men minder eenstemmig. Zoo wilden sommigen het voorgestelde gewest Noord-Holland in twee deelen split sen, daar het in vergelijking met andere gewesten, een te groot aan tal leden zou tellen. Aangezien de stemmen staakten, kon in deze geen afdoend besluit worden genomen. Met de voorgestelde regeling betreffende de afgevaardigden ter bondsvergadering kon men zich niet vereenigen. Tot wijziging van het artikel, dat daarop betrekking heeft, werden twee voorstellen ter tafel gebrachtook hierover staakten de stemmen, waarom werd besloten dat de vereenigingen afzonderlijk amendementen op dit artikel bij het bondsbestuur zullen indienen. Omtrent de wenechelijkheid van de samenstelling eener technische commissie was men het in hoofd zaak algemeen eens. Slechts één der afgevaardigden stemde tegen. Nadat nog eenige wijzigingen van meer ondergeschikt belang waren voorgesteld, werd de verga dering, die ruim 5 uren had geduurd, onder dankzegging aan den voor zitter voor zijne uitstekende leiding, gesloten. Zaterdagavond maakten te Am sterdam een paar colporteurs van Recht voor Allen in de Damstraat vrij wat rumoer. Een hunner ventte zijn blad op een ezeltje. De politie arresteerde den man met zijn rijdier. Uit Egmond a/z. wordt gemeld dat thans nagenoeg met zekerheid kan worden aangenomen, dat de bemanning van de bomschuit E. G. 13 geheel is verongelukt. Door dit ongeval zijn 5 gezinnen getroffen; 5 weduwen en 22 kinderen zijn man en vaderloos gewordeneene vrouw verliest haren vader, man, broeder, zwager en neef. Maandagmiddag te 5 uren steeg te 's-Hage de heer L'Hoste met zijnen ballon «Le Voltigeur» op. Het publiek was minder talrijk dan Zaterdag. Pijlsnel verhief zich de ballon en verdween spoedig in noordoostelijke richting uit het ge zicht. De heer L'Hoste is 20 minuten na de opstijging te Bodegrave neerge daald. De ballon bereikte eene hoogte van 1600 meter. Zaterdag jl. heeft te 's-Hage wederom eene niet minder belang rijke proefneming met de nieuwe Merry - weather's stoombrandspuit plaats gehad, nl. met het personeel dat aangewezen is om het werktuig bij brand te bedienen. De proefneming leverde de gunstigste resultaten op. Maandag voormiddag werden te Delft door het breken van eenen door stucadoors aangebrachten stei ger twee arbeiders gekwetst; erger kwam er een behanger af, die eene ernstige beenbreuk beliep en, na te zijn verbonden, per rijtuig naar zijne woning werd gebracht. Maandag had te Delft in de tent van het Agneta-park eene ver gadering plaats van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht, afdee- ling Delft. Dr. J. M. Smit, leeraar in de natuurkunde aan de koninkl. H. B. S. te Apeldoorn, voerde het woord om de vraag te beantwoorden«Waarom algemeen kies- en stemrecht?» Nieuwe argumenten werden niet vernomen. De heer Van Marken, maakte enkele aanmerkingen, die door den heer Smit werden beantwoord. Ruim 500 personen waren ter vergadering. In de Zondag gehouden ge wone maandelijksche vergadering van de afd. Rotterdam van het Alg. Ned. Werkl. Verbond, werd door den heer Th. de Rot, die de ope ningsrede hield, met diepe veront waardiging over de te Rotterdam gepleegde baldadigheden, vernielin gen, plunderingen enz. gesproken. Hij vertrouwde dat niet één der leden van het verbond hieraan had medegedaan, maar steeds langs or delijken, vredelievenden weg door hen te werk zou worden gegaan. De aanwezigen stemden allen ten zeerste met het door den heer de R. gesprokene in en luide toejui chingen vielen hem aan het einde zijner rede ten deel. Als protest werd door een der leden het volgende voorstel inge diend en met daverend applaus aan genomen «De vergadering der afdeeling Rotterdam van het algemeen Ne- derlandsch werkl.