NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 31 Augustus 1887. No. 1274. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. .Crescendo" te Sandvoort. B1NNENLANI). HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Rit blad verschijnt, dngelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëll worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eourantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblici/e Etrangère G. I. DJlUBE fy" Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneeren, ont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. DB DIRECTIE. Haarlem, 30 Augustus. Woensdag 31 Aug. ten 2 uur, zal de plechtige inwijding plaats hebben van het nieuwe Diakonessenhuis aan de Hazepaterslaan alhierbe stemd tot ziekenverpleging en uit zending van verpleegsters, gesticht door Mejonkvrouwe A. J. M. Teding van Berkhout. Naar wij vernemen zullen de be kende boekhandelaars P. van Cittert Zonen, over eenige weken hun zaak overbrengen naar het perceel hoek Warmoesstraat en Spekstraat, waar van zij door aankoop eigenaars zijn geworden. Zij zullen daar een flinken winkel openen terwijl hun tegen woordig magazijn aan de Oude Groenmarkt tot pakhuis zal worden ingericht. Men schrijft uit Haarlem, dd. 27 Augustus, aan de Standaard'. Aanvankelijk was men hier van anti-revolutionnaire zijde voornemens één anti-revolutionnair te candidee- ren en voor tweeden vertegenwoor diger van het hoofddistrict Haarlem den Roomschen candidaat aan te beveleD, zoo de Roomschen er name lijk een wilden stellen, en mits deze bevredigend antwoordde op enkele vragen, hem te doen. Men was hiertoe besloten, naar aanleiding van een verzoek der centrale roomsche kiesvereeniging om de candidaten van «Nederland en Oranje» te we ten. Waarschijnlijk, dus liet men niet onduidelijk van Roomsche zijde blijken, zou men beide candidaten der anti-revolutionnairen steunen. Thans blijkt evenwel, dat de Room schen zich ditmaal zullen onthou den. Hierdoor meent de anti-revo lutionnaire kiesvereeniging eveneens werkeloos te moeten blijven, In de Amsterclamsche Kerkiode officieel orgaan van de Nederd. Ge- reform. Kerk (doleerende), van Zon dag 28 Aug. leest men «De classis van Haarlem, met de tijdelijk daaraan verbonden classis van Alkmaar, is op Maandag 22 Augustus 11. te Haarlem vergaderd geweest. Behalve de afgevaardigden van de reeds ontkomen kerken, wa ren ook vele broeders tegenwoor dig uit kerken, die nog onder de synodale hiërarchie staan. De leiding der vergadering werd aan ds. H. W. van Loon, het scribaat aan Br. De Vink opgedragen. Tot deputaten der bevordering van de reformation in alle kerken dezer classen werden benoemdvoor de classis Haarlem ds. Van Loon, en voor die van Alk maar ds. P. van Soa. Aan diezelfde dienaren werd ook opgedragen om te zorgen voor het consulentswerk in de vacante kerken en om als visitatoren werkzaam te zijn. De behoefte aan leeraren, het cateche tisch onderwijs in de vacante ker ken en de heiliging van den dag des Heeren werden uitvoerig be sproken. Ten slotte werd bepaald, dat de eerstvolgende vergadering in de maand October te Zaandam zal gehouden worden.» De gewone muziekuitvoering in den Hout zal morgen, Woensdag avond niet worden gegeven, maar in plaats daarvan op Vrijdag 2 Sept. e. k., des avonds ten half acht. In de reeks concerten, tijdeus het bad seizoen te Zandvoort in het hotel Kurzaal gegeven, werd Maandag eene eigenaardige, welkome afwisseling gebracht door een //groot vocaal en instrumentaal concert", gegeven door bovengenoemde Haarlemsehe liedertafel, directeur de heer N. H. An- driessen en het Zandvoortsche Kur-orkest, kapelmeester Oertling, terwijl de zangers Emile Blauwaert uit Brussel en J. J. Bogmans uit Amsterdam, het concert door hunne medewerking opluisterden. Een