NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang'. Zaterdag 10 September 1887. No. 1283. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Pnblicite Etrangère G. L. DAUBE Sg Co., JOU. F. JONES, Sncr-, Parijsli Ibis Faubourg hlontviartre. Zijdie Heli op ons blad abonneerenont vangen gratis lietgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. DE DIRECTIE. Haarlem, 9 September. Op Woensdag 14 Sept. a. s. zal er geen vergadering van den Ge meenteraad worden gehouden. Aan het gemeentebestuur alhier is vergunniug gevraagd tot oprich ting van eene bakkerij door G. J. Jongkind aan de Kamperstr. No. 18. De leden van den Alg. Nederl. Wielrijders-Bond, die in 1887 eenen afstand van meer dan 300 kilometer hebben gereden binnen een etmaal, hebben daardoor recht op het ont vangen van eene zilveren bonds- medaille. Men verneemt, dat die medailles Zaterdag aanstaande bij de prijsuit reiking na de wedstrijden te Am sterdam door den bondsvoorzitter aan de rechthebbenden zullen wor den overhandigd. Ook de heer J. Faber alhier, die in 24 uren meer dan 400 kilometer heeft afgelegd, en daarmede het vas telands-record van Europa geslagen heeft, Dntvangt alsdan eenen gouden kampioens-penning. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der parochie kerk van de HH. Nicolaas en Bar bara te Amsterdam den heer G. W. Konings. Hij is bestemd om later pastoor te worden der nieuw op te richten parochie huiten de Haar lemmerpoort te Amsterdam. Verder benoemd: den heer A. J. M. Haf- kenscheid tot kapelaan der parochie kerk van O. L. V. Rozenkrans en den H. Dominicus te Haarlem, den heer C. H. H. J. De Bruyn tot id. te Haastrecht, den heer H. J. Kriek tot id. te Wassenaar, den heer C. J. A. Borsboom tot id. der R. K. Weeshuizen te Rotterdam, den heer J. F. Eyzendoorn tot id. te Voor hout, den heer A. J. Clarys tot id. te Zandvoort, den heer M. A. Thomp son tot adsistent te Wieringen. Naar Het Centrum mededeelt, heeft de bisschop van Haarlem be sloten te Amsterdam buiten de Haarlemmerpoort een Katholieke kerk te doen bouwen, op een stuk grond, ruim een jaar geleden met dat doel aangekocht. De pastoor voor deze parochie is reeds benoemd. De kerk zal aan de H. Maria Magda len a gewijd zijn. Tot lid der financieele commissie van de Holl. Maatschappij van Landbouw is in de 50e Algemeene vergadering, Donderdag 8 Septem ber in de Parkzaal te Hoorn ge houden, benoemd onze stadgenoot de heer W. de Clercq. Bij den Zaterdag en Zondag 11. gehouden internationalen kegelwed strijd, uitgeschreven door de socië teit «De Vereeniging» te'sGraven- hage, zijn door de vijf afgevaardigde leden der kegelclub «Koekoek» uit Haarlem, drie prijzen behaald. De miliciens van het 3de bat. 4e reg. infanterie, lichting 1884, welk bataillon in de duinen hij Katwijk is gekampeerd, zullen Zaterdag a. e. in garnizoen alhier terugkeeren en Maandag a. s. weder in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Anthonie Dekker, oud 27 jaren, ge- horen te Haarlem, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een zak met aardappelen aan de markt op de Turfmarkt. Hij heeft vroeger meermalen gevangenisstraf ondergaan. Een man met één arm, bijgenaamd «Dronken Josephwis Donderdag door de Arr.Rechtbank alhier wegens her haalde dronkenschap, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De landbouwtentoonstellingen welke bij gelegenheid der te Hoorn gehouden wordende algemeene ver gadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw plaats vin den, laten zich goed aanzien. De stad is in een grooten tuin herscha pen. Overal ziet men bogen en zuilen van sparregroen met rozen en vlag gen versierd. Prachtige eerepoorten, hier met keurige bloemen, daar met zuilen van kurkschors afgebroken, sluiten de versiering van elke straat af. Op de Woensdag geopende ten toonstelling werden o. a. bekroond voor winterrogge met een 2en prijs P. D. M. Scholten te Haarlemmer meer tn voor lange haver, geteeld op zwarte groudeu, met een 2n prijs dezelfde; voor zand-aardappelen voor huiselijk gebruik, graven, met een len prijs S. Uitendaal teHillegom; voor paarden- of koepeen, geteeld op zand- of zwarten grond, met een len prijs dezelfde; voor minstens 10 KG. Leidsche- of Rijnlandsche boter, inlegboter, met een 2en prijs F. van Vliet te Veur; voor versche boter in potten met een 2en prijs D. Marbus te Sassenheim en met een 3en prijs de Leidsche Melkin richting; voor zoete roomboter (in te zenden 2 KG.) met een 2en prijs insgelijks laatstgenoemde; voor drie stuks zoetemelksche Goudsche kaas, in 1887 gewrongen, elk