NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 14 September 1887. No. 1286. HAARLEMS DAGBLAD ABONHEMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Zij, die zich op ons blacl abonneerenont vangen gratis hetgeen van het tegenwoordige F euilleton reeds het licht zag. FE FIRECTIE. Haarlem, 12 Sept. 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Haarlem Overwegende dat in dezegemeent' een hond aanwezig is bevonden, die vermoed wordt aan hondsdolheid te hebben geleden; Gezien art. 92 der algemeene po litieverordening Bevelen dat van af heden gedurende drie achtereenvolgende maanden welke zullen eindigen op 12 De cember a. s., geene Honden op straten of wegen mogen losloopen, zonder voorzien te zijn van een muilkorf overeenkomstig het mo del onder den Commissaris van Politie berustende. Zullende op de getrouwe naleving van dit bevel ten strengste worden toegezien. Burgemeester en Wethouders E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. STADSNIEUWS. Haarlem, 13 September. Door de maatschappij van «Toon kunst,» alhier, zuilen dezen winter drie concerten worden gegeven en wel: le. Handei's «Messias», 2e.de «Elias,» van Mendelssohn, en 3e. een philharmonisch concert. Ver scheidene uitstekende solisten zullen hun medewerking verleenen. Van de door onzen gemeenteraad aan jonge dames gegeven vergun ning, om aan de H. B. S. voor jon gens de lessen bij te wonen, wordt reeds gebruik gemaakt. Met den aanvang van den nieuwen cursus, namen een viertal jonge dames op de schoolbanken der joDgens plaats. In de le kl. mej. Emma Müller en in de 2e kl. mej. C. Brongersma, J. Landré en S. Wijsmuller. Hier ter stede is een geval van vermoedelijke hondedolheid gecon stateerd; diensvolgens heeft het ge meentebestuur bevolen, gelijk reeds in ons vorig nummer werd vermeld, dat de honden tot 12 December e.k. niet zonder muilkorf op straten en wegen mogen losloopen. In de duinen onder Zandvoort, toebeboorende aan den beer deFa- vauge, en waarvan het jachtrecht behoort aan de heeren G. J. van der Vliet en Th. Wilson, heeft jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden zijn record van 51 patrijzen, van een paar jaar geledengeslagen, door 11. Dinsdag voor zijn deel op hetzelfde jachtveld 53 patrijzen te schieten. LETTEREN EN KUNST. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat de toestand van onzen tooneelspeler W. van Zuijlen aanmerkelijk is verbeterd. Hij moet nog eenigen tijd rust houden, maar er is alle reden om te hopen, dat hij dan geheel hersteld zal zijn. (N. R. Ct.) LEGER EN VLOOT. In de laatste dagen heeft men schier in iedere courant meer of minder uitgebreide verslagen kunnen lezen van de groote en de kleine manoeuvres, door de troepen in de nabijheid van hunne garnizoensplaatsen gehouden. De marschvaardigheid der in fanterie, hare taaiheid en haar volhar dingsvermogen, zelfs bij zeer zware, ver moeiende marschen, ontvingen dan tevens meestal een woord van waardeering en lof. Het bataljon infanterie te Geertruiden- berg het 5e van het 6e regiment in fanterie onder commando van den majoor Niermans, trad den 7en Septem ber jl., des morgeus om half zes in vol slagen marschtenue aan, rukte over het Nieuwe Veer ten westen van het dorp Terheijden op naar Klein O verveld, kwam daar om half tien aan, ontving terstond bevel de ransels af te leggen en in ver snelden gang op te rukken naar de zuid zijde van het dorp De Beek, een dorp circa 3,5 kilometer ten westen van Breda en kwam hier oogenblikkelijk in gevecht. Om half zeven des avonds, dus na een marsch van ongeveer 