NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 26 September 1887. No. 1296. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. SpËlT Te beginnen metl Oct. a.s. zullen wij, ten gerieve van patroon en werkman, in Haarl. Dagblad tweemaal per week de gelegen heid openstellen tot gratis aan vrage en aanbieding van werk. Zij, die zonder werk zijn, vervoe gen zfeh derhalve aan de f- deeling Arbeidersbeurs" ten onzen kantorewaar hun naai», woonplaats en beroep in een daartoe bestemd register worden ingeschreven. Heeft nu een patroon een werk man noodig, bijv. een timmer mans- metselaars-schilders- smlds-, broodbakkersknecht enz., dan geeft hij hiervan kennis aan bovengenoemde afdceling en wordt hem, indien de gevraagde persoon in bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor geabonneerden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor nfiet-geahonmeerden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 cent. ue<: directie. STADSNIEUWS. Haarlem, 24 September. Bij de door B. en W. gehouden aanbesteding van de levering van brandt4offen voor eeüige gemeente- inrichtingen tot uit. Juni 1888 zijn laagste inschrijvers: voor Ruhr- schaalkolen (enkel stukken) J. T. Perquin Zonen te VGravenhage en Haarlem, voor 749/io c. en voor 729/io c. per 100 KG.; Ruhr gezeefde kolen, dezelfden voor 739/io c. per 100 KG.; grove cokes, ingen.-dir. der gasfabriek, voor 39 c., en ge klopte cokes voor 44 c. per HL.; korte turf J. Schwegler, voor 45 c. per dubb. HL. en lange dito J. T. Perquin Zonen, voor 24 c. per dubb. HL. Uitspraak 29 Sept. De heer dr.B.Tidemau, van 1862 1878 predikant bij de Remonstrant- sche gemeente te Hoorn en sedert laatstgemeld jaar hier werkzaam, gedenkt a. s. Woensdag zijne 25 jarige ambtsvervulling. Bij zijne gemeentenaren is de heer Tideman zeer gezien en zijne ijver voor de hem toevertrouwde belan gen bleek onlangs nog zeer duide lijk nit zijne bemoeiingen tot het verkrijgen van een nieuw kerkge bouw alhier. Dien dag zullen zeker velen niet onopgemerkt laten voor bijgaan. Bij het garnizoen alhier is inge deeld de bij het 4e regiment inf. benoemde kapitein A. van Doveren. Mej. W. N. Zwart te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school alhier. Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt zal de Holl.-Spoorweg- Maatschappij den 27en September een goedkoopen trein heen en terug laten loopen van Amsterdam en Haarlem naar Rotterdam en V-Hage. Aan de Gasfabriek alhier is thans een gashamer in werking te zien, gelijk aan dien op de tentoonstel ling van gastoestellen te VGraven hage. De hamer is vervaardigd in de fabriek van ffRobson's» Patent en slaat bii een voet hoogte een maximum-gewicht van 150 kilogr., hetgeen in eene minuut honderd- tienmalen kan herhaald worden. Dit werktuig kan met het grootste ge mak behandeld worden. Vrijdagavond omstreeks 91/s ure is door het springen van een petro leum lamp begin van brand omstaan op de 3e verdieping van perceel Janstraat no. 87, bewoond door den heer D. Bakker. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en is door de bewoners en de politie, de laatste met haar slangen wagen, onder toe zicht van de brandweer gebluscht. Eeüig huisraad ging verloren. Z. M. de Koning heeft, met in gang van 5 Oct. a. s., herbenoemd tot burgemeester van Bloemendaal den heer J. W. A. Immink, tevens se cretaris dier gemeente. Aan de Donderdag te Hoofddorp gehouden barddraverij van paarden van zessen kiaar namen zeven paar den deel. De prijs werd behaald door Wilhelm, van H. v. Haren te Ams terdam, pikeur H. C. v. d. Akker; de premie door Lena, van II. Da- lenberg te