NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. W Bericht. De Goudvalles. 5 e Jaargang. Donderdag 29 September 1887. No. 1299. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Van het feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt a f0,30 afdrukken te bekomen van betgeen tot dusver is ver sobenen. DE DIRECTIE. §35§1? Te beginnen met 1 Oefa.s. zullen wij, ten gerieve van patroon en werkman, in Blaar!. Pagblad tweemaal per week «1e gelegen heid openstellen tot gratis aan vrage en aanbieding van werk. SEïj, die zonder werk zijn, vervoe gen zich derhalve aan de deefing Arbeidersbenrs" ten onzen kantorewaar hun naam, woonplaats en beroep in een daartoe bestemd regisfer worden ingeschreven. fiSecft nu een patroon een werk man noodfig, bijv. een timmer mans- metselaars-schilders- smids-, broodbnkkersknecht enz., dan geeft hij hiervan kennis aan bovengenoemde afdeel!ng en wordt hem, indien de gevraagde persoon in bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor geabonneerden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor niet-geabonneerden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 eent. DE IHBtth'CTIflC. STADSNIEUWS. Haarlem, 28 September. Door Burgemeester en Wethou ders alhier ie aan J. J. Rooijers Jr., op verzoek eervol ontslag verleend als le luitenant bij bet korps braud- blusschers, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen dienst en. Voorts zijn benoemd tot le lui tenant bij dat korps G. Boogaard, thans 2e luit.tot 2e luitenant E. J. Pons en P. van Brederode, thans sergeanten-majoor tot sergeanten - majoor H. van Hemert en H. J. Bronkhorst en tot sergeanten G. Verpoorten en W. Engelgeer, thans vrijwilligere. Met 1 October a. s. treedt hier ter stede van gemeentewegen een brandschel en daaraan verbonden telefoon - inrich ting in werking. Het doel daarvan is om, ingeval van brand, langs electrischen weg politie en brandweer te kunnen waar schuwen. Te dien einde zijn aan het hoofdbureau en de hulpbureau's van politie alsmede bij alle brandmeesters telefonen en brand schellen geplaatst. Bij het uitbreken van brand, zoowel over dag als des nachts, moet daarvan terstond door tussclien- komst van particulieren die telefonisch verbonden zijn, of door den brandmeester of het politie-bureau van de wijk, waar de brand is per telefoon kennis ge geven worden aan het centraal-bureau der telefoon-maatschappij, dat daarop onmid dellijk alle verbonden politieposten en den staf der brandweer waarschuwt, welke daardoor in staat worden gesteld terstond de noodige maatregelen te nemen. Oordeelt nu de staf der brandweer dat de brand te grooteu omvang heeft, dan laat hij, door tusschenkomst van het cen traal-bureau der telefoon-mpij, de ver schillende brandmeesters en bij nacht ook den torenwachter waarschuwen welke laatste alsdan de klok kan luiden om de geheele brandweer op te roepen. Indien echter de torenwachter, voor hij gewaarschuwd wordt, een uitslaanden brand ziet, zal hij de klok doen luiden, na alvo rens den koster der Groote Kerk op de hoogte te hebben gesteld van de plaats waar de brand is; de koster geeft daarvan weder door middel van brandschel en tele foon aan de politie-bureau's en brand meesters kennis. Aan ieder huis, waar zich een brandschel bevindt, zal buiten, op duidelijk zichtbare wijze een bordje worden geplaatst met het opschrift //brandschel", zoodat ieder particulier den brandmeester van zijn wijk kan waarschuwen, die daar van oogenblikkelijk de politie en den staf, door middel van het bij hem geplaatste toestel, verwittigt. Wij deelen deze bizonderheden voorloo- pig mede; eene volledige instructie voor de