HAARLEMMER HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje* BUITENLAND. Wormerveer door genoemde in genieurs electrisch verlicht. Naar we vernemen gaan de gebeten kinderen uit Leiden, die naar professor Pasteur zijn vertrokken in Parijs, goed vooruit. LC.) Bij een kleermaker op de Lange Beestenmarkt te 's-Hage werden twee stukken laken, tot een waarde van ongeveer f80, ontvreemd door een man, die in het huis was ge slopen. De dief had nog de brutaliteit te roepen: «Blijf maar?» toen hij den winkel verliet. De politie doet onderzoek. Een socialist uitte Vrijdag namiddag op den Stationsweg te 's-Hage, juist toen Z. M. voorbijreed, eenige kreten en riep: «Leve Domela Nieuwenhuis. Hij werd door de po litie verwijderd. Door den gemeenteraad van Rotterdam is eervol ontslag ver leend aan dr. De Groot, geneesheer aan het Ziekenhuis aldaar. Door B. en W. is een afwijzend praeadvies uitgebracht op een verzoek van den pakhuisknecht Vermeulen, om ver goeding voor de schade, hem toe gebracht bij de jongste ongeregeld heden. Een interpellatie over het gebeurde had, hoewel verwacht, niet plaats. De Dames-vereeniging «Martha- krans» te Rotterdam heeft besloten alle gordijnen te maken en te schen ken voor het achtste in aanbouw zijnde weeshuis te Neerbosch. Donderdagmiddag werd de schrijver der marine B. te Helle- voetsluis naar het wachtschip aldaar overgebracht. Hij was sedert het begin van Augustus met eene som van f50 van de stoomkanouneer- boot Dog gedeserteerd, had daarna, voorzien van valsche papieren te Harderwijk bij het Ind. leger dienst genomen, en was, nadat hij het grootste gedeelte van zijn hand geld doorgebracht had, te Utrecht herkend en gearresteerd. Hij zal eerstdaags voor denkrijgsraad wegens diefstal, desertie en valschheid in geschriften terecht staan. Omtrent den 13-jarigen knaap, die al rondzwervende, in de weeainriobting te Neerbosch is aangekomen en voorloopig gehuisvest, wordt gemeld, dat hij van Apeldoorn afkomstig en te Epe geboren is. Hij had het ongeluk zijn vader reeds op jeugdigen leeftijd te verliezen, terwijl zijn moeder spoedig daarop hertrouwde met den broeder van haar eersten man, die wegens gepleegden moord, gevangenis straf had oudergaan en ten voorafgaanden jare nog een jaar in de cel vertoefde we gens mishandeling. Zijne opvoeding werd geheel verwaarloosd en meermalen had hij zijne woning verlaten eu zwierf dan rond; zóó voor enkele weken nog, toen hij, door de politie te Zutfeu werd aangehouden en teruggebracht. Nu was hij reeds een ge- heelen tijd zoek, tot de tijding kwam dat hij in de weesinrichting te Neerbosch was aangekomen. Meermalen gaf hij den wensch te kennen daar te worden opgenomen, doch dit zal moeilijk gaan, daar hij geen wees is. Het was echter voor den knaap te wenschen, dat men ten zijnen opzichte eene uitzondering maakte. Te Herwijnen is een djarig joDgentje, dat een oogenhlik zonder toezicht was, in eenen diepen put gestort; de moeder zocht het kind en zag het in den schrikkelijken afgrond; zonder beraad sprong zij het kind na, juist toen het onder water zou verdwenen zijn. Toege snelde hulp verloste daarna beiden, hoewel bewusteloos, nog behouden uit den gevaarlijken toestand. In een kostschool van geeste lijke zusters in de omstreken van XI. Toen ik de vorige week mijne waarde lezers niet op halletjes kon was het omdat de voor raad deeg te klein was, en ik dacht l^pm,, ik zal het bewaren en nog wrat laten maken en kan hun dan de volgende eene dubbele portie voor zetten. Maar daar zit ik nude bakkers jongens werkten zoo ijverig