18 uur, had dit bataljon zijn garnizoen weder bereikt. Bijna zonder te rusten had het dien dag 43 kilometer afstand afgelegd. Toch telde het geen enkelen achterblijver. Den volgenden morgen om kwart vóór zessen trad het bataljon opnieuw aan, in dezelfde tenue, marcheerde opnieuw naar Klein Over veld 16 kilometer afstand kwam ook nu weder terstond in gevecht en was in den laten namiddag omstreeks vijf uren in zijn garnizoen terug. In zes en dertig uur had het bataljon dus een en afstand van ongeveer 75 zegge vijf en zeventig kilometer afgelegd. De dezer dagen bij de normaalachiet- school te 's-Hage genomen proeven met een volgens het Mannlicher systeem in een repeteerstelsel veranderd Beaumont-geweer hebben, naar wij vernemen, tot geen goed resultaat geleid. Behalve door kapitein De Wit en den le luitenant Wessels van 's Hage, zal nog in dit jaar aan den laatsten cur sus van de artillerie-schietschool worden deelgenomen door den le luitenant Turk van het le reg. veldartillerie, alsmede door de le luits. Tromp vau liet le, Maas van het 3e, De Bruijn en Peltzer van het 4e, en de 2e luitenant Buijs Ballot van het 2e reg. vestingartillerie. ONDERWIJS. Door do commissie van toezicht is aan den gemeenteraad van Apeldoorn verzocht, aan dr. J. M. Smit, leeraar aan de Kon. H. B. School, met Januari ontslag te ver leenen, daar hij op verschillende plaatsen optreedt als politiek agitator, hetgeen de commissie niet vereenigbaar acht met zijne roeping als leeraar aan genoemde school. ARMENZORG. De heer K. Zijp Mz. heeft ter gelegen heid zijner 40-jarige ambtsvervulling als burgemeester en secretaris der gemeente Twisk, f1000 geschonken aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente en f200 aan de armen der Doopsgezinden aldaar. II I N N E N h A N I). Bij kou. besl. zijn de lieeren mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgk en jhr. mr. R. de Marees van Swinderen ben. tot gezantschapsattaché. Bij Zr. Ms. besl. is ben. tot notaris binnen het arr. Almeloo, ter standpl. Oldenzaal, H. J. H. Libourel, cand.-not., thans burg. en secr. der gemeente Duiven. Bij konkl. besl. is aan den heer J. G. van den Bergh, eerv. ontsl. miuister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, een pens. verl. ten bedr. van f4000 'sjaars. Bij kon. besl. is ben. tot dir. van het postk. te Arnhem C. baron De Vos van Steenwijk, thans dir. van het postk. te Deventer. Aan het koninkl. besl. vau 1877 tot rege ling der kosten van den in-, uit- en door voer vau goederen en de accijnzen is toege voegd de bepaling: „Voor toezicht op schepen in den schafttijd des middags is echter een gulden verschuldigd." Het bijzonder reglement van politie voor het Noordzeekanaal is bij koninkl. besl. van 2 Sept. jl. gewijzigd. Den tijdelijken officier van gezond heid 2e kl. bij de zeemacht dr. L. Steiner is ter zake van zijn 4-jarig dienstverband bij de marine, met 16 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct De Prins en Prinses van Wied bezichtigden Maandag de kunststuk ken in het Mauritshuis te 'sHage. Dr. C. Winkler is in goeden welstand uit Indië te Utrecht terug gekeerd. Dezer dagen ia te Hamburg overleden de heer A. Jung, directeur der Nieuwe Amerikaansche Handels vennootschap, ridder der Leopolds orde. Hij werd op 36 jarigen leef tijd aau de zijnen en aan zijnen werkkring ontrukt. Zijn stoffelijk overblijfsel is 11. Zaterdag op de bur gerlijke begraafplaats in Crooswijck ter aarde besteld, bij weike gele genheid de heer W. C. Schalkwijk eeDe treffende lijkrede hield. De afgestorvene had veel