Holland, A. Bobbeldijk; tot lid van bet bestuur der waterkeeriug van het calami- teuze waterschap Ellenwoutsdijk en den calamiteuzen polder Borssele, provincie Zeeland, J. Bruinooge; tot dijkgraaf van den polder Oosterenban van Schouwen, provincie Zeeland. M. Schooft; tot plaats vervangend dijkgraaf van het waterschap Ooster Zwake, prov. Zeeland, S. Paul; tot voorzitter van het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen, provincie Zeeland, mr. A. J. F. Fokkertot gecom mitteerde van den polder de Koekoek, provincie Overrijsel, mr. J. Nanniuga Uitterdijk. Bij kon. besluit is, met ingang van 10 Februari 1888, aan den gepension- neerden generaal-majoor titulair van het leger in Nederlandsch-Iiidiü J. C. J. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Bij kon. besl. is aan den burge meester van St. Kruis, mr. P. C. J. Hen- nequin, toestemming verleend om tot we deropzegging te Aardenburg te wonen. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binneulaudsche Zaken is aan den heer 0. M. Pleyte, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als ad- sistent bij het Rijks Ethnographisch Mu seum te Leiden. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 23 Septem ber niet plaats hebben. De minister van Staat, minister van Binuenlandscbe Zakeu heeft bepaald, dat de nieuwe verkiezing van een lid der Tweede Kamer in hot hoofdkiesdistrict Winschoten, noodig geworden door het bedanken van den beer Drueker als zoo danig, zal plaats hebben op Maandag S October 1887 en herstemming, zoo noodig, 17 Oct. d. a. v. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.j De „Stct." (no. 221) bevat de statuten der navolgende Vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1885 (Stbl. no. 32): Muzikale vereeniging „Polyhym nia'', te Amsterdam (gewijzigde statuten); Werkmausvereeniging „Vooruit", te Pur- merendEen school met den Bijbel, te Wolvega; „De kerkelijke kas", te Zaandam. Het Koninklijk gezin verlaat vermoedelijk Zaterdag a. s. weder de residentie om de herfstmaanden op het Loo door te brengen. Z. IC. H. de Groothertog van Sakseu-Weimar heeft Dinsdagmid dag van half twee tot half drie een afscheidsbezoek afgelegd bij HH. MM. den Koning en Koningin. H. M. de Koningin met het Prinsesje en H. IC. H. de Prinses von Wied brachten Maandagnamiddag aan den Groothertog van Saksen- Weimar en diens dochter aan het Rhijnspoorstation nog een afscheids groet. Allerhartelijkst was het af scheid, dat de Groothertog en zijn dochter van de vorstelijke familie leden namen, omringd door een bree- den kring van autoriteiten en leden der hofhouding, waaronder werden opgemerkt de zaakgelastigde van het Duitsche keizerrijk met den secretaris der legatie, graaf Schim- melpenmnckvan Nijenhnis, generaal- majoor jhr. IClerck, de vice-admi- raal De Casembroot, de intendant baron d'Yvoy van Mijdrecht, dr. Vinkhuijzen, de wethouder baron Mickiels van Yerduynen, onderschei dene kamerheeren des IConinngs en tal van aanzienlijken der residentie, velen met hunne dames. Het ontwerp-adres van ant woord der EersteKamer opdeTroon rede luidt Sire! 1. Dankbaar waardeerde de Eerste Ka mer der Staten-Generaal bet voorrecht Uwe Majesteit wederom te midden der Vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te zien, dat zich aan Uwe Majesteit en Haar doorluchtig Stamhuis innig ver knocht gevoelt. 2. Uwe Majesteit vindt ons bereid tot nauwgezette overweging van de wetsont werpen tot bekrachtiging der veranderin gen in de Grondwet. 3. De mededeelingen van Uwe Majes teit aangaande Hare zeer bevredigende be trekkingen met alle Mogendheden en aan gaande de zee- en landmacht, die Haar zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, reden tot tevredenheid geven, werden door ons met belangstelling ver nomen. 