-verbond spreekt hare verontwaardiging uit over de ernstige baldadigheden, die door eene bandelooze, niets te verliezen heb bende menigte, onder het oog van de regeering zijn gepleegd en toe gelaten; spreekt de wenschelijkheid uit, dringt er zelfs op aan, dat de openbare macht beslist optrede ddar waar het leven en eigendom van burgers wordt bedreigd, zonder acht te geven welke beginselen de rus tige burgers op maatschappelijke, politieke of godsdienstige richting mogen belijden.» Naar aanleiding der Rotter- damsche ongeregeldheden doet het Rolt. NieumM. eenige vragen aan hen die de sociaal-democraten tuch tigden. Waarom worden zij door u be zocht, waarom hun woningen ver nield. Om hun te bewijzen, dat gij van hun orde-verstorende leerstellingen niet gediend zijt? Maar bedenkt het: gij wordt daardoor zelve orde-verstorend. Om hen te straffen? Maar de Nederlandsche wetten verbieden u uw eigen rechter te zijn. Die wetten vragen niet van u verstoring van orde te wreken, maar de orde te helpen handhaven. Doet gij dat? Wie straft gij het meest? Wonen zij, die gij tuchtigt, in hun eigendom of in dat van anderen? Met bijna allen is dit laatste het geval. Gaat het nu aan het eigen dom van goedgezinde medeburgers te vernielen, om u op de bewoners te wreken! Gij pleegt uw tuchtiging onder het zingen van «Oranje boven,leve Willem III». Gelooft gij Zijne Ma jesteit den Koning te eeren door dergelijk optreden? Wat kan den grijzen Vorst onaan genamer zijn dan te kooren, dat zijn volk door partijzucht zich zoo ver laat vervoeren om hem ter eere elkanders eigendom te ver nielen? En wat uw eigen veiligheid be treft, bedenkt het welde politie is verplicht verstoring van openbare orde, onder welk motief ook, tegen te gaan. De gerechtigheid heeft haareischen! Er hebben reeds eenige arresta ties plaats gehad, meerdere zullen wellicht volgen, en wie uwer weet het of hij niet daarbij zal behooren. De N. R. Ct. meldt dat thans in de stad alles rustig is. Zondagavond was het nog een beetje woelig; hier en daar werden vaderlandsche of anti socialistische liederen gezongen. De politie, in sterke patrouilles vereenigd, wist onder de menschenmassa's flink de orde te handhaven. De later op den avond vallende regen bracht er veel toe bij om de menigte te verstrooien. Van baldadigheden werd niets ver nomen. Maandagochtend viel een schil der van de kap van het station Beurs te Rotterdam. Zwaargewond werd hij opgenomen; zijn toestand is zeer zorgwekkend. Te Rotterdam is weder een vaLche gulden in beslag genomen. Te Rotterdam is een man door de duisternis misle'd te water ge raakt en verdronken. De familie heeft het lijk herkend. Aan de machinefabriek «De Maas» te Rotterdam heeft een werk man in den modelwinkel het ongeluk gehad, met eene cirkelzaag, van zijne rechterhand twee toppen der vingers geheel, en een bijna af te zagen. Tegen zekeren B., schrijver bij de marine, is proces-verbaal opge maakt, daar het gebleken is dat hij zich met een valsch paspoort, onder den naam van Dongen, bij het In dische leger had doen aanwerven. Een marinier herkende hem als den gedeserteerden B. Op het gerucht, dat in Dor drecht de ronde deed, als zouden Domela Nieuwehuis en eenige partij- genooten Zondag jl. aldaar hun intocht doen, verzamelden zich op dien dag des avonds te 7 uur een aantal personen voor een huis in de Grootekerksbuurt, waar, naar het heette,eene socialistische vergadering werd gehouden. Al liedereu zingend en voortdurend door de politie aan gemaand om kalm te blijven, werd de menigte al grooter en grooter, doch dank zij het kalm optreden der agenten begon zij zich omstreeks half tien des avonds te verstrooien, zonder dat er de minste wanorde lijkheid had plaats gevonden. Uit de dreigende houding der menigte mag men echter besluiten dat de heeren socialen mochten zij ko men in Dordrecht alles behalve welkom zullen zijn. Toen eenige mannen en op geschoten jongens gelijk wij me dedeelden Zondag in het verga derlokaal op den