onder-voorzitter der instelling, be zichtigde Z. K. H. de bioemen met de meeste belangstelling en betoonde zich zeer ingenomen met de instel ling, waarvan bij de statuten en bet reglement zich deed ter band stel len. Bij zijn vertrek plaatste Z.K.H. zijne handteekening op eene lijst en overhandigde den beer E. Wijers, penningmeestereene aanzienlijke gift voor de instelling. Zaterdag werd de tentoonstelling bezocht door den minister Heemskerk. De Prins en Prinses van Wied, zullen naar men verneemt, na hun vertrek van Scheveningen met ultimo September, nog een gedeelte van de maand October in het paleis aan het Korte Voorhout verblijven. Zijn enveloppen voor brieven, waarop een adres gedrukt is, opeu en ledig verzonden drukwerk of niet? Men zou zeggen, dat deze vraag geen vraag is. Toch is het wel zoo en heeft een ingezetene van Zwolle den minister moeten lastig vallen, omdat de postambtenaren geweigerd hebben, een pakje van 50 zulke en veloppen als drukwerk te beschou wen. De heer Haffmans, is, zooals men weet, een tegenstander van de grondwetsherziening. Daarvan geeft hij kennis door de volgende adver tentie in de Cuijksche Courant van Zaterdag «Aan heeren kiezers in het dis trict Boxmeer Mijne Heeren! «De ondergeteekende behoeft niet te zeggen, dat hij, herkozen wor- dendeude, tegen de Grondwetsher ziening zal stemmen, welke in zijn oogen een schandaal is. Elke stem, op mij uitgebracht, zal ik beschouwen als van iemand die er ook zoo over denkt. En dat zal den oude goed doen. Mr. L. Haffmans.» De uitslag van de wielerwed strijden, Zondag te Crefeld gehou den, was als volgt: In het«Haupt- fahren», 5000 meter, behaalde de heer Huysser uit Maastricht den eersten prijs in 9 min. 141/, sec. en sloeg den kampioen van Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk, den heer A. Aichele, en den heer Achenbach uit Hamburg, Duitschland's twee den rijder. In den «handicap» voor tweewielers, 2000 meter, behaalde de heer Huysser den tweedeu prijs. Zoo ook in de Engelsche mijl «scratch race». Iu het nummer voor driewielers behaalden drie Hollandsche rijders, alle drie de prijzen, nl. de heeren Huysser den eersten, Couvée uit Delft den tweeden, Boer uit Den Haag den derden. Den heer Faber uit Haarlem mocht het gelukken twee derde prijzen te behalen, nl. een in den «handicap» voor tweewielers, 2000 meter, en één in de Engelsche mijl «scratch race». De heer Kerkhoven uit Delft behaalde een tweeden prijs in den wedstrijd voor tweewielers, 2000 meter «scratch race». De snelste rondte werd gereden door den heer Huysser, die 333ys meter aflegde in 308/s sec. Over het algemeen is er tegen woordig, schrijft de Haagsche brief schrijver der Middelt. Ct., een rumoerige geest in de residentie waar te nemen. Zoo is onlangs voor de Witte sociëteit, als ware het een studentenkroeg, flink gevochten tusschen een paar heeren, van wie de een niet dulden wilde wilde dat de ander wat veel naar zijn zuster keek. Het gevolg was dat er nog maals gevochten moeBt worden, maar dan volgens de regelen van de kunst, met wapenen en in het bijzijn van getuigen. Het wapen werd bepaald, dag en plaats van de ridderlijke samenkomst werden vast gesteld, de eene partij verscheen op het terrein, maar hier eindigde de strijd in letterlijken zin bij gebrek aan strijders. De tegenpartij, een jong mensch, die de eer zijner zus ter moest wreken, liet zich wachten; men verhaalt, dat hij door zijn zorgzamen vader was opgesloten I Nu, dan kan de jongen het niet helpen.» De Haagsche briefschrijver van de Arnk. Ct. schrijft naar aan leiding van het gebeurde op Sein post: «Men spreekt hier van eene straf, die alweder kwalijk met