NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 30 Augustus 1887. No. 1273. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. 151 E NL A N D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangere G. L. DA UB E cf Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs3 Ibis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneeren, ont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige E euilleton reeds het licht zag. DE DIRECTIE. Haarlem, 29 Augustus. In de Woensdag a. s. te hou den' Raadsvergadering zullen de navolgende punten aan de orde worden gesteld: De verkiezing van een stembureau voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling der rekening over 1886 met rapport der commis sie van financiën. Rapport der com missie van financiën met goedkeu ring van de begrooting voor 1888 van het Burgerlijk Armbestuur. Id id. met advies, de begrooting der schutterij voor 1888 voorloopig vast te stellen. Id. id. met advies de be grooting van het Barbara-Gasthuis voor 1888 goed te keureD. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond voor kleedenklopperijeu met goedkeurend advies der commissie van financiën. Id. id. tot het ver- leenen van eene gratificatie van f 100 aan den kapitein- adjudant der infan terie, den heer J. C. A. Pabst. Rap port van den gasopzichter over Juli. Ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal aan staanden Woensdag eene parade worden gehouden, op het terrein voor de cavalerie-kazerne welke zal worden gecommandeerd door den majoor der cavalerie L. B. Loeff, en geïnspecteerd door den luitenant kolonel, garnizoens-commandant, J. A. K. H. W. Vogel, terwijl de schut terij, de infanterie en de cavalerie daaraan zullen deelnemen. De iWormerveersche kiezersver- eeniging» te Wormerveer heeft de heeren W. de Meijier en A. J.W.Farn- combe Sanders opnieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Door de burger-kiesvereeniging te Zaandam, de vrijzinnige kiesvereeni- ging te Koog a/d Zaan en eenige kiezers te Zaandam zijn de aftre dende kamerleden almede candidaat gesteld. Laatstelijk ook nog door de kies- vereeniging «Zaandijk», alsmede de «Grondwet» te Krommenie. In de vergadering Vrijdagavond door de R. K. Centrale Kiezersver- eeniging «Haarlem» c. a. alhier ge- houdën, is met groote meerderheid van stemmen besloten, geen candi- daten te stellen voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer. Men meldt ons uit Halfweg: Op den Haarlemmer straatweg is Zaterdag door de politie van Half weg een persoon gearresteerd, wegens vermoedelijken diefstal van een hor loge te Amsterdam. De gearresteerde i6 zekere S., schilder van beroep;hij isnaar Amster dam overgebracht. Men schrijft ons uit Santpoort: Een logementhouder alhier, die gedurende acht maanden zijne wo ning voor vreemdelingen en dorps genoot wijd openzette, verliet jl. Donderdagavond op vrij geheimzin nige wijze onze lieflijke streek. Na aan de hem niet behoorende woning op allerlei wijzen verschillende ver beteringen te hebben laten aanbren gen, heeft hij achterlatende een groot aantal treurende leveranciers, als daar zijn: timmerlieden, wagen makers, loodgieters, smeden etc., etc. zijnen weg naar Haarlem genomen, ter muzikale herinnering zijn huis alleen gemeubileerd latende met een goed besnaarde en welklin kende pianino, die slechts dit gebrek had, dat zij gehuurd was, en wel eenigszins haastig door den eige naar werd teruggehaald I Het loge ment droeg den weidschen naam van «de Weyman» en de voorletters van den verhuisde zijn R. v. R. Jr. voorbereidende werkzaamheden zoover ge reed te komen, dat bij de verdere bewer king te Leiden kan voortzetten en ten einde brengen. Het portret van Z. M. den Koning door Josselin De Jong, uit de Haagsche Plateelbakkerij „Rozenburg", is door den miuister van Binnenlaudsche Zaken aan gekocht voor het Rijksmuseum te Am sterdam. Dr. Burgersdijk's reuzenwerk, zijne vertaling van Shakespeare, is nu genoeg zaam in druk gereed; dezer dagen ver scheen deel IX, bevattende „Timon van Athene," Troilus en Cressida" en „Antonius en Cleopatra." LETTEREN EN KUNST. De Nederlaudsche geleerde, dr. Snouck Hurgronje, bekend door zijne reizen naar Mekka, enz., beeft zicb. reeds eenige weken te Berlijn opgebonden, om naar men boort, ingevolge opdracht van de Pruisische regeering, een wetenschappelijken cata logus van de daar ter stede aanwezige Maleisclie handschriften samen te stellen. Hij rekent, in de volgende week met de LEGER EN VLOOT. Een milicien wil, om bizondere omstan digheden, langdurig verlof hebben. Hij richt zijn verzoek rechtstreeks tot het departement van Oorlog. Het gaat van daar naar den Commissaris des Konings en vervolgens naar den