van de Eikeükroon den heer C. A. Steger, directeur der stenographische inrichting hij de Staten-Generaal. De Prins von Wied zal Zater dag eenen maaltijd bijwonen, dien de minister van Buitenlandsche Zaken Z. D. H. zal aanbieden en waaraan twintig andere gasten ge- noodigd zijn. Donderdagmiddag werd de nieuw benoemde voorzitter van de Tweede Kamer, de heer E. J. J. B. Cremers, in eeue zitting geïnstal leerd door den tijdelijken voorzitter den heer Van der Schrieck. Voor het Nederlandsch ge nees- en natuurk. congres zijn tot he den 602 deelnemers ingeschreven. Te Keulen is op den laatsten verjaardag des Konings eene Neder- landsche Vereeniging opgericht, die geregeld bijeenkomsten houdt in hotel «Rheinischer Hof». De Vereeni ging telt thans 24 leden, waaronder één eerelid, mevr. L. Schneider. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wordt den 28n dezer de inschrijving opengesteld voor twee gedeelten, ten bedrage van f50,000 ieder, in de leening ten laste dier provincie van f465,000, rentende 31/s pCt. 's jaars, met jaar- lijksche aflossing, te beginnen in 1889. Geene inschrijvingen worden aan genomen dan voor f 50,000 in eens, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000. Uit een schrijven van dr. J. M. Smit, leeraar aan de Koninklijke Hoogere Burgerschool te Apeldoorn, in De Amsterdblijkt dat hij in de maand Mei voor den Burgemeester, de leden der commissie van toezicht, den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. Van Eyk en den di recteur der H. B. school is versche nen, bij welke gelegenheid door den Burgemeester de vraag werd gedaan of de heer Smit met zijne voor drachten op den ingeslagen weg dacht voort te gaan. De heer Smit antwoordde dat hij gebruik dacht te blijven maken van zijne grond wettige rechten, waarop de inspec teur er op wees dat hij rechten en plichten als Staatsburger bezat, maar eveneens rechten en plichten als ambtenaar en dat hij het aan hem overliet te beslissen in hoever hij het eene zou moeten opofferen voor het andere. Door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam is heden eene vergadering gehouden ter behandeling van eene concept missive betreffende eene eventueele opheffing van den westelijken door gang onder het centraal-personen station. De Nederlaudsch-Vaticaansche tentoonstelling te Amsterdam is in ruim drie weken, dat zij geopend is, door ruim 15.000 personen be zocht. Zondag a. s. zal op het markt plein van de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam een oud-Hollandsch schuttersfeest wor den gegeven in 17e eeuwsche klee derdracht. Men koestert de verwach ting, dat de bewoners van genoemd plein, volgens het gebruik dat eer tijds bij dergelijke feesten in zwang was, hunne huizen met vlaggen en groen zullen versieren en voorts zich en hunne ondergeschikten ni 17- eeuwsch kostuum kleeden. De dag zal met een feestelijken avond worden besloten. Amsterdam heeft Zaterdag een be zoek gehad van een echtpaar, dat reeds van 28 Mei jl. samen op reis was ge weest en het grootste gedeelte van de reis op een rijwiel afgelegd had. Op 28 Mei vertrokken de heer en me vrouw Harold K. Lewis, leden van de //Philadelphia Bicycle club'', te Philadel phia, met het stoomschip «Etruria", oyer New-York naar Liverpool, en verder van Liverpool naar Coventry, waar zij een rijwiel kochten. Met dit middel van vervoer ging het van Coventry naar Londen, naar Salisbury en New-Haven. De boot bracht hen van daar naar Dieppe over. Yerder ging het steeds met den wieier, over Rouaan, Parijs, Genève. Aigle, Thun, Interlaken, Brünig, Lucern, over den Sint-Gothard naar Mi laan, over den Splügen-Pass naar Con- stanz, Schaffhausen, den Pijn langs naar Keulen, Arnhem, Zutfen, Deventer, Zwolle, Leeuwarden, Stavoren, Enkhuizen (per boot) en Hoorn naar Amsterdam. Te Hoorn hadden zij, naar hunne be rekening, 3416 kilometer, of 2135 Eng. mijlen afgelegd, en wel in 64 dagen. Zondag jl. verlieten zij Amsterdam, na een verblijf van twee dagen, en waren toen voornemens de volgende route te