H. M. de Koningin ontving Maandag op het buitenverblijf te Soestdijk ter bezichtiging een dia mant, uit de slijperij van de firma A. E. Daniels en Zoon te Amsterdam, bewerkt door Jen eersten brillant- slijper, den heer D. D. Toff. De steen is werkelijk een pracht stuk van den eersten rang; allen die hem zagen werden getroffen door de zuivere blauwwitte kleurmenge- ling, die er in speelt. De Brusselsche Réforme tracht naar aanleiding der geruchteu over deu gezondheidstoestand van Z. M. Koning Willem III de wenschelijk- heid aan te toonen van een huwelijk tusschen den Belgischen troonop volger en Prinses Wilhelmina der Nederlanden. Prins en Prinses Von Wied hebben Dinsdagmorgen te 's-Hage, vergezeld van een hofdame, een lang durig bezoek gebracht aan de ten toonstelling der Holl. Teekenmaat schappij te 's-Hage en tevens van hun belangstelling doen blijkeu, door de teekening «Winteravond* van den heer J. Van de Sande Bakhuijzen aan te koopen. Daarna hebben de vorstelijke personen het atelier van den beer en mejuffrouw Vau de Sande Bakhuijzen op de Nieuwe Haveu, bezocht. Het verblijf te Scheveningen van Z. D. H. den hertog van Sak- sen-Weimar en H. D. dochter prin ses Elizabeth van Mecklenburg- Schwerin, is verlengd tot den 20sten dezer. Z. D. H. de prins van Wied heeft zich heden ochtend per Holl. spoortrein van 8 uur 35 min. naar Amsterdam begeven, vanwaar hij van avond te 8 uur 40 min. in de residentie wordt terugverwacht. De prinses Doigourouki, die geruimen tijd te Scheveningen ver toefde, heeft Dinsdag met haar talrijk dienstpersoneel per Rijnspoor 's-Hage verlaten. De prinses bad voor de reis van den Haag recht streeks naar Munchen voor zich en haar gevolg eenen geheelen slaap- waggon afgehuurd. Bij koninklijk besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de ver gadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1887, benoemd jhr. mr. E. J. J. van Eysinga, benoemd lid van die Kamer. Bij koninklijk besluit van 2 dezer is bepaald, dat de vastgestelde diepgang van 7 20 M. voor het Noordzeekanaal óók van toepassing ia op bet zijkanaal (G.) naar Zaan dam. Voor het vervolg zullen dus alle te IJmuiden binnenkomende vaartuigen met ongebroken lading die gemeente kunnen bereiken. Alzoo is de door de gemeente ge maakte verbinding tusschen Voor- zaan en Noordzeekanaal op de meest volledige wijze tot stand gekomen. De laatste uitgaaf voor dit belang rijk werk beliep f50,000. Rijksmiddelen. Is de opbrengst der Rijksmiddelen bij liet vorige janr nog altijd ten achteren, de maand Augustus lieeft het nadeelig verschil tot vrij wat kleiner proportie te ruggebracht. Met het eind van Juli be droeg het nog f 1.510.000; thans is het f 674.000. Invoerrechten, accijnzen en indirecte be lastingen hebben voornamelijk tot de goede uitkomst bijgedragen. De eerste waren f 30.000 boven de raming en f 33.000 boven verleden jaar; de tweede f 520.000 boven de raming en 536.000 boven ver leden jaarde laatste wel onder de raming, maar f 241.000 meer dan verleden jaar. Bij de indirecte belastingen zijn het vooral de successierechten, die eindelijk wat be ter gingen vloeien, terwijl juist verleden jaar de maand Augustus na vele goede maanden de eerste slechte was. Maar ook de opbrengst der registratierechten is, den tijd des jaars in aanmerking genomen, bevredigend. Van de accijnzen was het vooral de suiker, die veel meer opbracht dan verleden jaar, f918.000 tegen f640.000, maar ook alle overige vloeiden ruimer, behalve den wijnaccijns, die echter, de 8 maanden samengenomen, mede boven de opbrengst van 1886 is gestegen. Ook alle andere middelen gaven, op de domeinen na, een boogor opbrengst dan in 't afgeloopen jaar. Bij de directe be lastingen echter is de vooruitgang