waarlijk uitgezocht programma werd ten gehoore gebracht. Het orehest opende met //Ouverture Eg- mond" van Beethoven, waarna Crescendo de compositie //Coluièbus" van den heer N. II. Andriessen uitvoerde, waarvan de soli door de heeren Blauwaert en Rogmans werden vervuld. Re solisten kweten zich als altijd uit stekend van hunne taak; vooral met de solo van Columbus (BI.) //Nach Westen o naoli Westen bin" en met het duo tusschen Columbus en zijn vriend Fernando (Rogm.) oogstten deze begaafde zangers veel bijval. Re slechte aconstiek van de zaal maakte dat het geheel wat mat klonk en het heerlijke basgeluid van Blauwaert, zoowel als de weeke, zeldzaam schoone tenorstem van Rogmans niet geheel tot zijn recht kwam. Re indruk, dien dit toonwerk, waarmede wij ook vroeger reeds kennis maakten, te weeg [bracht, was als altijd weder groot, en het publiek kon èn koor èn solisten geen beter hulde gebracht hebben, dan door de toejuichingen, die hen zoo wel verdiend ten deel vielen. //Columbus" is een werk waarop de heer Andriessen trotsch kan zijn. Breed door werkt, met fraaie motieven, spreekt het geheel van degelijke muziekkennis. Re heer Rogmans droeg in den loop van den avond voor: //Leuzlied aus die Walküre" van Rich. Wagner; //Holland" van N. H. Andriessen en verwierf zoo veel applaus, dat hij nog een extra-nummer ten beste gaf. Re ovorige nummers door Crescendo gezongen, waren //Zondag op het meer" van Heitize, de Altniederlandische Lie deren //Berg op Zoom" en //Rankgebet" van Kremser. Re koren werden flink en met goede voordracht gezongen; vooral in het pianis simo trof ons de schoone orgelachtige klank, dien de zangers wisten te ontwikke len. wEen Zondag op het meer" en de Alt Niederl. Lieder" werden eveneens goed uitgevoerd; inzonderheid het schoone eenstemmige ffWir treten zu beten" maakte een machtigen indruk. Re heer Blauwaert ga.f ons weder eenige bewijzen van zijn forsch talent met een tweetal liederen van J. Blokx //Visschers- liedeken", //Ons Vaderland", en //Mai- lied" van G. Huberti, geaccompagneerd door de kapel, u aarca hij, zich niet lang latende nooden, het schalksche //Twee keerlen" uog als toegift zong. Re orkestnummers //Marsck aus Tann- hauser" van Wagner, //Ouverture Lustige Weiber von Windsor" van Nicolai, en z/Einale aus Aida" van Verdi, vulden het programma verder aan. Genoemde orkestnummers werden zeer goed uitgevoerd, vooral de ouverture //Rie lustigen Weiber," die met zeer veel gloed ten gehoore werd gebracht. Re marsch uit Taunhauser maakte ook een prettigeu in druk; jammer dat de zuiverheid, vooral van het koper, wat te wenschen over liet. Ook nu %leek het echter weer dui delijk hoezeer Oertling zijne executanten meester is; zijn dirigeeren is kalm en waardig, en daarbij geheel uit het hoofd, hetgeen wel van zijne groote muziekkeu- nis mag getuigen. Mcchteu wellicht enkele der toehoor ders minder bevredigd over het gehoorde huiswaarts gegaan zijn, men schrijve dit niet toe aan de uitvoering zelve, doch eerder aan de minder geschikte gelegenheid welke do concertzaal voor vocale concerten biedt. Een te hooge tribune, die de hoof den der zangers bijna achter de balken en spanten van het reusachtige dak doet ver dwijnen, terwijl deze als evenzoo veel toon- dempers dienst doen en de ondragelijke hitte, afgewisseld door mingewenschte koeltjes, die het gaslicht dreigen uit te dooven, zijn nu juist geen omstandighe den om het geheel te doen slagen. Roch deze kleine euvels telt men lichtwaar zoovele goede krachten samenwerken, en, wanneer stedeling en badgast hebben genoten, wat wel niet behoeft te worden betwijfeld, wenschen wij een avond als die van gisteren, van harte terug. Bij beschikking van den minister van Binnenlandscbe Zaken, van 29 Augustus, ziju benoemd in de com missie, in het najaar van 1887 be last met afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder van de wet van 17 Augustus 1878 {Staatsblad n°. 