NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang1. Dinsdag 6 September 1887. No. 1279. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicitc Etrangère G. L, DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag FF FI11FCTIF. STADSNIEUWS. Haarlem, 5 September. In de Raadsvergadering, Dinsdag middag te houden, zullen de navol gende punten aan de orde worden gesteld: beëediging en instellatie der nieuw inkomende ledenbenoe ming van twee wethouders, tenge volge van de periodieke aftreding van de heeren Kist en Von Reeken; benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, wegens de aftreding van den heer Von Reeken als raadslidbenoeming der vaste commissiën, der commissarissen voor de Stads-Apotheek en der commis sarissen voor de Stads-Bank van Leening; benoeming van een lid van bestuur der Kweekschool voor Onderwijzeressen. Vrijdag werd hier ter stede de provinciale kiesvergaderinggehouden tot benoeming van leden van het provinciaal college van toezicht op bet beheer der kerkelijke goederen en fondsen bij de hervormde ge meente in Noord-Holland. Aan de beurt van aftreding waren de heeren mr. E. A. Jordens, bur gemeester van Haarlem, voorzitter, A. van Stralen, lid van Gedepu teerde Staten, en H. J. Calkoen, burgemeester van Edamterwijl ook voorzien moest worden in de vacature, ontstaan door bet over lijden van den heer K. de Jong, in leven lid van de Tweede Kamer. In plaats van den heer Jordens, die zich niet weder verkiesbaar stelde, werd gekozen de beer mr. A. A. Land, secretaris der gemeeDte Haar lem, en voor den heer K. de Jong, de heer Jb. de Jong, wethouder te Abbekerk, terwijl de heeren Van Stralen en Calkoen met nagenoeg algemeene stemmen werden her kozen. Afgevaardigden van Purme- rend en Sloterdijk, de heeren Prins en Assink Calkoen, spraken een woord van warme hulde en waar deering tot den beer Jordens, waar mede de vergadering kennelijk in stemde. Voor een plaatsing op den Artille rie-Cursus te Delft en op de Militaire School te Haarlem hadden zich aangemeld 42 adspiranten. Van deze trokken zich 3 terug, terwijl 7 geneeskundig werden afgekeurd. Dientengevolge behoefde alleen een vergelijkend examen te worden afge- Domen van ben, die voor eene plaat sing op den Artillerie-Cursus in aan merking wenschten te komen. Tot den voorbereidenden Cursus van de Militaire School te Haarlem kunnen worden toegelaten de jon gelieden L. B. G. Van Asperen, J. H. Borel, B. H. Franssen, J. L. Franssen, S. Gal, H. Ketting, D. J. van Leer, F. B. van Lelijveld, J. R. van der Moer, J. O. Maenhoudt, J. J. Middelaar, G. van Olden, D. Post- ma, en J. W. Schiff en C. J. Stefïen. De duinen in den omtrek der onlangs vernieuwde schietbanen on der Overveen hadden Zondag een ongewoon aanzien. De scbietveree- niging Vicit vim Virtus» gaf ter gelegenheid van haar «dies natalis» een concours, waartoe zij een tweetal zustervereenigingen uit Haarlem en Overveen had uitgenoodigd. In een ruime tent, dicht hij de schietplaats, stelden de Gebr. Brink- manu de noodige ververschingen verkrijgbaar, ten gerieve der aan wezigen, waarbij vele belangstel lenden in den wedstrijd, en ook eenige dames. Het weder was niet in alle op zichten even gunstig, daar de wind den schutters op de onbeschutte baan veel last veroorzaakte, en voorzeker de oorzaak was dat er niet zooveel punten werden geschoten, als bij andere gelegenheden; de Flobert wedstrijd moest worden uitgesteld tot a. s. Zondag. Toch werd er met veel ijver ge kampt. Onophoudelijk knalden de geweren op de 150 M. lange baan. Des morgens te 9 uur begon de personeele wedstrijd der werkende leden, welke tot ongeveer 11 uur duurde. De uitslag daarvan was als volgt: le prijs C. A. Louis Lasance 43 p.; 2e prijs H. W. v. d. Brink 39 p.; 3e prijs C. P. Ruysenaars 38 p. Te 1 uur ving de personeele wed strijd aan voor werkende leden, kunstlievende leden, donateurs en genoodigden, welke te vier uur was geëindigd, en den volgenden uitslag had: le prijs J. Buys Jr. (Vicit vim Virtus) 45 p.; 2e prijs F. W. R. Grippeling, (de Blinkert, Overveen) 44 p.; 3e prijs A. Smits, (Willem III) 44 p. De uitreiking der uit een aantal keurige kunstvoorwerpen en medail les bestaande prijzen, geschiedde des avonds op de bovenzaal van het café Brink'vann. Menig hartelijk en schoon woord, getuigende van weder- zijdecbe vriendschap en waardeering der