miniem, en alleen te danken aan de grondbelasting, terwijl personeel en patent èn over deze maand èn over de 8 maanden achterlijk blijven. De totaalopbrengst der 8 maanden is nog 3 millioen bij de raming ten achte ren. Toch zijn de vooruitzichten voor het geheele dienstjaar niet onbevredigend. Van de invoerrechten, do accijnzen, posterijen, telegrafen, loodsgelden, laat het zich reeds aanzien, dat zij de raming zullen over schrijden, en ook de overige middelen staan niot ongunstig. Op de indirecte be lastingen is het minste staat te maken, daar het successierecht tot nog toe vrij slecht vloeide. Hierin kan in de laatste maanden des jaars nog plotseling veran dering komen, maar daarvan is natuur lijk nog niets te zeggen. Naar het Haagsche Dagblad, «tot zijne verwondering» verneemt zou mr. A. J. Roest, officier van Justitie te Rotterdam, door het Kabinet ziju voorgedragen voor het ambt vau burgemeester der resi dentie. In de afgeloopen week slaag den bij het notarieel staats examen voor het eerste gedeelte.' H. G. vau Nouhuis te Oudshoon a/d Riju; M. E. J. H. Erens te SchaesbergR. W. H. Pitloo te ArnhemP. A. Van Maaueu te Dalem J. Huizinga te Baaru. Voor het tweede gedeelte: mr. J. Walig te Krommenie; B. De Regt te Rotterdammr. A. J. Tjeenk Willink te Amsterdam; W. Devisser te 's-Gravenhage; P. Dwarshuis te Rotterdam; Th. Boshuiser teLeeu- wardeu F. vau Bakel te Geffen F. C. H. A. van Winterhoven te MaastrichtL. V. M. H. Leclercq te GroeulooF. L. G. d'Amurie te Leiden. De Eugelsche consul, de heer H. Turing, reikte Dinsdag met een toespraak iu een der zalen van het Zeemanshuis te Rotterdam een gou den horloge met ketting uit aan kapitein C. Boltzen, van den Duit- schen schoener «Mathilde», en gel delijke belooningen aan de officieren en verdere bemanning vau dien schoener, als blijk van erkentenis voor de bewezen diensten jegens geredde schipbreukelingen vau het op zee verbrande stoomschip City of Montreal. In ons vorig nummer maakten wij melding vau het overlijden van den heer A. Jung, wiens stoffelijk overblijfsel 11. Zaterdag op de be graafplaats bij Rotterdam werd ter aarde besteld. Hij was directeur van de Nieuwe Afrikaansche Han- dels-Vcreeniging zooals wij trou wens ook schreven en niet van de Nieuwe Amerikaans the, die al leen in de verbeelding van den zet ter bestond. Groningen is de laatste stad geweest waar Doinela Nieuwenhuis vóór zijn vertrek naar het buiten land als spreker is opgetreden. De gas-concessie te Amster dam, waarover reeds zooveel is te doen geweest, is nu ook nog eene der oorzaken, waarom de belasting moet worden verhoogd. Men had ge raamd dat de gemeente over 1887 als haar aandeel in de winsti 700,000 zou ontvangendoch het gasver bruik is ongeveer 3 millioen M* be neden de raming gebleven, zoodat nu voor 1888 slechts f527,380 wordt uitgetrokken. Op de Voedingstentoonstelliug te Amsterdam is de laatste tijdelijke tentoonstelling, thans voor boter, kaas, enz., geopend. Zij sluit Vrij dag e. k. Er zijn 19 inzenders van boter waaronder een uit Duitsch- land, eeu uit Frankrijk eu een uit Denemarken. 15 van kaas waaron der drie uit Frankrijk; 9 vau brood, beschuit en koek, waaronder een uit België en eeu uit Frankrijk. De boter is tentoongesteld iu deu zo- merschouwburg, het overige in het hoofdgebouw. Diusdaguamiddag is de jury der Tentoonstelling van Voedings middelen geïnstalieerd. llbl. Uit de vergadering van het Leger des Heils te Amsterdam moest een bejaard heer verwijderd worden, die zich zeer opwond en geducht uitvoer, omdat eeu der Heilssoldaten hem beleefd had verzocht de aan dacht der anderen niet langer te storen, door op een bank te gaan slaan. Het opvliegend oudje, dat blijkbaar in de war was, had de «sociafen» waarvoor