nemenRotterdam, Antwerpen, Brussel en Calais, om van daar naar Dover over te steken en vervolgens Liverpool te berei ken. Hier dachten zij het stoomschip //Etruria" weder te vinden, om op 1 Oc tober a. s. de terugreis naar Philadelphia te aanvaarden. Donderdag viel te Amsterdam een kind uit de tweede verdieping van een woning in de Vinkestraat, met het gevolg, dat de kleine voor dood werd opgenomen en naar het Gasthuis werd gebracht. Tusschen een kapitein en een machinist van een te Amsterdam in het IJ liggend sleepbootje ontstond Donderdag een hevige vechtpartij, waarbij de kapitein den machinist nogal mishandelde. Politie kwam er bij en nam den kapitein in bewa ring. De luchtreiziger L'Hoste zal Zondag a. s. te 4 uren uit den tuin van het gebouw voor K. en W. te s-Hage met vier ballons tegelijk op stijgen. Maandag jl. steeg hij met drie ballons op. De Kolf bond te Schiedam heeft een extra-prijs toegekend aan een 73-jarig boertje,H. Koorn, uit Z waag, die ofschoon tot geen vereeniging behoorende, zich voor deelneming aan den personeel en wedstrijd aan meldde, waarvoor hij, na ingeschre ven te zijn als lid van den Kolf- bond, werd toegelaten. Het bleek dat hij in het spel, on danks zijn hoogen leeftijd, nog zeer bedreven was, daar hij met vaste hand prachtige slagen deed, waar door hem bijna een der vijf uitge loofde prijzen ten deel viel. Een extra-pvij8 werd hem toegewezen, bestaande in een met zilver gemon teerd inktstel. Stegman, de kastelein der so ciaal-democraten te Rotterdam, heeft zich met een adres tot den Rotter- damschen gemeenteraad gewend, om te verzoeken dat de schade, hem toegebracht door de vernieling van het meubilair enz. van het Volks koffiehuis, uit de gemeentekas worde vergoed. Hij beweert, dat geen vol doende bescherming is verleend en dat de wanordelijkheden gepleegd zijn onder de oogen van de politie. Een ander adres, mede schade vergoeding vragende voor gebroken ruiten, gaat onder de overige slacht offers van de ongeregeldheden rond. Dit adres, mede uitgaande van de sociaal-democraten en door hen in de eerste plaats onderteekend, vindt ook onder de overige slachtoffers medewerking, omdat men den men- schen wijs maakt, dat zij hunnen naam maar onder het stuk hebben te zetten, om schadevergoeding te krijgen. ▼oorts gaat er nog een derde adres rond, waarin opgekomen wordt tegen het beweren van B. en W. in hun praeadvies over het adres van Vermeulen, dat de politie ha ren plicht heeft gedaan. De onder teekenaars van dit adres gaan van de meening uit, dat de politie alles had kunnen voorkomen. Donderdag, bij de behandeling van het adres van Vermeulen, zou waarschijnlijk tegelijkertijd door den Gemeenteraad ook over de boven genoemde adressen worden beschikt. De jonge W. Kluyn uit Apel doorn, die onlangs nabij de Wees- inrichting te Neerbosch zwervende is gevonden en daar voorloopig werd verpleegd, is thans voorgoed in die inrichting opgenomen, waar hij zijne opleiding zal ontvangen en een hand werk leeren. Omtrent de ongeregeldheden te Nijkerk schrijft men aan het Utr. Dagbl. dd. 21 Sept.: Eergisteren hebben te Nijkerk o/d Veluwe ern stige ongeregeldheden plaats gegre pen. Men beweert, dat tijdens de begrafenis van den predikant Blüg- gel eenige doleerenden aan den ingang hunner woniugen hebben staan lachen, hetgeen de ergernis van de niet-doleerenden in zoo hooge mate zou hebben opgewekt, dat men in den avond begon met de ruiten in de woningen van de hh. Schussler, van Brummelen en andere doleerenden te verbrijzelen. Vooral het huis van laatstgemelde werd erg toegetakeld. De politie had de handen vol. En gistereD, toen er gegronde vrees voor eene herhaling bestond, zijn uit Amersfoort, ter adsistentie, een detachement ter sterkte van 10 ordonnancen ontbo den, om de orde te helpen handha ven. Alleen de aanwezigheid van militairen blijkt een weldadigen invloed op de opgewonden gemoe deren te hebben geoefend, want hoezeer in Nijkerk's straten tegen 8 uur 's avonds eene ongewone drukte heerschte, kwam het tot geen treffen, waartoe zeker