127): Voor de prov. Noord-Holland, a. tot lid en voorzitter: de inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, i. tot ledende schoolop zieners in het district Hoorn en in de arrondissementen Amsterdam (Oostelijk), Haarlem en Alkmaar; c. tot leden-plaatsvervangers: de school opzieners in het district Haarlem en in de arrondissementen Amsterdam (Westelijk), Zaandam, Medemblik, Hoorn en Helder. Men schrijft uit denIJpolder: In geen jaren gaven de IJpolders een zoo'n flinke overvloedige oogst als dit jaar. Tarwe, haver, erwten, boonen, peulvruchten, karwij en mos terdzaad doen allen een ruim beschot verwachten. Bij het dezer dagen reeds plaats gehad hebbend dorschen kreeg men van 1 Het. ruim 55 Hectoliter tarwe. Alleen de aardappelen bleven, wat kwaliteit betreft, beneden het mid delmatige, als een gevolg der langdurige droogte. Op sommige plaatsen wordt de ploeg alweer door de stoppelvelden gedreven om de velden klaar te ma ken voor het zaaien van wintertarwe. eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen" te 's-Hage, van welke vereeniging de prins buitengewoon eerelid is. LEGER EN VLOOT. Z. R. H. de prins van Wied heeft eene belangrijke gift doen toekomen aan het bestuur der koninklijke vereeniging //Het Bij kon. besluit van 27 Augustus is A. Doyer, commiss. vau politie te Leeu warden, tevens benoemd tot commies, van Rijks-politie; is aan C. Boonacker, op zijn vera., eerv. ontsl. verleend al» kantonr.- plaatsverv. in het kanton Schagen. Bij kon. besl. van 28 Aug. zijn be noemd: met ing. van B Sept. 1887, tot burgem. van Eaalte H. N. Osse, secret, dier gem., en tot burgem. van Swalmen P. J. H. Hendrickxmet ing. van 6 Sept. tot burgem. van Zivijndrecht P. J. A. de Bruine, secret, dier gem.; met ing. van 8 Sept. 1887, tot burgem. van Wiluis J. Q. de Yoogt; met ing. van 15 Sept., tot burgem. van Oerle P. Lotkouwers; van Rheden mr. A. II. Brandt, en van Mont- foort W. J. van Etpers Roynards; met ingang van 17 Sept., tot burgem. van Linsclioten P. II. Kuook, secretaris dier gemeente; met ingang van 19 Sept., tot burgem. uu Opsterland M. N. Wijt. Bij kon. besluit van den 24en Aug. zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel. en ace. te Wormerveer c. a., J. M. Burger- houdt, ontv. derzelfde middelen te Waal wijk o. a,; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Veenendaal c. a., E. C. P. E. vou Krippendorfï, ontvanger derzelfde middelen te Sloten. Bij kon. besl. van 18 Aug. is, met ing. vau 1 Sept. e. k., voorloopig voor den tijd van dén jaar, gedetacheerd bij het wapen der genie van het leger hier te lande, met bestemming om als leeraar in de geniewetenschappen werkzaam te wor den gesteld bij de Kon. Milit. Academie, de 1ste luitenant G. B. H. F. Alpkerts, van het wapen der genie van het le»er in Ned.-Indië, met verlof hier te lande. Bij kon. besluit van 26 Augustus is, met ingang van 1 Oct. de directeur van het post- en telegraafkantoor te Box meer, J. A. de Man, teruggebracht tot den rang van telegraphist der eerste kl.; is, met ingang van IB September, aan den klerk der directie van de Rijkspost spaarbank J. Langeveld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekkiug. 'Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Prinses Elizabeth van Mecklen burg, jongste dochter van Z. IC. H. den Groothertog van Saksen Weimar, wordt heden avond in den Haag verwacht. Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Weimar bracht Zondagmid dag een bezoek aan de Floralia- tentoonstelling te 'sHage. Rondge leid door den heer A. S. Moesveld, FBUXIiLETON. 