Sept. e. k. eene verkiezing zal plaats hebben voor hoofd-ingeland van den Haarlemmermeerpolder. Door de benoeming van den heer J. H. M. Evelein tot heemraad, zal ook in diens plaats een hoofdingeland gekozen moeten worden. Men schrijft uit Houtrijk en Po- lanen aan de Amst. Ct. «Het rijpe graan is in onze IJpol- ders weder voor 't grootste deel in bergen en schuren saamgebracht en de polders vertoonen weder de stop pelvelden, waar op sommige plaat sen de ploeg reeds wordt doorge trokken. Waar dit laatste echter nog niet 't geval is, ziet men tal rijke vrouwen en kinderen in ge bogen houding de velden op- en afloopen, teneinde de aren of erwten en boonen te verzamelen, die zijn blijven liggen. Dit zoogenaamde aren zoeken of «aren lezen» is eene overoude gewoonte, die door bijna alle landbouwers wordt toegestaan. Geheele gezinnen trekken 's mor gens de velden in, om 's avonds met gevulde zakken huiswaarts te gaan. Om school gaan wordt niet gedacht, neen, iedere hand moet medewerken. Sommige gezinnen verzamelen een paar hectoliters, waarvan men dus 's winters menig broodje kan laten bakken. In de landbouwstreken zijn de scholen nu ook slecht bevolkt, terwijl er niets tegen te doen is, waDt veldarbeid waarvan de wet spreekt is 'tniet.» RECHTSZAKEN. De Dotterdamsclie rechtbank veroor deelde Dinsdag een 22-jarigen Duitschen kapper tot 2 jaar gevangenis. Bekl. had nl. in den nacht van 24 op 25 April te Moordrecht, uit het huis, bewoond door de wed. S. en haar kinderen, ten uadeele van haar zoon 3 scheermessen en 2 scharen ontvreemd. Bekl. stond hekend als een zeer gevaar lijk individu, die in de maand Jnni te Haarlem veroordeeld was tot 4 jaar gev., terwijl hij zich nog te Amsterdam, Den Haag en Utrecht te verantwoorden zal hebben over hem ten laste gelegde mis- drij ven. De drie geboeders V. te Krimpen a/d IJsel werden veroordeeld resp. xun 45 tot 3 dagen gev. BINNENLAND. Bij kon. besluit zijn de luitenant-gene raal P. Gr. J. van der Sclirieck, van bet wapen der infanterie, 's Konings adjudant in buitengewone» dienst, de kolonel J. E. N. baron Scbimmelpenninck van der Oije, van den groolen staf, de majoor W. Rooseboom, van den generalen staf, als mede de kapiteins H. Seret en J. C. Ea- bius, beiden van bet wapen der artillerie, allen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op non-activiteit, in ac tieven dienst herplaatst, gerekend van den 18den Aug. 1887, met bepaling, dat zij ter beschikking zullen zijn van den mi nister van Oorlog en als zoodanig, met afwijking in zooverre van de formatie dier staven zulllen belioorem de luitenant-generaal Van derSchrieck tot den staf der infanterie, de kolonel baron Scbimmelpenninck van der Oije tot den grooten staf, de majoor Rooseboom tot den generalen staf, en de kapiteins Seret en Eabius beiden tot den staf der artillerie. Bij koninklijk besluit is aan den kolo nel S. J. von Huguenin, van den staf der cavalerie, belast met bevel over de rij- en Hoefsmidschool en met het toezicht over het eskadron ordonnancen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Olaf, hem door Zijne Majesteit den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij koninklijk besluit is bij het perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht, met ingang van 28 Augustus 1887, opnieuw voor een tijdvak van vijf' jaren benoemd in zijne tegenwoordige be trekking bij de landmacht, de reserve- officier van gezondheid 2e klasse dr. A. J. van der Weyde, arts te Utrecht. Bij kon. besluit is de heer J. W. van Heusden, gewezen assistent-resident van Koetei en de Oostkust van Borneo, laat stelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Bovenstaande berichten zijn uit ie St.