NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 12 September 1887. No. 1284. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËU: B I N N E N L A N D. HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUB JE Sf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg JMJontviartre. Zij, die zicli op ons blad abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. FF FIRBCTIF. STADSNIEUWS. Haarlem, 10 September. Door B. en W. dezer gemeente is ben. tot onder-keurmeester van het slachtvee enz. de heer J. van der Wateren, rijks-veeopzichter te Amsterdam, en tot opzichter over het gebouw «de Vleesckhal» H. B. Harmans te Haarlem. Wij vernemen dat het mannen kwartet uit de liedertafel «Zang en Vriendschap» te dezer stede zal deelnemen aan het provinciaal kwar tet-concours dat op 23 October e. k. te Krommenie zal gehouden worden. De Algemeene Kerkeraad dezer gemeente maakt bekenddat de lijst der stemgerechtigde leden der gemeente, bevoegd tot het kiezen van gemachtigden, volgens art. 6 van het Reglement van het Kies college der Nederduitsch-Hervormde Gemeente te Haarlem ter inzage zal liggen op de werkdagen van Maandag 12 September tot Zaterdag 8 October a. s., telkens van des voormiddags elf tot 's namiddags twee ure eu des avonds van zeven tot negen ure, iu de Kerkeraads- kamer der Groote Kerk. Gedurende dezen tijd kan ieder schriftelijk en onderteekend zijne bedenkingen tegen deze lijst inle veren aan de kosterij der Groote Kerk. In de tweede week vóór vrije stemming zal door den Algemeenen Kerkeraad, na beoordeeliüg der inge komen bedenkingen, deze lijst defi nitief worden vastgesteld en geldig verklaard, niet alleen voor de vrije stemming, maar ook voor de her stemming en nieuwe keuzen. Van de beslissing des Kerkeraads kan de bezwaarde in hooger beroep komen. De vereischten van stemgerechtigden zijn vermeld in art. 4 van boven genoemd reglement, hetwelk h 15 cents verkrijgbaar is bij den Boek handelaar J. F. van Dobben. Dr. A. W. Bronsveld hoopt 28 September a. s. den dag te berden ken, waarop bij voor 25 jaren bet eerst in zijn Evangeliebediening werd bevestigd te Opbemert. Vier jaar later, in 1866, werd bij te Charlois beroepen, alwaar bij verbleef tot 1868, toen bij predikant te Haarlem werd. In 1880 ontving bij een be roep te Utrecht, alwaar hij zijn in- trée-rede den 7en Maart hield en als leeraar en herder tot beden met groote toewijding werkzaam was. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Moor drecht komt ook voor de heer W. Verburg, te Haarlem. Het behoort zeker wel tot de onmogelijkheden dat eene gymnas- tiek-vereeniging niet, eens een wan deltocht onderneemt. Sterkte naar lichaam en geven deze marschen en de harmonische ontwikkeling van de spieren wordt er zeer door bevorderd. Het leverde dan ook een flink schouwspel op, toen de leden der Gymnastiek-vereeniging«Hollandia» alhier, Zondag j.l. bun tweeden wandeltocht ondernamen. Om 6 uur 40 min. van de voormalige Nieuw- poort uit Haarlem vertrokken, kwa men zij te ruim één uur vroolijk en wel te Alkmaar aan. De tocht was niet geheel zonder hindernissende regen was den wan delaars geducht lastig,de kanaalbrug stond bij hun aankomst te Velzen open en te Heilo moest noodzake lijk eenige rust worden geno nen, zoodat een en ander bun ruim één uur oponthoud veroorzaakte; dit in aanmerking genomen is de weg van Haarlem naar Alkmaar door hen tochin korten tijd, vijf uur, afgelegd, nu eens in den looppas dan weder in den gewonen gang of versnelden gang. Te Alkmaar werden de merk waardigheden bezichtigd en werd voor den inwendigen mensch ge zorgd, waarna de wandelaars per trein naar Haarlem terugkeerden. Wanneer zal een gynastiek- vereeniging ook den terugtocht eens te voet afleggen! Men schrijft ons uit Haarlemmer meer Op Donderdag 22 Sept. e. k. zul len te. Hoofddorp harddraverij en volksfeesten plaats iiebben. LETTEREN EN KUNST. In 't Kurliaus te Sclieveniugen trad Donderdagavond op de jeugdige piano virtuoos Joseph. Hoffmann uit Warschau. Sedert de Strauss-concerten heeft nog geen uitvoering in de Kurzaal zulk een groot publiek gelokt. Er was letterlijk geen plaats en er werd gevochten om plaats ruimte. Maar het spel van het kind deed warmte en gedrang vergeten. Met eene gemakke lijkheid, eenvoudigheid en zekerheid speelde de 9-jarige knaap het pianoconcert in C-mol van Beethoven, een wals van eigen com positie, een mazurka en een nocturne van Chopin en een polca van Weber, met orkestbegeleiding van Liszt, en als toegift een wals van Chopin, dat de algemeene verbazing wekte, vooral