NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 27 Augustus 1887. No. 1271. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Rit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. I. DJUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Zij, die Heli op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht nag. FF FIKECTIF. Haarlem, 26 Augustus. Door het prov. bestuur van Noord- Holland is hij enkele inschrijving aanbesteed het voorzien der boorden van het Noordhollandsch Kanaal. Raming f 8000. Minste inschrijver iA. Bos» te Helder, voor f8390. Donderdagnamiddag zijn van trein 24, van Haarlem naar Amster dam, ter hoogte van het Ripperda- park alhier, twee coupé-raampjes met steenen ingeworpen. Gelukkig werd niemaud getroffen. De daders zijn vooralsnog onbekend. In de kazerne alhier is ten nadeele van een 18-jarige jongeling, die zich dezer dagen voor den militairen dienst had verbondeD, maar nog niet in tenue was gestoken, een zilveren horloge ontvreemd. kennen geeft, dat vele dieren gebrek lijden. Gelukkig, die door voedergewassen het ontbrekende gras kunnen aanvullen. Rat de zuivelproducten duurder worden, is waarlijk geen wonder, maar het helpt den veehouder toch ook niet genoeg. Ook de vetweiders maken dit jaar slechte zaken. Het vee is anders zeer gezond. Alleen heeft de varkensziekte weer eene leelijke streep gehaald door de rekening van menig landbouwer, burger en werk man. Menig welbelegd spaarduitje is daarbij zoek geraakt. Voor de betrekking van hoofd der school No. 2 te Haarlemmermeer hebben zich 72 sollicitanten aan- Het volgende landbouwbericht is uit de Haarlemmermeer ontvangen Op het platteland reppen zich alle han den bij het binnenhalen van den oogst. Het weder is daarvoor gunstiger dan ooit. Re opbrengst zal over het geheel wel meevallen en de kwaliteit van het graan is uitmuntend. Re karwij is reeds aan de markt gebracht en de prijzen van dit ge was hebben zich zeer goed staande ge houden, zoodat vele landbouwers daarmede eene goede rekening maken. Re prijzen der granen zijn intusschen vrij laag. Met het aardappelgewas zal het wel niet tegenvallen. Wel mogen enkele akkers, welke veel van de droogte geleden hebben, aan het zoogenaamd doorgroeien lijden, de meeste aardappelstoven groeiden flink door, zoodat de opbrengst niet tegen kan vallen; ook van do aardappelziekte wordt nog niets vernomen. Re tuinvruchten gelukken op den zwa- ren kleigrond dit jaar minder goed. Van de veelbelovende vruchtboomen is de op brengst door de droogte gering. En de weilanden leveren meest een treurig gezicht op. Het vee loopt van de eene sloot naar de andere en vindt weinig om den honger te stillen. Res avonds hoort men een loeien, dat duidelijk te Het 1ste of schriftelijke gedeelte van het examen zal worden gehou den in de school te Hoofddorp, op Zaterdag 10 September a. s., des morgens te halftien. theek heeft van een achterkleinzoon van Ralberg de brieven van Schiller aan den Mannheimer schouwburg-intendant ten geschenke ontvangen. Binnen enkele dagen verschijnt bij den uitgever L. J. Veen te Amsterdam de tweede aflevering van hot Bio^raphisch Woordenboek der Noord- en Zuid-Neder- landsche Letterkunde door Rr. W. J. A. Huberts, W. A. Elberts en F. Joh. P. v. d. Branden 2e druk. Reze aflevering loopt van Bijns tot Buren. Re uitgave zal geregeld worden voort gezet om dit standaardwerk zoo spoedig mogelijk compleet te maken. Men meldt ons: De naamlooze vennootschap beet- wortelsui kerfabriek Z wanen burg thans genaamd «Holland» te Hout rijk en Polanen, keert over het af- geloopen boekjaar een dividend uit van 10%. De eerste lading beetwortelen wordt ongeveer den 20en September verwacht. De toeziende chef van de gar nizoensbakkerij te Utrecht heeft onder nadere goedkeuring van den minister van Oorlog aanbesteedDe JeveriDg van 200 heet. roode en 600 heet. witte tarwe, wegende 77 en 76 kilogr. per heet. Voor roode tarwe was de minste inschrijver H. v. Wa- veren, voor f 6,89 en voor witte H. H. v. Waveren, voor f7,14, beiden te Hillegom. LETTEREN EN KUNST. Re internationale zangwedstrijd, welke op 4 en 5 September a. s. te Luik zal orden gehouden, belooft zeer belangwek kend te zullen zijn. Er zal o. a. eene Eere-afileeling" zijn, waarin de beste Fransche, Belgische en Hollandsche zang- vereenigingen zich zullen doen hooren. Re bekende Amsterdamsche zangvereeniging ,/Oefeniug baart Kunst," directeur de heer Henri F. R. Brandts Buijs, welke thans 109 zangers telt, zal in deze afdeeling mededingen met een //Ckoeur Germinal" van Biga. Wij wenschen //Oefening baart Kunst" een goeden uitslag op haar moe dig streven, Re Munchener