15) lie HOOFDSTUK. De overeenkomst. Gisteren heeft mij een vaquero (herder) die hier voorbij kwam, medegedeeld dat de vrouw van Arellanos gestorven was, en, was zij in 't bezit van het geheim had zij het zelfs aan haar zoon medegedeeld Heeft Arellanos een zoon nagelaten? Een aangenomen zoon, hernam Cuchillo, want de jonge man kent noch zijn vader noch zijne moeder. Onwillekeurig liet don Estevan zijne verwondering ont snappen, maar hij onderdrukte deze weldra. Deze jonge man zal zonder twijfel de zoon van den een of anderen armen duivel in de provincie zijn?-zeide hij achteloos. In 't geheel niet, hij is in Europa geboren, en waar schijnlijk een Spanjaard. Arechiza scheen in diep gepeins verzonken, zijn hoofd neigde op de borst, zooals iemand doet die zich tijdstippen uit het grijze verleden voor den geest wil terugroepen. Dit heeft mij tenminste de commandant van een oor logsbrik, die in 1811 te Guaymas kwam, verteld. Dat kind, dat Spaansch en Fransch sprak, was na een hevig gevecht tegen een oorlogschip dezer laatste natie gevangen genomen geworden. Een matroos, zonder twijfel zijn vader, was ge dood of gevangen genomen. De commandant wist niet wat met dien kleinen jongen aan te vangen, toen Arellanos zich met zijDe opvoeding belastte en er een man van maakte; want hoe jong hij ook is, hij heeft toch reeds den naam van een onfeilbaar rastreador en een onverschrokken paardentemmer te zijn. De Spanjaard scheen niet naar Cuchillo te luisteren en toch liet hij geen woord van hetgeen deze zeide, verloren gaan; maar misschien had hij er genoeg van gehoord, of begon het onderhoud hem te vervelen, want hij viel den bandiet plotseling in de rede. En gij meent, zeide hij, dat indien deze onfeil bare rastreador, deze onverschrokken paardentemmer het geheim van zijn pleegvader kent, hij voor u geen gevaar lijk concurrent kan wezen? Cuchillo richtte zich fier op. Ik ken een man, zeide hij, die in niets voor Tiburcio Arellanos onder doet om een spoor te volgen en een wild paard te bedwingen, en niettemin is dat geheim in zijne handen een bijna waardeloos geheim daar hij het voor het tiende deel zijner waarde aan u verkocht heeft. Iemand, die aan den grond, aan den plantengroei kan zien, waarde bodem goud "bevat. Dit laatste bewijs van Cuchillo was sterk genoeg* om don Estevan van deze onbetwistbare waarheid te overtuigen: n.l. dat de «Goudvalle» door Indiaansche stammen omringd, zooals de Mexiaansche bandiet afgeschilderd had, alleen genaakbaar was voor eene vrij aanzienlijke macht en dat hij alleen over een genoegzaam aantal manschappen kon beschikken. De Spanjaard dacht na en zweeg; de onthullingen van Cuchillo ten opzichte van den zoon van Marcos Arellanos deden eene andere volgorde van denkbeelden, die alle andere verdrongen, voor zijn geest komen. Laten wij hier zeggen dat hij om verschillende redenen, welker uitlegging hier nog niet te pas komt trachtte te ontdekken of er geen verband bestond tusschen Tiburcio Arellanos en den jongen Fabiaan de Mediana. Cuchillo, op zijne beurt, dacht na over zekere vroegere gebeurtenissen ten opzichte van den gambusino Arellanos en zijn pleegzoon, en om afdoende redenen wachtte hij zich wel ze te vermelden. Zooals gezegd is, veranderde Cuchillo dikwijls van naam. Het was onder een dezer namen, die hij zoo spoedig ver sleet, dat de bandiet zich te Tubac bevond, toen hij met den ongelukkigen Arellanos in kennis kwam, en zich met hem verbond. Nadat deze laatste alvorens een nieuwen en gevaar vollen tocht te beginnen, naar zijne woning was terugge keerd om zijne vrouw en den jongeling, dien hij als een zoon beminde, weder te zien, deelde hij alleen aan zijne vrouw het doel van zijn tocht mede en gaf haar zelfs een nauwkeurige beschrijving van den weg, dien hij te volgen had. Deze inzonderheid wist Cuchillo overigens niet.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1