- Ct.) Graaf San Migueloud-gezant van Portugal bij ons hof, thans grootmeester bij het Huis van den Portugeeschen kroonprins, is met zijne echtgeuoote afgestapt aan het «Hotel Den Ouden Doelen» in Den Haag. Het Voorhout heeft heden op den verjaardag van Nêerland's Prin sesje een vroolijk aanzien. De in gangen zijn versierd met hooge masten, van wier top de nationale driekleur ontplooid is. In de mid dellaan loopt men onder een dak van schuin nederhangende vlaggen. De muziektent, met eene konink lijke kroon gedekt, vormt een aar dig middenpunt door de levendig heid van kleur. 's Avonds zal, zooals reeds gemeld is, eene slingerverlichting langs de hoornen, waartusschen de verhoogde wandelpaden loopenontstoken worden. Vóór in het Voorhout is eene kermis op kleine schaal met eenen draaimolen toegestaan. Gedurende de maand Juli zijn in de rijkspostspaarbank ingelegd en terugbetaald de voigende bedra gen inlagen f 693,993.09, terugbe talingen f 439,155.47. Alzoo meer ingelegd dan terugbet. f 254,837.62. Aan het einde der maand Juni 11. was ten name der verschillende in leggers ingeschreven f 9,880.192.19, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Juli bedroeg f 10,135,059.81. In den loop der maand zijn 3087 nieuwe boekjes afgegeven; 959 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 157,654 in omloop waren. Verscheidene liefhebbers van harddraven hebben hun wensch te kennen gegeven, dat de verschil lende commissiën voor harddrave rijen onderling in overleg zouden treden over het tijdstip, waarop de harddraverijen plaats hebben, opdat het niet meer voorkome, dat er dikwijls belangrijke harddraverijen op denzelfden dag of zeer kort na elkaar worden uitgeschreven. Zaterdag aanstaande zal te Amsterdam de luchtreiziger H. L. Verburght opnieuw opstijgen, thans met eenen halion genaamd «Konin gin Emma» welke 15,000.000 liter gas kan bevatten en eveneens door den heer A. D. Smit is vervaar digd. De heer Jos. Christan maakt het reisje mee. De «Koningin Emma» zal achter Café Maas (Schollenburg) opgaan. Men schrijft ons uit Hilver sum Ook hier zal weldra een dolee- rende gemeente tot stand komen. Nadat in de kermisweek door vier doleerende predikanten godsdienstige bijeenkomsten zijn geleid, hebben de voorstanders van die richting Maandagavond een vergadering be legd, waarin over de afwerping van het synodale juk is beraadslaagd. Voor zoover ik nu reeds kan mel den zal in geen geval ds. Dijkstra, predikant bij de Herv. gemeente, met de doleerenden meegaan. Men schrijft ons uit Enkhuizen: Dinsdag kwam hier met den eer sten trein een detachement infan terie uit Hoorn, bestaande uit onge veer 200 manschappen benevens twee officieren onder commando van een kapitein. Een paar marketen- sters waren aan den troep toege voegd. In aansluiting met dien trein zette het detachement de reis voort met de spoorboot Holland, naar Sta voren en van daar naar Leeuwar den. Naar men verneemt zal deze troep de infanterie aldaar tijdens de kampeering vervangen. Door een onbekende oorzaak is Woensdagmorgen brand ontstaan in het koffiehuis van den heer Kieft te Ilpendam, die zoo in hevigheid toenam dat binnen korten tijd alles in de asch was gelegd. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn door de liberale kiesvereeniging «Het Algemeen Be lang» en de «Vereeniging tot stern- opwekking» te Leiden, in eene ge combineerde vergadering alsnog tot candidaten gesteld de heeren H. J. Bool, gepensioneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar en oudste wethou der dezer gemeente, enmr. E. Was, lid van den gemeenteraad, advocaat en procureur aldaar. Ofschoon vroeger besloten was geen liberale candidaten te stellen, is men thans van dat besluit teruggekomen aangezien de omstandigheden, waar onder in het district Leiden de ver kiezingen zullen plaats hebben, ver anderd zijn, nu blijkt, dat de anti revolutionaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje» en de Katholieke Kiesvereeniging