bediening der brandschellen en daaraan verbonden telefonen is nog bij het ge meentebestuur in bewerking. Bovenomschreven inrichting zal onge twijfeld der brandweer uitmuntende dien sten kunnen bewijzen. Door de snelheid waarmede den betrokken autoriteiten thans kan worden medegedeeld dat er brand is en tevens, per telefoon, op welke plaats, zal er spoedig en met juistheid kunnen worden opgetreden, terwijl tevens met het minstinogelijke alarm oogenblikkelijk hulp kan worden geboden en liet brandgevaar daardoor tot den kleinsten omvang wordt teruggebracht. Wij betwijfelen dan ook niet cf deze nieuwe inrichting zal in de praktijk uitstekende resultaten opleveren. Bij Z. M. besluit is herbenoemd tot k an ton rechter-pl aats ver v auger in het kanton Haarlem mr. A. Kist, alhier. Gedurende dezen winter zullen door den heer Joh, Steenman, violist alhier, in de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging» op Zondagen, van 2 tot31/3u. 4 matinées musicales wor den gegeven met afwisselende mede werking van den heer J. J. Rogmans, concertzanger te Amsterdam, mej. Nanny de Roever, concert-zangeres te Amsterdam, den heer L. Schlegel pianist alhier, den heer G. A. Michel- ser; pianist te Amsterdam en mej. E. Bastiaane, pianiste alhier. Aan gepensioneerden wordt be richt dat het kantoor van den betaal meester te Amsterdam, van den 17en Oct. a. s. af, voorloopig is verplaatst naar het Walenpleintje, O. Z. Ach terburgwal, bij de Hoogstraat aldaar. Zaterdag a. s. zal te Hoofddorp in school no. 4 gehoudeu worden het tweede of mondelinge gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofd vau school no. 2 te Haar lemmermeer. Zondag hield «Fioralia» te Umui- den, in de openbare lagere school, eene tentoonstelling vau bloemen. Merkwaardig was het zeker, dat bijna niet ééu plautje met een bloempje prijkte. Sedert eenige dagen worden te Hillegoiu vermist drie coupons, t, w. 31ste coupon dato 1 Oct. 1887. 100 Pd. Rusland 1872 no. 061675, een als voorgaande no. 039177, en 48ste coupon dd- 1 Oct. 1887, 500 lire sectie B. Zuid-Italiaansche Spoor no. 200864 en no. 233857, waarvan opsporing en inbeslagneming worden verzocht. LETTEREN £N KUNST. Te Berlijn is bij Kroll opgetreden de lljarige pianiste Pauline Ellice. Haar pro gramma omvatte o. a. Beethoven's C moll concert, Bach-Liszt Puga A moll, Caprice esp;ignole (Moszkovvski), Schumann's D dur No vel lette, een Pautaisie van Liszt en Weber's Polacca. Zij speelt alles uit het hoofd, met verbazende vaardigheid en met voor haar jaren veel uitdrukking, zegt Gnmbert. Paul Bocage, de bekende medewer ker van Alexandre Dumas en Octave Peuillet, is op vijf-en-zestigjarigen leeftijd te Parijs gestorven. Inhoud//Portefeuille" 9de jaarg. No. 26: A. C. Kreeft (met portretten). J. G. H. Mann, Nieuwe Muziek. Uitgaven van oude Nederlandsche liederen. Het 20ste Taal- en Letterkundig Congres. Het gedenkteeken voor Mevr. Bosboom- Toussaint. J. G., Het biographisch Woordenboek der Noord- en Zuidnederl. Letterkunde. H. N., Een Kasteel in Ierland, door Annie Keans. Veiling bij E. J. Brill te Leiden. J. Maris, De oude molen bij Leiden, met heliogravure naar eene photographic uit Schalekamp's Galerie Moderne. Een Engelsche vrouw over Holland. Dr. E. Epkama, Een nieuwe novelle van Salvatore Parina. H. Th. Boelen, Het inwijdingsfeest van den nieuwen Schouwburg te Rotterdam. Iiet tooneel in de Hoofdstad (Macbeth, Don Cesar en Blauwbaard). De heer Mossel, de bekwame cellist van het philharmonisch orkest te 's Hage, ontving Zondagavond na de uitvoering van een solouummer, een fraaien krans van gouden lauwer-bladeren, waaraan, behalve linten van de nationale kleureu, een pakje was bevestigd, een pracktigen gouden zegel ring bevattend. LEGER EN VLOOT. De 2e luitenant P. E. Pichal, van het 3de reg. vestingartillerie, is opgetreden als garnizoens-commandant te Loevestein en Woudrichem. De officieren van gezondheid 2e kl. van het O.