en 1887 blijkt, dat liet kapitaal f10144, HVs bedraagt. De leden en begunstigers brach ten f10850 bijeen, terwijl hun aantal klom van 2156 tot 2897 en het bedrag der contributiën van 5500 tot f6861.35. B I N IV15IV L N I). Bij kon. besl. zijn herbenoemd tot kan- tonr.-plaatsvervangers in het kanton Hulst H. A. A. barou Collot d'Escury en L. J. M. van Waesber^he; in het kanton Maas tricht mr. J. J. Jesse; in het kanton Beet- sterzwaag M. N. Wijtin het kanton Leiden mr. H. L. A. Obreen; in het kanton Amsterdam no. 3, mr. J. W. Eoest; Bij kou. besl. is ben. tot substit.-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-IJertogenbosch mr. J. H. van Meurs, thans griffier bij het kantongerecht te Medemblik. Bij kon. besl. is benoemd tot not. binnen het arr. Assen, ter staudpl. de gemeente Vries, H. L. Sijpkens, candid.-not. te Woudenberg. Bij kon. besl. is, met ingang van 1 Oct. 1887, aan J. M. Grispen, op zijn verz. eerv. ontslag verleend als burgemeester van Neeritter. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) HH. MM. de Koning en Koningin vertrokken heden met een extra- trein te 9 uren uit den Haag en arriveerden te 11 uren op Het Loo. H. K. H. de Prinses Von Wied vereerde Dinsdag het depót der Vrou- wenvereeniging «Arbeid Adelt» te 7s Hage met een bezoek en deed er aanzienlijke inkoopen. De vorstelijke familie Von Wied keert a. s. Donderdag den 29eu uit 7s Hage naar Neuwied terug. Het adres van antwoord der Tweede Kamer op de Troonrede is Dinsdagmiddag door de daartoe be noemde commissie aan Z. M. ten paleize aangeboden. Uit Veeudam wordt gemeld, dat baron De Vos van Steen wijk zich weder candidaat heeft gesteld voor de Tweede Kamer. Te Huisen (Gelderland) kwam dezer dagen de heer Kovisky, afge vaardigde der Russische regeering, belast met eene studie over de Ne- derlandsche tabaks-cultuur. Na ver schillende tabaksplantages bezocht te hebben, nam hij de koninklijke sigarenfabriek «Insulinde» in oogen- schouw en onderzocht de fabricage in al hare bijzonderheden. De broederschap van candi- daat-notarissen in Nederland hield Maandag te VHage hare jaarlijksche algemeene vergadering, die door ruim 60 leden werd bijgewoond. De verschillende ter tafel gebrachte voorstellen lokten veel discussie uit maar de meeste werden verworpen. In plaats vau de aftredende leden van het hoofdbestuur mr. Achter berg te 's-Hage, die zich niet her kiesbaar stelde, en den tot notaris benoemden heer W. Krabbendam te Amsterdam, die niet herkiesbaar was, werden bij herstemming geko zen de heeren H. W. J. Sannes te Hoorn en J. J. Smith te Amsterdam, die hunne benoeming aannamen, terwijl de heer Sannes werd be noemd tot voorzitter van het hoofd bestuur. In de Maandag te ?s-Hage gehouden vergadering van de Vereeniging voor Handel en Nij verheid, heeft men over de vereeni ging «Éigen Hulp» aldaar spreken de, verklaard, dat men, alhoewel het recht van bestaan dier vereeniging niet willende ontkennen of betwisten, grieven had tegen het zich aanslui ten bij dat lichaam van de aan zienlijken en vermogenden, in strijd met het oorspronkelijke denkbeeld, waaruit de oprichting rijpte, name lijk dat het zou zijn eene vereeni ging, bestemd om den kleinen amb tenaarsstand tegemoet te komen in den strijd om het bestaan. De Gemeenteraad van Delft heeft besloten tot invoering van eene hondenbelasting. De gemeenteraad van Gro ningen heeft met 14 tegen 13 stem men besloten geen progressieven hoofdelijken omslag in te voeren. Als een staaltje van werk zaamheid op hoogen leeftijd deelt de N. B. C. mede dat de gemeente secretaris te Breda, de heer L. D. G. Teychiné, een ruim tachtigjarige grijsaard, zelf de begrooting dezer gemeente bewerkt, niettegenstaande hij, wegens ongesteldheid, reeds eenige achtereenvolgende keeren niet ter