ieder voor zich can didaten hebben gesteld. In de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag omtrent de begrooting voor dit jaar deelen B. en W. van Leiden de redenen mede, op grond waarvan de firma Rib- bink, Van Bork en Co., aan wie krachtens raadsbesluit van 11 Fe bruari 1886 vergunning was ver leend tot aanleg en exploitatie van een telephoon in die gemeente, nog geen aanvang heeft gemaakt met het werk, waaruit bleek, dat de con cessionarissen de rijksvergunning niet hadden kunnen bekomen. Vermits sedert van de zaak niets meer was vernomen en inmiddels een ander hoofd aan het departe ment van W. H. en N. was opge treden, hebben B. en W. een schrij ven gericht aan den minister, onder herinnering dat bij zijn voorganger het verleenen van eene vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een telephoonnet in die ge meente bezwaar ontmoette, zoolang niet omtrent de telephonisehe ge meenschapsmiddelen eene wettelijke regeling had plaats gevonden. Dit standpunt wederleggende, dee len B. en W. o. a. mede, dat de heeren Ribbink, van Bork en Co. bereid zijn, onmiddellijk na het be komen van de regeeringsvergunning met den aanleg en de exploitatie een aanvang te maken, en wel tegen den betrekkelijk lagen prijs van f32 per abonnement 'sjaars, terwijl zich, toen de vergunning door den gemeenteraad bij besluit van 11 Februari 1886 werd ver leend, reeds een 65-tal personen en vereenigingen voor eene aansluiting hadden aangemeld. Naar aanleiding van bedoeld schrijven vernamen B. en W. vau den minister enkele dagen later, dat door hen 's Konings machtiging is gevraagd om aan de firma Ribbink, Van Bork en Co. vergunning te verleenen, onder daarbij te maken voorwaarden, tot den aanleg en de exploitatie van een telephoonnet, zoodat thans is te verwachten, dat weldra met het werk een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Naar men verneemt, is door officieren-commissarissen van den krijgsraad Maandag een aanvang gemaakt met het hooren van ge tuigen betrekkelijk het voorgeval lene in «Seinpost» te Scheveningen, welk getuigenverhoor Dinsdag werd vervolgd en heden nog zal worden voortgezet. De luitenants V. W. en R. zouden gedagvaard zijn wegens mishandeling. De opstijging te Scheveningen vandenluchtballon«LeDynamiteur», tegen 4 uur aangekondigd, had eerst Dinsdagavond omstreekshalf7 plaats, van het terras aan «Seinpost». De vulling vereischte vijf uren. De wind, die in den voormiddag nogal fel uit den westhoek blies, ging tegen den avond een weinig liggen. Het publiek dat de voorbe reidende maatregelen bijwoonde, was niet buiteDgewooD talrijk. Groot was echter het aantal nieuwsgierigen, dat nabij de opstijgingsplaats en in verschillende straten, ook in Den Haag, post gevat had, en de onver schrokkenheid waarmede L'hoste zijn vaartuigje besteeg, wekte we derom bewondering, te meer, daar het luchtbootje vreeselijk slingerde, door de wiegelende bewegiDg van den ballon, tengevolge van den vtind. De proefballons, te voren opge laten, wezen de N.O. richting als den weg aan dien het luchtvaartuig zou nemen. En toen het «los!» uit den mond van den koenen man weer klonken had, en hij op den rand van het schuitje de menigte met de hand toewuifde, schoot het gevaarte pijlsnel door de lucht, naar het oosten. Er had zich geen liefhebber aangemeld om den tocht mede te maken. Men schrijft uit Utrecht aan (1e /Avondpost" Wees zoo goed, geachte lezer ot lezeres, mij te volgen naar de kazernewe znllon daar een schouwspel genieten, dat mis schien nog nieuw voor n is. Vrees niets; de schildwacht laat ons door en weldra bevinden we ons op de binnenplaats. Daar verschijnt een tromslager en weldra schet- terd over dio open ruimte, van drie zijden door de iufanterie-kazerne omgeven, het brandsignaal „Tere tè tè tè tè te tè tè tè tè! Brandbrandbrandklinkt