universiteits-biblio- KEMitüWS. Ned. Herv. Kerk. In de jongste zitting der Synode is be sloten de voorwaarden van toelating tot de Evangelie-bediening onveranderd te laten. Re voorstellen-Fledder tot vorming van studiebeurzen en tot verhoogiug van de eischen voor het examen voor gods dienstonderwijzer worden aangenomen. Hierna wordt liet veranderde examen-pro gram artikelsgewijze behandeld en vastge steld. Ingekomen voorstellen van do cl. Haar lem en die van Edam, om eene regeling te maken tot uittreding van gemeenten uit de Ned. Herv. Kerk, worden met algomeene stemmen verworpen, zoomede een voorstel van den ring Franeker, tot verwijdering uit art. 11 Alg. Regl. van de woorden //handhaving der leer". Op een zestal adressen met verzoek om uit art. 62 Alg. Regl. de woorden //naar eigen oordeel" te laten wegvallen, wordt de beschikking aangehouden tot den vol genden dag. BINNENLAND. Bij kon. besl. van 24 Aug. is, met in gang van 1 Sept. 1887, aan mr. A. Pli. It. C. baron van der Borah van Verwolde, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Grorsel. Bij kon. besl. van 21 Aug. zijn be noemd bij het wapen der inf., bij het le reg., tot eersten luit., de tweede luit. A. J. Morks, van het korps; bij het 6e reg., tot kapt., de eerste luit. J. L. Ree- ringh, van het 4 reg. inf. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Prinses Elisabeth, de jongste dochter van Z. K. H. den Groot hertog van Saksen-Weimar, wordt 1 Sept. te Scheveningen in het hotel Garni verwacht. Zij is gehuwd met een zoon van den Groothertog van Mecklenburg. Door het hoofdbestuur der schippers-vereeniging Schuttevaêr is een adres verzonden aan den Mi nister van w., h. en n., houdende verzoek, in het belang der zeer drukke scheepvaart, het bruggeld af te schaffen van de nieuw aan gelegde brug over het vaarwater bij de Baarsjes in de gemeente Am sterdam. Het hoofdbestuur wijst er te recht op dat deze brug, tot ont- zettenden last der schipperij, uit sluitend gelegd is ten behoeve der gemeetenreiniging als een korter weg tot de vuilnisbelt. Tevens ishet'een va 4e wet, dat bij het aanleggen van nieuwe bruggen geen tol mag geheven worden, tenzij dringende redenen daartoe aanleiding geven. Dit is te bewijzen met de bruggen om den Haarlemmermeerpolder, te Woubrugge en op andereplaatsen. Dezer dagen is door het be stuur van inrichtingen ter bevorde ring der koepokinenting inNederland, om door tustchenkomst van de bur gemeesters, door aflezen en aan plakken, ter algemeene kennis te worden gebracht, een biljet ver zonden, houdende een zevental heil zame wenken en raadgevingen om trent de bedoelde zaak, dat de hand- teekeningen draagt van 16 medici, wier namen goeden klank hebben. Toen dit biljet op zeker dorp in Gelderland ter gewoner plaatse werd aangeplakt, hoorde men een der omstanders zeggenaNou, dat gift hier ook al niks; we laoten onze koeien toch niet inenten I» In de gemeente Nieuwer-Am- stel is de nieuwe verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ten einde het den kiezers gemakkelijker te ma ken, uitgeschreven op den eerBten September, tegelijk met de verkie zingen voor de Tweede Kamer. Men schrijft ons uit Naarden: Woensdag werd door den gene- raal-majoor Klerck, buiteng. adju dant des Konings en commandant der le divisie infanterie, vergezeld van den kolonel Boeliaard en zijn adjudant, een bezoek gebracht aan het op de heide bij Laren kampee- rende 3e bataljon van het 7e reg. infanterie, dat, evenals het 5e bat. van dat korps, hiertoe reeds vroeg in den morgen uit Naarden gemar cheerd, door hem werd geïnspec teerd. Na de inspectie, waarbij de generaal zijne tevredenheid betuigde, zoowel over de toestand en inrich ting van het kamp, als over de flinke militaire houding van beide bataljons, werden door de kapel van het regiment eenige nummers uit gevoerd en daarna overgegaan tot schijfschieten voor het 3e en het uitvoeren van een manoeuvre door het 5e bataljon, dat eerst 's namid dags ten 3 uur in het garnizoen terugkeerde. Ook in de gemeente Naarden zal op den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina een kinderfeest worden gehouden. Onder eere-voor- zitterschap van den burgemeester, den heer H. M. Wesselink, zal de commissie daarvoor bestaan uit den wethouder Maas; de heeren Troost en van der Heijden hoofden der scholen en Rigtering. Behalve een kinderoptocht met muziek en vaandels stelt de com missie zich voor, de kinderen een groot gedeelte van den dag bezig te houden met verschillende spelen in de open lucht, zoo mogelijk nu en dan afgewisseld door het ver strekken van versnaperingen, zoodat de 31e Augustus a. s. voor de