raadszitting aanwezig was. De ijverige secretaris heeft reeds meer dan zestig dienstjaren in de gemeente, en zoo hij niet, wat ech ter zijn plan is, vóór Maart van het volgend jaar pensioen aanvraagt, zal het in die maand veertig jaren zijn, dat hij als gemeente-secretaris werkzaam is. Het Nutsdepartement te Zalt- bommel heeft aan den jeugdigen G. A. Gulden een fraaie zilveren medaille uitgereikt wegens de met levensgevaar volbrachte redding van twee personen, op 12 April, uit de rivier de Waal. Voor deze daad werd Gulden reeds met eene koninklijke onderscheiding beloond. De directeur van de zwem en badinrichting «De Amstel» te Amsterdam is voornemens eene roei- vereeniging voor dames op te rich ten, of eene combinatie van dames in de gelegenheid te stellen zelve eene vereeniging te stichten. De Maandag te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Stoomvaart maatschappij Java was belegd met het doel, een formeel besluit te ne men ten aanzien der ontbinding van deze Maatschappij, waartoe reeds in beginsel besloten was in de verga dering, waarin de verkoop der stoom schepen Soenda en Koningin Emma aan de stoomvaartmaatschappij Ne derland werd goedgekeurd. Zonder discussie werd thans het besluit tot ontbinding bij acclamatie aangeno men, nadat medegedeeld was, dat de uitkeering van f10 per aandeel, aan de aandeelhouders bij de liqui datie toegestaan, van Vrijdag a. s. af betaalbaar zal worden gesteld. Een jong meisje, dat op den Kloveniersburgwal te Amsterdam peren ventte, werd door een voor bijgaande vigelante aangegrepen en zoo overreden, dat de ongelukkige dood naar het gasthuis werd ge bracht. Tegen den koetsier van het rijtuig is door de politie proces verbaal opgemaakt. De gedenkdag van Alkmaar's ontzet (8 October 1573) zal dit jaar, dank zij het loffelijk streven der Alkmaarsche ontzetvereeniging, op eigenaardige wijze herdacht worden. Zij zal namelijk een volksavond organiseeren, waarop door leerlingen van drie openbare scholen en der Christelijk-nationale school ten ge- hoore gebracht zullen worden de Kinder-cantate«De waereld in!» vau J. de Geyter, benevens ver schillende vaderlandsche liederen, o. a. ook die, door het kinderkoor in April jl. op den Dam te Amster dam gezongen, ter eere der konink lijke familie. Het een en ander met welwillende medewerking van het muziekgezelschap «Concordia» en andere krachten. Te Alkmaar had een vijftien jarige jongen het ongeluk zich met een pennemes aan de hand te ver wonden en legde toen op aanraden zijner makkers een compres van.... tabak op de wond. Na twee dagen ververschte de jongen het verband maar gebruikte toen natte tabak. De gevolgen van dit zonderlinge me dicament waren dat hand en arm van den knaap geducht opzwollen en hij binnen korten tijd een lijk was, waarschijnlijk tengevolge van bloedvergiftiging In hoeverre aan dit laatste valt te denken zal uit het onderzoek van den dokter moe ten blijken. Te West-Graftdijk is door een zwaarbeladen houtwagen een kind overreden van G. Visser. Hoewel het knaapje ernstig gewond werd, neemt hij voortdurend in beter schap toe. Dezer dagen werd van IJmui- den een militair naar den Helder overgebracht, om er zijn straftijd vau 14 dagen te ondergaan. Behalve de reiskosten van twee personen de soldaat en zijn geleider kost dit nog 60 cents, een extraatje voor den geleider. En op andere wijze zuinigt men bij het leger letterlijk één cent uit. Door een schipper te De-Cocks- dorp op Tessel is uit zee eene koe meegebracht, die hij daar drijvende vond. Ook zijn op de Vliehors eenige schapen aangespoeld, zoodat wellicht niet ver van de kust een veeboot is verongelukt. In de eendenkooien van Tes sel werd in de afgeloopen week voor het eerst in dit jaargetijde jacht gemaakt op wilde eenden. Er wer den ruim 