burgemeestervan daar terug naar 's Konings Commissaris, om eindelijk weder aan het departement terug te komen. Van hier komt het rekest bij het korps, daarna in handen van het bataljon, om weder bij het korps terug te keeren en gezonden te worden naar de divisie. De divisie-generaal stuurt het naar den inspecteur, deze naar den minister ter beslissing, en zoo komt bet langs den ge- neraal-inspecteur en den divisie-comman dant bij het korps weder, om achtereen volgens nog eens in handen te komen van den bataljons- en den compagnies-com mandant. Zulk een zaakje loopt alzoo over 16 schijven. Z. M. heeft mr. J. D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1888 de gemeenten Hattem en Oldebroek afgescheiden van het kantoor der directe bel. en ace. te Elburg c. a. en is inge steld een ontvangkantoor derzelfde mid delen Hattem e. a. voor de gemeenten Hattem en Oldenbroek. Dientengevolge wordt de vermoedelijke belooning van: a. het vacante kantoor Elburg c. a. geraamd op f 1606 'sjaars en de kosten van beheer op f200; b. het ingestelde kantoor Hattem c. a. geraamd op f 1576 'sjaars en de kosten van be heer (waaronder de bezoldiging van eenen sub-ontvanger te Oldebroek) op f 217. Beide kantoren worden gerangschikt in de achtste klasse. Z. M. heeft den majoor Ch. G. G. Ver- tholen de Salve de Bruneton, van het 2e reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1600 "sjaars. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cav.bij het le reg. huzaren, tot kolonel, den luit.-kolonel P. N. J. Thirion, comm. van het korps; bij het 2e reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester V\H. J. Ro mer, van den staf der cav., adj. van den inspecteur van het wapentot ritmeester, den len luit. D. Blaauw, van het 3e reg. huzaren. Z. M. heeft in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den eersten luit. H. A. de Chalmot, van het instructie- bataljon. Z. M. heeft dr. J. C. Schagen van Soe- len, laatst, pred. bij de Prot. gem. te Soerabaja, thans met verlof hier te lande, op verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De groot-hertog van Saksen- Weimar heeft Vrijdag te Amster dam, na een lunch gebruikt te heb ben ten huize van den burgemeester, een bezoek gebracht aan het Rijks museum en daarna aan de voedings tentoonstelling, waar Z. K. H. werd rondgeieid door den voorzitter van het hoofd-comité, den heer Bergsma, den burgemeester en den wethouder Coninck Westenberg. Onderscheidene gebouwen van het marktplein wer den met belangstelling bezichtigd. Het Paleis-orkest begroette Z. IC. H. herhaaldelijk met het Duitsche volks lied en het Wilhelmus. De stembriefjes, ter verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in de koofd- kiesdistricten Dokkum, Alkmaar, Middelburg, Goes en Zierikzee, op 1 September 1887 ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September 1887 en, in geval van herstemming, die op 14 September 1887 in te leveren, zullen worden geopend op 16 September 1887. In den loop van de maand Sep tember a. s. zal op het marktplein der voedingtentoonstelling te Amster dam een groot schuttersfeest wor den gegeven, waarbij alle deelne mers in 17e eeuwsche kleederdracht zullen verschijnen. Men hoopt natuurlijk, dat de te Amsterdam nog bestaande zes hand boogschutterijen aan het feest zullen deelnemen. Met den goedkoopen trein van Keulen naar Amsterdam werden Zaterdag 247 reizigers vervoerd. Eerlang zal te Amsterdam een 100-jarig weesmeisje te vinden zijn. Op 9 November a. s. hoopt in het Burgerweeshuis, in de Kalverstraat aldaar, Alida Maria Pruman haar eeuwfeest te vieren. Den 3n Mei 1797 werd zij op ruim 9 jarigen leeftijd als wees in genoemd gesticht opgenomen. Na dat zij den leeftijd had bereikt, dat zij het huis kon verlaten, tral zij als dienstbode aldaar in dienst en is er sedert gebleven. Een inspecteur van politie te Amsterdam nam Zaterdag op het stoomschip Voorwaarts van de Maat schappij Nederland een Javaanschen bediende in arrest, die op reis een anderen bediende met een mes zwaar verwond en verminkt had. De dader werd naar het politiebureau geleid, en Zondag naar den officier der justitie gebracht. Men schrijft ons uit Hilversum: De kermis is gelukkig weer af- geloopen, en daarmede de dagen van dronkenmans-lawaai achter den rug. Natuurlijk zijn er nog wel enkelen, die aan een volle week uitspanning (of uitspatting!) niet genoeg hebben en daarom nog een paar dagen na-kermis houden. Het geld is weer bij handen vol verkwist en dat grootendeels door fabrieks arbeiders, die het toch zoo goed in hun huishouden konden gebruiken. Ze zullen nu weer eenige weken hard moeten werken om het reeds verteerde loon stuksgewijze in te halen. Indien