NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. W Bericht. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 19 September 1887. No. 1290. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BA UB E <f" Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Van het Feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt, a f 0.25 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. Haarlem, 17 September. Ook bet Nutsdepartement De Rijp heeft, met op éec iia algemeene stemmen, voor algemeen secretaris gekozen den beer I. J. De Bussy, te Bloemendaal. Donderdagavond, te lxfa uur, barstte een hevige brand uit in de kapitale boerenhofstedevan mevrouw de weduwe Viehoff te Amsterdam, bewoond door. J. Commandeur, staande aan den Yweg, te Haarlem mermeer. De groote schuur is in weinige uren verbrand, en tevens werden alle wagens en gereedschappen, ruim 100,000 KG. en 470 HL. ongedorschte rogge en tarweeen prooider vlammen. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever C. L. Brinkman, te Amsterdam, is verschenen het le cahier van Bes' //Perspectivisch leeren zien" Wij meenen dat dit beknopte, practische werkje, compleet in 3 cahiers, een ge schikte leiddraad bij de perspectief-leer op onze inrichtingen van onderwijs zal zijn. De uitgever en bewerker stellen zich voor om, bij een welslagen van deze uit gave, tot een completeerende van drie an dere cahiers te besluiten om in denzelfden geest te onderwijzen//het perspectivisch leeren teekenen." Ter eere van de feestelijke inwij ding van den nieuwen Schouwburg te Botterdam wapperde Donderdag den ge- heelen dag van verschillende huizen in de Aert-Van-Nesstraat aldaar de drie kleur. Des avonds te 6 uren had zich eene groote menigte nieuwsgierigen vóór het gebouw vereenigd. Te 7 uren was de zaal nagenoeg geheel gevuld. Vijf minu ten later weerklonken de tonen van het Volkslied en traden Burgemeester en Wethouders met hunne dames in de voor hen bestemde loges, en kort daarna ruisck- ten de tonen van Beethoven's //Weihe des Hauses" op indrukwekkende wijze door de zaal. Ternauwernood waren de klanken weggestorven of statig rees de gordijn om hoog en trad mevrouw Catharina Beers- mans op om een proloog uit te spreken. Als tolk der kunst bracht zij hulde aan het bestuur der Sehouwburgvereeuiging, in 't bizonder aan den edelen grijsard, die, waar in benarde oogenblikken de moed dreigde te verflauwen, allen weder door zijne geestkracht "een hart onder den riem" wist te steken. Ook den ontwerper van het fraaie, nieuwe gebouw, den heer Ver heul, bracht zij eenige waardeerende woor den. Ten slotte sprak zij den wenscli uit dat de nieuwe kunsttempel in waarheid de school mochte worden, waar men alles kon leeren wat schoon, goed en waar dig is. Nadat de muziek nog Weber's Jubel ouverture ten gehoore had gebracht, werd een nieuw blijspel opgevoerd, getiteld: «Oude Vrijsters," van Rosier Faassen. De namen van medespelers en speelsters als Catharina Beersmans, Maria Vink en J. Haspels, zijn een waarborg, dat het stuk goed van stapel liep. Na de pauze werd de ouverture en 2de acte van //Tannhauser" ten gehoore ge bracht, waarin mevrouw Mielke en de heer Behrens wederom gelegenheid hadden te schitteren. De voorstelling was te ongeveer 11 uren geëindigd. De dames Mielke en Beersmans ont vingen geschenken iu bloemen. Na het einde der voorstelling werd van alle zijden den naam Verheul geroepen, hetgeen niet ophield vóór deze op 't too- neel verscheen, waar hij een fraaien lau