100 stuks van die vogels in de pijpen gevangen. De eenden gelden gemiddeld 75 ct. per stuk. Uit Leiden wordt ons gemeld: Een buitenman kwam bij den heer Van Th., deurwaarder op het Ra penburg alhier, om zijn misnoegen te kennen te geven over maatrege len door dien heer genomen op last van diens principaal. Nu zijn de maatregelen, die somtijds een deur waarder verplicht is te nemen, voor den delinquent in den regel niet aangenaam. De buitenman was onbillijk genoeg den deurwaarder kwalijk te nemen, dat deze zijn plicht deed. Hij wilde daarom, na aangescheld te hebben, in de woning van den heer Van Th. binnendringen, wat hem echter nog bijtijds kon worden belet. De man was daarmee evenwel niet voldaanhij haalde hier of daar een ijzeren voorwerp vandaan, kwam er meê terug en koelde zijn woede door er 3 of 4 flinke ruiten mede stuk te slaan. Onmiddellijk werd een politie agent, toevallig in de buurt aan 't surveilleeren, te hulp geroepen en de kwaadwillige man ingerekend. Bij de te 's-Ha^e genomen proef met de nieuwe stoomspuit bleek de daar aangelegde brandput van geheel nieuwe constructie aan de verwachting te beantwoorden. Gedurende drie kwartier werkte de machine en bleef het water, dat aanvankelijk drie h vier meter daalde, op een hoogte van ruim 3 meter, alzoo voldoende voor aan voer, terwijl zoo noodig door de waterleiding voor toevoer kan wor den gezorgd. Te Ëede viel een knaap van een in gang zijnden goederenwagen af, met het gevolg dat zijn arm on der een der wielen geraakte en ver brijzeld werd. Dit 1 chaamsdeel moest terstond worden afgezet. Men meldt aan de Zw. Ct. uit ArnhemGeruchten willen dat een notaris in de Tielerwaard zich heeft verwijderd zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. Die zaken schij nen geducht in de war te zijn. Men spreekt althans van een tekort van f400.000. Zondag voormiddag verza melde zich eene groote volksmenigte voor eene woning in Klarendal te Arnhem. Aanleiding daartoe gaf het feit, dat de politie en justitie zich in die woning hadden begeven, om volgens gerucht, een onderzoek in te 6tellen naar eene dubbele vergif tiging, welke zou hebben plaats gehad. Twee kinderen uit hetzelfde gezin zijn een paar weken na el kander overleden; het lijk van het dezer dagen gestorven kind, dat nog boven aarde stond, is naar het zie kenhuis overgebracht om geschouwd te worden. Er bestaat echter gelukkig geen reden om iemand van eene misdaad te verdenken, daar het scheikundig onderzoek geen enkel spoor van vergiftiging heeft aangetoond. ArnhCt.) Op Zondag 11 dezer ontstond er twist tusschen eenige jongelieden van Breda en Ginniken, welke zoo hoog liep, dat men handgemeen werd, waarbij eerstgenoemde het onderspit moesten delven. Het ge volg hiervan was dat dezelfde jon gelieden uit Breda, doch nu door vrienden en kameraden versterkt, zich acht dagen later, dus Zondag 18 dezer, naar Ginneken begaven, met het voornemen om revanche te nemen, van welk voornemen zij aau huune Ginnekensche tegenstanders kennis hadden gegeven. De ontmoe ting had alstoen plaats in het Mast- bosch, waar tusschen beide partijen een vrij ernstige strijd gevoerd werd, bij welken L. van de Ginnekensche partij eene hersenschudding bekwam waardoor diens leven nog steeds in gevaar verkeert. Een ander kreeg eeue verwonding aan het hoofd, doch deze moet van weinig betee- kenis wezen. Wie de hoofdaanleggers van dezen betreurenswaardigen strijd zijn, valt vooralsnog niet met zekerheid te zeggen. Sommigen noemen o. a. zekeren M. van Breda. Wat hiervan zij zal de bevoegde macht, bij wie deze zaak in onderzoek is, wel tot helderheid weten te brengen. {Bred. Ct.) Maandag werd op de drukkerij van de firma U. E. Auer en Zoon te Middelburg een zeldzaam feest gevierd; men herdacht daar nl. het feest, dat