niet lichter dan 5 KG., voor twee stuks Goud sche Derby-kaas, gemaakt in Mei of Juni 1887, met een len prijs de wed. D. J. Ciggaar te Sassenheim, (de kaas gemaakt in Mei), en met een 2en prijs Gebrs. De Bruyn te Hazerswoudevoor twee stuks Rijn landsche komijnde kaas, in 1887 gemaakt, elk niet lichter dan 5 KG., met een 2en prijs de wed. O. Heems kerk te Hillegom. LETTEREN EN KUNST. Het opera-seizoen in de residentie zal den 15den dezer geopend worden met Verdi's uLe Trouvère." Naar men aan de //Haarl. Ct." mede deelt hoopt in Januari 1888 mevrouw Albregt Engelman, de talentvolle en nauw gezette kunstenares, haar 40jarig jubilé als to on eel speelster te vieren. Reeds in haar twaalfde jaar heeft zij de planken betre den. De heer Rosier Eaassen heeft eene dramatische schets in ééu bedrijf geschre ven, getiteld: //Oude Vrijsters," welke mede opgevoerd zal worden bij de inwijding van den Nieuwen Rotterd. Schouwburg. ONDERWIJS. Tot opening der lessen aan de Leidsche universiteit zal de rector magnificus prof. H. G. v. d. Sande Bakhuyzen Dinsdag 20 Sept., des namiddags te 2 uren, in het groote auditorium een rede houden en te vens zijn waardigheid overdragen aan prof. S. S. Rosenstein. ARMENZORG. Woensdag is te Amsterdam de 18e ver gadering gehouden van de //Vereeniging van Weesvaders." Na afdoening van de gewone huishoudelijke zaken, alsmede van een verslag van één der leden omtrent de 13e jaarvergadering van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisge zin, werd er besloten het maandblad //Het Weeshuis" niet meer onder redactie van den heer dr. L. B. Perel uit te geven, De secretaris van de commissie voor het fonds voor onverzorgde weezen deed eene uitvoerige mededeeling omtrent den toe stand van dat fonds en het weeshuis te Maarsen. Het fonds was in de twee jaren van zijn bestaan goed vooruitgegaan, dank zij de Nederlandsche liefdadigheid//In het weeshuis ontvangen nu 15, vroeger hoogst ongelukkige en verwaarloosde, kin deren eene goede opvoeding, Maar er zijn meer zulke aanvragen om dusdanige hulp echter //hoe ook met hun lot begaan, wij kunnen niet verder", zegt spreker, voor een ruim gesticht worde gebouwd, want het gehuurde huis is zoo goed als vol. Tot secretaris voor het fonds voor on verzorgde weezen werd met algemeene stemmen herkozen de heer W. v. d. Bosch. Voorts werd het laatste uur der ver gadering aangenaam doorgebracht onder het voeren van discussiën over eene be langrijke ingeleide vraag door den voor zitter. Daarna niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter BINNENLAND. Bij kon. besluit is aan den heer A. J. Anemaet, voorzitter van den raad van adm. vau het bureau Veritas, wonende te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Olaf hem door den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan den heer S. J. II. Gompertz, consul van Paraguay te Amsterdam, tot het aannemen van het ordeteeken 5 de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den Presi dent der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; aan den heer J. A. H. van Rijekevorsel, consul van België te 's Her togenbosch, tot het aannemen der versier selen van ridder der orde van Leopold, hem door den Koning der Belgen ge schonken. De heer G. W. Vis, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te St. Paul (Minnesota), is in die hoedanigheid door den president der Vereenigde Staten van Amerika erkend. Bovenstaands berichten zijn uit de St.- Ct.) Vrijdag 16 dezer wordt Z. M. de Koning m de residentie terug ver wacht. Zaterdag 17 dezer zullen te 1 ure des namiddags de nieuw be noemde leden der beide Kamers den eed in handen des Konings, in de groote zaal ten paleize in het Noord- einde,afleggen, terwijl de opening der Kamers Maandag den 19n op het gewone uur en met het gewone ce remonieel plaats zal hebben. UITSLAG VERKIEZINGEN Eerste Kamer. De uitslag der verkiezingen van leden der Eerste kamer, Donderdag in buiten gewone vergaderingen van de Staten der verschillende provinciën geschied, is als volgt NOORD-BRABANT. Herkozen de heerenmr. J. B. Hengst, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, J. Th. Smits van Oyen, mr. P. J. A. Smitz, mr. J. G. de Bruijn. ZUID-HOLLAND. Herkozen de liberale oud-leden: Mr. S. A. Vening Meinesz. met 47, Hendrik Muller, met 43, Joost van Vollenhoven, met 50, T. P. Viruly, met 49, J. v. d. Breggen met 51, S. D. Eransen van de Putte met 46, en mr. A. Blussé, met 48 van de 75 stemmen. Verder hadden op zich vereenigd de heeren Erisenne 23, Cock 23, Van Bij- landt 23, Van Swiuderen 22, Hovy (Am sterdam) 19, Van Rijkckevorsel 19 en Van Wassenaar 22 stemmen. ZEELAND. Herkozen de lib. oud-leden: Mr. J. Moolenburgh met 24 van de 29 en Roëll met 28 van de 33 stemmen. UTRECHT. Herkozen de heer Jhr. Mr. P. J. Eloufc (a.