omdat het spel niets te kort deed aan de gekuischte voor dracht en uitvoering. Het publiek juichte den knaap, die in zijn jongenskiel een alleraardigste verschij ning maakte, voortdurend uitbundig toe, terwijl hem een krans met bonbonnière werd aangeboden. Eene vraag echter is, of het van de ouders wel verstandig genoemd mag wor den, dat zij het kind nu reeds aan het vermoeiende reizen blootstellen. Voor niet minder dan 100 achtereenvolgens te geven concerten in Engeland is de knaap ge- engageerd, waarmede hij f 60,000 ver dient, en zekerlijk zullen nog meer con certen daarop moeten volgen. Zeker, het is wel te begrijpen, dat geld en rcem een groot lokaas voor de ouders zijn, maar wanneer het kind, dat biijkbaar eene uit stekende leiding genoot, rustig was blijven voortstudeeren, in plaats van nu reeds overal op te treden, wellicht ware dat beter geweest. Daarbij komt nog, dat, voor den nadenkenden toehoorder, de knaap toch min of meer eenen pijnlijken indruk maken moet, want, hoe geniaal het kind ook is, de ontwikkeling der techniek vor dert veel studie en iuspanning. Dit alles neemt echter niet weg, dat Jozef Hofmaun nu reeds onder do pianis ten van den eersten rang geteld mag wor den en hem, bij behoud zijner gezondheid eu bij goede leiding, eene schitterende toekomst is weggelegd. Binnenkort wordt de tentoonstelling van werken van Jan van Beers in het Panorama-gebouw te Amsterdam gesloten. Bij het bestuur bestaat het voornemen, het publiek in de gelegenheid te stellen, in de fraaie kunstzaal eene verzameling der voornaamste werken van den kunst schilder H. E. C. ten Kate in oogensehouw te nemen. Erédéric Acliard zal in het najaar of in deii winter ons land bereizen met een gezelschap, dat het vermakelijke stuk van Ordonneau en Yalabrègue //Durand et Durand" zal opvoeren. Bij de uitgevers W. A. Morel Co. te 's-Gravenliage is ter perse een bundel novellen van Erans Netseher, getiteld z/Menschen om ons." ONDERWIJS. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast naet het exami- neeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur kundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 26 Dec. 1878 (St. no. 222), zal zit ting houden op Maandag 26 September eerstkomende en volgende dagen te Leiden. Z. M. heeft mr. G-. C. D. R. baron Van Hardenbroek benoemd tot burgemees ter der gemeenten Bunnik, Odijk en Werk hoven. Z. M. heeft benoemd tot apotheker 2 e kl. bij den mil. geneesk. dienst in Nederl.-Indië de voor die betrekking op geleide kweekelingen der pharmacie L. van Rees en A. P. C. de Wolff. Z. M. heeft, met ingang van 1 Oct. a. s., den luit. ter zee 1ste kl. A. G. J. Kroef, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f797 en eene verhoo ging daarvan met f450 'sjaars, voor wer kelijk verblijf in militairen dienst in 5s Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; en bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. P. W. Sachse; aan den eersten luit.-kwartiermeester B. G. Versélewel De Witt Hamer, van het personeel der mili taire administratie bij de landmacht, thans op non activiteit, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst. De gewone audiëntie van den mi nister van Justitie zal op Dinsdag 13 September a. s. niet plaats hebben. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) HH. KK. HH. de Prins en de Prinses Von Wied gaven Vrijdag weder een groot diner in het «Groot Paviljoen» te ScheveniDgen. Z. D. H. de groothertog van Saksen-Weimar heeft Vrijdagavond in de Kurzaal te Scheveningen het concert 'bijgewoond, waarin de negen jarige pianist Jozef Hofmann uit Warschau optrad. De betrekking van architect en opzichter van publieke werken in de Transvaal is, naai' De Volks stem van Pretoria vernam, aange boden aan den heer Wierda, een gunstig in Nederland bekend inge nieur, die het aanbod aangenomen heeft en over eenige maanden ver wacht kan worden. Het Handelsblad schrijft: Wat in Februari te Amsterdam is gebeurd, werd Woensdag-avond in Rotterdam herhaald. Een ver zamelplaats van socialisten is door het grauw vernield, zonder dat de politie bij machte was het te ver hinderen. Dergelijke uitingen van volks woede zijn zeer te betreuren en af te keuren en de vernielers behooren, zoo 't mogelijk is hen op te sporen, de straf niet te ontgaan. De socialisten hebben echter uit dat feit weder kunnen leeren, hoe gevaarlijk het is met vuur te spelen. Zij hebben door het aanwakkeren van burgerhaat hartstochten opge wekt, die zich nu weder in de eerste plaats tegen hen zeiven hebben gekeerd. «De overbrenger van dit kaartje is mijn vriend mijnheer Lichatscheff wieu ik hoop u zult ontvangen met welwillendheid,» waarlijk een knappe Nederlandscbe zin voor een Rus! 