de oudste bediende, C. W. D'huij, 50 jaren geleden bij genoem de firma in dienst trad en sedert aldaar onafgebroken is werkzaam geweest. De patroon schonk den jubilaris een kostbaar souvenir. Tot het huis vau een winke lier te Her wijnen heeft men zich des nachts toegang weten te verschaffen door het kelderraampje, en vervol geus uit een slaapkamer, waarin eene oude zieke vrouw sliep, een gouden en een zilveren horloge ge stolen. De dief, die de slapende stoorde, waardoor deze wakker werd, wist zich ijlings met zijn buit uit de voeten te maken. Te Elburg werd een elfjarig knaapje door een slag van een mo lenwiek doodelijk getroffen. Te Nieuweschans is op de kermiR iets voorgevallen, dat alleen op eene kermis kan gebeuren. Een kermisgast scheurde een kameraad een oor glad van 't hoofd af. Da delijk werd de dokter gehaald, maar 't mocht niet baten. Het afgescheurde deel kon niet weder worden beves- jtigd. De bedrijver dezer wandaad zal zijne handigheid door de tusschen- komst der politie duur moeten boeten. WETGEVENDE MACHT. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben Dinsdag het onder zoek over de Grondwetsvoorstellen reeds geëindigd. Heden is in de afdeelingen de overweging der Indische begrooting begonnen. FINANC1EELE MEOEDEELINGEN. Volgens' het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 27 dezer-verhandeld de volgende fondsen: Aand. Amst.-Deli-Comp. (1879) tot 535 pet. Liq.-Aand James Barge en E. Moor man n Co. tot36 h Aand. Deli-Maatschappij tot. 850 m Aand. Kon. Ned.Beiersch-Bierbr. tot 25 n Aand. Siak Tabak-Mpij tot 104'/8-105 Aand. Batjan Maatsch. 's-Hage tot 513/4 a Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia tot 445 u Aand. Mpij Zeebad te Scheveningen tot 90 Aand. Tabak-Maatsch. Arendsburg, te Rotterdam tot643 Scrip. Boxtel—Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot4 Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 64y4 Aand. Mpij voor Meel- en Broodfa brieken tot1007a Aand. Ned. Stoombl. te Nijvcrdaltot 138 KiMNïEUWS. Nederd. Herv. Gemeente. Nadat liet kiescollege der Ned. lierv. gein. te Amsterdam Maandag 3 predikanten beroepen liad, werden wederom 3 drietallen opgemaakt in de vacaturen, ontstaan door ontzetting uit liet predikambt van de heeren II. W. van Loon, B. van Schelven en N. A. de Gaay Fortman. Gekozen werden in de vacature Yan Loonds. E. A. G. Hoogenkuijze te Dor drecht, ds. P. S. Bartstra te Wassenaar en ds. A. H. Boose te Woudsend; iu de vaca ture-Van Schelven: ds. A. Loeff te Dord recht, ds. J. J. van Noort te Werkendam, ds. W. O. Wel ter Jr. te Zwolle; in de vacature-De Gaay Fortmands. A. Eijk- man J.Azn. te Groningen, ds. Schuller tot Peursum te Alkmaar, ds. De Wolff te Leiden. LANDBOUW EN VEETEELT. Overzicht van den toestand van Vecteeöt en 2j«i3vefifoereidang in Sfoord-S&olland. (S 1 o t.) Een andere tak van veeteelt, de vetwei- derij, gaat ook zwaar onder dezen toestand gebukt. De vetweiders, die de koeien in 't voorjaar hebben gekocht, en ze den geheelen zomer in de beste weiden hebben laten loopen, om ze thans als vet vee op de markt te brengen, moeten natuurlijk van hunne waar af. Doch men moet ook kooren, welke //klappen" zij krijgen. De voorbeelden zijn niet weinige, dat men voor een beest minder ontvangt, dan er in 't voorjaar voor betaald is, zoodat niet alleen alle verdienste verloren gaat, maar ook alles wat er gedurende den zomer aan ten koste gelegd is. Yoordeelig boeren zoo Me dunkt, geen 10 pCt. der vetweiders kunnen dit jaar met hunne zakent uit. Wat echter nog weer een geluk is, de gezondheidstoestand van den veestapel laat weinig te wenschen over. Besmettelijke veeziekten hebben in geheel Noord-Hol land niet gekeersclit. De varkensziekte echter, die zich op ouderscheidene plaatsen vertoonde en van