NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 7 September 1887. No. 1280. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: BINNEN 1/ A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. J) A UB E Sr Co., JOH. F. JOHFS, Sacr., Farijs, 31bis Faubourg Mantmartre. Zij, die zich op ons blad abonnee/renont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige E euilleton reeds het licht zag. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 September. Hedenavond zullen de zangers der veree.niging «Zanggenot», die te Luik een prijs hebben behaald, don/ de Haarlemscbe zustervereenigingen «Toonkunst», «Zangen Vriendschap» en «Crescendo» op feestelijke 'wijze worden afgehaald van den trein die circa hall negen hier ter stede aan komt. Allen zullen zich begeven naar het lokaal van den heer Prin sen in da Wijde Appelaarsteeg, ter wijl op verzoek van den heerMüller, een der eereleden van «Zanggenot», het Stedelijk Muziekkorps zich be reid heeft verklaard, om de feeste lijke ontvangst aldaar op te luisteren. Het Haagsche Daghlad heeft zich bezig gehouden met allerlei becijfe ringen naar aanleiding van de ver kiezingen. Het ij verigste district was ZutpheD; daar kwam 87 pCt. van de kiezers op. Daarna volgen Steenwijk, met 84, Tiel en Leiden, met 80, en Sneek 76 pCt. Nos. 6 en 7 in de reeks, Zwoile en Gouda, brachten 't reeds tot '/4 hunner kiezers; daar hieven reeds 28 pCt. thuis. In 's Gravenhage was de strijd fel. Daarom gaf 33 pCt. der kiezers zich niet de moeite om ter stembus te gaan. Te Amsterdam kwamen slechts 251/. pCt. op. Alleen Haarlem staat nóg lager genoteerd24. De belangstelling in deze verkie zing is dus voor het geheele land het geringst geweest in dit district. Het is nooit aangenaam om op deze manieruit te blinken. Den 28sten Sept. e. k. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Dr. B. Tide- man, Rem. pred. alhier, de evan geliebediening aanvaardde. Aan het Gymnasium alhier zijn na voldoend her-examen nog bevor derd tot de le klasseC. B. M. Grij seels, G. Mes, J. L. Tadema; tot de 3e klasse: J. S. L. Aghina, J. E. Avis, C. Bakker, N. W. van Lennep, J. Mink Schol; tot de 4e klasse: N. W. Buis; tot de 5e kl. W. L. Luyken Glashorst; tot de 6e klasse: W. Bok. Als leerlingen zijn nog toegelaten: F. J. Folpmers voor de le kl., L. P. J. Michielsen en H. L. Klein tot de 2e kl., ter- ,Wijl één candidaat voor de 5e klasse zich tijdens het examen terugtrok. De lessen zijn hervat met 92 leer lingen en 4 toehoorders, verdeeld als volgt: in de le kl. 15, in de 2e kl. 18, in de 3e kl. 18, in de 4e kl. 12, in de 5e kl. 19 leerl. en 1 toehoorder, in de 6e kl. 10 leerl. en 3 toehoorders. Zondag is een wegwedstrijd, uit geschreven door de Haarlemsche Vél. Club, gehouden op den weg van Velsen naar Alkmaar en terug. Vijf mededingers traden in het strijdperk, terwijl de uitslag was: le J. Faber van Haarlem, in 1 uur 42 minuten; 2e A. C. v. d. Biesen (Amsterdam), 1 uur 52 minuten; 3e Tjeenk Willink (Haarlem), in 2 uur. In de maand Juli van dit jaar werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorweg Mij. 70.254 reizigers ver voerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg fll.421.01 dat van goederen - 526.89 en aan diversen - 590.27 Totaal f 12.538.17 zijnde per dag-kilometer f 47.20. Naar men ons uit Zaandam meldt is de persoon, die door de hier ter stede gevankelijk aangebrachte ker misreizigers werd mishandeld, Zon dagmiddag reeds in het gasthuis te Amsterdam overleden. Een