dat ik op eens weer te veel kreeg en maar een gedeelte kon verwerken. Zoo kreeg ik daar van den stads- bakkersjongen een groote rol deesem in den vorm van een politie-veror- dening op de honden. O, wat ben ik geschrokken! Ik had juist mijn eigen «smous» binnengelaten, die zich op straat met eenige van Maastricht was een jong meisje op genomen. Dezer dagen vervoegde zich al daar eene dame om het meisje te rug te halen. De zusters, die het kind niet zonder voorkennis van de abdis wilden meegeven, gingen deze roepen en lieten het jonge meisje met de vreemdelinge alleen. Bij de terugkomst der zusters waren beide verdwenen. Men vermeent dat de vreemdelinge eene als dame verkleede jonge man was en het plan tevoren beraamd. PERS-NIEUWS. Waren wij niet uitlandig geweest, zegt liet //Sociaal Weekblad", uitgave Tjeenk Willink, Haarlem, zoo zouden wij reeds in liet vorig nommer uiting hebben ge geven aan ons innig leedgevoel over de zorgwekkende gebeurtenissen, die in de toen verstreken week hadden plaats gehad. Yan den eenen kant de hernieuwde oorlogsverklaring door de woordvoerders der sociaal-democraten, heftiger dan ooit, in het Amsterdamsche Volkspark onder uitbundige toejuiching hunner volgelingen tegen de bestaande maatschappelijke orde ning geslingerd. Een Croll, die er zich een verwijt van maakt, //niet genoeg te hebben gehaat", en die zijn hoorders dui delijk te verstaan geeft, dat hij het in hen prijzen zal, zoo zij grijpen naar den dolk. Een Van der Stadt, die oproept tot //orga nisatie voor den grooten verzoendag", waarop het zal zijn, «oog om oog, tand om tand" waarop //niets mag ontzien wor den, noch vrouw noch kind", en in af wachting waarvan men //elkander in haat moet oefenen, opdat de slagen met succes nederkomen op de koppen der vijanden". Eu Domela Nieuwenhuis, de held van den dag hij, de erkende hoofdman der partij die zulke taal goedkeurt door haar aan te hooren zonder haar te wra ken, en die zelf aan het woord komend, verklaart: //Ik herneem mijn plaats inde rangen der 011 verzoen lijken!" Daartegenover aan den anderen kant de woeste tooneelen te. Botterdam, op kleiner schaal te Utrecht herhaald. De geweldda den, door de sociaal-democraten gepredikt voor de toekomst, alvast nu tegen hen gepleegd onder de daardoor onteerde leu zen van koningsgezindheid en vaderlands liefde. Wat in Eebruari te Amsterdam werd aanschouwd, thans in nog erger mate bedreven in de tweede stad des rijks. Ook ditmaal de overheid op bedroevende wijze iii gebreke blijvend haar gezag te hand haven tegenover het gepeupel, dat straf feloos zich meent te mogen vergrijpen aan der sociaal-democraten have en goed. Dat gepeupel hierdoor nog overmoediger ge worden, en de burgerij, op straffe van vernieling harer woningen, dwingend de driekleur uit te steken, na daden, waar over ten rouw de vlag eerder halfstok waaien moest. Wij vragen ons af, wat meer bezorgd heid wekken moetde woorden der sociaal democraten, of de daden van wie zich hun tegenstanders noemen. En wij antwoorden deze laatste. Bovenal, omdat die daden gepleegd blijken te kunnen wordon, zonder dat bet openbaar gezag zich naar eisch doet gelden. Dat de overheid bij de heer- scliende gisting der gemoederen een lood zware taak te vervullen heeft, kan niemand miskennen. Maar zij behoort er zich van te kwijten tot eiken prijs, met evenveel kracht als beleid. Wij denken er niet aan te gelooven, dat zulke" openbaringen van anti-sociaal-democratische gezindheid, als waarvan Botterdam nu weder getuige is geweest, haar welkom en welgevallig zijn. Doch