-r.) met 24 van de 40 stemmen en ge kozen de heer A. C. C. van Nispen te Arnhem (kath.) met 39 stemmen. Het oud-lid jhr. mr. J. Huydecoper had 16 stemmen. GELDERLAND. Herkozen de heeren jhr. H. A. D. Coenen te Zutfen mef 29, mr. C. J. Sic- kesz met 32, mr. J. Thooft met 32 en mr. W. A. J. J. baron Schimmelpenninck van Oye met 34 stemmen. Gekozen is met 31 stemmen de heer mr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Nee rijnen ter vervanging van den heer mr. E. J. W. baron van Pallandt van Keppel, die 29 stemmen bekwam. FRIESLAND. Herkozen de lib. oud-ledenD. D. Breuning met 33, jhr. mr. J. H. F. K. FBUILLBTO KT. 24) V= HOOFDSTUK. Benito's herinneringen. Deze beminnelijke schikking was al te zeer naar den zin van den senator om haar niet aan te nemen. In waarheid, Tragaduros stond er niet erg op om in zijn persoon den toekomstigen eigenaar van een bruidschat van een half millioen bloot te stellen en haastte zich dus om zich hij de groep rondom het vuur te voegen, onder voor wendsel de voorhoede te beschermen. Deze beschikkingen waren ter nauwernood genomen, toen eene vreeslijke samenspraak tusschen de uitgehongerde en dorstige jaguars scheen te ontstaan. Het was nu eens een verstikt brommen, dan weer hevig brullen of scherpe kre ten, die de beide dieren van de tegenovergestelde richtingen met elkander wisselden. Dit verschrikkelijk orkest wekte in het bosch of in de vlakten doffe of trillende echo's op, die de omringende woestijn met een dozijn dezer vreeslijke geesten schenen te bevolken. Elk gebrul weergalmde in het oor der ontstelde reizigers. Het geweer van den senator beefde in zijne handen als het riet dat door den wind bewogen wordt. Baraja beval zich aan alle heiligen der Spaansche legende aanCuchillo omknelde zijn geweer tot pletterens toe, en Benito, met het onverstoorbaar fatalisme van den Arabier, wachtte koelbloedig op de ontknooping van dit drama, waarvan de twee wilde acteurs reeds door hun vreeslijk gebrul het voorspel begonnen. VI« HOOFDSTUK. De iijgerdoodees. Bij het schijnsel van het vuur dat Benito karig onder hield, kon men zien dat don Estevan door de bewegingen zijns lichaams de richting volgde waar zich het geluid ter linkerzijde deed hooren. Zijn gelaat was kalm als van een jager die een reebok bespiedt. Op het gezicht van den Spaanschen aanvoerder, voelde Tiburcio die opgewektheid in hem opkomen, die het gevaar op zekere moedige karak ters uitwerkt; maar zijn dolk was het eenige wapen dat hij bezat. Hij sloeg een blik op het tweeloopsgeweer waarvan de senator een gebruik moest maken, misschien noodlottiger voor zijne gezellen dan voor de jaguars. Te oordeelen naar het krampachtig beven zijner hand, moest zijn blik onzeker genoeg zijn om zich in zijn doel te bedriegen. De senator wierp een jaloerschen blik op den post dien Tiburcio bezette in het midden van de groep gevormd door de twee makkers van Benito, den ouden vaquero zelf, Baraja en Cuchillo; Tiburcio ving elk zijner blikken op. Signor senator, zeide hij tot hem, het past misschien niet dat gij een zoo kostbaar leven als het uwe blootstelt. Gij hebt bloedverwanten, eene adellijke familie; mij zal niemand beweenen. Een feit is 't, zeide de senator, dat, indien de anderen slechts de helft van de waarde hechten aan mijn leven die ik er zelf aan hecht, mijn dood hun een vreeslijk hartbreken zal veroorzaken. Welnu! laat ons dan van plaats verwisselengeef mij dat geweer en ik zal u met miju lichaam dekken tegen de klauwen en de tanden der jaguars. Tiburcio deed dit voorstel op het oogeublik, waarop de gesmoorde stemmen vau het wreede paar zich nog beur telings deden hooren. Maar eensklaps smolten die twee stemmen weg in een duo van gebrul dat de echo's ver scheurde en de lucht tot boven de toppen der boomen deed trillen. Onder den indruk, door dit vreeslijk concert veroorzaakt, werd de voorgestelde verwisseling van Tiburcio aangenomen. De senator nam zijne plaats in, terwijl de jonge man met glinsterende oogen en bevende lippen zich eenige schreden buiten den troep verwijderde en met het geweer op den schouder den onvermijdelijken aanval van een der twee tijgers afwachtte. Don Estevan en hij schenen onbewegelijk en onwankel baar als twee standbeelden. De ongelijke weerkaatsingen

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1