Krommen Rijn te Utrecht zoo geducht huis hadden gehouden, stroomden vele ingezete nen door nieuwsgierigheid gedreven naar de plaats der verwoesting. Den ganschen dag was het alsof er een wonder te zien was op den Krom men Rijn; deftige heeren met hunne dames, ja, ook kinderwagens met inhoud maakten den pelgrimstocht mede. De opeeuhooping van men- schen, waaronder er natuurlijk ook waren, die veel van de naburige «vergunningen» hadden geprofiteerd, leidde tot standjes en kleine vecht partijen, vooral als men socialisten meende te ontdekken. Daar de politie echter bij de hand was er waren overigens voldoende maatregelen genomen om, zoo noo- dig, de militaire macht te hulp te roepen en met kalmte handelde, kregen die vechtpartijen geen groo teren omvang en eindigden meestal met eenige arrestatiën. Des avonds werd het iets woeli ger, doch het bleef bij schreeuwen en zingen tot een allesoverheer- schende motregen de menigte lang zamerhand verspreidde. Dat de politie niet reeds vroeger op den dag de opeenhooping van personen had belet door eenvoudig order te geven tot «doorloopen», wat zeer goed kon dan zou men zelfs de enkele vechtpartijen voor komen hebben, die nu te betreuren zijn. Wellicht heeft men dit echter nagelaten om de goedgezinden niet te ontstemmen; want dat die zóó kalm zouden zijn, heeft men niet verwacht. Er bestond vrees, dat de verbittering tegen de socialisten zelfs de goedaardige bevolking door den vang zou doen gaan. Onmogelijk zou dit niet geweest zijn, want als men zag, met hoeveel welgevallen men op eenen socialist los sloeg, zoodat ook deze vijand der politie door de politie beschermd moest worden, moest men wel tot de over tuiging komen, dat het er duchtig op los zou gaan, als men eens wer kelijk wat socialisten ouder handen kreeg. Aan den gemeenteraad van Arnhem zijn zeven plannen voor de verbouwing van «Musis Sacrum» voorgelegd. De kosten loopen uiteen van f54,000 tot f417,000. Te Tilburg had Maandag een ergerlijk opstootje plaats ten huize van zekeren K., in de St. Jozefstraat, waar voor eenige weken het zoo genaamde oproer plaats had. De oude K. was door zijne dochter de deur uitgegooid, en eenigen tijd later kwam de politie, die, na eerst niet toegelaten te zijn, de deur open brak, de kuisgenooten geboeid naar het bureau geleidde en proces-ver baal opmaakte. Alles werd verze geld en in beslag genomen. Men schrijft ons nit Drente Worden de voorstellen tot grondwets herziening in tweede lezing aangenomen, hetgeen zeer waarschijnlijk is, dan moeten, binnen 4 maanden daarna, nieuwe verkie zingen plaats hebben, volgens een minder beperkt kiesrecht en geheel andere dis tricten-verdeeling. Bij die verkiezing wil het Friesche comité voor Algemeen Kiez en Stemrecht alle krachten inspannen, om voorstanders van dit beginsel in de Kamer te verkrijgen. Algemeen gelooft men, dat dr. Vitus Bruinsma veel kans van slager, heeft, wanneer hij, wat wel te verwachten is, eene kandidatuur wil aanvaarden. De voorstanders van algemeen stemrecht in de provincie Friesland, doen thans een verzoek aan alle geestverwanten, om door geldelijke bijdragen de propaganda-kas te steunen. Belangrijke bijdragen moeten reeds zijn ingekomen. Een pas gehuwd arbeider te Vled- derveld, had voor onbepaalden tijd een stuk bouwgrond in huur van den land bouwer E. te Vledder, om daar eerlang een huisje te laten timmeren. Daar dit niet spoedig genoeg gebeurde, had de eigenaar te kennen gegeven, dat de kuur- tijd Zaterdag 11. verstreken zou zijn. Vreemd keek hij echter des morgens op, daar er werkelijk een huisje op zijn land stond, bewoond door de jonge meuscken. Wat was er gebeurd? In den nacht voor Zater dag hadden zeven paar hulpvaardige han den daar de woning opgebouwd. Hoe ondoelmatig ook, de menschen kunnen vooreerst aan geen andere deuken. Door de aanvankelijke koude en de daarop