hij hen hield, beter willen zien. Tijdens het onweder dat Maan dagavond boven een groot gedeelte van Noord-Holland woedde, werd een man in de Egelantierstraat te Amsterdam, die juist ziju venster wilde sluiten, door een bliksemstraal zóó verblind, dat hij zich onder be handeling in het gasthuis heeft moeten stellen. Op de Palmgracht te Amster dam viel Maandag een driejarig kind uit een venster eener derde verdie ping op straat. De kleine was da delijk dood. Aan den Amstelveenschen weg bij Amsterdam is men reeds met het slaan van proefpaleu voor de nieuwe gevangenis begonnen. Dinsdagmiddag 2 uur is te Zaandam, in tigeuwoordigheid van verschillende genoodigden, waaron der de burgemeester met de leden van den gemeenteraad, het «Werk huis» door deu voorzitter vau het bestuur der inrichtiug op plechtige wijze geopend. Reeds heden is het voor werkloozen toegankelijk. De socialisten aau de Zaan hebben een der huunen verloren, eene vrouw diezich bekeerd heeft.Vroeger was ze zoo ijverig, dat ze het uiet bij de theorie liet, maar ook de begiuseleu in toepassing bracht. Zoo haalde ze eeus bij een bakker, een geestver want, eene goeden voorraad brood, en vertrok met de woorden: «Zie zoo, jij hebt nog genoeg en ik heb nu ook wat we beunen immers socialisten I» Doch nu Aal hare droomen niet ziet verwezenlijken, heeft ze zich bekeerd, «want van deelen komt toch niet. en daar was het me juist om te doenl» Ook gaat zenuweer trouw ter kerk, uit vrees dat de diaconie haar anders mocht overslaan! Te Wormer is onlaugs eene vrouw van haar 22ste kind bevallen Bij het 25-jarig huwelijksfeest van 't gezegend echtpaar, dat kort daarna gevierd werd, zijn er verscheidene zeer welkome giften voor het armoe dig gezin ingezameld. Wedstrijden. Aan den op den 12en dezer ge houden biljard wedstrijd in het café «Gambrinus» van den heer Jacob Appel, te de Rijp, bij gelegenheid der kermis aldaar, namen 16 spe lers deel. De prijs werd behaald door den heer J. de Wit, van de Beemster, terwijl den heer J. Klin kenberg, van Graft, de premie ten deel viel. De commissie der 3-October vereeniging te Leiden heeft 300 Kilo rijst ten geschenke ontvangen. Het Koniukl. Instituut van ingenieurs hield Dinsdag te 's-Hage eene talrijk bezochte vergadering in het lokaal «Diligentia,» die door den president, J. F. W. Conrad, werd geleid. Deze herdacht de sedert de vorige vergadering overleden leden, en meer in bizonder het lid jhr. J. R. T. Ortt, die tot de oprichters van die instelling had behoord. Ten vervolge op heigeen in de vorige vergadering was verhandeld met betrekking tot het rapport, door de ingenieurs van de Zuiderzee-vereeui- ging uitgebracht, werden uitvoerige voordrachten gehouden door de leden W. F. Leemans, J. W. Welcker, J. van der Toorn en C. Lely, door kaarten en teekeningen toegelicht. Door het lid Th. Stang waren tee keningen tentoongesteld, betrekking hebbende op den «prise d'eau» van de Haagache duinwaterleiding. Maandagavond werd te 's Gra- venhage de hulp der politie inge roepen door de echtgenoote van den heer J. A. de B., in de Batjanstraat woonachtig. Zij was met twee kin deren de echtelijke woning ontvlucht, omdat haar man, volgens haar be weren, met moord dreigde en de inboedel stuk sloeg. Toen twee politie-agenten het huis wilden binnentreden, schoot De B. eeu revolver af. De kogel drong in den muur, in de nabijheid der agenten. Dinsdagochtend is De B. op straat aangehouden en naar het politie— bureel overgebracht. Hij was nog in het bezit van de revolver. De zaak is in onderzoek. De aangehou dene moet verklaard hebben ge schoten te hebben, doch in de mee ning te hebben verkeerd, dat de agenten zijn woning hadden ver laten. De verbouwingen van den schouwburg te 's-Hage,onder