Alkmaar, pikeur H. Da- lenberg. Ook de overige volksspelen zijn naar genoegen afgeloopen. De vereenigiDg ter bevordering van de belangen van de Haarlem mermeer heeft in hare jongste ver gadering te Hoofddorp tot kandida ten voor hoofdingeland van den Haarlemmermeerpolder gesteld: D. Knibbe, landbouwer te Haarlemmer meerpolder en R. W. J. C. van de Wall Bake. LETTEREN EN KUNST. Ernst Possart zal de reeks zijner voor stellingen te Amsterdam den len October openen met //De Bloedbruiloft". Verder zal hij o. a. spelen //Richard III", //Hen drik IV" (Possart als Falstaff) .beiden van Shakespeare, en Manfred voordragen met begeleiding van koor en orkest. Overigens staan nog op het repertoire z/Das Faillissement" van Björnson, //Bie- gen oder Brechen" van Wickert en Michel Perrin. Possart blijft de maand October in Nederland en vertrekt daarna naar de Vereenigde Staten. Het getal der voor stellingen te Amsterdam zal twaalf bedra gen. De Dordtsche afdeeling van //Toon kunst" zal in December uitvoeren een nieuw werk van den heer H. Vink, //Der Triumph der Liebe", waaraan de compo nist op het oogeublik de laatste hand legt, en «Der Tuuciier" van W. Kes, beiden voor koor en orkest. Dezer dagen is de lijvige catalogus verschenen van het aan de Amsterdamsche universiteits-bibliotheekgeschonken belang rijk gedeelte der buekerij van wijlen den minister van Staat, mr. M. H. Godefroi. Zooals in de voorrede door den biblio thecaris, den heer Rogge, herinnerd wordt, heeft reeds in 1882, kort na het overlij den van den heer Gr., zijne weduwe, mevr. Godefroi, door tusschenkomst van prof. T. M. C. Asser, de rijke verzameling aan onze bibliotheek ten geschenke aange boden. Bij de samenstelling van den cata logus is gebruik gemaakt van een inven taris door den heer W. van Erkelens be werkt terwijl de heer mr. 0. Bake zijne hulp heeft verleend voor de iudeeling en schikking der titels. Tot redacteur van //do Kampioen", orgaan van den Algemeenen Nederland- schen Wieliu derbond, is benoemd de heer Edo J. Bergsma, te Grouw. LEGER iti VLOOT. Ten einde niet te beletten, dat miliciens der lichting van 1882 zich nu reeds kun nen verbinden als plaatsvervanger voor de lichting van 1888, zijn de korpscommau- danten door den minister van Oorlog ge machtigd, aan iederen militiepiichtige van 1882, die daarvoor naar hunne meening in aanmerking komt, op zijne aanvrage eene schriftelijke verklaring af te geven, inhou dende, dat zijn tot op de dagteekening der verklaring gevolgd gedrag van dien aard is geweest, dat hem deswege bij zijn ont slag uit den dienst het bewijs van goed gedrag niet geweigerd zou worden. Met het bevel over het detachement van het le reg. inf. uit Leeuwarden te Veenliuizen zal 1 October worden belast de 2e luit. A. Beek, ter vervanging van don 2e luitenant G. F. Brantsma, die op dezen datum naar Leeuwarden terugkeert. De luit. t/z. 2e kl. E. E. Diillemond en de adelborst le kl. A. Pieren, respect, dienende aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschepen //Admiraal van Wassenaer" en "Anna Paulowna", worden met 1 Oc tober a. s. op non-activiteit gesteld, en ver vangen door de luits. t. z. 2e kl. C. Beels en W. Houwing. De le luit. adjud. Blanken, van het 5e bat. reg. grenadiers en jagers, wordt met 1 October a. s. onder dankbetuiging voor zijne diensten, ontheven van het geven van onderwijs op den cursus en de voor bereidende school, en vervangen door den len luit. adjud. De Ronde, van het 4e bat. Z. M. heeft don kapt. bij het korps mariniers J. A. H. Jockin, met ingang van 1 Oct., op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den generaal-majoor A. J. W. van der Schrieck, comm. der 3e div. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen be paald op f2700 's jaars, en aan genoem den opperofficier 's Konings dank betuigd voor de goede diensten, door hem gedu rende zijne veeljarige militaire loopbaan bewezen. Voor de verkiezing van 6 leden der directie van de weduwen- en wezenkas voor de officieren der landmacht zijn door den minister van Oorlog aanbevolen; de gep. majoor der cavalerie A. C. Saouck- aert van Schauburg, de kapt. A. Jentink van het korps genietroepen, de gep. kapt. der art. P. van der Burg, de kapitein B. Z. van Tuinen, van het 7e regiment inf., de le luit. A. L. de Blauw, van het 5e regiment inf. en de le luit.-kwartiermees- ter F. C. Broeksma van het 8 reg. iuf. De eerste drie zijn aftredende leden. Z. M. heeft aan mr. R. W. D. Hey- ligers, op verzoek, eervol ontslag verleend als auditeur-militair in het le mil. arrond., standplaats 's-Gravenhage, met dankbetui ging voor de door heui in verschillende betrekkingen bewezen diensten, en benoemd tot auditeur-mil. in het le mil. arrond. mr. C. P. D. Pape, te 's-Gravenhage. ÖMDERWIJS. Sollicitanten naar de betrekking van adsistent bij de medische kliniek aan de Rijks-Universiteit te Utrecht (f1000) worden uitgeuoodigd zich te wenden tot den minister van Staat, minister van Bin- neulandsche Zaken bij een op zegel ge schreven adres, dat vóór 15 Oct. bij den secretaris van curatoren, den heer Baert, moet worden ingeleverd. Voor het in de maand Oct. te Leeu warden te houden examen voor de akte als onderwijzer hebben zich aangemeld 123 mannelijke en 26 vrouwelijke adspi- ranten. WEEZEN EN ARMENZORG. Ten behoeve van de nagelaten betrek kingen, weduwen en weezen van de ver ongelukte visschers te Egmond aan Zee, is bij de commissie aldaar tot heden ont vangen een bedrag van ongeveer f1600. Hoe dankbaar de commissie ook voor die betoonde weldadigheid is, zoo is dit bedrag toch nog verre van voldoende om eenigs- zins voor eenigen tijd in de bestaande behoeften te voorzien. Een vernieuwd beroep op hunne wel dadigheid zal tot de goedgezinden in den lande worden gedaan; moge het niet te vergeefs zijn 151 N N li N L A N I). Z. M. heeft benoemd; met ingang van 28 Sept. tot burgemeester van Heliendoorn A. J. Ninaber, secretaris dier gemeente; met ingang van 29 Sept. tot burgemeester van Maurik A. Verbrugh Rz.met ingang van 1 Oct., tot burgemeester van Pijnaker en van Nootdorp jhr. J. L. Hesselt van Dinter. secr. dier gemeenten; met ingang van 5 Oct., tot burgemeester van Haas trecht en van Vlist D. A. Dupper, secr. dier gemeenten. Z. M. heeft benoemd tot hoofd commies ter directie der rijks-postspaar bank te Amsterdam, H. M. Tatum Zubli, thans commies bij dc genoemde directie. De gewone audiëntie van den min. van Justitie zal op Dinsdag 27 Sept. a.s. niet plaats hebben. De minister van Financiën maakt bekend, dat in den loop der maand April van het jaar 1888 het iu art. 2 van het kon. besl. van 7 Juni 1856 no. 80 (Bijv. Staatsblad 1S56 no. 125), bepaalde ver gelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden openge steld. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiter lijk op den len Februari e. k. het bij art. 4 van voormeld besluit bedoelde ver zoekschrift indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.y. H. M. de Koningin gaf Donder dagnamiddag te 5 ureneenigeaudién- tien. H. M. ontviDg o. a. jhr. De FBÏIILLBTO ST. 37) XI« HOOFDSTUK. Waarin bewezen woedt dat tbagaduros werkelijk in vervoering is. Ouder de vertroostingen die ik hem aanbood, onder de plannen die ik hem voorstelde, vertoonde zich eensklaps eens een reusachtig plan aan mijne verbeelding; dit plan zou mij een uitgestrekt veld aaubieden om gevaren te trot- seereu, bijna onoverkomelijke moeilijkheden te overwinnen daarom was ik er mee ingenomen. Ik droomde voor mijn meester een even schoon, even uitgestrekt koninkrijk te veroveren als dat hetwelk hij verloor; ik droomde, hem een der schoonste sieraden der trans-atlantische kroon weer te geven, die zijne voorvaderen zoo roemvol gedragen hadden. Ik wilde een troon verove ren, en eenmaal dien troon veroverd, droomde ik, ik, twin tig jaar geleden een onbekend edelman, thans verzadigd van eerbetooningen en rijkdommen, er de gift van te maken voor den van de Spaansche monarchie uitgesloten erfge naam. Zult gij thans gelooven, voegde hij er met dien tevreden glimlach van een gerusten trots bij, zult gij thans gelooven, dat don Estevan de Arechiza aan anderen, zonder er spijt over te gevoelen, de schatten van bekoorlijkheden, de benijde rijkdommen der dochter van een Mexikaanschen haciendero kan verspillen? De Amerikaansche senator met zijne bekrompen inzich ten, met zijne egoïstische plannen, was vernietigd, verplet terd door de vermetele taal van den onbuigzamen Euro peaan, zoowel als door dit reusachtige plan en kon zich niet weerhouden eerbiedig de hand des Spanjaards te druk ken, die deze hem trotsch toestak, en uit te roepen: Och 1 signor don Eitevan, gij zult mij toestaan u voortaan dezen eenvondigen titel te geven, ik ben be schaamd over mijn wantrouwen, en, voor het geluk dat gij mij aanbiedt, voor het vooruitzicht dat gij voor mijne oogeu opent, behooren u mijn leven, mijn hart, maar Nog eenig wantrouwen? zeide don Estevan glim lachend. Neen maar een zekere vrees. Hebt gij dien jongen man opgemerkt dien het toeval ons heeft doen ontmoeten? Een geheim voorgevoel waarschuwt mij dat dona Rosarita misschien op hem verliefd is; hij is jong, hij is schoon en zij schijnen elkander reeds langer te kennen. Hoe? viel don Estevan hem in de rede, die jonge in lompen gehulde man maakt u ongerust? Ik beken zulks volmondig, zeide de senator, ik heb mij niet kunnen beletten te zien hoe somtijds de oogen van dona Rosarita op eene geheel vreemdsoortige manier op hem gevest'gd waren. Stel u gerust; door don Augustiu weet ik stellig dat het hart zijner dochter vrij is van elke genegenheid en dat hare ijdelheid behagen vindt in 't denkbeeld voor echtge noot te nemen een jongen snaak, die al den trots van e::n Castiliaansch bedelaar schijnt te hebben; hij zal bewaakt worden en hij zal voor ons een zwakke hinderpaal zijn, die gemakkelijk weg te ruimen is, veronderstellende dat hij de onbeschaamdheid hebben zou zijne wenschen zoo ver uit te strekken. Terwijl hij deze woorden sprak, scheen don Estevan's gelaat eene zekere bezorgdheid uit te drukken, en hij kon niet nalaten er bij te voegen: -Ik heb 'teveneens opgemerkt. Eene zonderlinge gelij kenis heeft bij mij de bron van zeer veel smarten weder geopendmaar denken wij niet meer aan hersen schimmige vrees en laat mij u eens duidelijker verklaren dan ik tot nu toe gedaan heb, het doel waarnaar ik streef onze middelen tot handelen, hetgeen ik van u verwacht op den weg waarop gij u waagt, en de gunsten die eene door luchtige en machtige hand op u, als zij zich opent, kan uit storten. Gij ziet ongetwijfeld noch niet, signor Tragaduros, noch op welke hulp ik kan rekenen, noch welk rijk ik wil veroveren Ik beken zulks, antwoordde Tragaduros. De provincie, die ik voor mijn meester en nw toekom- stigen souverein in een koninkrijk wil veranderen, dat is Sonora.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1