't Is de Russische generaal Pratassof, die dit schreef ter inleiding van den burgemeester van St Pe tersburg bij dr. Mezger, en daar mede een bevestiging leverde van de onlangs vermelde belangstelling van vreemdelingen in ons land, zoo zelfs dat ze er onze taal leeren. Op 20 Sept., van 1 tot 5 uur, wordt te Amsterdam aan de Ten toonstelling een wedstrijd verbonden van voedingsmiddelen, in de keuken tot gebruik geschikt gemaakt. Bij de ingezonden spijzen behoort eene beschrijving te worden overgelegd van de wijze waarop zij bereid zijn en de daardoor verkregen voordee- len boven eene andere manier van bereiding. Gevraagd worden: vleeschnat, pas teien, visch en schaaldieren, vleesch, wild, gevogelte, aard-, peul-, blad en boomvruchten, champignons en in Nederland niet bekende voedings middelen. Het zal den bewoners van PBUILLETO 3ST. 25) VI« HOOFDSTUK. DE TIJGEBDOODEBS. Het vreemde accent dier stem bevestigde gedeeltelijk het vermoeden des ouden vaquero's: maar het gezicht van den man die zich vertoonde, maakte het tot eene zekerheid. Het is hier de plaats niet, de reusachtige gestalte en de zonderlinge kleeding van den nieuw aangekomene te be schrijven. Het zal voldoende zijn te zeggen dat hij een soort van reus was, gewapend met eene lange zwarte twee- loopige karabijn. Het glinsterende oog van den Amerikaanschen jager had weldra de gebeele groep opgenomen en vestigde zich zelfs met een soort van welbehagen op bet gelaat van Tiburcio. Dat de duivel uw vuur halel zei hij op ruwen toon, maar die toch eene zekere goedhartigheid niet uitsloot. Gij maakt reeds sedert twee uren de twee schoonste gevlekte tijgers bevreesd, die ooit in deze woestijn gebruld hebben. Bevreesd maken! onderbrak hier Baraja, caramba! zij doen het ons evenzeer. Gij zult mij dat vuur toch wel uitmakenhoop ik, hernam de jager. Ons vuur uitmaken, ons eenig redmiddel! riep de senator, waar denkt ge aan? Uw eenigst redmiddel! herhaalde de Amerikaan met verwondering.... En hij telde met den vinger rondom zich.... Wat, riep hij uit, acht mannen hebben enkel maar een vuur als redmiddel tegen deze twee onnoo- zele tijgersik geloof dat ge mij voor den gek wilt houden. Wie zijt gij vroeg don Estevan op gebiedenden toon. Een jager, zooals gij ziet. Jager, waarop? Mijn makker en ik jagen op bevers, wolven, tijgers en ook op Indianen, net zoo het voorkomt. De hemel zendt u om ons te verlossen, riep Cuchillo. Waarachtig niet, hernam de jager, wien het uiter lijk van Cuchillo zeker mishaagde, mijn kameraad en ik hebben op ongeveer twee mijlen van hier een puma en twee jaguars gevonden, die elkander het lichaam van een dood paard betwistten Het mijne, onderbrak hier Tiburcio. Het uwearme jongenhernam de jager op har- telijken toon; welnu ik ben blij u hier te zien, want ik heb gedacht dat de meester van dat paard niet meer onder de levenden was. Zoodoende gm(j de Amerikaan voort, hebben wij den puma gedood en tot hier het spoor der twee tijgers gevolgd, die gij belet om aan la Poza hun dorst te komen stillen. Indien gij dus wilt dat wij u van die gasten verlossen, moet gij dat vuur dadelijk uitmaken en ons onzen gang laten gaan. En uw makker, vroeg don Estevan, die begeerig was twee nieuwelingen van dit gehalte aan zijne expeditie te verbinden, waar is hij? Hij zal dadelijk komen. Aan het werk dus, anders laten wij u uw eigen gang gaan en kunt gij zien hoe gij u uit uwe positie redt. Er lag zooveel gezag, zooveel overtuiging in den toon van den jager en zooveel geruststelling in zijne beweringen, dat don Estevan aan zijn verlangen moest toegeven. De gloeiende kolen werden uit elkaar gespreid. Daarna deed de Amerikaan een tweeden kreet als van een jakhals hoo- ren en nauwelijks was eene minuut verloopen of de makker van den jager kwam op zijne beurt bij den Amerikaan. Alhoewel de laatst aangekomene van vrij lange gestalte was, scheen hij bijna toch maar een dwerg in vergelijking met den eerste. Hij was niet minder vreemd toegetakeld dan deze, maar de duisternis belette zijne gelaatstrekken en zijne kleeding goed te onderscheiden. Wij zullen later de gelegenheid hebben ook van hem te spreken. Eindelijk is uw duivelsch vuur hij gebrek aan hout uit, zeide hij, en niemand uwer heeft ander durven gaan halen. Neen zeide de eerste Amerikaan, ik heb deze signores verzocht, dat zij het aan ons zullen overlaten om

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1