anderen en velen gelooven het wel. Eu helaas, kwalijk kan het geloo chend worden, dat haar dienaren veel hebben toegelaten wat zij niet toelaten mochten. Waardoor anders vermag de aldus gevoede stemming bezworen te worden, dan door voortaan de orde in onze straten te handhaven tegeuover allen en een iege lijk, tegenover elke verstoring, van welke zijde zij ook komen moge? zijn buurvrinden en buurvriendinnen had geamuseerd en ik dacht «ben jij het?» Ben jij «vermoedelijk» dol? Ik zag wel dat er niets buiten gewoons aan het dier was; maar hoe kan dat ook, wanneer er sprake is van «vermoedelijk dol» en nu geef ik het je te doen om «vermoe delijke dolheid» te constateeren. Enfin, ik deed mijn arme smous zoo'n traliewerk om, zette mij in mijn leunstoel en bleef daar nog eenigen tijd mijmeren over het be sluit van onze wijze vroedschap. Buiten kletterde de regen en zag het er zoo «unheimisch» uit, dat men er geen hond met een stok zou heb ben uitgejaagd, laat staan met een muilkorf. En toch moest ik nog naar de prijsuitdeeling van «Yicit» boven Brink! Ik zette dus, daar mijne tegen woordigheid er niet kon worden gemistmijn een-negentig op en KOLONIËN. BATAVIA, 12 Augustus. De volgende berichten zijn ontleend aan de korte verslagen omtrent den stand van zaken in de residentiën Zuider en Ooster- afdeeliug van Borneo on Bali en Lombok, het eerste over de maand Juni, het laatste over de maand Juli jl. Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. De gezondsheidstoestand der bevolking bloef ongunstig. In het district Midden-Doesoen werd de pókziekte op den 2 8 en der verslag- maand epidemisch verklaard. Het snijden der padi in het gebergte was nagenoeg afgeloopeu, terwijl de oogst der op de lagere gronden geteelde padi werd voortgezet. Met het planten van tweede gewassen werd voortgegaan. Bali en Lombok. De gezondheids toestand was bevredigend. De padi in de lagere streken was overal gesneden; de sawah's werden voor de teelt van tabak gereed gemaakt. In de bergstreken werd hier en daar met den padi-oogst begonnen, doch over het algemeen was het gewas daar nog zeer jong. De tabaksaanplantingen op tegalans had den veel van de gevallen regens te lijden gehad en waren zoo goed als mislukt. De koffieoogst kon als afgeloopen be schouwd worden. Hier en daar werd nog koffie bewaard, in do hoop dat de prijzen van dit product weder zouden stijgen, doch groot was de hoeveelheid niet. De prijzen der voedingsmiddelen bleven station nair. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweej. verlof uaar Europa, wegens ziekte, aan ilen ambt. op wachtgeld H. Brauns, laatstelijk opz. Ie lel. hij den waterstaat en 's lauds burgerlijke openbare werkenaan den opz. Ie kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken A. L. W. Heldring. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend-. Een jaar verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande en met stilstand mitsdien van alle inkomsten ten laste van den lande, aan den leu luit. der inf. L. P. F. Schimpf. Vergund-, aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië ged. kap. der inf. E. O. H. Mac Leod, wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. MARINE DEPARTEMENT. Ingetrokken-. Het aan F. H. ter Poorten, laatstelijk havenmeester tevens ontvanger der iu- en uitvoerrechten en accijnzen te Tjilatjap, voor den tijd van zes maanden verleend verlof naar Europa buiten bezwaar van den lande. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Hoenderloo, (toez.) A. J. E. Jonker te Botterdam naar Zuiderwolde c. a. (cl. Edam), C. Plug, cand, te Ara- sterdam; naar Moerdijk, J. P. Hattiuk, cand. AangenomenEnschedédoor J. D. Hartman, hulpprediker te St. Jacobi-Pa- rochieUitgeest, door W. Beekhuis te Bergum. Bedanktvoor Buurse, J. Vinke te Enter; voor Assendelft, J. L. Bommezijn te Geer- truidenberg. Boomseb Kath. Kerk. De heer W. G. T. Snickers, kapelaan aan de kerk van O. L. V. Hemelvaart te Leiden, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot professor aan het Seminarie Hageveld te Voorhout. RECHTZAKEN. Door de rechtbank te Middelburg is 0. v. d. P., huisvrouw van C. de V., wo nende te Iieinkenszand, in hechtenis te Middelburg, naar de openbare terechtzit ting verwezen, ter zake dat zij in den nacht van 15 Juni in de schuur van hare woning te Iieinkenszand opzettelijk en met voorbedachten rade haar achtjarig zoontje Cornelis van het leven heeft be roofd door het met een scheermes den hals af te snijden. Het gerechtshof te 's-Hage heeft Donderdag bevestigd het vonnis der recht bank te Botterdam, waarbij eene werkvrouw tot 1 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens diefstal van eene jas uit eenen uitdragerswinkel. In appèl werd door het hofbehan- «gewapend met een flinke spuit (geen geweer, dat konden de heeren van de schietclub nu niet gebruiken) trok ik ter poorte uit» en was weldra op de plaats waar ik wezen moest, n.l. op de bovenzaal van bet café Brinkmannwaar de leden van «Vicit vim Virtus» te zaam gekomen waren om met de noodige plechtig heid tot uitreiking der prijzen van hun laatst ge houden concours over te gaan. Wat een fraaie «speeches» wer den bij die gelegenheid afgestoken Een der leden vau die vereeniging kan zoo wegslepend, met zoo'n gevoel en overtuiging van den broederband spreken die onze schiet verenigingen verbindt, dat ge neraal Boulanger (ook al een bak ker, maar geen balletjesbakker) aan bet hoofd van zijn legerscharen, bet hem niet zou verbeteren. deld de zaak van eenen veedrijver, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op 19 April jl. aan het station Delftsche Poort te Botterdam zand heeft doen werpen in eene oliebus van eenen veewagen, behoo- rende tot eenen voor vertrek naar Ant werpen gereedstaanden veetrein, op het terrein der staatspoorwegmaatschappij. De bekl. ontkende dat hij het zand in de bus had laten doen, maar beweerde dat hij verzocht had zand voor het vee in den wagen te laten brengen. De rechtbank te Botterdam sprak de bekl. vrij op grond van gebrek aan bewijs. Uit het getuigenverhoor voor den hoo- geren rechter gehouden, bleek dat bekl. wel degelijk een belooning had toegezegd voor het doen van zand iu de oliebus, en dat bij niet ontdekking daarvan gevaar voor den trein had kunnen ontstaan, om dat door de vermenging der olie met zand de as van den wagen niet voldoende werd gesmeerd en kon heet loopen. Advokaat-generaal rar. Bijleveld zag in het feit een voltooid misdrijf van zeer ernstigen aard, waarvan deze bekl. als de strafbare dader was aan te merken. Hij meende dat bekl. moest worden schuldig verklaard aan het opzettelijk doen ontstaan van gevaar voor eenen trein, en vorderde zijne veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden. De verdediger, mr. M. T. de Baat, achtte het wettig bewijs in deze in geenen deelo geleverd en concludeerde tot vrij spraak. De uitspraak is bepaald op 29 Sept. Engeland. De zitting van het Parle ment is Vrijdag gesloten. In de sluitings rede werd gezegd dat de betrekkingen met de buitenlandscke mogendheden voortdu rend van vriendschappelijken aard zijn, en dat de koningin hoopt