bijge dragen tot de voorbereiding en ves tiging van den Congo-Staat. Van den 15den dezer maand af zal, in binnenverkeer op de Staats spoorwegen, op vertoon van eene door het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond te Amsterdam en door de directie der Staatsspoorwegen geteekende iegiti- matiekaart, aan den geleider van blinden, die ter uitoefening van hun beroep reizen, eene gewone plaats- kaart of retourkaart 3de klasse wor den afgegeven, tegen de volle enkele of retourvracht, op welk biljet de geleider met de blinden gerechtigd zijn tezamen te reizen. De blinden worden dus kosteloos vervoerd. Het jaarverslag van de Maat schappij van Weldadigheid, dat in de algemeene vergadering van 7 Juni werd uitgebracht, is thans af zonderlijk in druk verschenen. Bij vernieuwing vestige men de aandacht op deze Maatschappij, die de belangstelling van alle welden- kenden zoozeer verdient. De kennis neming van dit verslag kan er toe bijdragen om de reeds dikwijls ge signaleerde, maar nog altijd niet geheel verdwenen misvatting weg te nemen, die oorzaak is, dat velen de koloniën van de Maatschappij van weldadigheid nog steeds ver warren met de bedelaars-gestichten Ommerschans en Veenhuizen. Een kaartje is aan het verslag toegevoegd, dat een overzicht geeft van het grondbezit der Maatschappij. De geheele oppervlakte van hare eigendommen is 2030 HA. Hiervan zijn 1100 HA. bouwland, waarvan 324 HA. in eigen gebruik zijn en het overige bij vrijboeren en kolo nisten; voorts 143 HA. hakbosch en 230 HA. dennenboscb, te zamen 373, waarvan 207 HA. gelegen in de kolonie no. 7. Van bet uiteinde van Willemsoord tot bet uiteinde van kolonie no. 7 is een afstand van pl. m. 4 uren gaans. Men schrijft ons uit Hilversum: Aangezien de Vergadering van «Stad en Lande» van 't Gooiland met meerderheid van stemmen be sloten beeft het aanbod van de Hol- landsehe IJzeren Spoorweg-Maat schappij tot verdere afzondering van de Hilversumsche Meent tegen 2 cents per kub. meter, niet aan te nemen en bet loopend contract beden geëindigd was, is bet werk in de Zanderijen gestaakt. Tal van arbeiders uit deze en naburige ge meenten zijn daardoor zonder ver dienste en slenterden van daag reeds langs 's Heeren straten. De gemeen teraad van Hilversum zou heden, Dinsdag 13 Sept., vergaderen en nog trachten een wijziging in het geno men besluit te verkrijgen. Voor Hil versum is het een zaak van zeer groot belang, niet alleen voor de werklieden, maar ook voor de Erf- gooiers, die door het afzandeu in 't bezit konden komen van goed wei land, waar nu slechts waardelooze heidegrond te vinden is. Jl. Zondag hal in bet «Café Central» te Alkmaar, onder voor zitterschap van den J. G. Eshuijs van Wormerveer, eene vergadering plaats van afgevaardigden der gym nastiek-vereenigingen, leden van bet Ned. Gymn. Verbond in Noord- Holland, benoorden Amsterdam ge vestigd, tot het bespreken en behan delen van de door de commissie van wets-herziening voorgedragen con- cept-bondswet. Het meerendeel der vereenigingen verklaarde zich vóór de voorgestelde splitsing van het Verbond in gewesten doch omtrent de indeeling dezer gewesten was PBUILtiBTO 3XT. 27) VII» HOOFDSTUK. Twee bezwarende getuigen. Wat zegt gij er van, Canadees? zullen wij daar been gaan? Wel zeker, vijf en veertig piasters is de moeite wel waard en wanneer wij eenige oogenblikken zullen geslapen hebben, zullen wij ons op weg begeven naar die hacienda. Maar ik denk dat wij er eerder zullen zijn dan gij, ten minste als gij uwe paarden niet terug krijgt, waarvan er geen een meer ter