-I. leger A. JSalin en A. D. Valk zullen aanschrijving ontvangen zich vóór of op 26 November naar Java in te schepen. De Ie luit. der inf. G. A. Hansen van het O.-I. leger, gedetacheerd geweest bij de 2de afdeeling der krijgsschool, zal 22 October per stoomschip //Utrecht" naar Indië terugkeeren. De le luitenant van Delft is op zijn verzoek eervol ontheven van zijne betrek king als wetenschappelijk onderwijzer bij den cursus van het 2e reg. iuf. te Maas tricht, en vervangen door den lsten luit. 01 ré van dat wapen. De le luitenant J. J. P. Slinkers, die met 1 November van de rijschool te Amersfoort naar zijn korps terugkeert, wordt ingedeeld bij de 4e batterij van het 2e regiment veldartillerie, te 's Hage in garnizoen. De scheepsbouwkundige ingenieur 2e kl. Koning wordt gedetacheerd bij den inspecteur van stoomvaartdienst aan het departement van marine, ter vervanging van den luitenant ter zee le kl. Kroef, die den dienst verlaat met pensioen. Aan boord van de vaartuigen van het gepantserd materieel zal binnenkort eene belangrijke vermeerdering plaats heb ben van het aantal suelvurende revolver kanonnen van 8.7 cM. om deze vaartuigen in staat te stellen, den aanval van torpe dobooten beter te kunnen afweren. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de ouderofficieren van de hoofdcursussen, die dit jaar worden toe gelaten tot het officiers-examen, na afloop van het officiers-examen in het genot zul len worden gesteld van eene maand verlof. Na terugkeer daarvan zullen zij, bij het korps waartoe zij behooren, aan alle oefe ningen en diensten moeten deelnemen. Tot laatstgemeld doel zullen de vier onderofficieren van het vaste kader van het instr.-bat. te Kampen, die aan be doeld examen deelnamen, bij een der reg. inf. worden gedetacheerd, en wel, de serg. Gerritsen, bij het 5e reg. te Delft; Van de Moer, bij het 4e reg. te Haarlem en De Jongh en Spruyt bij het 7e reg. te Amsterdam. De officier van gezondheid 2e kl. P. C. J. van Brero, bestemd voor den militairen geneesk. dienst in Oost-Indië, te Utrecht met verlof, is aangewezen om voor of op 19 November a. s. met een stoomschip van de Maatschappij //Neder land" of van de Rotterdamscke //Lloyd" zijne bestemming te volgen. Bij kon. besluit is Zr. Ms. adjudant in buitengew. dienst, de gepens. luit.-Ge- neraal van liet leger in Nederl.-Indië IC. van der Heyden, met ingang van 19 Eebr. 1888, benoemd tot commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bron beek. ONDERWIJS. Vergelijkend overzicht van den uitslag der examens voor hoofdonderwijzer (art. 56£) onder de wet van 1878: 1881 geëxamineerd 198, geslaagd 79 1882 509 169 1883 777 213 1884 901 295 1885 1205 372 1886 1214 374 1887 1231 327 Volgens art. 10 der verordening tot regeling van de universiteit te Amsterdam kunnen zes beurzen van gemeentewege worden verleend, ieder van f 800, ter on dersteuning van onvermogende studenten van buitengewonen aanleg. De beurzen worden toegekend door burgemeesters en wethouders, curatoren gehoord. Dit jaar is eene zoodanige beurs beschikbaar voor een student in de godgeleerdheid, en be langhebbenden worden uitgenood igd zich bij verzoekschrift op zegel te richten tot burg. en weth. van Amsterdam voor of op 15 Oct. WEEZEN EN ARMENZORG. Uit het derde jaarverslag der vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzin nigen en zenuwlijders over het jaar 