dat de overeen komst uit Busland betreffende de regeling der noordelijke grens van Afghanistan, die de Emir vrijwillig aangenomen heeft, in hooge mate zal bijdragen tot het behoud van den vrede in Centraal-Azië. De konin gin maakte eene toespeling op de Egyp tische conventie, welke niet door den sultan is bekrachtigd, en zeide daarbij dat de gedragslijn, door de verplichtingen tegenover den souverein en het Egyptische volk aan de regeering der koumgin op gelegd, geen verandering heeft ondergaan. De tegenwoordigheid der Eugelsehe troe pen heeft aan Egypte de weldaden ver schaft eener ongestoorde inwendige rust, en de koningin in staat gesteld den Khe dive haren steun te verleenen bij diens streven om aan zijn volk een goed be stuur eu welvaart te verzekeren. De koningin is met den president der Yereenigde Staten overgekomen, de moei lijke vraagstukken, voortvloeiende uit de vissclierij in de Noord-Amerikaansehe wa teren, te verwijzen naar eene commissie, te verwijzen naar eene commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de beide straten. In de sluitingsrede werd verder gezegd dat er reden bestaat om te gelooven dat de toestand van gedruktheid welke er zoo langen tijd heeft geheerscht op het gebied van handel en nijverheid, van minder ern stigen aard begint te worden. Intusscben is liet te betreuren dat er nog geen ver mindering valt waar te nemen van de harde beproevingen aan welke de landbouwende bevolking is blootgesteld. De koningin hoopt, dat de nieuwe wet ten betreffende Ierland zullen leiden tot herstel der orde en de nijverheid zullen aanmoedigen. De koningin bracht ten slotte haren hartelijken dank aan alle hare onderdanen voor de warme blijken van liefde en aan hankelijkheid, haar hij gelegenheid van haar regeeringsjubileum bewezen. Een bende van 300 personen, die deelgenomen hadden aan de begrafenis van Shini.ick, den persoon, die bij de onlusten te Mitcbelstown het leven verloor, plun derde op weg naar huis drie woningen te Galbally, district Limerick. De bewoners, die zich door hunne loyale gevoelens de wrok van de Nationale Liga op den hals hadden gehaald, konden ter nauwernood het lijf redden. En de man meent het zooHij is zelf een goed schutter, getuige nog het laatst gehouden concours in duin, toen hij den eersten prijs won! Ja, zie je, dat is niet ieder spreker gege ven om zoo juist te zeggen wat hij meent. En dan de taal van dien man. Woordenrijkdom, keurige zinsbouw, goedgekozen beelden; ja ik weet niet welke eigenschappen meer, die een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde konden doen watertanden. Zooals onzen lezers bekend is doet weldra het «Heilsleger» zijn intocht in deze stad. Ik had in stilte gehoopt dat wij daarvan verschoond zouden blijven, maar het is nu reeds een «fait accompli.» In October zal eene leger af deeling hare tenten op slaan in de sociëteit «de Kroon», en alle Zondagavonden voorstellingen geven; zeker om de leden en wie verder er naar hooren willen, wat op te vroolijken Te Mitcbelstown zal voor de drie //mar telaars" Linergan, Shinuick en Casey, die Vrijdag 11. zich vooraan in de rijen der belhamels bevonden en doodelijke schoten ontvingen, een monument worden opgericht. O'Brien krijgt te Cork in de gevangenis veel bezoeken. Hij is opgewekt en wel. Duitschland. Door de Voss. Zeit. wordt van geloofwaardige zijde het bericht ontvangen, dat de Czaar onlangs zijn wensch moet hebben te kennen gegeven, bij gelegenheid zijner terugreis uit Kopenhagen eene samenkomst te houden met keizer Wilhelm. Op het Tempelhof erf eld