NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SWBericht De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 30 September 1887. No. 1300. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T 1) S I E li II S. Vergadering van Woensdag 28 September 1887, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Et-rang ere G. L. DAUBE Sf Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Muutmartre. Van het feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt a fO,30 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. Tc beginnen met 1 Oei. a.s. zullen wij, ten gerieve van patroon en werkman, iaa SBaarS. ÜOagblad tweemaal per week de gelegen heid openstellen tot gratis aan vrage en aanbieding van werk. Zij, die zonder werk zijn, vervoe gen zicb derhalve aan «le „Af- deeltng Arbcidersbeurs", ten onzen kantorewaar hun naam, woonplaats en beroep In een daartoe bestemd register worden Ingeschreven. IHcefft nu een patroon een werk man noodlg, bijv. een timmer mans- metselaars-schilders- smlds-, broodbakkersknecht enz., dan geeft hij hiervan kennis aan bovengenoemde afdeeïing en wordt hem, indien de gevraagde persoon in bedoeld register voor komt, diens naam en woonplaats opgegeven. Voor geabonneerden op ons blad geschiedt deze opname kos teloos, voor niet-geabonneerden tegen betaling, voor patroon van 15, voor werkman van 5 cent. ®E DIRECTIE. Haarlem, 29 September. GEMEENTERAAD. Alvorens tot de werkzaamheden, op de agenda voorkomende, over te gaan, worden in handen van den Yoorzitter door het laatstbenoemde raadslid, dr. J.A. Lodewijks, thans voor het eerst tegenwoordig, de gebruikelijke eeden afgelegd. Na het lezen der notulendeelt de Yoorzitter mede, dat een schrijven is in gekomen van mevrouw de weduwe Oost hoek, houdende bericht van het overlijden van den heer A. Oosthoek, opzichter over de gasverlichting hier ter stede. De Yoor zitter brengt een woord van hulde aan den zoo vroeg verscheiden ambtenaar, die in den korten tijd, dat hij in dienst der gemeente werkzaam was, zooveel goede hoedanigheden had aan den dag gelegd. 't Voorstel om een brief van rouwbeklag aan de weduwe te zenden vond algemeene instemming. Onder de ingekomen stukken werd ver meld een rapport der comm. van Financiën, betreffende de verhooging van de spoor baan en de verandering van het station. De Voorzitter voegde daaraan toe, dat hij hoopte zijn best te doen, binnen korten tijd een definitief voorstel omtrent deze dringende aangelegenheid in te dienen. Bij een bezoek van B. en W. aan 't Stads-armen- en ziekeuhuis, was 't hun opgevallen, dat er een buitengewoon groot aantal (12) door syphilis aangetaste vrou wen werden verpleegd en dat haar verblijf van dien aard was, dat er zonder uitstel maatregelen moeten genomen worden om daarin verbetering te brengen. De gele genheid om die vrouwen in de buitenlucht te brengen, wat hoogst noodzakelijk is, ontbreekt; die voor aan- en afvoer van water is zeer onvoldoende, terwijl er, wat juist in 't geheel niet we»sclielijk is, voor die vrouwen pvel gelegenheid bestaat om van hunne aanwezigheid aan voorbijgan gers blijk te geven. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W., die zich in betrekking gesteld hebben met 't Burgerlijk Armbestuur en een ra ming van kosten door den architect heb ben doen opmaken, voor, eene som van f 542 beschikbaar te stellen, ten einde in bovengenoemde leemten te voorzien. Ofschoon deze zaak vreemd is aan de orde van den dag, toont de Raad zich geneigd het voorstel in overweging te nemen; alvorens evenwel daarop te be sluiten vraagt de heer De Kan ter of er vroeger niet geraadpleegd is tusschen B. en W. en Regenten van 't St. Elizabetlis- gasthuis over bijbouw van 't Stads-armeu- en ziekenhuis, ten einde daarin vrouwen als bovenbedoeld te kunnen opnemen en tevens of de kosten daarvan toen niet gedragen zijn door 't Gasthuis en of dus ook thans de te maken verbeteringen niet voor rekening van het Gasthuis moeten komen. De Voorzitter herinnert zich daarom trent wel iets, o. a. dat onder Burgm. Fock eene overeenkomst met 't Gasthuis is aan gegaan, en sedert dien