vereenigingen,werd bij deze gele genheid gesproken. Ooit werd door een der aanwezigen hulde gebracht aan den heer van Mens, te Rotter dam, die in den onlangs te Genève gehouden internationalen schietwed strijd de champion-medaille van Europa heeft behaald. Naar aanlei ding van dezen toast werd hem een telegram van gelukwensching gezonden. Na eenige uren van gezellig samen zijn nam dit in alle deelen zoo goed geslaagde feest een einde. Bij den Zondag te Luik gehou den zangwedstrijd behaalde het Mannenkoor «Caecilia» van Am sterdam, directeur de heer N. H. Andriessen te Haarlem, in de 2de afdeeling (buitenland), met 30 zan gers, den 2den prijs. De terugkeer der meeste zangers is bepaald op heden, Maandagavond. Door de Haarlemsche vereeniging «Zanggecot», directeur de heer A. Hazevoet, hier ter stede, werd een vierde prijs behaald. Heden middag ten lï uur werd aan de werkplaats der Hollandsche Spw.-Mpij alhier de jeugdige werk man v. d. W. door een wagen van een rangeertrein overreden. Een zijner beenen werd geheel verbrijzeld, zoodat hij naar het gasthuis over gebracht moest worden. Het jonge mensch was werkzaam aan de nieuwe wagenmakerij der werkplaats. Hedenmorgen zijn alhier gevan kelijk binnengebrachtAbrahamCla- renburg uit Utrecht, Franz Schenkie uit Berlijn, Richard Adrion uit So lingen en Michel Cohen uit Bosch, allen kermisreizigers (acrobaten). Zij hebben zich in den nacht van 11. Zaterdag op Zondag, ten drie ure, in het café van Jan ten Boom te Zaandam, schuldig gemaakt aan verregaande mishandeling op den persoon van Reinhard van Essen uit Amsterdam, waardoor deze aan het hoofd is verwond geraakt. Onze correspondent te Zaandam schrijft hieromtrent nader; In den nacht van Zaterdag op Zondag eindigde de kermisvreugd hier met een treurig tooneel. Om- reeks 3'/j uur toch, nadat de her bergen gesloten waren, ontstond er op den Zuiddijk twist tu6schen eenige kunstenaars uit verschillende tenten, naar men zegt ten gevolge van eene bestaande veete, welke, door het gebruik van sterken drank was aangewakkerd. Van woorden kwam het tot daden, en de strijd was weldra zoo heftig, dat het der po litie moeite kostte, dezen te doen eindigen. Verscheidene personen werden gewond, en een man, tegen wien de aanval vooral gericht scheen, werd meer dood dan levend van het slagveld gedragen. De ongelukkige, voor wiens behoud men vreest, is Zondagmorgen per eerste gelegen heid naar het gasthuis te Amster dam vervoerd, en vier der belha mels zijn door de politie gearresteerd. Dezer dagen heeft eene 53jarige vrouw, die ruim 28 jaren is gehuwd in stilte de echtelijke woning ver laten, medenemende een som van ongeveer f 4000 aan bankpapier en andere waarden Men vermoedt dat zij naar Amerika is vertrokken. Vanwege de Nederlandsche jacht- vereeniging «Nimrod» wordt een nationale field-trial voor honden van alle rassen gehouden op Zaterdag 10 September, in den Haarlemmer- meerpolder. Het terrein voor dezen field-trial werd welwillend door de heeren mr. H. P. Berlage en jhr. mr. W. Hartsen ten gebruike afgestaan. le prijs: een diploma en f75; 2« prijs: een diploma en f50; 3e prijs: een diploma en f25. Tengevolge eener welwillende be schikking van den heer jhr. Ch. F. van de Poll, te Haarlem, zal aan den eersten prijs nog bovendien wor den toegevoegd: een jonge pointer, geb. 25 April 1887, v. Sport u. Smile, of f75 in geld, ter keuze van den belanghebbende. De eigenschappen, die in de hon den verlangd worden, zijn: Vlugge en verstandige wijze van zoeken, neus, vast staan, rustig blij ven voor opstaand wild, rustig blij ven op schot, respecteeren, appèl. Men schrijft uit Houtrijk en Po- lanen: De hevige winden der laatste da gen hebben nog al schade toege bracht aan de op 't land staande korenschoven in IJ- en Haarlem mermeerpolders, daar het rijpe graan op vele plaatsen uit de aren is ge waaid. De herhaalde regenbuien zijn oor zaak, dat het rijpe graan nog niet binnengehaald kan worden en reeds sedert 14 dagen op de velden staat. Op sommige plaatsen begint het zaad reeds te groeien. Geen wonder, dat nu door de landbouwers verlangend naar droogte wordt uitgezien. Intusschen brengen de Weste win den ons aanhoudend regenbuien vooral 's nachts, en volgens de voor spellingen der tuinlui, is het weer voor eeuigen tijd van streek. Van andere zijde ontvingen wij nog het volgende