B li 1T SS N L A N daar de teekeningen toch bestonden, hout en verf aldaar even duur of goedkoop is als hier, en de kosten van den bouw minder zouden zijn dan het afbreken, bewaren, vervoe ren en weder opstellen aldaar. Thans vernemen wij, dat een ander plan bestaatnamelijk om het Marktplein of een gedeelte daarvan over te brengen naar de tentoon stelling, het volgende jaar te Brus sel te houden. Dit plan zal zeker gemakkelijker zijn uit te voeren, daar de kosten van overbrenging minder zijn en de materialen korter behoeven bewaard te worden. Het plan gaat o. a. uit van den heer Colinet, vroeger directeur van de Quellinusschool thans te Antwerpen woonachtig, een der heeren die het initiatief genomen hebben van de Antwerpsche wereldtentoonstelling. Aanstaanden Zaterdag wordt een avondfeest op het Marktplein en in het Park der Voedingsten- toonsteliing te Amsterdam gegeven. Aan de Woensdag gehouden harddraverij, uitgeschreven door de afdeeling Sloterdijk der Holl. Maat schappij v. Landbouw, namen 8 paarden deel. De prijs, twee met zilver gemonteerde karaffen, werd behaald door het paard de Slimme van J. Lijnkamp, te Houtrijk en Polanen; de le premie, een inkstel, met zilver gemonteerd, Olooy Emma, eigenaar P. Franzen, te Osdorp, en de 2e premie, een roomkannetje, met zilver gem., door de Prinsesvan C. Pruim, te Sloterdijk. Na afloop werden 's avonds te 8 ure door den voorzitter, den heer C. de Vlaming, de prijzen uitge reikt en aan den bode der afdeeling, A. Spaarkogel, een blijvend aan denken geschonken, als bewijs van trouwe plichtsbetrachting gedurende 22 jaar. De verlichting h giorno in den tuin van 't Rechthuis liep, rekening houdende met de weers omstandigheden, vrij wel af en het vuurwerk slaagde naar wensch. Het kinderfeest ter eere van prinses Wilhelmina is te Baarn bo ven verwachting geslaagd. Te half één ure kwamen de kinderen van de verschillende scholen bijeen, ter wijl die van de Vuursche met rij tuigen werden overgebracht, om ter stond in geregelden optocht te ver trekken en te één ure op het feest terrein aan te komen. Onder begeleiding van de muziek werden een paar nommers door de beide hoogste klassen van de le en 2e openbare school gezongen,waarna de pret een aanvang nam. Draai molen, poffertjeskraam, poppenkast, mastklimmen, zakloopen, tobbetje steken, boegsprietloopen, tonnetje- kruien en broodjeshappen waren in hoofdzaak de spelen, waarmede de kleinen werden bezig gehouden. Om ruim 3 ure kwam de jarige prinses, in gezelschap van H. M. de Koningin en gevolg, op het feest terrein aan, waar de burgemeester, jhr. mr. de Beaufort, en het hoofd der le openb. school, de heer v. Oostveen, gereed stonden om de hooge gasten te ontvangen. Jhr. mr. de Beaufort wenschte de prinses ge luk met haar verjaardag, en vroeg vervolgens verlof, haar namens de Baarnsche jeugd een bouquet te mo gen aanbieden. Aan de prinses werd zij aangeboden door het zoontje van den burgemeester, aan de Koningin door de jonge juffrouw Goudswaard, leerlinge der le openb. school. Het hoofd der school bood Hare Majesteit een vers aan, door den heer v. d. Weerdt keurig gecaligra- pheerd, en dat onmiddellijk daarna door een paar honderd kinderen, onder leiding van den heer Kruijder, hoofd der 2e openb, school, werd gezongen. Daarna reed H. M. twee maal rond, hield zich bij ieder der spelen een oogenblik op, onderhield zich nog een oogenblik met den heer v. Oostveen, om daarna, on der luid gejuich en het zingen van c't Wilhelmus», het feestterrein we der te verlaten. Te 5 ure werd aan ieder der kin deren nog een koek uitgereikt, waar na het feestterrein door de kleinen werd ontruimd, om door de groote ren in beslag te worden genomen. Men schrijft ons uit Zaandam: De hevige wind, of liever storm van