werkrans ontving. Te Amsterdam is het twintigste Nederlandsch taal- en letterkundig congres, iu het gebouw //Felix Meritus", in vollen gang. Het wordt bijgewoond door tal van Noord- en Zuid-Nederlanders van naam. Onder de aanwezigen werden o. a. op gemerkt, van do Zuid-Nederlandsche let terkundigen Jan van Beers, Paul Fre- déricq, Max Booses, Em. Bosseels, D. Sleeckx, Julius Vuylsteke, Jan Van Rijs wijk, Julius Hoste, Julius de Geyter, Désiré Delcroix enz. enz. Onder de dames behoorden mevrouw Lina Schneider, mej. Cath. Albordingk Tliijm, mevr. Cortenbeek enz.; van onze meestbekende schrijvers noemen wij W. J. Hofdijk. Witkamp, prof. Tliijm, prof. Jan Ten Brink, prof. Quack enz. enz. LEGER EN VLOOT. Van het 4e reg. vestingartillerie worden gedetacheerdbij liet 2e reg. veldartillerie te Leiden, de le luit. W. P. C. Fabius; bij het reg. veldartillerie de le luit. H. M. F. O. Peltzer te Bergen-op-Zoom de le luitenant B. J. Jlir. Butgers van Bo- zeuburg te Breda, en de le luitenant F. X. L. Schoenmaeckers te Boermond. De le luitenant der mariniers J. C. Schraver, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat //Evertsen", wordt met 1 Oct. a. s. ter beschikking gesteld van den comm. van het korps. De commissie, tot aankoop van Ier- scke paarden, bestaande uit majoor jhr. J. E. A. Meijer, ritmeester H. P. van Baden en den paardenarts A. Overbosch, vertrekt eerstdaags naar Dublin tot het koopen van het getal paarden, dat nog aan de remonte van dit jaar ontbreekt. LANDBOUW EN VEETEELT. In Friesland doen Italianen en Span jaarden belangrijke inkoopen van rundvee. Eerstgenoeinden zoekeu koeien van schoone gestalte; den Spanjaarden is't om melkvee te doen. U I N i\ Si l\ I IV1). Z. M. heeft aan den heer A. J. Beckers, vice-consul der Nederlanden in algemeenen dienst, vergunning verleend tot het aan nemen der versierselen van commandeur der orde van Medjidieh, hem door Z. H. den Khedive van Egypte geschonken. Z. M. heeft benoemd tot lid van het college van regenten over de Bijks-werk- inrichting en huis van bewaring te Hoorn M. de Jong, koopman, wonende aldaar. Z. M. heeft met ingang van 21 Sept. mr. A. J. Boest eervol ontslagen als offi cier van justitie bij de arr.-rechtbank te Botterdam, en benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gravenhage. Z. M. heeft met ingang van 1 October 1887 tot schoolopziener in het district Leeuwarden benoemd mr. C. J. Prakken, thans commies, chef der 2e afd. bij het prov. goevernement van Eriesland. Openbare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 21en Sept. a. s., des voormiddags te 11 uren. Bovenstaande berichten zijn uil de St.-Ct.) De //Stct." (no. 218) bevat de statuten der navolgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1885 (Stbl. no. 32): Boomsch-Katlioliek liefdadig ge sticht van het Heilig Hart, tc Boksmeer Yereeniging tot instandhouding een er Ge reformeerd-kerkelijke school te Maasland (wijziging van art. 3 der statuten); Gym nastiek- en schermvereeniging //Hollandia", te Amsterdam; Yereeniging //De Kerke lijke Kas", te Kamerik, prov. Utrecht; Christelijke Vrouwenvereeuiging tot be waar-, brei-, naai- en handwerkschool, on der den naam van Eben-Haëzer" te Nieuw- veen; Purmerender Gymnastiekvereniging, thans genaamd Purmerender Gymnastiek- en Schermvereeniging //Yolharding", le Purmerend (gewijzigde statuten). HH. MM. de Koniügde Koningin en de Kroonprinses zijn Vrijdagmiddag per Holl. spoor in de residentie teruggekeerd. Aan het