leiding van de heeren Reijnders, gemeente architect, en de opzichters Looisen eu Buis aangevangen, zijn thaus geheel voltooid. Ingevolge het be sluit van den Raad ziju de uitgan gen uit het parterre met twee ver meerderd, waarvoor men de baig noires 6 en 13 heeft doen verval len en het publiek in de gelegen heid heeft gesteld rechtstreeks te uitgangen naar buiten te bereiken. De damesfoyer op den lsten rang, thaus door twee breede deuren met portières tot één geheel vereenigd met den vroegeren rookfoyer, is door eene flinke trap naar buiten te ver laten. Iu die aldus verkregen en smaakvol gemeubileerdegroote koffiekamer is het buffet behouden gebleven. De rookers zullen langs de steenen trap, vau deu tweeden rang de eerste verdieping kunnen bereiken, waar een tweetal niet te groote, doch nette rookzaaltjes «en suite» hen gedurende de pauze zullen herbergen. De vestiaire voor stalles, parket en parterre (rechts) is opge hoogd, met den corridor gelijkvloers gemaakt en verleent toegang naar buiten door de vroegere conciërge woning, thans geheel tot ééne ruime passage gemaakt. De houten uit bouw in het halfrond aan den voor gevel is vervallende naar buiten openslaande deuren verleenen on middellijk toegang tot de straat. De bezoekers van den «engelenbak» hebben thans in plaats van twee nooddeuren, er drie gekregen, ook door eene middengang in de zit plaatsen gemakkelijk te hereiken en in directe verbinding met de hoofd trap zijnde. Voor de verlichting op het tooneel heeft men weder het oude systeem der «hersenveriichtiug» ingevoerd, hetwelk met het oog op braudgevaar het veiligste is. Wanneer het publiek nu slechts spoedig in staat wordt gesteld de deugdelijkheid der aangebrachte wijzingen zelf te onderzoeken, dan zal het gevaar voor paniek in tijd van nood tot een minimum herleid worden. De politie te 's-Hage heeft een onderzoek ingesteld naar een poging tot inbraak, welke zou zijn ge schiedt aau het hotel «Continental» te Scheveningen. Dinsdag zijn wederom verhoo- ren afgenomen in zake de bij den krijgsraad te 's-Hage aanhangige vervolging tegen huzaren-officieren wegens de wanordelijkheden op «Seinpost». De Kinderspeeltuin te Dord recht werd Maandag geopend. De jaarlijksche algem. ver gadering van den Neder. Cricket- Bond zal plaats hebben te Utrecht op Zondag 18 Sept. Te Utrecht wordt door de po litie een onderzoek ingesteld naar de persouen, die jl. Zondag aau de verwoesting binnen het «Kromme Rijnsche bierhuis» deelnamen. In eene bedstede van het huis heeft de politie, na de plundering vau het taplokaaltwee geladen revolvers en een pakje patronen gevonden. Iu navolgiug van andere plaat sen tracht men ook te Apeldoorn eene vereeniging op te richten tot verfraaiing en ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Maandagavond is te Ossendrecht een man uit Goes door de tram overreden. Het lijk was zoo ver minkt, dat men het niet herkennen kou. Met ingaug van 1 October zal zooals door den dir. der Mpij. tot Expl. van S.-Spoorw. is bepaald, een trein om 5.18 uit Zutfen ver trekken en te 5.51 te Deventer aan komen. De reizigers die te Zutfen aan komen van Twente om 4.13, van Winterswijk om 4.50 en van Am sterdam om 5.11, zijn dus na 1 Oc tober niet meer genoodzaakt tot 7,6 te Zutfen te wachteD, voordat zij de reis naar Deventer kunnen ver volgen. Zekere G. de Jong, te Giet hoorn die wegens mishandeling werd vervolgd en om zijn straf te ontgaan naar Amerika was uitge weken, is dezer dagen teruggeko men en heeft zich in handen der justitie gesteld om de gevangenis straf van twee maanden, waartoe hij veroordeeld werd, te ondergaan. Hij is naar de cell, gevangenis te Groningen opgezonden. Bij Ruinerwold is bij het ver voer van paarden en troepen