NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 23 September 1887. No. 1294. ABOKHEMEHTSPEIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. li 1 N'N E N L A N D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 138. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. T)ATJBE Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Te beginnen metl Oct. a-s. zullen wij» ten gerieve van patroon en werkman, In Haarl. Dagblad tweemaal per week de gelegen heid openstellen tot gratis aan-' wrage en aanbieding van werk. lij, die zonder werk zijn, vervoe gen zich derhalve aan de „lf- deeling Arbeidcrsbeurs", ten onzen kantorewaar hun naam, woonplaats en beroep in een daartoe bestemd register worden ingeschreven. Heeft nu een patroon een werk man noodig, bijv. een timmer mans- metselaars-schilders- smids-, broodbakkersknecht enz., dan geeft hij hiervan kennis aan bovengenoemde afdeellng en wordt hem, indien de gevraagde persoon in bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor geabonneerden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor nlet-geabonneerden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 cent. DE DIRECTIE. Haarlem, 22 September. De heer jhr. mr. J. W. M. Sc'norer, Commissaris des Konings in Noord- Holland, heeft zich heden voor een veertien dagen met verlof buiten deze provincie begeven. Yoorloopig voor den tijd van één jaar is benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie en in de wis kunde (afd. meisjes) aan de Hoo- gere Burgerschool te Almeloo, de heer dr. G. Postma alhier. De liedertafel «ZaDg en Vriend schap» directeur de heer W. Ro bert, zal, ingevolge het door haar genomen besluit van 16 dezer, deel nemen aan den zangwedstrijd, uit geschreven door de Utrechtsche man- nen-zang-vereeniging op 26 en 27 November a. s. Nu en dan kan men nog wel eens ondervinden dat ons land eeD moe- rassigen bodem heeft. Van twee dames, die langs het Schootersingel liepen, zakte de eene op zeker punt plotseling tot over de enkels in het slijk. Daar er geen lantaarn brandt is het verraderlijke moddertje des avonds niet van den overigen be- ganen weg te onderkennen. 'Vermoedelijk in den afgeloopen nacht zijn van een erf, gelegen in de Korte Poellaan alhier, eenige waschgoederen ontvreemd. Het erf is te bereiken door een open poort in genoemde laan. Wij achten het niet overbodig de bewoners van per- ceelen, die op gelijke wijze zijn ge legen, te waarschuwen om vooral des nachts geene goederen buiten te la ten staan, ter voorkoming van diefstal. De politie verordening, die het muilbanden van losloopende honden beveelt, heeft reeds ten gevolge, dat dagelijks ongeveer twee h drie hon den door de stadsagenten worden opgevangen, welke dieren in den regel, zoo ze niet binnen 24 of 36 uren door de eigenaars worden op- geëischt, een min benijdenswaardig lot ondergaan. Da kippendief H. de K., welke onlangs door den rijksveldwachter te Sloterdijk en den onbezoldigd rijks veldwachter van Houtrijk en Pola- nen teAmsterdam gearresteerd werd, heeft bekend den diefstal van pluim gedierte in den IJpolder te hebben gepleegd. Benoemd tot onderwijzer te Zand- voort G. J. van der Heijden aldaar. LETTEREN EN KUNST. Den lsteu October a. s. verschijnt bij den Uitgever W. Cremer te 's-Gravenhage de eerste aflevering van //Haagsche visi oenen," door Hagensns; physiologisehe en Critische beschouwingen over toestan den en personen. LEGER IR] VLOOT. De 2e luitenant der artillerie van het O.-I. leger, W. M. A. Hojel, zal den 12den November per stoomschip //Sumatra'' naar Indië vertrekken. Yan het instructie-bataljon te Kam pen zullen met 1 October op een der hoofd cursussen geplaatst wordenter opleiding voor de infanterie de sergeanten N. W. Blom, F. J. E. Hoedt, J. KerkhofF, P. C. Lenshoek, jhr. C. A. J. Meijer, H. A. R. Sasburg, O. Snel en J. C. Voorduin; voor de administratie hier te lande W. E. de Hart en voor die in O.-I. E. M. van Hille. De le luit. jhr. Meijer van het le reg. huzaren te Deventer is overgeplaatst bij het 3e reg. te 's Hage. De kapt. der inf. van het O.-I. leger Gr. P. W. Klencke, met verlof hier te lande, zal den Sen October per stoomschip z/Soerabaja" naar Indië terugkeeren. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht W. Schutte, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 1 October a. s. op non-activi teit gesteld, terwijl de officieren van ge zondheid le kl. bij de zeemacht dr. T. Abrahamsz en W. Blaakhert met dat tijd stip worden geplaatst onderscheidenlijk aan boord van genoemd wachtschip en Zr. Ms. opleidingsschip //Admiraal van Wassenaer". ONDERWIJS. Voor het studiejaar 1887/88 zijn aan de Universiteit te Amsterdam tot le en 2e adsistent bij het Chemisch Pharmaceu- tisch Laboratorium benoemd de heeren H. C. Prinsen Geerlings en J. van Hest. LANDBOUW EN VEETEELT. Men meldt uit Terschelling: In den loop dezer week werd dit eiland bezocht door den markies Fernando Lotario die Lottaringhi, eigenaar van eene groote stoeterij te Florence, die ons paardenras uitstekend bevond, en het gevoelen der keuring-commissie was toegedaan, dat dit ras heel gemakkelijk zóó te veredelen was, dat het zeer geschikte paarden voor 't le ger kon leveren. De landbouwers hebben daartoe dan ook reeds maatregelen geno men en zullen er krachtig mee voortgaan. Ook het rundvee was zeer naar zijn zin, hij vond er zeer vele schoone diereu bij, die werkelijk in 't stamboek moesten wor den opgenomen. Voor liefhebbers van paarden zijn er nog schoone veulens, en wel ongeveer 150. De voorraad rundvee, ten verkoop, is vrij groot. AANBESTEDINGEN. Het afbreken en daarvoor in de plaats maken van een gedeelte der fundeerings- werken van de ijzeren overkapping, met bijkomende werken, op het Centraal per- sonenstation te Amsterdam, zal den 28en dezer aan het departement van Waterstaat worden aanbesteed. De raming is f 188,700. Geheele voltooiing van het werk, met uitzondering der grondaanvulling, voor 1 Sept. 1888; de grondaanvulling en oprui ming van alle den aannemer toebehoo- rende materialen vóór 1 Nov. 1888. Bij kon. besluit van 21 Sept. is, met ingang van 6 Nov., aan jhr. W. A. Te- ding van Berkhout, op zijn verzoek eerv. ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Warffumis aan Z. E. den minister van Buitenl. Zaken, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, verlof verl. tot het aannemen en dragen van het ridderkruis 1ste kl. der Orde van den z/Rooden Adelaar" van Pruisen. Bij kon. besluit van 17 Sept. is met ingang van 19 Febr. a. s. aan den gepens. generaal-majoor titulair van het leger in Nederl.-Indië J. C. J. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kommandant van het Kol. Militair Inva lidenhuis op Bronbeek, onder dankbetui ging voor de diensten, in die betrekking bewezen. [Herpl. wegens misst. in de St.-Ct.] Bij kon. besl. van 21 Sept. is de heer H. J. Oosting, laatst, contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Ma dura, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ing. van 1 Oct. eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dank betuiging voor de diensten door hem be wezen ten behoeve van de samenstelling en uitgave eener reeks hulpmiddelen ter beoefening van de Soendasche taal, en met toek. van pensioen. Bij kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidings teekenen, achter hunne namen vermeld: Mr. J. G. de Bruyn te 's Gravenhage, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, commandeur met de Ster der orde van Pius IX, waartoe hij door Z.H. den Paus be noemd isTh. Rijkers te den Helder, kapt. van de reddingsboot aldaar, het burger lijke kruis der 2e klasse, hem door Z. M. den Koning van België voor menschlie- vend hulpbetoon toegekend; jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst van Nyevelt te Arnhem, burg. van Arnhem, officier der Leopoldsorde van België; W. H. Pyls te Maastricht, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van Maastricht, groot-officier der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Boli var van Venezueladr. E. Stein te 's Gra venhage, genees-, heel- en verloskundige, officier d'Académie, waartoe hij door den minister van Openbaar Onderwijs, enz. van Frankrijk brnoemd is. Bij beschikking van den minister van Marine van 21 Sept. jl. no. 23 is de heer T. D. C. Meyneke, met ing. van 1 Oct., benoemd en aangesteld tot tweeden klerk bij het dep. van Marine. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag den 2 2en September a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Z. M. de Koning heeft Woens dag namiddag te 1 uur ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, belast met de aanbieding der candidaten-lijst voor het voorzitterschap. Z. M. verklaarde aan de commis sie, dat hij zich onmiddellijk met eene keuze dacht bezig te houden. De deputatie werd met het ge bruikelijke ceremonieel op het pa leis ontvangen. De heer Cremers is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer en aanvaarde in de vergadering van heden zijn ambt. De Koning ontving heden mid dag de commissie uit de Eerste Ka mer tot aanbieding van het adres van antwoord. Z. K. H. de Groothertog van Saksen-Weimar heeft aan dr. Van der Mandele, te Scheveningen, eene gift doen toekomen van f50, als bewijs van zijne hooge belangstel ling in de Sophia-stichting aldaar. Door den Groothertog van Sak sen is vóór zijn vertrek van Sche veningen, als blijk van HDs. tevre denheid, aan den badmeester een fraai