station werden zij verwelkomd door den Groothertog van Saxen-Weimar en diens dochter. Onder de autoriteiten, ter begroe ting aanwezig, bevonden zich de Commissaris des Konings in de pro vincie, de heer Fock; graaf Schim- melpenninck; de generaals Verspijck en Klerck; de vice-admiraal de Casembroot en de hofprediker ds. van Koetsveld. Z. M. zag er zeer welvarend uit, hetgeen zichtbaar een blijden indruk maakte na de geruchten die in den laatsten tijd meermalen in omloop waren. Alleen moet Z. M. in de laatste dagen in lichten graad aan aangezichtspijn geleden hebben. In een gesloten rijtuig begaf zich het vorstelijk gezin naar het paleis, overal hartelijk toegejuicht, alwaar terstond de Groothertog en zijne dochter zich tot een bezoek aan meldden. De prins en de prinses von Wied hebben 1.1. Woensdag een bezoek gebracht aan IJmuiden en den Haarlemmerpolder. Tot het tal rijk en aanzienlijk gezelschap be hoorde o. a. de heer C. Bisschop. De Tweede kamer houdt Maan dag om 3 uren, de Eerste Kamer om half vier een openbare verga dering. De Russische gezant, baron Kapnitz, is van zijn verlof in de re sidentie teruggekeerd. Prof. L. Drucker heeft bericht, dat hij zich over de al of niet aan neming van het lidmaatschap der Tweede Kamer tot Zondag a. s. wenscht te heraden. De heer mr. A. J. Roest te Rot terdam is benoemd tot burgemeester van den Haag. Op het internationaal congres tegen misbruik van sterken drank, dat te Zürich wordt gehouden, heeft mr. Snijder van Wissenkerke, die Nederland vertegenwoordigt, mede- deeling gedaan van de maatregelen die ter bestrijding van het drank misbruik bij ons te lande waren genomen. In het permanent inter nationaal bureel.op dit congressaam- gesteld, zal ook een vertegenwoor diger uit Nederland zitting nemen; daartoe is gekozen baron K. T. van Lijnden. Te Joure is tot wethouder be noemd jhr. A. J. Vegelin van Claer- bergen. Volgens een Groningsch blad zou de heer Domela Nieuwenhuis zich metterwoon te Genève gevestigd hebben met het plan daar voor eerst te blijven. De Hollandsche Spoorwegmaat schappij zal een goedkoopen trein 2e en 3e klasse laten loopen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden naar Haarlem en Amsterdam en terug, op Woensdag 21 Sept. Omtrent den lafhartigen aan slag op kapitein Tyler van het Leger des Heils te Amsterdam, wordt door het N. v. N. nog het volgende ge meld: Kapitein Tyler werd Woens dagmiddag het slachtoffer van de verregaande brutaliteit en onbe schaamdheid van een drietal werk lieden. Ongeveer te twee uren ble ven voor de woning van den kapi tein drie werklieden staan. Eén hunner schelde aan en werd door den kapitein zelf geopend; de drie mannen drongen naar binnen, gre pen den kapitein aan en wierpen hem achter in de gang op den grond. Eén der aanvallers haalde een ham- mebeen uit den zak en bracht daar mede den kapitein eene ernstige wond aan het hoofd toe. De verwonde was onmiddellijk bewusteloos, in welken toestand hij bijna twee uren verbleef. Dr. Pijnappel van de Stad houderskade bood de eerste genees kundige hulp. De daders, die vol strekt geene moeite deden om zich uit de voeten te maken, werden door inmiddels gekomen politie gearres teerd. De stoom-chocolade-fabriek van de firma de Erve H. de Jong te Wormerveer is sedert Donderdag avond electrisch verlicht. Ook de kantoren en magazijnen van ge noemde firma zijn aangesloten. De inrichting werd uitgevoerd door de firma Mijnssen en Co. te Amsterdam. Thans zijn bijna alle fabrieken