4. Al kan de toestand van 's lands fi nanciën in zoover voldoende worden ge noemd, dat geene vlottende schuld is in omloop gebracht en voor het volgende jaar geene buitengewone belasting behoeft te worden voorgesteld, schijnt hij daarom niet in mindere mate dan vroeger de aan dacht der Regeering te blijven verdienen. 5. Van harte, Sire! vereenigen wij ons met den wensch, dat de werkzaamheden, die ons in deze zitting wachten, onder Gods onmisbaren zegen strekken mogen tot welzijn van bet Vaderland. Door de Tweede ICamer is ge kozen tot eersten caudidaat voor het voorzitterschap mr. E. J. J. B. Cremers. Blijkens een te 's-Hage ont vangen telegraphisch bericht is Maandag te Batavia overleden de heer mr. M. P. A. Coster, oud-pro cureur-generaal bij het Hoogge rechtshof in Ned.-Indiê. De rekening van ontvangsten en uitgaven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over het jaar 18861887, nagezien door afgevaardigden der departementen Leeuwarden, Groningen, Zaandam, 's-Gravenhage, Assen, Beverwijk en Hengeloo, sluit met een batig saldo van f 873.84, zoodat men het kapi taal der Maatschappij niet beeft behoeven aan te spreken. De ontvang sten hebben bedragen f Sö^Ol.SD/s, waarvan ongeveer f 27,000 aan con- tributiën. De kosten van algemeen bestuur hebben bedragen f 9385,44*/», die der algem. vergadering f5854.80, de kosten van den almanak f4150.03, ten behoeve van versckilleude za ken is f 13,492.83 uitgegeven. Door een commissie van afgevaar digden der dep. Alkmaar, Gouda, Assen, Leeuwarden, Groningen en 's-Gravenbage is de begrooting van behoeften en middelen voor het dienstjaar 1887/88 vastgesteld. De uitgaven zijn geraamd op f 42,587, de ontvangsten op f 8000 minder, zoodat die som uit het vaste kapitaal der maatschappij zal bijge voegd moeten worden. De commissie stelt verder voor, bet huis der maat schappij te Amsterdam te verkoopen, en wekt verder allen op, te trach ten het ledental der maatschappij en daardoor de inkomsten te ver meerderen. Assendelft vierde Maandag feest. De heer S. Bon was dien dag 25 jaar als geneesheer aldaar ge vestigd! Het ontbrak den jubilaris niet aan belangstelling. Een optocht van 14 rijtuigen en 62 ruiters vormde zich met den heer B. in het midden en trok door het dorp. De beminde geneesheer was in een rijtuig geze ten hem door zijne dorpsgeuooten bij deze gelegenheid geschonken. Van 4 tot 6 uur hield hij opwach ting in het café «'t Huis Assemburg,» waarin zich later een vijftigtal ge- noodigden aan een diner zetten. Tal van gebouwen in de kerk buurt van 't dorp en elders waren keurig versierd. De kinderen van een drietal scholen zongen toepasse lijke liederen. In de koffiehuizen was muziek en dans, terwijl het de jeugd niet aan uitspanning ontbrak. Des avonds werd voor het gemeentehuis een fraai vuurwerk afgestoken. Wedstrijden. Aan den schietwedstrijd van den Noord- hollandscben Bond wordt nog, behalve door de reeds genoemde Seherpschuttersvereeni- gingaudeelgenomen door„J. Pz. Coen" te Hoorn. "Een Doel" te Bussum, en „Vicit Vim Virtus" te Haarlem. Dinsdag 20 September, wordt evenals de twee vorige dagen, de strijd op alle banen onverpoosd voortgezet. Aan den Vaandel-wedstrijd werd deel genomen door de Schietschool-schutterij, Amst. Stud.Schietver., „Eendracht", „Clau dius Civilis», J. P. Coen", „Neêrl. „Bur gerwacht" en Alkmaar". Bij dezen strijd was bepaald te schieten met het Beaumont-geweer en Rijks-munitie op 150 meter. De le prijs, verguld zil veren medaille, werd behaald door de Amsterd. Stud. Schietvereen. met 241 punten 2e prijs, zilveren medaille, Schiet school schutterij Amsterdam, 249 p; 3e prijs, zilveren medaille, J. Pz. Coen, Hoorn, 238 punten. Dinsdagmorgen was een schoor steenveger werkzaam aan de nok van een schoorsteen op een achter huis aan de Kleersloot te Amster dam. Door het breken van de nok viel de man op het zeer