mijn niet- militair billijksheidgevoel strookt, dat namelijk het hier in garnizoen liggende regiment huzaren naar Venlo, en dat van Venlo naar den Haag zou verlegd worden. Eene soort van regelatie naar de uiterste duisternis, die misschien voor de rnmoermakers van het Derde eene welverdiende straf, maar voor hunne aan de gebeurtenis onschuldige wapenbroeders eene groote onbillijk heid zou wezen. Hoe men echter over de plaats gehad hebbende vechtmolesteer- en vernielingspartij (waarvan de schade door den Sein posthouder met veel overvragens op f10,000 geschat wordt) en over de deswege verdiende straf denken mag, dit is zeker, dat ieder eerlijk en fatsoenlijk man walgt van de manier waarop dit betreurenswaar dig geval wordt geëxploiteerd om in de reeds zoo geagiteerde gemoe deren van onzen kleinen en klein- geestigen burgerstand tweedracht en nijd te zaaien. Het N. v. d. T>., hetwelk door velen ten onrechte voor een neutraal orgaan wordt aangezien, meent we der een gelegenheid gevonden te hebben, om den Katholieken iets onaangenaams te zeggen. Wij lezen in het nummer van gisteren «Onder de middelen, welke tegen de keelziekte toegepast worden, noemt men er ons ook een, dat ge heel buiten de wetenschap valt. Te Abkoude zijn Zondag in het open baar door pastoor Kortenhorst kin deren tegen die ziekte gewijd, met het bepaalde doel die ziekte tegen te gaan. De Kerk heeft alzoo gedaan wat ze kon. Ook in zake de verkiezin gen, door op dienzelfden dag aan te manen, geen Geuzen in den Raad te kiezen.» Over de aaumaning der «Kerk», om te Abkoude geen Geuzen in den Raad te kiezen, zullen wij geen woord verspillen. Waarschijnlijk hebben wij hier te doen met een onwaar, zeker met een verdraaid en onjuist bericht. Alleen naar aanleiding der eerste mededeeling een kort woord! Te Abkoude zouden alzoo kin deren door den pastoor «gewijd» zijn met bepaald doel de keelziekte tegen te gaan, en het N. v. d. D. geeft op ondubbelzinnige wijze te kennen, dat het die handeling zeer dwaas vindt, omdat zij «geheel bui ten de wetenschap valt.» Dat de theologen aan het bureau van het N. v. d. D. nooit van den zegen van deu H. Blasius gehoord hebben, is te vergeven. Opmerkelijk echter moet het genoemd worden, een blad, hetwelk zijn lezers zoekt en ook vindt onder Christenen, den spot te hooren drijven met alle mid delen ter afwering van het kwaad, welke buiteu het gebied der weten- tenschap vallen. Daarmede is dus ook aan het gebed alle waarde en beteekenis ontnomen. {Tijd!) In het Vad. wordt door Teren- tius geklaagd over de hardvochtig heid der menschen. die zich om de dieren in het hondenasyl te 's Hage niet bekommeren, eu hulp gevraagd, opdat het asyl blijve bestaan. Hij schrijft o. a. het volgende: «Ofschoon het voor de verloren honden een geluk is, dat zij in het asyl een onderkomen vinden, hebben zij daar toch een treurig leven. Een hond hoort thuis in een gezin; hij moet menschen hebben, aan wie hij zich hecht, die soms met hem praten en hem liefkozen; en dan, ja dan is hij steeds gereed zijn leven op te offeren, om dat van zijn meester te redden. Maar in een hok aan een ketting te liggen en dat in zulk een hitte, zonder dat hij iemand toe behoort; zoo af te wachten of zijne oude meester hem soms opvraagt, eene nieuwe meester hem koopt of de chloroform een eind aan ziju leven maakt dat is een treurig bestaan. Ja, toen mevrouw van Manen nog leefde, toen was het hun gouden tijd. Die kookte zelve voor de hon den! Wie heeft er ooit van gehoord? Eene rijke dame, die al de genoegens van het leven kan genieten, maar verkiest voor hare arme honden zelve het voedsel te koken, het hun zelve toe te dienen, en