de houding der doleerenden,die zich volstrekt niet verzetten, veel heeft bijgedragen. Aan het verbod van den burge meester om met meer dan vier per sonen bijeen op de publieke straat te staan of te gaan, stoorde men zich blijkbaar niet. Hier en daar vond men groepjes van 10 h 20 personen pratendede militairen zaten rustig in het loge ment van den heer Schimmel onder gezelligen kout bijeen. De Boter waag te Nijmegen, met welker herstelling men in 1885 aanving, is thans geheel afgewerkt in den stijl, waarin dit gebouw in 1612 werd gesticht. De onooglijke veranda, welke vóór dit gebouw stond, toen een gedeelte daarvan nog als militaire hoofdwacht werd gebruikt, is verdwenen, en in plaats daarvan zijn twee fraaie hooge trap pen, uitloopende op een bordes, deels van zand- en deels van baksteen, met hardsteenen treden aangebracht. De leuningen van deze trappen zijn versierd met vier zittende leeuwen, uit zandsteen gehouwen, die elk een verschillend wapenschild tusschen de klauwen omklemd houden. Aan den oostelijken en westelijken gevel en in het front van het gebouw worden de wapenschilden van Nijmegen, gedekt met de keizerlijke kroon aangetroffen. De kosten der vernieuwing be dragen ruim f 16,000. Dit zoo goed geslaagde werk werd uitgevoerd door de heeren J. Weve, gemeente-architect en H. Leeuw, beeldhouwer. Op de botermarkt te Kuilen burg wordt nog steeds duchtig met de boter geknoeid. Dit ondervond verleden week een winkelier, die met 14 stukjes bedrogen is uitge komen. De politie let scherp op en het is daaraan te danken dat de bedriegerij nu en dan aan het licht komtzoo werden Dinsdag nog een boer en boerin wegens het verkoo- pen van bedorven boter van de markt verwijderd. Zooals men te Zwolle wel verwachtte heeft het voorstel des heeren R. Meulenhoff, thans aan hangig bij den gemeenteraad, tot oprichting van een gemeentelijk abattoir, bij de slagers geen gunstig onthaal gevonden. In een breed voerig gemotiveerd adres zullen zij den raad hunne bezwaren kenbaar maken. Naar hunne meening zullen de jaarlijksche terugkeerende uit gaven aan de uitvoering van bet plan verbonden, veel grooter zijn dan volgens des voorstellers be rekening, terwijl het verplicht ge bruik van dit slachthuis de grootste offers zal vergen van hen, die be zitters van de best ingerichte slacht huizen zijn. Te Leeuwarden is de oud- strijder van 1830 Hendrik Wildts, oud-commandeur van een der vroe gere Harlinger walvischvaarders, in den ouderdom van 85 jaren over leden. Bij zijne begrafenis werd de stoet gevolgd door 14 ridders van het metalen kruis. Een hoogbejaard man te Char- lois, die Donderdagmorgen de koeien was gaan melken aan de kade langs het houten dok, is verdronken ge vonden in eene sloot langs die kade. PERS-NIEUWS. Droogmaking der Zuiderzee. z/De Ingenieur" wijdt een korte beschou wing aan de gedachtenwisseliug, welke in de laatst gehouden vergadering van het Kon. Inst, v. Ing. over de drooglegging van de Zuiderzee gevoerd is. //Overziet men de beraadslagingen, zoo wel in deze als in de vorige vergadering, dan komt het voor, zegt het weekblad, dat er zekere toenadering is te bespeuren in de meeningen aangaande de oplossing van het Zuiderzee vraagstuk. Waar nog kort geleden door sommigen vastgehouden werd aan de indijking der Zuiderzee in haar geheelen omvang, aan de andere zijde aan eene beperkte droogmaking met ab solute uitsluiting van den IJsel, zijn thans blijken van meer overeenstemming te eon- stateeren. Het denkbeeld eener geheele afsluiting schijnt reeds nu door de ingenieurs der Zuiderzeevereeniging min of meer los gelaten aan den anderen kant wordt de door hen voorgestane beperkte indijking en vorming van een binnenmeer met meer waardeering beoordeeld. Is het wellicht aan dat laatste denkbeeld gegeven, de te genstrijdige meeniugen tot eenheid te bren gen, en zullen de aanvankelijke voorstan ders van een geheele afsluiting en van een drooglegging van een zuidelijk deel elkander de hand kunnen reiken over een dijk WieringenPiaam? Het zou zeer voorbarig