landbouwbe- richt uit de IJpolders: Het ongunstige weder der laatste dagen heeft aan de nog op 't veld staande graan- en peulgewassen reeds veel schade toegebracht. Een deel der landbouwproducten, bij sommige landbouwers echter een kleine gedeelte, was vóór het on stuimige weer reeds in schuren of bergen samengebracht; dit gedeelte geeft, wat qualiteit en quantiteit betreft, een fliDken oogst. Het reeds gedorschte karwijzaad gaf gemiddeld per H. A. 36 balen of 3600 IC. G. tarwe, haver, mosterdzaad en peul vruchten, staan voor een deel of geheel nog op de velden en hebben van weer en wind veel te lijden, vooral het mosterdzaad, waarvan de zaaikorreltjes bij de minste aanra king uit het omhulsel vallen, zoodat FBUILLETO TNT. 20) HH« HOOFDSTUK. Het nachtle&ek in het bosch. Deze expeditie, waarvan hij zoo onverwacht de tijding ontving, kon in werkelijkheid Tihurcio's plannen vernieti gen of begunstigen, die daarom zijne weifeling onder dit voorzichtig voorbehoud verborg. Hij is niet over te halen! Deze jongeling is bestemd om mijn schuldenaar te blijven! Dit waren de gedachten van Cuchillo, die, van dien kant voortaan van alle zorg bevrijd, onverschillig een deuntje begon te fluiten, terwijl hij zijn paard tot meerderen spoed aanzette. De beste harmonie scheen dus te heerschen tus- schen deze twee mannen, die beiden, alhoewel nog zonder zulks te weten, jegens elkander een beweegreden tot doo- delijken haat hadden, toen eensklaps het paard dat hen droeg met den linkerpoot hinkte en dreigde te vallen. Ti- burcio sprong op den grond, zijn oogen schoten vlammen en met dreigende stem riep hij - Gij zijt nooit verder dan Tuhac geweest, zegt gij? Sedert wanneer behoort u dit paard, Cuchillo? Wat gaat u dat aan? zeide de gelukzoeker, ver wonderd over eene vraag waaraan zijn geweten eene ver ontrustende beteekenis gaf, en wat kan mijn paard uit te staan hebben met de vraag welke gij zoo onwellevend tot mij richt? Bij de ziel van Arellanos, ik wil het weten, of zoo niet Cuchillo deed zijn paard de sporen voelen, dat ter zijde sprong en op het oogenblik dat hij de hand aan zijne ka rabijn sloeg, was Tihnrcio in één sprong aan zijne zijde, knelde zijne hand met kracht in de zijne en herhaalde de vraag Sinds wanneer behoort u dit paard toe? Kijk! kijk! hoe nieuwsgierig! zeide Cuchillo ge dwongen lachende. Welnu! omdat gij er zoo op staat zulks te weten zal ik 't u zeggen. Ik heb het gekregen.... nu zes weken geleden. Hebt gij het toevallig soms vroeger bij mij gezien? En werkelijk was het de eerste maal dat Tiburcio Cu chillo op dit paard zag, dat, niettegenstaande het gebrek van nu en dan te hinken, uitmuntende hoedanigheden bezat en dat door zijn meester alleen bij buitengewone gelegen heden gebruikt werd. De leugen van den ruiter verdreef zonder twijfel elk vermoeden, ten opzichte van het paard in Tihurcio's ziel, want de jonge man omknelde de hand van den handiet niet langer. Vergeving, zeide hij, voor deze heftigheid, maar veroorloof mij u nog eene vraag te doen. Spreek op, riep Cuchillo uit, terwijl wij nu toch eenmaal zoo ver zijn, wat maakt dau onder vrienden eene vraag meer of minder? Wie heeft u, nu zes weken geleden, dit paard verkocht Zijn meester, parbleu! zeide de gelukzoeker om tijd te winnen, een.... onbekende.... die van eene lange reis terugkeerde. Een onbekende! -hernam Tiburcio. Zou men het u bij toeval soms ontstolen hebben? aldus ging Cuchillo op spottenden toon voort. Neen, neen I maar laat ons niet meer aan mijne dwaas heden denken. Ik vergeef ze u gaarne, zeide Cuchillo grootmoe dig, doch even waar is het, sprak een inwendige stem in hem, dat gij niet verder meer zult gaan, ver vloekte hond Tiburcio was niet meer op verdediging voorbereid en de bandiet maakte van de duisternis gebruik om heimelijk de draagbanden zijner karabijn los te maken. Hij stond op het punt zijne wraakoefening uit te voerentoen een ruiter, die een gezadeld en getoomd paard achter zich aan den leidsel had, in galop van den anderen kant van den weg kwam aangereden. Zijt gij het, signor Cuchillo? riep de ruiter. Te duivelzeide Cuchillo. Zijt gij het Benito Ja. Welnu! hebt gij den man gered? Signor don Estevan zendt mij op goed geluk af met eene kalebas frisch water en een paard voor hem. Hij is daar, hernam Cuchillo, en dank mijn

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1