dan met elk van hen een vriendelijk woordje te spre ken. «O wat was het dan een gejuich, als hun beschermvrouw kwam! Dan waren ze uitgelatenDat was in hun treurig bestaan het eeoige ge lukkige uurtje vau den dag. Maar de beschermvrouw is dood en is hare zorg voor de arme houden nu ook met haar van deze hardvoch tige aarde geweken? «Gelukkig niet! Haar echtgenoot, de edele menschen eu dierenvriend, heeft het werk voortgezet. Een nieuw bestuur is in wording, dat zich met het beheer zal belasteu.» -De heer T. Sanders, civiel- en bouwkundig ingenieur te Amster dam, heeft aan de gemeenteraden van Broek in Waterland, Edam en Monnikendam subsidie gevraagd voor een tramverbinding Edam Amsterdam. -De heer mr. W. M. F. Treub, candidaat-notaris, privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam, is be noemd tot redacteur van het Week- ilad voor het Notarisambt en het tijd schrift Recht en Wet, eu zulks in gaande 15 Sept. a. k., in de plaats van den heer H. W. J. Sannes te Hoorn. Op het marktplein der ten toonstelling te Amsterdam zal het morgen, Woensdag,denPrinsesjesdag, recht feestelijk zijn. Te halt twee uur wordt een groot kinderfeest gegeven, waarop het jonge volkje van allerlei verrassingen zal kunnen genieten, en de kinderen, opdat de orde geen oogenblik worde gestooord, onder toezicht zullen zijn van eenige gymnastiek-onderwijzers, die zich daartoe welwillend hebben aange boden. 's Avonds is er een groot avondfeest, waarop het marktplein zal worden geïllumineerd op de wijze evenals op den 2u Augustus, den verjaardag der Koningin. Men herinnert zich hoe schilderachtig de oude buurt er toen uitzag en de bewoners van het marktplein zijn het eens, dat het op den Prinses jesdag niet minder mag wezen. Men kan dus alvast rekenen, morgen daar een echten feestdag te zullen beleven. Tengevolge van het ontslag, als lid van den gemeenteraad te Edam genomen door den heer C. M. Versteeg, heeft eene buitenge wone verkiezing plaats gehad, waar bij gekozen is de heer P. Keuken, inwoner van Volendam. Men schrijft ons uit Hilversum Hadden we gedacht op Prinsessen- dag nog iets bizonders te hebben, n. 1. de wedstrijd der seherp-schut- tersvereeniging «Koning WillemlII», ook deze zal op dien dag niet door gaan. De commandant der d.d. schut terij weigert tot dat doel de schiet baan af te staan, aangezien de schut terij zelve haar wekelijksche schiet oefening zal houden. We hadden het beter gevonden die oefeningen te verdagen, om ons tenminste niet de eenige feestelijkheid op dezen dag te onthouden. Door een aantal neringdoenden te Weesp is tot den gemeenteraad het verzoek gericht, bepalingen op het marktwezen in het leven te willen roepen, die den handel op de weekmarktbemoeilijken, aan gezien deze hun veel schade berok kent in hun bedrijf. Zondagnamiddag omstreeks 4'/4 uur ontstond onder de gemeente Leiderdorp in den stoomoliemolen van den heer Helling brand, die weldra zoo in hevigheid toenam, dat aan blusschen niet te denken viel. Naar men zegt, was de in de nabijheid van den molen bewaarde brandspuit in het eerst niet in staat water te geven. De spuit van de Leidsche katoenfabriek verleende de eerste hulp. Kwart over zessen verscheen uit Leideu de stoombrand- spuit. Met vereende krachten slaagde men er nu in, den brand tot het aangetaste perceel te beperken, zoo dat het woonhuis gespaard is ge bleven. De schade is echter zeer aanzien lijk, doordien eene belangrijke partij olie en zaad mede verbrand is. Maandag hebben de leden van den Haagscheo gemeenteraad den heer Patijn, burgemeester, in het «Hötel des Indes» een diner aangeboden. -Heden (Dinsdagochtend) ving de instructie door