zijn hier eenige meening dien aangaande te uiten; nader onderzoek zal leeren, in hoeverre dat laatste plan ook beantw oorden kan aanoeeonomischeeischen; maar stellig is het wenschelijk, dat de spreuk «eendracht maakt macht" bij de beoordeeling van dit groote vraagstuk steeds worde voor oogen gehouden. Wordt het aldus zonder vooringenomenheid be handeld en staat daarbij steeds de gedachte op den voorgrond dat de wetenschap van den ingenieur dient om technische bezwa ren weg te ruimen en dit op de meest oeconomische en deugdelijke wijze, dan mag men aannemen, dat eene voor alle belanghebbenden aannemelijke oplossing voor eene droogmaking der Zuiderzee bin nen korten tijd zal worden gevonden. Zooveel is zeker, dat de denkbeelden der ingenieurs van de Zuiderzeevereeni ging door vele technici met aandacht zijn vernomen, en het resultaat van hun nader onderzoek met belangstelling wordt afge wacht. Dit te meer, waar dit onderzoek zonder twijfel een ernstig wetenschappelijk karakter zal dragen". FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. Door het «Administratiekantoor van Aandeelen in vennootschappen en in binnen- en buitenlandsche leeningen, naamlooze vennootschap, gevestigd te Amsterdam," zijn afzonderlijke aldeelingen geopend voor de aandeelen in de volgende maatschap pijen: Deli-maatschappij en Amsterdam- Delicompagnie te Amsterdam, tabaks maatschappij «Arendsburg" te Rotterdam en Deli-Batavia-maatschappij te Batavia, op de aandeelen van welke maatschappijen certificaten aan toonder zullen worden afgegeven, groot nominaal honderd gulden RECHTZAKEN. Voor het gerechtshof te Leeuwarden is een hooger beroep behandeld, ingesteld door den officier van justitie te Winscho ten, van een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij W. B., oud 54 jaren, geboren te Delft, wonende te 's-Hage, koopman, is vrijgesproken ter zake van onbevoegde uitoefening der geneeskunst. Bekl. is, naar hij zegt, een zoon van een Hongaarsch geneesheer vroeger hier te lande bekend als jenever-oliekoopen is bij verschillende doctoren in betrekking geweest en tijdens den Eransch-Duitschen oorlog met dr. Jorritsma mee geweest naar Parijs bij het Roode Kruis. TJit de behandeling der zaak bleek, dat hij verschillende personen in Groninger land bezocht en wanneer hem iemand voorkwam, die aan de maag lijdende was, dan scheen hij dit te kunnen zien en deelde zulks mee. Dat gaf dadelijk eenig vertrouwen. Dan vertelde hij te zijn rei zend geneesheer bij het Roode Kruis en dat hij een uitstekend middel tegen maag kwalen had. Ze moesten koffiegelei met Va pond suiker drinken, en dan had hij een fleschje met wit vocht, en daar moes ten ze 's morgens en 's avonds ter hoogte van de maag mee gewreven worden. Hij vroeg voor zoo'n fleschje f2,25 of f2,50, maar stelde zich ook tevreden als men hem f 1 of f 1,25 gaf. Uit een scheikundig onderzoek is ge bleken, dat de inhoud van zoo'n fleschje bestond uit schapenmelk en eonige drup pels pepermuntoliedat het, inwendig gebruikt, geene geneeskundige kracht be zat tegen maagkwalen en uitwendig ge bruikt evenmin, maar dat liet ook geen kwaad kon. Bekl. bekent de feiten met uitzondering dat hij gezegd heeft te zijn reizend ge neesheer van het Roode Kruis, hij heeft hen gezegd bij het Roode Kruis gereisd te hebben, en hen uitgelegd wat het Roode Kruis is. En daar had hij het middel veel zien gebruiken met het gunstigste gevolg; het helpt bepaald, als men er mee volhoudt. De advocaat-generaal, mr. B. W. N. Servatius, zag in het feit evenwel oplich ting, en vorderde de veroordeeliug van beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde Donderdag de twee personen, die zich vóór acht dagen hadden te verant woorden nopens diefstal van aanzienlijke partijen bloembollen onder Wassenaar, ieder tot eene gevangenisstraf van 4 maanden. - Voor den heer E. A. uit Eindhoven, die door het kantongerecht te Tilburg veroordeeld werd tot f 75 boete, wegens het zonder voldoende reden in werking brengen van eeue noodrem, is door het openbaar ministerie bij de arrond.