men bedenkt welk een ar moede de kermis na zich sleept dan zou men haast wenschen dat de raad mocht besluiten óf tot geheele af schaffing óf tot verkorting van dit jaarfeest. Een paar dagen was voor een plaats al deze meer dan genoeg. Ter gelegenheid van de ker mis geeft Carré te Alkmaar eenige voorstellingen. Daar na afloop dier kermis de tent voor afbraak wordt verkocht, schijnt deze zeer slecht in elkaar gezet te zijn. Storm of harde wind 'is zeker èn voor den directeur èn voor de bezoekers niet gewenscht. Men schrijft ons: Een eigenaardige overeenkomst werd Donderdag gesloten tusschen alle leden der feestcommissie in de Beemster. Zij zijn nl. schriftelijk overeen gekomen, om, wanneer over 25 jaren PBUILLETO KT. 14) lie HOOFDSTUK. De overeenkomst. Ook zou ik ditmaal niemand met de terechtstelling van een verrader belasten, zeide hij een blik op Cuchillo werpende, waarvoor deze den zijnen moest neerslaan. Wat uwe bedreigingen aangaat, behoud ze voor lieden van uw soort, en vergeet niet dat er altijd tusschen mijne borst en uw dolk een onoverschrijdbare ruimte is. Wie weet? mompelde Cuchillo zijn toorn onder drukkende. Daarna hernam hij op zoetsappigen toon Maar ik ben geen verrader, signor don EstevaD, en de zaak die ik u wil voorstellen is openhartig en oprecht. Laat ons dan een kijken. Zooals gij zult weten, hernam Cuchillo, heb ik reeds eenige jaren het beroep van gambusino uitgeoefend; ik heb dus al heel wat landen tusschen de vier windstre ken doorkruist en gezien, hetgeen misschien nog geen men- schelijk oog betreffende goudlagen aanschouwd heeft. Gij hebt gezien en gij hebt er niet van genomen vroeg de Spanjaard spottend. Gekscheer niet, don Estevan, hernam Cuchillo plechtig, ik heb eene goudmijn gezien rijk genoeg om hem ilie ze bezitten zal tot den rijkste der stervelingen te maken, rijk genoeg om de meest onverzadiglijke eerzucht te bevredigen, rijk genoeg eindelijk om een geheel koninkrijk te koopen. Op deze woordeD, die misschien een der in het diepste van zijn hart verborgen wenschen bevredigden, kon don Estevan zich niet weerhouden op te springen. Zoo rijk, ging de bandiet opgewonden voort, dat ik niet geaarzeld zou hebben mijne ziel in ruil aan den duivel te geven De duivel is niet zoo lomp eene ziel zoo hoog te schatten die hij toch altijd voor niemendal krijgt. Maar op welke manier hebt gij deze goudmijn ontdekt? Er leefde een gambusino die door de geheele pro vincie Sonora beroemd was. Bij zijn leven heette hij Mar cos Arellanos. Hij had deze «bonanzo» (streek waar het goud voor het bloote oog zichtbaar ligt) ontdekt in gezel schap van een anderen gambusino zooals hijmaar op het oogenblik, dat zij er zich meester van wilden maken, ten minste van een gedeelte, werden zij door de Indianen over vallen en de makker van Arellanos werd gedood. Onder duizenden gevaren wist Marcos nog te ontsnappen. Hij keerde naar huis terug, toen een toeval ons te Tubac met elkander in aanraking bracht. Daar stelde hij mij eene tweede espeditie voor; ik nam ze aan en wij vertrokken. Wij kwamen in de «Goudvallei» zooals hij haar noemde. Almachtige hemel! riep Cuchillo, men moest deze goudblokken in de zon zien schitteren en duizende ver blindende stralen zien afwerpen! Ongelukkig konden wij alleen onze oogen verzadigen; wij moesten op onze beurt ook vluchten, ik kwam alleen terug.... Arme Arellanos ik heb hem.... diep betreurd. Ziedaardat is het geheim dor «Goudvallei», hetwelk ik u wil verkoopen. Mij verkoopen 1 en wie zal instaan voor de waarheid uwer woorden? Mijn eigenbelang. Ik verkoop u het geheim, maar ik behoud mij eenige rechten voor. Te vergeefs heb ik getracht eene onderneming op touw te zetten als de uwe; ik heb er niet in kunnen slagenmaar uwe tachtig mannen (en ziedaar waarom ik mij tot u gewend heb) verzekeren u een goeden uitslag. Uw aandeel afgetrokken en het vijfde deel dat u rechtens als hoofd toekomt, zullen een gedeelte van den schat verslinden maar als wij het aandeel rekenen dat zou toekomen aan de mannen die wij zullen verliezen, blijft er voor ieder onzer genoeg over om onze overige levensdagen in weelde door te kunnen brengen. Ik wil dus voor mijn aandeel, behalve den prijs voor mijn geheim, nog in mijne hoedanigheid van gids der expeditie een tiende gedeelte van den buit, want ik zal tegelijkertijd voor u een gids en een gijzelaar zijn. Zoo begrijp ik het. En hoe hoog Echat gij den prijs voor uw geheim? O 't is maar eene kleinigheid. Het tiende gedeelte dat gij mij zult toestaan zal mij voldoende zijn, omdat ik mij niet alleen van deze ongenaakbare schatten kan meester maken. Uwe Hoogheid zal mij daarenboven vooj

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1