bewoner van den Ringdijk, in de Haarlemmermeer, de landbou wer J., die Zaterdagavond twee zeer armoedig gekleede jongens een plaatsje in het hooi had gegeven, na ze vooraf nog een flink stuk brood te hebben laten nuttigen, kwam Zondagmorgen tot de ontdekking, dat zijne dankbare logeergasten zich met een paar schoenen en eenige half afgedragen kleedingstukken al heel vroeg in den morgen op weg hadden begeven. Wegens bizondere indeeliugen zullen de schietoefeningen met visch- torpedo's, uitgaande van het depar tement van Marine en te honden aan het einde van het tusschen de beide IJpolders loopeude zijkanaal F. niet zooals eerst werd gemeld omstreeks den 15en, doch eerst primo October aanvangen. Het plan bestaat om op de ter reinen aldaar, 0ok nog een Rijks magazijn van schietkatoen op te richten. LETTEREN EN KUNST. 1)0 „Haagsche Omtrekken" vanDamus, welke eerst in „Het Vaderland" versche nen en daarna gedurende een jaar afzon derlijk werden uitgegeven, worden voortaan iedere week opgenomen in liet Haagsche Dagblad. Het Zaterdagavond verschenen nommer bevat de eerste //Omtrek." De - firma W. P. van Stoekum en Zn. kondigt, als vervolg op de //Omtrekken," een nieuw tijdschrift aan, getiteld //Haagsche Stemmen." De samenstelling van dit tijd schrift is opgedragen aan de heeren Dr. Jan ten Brink, Johan Gram, J. Marga- dant, Dr. H. J. A. M. Schaepman, jhr. mr. J. H. Hora Siccama en jhr. O. A. van Sypesteyu, die beurtelings een opstel zullen leveren over onderwerpen op het gebied van geschiedenis, letterkunde,kunst en kroniek van den dag. Het eerste nom mer (van de hand van dr. Jan ten Brink) verscheen in hetzelfde keurig formaat dat d_e vToegere //Omtrekken" ouderscheidde. De Koninklijke vereeniging //Het Nederlandsck Tooneel" heeft de diploma's ingetrokken van de verslaggevers van het orgaan van het Tooneelverbond en de .//Portefeuille", omdat zij te critisch waren. Aan den heer J. Eliou, graveur te Amsterdam, is de vervaardiging opgedra gen der medaille voor de voedingsten- tooustelling. Voor het a. s. Nederl. taal- en let terkundig congres, half Sept. te Amster dam te houden, meldden zich reeds nu ongeveer 450 leden aan, waaronder onge veer 60 Vlamingen. RECHTSZAKEN. Ter terechtzitting van de strafkamer van den Hoogen Raad, Maandag gehou den, werd o. a. behandeld de voorziening van eenen koopman uit Borkeloo, die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Zutfen, door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld werd tot 6 maanden gevan genisstraf ter zake van meineed, door het als getuige a décharge onder eede afleggen eener valsche verklaring voor het kanton gerecht te Groenloo. Het beroep werd bij pleidooi toegelicht door den advocaat mr. R. J. H. Patijn. Ook werd behandeld het beroep van eenen landbouwer uit Winterswijk, die met be- vestigiug van een vonnis van het kanton gerecht te Groenloo, door de rechtbank te Zutfen veroordeeld is tot f 15 boete, wegens het jagen in open jachttijd zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende op het jachtveld. Deze voorziening werd toegelicht door den ad vocaat mr. M. P. G. Kappeijne van de Coppello. In beide zaken zal het Openbaar Mini sterie den 19den dezer conclusie nemen. Z. M. heeft aan den lieer Joseph Thies- sen, particulier, verblijf houdende te Brus sel, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschouken. Ben. tot dir. der strafgevangenis te 's-Gravenhage H. van Dijk, thans dir. van het huis van bew. te Arnhem; tot dir. van het huis van bew. te Arnhem H. Koen, thans adj.