het van rechts en links. Overal vertoonen zich gezichten voor de ramen. De onderofficieren van de week, die zich net op hun gemak in do cantine hadden neergezet, worden uit hun dolee far niente gewekt en hollen over de bin nenplaats de trappen op naar de cham- brées hunner compagniën. Do korporaals van de week komen met vollen mond ach teraan sjokken. De adjudant-onderofficier beweegt zich met een gewichtig air, als de man die van dit alles vooruit op de hoogte was, in de corridor. De commandant van de kazernewacht doet deze in het geweer komen en marcheert met een paar man, bossen sleutels dragende, door de kazerne rond. Nieuwe consignes worden gegeven, nieuwe posten uitgezet. Enkele officieren, die ook al vooruit wisten, dat de brand moest komen, komen van verschillende zijden aanstappen, om de andere te waar schuwen, zenden de korporaals van de week de kazerne uit, den pas evenwel wijselijk matigende, zoodra zij uit het [ge zicht zijn. Weldra komen do verschillende com pagniën, door de onderofficieren der week geleid, naar beneden en stellen zich op de binnenplaats op. De brandreddingstoestel- len, touwen en haken worden overgedra gen, on weldra is het spelletje aan den gang. Een linnen reddingskoker wordt aan een der bovenkamers bevestigd en spoedig komen daardoor de manschappen van de 3e compagnie met een glimlach van kin derlijk genot op het gelaat, er op de bin nenplaats uit voor den dag. Anderen klauteren langs ladders of touwen, tegen de vensters geplaatst, of aan de kozijnen bevestigd naar beneden. Nu wordt door een der aanwezige offi cieren een veronderstelling aangenomen, de vredesoefeningen zijn immers bijna alle kinderen van veronderstellingen, die ein digen met het overwinueu van den vijand. Waarom dus hier ook geen veronder stelling? De brand is uitgebroken in den linkerzijvleugel van het gebouw. Dus de spuit daarheen gericht en dapper gepompt en gespoten. De brandweer is du bezig. Binnen 10 minuten is alles tot blusschen en redden gereed. Tot zoover vind ik de oefening nut tig, maar waartoe haar verder uitgebreid? Waartoe er een spelletje van gemaakt En een uur lang staan pompen, spuiten en harrewarren door elkaar alsof er waarlijk brand was? Uit de Hoekschewaard zal een adres aan de regeeriDg gericht wor den, om te verkrijgen dat ooievaars onder de beschermde vogelsoorten worden opgenomen, als zijnde dit het eenige middel om het stelen van jonge ooievaars te voorkomen. Gedurende de torpedo-manoeu vres, die bij het gepantserd eskader voor Willemstad plaats hadden, heeft er in den nacht van den 23en dezer een voorval plaats gehad, dat voor de betrokken personen geluk kig bizonder gunstig is afgeloopen. Torpedohoot III, kommandant de luitenant tor zee Ie klasse P. R. A. Hennequin, zou de vletten van Zr. Ms. monitors Krokodil en Wesp die voor de manoeuvres op stroom ten anker hadden gelegen, naar hunne bodems terugsleepen. Door een verkeerde manoeuvre van de torpedoboot, werd de vlet van de Wesp aangevaren en sprong de bemanning op de torpedoboot over, terwijl de vlet van de Krokodil welke door de boot gesleept werd, door het achteruitslaan der schroe ven lek geslagen werd. De lek geslagen vlet werd onverklaarbaar door de torpedo boot los gegooid, en dreef al zin kende met den stroom weg, totdat zij eindelijk omkantelde. De beman ning, bestaande uit 1 onderofficier, 2 matrozen en 2 miliciens, wist op de omgeslagen boot te klimmen, en door de tegenwoordigheid van geest van genoemden onderofficier zich zoolang te helpen, totdat op hun hulpgeroep de stoomkanonneerboot Bever kwam aanvaren en de dren kelingen aan boord werden opge nomen en verpleegd. Alweer is dus door onverantwoor delijk manoeuvreeren een vijftal menschenlevens in gevaar gebracht. {Echo.) Donderdag wordt te Vlissingen des namiddags te 1 uur in de bui tenhaven verwacht het