den beginne af een drei gend aanzien had, heeft weer vele slacht offers gemaakt. Hoewel men met den aard dezer ziekte tamelijk goed op de hoogte is, schijnen er geen geneesmiddelen voor bekend te zijn. Tot nog toe is het mes de meest afdoende remedie. In den kaashandel is thans gelukkig eenige vooruitgang te bespeuren. De prij- jonge man u zoo uit eigen beweging betuigd heeft, over duizenden onverschillige of ernstige zaken, hartsge heimen, bij voorbeeld. Welnu! heeft hij u geen andere plan nen toevertrouwd, de een of andere jongelingsliefde? En op wie zou hij, verduiveld, in deze woestijnen verliefd kunnen raken. Die arme Tiburcio stelt een paard ver boven de schoonste vrouw. Zoo, zeide de Spanjaard, zonder langer een spot- tenden glimlach, die Cuchillo eene rilling op 't lijf joeg, te weerhouden. Welnu! uwe jeugd beloofde vrij wat beters, vriend Cuchillo. Zou ik bij toeval soms terugtrekken? vroeg de ban diet, over deze verwijting verstoord. Ik vrees het en indien, waarvoor God u behoede, uw geweten even ruim is als uwe scherpzinnigheid stomp, moet eene kleine zonde uwen slaap niet verontrusten. Hoe verstaat gij dat? vroeg Cuchillo, ofschoon hij gevoelde dat hij klaarblijkelijk de rol van een gek speelde. Ik wil daarmee zeggen dat gij in de eenige. goede daad welke gij gedaan hebt, ongelukkig zijt geweest. Een goede daadherbaalde Cuchillo verlegen, niet wetende tot welk tijdstip zijns levens hij moest teruggaan om er eene te vinden. Ja, door dien jongeling te redden. Maar dat zijt gij die deze daad gedaan hebt, want voor mij was zij slechts een winstgevend iets. Dat zij zoo. Ik wilde u die slechts leenen in weerwil van het spreekwoord dat zegt dat men slechts aan de rijken leent. Welnu! ziedaar wat ik vernomen heb, ik, die mij niet beroem op zooveel angstvalligheden noch op zooveel scherp zinnigheid als gijDie jonge man heeft den wegwijzer naar de «Goudvallei» in zijn zak; hij bemint hartstochtelijk dona Rosario, voor wie hij gaarne de «Goudvallei» in kwestie en alle prachtige paarden van den vader zijner beminde zou geven; daarenboven komt hij naar de hacienda om er zich tot den toekomstigen eigenaar van te maken! Dood en verderf! riep Cuchillo opspringende uit. Daarna, door den spottenden blik van den Spanjaard meer tot kalmte gebracht zeide hij: Dat kan niet zijn; ik zou op die manier de speelbal niet geweest zijn van een kind Dat kind is een reus bij u vergeleken, Cuchillo, zeide Arechiza koeltjes. Dat is onmogelijk, hernam Cuchillo woedend. Wilt gij bewijzen? Zeker, die moet ik hebben, antwoordde hij, zijne woede verkroppende. Gij wilt ze, Cuchillo? vervolgde de Spanjaard plech tig; denk er aan dat zij van dien aard zijn, dat zij u van het hoofd tot de voeten eene rilling over het lijf jagen! Ik wil ze, hoe ze ook zijn mogen! zeide Cuchillo met eene door woede verstikte stem. Ik spreek niet van uw geweten, merk dit wel op, dat beeft nooit; ik wil slechts spieken van die rilling van angst die het gezicht van den jaguar op den mensch te weeg brengt, gij weet.... Don Estevan sprak niet verder; met het oog op zijne eigen belangen was het zeer gemakkelijk door zijne meer derheid een man te verpletteren voor wien hij duizend rede nen tot wantrouwen had. Hij ging voort. Tiburcio is van een geslachtik wil zeggen schijnt van een geslacht te wezen, dat bedeeld is met verstand en kracht en gij zijt zijn doodsvijand. Begint gij mij nog niet te begrijpen? Neen, zeide Cuchillo. Welnu! gij zult nu door eenige heel eenvoudige vra gen begrijpen. Ziehier de eerste: Hadt gij tijdens uwe expe ditie met Arellanos niet een paard, dat inet den linkerpoot hinkte O! zeide Cuchillo verbleekeude. Zijn het de Indianen wel, die uw gezel den hals afgesneden hebben. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2