Naardensche jeugd een recht pret- tigen dag belooft te worden. Men meldt ons uit Wormerveer: Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier is ge kozen de heer dr. P. C. Korteweg met 84 stemmen. De heer M. F. Pieper verkreeg 75 stemmen. Men schrijft ons uit Pur- merend: Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer W. Smit, met 176 stemmen, terwijl op den heer A. De Goede 46 stemmen werden uit gebracht. Hiermede is voorzien in de vaca ture, ontBtaan door het overlijden van den heer N. Brantjes, schoon vader van het gekozen raadslid. De tentoonstelling, van wege de vereeniging «Floralia», zal dit jaar gehouden worden op den 3en en 4en September a. s., terwijl ze op verzoek van de zijde van het bestuurzal worden opgeluisterd door eenige inzendingen van boom- en tuinvruchten. Onlangs is te Medemblik door heeren uit Den Haag met den kan tonrechter opgenomen het oude huis, bewoond geweest door Rad- feuil l eto 3sr. 12) Ie HOOFDSTUK. Twee eerlijke kerels. Ik verloor ook de tweede helft zooals de eerste. Van mijn vroeger fortuin, bleef mij niets meer over dan dit paard, alhoewel mijn ex-intendant beweerde dat dit onder het verloren gedeelte begrepen was. Nu heb ik geene an dere hoop meer om fortuin te maken dan de expeditie van Tubac, waarvan ik een der leden ben, en, als laatste hulp middel ook nog dat van in dienst van mijn bedrieger terug te keeren om hem op mijne beurt te vangen. Sedert dien tijd heb ik gezworen niet meer te spelen, en, caramba! ik heb mijn eed gehouden. Hoelang is dat al geleden Vijf jaar, antwoordde Baraja. Verduiveld: dat wil nog al wat zeggen vijf jaar! Na elkander deze vertrouwelijkheden medegedeeld te heb ben, begonnen de twee gelukzoekers te spreken over de •verwachtingen, die men van de aanstaande expeditie koes terde, over de wonderen die men verhaalde van het land dat men ging onderzoeken, eindelijk over de gevaren die haar in onbekende woestijnen bedreigden. Maar, ba! zeide Baraja, het is beter te sterven, dan altijd dat armoedige leventje te moeten slijten. De zonnestralen begonnen intusschen brandend heet ne der te vallen. Een verschroeiende wind schudde de toppen der boomen of bewoog de verdroogde grasspiertjes. De paarden der beide gelukzoekers hinnikten droevig, daar zij hevig door den dorst gekweld werden, terwijl hunne mees ters de weinige schaduw zochten die het dunne gebladerte der mezquiten hun verschafte. Baraja hernam het woord. Gij zult mij voor het lapje houden, signor Cuchillo, zeide hij met zijn breeden vilten hoed wuivende; maar de tijd valt mij oneindig lang, als ik niet speel. Juist zooals mij, antwoordde Cuchillo geeuwende. Zoudt gij er dan lust in hebben om op uw eerewoord om het goud te spelen dat wij zullen vinden? Ik durfde het u niet voorslaan, signor Baraja, en ik neem het aan. En nu gebeurde het dat deze twee mannen, die beiden aan het spel verzaakt hadden, ieder een spel kaarten bij zich hadden; zij stonden op het punt hunne partij te be ginnen, toen gehinnik en een geluid van bellen, paarden getrappel en stemmen aankondigde, dat de belangrijke per soon die Cuchillo afwachtte, waarschijnlijk in aantocht was. H° HOOFDSTUK. De overeenkomst. De twee spelers moesten de partij, welke zij op het punt 6tonden te begingen, opschorten en keerden het hoofd naar den kant, van waar het geluid kwam. Op het kruispunt der twee wegen duidde een dikke stof wolk de aankomst aan van die talrijke troepen paarden, waardoor rijke of aanzienlijke personen in den staat Sonora gewoonlijk vergezeld worden. Deze paarden zijn van een ras dat gewoon is in vrijheid in de onmetelijke grasvlakten rond te zwerven en zijn, na een afstand van twintig mijlen afgelegd te hebben, nog even vurig alsof zij van stal kwa men. Deze paarden zijn ongezadeld en worden beurtelings bereden. Gewoonlijk gaat een van een klokje voorziene merrie als gids den troep vooruit, welke gewoonlijk dertig stuks sterk is. Een ruiter van het gevolg der reizigers, die hunne komst zoo voornaam aanduidden, reed thans in galop vooruit. Hij hield de merrie staande en op hetzelfde oogenblik maakte de geheele troep paarden halt. Te midden der stofwolken die door den wind verspreid werden, vertoonde zich weldra eene cavalcade. Zij bestond uit vijf ruiters. Twee van hen schenen de meesters der drie anderen te zijn, welke laatsten hen op geringen afstand volgden. De eerste der twee die aan het hoofd van de troep gingen was een man, wiens gestalte boven het middelmatige was. Hij scheen reeds over de veertig jaar te zijn. Een grijs vilten hoed van lagen vorm en met breede randen beschermde

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1