Vrijdag een artillerist uit den trein gevallen; men zag hem echter opstaan en met de hand wuivente Zwolle vond wekt, door het geluid vau een klokje en het gedreun op deu grond van de hoeven eener cavalcade. Het was Benito die den verschrikten troep paarden volgens zijne belofte, terugbracht. Alle reizigers waren spoedig op de beenmaar te vergeefs zochten zij naar de beide jagers; zij waren er niet meer en hadden zich verwijderd, zonder dat iemand ze gehoord had. Toen de paarden gezadeld en de muildieren opgeladen waren, vervolgde de stoet zijn weg naar de hacienda. De senator en don Estevan maakten de voorhoede uit, terwijl Tiburcio, die bij gebrek aan een zadel, achter Cuchillo op moest zitten, hen met Baraja volgde; eindelijk kwamen de drie bedienden. De twee ruiters maakten dus andermaal samen den weg; de een zich herinnerende dat hij het ge heim van de «Goudvallei» gekocht had door de plechtige belofte Arellanos te wrekende andere, middelen beramende om zich bij de eerste gelegenheid de beste vau Tiburcio te ontdoen. De dag giug plaats maken voor deu nacht, toen, na eene afmattende dagreis, de gebouwen der hacienda del Venado, reeds door eene halve duisternis verdonkerd, zich in de verte verhieven. Gedurende eenigen tijd volgde de cavalcade een in de bosschen, die de vlakten ter rechter-eu ter linker zijde bedekten, gebaanden weg. Op het oogenblik waarop de stoet het bosch verliet om in de vlakte te treden, waarin de hacienda zich verhief, traden twee mannen uit het dichte struikgewas, de karabijn in de hand. Het waren de beide jagers die 's morgens zonder spreken afscheid van hen genomen hadden. Gij zijt de speelbal geweest van de een of andere gelijkenis, zeide de oudste der twee jagers, dat is te zeggen de Canadees, tot Dormillon. Ik ben er zeker van dat hij het is, zeg ik u; vijftien jaren hebben niets aan zijn uiterlijk en zijne houding ver anderd. De klank zijner stem is dezelfde gebleven als op het oogenblik waarop ik de grenswachter Pepe de Slaper was. Maar sedert vijftien jaren hebben mijne ooren noch noch mijne oogen iets vergeten. Aldus, Bois Rosé, kunt gij zeker zijn van hetgeen ik u bevestig. Het is een onbetwistbaar feit, zeide Bois Rosé, (misschien heeft men dezen naam niet vergeten), dat men vaker den vijand ontmoet dien men ontvlucht, als den vriend dien men zoekt. Dit gezegd hebbende, leunde de Canadeesche jager met een droefgeestig en peinzend gelaat op den langen loop zijner karabijn eu bleef de reizigers, die weldra achter de muren der hacienda verdwenen, met het oog volgen. De ondergaaude zon kleurde den westelijken gezichteinder met een purpere tint. De heuvels, een oogenblik verlicht, namen spoedig dezelfde tint als de avondschemering aan en de twee jagers, hunne schreden naar het bosch richtende, verdwenen op hunne beurt in deszelfs zwarte, nachtelijke schaduwen. VIII» HOOFDSTUK. De hacienda del Venado. De hacienda del Venado, gelijk alle gebouwen van deze soort, gelegen op de Indiaansche grenzen, en bijgevolg blootgesteld aan de in deze woestijnen rondzwervende horden, was zoowel eene soort citadel als een landhuis. Gebouwd van brik- en van gehouwen steen, omringd door een van schietgaten voorzien terras, gesloten met massieve poorten, kon zij een beleg dooretaan van vijanden, die bekwamer waren op het punt van krijgskunde dan de stammen der naburige Apachen. Op eeu der uithoeken verhief zich een toren, eveneens van gehouwen steen opgetrokken, maar voorzien van drie verdiepingen en die de aangrenzende kapel der hacienda beheerschte. Deze toren kon voor het geval dat het hoofd gedeelte van het gebouw overweldigd was geworden, uog eene bijna onneembare schuilplaats aanbieden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2