bij Berlijn zijn dezer dagen proeven genomen met eene rijdende veldbat- terij. De beschrijving van dezen toe stel luidt als volgt: De geheele bakkerij bevindt zich op een wagen, die met alle toe stellen 38 centenaars zwaar is. Aan het achtereinde is een volledig in gerichte oven, die met hout wordt gestookt en waarmede in een uur tijds 80 brooden worden gebakken. Het voorste gedeelte van den wagen bevat twee blikken troggen, een bascule, een waterketel en alle andere werktuigen, welke de bakker nooaig heeft. Deze wagen is zoo ingericht, dat, op welke plaats ook, de bakkerij terstond kan beginnen te werken, zoodra de wagen stil staat. De Keizer en de Keizerin van Brazilië vertrekken den 30n Sept. van Baden; van daar gaan zij naar Munchen en Co burg, dan naar Essen en Brussel en vervolgens uaar Parijs, waar zij een dag of acht zullen blij ven. Den herfst zullen zij te Pau of te Cannes doorbrengen, den winter in Algerië of te Caïro. Denemarken. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Donderdag reed de geheele koninklijke familie met den Czaar in een open rijtuig naar Hel leback, ten noorden van Helsingoer. Bij den terugtocht legde de Czaar een gedeelte van den weg te voet af. Italië. Mgr. Touviergaat heden te Napels scheep naar Massowah, aan boord van een Italiaansche pak ketboot. Hem zullen de eerbewijzen, aan een generaal verschuldigd, be wezen worden. De Kerkvorst is vergezeld van twee Italiaansche missionarissen. Oostenrijk. De bijeenkomst van graaf Kalnoky en prins Bismarck te Eriedriclis- rulie trekt natuurlijk te Weenen zeer de aandacht. Het officieuse //Eremdenblatt" betoogt, dat deze bijeenkomsten, welke elk jaar plaats vinden, slechts een natuurlijk ge volg zijn van het Duitsch-Oostenrijksche verbond, dat uitsluitend naar handhaving van den Europeeschen vrede streeft. Daar om heeft ook deze bijeenkomst der beide ministers geen bizonder doel. Toch is het zeker, dat niet alleen over de handelsbetrekkingen tusschen Duitsch land en Oostenrijk zal worden gesproken, maar ook de Bulgaarsche aangelegenheden ter sprake zullen komen. De //NeueEreie Presse" betreurt dit zeer, want het liberale blad zou het liefste zien, dat de mogend heden zich zoo min mogelijk met Bul garije bemoeiden. Bulgarije. Uit Weenen wordt gemeld, dat ernstige oneenigheid is uitgebroken onder de Bulgaarsche ministers. De minister Natchewitsch en Stoïloff verklaarden, dat zij niet meer konden instaan voor de orde in het land noch voor de overwin ning der regeerings-partij bij de verkiezingen, zoo niet de staat van beleg werd hersteld. Indien dit niet geschiedt, achten zij zich genoot- zaakt hunne portefeuilles neder te leggen. Dat is wat anders dan de troep van Frits van Haarlem, die tijdens de kermis daar vertoefde. Het con trast is wel wat sterk, maar zulke dingen ziet men meer gebeuren, wanneer alle zeilen moeten worden bijgezet om het schip in den koers te houden; want moeten de coupons en de rente op 1 Jauuari a. s. niet wor den betaald? De leden hadden tot dusver al een bitter beetje voor hun f 10 contributievrijen toegang met hunne dames bij een of andere co- medie-voorstelling, soms nog tegen den hal ven entrée-prijs Nu komt het heilsleger den ge nadeslag geven en het is te vreezen dat «de Kroon» spoedig op haar oor zal liggen. De kastelein schiet er ook niet mee op; zijn pachtsom is aanzienlijk en alleen van de Zon dagavonden, wanneer er eens een uitvoering werd gegeven, kwam de opbrengst der comsumptie hem eenigszins ten goede. Zouden de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2