gevolgde droogte, is de boekwijt- oogst grootendeels in geheel Drente mis lukt. Over 't algemeen valt de geheele oogst anders niet tegen. De prijzen blijven echter zeer laag, waardoor de omzet ge ring is. De veestapel is gezond, met uit zondering der schapen, die hier en daar aan de gevreesde maden-ziekte lijden. Met gunstig gevolg ontdoet de eigeuaaar dan het schaap van de wol, om het daarna met kalkwater eenige malen daags te wasschen. De resultaten zijn hoogstzelden onvoldoende. Bij deze ziekte doet zich in den laatsten tijd meermalen een verschijnsel voor het welk door deskundigen nog niet is ver klaard. In enkele streken van Drente toch, worden de schapen soms plotseling blind. In den laatsten tijd hebben hier veel branden plaats gehad. Wanneer de inboedel verzekerd is, bobben de omstan ders veelal de niet loffelijke gewoonte, om zoo weinig mogelijk te redden. Tot schade van den eigenaar, A. Beun, te Noordwolde, werd dit Woensdag opnieuw bewezen. De vrouw, die alleen te huis was, schrok zoodanig, dat men haar in bewusteloozen toestand bij de bnren moest brengen. Ver der deed men geen poging meer om iets te redden, daar alles, naar men dacht, verzekerd was. Toen (le vrouw het bewust zijn herkreeg, verklaarde zij echter, dat niets was verzekerd. De commissaris van politie te Groningen verzoekt namens de moe der opsporing en opzending van Erancina van Donderen, 17 jaar, licht blond, gekleed met bruin jakje, lichte japon met blauwe stre pen en bruinen stroohoed. Zij heeft ruim 3 weken geleden heimelijk de ouderlijke woning verlaten en moet de kermissen bereizen met zekeren Bruinsma, eenen wafelbakker. RECHTSZAKEN Het vrouwtje uit Katwijk, dat Maandag voor de Haagsche rechtbank terecht stond, was volgens haar beweren twee dagen ziek geweest van den schrik, toen den 6en J*li jl. eensklaps een deurwaarder van de belasting voor haar stond, vergezeld van eenen zoon van Mars, die bij haar inge kwartierd moest worden, omdat haar echt vriend de verschuldigde belasting niet vol daan had. De schrik scheen, in stede hare tong te hebben verlamd, integendeel de sluizen van hare welsprekendheid)?) te hebben geopend, wat onder eenen stortvloed van min fraaie benamingen verweet zij den deurwaarder, „dat bet hem maar om de kwartjes te doen was, evengoed als den burgemeester en de raadsleden, die voor het geld een glaasje dronken en fijne sigaren rookten.a Deswege moest zij Maandag terechtstaan, en hare radde tong zal waarschijnlijk de oorzaak worden, dat zij f 5 boete moet betalen, welke straf het openb. min. tegen haar vorderde, en waarop de rechtbank aanst. Donderdag uitspraak zal doen. Daarna stond terecht een koetsiers knecht uit Leiden, die ten nadeele van verschillende personen, meerendeels kame raads, kleine geldsommen had ontvreemd. De stalhouder bij wien bekl. in dienst was, en die zelf ook reeds een paar malen geld gemist had, doch onder zijn talrijk perso neel den dader maar .niet kon ontdekken, kreeg van de politie den raad om een geld stuk van een merk te voorzien, htt op een voor ieder toegankelijke plaats te bergen en er dan het oog op te houden. Het ge volg daarvan was dat beid. in don val liep. Hij bekende dan ook spoedig de verschil lende diefstallen te hebben gepleegd. Subst.-off. van justitie mr. De Vos van Steenwijk requireerde veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Maandag a. s. rafteüws, Ned. Herv. Kerk. Het kiescollege der Nederduitsch her vormde gemeente te Amsterdam formeerde Maandagavond drie drietallen in drie van de tien bestaande predikantsvacaturen. Deze drietallen waren lo. in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Steinfort, de predikan ten Hoogenhuize te Dordrecht; Wiersma te BedeBarger te Haarlem; 2o. in de vacature wegens overlijden van ds. Van Marken, de predikanten Voor hoeve to Katwijk a/ZeeBarger te Haarlem