-recht- bank te Breda na getuigenverhoor vrij spraak gevraagd. LANS- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit den IJpolder: De oogst is hier bijna afgeloopen. De opbrengst is voor alle producten over 't algemeen boven 't middelmatige, van som- toond hebt, zou ik voor u nooit anders geweest zijn dan de geheime agent van een prins, die al zijn luister geput zou hebben in het vertrouwen waarmede hij vereerd wordt; ik zoude voortgegaan zijn met in uwe oogen een eenvou dig edelman te schijnen, don Estevan en niets meer. Het is dringend noodig dat dat wantrouwen in 't vervolg niet meer bij u opkome; daarom zult gij nog het doel verne men dat ik beoog, gij zult de verborgenste mijner geheime gedachten weten I Hier maakte de Spanjaard eene kleine pauze en de sena tor hield zich gereed om in de eerbiedigste stilte naar hem te luisteren. Ik heb p zoo even gezegd dat ik sedert twintig jaren de genoegens der eerzucht gezocht heb om de eerzucht zelve; ik heb de waarheid verraden; ik heb twintig jaren mijns levens besteed om tegelijkertijd eene herinnering uit te wisschen en mijne eerzucht te bevredigen, hernam de hertog van Armada, die wii in 't vervolg voortaan don Es tevan zullen noemen. Een oogenblik heb ik gehoopt dat te midden der beroeringen van een onrustig leven deze herinnering, verzwakt als zij werl, eindelijk geheel zou verdwijnen. Het is dus bijna buiten mijn weten dat, in deze voortdurende kwellingen,de rijkdommen en de eerbetooningen mij zijn komen opzoeken. Ik heb een tweeledig doel: mijne eerzucht te bevredigen, en een dag mijns levens te vergeten. Gunsteling van een prins dien een afgeleefd koning en een zwak kindje enkel van den eersten troon der christenheid scheiden, overladen met eereambten en rijkdom men, hoog genoeg geplaatst om duizenden vijanden te heb ben, al te machtig om er zelfs een enkele van te vreezen, ik heb een oogenblik meenen te triomfeeren; ik heb ge meend tusschen mijne herinneringen en mij een onmeetbaren afstand gesteld te hebben IJdele hoop 1 evenals de horizon waarvan eene heldere en onbewolkte hemel ondanks den verren afstand toelaat met het hloote oog alle omtrekken te volgen, evenzoo vertoonden zich de minste gebeurtenis sen van een noodlottig verleden even klaar voor mijne oogen als vóór den tijd mijner grootheid. Niets verdooft de stem mijns gewetens! voegde de Spanjaard er op somberen toon bij, want, helaas! de bloedende degen van den H. Jacobus was geen ijdel symbool in mijne handen geweest. Wanneer de stem des gewetens niet verstikt wordt, geeft zij aan de eerzucht eene aantrekkelijke bedrijvigheid; dat is de stem die roept: «Vooruit, altijd vooruit!» Don Estevan zweeg, terwijl de senator hem met angsti- gen blik gadesloeg, zoo straalde het gelaat van de Spanjaard van sombere en indrukwekkende waardigheid. Maar waar hoen te gaan vervolgde de Spanjaard, welk doel nog na te jagen? Waarheen dien stroom van werkzaamheid te leiden die nog in mij bruischte? Eindelijk kwam eene gebeurtenis mij nog eenmaal de worsteling en den strijd aanbieden, en ik hoopte, want worstelen, strijden zijn voor mij voorbij. Onze staatkundige beroeringen drongen nog niet tot u door, don Vincente. Europa kan op zijne grondvesten sidderen, zonder dat gij in dezen afgelegen hoek der wereld iets van die schokken bemerktgij hebt dus nog niets ver nomen van hetgeen ik u ga zeggen. Ongeveer twee jaar geleden ontrukte de koning van Spanje die door eene schending der Salische wet door zijne voorouders in het rijk was gekomen, aan zijn broeder don Carlos van Bourbon, aan wien ik geheel verknocht was, de kroon die hij verwachtte en deed aldus de vlam van een burgeroorlog smeulen dien gij later zult zien uitba-sten. De infante Isabella werd tot vermoedelijke erfgename voor den troon van Ferdinand VIII uitgeroepen met uit sluiting van don Carlos, haar oom. Ik beproefde, maar te vergeefs, de doodelijke droefheid voor mijn doorlucktigen beschermer te stillen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2