Woensdag, veroorzaakte hier nogal last en schade. De weinige boomvruchten, welke ons de droogte had gelaten, werden afgeschudmet moeite werden de groote rijstsche- pen, welke hier in de haven liggen, in toom gehouden, en op menige hout werf werden de stapels «deelen» door elkander geworpen en gedeel telijk vernield. Maar vooral de kra men en tenten der kermisreizigers hadden het zwaar te verantwoor den. In den loop van den dag reeds zagen de kramers en kunstenaars, die hunne lichte gebouwen op «den Burcht» hadden opgeslagen, zich genoodzaakt te sluiten en alles op te rollen en te bergen, waarop de wind maar eenigszins vat kon krij gen, zoodat dan ook het anders drukke kermisplein Woensdagavond verlaten was en er in het maanlicht eenigszins uitzag als een afgebrand dorp. De werken aan den onderbouw der forten te Beemster en Edam* naderen hunne voltooiing. De zaud- aanvoer is afgeloopen en men is bezig de ontzaglijke zandhoogten met klei te bedekken, om ze voor verstuiving te behoeden. Binnen 14 dagen zal ook dit gereed zijn. Men schrijft ons uit Alkmaar Bij de alhier gehouden harddra verij waren 17 paarden ingeschreven. De prijs f250, werd behaald door het paard Prins van den heer P. van Santen te Rotterdam. De le premie f 100, door het paard Koningin van den heer D. J. Florijn. De 2e premie f 50, door het paard Willem III van den heer J. Koster te Haarlemmermeer. Men seint ons uit Leiden: «De uitslag der stemming is de volgende: Aantal geldige stemmen 2655, Smeele 994, Nunen 970, Wassenaar 877 en Donner 828. Tusschen dezen moet dus herstem ming plaats hebben. Verder nog op de heeren Was 810, en Bool 791 stemmen. Men schrijft uit Katwijk aan het L. I). De heer C. Bleckmann, jur. stu dent te Leiden, heeft Woensdag zwemmende een zeetochtje ge maakt van hier naar Noord wijk aan Zee. Genoemde heer had reeds voor een dag of zes zijn voornemen daar toe aan Kees, onzen badknecht, te kennen gegeven. Deze had hem aangeraden te wachten, tot er een flinke zuidwestenwind zou waaien. En Woensdag woei er een, bijna te flink voor zulk eene onderneming. Ook had Kees den zeer verstan- digen raad gegeven om niet te wachten tot het geheel vloed was, doch den tocht vóór dien tijd te doen afloopen, ten einde alzoo niet te veel water over het hoofd te krijgen, en tusschen de binnen- en buitenbank te kunnen doorzwem men. De zwemmer begaf zich nu om half elf te water. Het dochtertje van Kees ging gelijktijdig met zijne klee- ren langs het strand naar Noord wijk. Hij was te ver in zee en de golven waren te hoog, dan dat zij hem met het oog had kunnen volgen. Zij vertelde dus het geval aan Piet, den badknecht aldaar, en vroeg of die heer misschien reeds aangeko men was. In weerwil van het on heilspellend antwoord, nl. dat ze daar niet op behoefde te wachten, kwam de heer Bleckmann echter om half twaalf goed en wel voor het badhuis aan. Zooals wij reeds hebben mede gedeeld, heeft Z. M. de Koning den heer F. Domela Nieuwenhuis kwijt schelding van zijn verderen straftijd verleend. Woensdagavond werd hij uit de celgevangenis te Utrecht ont slagen en dadelijk keerde hij naar zijne woonplaats terug. Van zijne woning begai hij zich per rijtuig naar het lokaal «Walhalla,» al waar zijne onverwachte verschijning te midden van zijne partijgenooten groote verrassing teweegbracht. Men juichte hem toe, maar de heer Nieu wenhuis drong er op aan, dat zijn terugkeer niet tot luidruchtig be toon aanleiding zou geven, aan welk verlangen werd gehoor gegeven. Kort daarna keerde de heer Nieu wenhuis weer huiswaarts. Zijn invrijheidstelling had Woens dag tegen den avond plaats. De heer Croll ontving daarvan telegra fisch bericht en haalde zijn vriend en partijgenoot van het spoor af. Alles geschiedde met de meeste ge