slecht on derhouden dak en kreeg daar van den schrik een zenuwtoeval. Bij de minste beweging zou hij van het dak afglijden. Voorbijgangers zagen den toestand. Een hunner, Cornelis Bosdam, bedacht zich niet lang. Door het huis heen vond hij spoedig den weg naar het dak en klauterde te gen de pannen op Daar de plaats waar de schoorsteenveger lag. Maar nu was goede raad nog duurder. Hoe den man er af te krijgen. Een collega-schoorsteenveger trachtte er er bij te komen, maar was genood zaakt wegens het breken der pan nen terug te gaan. Bosdam, daar door bemerkende hoe de toestand was van het dak, verbrijzelde dit op de plaats waar hij zich metden nagenoeg bewusteloozen schoorsteen veger bevond, en bracht hem be houden op den zolder van het huis. - Een onderofficier, geleider van het transport, door wiens onvoldoende voorzorgen dezer dagen een arres tant, die naar Hoorn moest worden overgebracht, aan het centraalstation te Amsterdam ontvluchtte, zal voor den krijgsraad te recht staan. Na het jongste besluit der ver gadering van Stad en Lande van Gooiland, waarbij, zooals werd mede gedeeld, de prijs vau den aftegraven grond de prijs is bepaald gebleven op 3 cent per M3., en het aanbod van de H. IJ. S. M. (2 ct.) dus werd afgewezen, heeft het gemeente bestuur van Hilversum besloten zich aan de beslissing van Stad en Lande van Gooiland te onderwerpen en zelf eene overeenkomst aaugegaan, waarbij bepaald is dat voornoemde Mpij. de gemeentegronden, gelegen ouder de gemeente Hilversum, kan afzanden tot zoodanige diepte, dat zij geschikt zijn voor den aanleg van weiland en in ruil voor bet af te graven zand arbeid en mest moet geven. De ineeningen der erfgooiers om trent het optreden van de gemeente Hilversum loopen zeer uiteen. Algemeen is men echter van ge voelen dat eene procedure niet zal uitblijven. Te Hilversum is Dinsdagnacht het huis aan den Hoogen Naarder- weg, bewoond door den bloemist Heemskerk, tot op den gTond toe afgebrand. Tot de soirée die door de offi cieren der schutterij te Alkmaar op 1 Oet. zal worden gegeven, en waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve van de achtergebleven betrekkingen aan de bij de jongste ramp omgekomen visschers te Eg- mond, beloofde de heer Rogmans te Amsterdam welwillend zijne mede werking. Dit deden ook o. a. me juffrouw Dirkzen te Alkmaar en de heer G. C. J. Verkerk te 'sHage. De beide kinderen, die onlangs te Leiden dooreen dollenhond werden gebeten en dientengevolge op 's Rijks kosten naar Parijs werden gezon den, zijD, na de ondergane behan deling van prof. Pasteur, weder teruggekeerd. Ze hebben 22 dagen in deFran- sehe hoofdstad doorgebracht, waar heen hun vader hen had vergezeld. Ze zijn thans geheel beter. LD) Maandag had er onder de ge meente Voorburg een diefstal plaats zoo brutaal als maar zelden voor kwam. Een boer rijdt met zijn vrouw in eene tilbury 's avonds ongeveer half elf, en bemerkt wel dat iemand zich aan de tilbury vasthoudende daar achter loopt, maar laat hem stil begaan. Aan de tilbury zitten twee brandende rijtuiglantaarns. Als de boer nu in bet licht eener straat lantaarn komt kan hij natuurlijk niet zien of zijne rijtuiglantaarns nog branden, maar nauwelijks is hij uit het licht der straatlantaarn gekomen of hij heeft zelf ook geen licht meer. Hij doet nu zijn paard stil houden, kijkt naar zijne lan tarens en bemerkt dat deze gestolen zijn, en de dieven er mede ver dwenen. Toen Maandag de manschap pen der veldartillerie, bestemd voor de bediening van bet geschut in de Maliebaan te 's-Hage, in draf kwam aanrijden, werd een jongen, die in het gras lag, door een paard zwaar aan het hoofd verwond, waardoor hij inbedenkelijken toestand verkeert. Dinsdagnacht omstreeks half 2 uur ontstond er een hevige brand in de faiënce-fabriek «Rozenburg», aan de Zuidwest-binnensingel