Vliegeuthart te Groningen; 3o. in de vacature, ontstaan door ont zetting vau ds. Van Sou uit zijne ambts bediening, de predikanten LoelF te Dor drecht; Wiersma te Rede; De Wolff te Leiden. De beer J. J. Six Dijkstra Pzn., pred. te Kadzand, heeft Zondag den dag herdacht, waarop hij voor 45 jaren de evangeliebediening te Ellewoutsdijk aan vaardde, na van 1840 tot 1842 aldaar eerst als hulpprediker gevestigd te zijn ge weest. In 1852 ontving hij een beroep zonder twijfel zijne dwaling deed inzien, want hij ging weer zitten, terwijl hij over zijne misleiding glimlachte. Deze man was de oudste en de gespierdste der twee jagers. De doordringende blikken die hij op Tibnrcio wierp, deden gemakkelijk veronderstellen dat de eerste beweging van sympathie die Tiburcio in hem opwekte, niet gelogenstraft werd. Daarna vestigden zich zijne oogen beurtelings op de rondom het vuur geschaarde genoodigden met eene leven digheid, die bewees dat hij gewoon was de menschen of de voorwerpen die hem omringden ter dege op te nemen. Maar komaan toch! Dormillon, men zou zeggen dat gij u schaamt dichter bij te komen, riep de jager tot zijn makker; laat toch zien dat gij uw wereld verstaat. De tweede aldus aangesproken jager kwam thans nader onder het mompelen van onsamenhangende woorden waar van men slechts deze kon verstaan: Zeker maar hetgeen verduiveld gelaats trekken. En dichterbij kimende, trok hij zich een pelsmuts over de oogen en van een geruiten versleten zakdoek, waarmede hij de wonde aan zijn hals had verhonden, maakte hij zich een soort van masker dat om zoo te zeggen alleen toestond van zijn gelaat een mond te zien, gewapend met eene rij tanden, die verrieden dat hij een kloeke gast was. Alsof deze voorzorgen hem nog niet voldoende schenen, nam hij plaats aan het vuur zoodanig dat hij in de schaduw ver borgen bleef. Zijn er in uw land veel menschen van uwe kracht en van uwe gestalte? vroeg de senator aan den stevig gebouwden jager, die als twee menschen at en dronk. In Canada, antwoordde deze, - zou niemaod acht op mij slaan; vraag het maar aan mijn kameraad Dormillon. Zeker, zeker, dat is de waarheid, mompelde zijn gezel. Maar gijlieden zijt toch niet van hetzelfde land? hernam de senator. Dormillon is geboren in Sp In den staat New-York, haastte zich de jager hem in de rede te vallen, terwijl de Canadees hem verwonderd aankeek zonder hem evenwel tegen te spreken. En welk is uw beroep? Woudlooper, antwoordde de Canadees. Dat wil zeggen dat wij ons leven doorbrengen met de bosschen af te loopen om geen andere reden dan dat wij niet tusscben de stadsmuren beklemd willen zitten. Maar dat is een stand die langzamerhand uitsterft, en als wij beiden niet meer zullen zijn, zal het geslacht der woudloopers in Amerika uitgestorven zijn. Noch Dormillon noch ik hebben zoons die in de voetstappen hunner vaders kunnen treden. Er lag in deze laatste woorden van den Canadees eene zekere droefgeestigheid, die geheel in tegenspraak was met zijn ruw spreken. Hier mengde zich don Estevan in 't ge sprek en zeide Dat is een treurig beroep, en indien gij een van de onzen wilt zijn in eene espeditie die wij gaan ondernemen, zoude ik, voor uw aandeel in den buit, uwe mutsen met goudpoeder kunnen vullen. Spreek op, wilt ge? Neen, antwoordde de makker van den Canadees op stroeven toon. Ieder zijn smaak, hernam deze laatste, wij zijn geen goudzoekers. Daarenboven houden wij er van te gaan waar het ons belieft, zonder aanvoerder, zonder toezicht, in één woord vrij te zijn, als een vogel in de lucht. Dit antwoord was op zoo'n beslisten toon gegeven, dat de Spanjaard er niet meer aan dacht een besluit te bestrij den, dat onwankelbaar scheen, en ieder dacht er nu slechts aan om het zich voor het verdere van den nacht zoo ge makkelijk mogelijk te maken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2