heimhouding. De in vrijheid gestelde zag er gezond uit, maar was moei lijk herkenbaar, zelfs voor zijne ver wanten, daar baard en hoofdhaar afgesneden waren. Thans is het vereischte waarborg fonds voor de in 1888 in den Haag te houden Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijver heid méér dan volteekend. De ijverige voorzitter van het uit voerend comité, dr. L. Mulder, veree- nigde Donderdagmiddagde leden ten zijnen huize aan een diner, waaraan o. a ook werd deelgenomen door de heeren mr. J. Heemskerk Azn., minister van Binnenlandsche Zaken, en J. N. Bastert, minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid. Een ongeval dat ernstige ge volgen had kunnen hebben, vond Donderdagmiddag plaats met de stoomtram der Haagsche Tram- maatschappij. Van Den Haag ko mende, schijnt zij aan de Hoorn brug door eene wagen te zijn aan gereden, met het gevolg dat door den schok, en verzakking der rails, het balkon afgerukt werd. Gelukkig bevonden zich daarop geen reizigers. Inmiddels was op dat punt de weg onbruikbaar, de reizigers moesten van de Hoornbrug eene wandeling naar Rijswijk maken van 10 minu ten en daar wachten op de tram die van Delft kwam, zoodat men nu ruim l1/* uur onderweg bleef. Woensdagavond liepen een zestal socialisten te Rotterdam het zooge naamde Vrijheidslied te zingen. Op de Westerkade werden zij ingeslo ten door eenige sjouwerlieden, die dreigden hen in de Maas te gooien. Zóóver kwam het echter niet, maar een der sociaal-democraten kreeg zulk eenen hevigen vuistslag in het aangezicht, dat het bloed uit zijnen neus spoot. Namens de vereeniging aHet Metalen Kruis» is openlijk aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en aan de Expl. Maatschappij dank gebracht voor hare «joviale handel wijze ter waardeering van het Me talen Kruis»en wel omdat beide aan de oud-krijgers, die het 56 -jarig feest te Oisterwijk bijgewoond had den, de betaalde spoorvracht ten volle hebben terugbetaald, nadat om eene of andere reden de aange kondigde vrachtverlagiDg geen voort- gaug had kunnen hebben. In de nabijheid der Donger- brug te Oosterhout had Woensdag in den laten avond een ongeluk plaats. De muziekvereeniging «M. S.» van Dongen had bij gelegenheid van den verjaardag van het Prinsesj'e eene uitvoering te Geertruidenberg ge geven. Op de terugreis had een der leden, zekeren H. Domen, de onvoor zichtigheid van de in gang zijnde stoomtram te stappen, om zijnen afgevallen hoed op te nemen, met het noodlottig gevolg, dat de tram over zijn hoofd ging, en hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene we duwe na met tien nog jonge kin deren. Woensdagmorgen is te Bergen- op-Zoom aangehouden Carl Frie- drich Theodor Glitz uit Göttingen, die in April '85 door de rechtbank te Almelo tot 3 maanden celstraf was veroordeeld, maar zich steeds aan de nasporingen der justitie heeft weten te onttrekken. Dinsdagavond werd hij door den commissaris van politie van Prooien ontdekt in een wagen op een van den weg afge legen veld. Heimelijk werd hij dien nacht door de politie bewaakt, om bij dag licht het voornemen tot aanhouding uit te voeren. Bij het aanbreken van den morgen werd hij bovendien betrapt op diefstal van te veld staande aardappelen.Glitz is gevankelijk naar Breda getransporteerd. Te midden der feestelijkheden, ter gelegenheid van den Prinsesjes- dag, ontstond des middags te 3 uren te Breda een zware brand in deze stadbij den hovenier A. Fes- kens, in de Kleine Molenstraat. Huis, stal en schuur werden geheel in de asch gelegd, doch, behalve een paard, werd het vee gered. Huis en inboedel zijn verzekerd. De twee soldaten van het al gemeen depót van discipline, die van Zaterdag op Zondagnacht uit het militair hospitaal waren gedeserteerd, zijn te Goes gearresteerd