-dir. voor den huish. dienst in de mil. strafgev. nabij Leiden. Ben. tot rechter in de arr.-recbtb. te Winschoten mr. I. W. Losecaat Ver meer, thans sub&t.-griffier bij de arr.-rechtb. te 's-Ilertogenbosch. De majoor F. De Bas, van den gen. staf, chef van den staf bij de inspectie der cavalerie, is in zijnen rang overgepl. bij het wapen der caval., en wel bij het 2e reg. huzarenen bepaald, dat de fimctiën van chef van den staf bij de inspec. der caval. tijdel. en in afwachting van nadere bes. zullen worden waargenomen door den maj. W. J. H. Römer, van het 2e reg. huz. Den heer A. N. Clavier, laatstel. leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan het gymn. Willem III te Batavia, thans met verlof 'hier te lande, is op zijn verz. eerv. uit 's lands dienst ontsl., met toek. van pensioen. Bij koninkl. besl. van 2 dezer is benoemd tot ridder dor orde van don Ne derl. Leeuw mr. C. F. Th. van Maanen, adv.-gener. bij den Hoogen Raad der Nederl. De min. van Financiën maakt bekend, dat bet saldo van 's Rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: Bij de Nederl. Bank. f23,982,388,88 en bij de betaalm. u 2,125,964,66 Te zamen f 26,108,353,54 {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De heer Maurice Hageman heeft aan prinses Wilhelmina, bij gelegenheid van Haren zevenden verjaardag, een exemplaar aangebo den van zijn bekend werk, getiteld Grondbeginselen der Muziek. Namens H. M. de Koningin en prinses Wilhelmina, is den heer Hageman dank betuigd voor dit ge schenk. De nieuwe machinistenschool in de Plantage te Amsterdam, is Maandag in gebruik gesteld, na plechtig geopend te zijn door den voorzitter van het bestuur, den heer Tegelberg. Onder de genoodigden behoorden de minister, de heer Heemskerk, de commissaris des Ko- nings in Noord-Holland, de heer Tak van Poortvliet, de Burgemees ter en de Wethouders van Amster dam en vele Raadsleden, en tal van commissarissen en bestuurders van spoor- en stoomboot-maatschappijen. De heer Tegelberg zeide veel hoop voor de toekomst der school te heb ben van een wetsontwerp, thans bij Waterstaat in bewerking. De minis ter wees op 't weldadige van het middelbaar onderwijs; de leemten in de wet werden door vakscholen, zooals Amsterdam er vele heeft, aangevuld. Hij eindigde met een woord van opwekking en aanmoe diging tot de leerlingen. Daarna werd de school, die een goeden indruk maakte, door de aanwezigen be zichtigd. Een oploop van menschen in de Dapperstraat te Amsterdam op Zon dagmiddag, werd veroorzaakt door dat uit het dakvenster eener woning hoek Wagenaar- en Dapperstraat eene roode vlag was gestoken. Als tegendemonstratie heesch de bene- denbewoner de nationale vlag aan den stok voor zijn deur. Het publiek wilde de roode vlag weg hebben, waaraan de bovenbewoner niet voldeed. Eenigen tijd later wisten een paar mannen op het dak der naaste wo ning te komen, langs de goten werd de roode vlag bereikt, onder luid hoerah deze ingehaald en aan de politie ter hand gesteld. De me nigte ging toen onder het gejuich: «Oranje boven! leve Willem drie» uiteen. Het aantal inschrijvingen voor de wielerwedstrijden, op aanst. Za- FBU IL LETO JST. 21) IVe HOOFDSTUK.; Het nachtleger in het bosch. Cuehillo wilde niet dat zijn slachtoffer hem thans zoude ontsnappen en hij stond er hoe langer hoe meer op dat de jongeling zich hij de expeditie zou aansluiten. Hij wees hem met den vinger de n senator en don Estevan, op hun veldbed