stel gouden manchetknoopen vereerd; het overige personeel ont ving eene ruime geldelijke beloo ning. Den koetsier-majoor van den Groothertog werd een gouden remon toir-horloge geschonken. De Provinciale Staten van Noord-Holiand hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen, in plaats van den heer Pijnappel, die bedankt had, den heer C. Donker, notaris te Bennebroek, bij herstemming na eene tweede vrije stemming. De heer Donker kreeg 32, de heer mr. H. L. M. Luden 30 stemmen. Op eene tentoonstelling te Havre is de Nederlandsche Stoom bootmaatschappij te Feijenoord (di recteur W. M. Visser) met de gouden medaille bekroond, voor hare scheeps modellen, en de Maatschappij «De Maas» te Schoonderloo (directeuren Lucardie en Kroll) met de zilveren medaille. Het Centrum verneemt dat de van staatswege ingestelde landbouw- commissie, welke van 13 tot 16 dezer is vergaderd geweest, der Re geering geadviseerd heeft dat tegen de goedkeuring der reglementen tot bevordering der paardenfokkerij en op het houden van springstieren in Noord-Brabant, uit een landbouw kundig oogpnnt, geen bezwaren be staan. FEUILLETO 3ST. 35) XI» HOOFDSTUK. WAAIITN TBAGADUBOS, OFSCHOON MET ZIJN GASTHEEB BEKENENDE, GENOODZAAKT IS TWEEMAAL TE BEKENEN. Welnu! wat dunkt u van de dochter van onzen gast heer, signor don Vicente, zeide Arechiza die met het ongeduld van zijn beschermeling scheen te spotten; heb ik hare schoonheid overdreven f Ach, mijn vriend! riep de senator uit, de wer kelijkheid overtreft verre de verbeelding, het is een engel! In ons land, dat zoo bekend is om de schoonheid zijner vrouwen, is dona Rosarita voorzeker de schoonste. En de rijkste, voegde de Spanjaard er glim lachend bij. Wie hadde kunnen denken dat in het diepst dezer woestijn eene zoo volmaakte schoonheid verborgen was! Zooveel friechheid, zooveel bekoorlijkheden, zooveel jeugd ziju geschapen om op het edelste tooneel te schitteren. Aan het hof eens konings, bij voorbeeld, zeide Arechiza achteloos. O, signor don Estevan! riep de senator, laat mij toch niet lang in 't onzekere; zal de goddelijke, de rijke dona Rosarita mijne vrouw worden? Eén woord van mij, ééne belofte van u, ziedaar de geheele zaak. Ik heb het woord van den vader. Binnen veertien dagen kunt gij de echtgenoot zijner dochter zijn. Dat is even zoet als gemakkelijk. Later zult gij rijk zijn. Dat bederft niets aan de zaak. Later zult gij een machtig heer wezen. O, dat is prachtig, parbleu! signor Arechiza, het is eene opeenstapeling van gelukmen zoude niet zoeter kun nen beginnen om beter te eindigen. Het is een droomhet is een droom! riep de senator uit, terwijl hij voortging de kamer op en neer te loopen. Haast u dan er eene werkelijkheid van temaken, hernam don EstevaD. Is er dan zooveel haast bij? vroeg de senator, plotseling stilstaande. Waarom die vraag? Kan men zich te veel haasten om gelukkig te zijn? De senator was nadenkend geworden. Een begin van wantrouwen scheen eensklaps de bron zijner verrukking te doen opdrogen en het was met een bekommerd en verlegen gelaat dat hij zeide: Ik was besloten, dit wil ik u wel bekennen, eene erf gename te huwen, wier leelijkheid, zooals het gewoonlijk door haar rijkdom vergoed werd, en gij ziet mij op de schoonheid van deze ontsteld. Hebt gij er soms spijt van? Neen, maar dit geluk maakt mij bevreesd. Het komt mij voor alsof de een of andere oorzaak, die ik niet kan doorgronden, zal ik het u maar zeggen? de een of andere droevige teleurstelling zich onder dit verleidelijk vooruit zicht verbergt. Dat is wel het hart van den man, hernam don Estevan; - ik zoude deze opmerking van den kant van ieder ander voorzien hebben, mijn waarde senator, maar ik zoude niet gedacht hebben dat gij u kondet verontrusten over het verledene, wanneer men u het tegenwoordige en de toekomst zoo schoon maakt. Kijk, kijk! die arme Des- pilfarro, ging de Spanjaard lachende voort, ik dacht dat hij verstandiger was, op mijn eer! Ter zake, hernam de senator, die daardoor meende, een hoog bewijs van staatkundige bekwaamheid te geven, waarom, onder ons gezegd, aan anderen dezen schat van schoonheid verkwisten zonder van de stoffelijke rijkdommen te spreken waarover dit lieftallig wezen kan beschikken, wanneer gij zelf.... Wanneer ik zelf haar zou kunnen huwen, niet waar Wat wilt gij, ik heb geen zin in het huwelijk. Vroeger ben ik even als iedereen, door die ziekte aangetast geweest. Mijne geschiedenis is gelijk aan die van zeer veel mannen; mijne geliefde heeft de voorkeur aan een ander gegeven Het is waar dat ik mij er spoedig. dat ik mij er spoe dig over getroost heb, zeide Arechiza zich bezinnende. Maar wie gelooft gij dan dat ik ben?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1