en werden onder behoorlijk geleide naar Vlis- singen teruggebracht. Ofschoon de toestand der te Mid delburg ziek geworden soldaten in dat garnizoen aanmerkelijk beter is geworden, doet zich voortdurend het onverklaarbare verschijnsel voor, dat velen ongesteld wor den; het getal verpleegden bedraagt thans een 150. Meerendeels openbaart zich de ongesteldheid door brakingen en hoofdpijn, gepaard met hevige koorts. Met ijver en nauwgezetheid wordt door den commandant en den geneeskundigen dienst steeds het onderzoek naar de oor zaak van deze onverklaarbare ziekte voort gezet. Naar men verneemt werden niet alleen personen aangetast, die Maandag soep ge bruikten, maar ook militairen, die daarvan niet aten, terwijl onder degenen die niet ongesteld geworden zijn, er velen voor komen die wel soep en vleesch gebruikt hebben. Uit Middelburg meldt de //M. Gt." nog nader Nog steeds neemt het getal zieken onder de militairen toe; het getal is thans ge stegen tot ruim 200. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de oorzaak moet gezocht worden in het gebruik van vleesch, doch eene be paalde aanwijzing, waardoor het gebruik van dit vleesch zulke schadelijke gevolgen heeft gehad, is nog niet te geven. De generaal-majoor Timmermans, in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, kwam gisterenavond hier ter stede, om zich van den toestand te overtuigen. Ook in het gezin van een gehuwd kor poraal waarvan het overgebleven eten is genuttigd, komen bij vijf personen de zelfde verschijnselen voor. Dit gezin werd gisteren door genoemden generaal-majoor bezocht, en deze deelde daar als zijne vaste overtuiging mede, dat gebruik van vleesch oorzaak der ziekte was. De huisgenooten die er niets van nuttigden, zijn nl. gezond. Ook het gezin van den slager J. Leijnse, Seisstraatleverancier van het vleesch, moet ongesteld zijn, hetgeen een bewijs kan leveren, dat de slager zelf onbewust was van de kwaliteit van het vleesch. Acht hospitaalsoldaten uit Breda zijn ter versterking van het personeel om de zieken te verplegen aangekomen. Volgens later bericht is de toestand der zieken wat beter; de koortsen zijn minder hevig, en de bijkomende gevallen na heden morgen zeer gering. Volgens ge neeskundig oordeel is de crisis voorbij. Te Maastricht heeft de ge meenteraad f 2000 toegestaan voor het nemen van maatregelen tegen brandgevaar in het schouwburg lokaal. Door de post-omnibus, die Ter- apel met Haren a/E. en verder met Rellerberg verbindt, is Dinsdag nabij Haren een man overreden, met het noodlottig gevolg dat hij eenige oogenblikken later den geest gaf. Hij moet een koopman uit Meppen (Hannover) zijn, en het bleek bij onderzoek, dat hij in beschonken toestaud verkeerde, toen hem het ongeluk overkwam. België. De overheid heeft krach tige maatregelen genomen om te be letten, dat de visschers te Ostende opnieuw tot ongeregeldheden over slaan, en o. a. de hulp der gendar merie gerequireerd, die thans regel matig aan de haven patrouilleert. Engeland. In de Donderdag ge houden zitting van het Lagerhuis, zeide sir Jatnes Fergusson, dat geene overeenkomst met Egypte bestaat, tot vermindering der rechten welke voor de verlichting van het Suez- kanaal geheven worden, zoodra de ontvangsten de uitgaven voor de vuurtorens zouden overschrijden. De Regeering wenscht thans de oprich ting van een nieuwen vuurtoren op het eiland Schadwan, in de golf van Suez, doch gelooft niet dat het, bij den stand der Egyptische finan ciën, billijk zou zijn, op onmiddel lijke vermindering der bedoelde rechten aan te dringen. Sir Henry Holland verklaarde dat, voor zoover de Regeering ver nomen heeft, het bericht oDgegrond is, als zou de Regeering van New- South Wales aan de zendelingen, die de taak der beschaving