gezeten en do or de vlammen van den haard be schenen, terwijl Tibnrcio voor hen nog onzichtbaar was. Wat Cuehillo betreft, deze richtte zich tot don Estevan en zeide tot den Spanjaard Met verlof van signor senator, zou ik wel eens een paar woordjes met u in 't geheim willen spreken. Don Estevan gaf Cuehillo een teeken hem naar de som bere laan te vergezellen, die den weg midden in 't bosch vormde. Gij zult nooit raden, signor don Estevan, welke man door uwe grootmoedigheid gered is geworden, want ik breng hem u frisch es gezond terug. De Spanjaard stak de hand in den zak en gaf hem de beloofde belooning. Het is de jonge Tiburcio Arellanos, die het leven aan u te danken heeft; wat mij aangaat, ik heb slechts naar de ingeving van mijn hart geluisterdmaar misschien heb ben wij beiden een dwaas iets gedaan. Waarom dat? zeide don Estevan, deze jonge man zal zooveel te gemakkelijker te bewaken zijn, nu hij zich bij ons zal bevindenwant hij is, naar ik denk, be sloten om een van de onzen te zijn. Hij heeft vier-en-twintig uren uitstel gevraagd om na te denken. Gelooft gij, dat hij iets weet? Ik vrees het, zeide Cuehillo op somberen toon, want bij hem kwam het op eene leugen minder of meer niet aan, als die slechts kon dienen om dengenen bij den Spanjaard verdacht te maken, wiens dood hij gezworen had. Wat wilt gij daarmede zeggen? Dat mijn geweten mij de zekerheid geeft, dat het volkomen gerust zoude zijn, indienMaar, parbleu voegde hij er driftig bij, indien ik dien jongen vent maar eens naar de andere wereld zond? Dht verhoede Godriep don Estevan op levendigen toon, daarenboven, ik wil eens aannemen dat hij alles weet, ik heb over honderd man te bevelen en hij is alleen, voegde hij er bij om Cuehillo te ontwapenen, aan wiens hebzucht hij het alleen toeschreef, dat deze zich van Tibur cio wilde ontdoen. Bekommer u niet om hem; ik houd mij voor voldaan en gij zult behooren te doen zooals ik. Voldaan voldaan, gromde Cuehillo als een dog, die op de stem zijns meesters genoodzaakt is te brommen in plaats van te verscheuren, ik, ik ben het in 't ge heel niet, maar later Ik zal dezen jongen man eens gaan opzoeken, viel de Spanjaard hem in de rede, en meteen sloeg hij den weg naar het nachtleger, waarvan hij zich verwijderd had, weer in, terwijl Cuehillo hem volgde en op ernstigen toon zeide Wat duivel kon hij mij dan te vragen hebben of ik reeds lang eigenaar van mijn paard ben? Laat eens zien, het dier heeft gehinkt, op dat oogenblik heeft hij mij onder vraagd, heeft hij mij bedreigd Ik begrijp er niets van; maar al wat ik niet begrijpen kan, wantrouw ik. Toen Areclaiza en Cuehillo de legerplaats weder bereikten, beerschte daar eene zekere opgewondenheid; paarden her en ginds verspreid, hadden zich niet ver van het kamp vereenigd, allen rondom de merrie die aan het hoofd van den troep ging; de vlammen van het haardvuur kleurden hunne schitterende oogen met een rossen gloed; den nek naar hunne wachters uitgestrekt, schenen zij zich onder de bescherming van den mensch te willen stellen. Nu en dan steeg een luidruchtig gehinnik van schrik uit deze groep ontstelde dieren op. Het was klaarblijkelijk dat hun instinct hen een nog verwijderd gevaar deed vreezen. Het is de een of andere jaguar, die hier rondsluipt, zeide een der bedienden, en onze dieren ruiken hem van verre. Bal zeide een ander, de jaguar aast alleen op veulens; hij zou het niet wagen een moedig paard aan te vallen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1