officieren-com missarissen aan tegen de huzaren officieren, die zich op «Seinpost» te Scheveningen aan wanordelijkheden hebben schuldig gemaakt. Een vijftal personen in den Haag zijn Zaterdagnacht, omstreeks half twee aan een groot gevaar ontsnapt. Met den trein uit Am sterdam aangekomen, wilden zij zich per vigelante huiswaarts begeven, toen dit voertuig door een noodlottig toeval omsloeg. De beambten van het Holl. spoorwegstation bevrijd den hen uit huu benarden toestand. Geen van allen had noemenswaardig letsel bekomen. Op den Nieuwen Schevening- schen weg nabij den eersten water weg had Maandagnamiddag een ern stig ongeval plaats. Een oude vrouw die wegens hare doofheid de stoom tram niet hoorde aankomen, werd aangereden op het oogenblik dat zij de rails wilde oversteken. Zij werd op verschillende plaatsen zóó ernstig gewond dat hare overbren ging naar het gasthuis noodzakelijk was. Een heer, die Maandag te Scheveningen op het punt stond in de diepte weg te zinken, werd nog bij tijds door twee badknechts ge red, die al zwemmende hem bereik ten, en hem toen grepen. Kort na dit voorval werd een ander, die zich ook weer te ver waagde, door de badknechts uit zee gehaald en tegen wil en dank naar het strand gebracht. De twee jongens, die Woens dagavond, na hunne wandeling naar en van Rotterdam, als boetvaardige zondaars en met het verzoek om eten, hier weer in de ouderlijke wo ningen terugkeerden, worden in het «N. v. d. Dag,» dat den datum van heden, Zaterdag, draagt, nog steeds als vermist opgegeven, met vermel ding van hun signalement, zooals dat in ons blad voorkwam. Het zal nu zeker velen benieuwen, wanneer 't «Nieuws» er achter zal komen dat de jongens al lang terecht zijn. Het zal voor hen dan echter geen nieuws van den dag meer zijn! Als het niet de moeite waard is hier een correspondent te hebben, zal het «Nieuws» toch zeker wel andere bladen lezen? {L. D.) Zaterdagavond woedde een hevig onweder boven de Tieler- en Bommelerwaard. Te Gameren ver brandde dientengevolge bij den heer G. de JoDgh eene hooimijt en een berg met graan. Drie hevige don derslagen brachten verschrikking te Tuil, waar de bliksem in de kerk der Hervormde gemeente sloeg, doch geen brand veroorzaakte. - Een knaapje te Deventer, dat in de vorige week in een pot met kokend water is gevallen, is aan de bekomen brandwonden Zaterdag avond onder vreeslijke pijnen be zweken. Te Deventer overleed Zaterdag op 85-jarigen leeftijd de oudstrijder J. Schlepper, ridder der militaire Willemsorde,versierd methet metalen kruis en demed aille van de Citadel van Antwerpen. Hij was bij den tien- daagschen veldtocht onder generaal Chassé en diende bij de 10e afdee- ling van het le bataljon. Te Wadenooijen is in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag, tegen middernacht, de bliksem ge slagen in den polderwatermolen, waarvan het benedendeel bewoond werd door den molenaar met vrouw en zes jeugdige kinderen. Gelukkig konden de kinderen, welke allen reeds te bed lagen, nog in veilig heid worden gebracht. De vlammen sloegen zóó fel om zich heen, dat in korten tijd het gebouw was uit gebrand. De molen is verzekerd. Bij het onweder, dat Zondag avond boven 's-Hertogenbosch en omstreken zich ontlastte, zijn onder Rosmalen twee menschen door den bliksem gedood. Te Breda heeft zich een ge val van hondsdolheid geopenbaard. De dolle hond en, voor zoover men weet, al de door hem gebeten hon den zijn afgemaakt. In de buurtschap Wechterholt (gemeente Wije) werd Zaterdag de boerderij, bewoond door de weduwe G. Nijboer, door den bliksem ge troffen. Huis en schuur brandden geheel af, en van den inboedel kon men zoo goed