te FEUILLETO KT. 31) VIII» HOOFDSTUK. De hacienda del Venado. Signor don Augustin, zeide de roan, daar zijn twee reizigers, die aan de deur komen vragen om gast vrijheid voor dezen nacht. De een van hen beweert bij u bekend te zijn. Ze zullen welkom zijn, zeide de haciendero, en laat ze maar binnen; twee gasten meer, bekend oi onbekend, zullen hier niet te veel zijn. Benige seconden later kwamen twee ruiters bij bet per ron op welks hoogte de beer der hacienda ben wachtte. De een was een man van dertig jaar, waarvan het open gelaat en bet hooge voorhoofd zoowel stoutmoedigheid als verstand aanduidden. Hij was vlug, wel gebouwd en sier lijk, alhoewel eenvoudig, gekleed. Ha! ba! zijt gij het, Pedro Diaz, riep don Augustin uit, zijn er dan eenige Indianen hier in de nabijheid die verdelgd moeten worden, dat gij hier in onze woestijn ver dwaald zijt? Pedro Diaz was inderdaad beroemd om zijn haat tegen de Indianen, zijne onversaagdheid om hen te bestrijden en zijne behendigheid om zich uit netelige omstandigheden te redden. Alvorens u te antwoorden, zeide hij, vergun mij u den koning der gambusinos en den prins der mu zikanten, signor don Diego Oroche, voor te stellen, die het goud riekt als een speurhond het wild en die op de man doline speelt als niemand anders. De onder den naam van Oroche voorgestelde persoon maakte een diepe buiging voor den haciendero. Het scheen evenwel dat het reeds lang geleden was dat signor Oroche zijne kundigheden tot zijn voordeel had kun nen aanwenden of wel dat de kaarten hem zeer ongunstig geweest waren, want zijn uiterlijk zag er alles behalve goed uit. Om de hand aan zijn hoed te brengen, behoefde hij de plooien van zijn mantel niet te verschikken. Het was hem voldoende een gat in zijn mantel uit te kiezen om op zijn gemak zijne met harde, spitse nagels gewapende hand, waarvan de zeldzame lengte een mandolinespeler aanduidde, en door te steken. En werkelijk, hij droeg dusdanig instru ment kruiselings over de borst. Toen hij voor den rijken eigenaar eene bevallige buiging maakte, vielen lange krullen slecht onderhouden haar over zijn gelaat. Toen zij in den salon gezeten waren, nam Diaz het woord op Wij hebben hooren zeggen dat er te Arispo sprake was van eene expeditie in het binnenland, bewoond door de Apachen en deze ruiter en ik hebben ons daarop onmid dellijk op weg begeven om er deel aan te nemen. Onze weg heeft ons naar uwe hacienda gevoerd, signor don Augustin, en wij komen uwe gastvrijheid tot morgen inroepen. Bij het krieken van den dag zullen wij onze reis naar Arispo vervolgen. - Gij zult zoo ver niet behoeven te gaan, antwoordde de haciendero glimlachendde expeditie is gereed en ik verwacht nog heden avond den aanvoerder hier; hij zal volgaarne uwe diensten aannemen, daar ben ik zeker van en het zal u een paar dagen reizens uitsparen. Dat treft wonder goed, - hernam Diaz, en ik dank God voor dezen samenloop van omstandigheden. Heeft de dorst naar goud u dus ook aangegrepen vroeg don Augustin aan Pedro Diaz. Neen, neen, Goddank niet! Ik laat de zorg om goud te zoeken over aan een ervaren gambusino, zooals signor Oroche. Wat mij betreft, ik heb, zooals ge weet, geen andere zorg dan weerwraak te nemen op de Indianen voor al het kwaad dat zij mij gedaan hebben, en dat is het waarom ik dadelijk de gelegenheid aangegrepen heb om nog eens onder hen schrik en dood te verspreiden, zooals zij ook vaak onder ons gedaan hebben. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1