koninklijk stoomjacht Victoria Albert, het welk den kroonprins Wilhelm van Duitschland naar het vaste land zal vervoeren. Vermoedelijk ver trekt de Kroonprins des nam. te 5 uur met den mailtrem naar Berlijn. Uit het eenige meter diep onder het zand liggende wrak van het in 1876 ter reede van Brouwershaven gestrande Engelsche stoomschip Thomas Sorieyzijn met behulp van dynamiet en den stoomschelpzuiger Nautilus, onder de leiding van den heer K. van der Linde, 69 blokken tin en eene partij huiden te voor bij niet meer weet welken weg te volgen, zal zijn nood lottig uiteinde spoedig het aantal sterfgevallen vermeerde ren van reizigers, die in deze woestijnen, tusschen hemel en aarde, beide even onmededoogend, van dorst zijn ge storven. Het is dus waar, zeide de senator tot don Estevan, terwijl hij het zweet afdroogde, dat langs zijn aangezicht liep, dat gij, zooals men beweerde, reeds vroeger in dit land geweest zijt? Parbleu! gaf Arechiza glimlachend ten antwoord, omdat ik er reeds eenmaal geweest ben, heb ik een sterk verlangen gevoeld er nog eens terug te komen. Maar onder welke omstandigheden kom ik er aan? wat is het doel van mijn terugkeer? Ziedaar het geheim dat ik u later zal zeggen; dat geheim behoort echter tot die soort van geheimen, die een duizeling bezorgen als hij, die ze hoort, niet een stoutmoedig en standvastig man is. Zult gij zulk een man zijn, signor senator- voegde de Spanjaard er bij, op zijn reisgezel een doordringenden blik werpende, waarin kracht en stoutmoedigheid, die hij van anderen scheen te eischen, te lezen stond. Onwillekeurig voelde de senator eene lichte rilling over zijne leden. De twee ruiters zetten eenige minuten hun weg voort. De onrust van den senator was aan het scherpziende oog van den Spanjaard niet ontsnapt, die aldus voortging: Zijt gij, in afwachting dat ik u alles zal zeggen, vast besloten mijne raadgevingen op te volgen, ten einde door de eene of andere rijke verbintenis, die ik voor u zou opzoeken, zooals ik het u beloofd heb, uw fortuin te herstellen? Zonder twijfel, zeide de Mexikaan, ofschoon ik het belang nog niet begrijp dat gij daarbij kunt hebben. Dat is mijne zaak en ook mijn geheim. Ik behoor niet tot die soort van menschen, die het vel van den beer verkoopen voordat hij geschoten is. Wanneer ik tot u zal kunnen zeggen: Don Vicente Tragaduros y Dispilfarro, ik heb een bruidschat van hondderdduizend piasters, op één woord van u, ter uwer beschikking, eerst dan zal ik u mijne voor waarden stellen en gij zult ze onderteekenen. Ik zeg niet neen, riep de senator uit, maar ik moet bekennen dat ik te vergeefs in mijn brein naar eene erfgename zoek, zooals gij die hoopt te vinden. Kent gij de dochter van den rijken eigenaar van de hacienda del Venado, waar wij morgenavond zullen over nachten, don Augistin Pena? Oriep de senator uit, die moet wel eene bruid schat van een millioen aanbrengen, naar men zegt, maar het zou dwaasheid zijn er naar te dingen.... Ei I eihernam don Estevan, dat is eene vesting, die, goed belegerd, gelijk elke andere zal kapituleeren. Men zegt dat de dochter van Pena mooi is. Verrukkelijk. Kent gij haar? De senator keek den Spanjaard met verwonderde blik ken aan. Eu 't is misschien de hacienda del Venado die het doel was dezer periodieke en geheimzinnige reizen, waarvan men in Arispo sprak? Juist. Zoo! ik begrijp het nu, hernam de senator op ge slepen toon; de schoone oogen der dochter trokken u tot den vader. Gij hebt het mis; de vader was enkel de bankier, uit wiens koffers ik mijnen voorraad verteerde quadrupels ging aanvullen. Is dit dan de reden, waarom wij een omweg maken om ons naar Tubac te begeven? Gedeeltelijk, hernam de Spanjaard, maar ik heb ook nog een ander doel, doch daarover zal ik u wel eens later spreken. Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2