van in boorlingen op zich genomen heb ben, groote stukken gronds hebben aangeboden. Lord John Manners zeide dat, aangezien de Duitsche regeering krachtige maatregelen neemt tegen de verbreiding van den Colorado kever, zoodat zijne verschijning zich tot twee kleine streken bepaalt, on mogelijk aan den Duitschen handel beperkingen kunnen worden opge legd om de overbrenging te voor komen. die gij draagt, Arellanos en zijne weduwe u geen ander erfdeel nagelaten hebben Niets dan de herinnering aan hunne weldaden en de diepe vereering voor hun naam. Arme Arellanos I ik heb hem diep getreurd, zei Cuchillo, wiens huichelarij hem niet genoegzaam op zijne hoede deed zijn. Gij hebt hem dus gekend? riep Tiburcio uit, hij heeft mij toch nooit van u gesproken. Cuchillo zag de dwaling die hij begaan had in; hij ant woordde daarom haastig: Ik heb veel van hem hooren spreken als van een waardig man en beroemden gamhusino en dat zal wel voldoende zijn om hem te betreuren denk ik. Ben ik het daarenboven niet geweest die u van zijn dood, welke ik toevallig vernomen had, verwittigd heb? Ondanks den natuurlijken toon, waarop Cuchillo dit ant woord gaf, kwam het geheele uiterlijk van den bandiet Tiburcio verdacht voor en deed vermoedens in hem ontstaan, waarom hij een wantrouwenden blik op Cuchillo wierp. Maar langzamerhand schenen de gedachten des jongelings eene andere richting te nemen. Hij scheen eenige oogenblik ken in diep nadenken verzonken, hetgeen slechts het gevolg was zijner tegenwoordige zwakheid, doch hetgeen Cuchillo, die erg kwaaddenkend was, aan andere oorzaken toeschreef. Op dit oogenblik begon het paard van Cuchillo duidelijke blijken van schrik te vertoonen. Zijn haren zetten zich over eind en het kwam dichter bij zijn meester alsof het bij dezen bescherming wilde zoeken. Het uur naderde waarop de dood- sche woestijn zich met hare nachtelijke majesteit ging sieren. Reeds huilden de jakhalzen in de verte, toen eensklaps een rauwe, gerekte toon hun het stilzwijgen oplegde: het was de 6tem van den A.merikaanschen leeuw. Luister I zeide Cuchillo. Een scherper gehuil weerklonk van een andere zijde: Het is een puma en een jaguar die elkander het lichaam van uw paard betwisten, vriend Tiburcio, en de overwonnene kon wel eens beproeven zich op een van ons schadeloos te stellen. Ik heb geen ander wapen dan mijne karabijn en gij schijnt geheel weerloos. Ik heb mijn dolkmes. Dat is niet genoeg. Stijg achter mij op en laat ons vertrekken. Tiburcio volgde dien raad en door het gemeenschappelijk gevaar, vergat hij zijne vermoedens; ondanks zijn dubbelen last vloog het paard van Cuchillo voorwaarts, terwijl het gehuil der twee bloeddorstige bewoners der woestijn, ge- b Puma. leeuw zonder manen, die Teel in Amerika wordt aangetroffen. 3) Gevlekte tijger. reed om elkander om hunne prooi te verscheuren, luider en gerekter werd. IVe HOOFDSTUK. Het nachtleger in het bosch. Nog lang deed de echo het vreeslijke gebrul, vermengd met het klagende geluid der jakhalzen, in de ooren der ruiters weerklinken. Deze vraatzuchtige dieren verlieten slechts ongaarne de prooi die de twee koningen der Ame- rikaansche bosschen elkander betwistten. Weldra bewees een geluid van een geheel andere natuur, dat de mensch in dit schouwspel der woestijn tusschenbeide kwam. En werkelijk, het geluid hield eensklaps op. Dat is een schot uit eene karabijn, zeide Tiburcio, wie kan er genoegen in vinden om in deze woestijnen te jagen? Zonder twijfel een dier Amerikaansche jagers, die wij van tijd tot tijd te Arispo zien komen om voor hun bever- en ottervellen provisie in te koopen en die zich even weinig bekommeren om een jaguar of een puma als om een jakhals. Wordt vervolgd,^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2