te 's Hage. De in de fabriek wonende machinist bad met zijn kind juist den tijd bet gebouw te verlaten. Hoe dreigend de brand zich ook liet aanzien, gelukte het de brand weer de woedende vlammen tot het fabrieksgebouw te beperken, en be kwamen de aangrenzende pereeelen, die reeds door de beangste bewoners waren veriaten, geen schade. De fabriek was verzekerd bij de maatschappij van den heer De Jong, te Amsterdam. Ook een veteraan. De tam boer bij de Deiftsche schutterij, Dirk Van den Berg, is overleden. Vijftig jaren roerde hij den trom. Maandag vervoegde zich bij de bevoegde autoriteit te Rotterdam een Duitscher, die bekend maakte dat hij in Juli dezes jaars eenen man had vermoord in Duitschland. Hij is door de politie aangehouden ter nadere beschikking. Zondag avond 11., terwijl de schipper afwezig was, zijn twee per sonen aan boord gekomen van het liehterschip Helvetialiggende in de Maas, nabij de suikerraffinaderij te te Rotterdam. De vrouw, die met een klein kind aan boord was, werd door een dier personen met mis handeling bedreigt, hetgeen reeds tot een begin van uitvoering is ge komen. Terwijl hij haar met een mes wilde steken, heeft zij door uit te wijken haar leven gered, daar de punt van het mes terecht kwam in het houten beschot. De reden van deze mishandeling was dat die per sonen geld van haar eischten, het geen de vrouw niet kon of wilde geven. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Dinsdagmorgen had te Dor drecht een treurig ongeval plaats. Eenige kinderen waren op de Kui pershaven aan het spelen in de nabijheid van een stapel kisten;waar- schijnlijk door den hevigen wind viel een der grootste kisten om, met het ongelukkig gevolg dat twee jongens er onder geraakten, waardoor de een, een jongentje van tien jareD, letterlijk verpletterd werd. De voor Dinsdagmiddag te Utrecht uitgeschreven driemaande- lijksche vergadering van de Neder landsche Vereeniging tot wering der prostitutie kon, daar er geen leden tegenwoordig waren, niet door gaan, en werd door den voorzitter, ds. H. Pierson, verdaagd tot den eersten Dinsdag in December. Te Utrecht is de bekende spe cialiteit voor oor- en keelziekten, de heer dr. C. Stemberg overleden. De wetenschap en de maatschappij ver liezen veel in hem. Maandagavond zijn teNijkerk bij verscheidene ingezetenen de glas ruiten ingeworpen. De mindere in genomenheid van het volk met de «doleerenden» schijnt de oorzaak te zijn. Met het oog op mogelijk ver nieuwde wanordelijkheden heeft de burgemeester huzaren ontboden uit Amersfoort, die reeds zijn aangeko men. Samenscholingen boven de vier personen zijn verboden. Jacob Jansen, te Zevenaar, zich sedert jaren valschelijk uitge geven hebbende voor Jacob Schnei der, en te dier zake in de voor gaande week gearresteerd, is weder om op vrije voeten gesteld. Er is evenwel wegens zijne handelingen en zijn huwelijk onder eenen val- schen naam eene rechtsvervolging tegen hem ingesteld. Zondagavond is een met paard bespannen vierwielig rijtuig, toebe- hoorende aan den heer Van D. te Zaltbommel, en waarin twee manne lijke geleiders en drie dienstboden waren gezeten, hij het nemen van eenen draai, onder Hurwenen van den dijk geslagen, tengevolge waar van eene der vrouwelijke dienstbo den eene niet onbelangrijke verwon ding aan het hoofd bekwam en het paard door het breken van den nek onmiddellijk dood was. Het niet opvolgen van den door den eigenaar van paard en rijtuig aan den oudsten bediende gegeven last om, aangezien het donker was, de lantaarns te ontstoken, is de oor zaak van dit ongeval. De zoogenaamde tweede milli- oenen-juffrouw, Trijntje de Jong, zich noemende freule C. de Jong, Zondag te Drachten wegens het plegen van oplichterijen in arrest genomen en gevankelijk naar Hee renveen gevoerd, is, na door den officier van justitie te zijn