uwer beschikking is gebleven. Bekommer u niet over ons, hernam de oude her der, bet is niet voor de eerste maal dat ik troepen paar den, door eene panische vrees bevangen, zich aldus in het boscb heb zien verspreiden; morgen, bij bet opgaan der zon, hoop ik ze weer terug te brengen, en, met toestem ming van signor don Estevan, ga ik mijne twee kameraden balen en aanstonds op ontdekking uit. Niets verzette zich nu meer tegen het opnieuw aanste ken van bet vuur voor bet overige van den nacht, want het was nog geen elf uur. Men sloeg de band dus aan de laatste toebereidselen van den onderbroken maaltijd. Het weder aangestoken haard vuur wierp opnieuw een vroolijken glans om zich; bet van het spit ontdane schaap verspreidde ook een aangenamen geur, toen de Spanjaard en de senator de twee onverschrok ken jagers, die hun een onvergetelijken dienst bewezen had den, bij zich deden ontbieden. Komt nader, dappere jagers, wier onverwachte hulp en onverschrokkenheid wij op boogen prijs stellen; een stuk gebraden vleesch en een beker Bourgognewijn zullen niet te versmaden zijn na het moeilijke werk dat gij daar verricht hebt. Ba! zeide de oudste der jagers terwijl zijne reus achtige gestalte bij bet vuur zichtbaar werd, het be- teekent niet veel twee armzalige tijgers gedood te hebben. Indien wij overwinnend uit den strijd kwamen tegen een dozijn Comanchen, Pawnies of Sioux, dan was het nog de moeite waard om er van te praten. In alle geval is een stuk vleesch altijd welkom, zoowel voor als na een ge vecht. Kom aan, Dormillon, kom nader, aldus eindigde hij, zich tot zijn kameraad wendende. En gij jonge man, zeide op zijne beurt de Span jaard tot Tiburcio die zich op een afstand hield, wilt gij de gastvrijheid niet deelen, die wij u evenals dezen dap peren jagers kunnen aanbieden? De jonge man gaf gehoor aan de uitnoodiging van den aanvoerder en voor de eerste maal werd zijn gelaat in den schitterenden glans van het haardvuur zichtbaar. Een oogen- blik schenen don Estevan's oogen hem te willen doorbo ren. En werkelijk was het geen alledaagsch gelaat dat van Tiburcio Arellanos. Alhoewel het toen slechts den stempel droeg van gelaten zwaarmoedigheid, verrieden eene beweeglijke arendsneus, zwarte, levendige, diep onder zware wenkbrauwen verbor gen oogen, eene olijfkleurige tint, die door een zwarten baard dof blank scheen, en vooral het samentrekken zijner bovenlip, eene vurige natuur. Kastanjebruine haren, eer donker dan zwart, overscha duwden zijn voorhoofd. Hij was groot en slank, maar zijne breede schouders, zijne smalle afgeronde lenden, zijne witte dunne handen verrieden eene Europeesche kracht, die, zoo noodig, de onder den brandenden hemel van het heerlijke Spaansch-Amerika ontwikkelde hartstochten moest bijstaan. De droefgeestigheid over zijn edel gelaat verspreid, temperde op dit oogenblik de bijna woeste uitdrukking zijner oogen. Dat was wel de zoon van een groot geslacht, overge plaatst in een nauwlijks half besehaafd land. Het is het gelaat en de houding van Juan de Mediana, zeide don Estevan Arechiza ter zijde tot zichzelven. Maar daar het hem zonder twijfel van belang was het geheim dat hij zoo even ontdekt had niet op te helderen, verborg hij onder een masker van koelheid gedachten, die niemand kon vermoeden. Er was ook nog een ander man die op 't gezicht van Tiburcio, door de vlammen hel beschenen, ontstelde en de oogen sloot alsof een bliksemstraal hem verblind had. Hij wilde zich tot hem spoeden, toen een tweede oogopslag hem

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1