No. 1 van den Sisten jaargang een geestig ge- teekenden Bebus, die zeker al hare intee- kenaren zullen trachten op te lossen. De prijs, welke er aan verbonden is, bestaat toch uit niets minder dan een compleet ameublement voor eene slaapkamer in notenhout; voorzeker een cadeautje, dat uitlokt om een abonnement te nemen op dit overigens toch zoo verdienstelijke tijd schrift. Het Hollandsch Operagezelschap te Amsterdam zal in September a. s. het winterseizoen openen met "Le Trouvère" LEGER EN VLOOT. Men schrijft ons uit Naarden; Zondng reeds vroeg in den morgen had het kamp bij Laren een recht feestelijk aanzien. Allerwege zag men vlaggen wapperen en in de lijn der cantines waren enkele dier houten gebouwtjes zelfs met sparregroen versiert ter gelegenheid van den schietwedstrijd en volksspelen die Maandag aldaar door de onderofficieren en minderen van het kampeerende batal jon werden gehouden. De muziek van het korps luisterde de feestelijkheden op en al jaagde nu en dan een regenbui de militairen in hunne ten ten en de vele bezoekers in de cantines, toch verhinderde dit niet, dat het kamp den geheelen dag druk bezocht bleef. De le prijs voor het schieten, een zilveren remontoir, werd behaald door den ser geant Schrijvers. Overigens werden nog verschillende kleinere prijzen uitgereikt, die soms met zeer veel moeite moesten worden veroverd. De stafmuziek keerde met de Gooische stoomtram van 9 u. 20 min. 's avonds naar Amsterdam terug en liet ook in Naarden, bij het doorrijden der stad en gedurende het wachten aan het station, hare opwekkende tonen hooren. Maan dagmorgen om half zes marcheert het le bataljon uit het kamp naar Amsterdam en wordt vervangen door het 3e bataljon, onder bevel van den luitenant-kolonel J. W. L. Kamp. PBUILLBTO MT. 10) 1= HOOFDSTUK. Twee eerlijke keeels. In 1830 kon de Staat Sonora, een der rijkste van de Mexikaansche confederatie, met recht aangemerkt worden als een der minst bekende streken van dat gedeelte van Amerika. Toch heeft de natuur het land kwistig bedeeld. De grond, waarin de ploeg ternauwernood zijne voren behoeft te maken, levert jaarlijks een dubbelen oogst en op vele plaatsen kan men het voor het bloote oog zichtbare op dezen vruchtharen bodem verspreide goud rapen en in dit opzicht kan hij dus wedijveren met het thans zoo ge roemde California. Deze voordeelen worden evenwel, wel is waar, door eenige ongemakken in de schaduw gesteld. Uitgestrekte woestijnen, die hier en daar de bebouwde dee- len van Sonora doorsnijden, maken er het reizen moeilijk en gevaarlijk. Oorlogzuchtige Indiaansche stammen zijn nog in 't bezit van uitgestrekte streken, waar het goud, zegt men, even overvloedig is als het zand. Wij zouden vele voorbeelden kunnen aanhalen van groote fortuinen, die te danken zijn aan de ontdekking van eenig stuk maagdelijk goud, zoowel als van dezulke die hun ontstaan te danken hebben aan den rijkdom der op dezen vruchtbaren bodem ingezameld wordende oogsten. Lieden, die enkel eene practische kennis hebben van de bergwerkkunde, dringen van tijd tot tijd in deze woestij nen door. Aan allerlei ontberingen en duizenderlei gevaren blootgesteld, ontginnen zij daar in der haast de eene of andere blootliggende zilvermijn of houden zich bezig met het wasschen van het zand dat gouddeeltjes inhoudt; daarna omsingeld of gevangen genomen of teruggedreven door de Apachen (Indiaansche stam) komen zij in de steden terug en weten daar duizenden wonderbare verhalen op te dis- schen van ontdekte maar ongenaakbare schatten, ran mij nen van onberekenbaren rijkdom of van onuitputtelijke goudaderen op de oppervlakte van den bodem. Deze «gambusinos» (onder dezen naam zijn zij bekend) die voor de mijnindustrie hetzelfde zijn als de Amerikaan- sche pionniers voor landbouw en handel, zorgen, dat door hunne berichten, waarin de overdrijving altijd een grooter aandeel heeft dan de werkelijkheid, de zucht naar het zoe ken van goud blijft voortbestaan. Wat de Indianen betreft, alleen hun haat voor het blanke ras en niet de begeerte om schatten te bewaren waarvan zij de waarde niet ken nen, doet hun met woede in 't hart deze voortwoekerende overweldigingen tegengaan. Geprikkeld door de verhalen der gambusinos, dikwijls ook door het gezicht eener gelukkige en rijke vondst in de woestijn, ontvlamt de hegeerlijkheid spoedig op de stem van een stoutmoedig gelukzoeker die een ontdekkingstocht predikt. Andere gelukzoekers voegen zich hij hem, eene expeditie wordt georganiseerd. Maar, lichtzinnig onderno men, of roekeloos aangevoerd, lijdt zij schipbreuk en ter nauwernood komen eenigen van den tocht terug om het noodlottig resultaat er van te verhalen. Op het tijdstip waarop dit verhaal aanvangt, in 1830, dat is te zeggen twee en twintig jaar nh de gebeurtenis sen, die wij verhaald hebben, was er van eene soortge lijke expeditie sprake te Arispo, de hoofdstad van den Staat Sonora. De man die haar ondernam, was een vreemdeling, een Spanjaard, nauwlijks sedert twee maanden aldaar aange komen en die hekend was onder den naam van don E-'ta- van de Arechiza. Dit personaadje scheen vroeger in het land gewoond te hebben, waar niemand echter zich kon herinneren hem gezien te hebben. Hij moest' met een voor uit beraamd plan uit Europa aangekomen zijn; zijne bui tengewone oordeelkundige kennis van de plaatselijke ge steldheid des lands, zijne stellige inlichtingen en aanwij zingen omtrent menschen en zaken, bewezen klaarblijkelijk dat Sonora hem niet vreemd was en dat hij zijn plan reeds lang te voren overwogen had. Zonder twijlel beschikte hij over hulpmiddelen die even machtig als geheimzinnig waren, want hij speelde den groo- ten heer, hield open tafel, speelde grof, leende geld zonder het ooit terug te eischen en niemand kon zeggen uit welke verborgen bron hij putte om zulk een verkwistend leven te kunnen leiden. I Alleen van tijd tot tijd maakte don Estevan Arechiz a

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1