1886 40) Xlle HOOFDSTUK. De verraderlijke overval. Het onweder broeide, zooals men ziet, boven het hoofd van Tiburcio; maar bet zou nog erger worden. Een hevige slag op de deur kwam deze boosaardige vergadering on derbreken. Cuchillo ging openmaken en bracht in de gemeenschap pelijke kamer een man, dien zij herkenden als behoorende tot het dienstdoend personeel van don Estevan. Hij kwam Cuchillo verwittigen dat zijn meester hem in den tuin wachtte. Dit voorval deed de beraadslaging over de mid delen van uitvoering die de drie medeplichtigen tegen een enkel persoon meenden te moeten gebruiken, uitstellen tot den terugkeer van dezen laatsten. Cuchillo stond op en ver gezelde den bediende naar don Estevan. Hij bracht Cuchillo naar eene laan van grenaatboomen waarin een man, in zijn mantel gewikkeld, langzaam op en neer wandelde. Bij het schijnsel der maan, die door het gebladerte drong, scheen het gelaat vau den Sponjaard het masker van trot- sche ongevoeligheid dat gewoonlijk het onstuimige zijner gedachten verborg, weer aangenomen te hebben. Op het geluid der schreden van Cuchillo, die naderde, met een woest gelaat, het oog flikkerend van het vuur der wraak, brak don Estevan zijne overpeinzingen af. Ware Cuchillo niet zoozeer met zijn eigen gedachten bezig geweest, dan zou hij bij zijne aankomst hebben kun nen zien hoe op het gelaat van den Spanjaard eene spot tende uitdrukking lag. Gij hebt mij doen ontbieden? zeide hij tot don Estevan. Gij kunt u, naar ik geloof, slechts verheugen over mijne tot nu toe in acht genomen bescheidenheid. Ik heb u genoegzaam tijd gelaten om dien jongen man.... den zoon vau Marcos... gij weet wel wat ik zeggen wil, te door gronden. Welnu! gij hebt zeker tot op den bodem van zijn hart gelezen, gij zult hem nu wel van top tot teen kennen, gij wiens scherpzinnigheid even moeilijk kan talen als uw geweten, dat zich zoo spoedig verontrust. Onder den indruk der bittere woorden van den Span jaard, die de wonden zijner eigenliefde nog meer openreten, begon Cuchillo zich minder goed op zijn gemak te bevin den. Men heeft reeds gezien dat hij getracht had bij Are- chiza vermoedens tegen Tiburcio op te wekken, door hem te doen vreezen dat deze aan het sterfbed zijner pleegmoe der de eene of andere onthulling had ontvangen; toen kon hij alleen op zich zeiven rekenen om zich vau hem te ont doen, en zijne arglistigheid deed hem een bondgenoot zoe ken. Maar thans nu hij verzekerd was van de medeplich tigheid der twee bandieten, meende hij dat het met zijne waardigheid overeenkwam de tegenovergestelde oorzaak te pleiten en den Spanjaard te doen gelooven dat een jonge- ïiug zooals Tiburcio hem geen handen vol werk leverde. Welnu! wat hebt gij vernomen? vervolgde don Estevan. Niets, hernam Cuchillo. Niets! herhaalde de Spanjaard. Dat is te zeggen dat de jonge man mij niets kon leeren, daar hij zelf niets weet. Zijn hart heeft geen ge heimen voor mij. Wat! hij vermoedt het bestaan der «Goudval lei» niet? Net zoo min als de plaats van het aardsch paradijs, antwoordde Cuchillo onbeschaamd. Eu wat komt hij op de hacienda doeD; want hij was op den weg die er heenleidt en hij ging er ongetwijfeld met eenig doel heen? Hij ging don Augustin zijne diensten als herder aan bieden. Men ziet werkelijk dat gij zijn vertrouwen gewon nen hebt. Ik vlei er mij mee, mijne scherpzinnigheid.... Staat gelijk met uw geweten, zeide de Spanjaard ernstig. Cuchillo maakte eene buiging. - Ed, vervolgde Arechiza, - op een langen weg zooals die, welken gij samen afgelegd hebt, praat men, wanneer men zooveel vertrouwen inboezemt zooals deze

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1