gehoord, weder op vrije voeten gesteld. Een landbouw L. S. te Dood stil (Groningen) is verdronken. Zijn lijk werd uit het kanaal opgehaald, waarin hij, waarschijnlijk door de duisternis misleid, is gevallen. men hem verplicht was. Er was in de beleefde inschikke lijkheid van signor Arechiza tegenover den rijken eigenaar en in de eerbiedige houding van dezen eenige overeen komst te bespeuren met de verhouding tueschen een trotsch en machtig opperleenheer en een adellijk vasal. Op herhaald aandringen, wij zouden haa6t zeggen op het stellige gebod van den Spanjaard, stemde don Augustin er in toe te gaan zitten, terwijl de eerste zich in een lederen fauteuil geworpen had met eene ongedwongenheid, die vol komen in overeenstemming was met het groote gewicht zijns persoons. De haciendero wachtte stilzwijgend tot don Estevan het woord zou nemen. Wat dunkt u van uw toekomstigen schoonzoon, zeide de Spanjaard, want gij hebt hem denkelijk nog nooit gezien? Nooit! antwoordde don Augustin; maar ware hij door de natuur nog minder begunstigd dan hij nu ie, zoo weet gij toch dat dit tussehen ons geen hinderpaal voor onze plannen zoude zijn. Ik weet het; maar gij moet erkennen, dat, hoe onbe houwen hij er ock uit ziet, hij toch adellijk bloed heeft en wat nog beter is, dat hij deel nitmaakt van het doorluchtig congres van Arispo, voegde de Spanjaard met een zekeren zweem van minachting er hij. Maar de hinderpaal be staat daarin niet; het voornaamste is of uwe dochter hem naar haar zin vindt. Mijne dochter zal slechts naar mijnen wil handelen, zeide de haciendero. Ook dan wanneer haar hart nier meer vrij zoude zijn? Rosarita's hart is vrij, signor don Estevun, hernam don Augustin. Hoe zou zulks ook anders kunnen zijn? hare kindsheid en bare jeugd zijn te midden dezer woestijn voorbij gegaan. En die in lompen gebuide jonge man, die Tiburcio Arellanos dien gij reeds schijnt te kennen, zeide don Estevan, hij bemint uwe dochter. Ik weet zulks sinds van morgen. Indien het pas enkele uren is dat gij het geheim zijner liefde vernomen hebt, hoe heeft dan die van dona Rosario u kunnen ontsnappen? Het is waar, antwoordde don Augustin glimlachende, dat ik beter het spoor van een Indiaan zou kunnen volgen, heter op diens arglistig gelaat zijne geheimste ge dachten lezen, dan de verborgen gevoelens van het hart van een jong meisje te ontcijferen; maar, ik herhaal het, ik heb alle reden om te gelooven dat Rosario's hart vrij is van iedere vroegere genegenheid. Er bestaat een ernstiger hin derpaal, signor don Estevan, ik zeg niet tegen de onder ons ontworpen verbintenis, maar tegen de expeditie die gij in de diepte der wildernis gaat aanvoeren. De haciendero maakte don Estevan met de bizonderheden bekend, die de Franciscaner monnik bem betreffende het geheim van een uitgestrekt goudveld, dat den jongen Tibur cio nagelaten was, bad toevertrouwd. Wij zullen intnssehen voor het oogenblik over den indruk zwijgen, dien deze mededeeling op den Spanjaard maakte. Het gesprek duurde nog geruimen tijd tussehen de ha ciendero en dezen voort. Wat zij elkander vertelden, dat zullen wij later weten. In afwachting is het noodig een bezoek af te leggen bij den senator, die, met angstig klop pend hart, in de voor don Estevan bestemde kamer diens terugkomst zat af te wachten. De voor signor don Estevan de Arechiza bestemde kamer was zonder tegenspraak de rijkste der hacienda, en toch heeft de weelde wat het meubilair betreft, in den staat Sonora nog zoo weinig vorderingen gemaakt, dat die rijkdom bijna naakt genoemd kon worden. Het is in die kamer dat wij den Spanjaard en Tragaduros terug vinden. Op eene sofa van stroo gezeten, bespiedde don Estevan den senator, die aan eene hevige ontroering ten prooi, op en neer door de kamer ging. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2