als niets redden; ook kwamen een paard, een schaap, eene geit en verscheidene varkens in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. Maar een feit dat hij zorgvuldig verzweeg was, dat hij zelf, na de «Goudvallei» ontdekt te hebben, Arellanos ver moord had om zich alleen van de daar aanwezige schatten meester te maken. Men heeft gezien hoe hij genoodzaakt was geworden op zijne beurt te vluchten, zonder evenwel de vrucht zijner misdaad te verliezeu, omdat hij alleen van den verkoop van zijn geheim voordeel trok. Wij zullen thans den bandiet zeiven nog eene kleine leemte laten aanvullen door te verklaren hoe hij kennis had gemaakt met den zoon van Arellanos. Niettemin, hernam Cuchillo het stilzwijgen af brekende, wilde ik zekerheid van de heele zaak hebben. Te Arispo teruggekeerd, informeerde ik naar de woning van Arellanos en ging zijne weduwe opzoeken om haar van den dood van den armen Marcos te verwittigen. Maar, be halve de droefheid waarmede mijne boodschap werd ont vangen, heb ik niets gezien, niets vermoed dat mij kan doen gelooven dat ik niet alleen de bezitter ben van het geheim dat ik u geopenbaard heb. Men gelooft gemakkelijk hetgeen men hoopt, zeide Arechiza. Luister, signor don Estevan, vervolgde hij, daar zijn twee dingen waarop ik trotsch ben, namelijk een ge weten te hebben dat even gemakkelijk te verontrusten is, als eene schranderheid die even moeilijk kan falen. De Spanjaard maakte geen opmerkingen meer; hij was overtuigd, voorzeker niet vau het geweten van den bandiet, maar wel van diens schranderheid. Wat Tiburcio Arellanos zeiven aangaat, gelooven wij het overbodig, te zeggen hetgeen de lezer reeds begrepen heeft, en wel dat deze jonge man niemand anders was dan Fa- biaan, de laatste afstammeling van de graven de Mediana. Cuchillo heeft straks medegedeeld hoe de Engelsche brik, na den Franschen kotter overwonnen te hebben, hem na de gevangenschap vau den Canadeeschen matroos op vreem den bodem had overgebracht. Daar, voortaan zonder gids om zijne familie weer te vinden, onterfd van de goederen van zijn doorluchtig en edel huis, de overgebleven wees van hen, die zijne kindsheid en jeugd beschermd hadden, bezat hij niets meer dan hetgeen de armste van dit land bezit: een paard en een armoedige hut. 111° HOOFDSTUK. De laatste dee Mediana's. Toen Cuchillo bij het einde van het onderhoud dat wij medegedeeld hebben, de hut waar dit had plaats gehad, verliet, begon de zon reeds ter westerkimme te dalen. De aarde, door de verzengende hitte van den dag uitgedroogd, ontlastte haar schoot van heete dampen. Deze dampen, door den reeds kouden wind verdikt, gaven, als het uitwerksel van de luchtspiegeling, aan de dorre vlakten die het bosch omzoomden, het aanschijn van een doorzichtig meer, alsof de natuur, die alleen behagen schept in volmaakte harmo- niëeD, aan het oog eene vergoeding wilde aanbieden voor de treurige naaktheid van het landschap. Onbestemde geluiden deden zich nog in het woud hoo ren, gelijk aan het geluid van hout dat bij aanraking met het vuur begint te knetteren. Maar de boomen richtten langzamerhand onder den invloed van den zuidenwind hun bladerenkroon op en schenen ongeduldig op het uur te wachten waarop de nachtdauw hunne toppen ging ver- frisschen. Cuchillo floot, en op deze. welbekende toon kwam zijn paard in galop toegeloopen. Het oog van het arme dier had door den dorst allen glans verloren. Door medelijden be wogen, schonk zijn meester een weinig water uit zijn lederen flesch en hoewel dit voor het dier maar een droppel was, helderde zijn oog zichtbaar op. {Wordt vervolgd!)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2