tijd door genoemde ziekte aangetaste vrouwen steeds in het Buitenhuis zijn opgenomen. De heer S n eltj es meent, dat de zaak niet zoo spoedeischend is, omdat alle verpleeg den wellicht vertrokken zullen zijn vóór de voorgenomen werken zijn uitgevoerd, doch de heer von Reeken verzekert, dat sommigen 3 a 4 maanden zullen moeten blijven, en dus voorziening dringt. De heer Macaré begrijpt nog niet recht de verhouding tusschen 't Gemeentebe stuur en 't Gasthuis en stelt mitsdien voor tot eene andere zaak over te gaan en intussclien in het archief te doen nazien wat indertijd tusschen de Gemeente en Regenten van 't Gasthuis is overeen gekomen. Nadat dit geschied was, bleek dat ten jare 1861 uit de fondsen van het Gast huis eene som van pl. ra. f5000 was toegestaan om de verpleging van syphi- litische vrouwen in 'fc Buitenhuis mogelijk te maken. De heer Macaré vraagtof er voor 1861 verplichting bestond voor 't Gasthuis om zulke vrouwen op te nemen? De Voorzitter antwoordt, dat die ver plichting zeker nu niet bestaat, omdat de Raad zelf heeft bepaald, dat die vrouwen in 't Buitenhuis moeten verpleegd worden. De Raad toonde zich nu gezind, ook over 't voorstel van B. en W. te besluiten. Het werd aangenomen met 18 tegen 2 stemmen. Een ander voorstel van B. en W. om in appèl te komen tegen een vonnis der Rechtbank, ter zake van de betaling van erfpacht door mevr. Schreuder, geboren Weber en waarbij de Rechtbank de Ge meente naar het Kantongerecht had ver wezen, kwam nu in behandeling. De heer von Reeken zeide, dat hij tegen het voor stel zou stemmen, omdat de te vorderen som slechts f 64 bedroeg en de gemeente wellicht f 1000 aan kosten zou te betalen hebben, indien zij de zaak door den rech ter liet beslissen. Tegenover deze meening stond die van den heer Macaré, die be toogde, dat het te vorderen bedrag buiten rekening moest worden gesloten, maar dat de gemeente haar goed recht behoorde te handhaven't kostte dan, wat het wil; 't gold hier een beginsel, dat men, ook met 't oog op de gevolgen, in geen geval moest prijsgeven. 5t Voorstel van B. en W. in stemming jebracht werd met 18 tegen 1 stem, die van dr. von Reeken, aangenomen. Het eerste puut der agenda betrof een voorstel van B. en W. om tegen den koers van 97l/s pOt. eene geldleeniiig van f 50,000 aan te gaan tegen eene rente van 31/2 pCt. met verplichte aflossing van f 1000 's jaars, ten einde daaruit te kwijten de koopsom van f50,000 van het land aan de Leidsche vaart. De commissie van Financiën advi seerde tot goedkeuring van het concept- raadsbesluit. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Mede zonder hoofdelijke stemming wer den de volgende voorstellen van B. en W. aangenomen lo. dat tot vaststelling eener derde suppletoire begrooting voor den dienst van 1887 2o. dat tot vaststelling van het le sup pletoire kohier der plaatselijke directe be lasting, dienst 1887 tot een bedrag van f6458,195; 3o. dat tot tijdelijke voorziening in het teekenonder wijs aan de Burgeravondschool, door daarmede te belasten den heer Van der Spek; 4o. een voorstel om den heer F. de Graalf, wegens de vermeerdering zijner lessen aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, te ontheffen van 1 uur onderwijs in de Staatsinrichting aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursms en 1 uur boekhouden aan de Middelbare School voor meisjes en in verband daarmede het eerste onderwijs op te dragen aan den lieer J. G. Tuytel, leeraar aan die school, en mej. G. M. de Vos definitief te benoemen tot leerares iu 't boekhouden aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. Door de schoolcommissie der Israëlie- tische godsdieustschool alhier, aan wie tot 15 Augustus jl. twee lokalen der Burger school iu gebruik zijn afgestaan, werd verlenging van den termijn verzocht tot 1° Maart aangevraagd. Alzoo er, na ge daan onderzoek geene bezwaren waren te berde gebracht, noch door 't hoofd der Burgerschool, noch door den architect der gemeente, stellen B. en W. voor, het ver zoek toe te staan, onder beding, dat ge noemde commissie eene som van f50 be- tale voor den aanleg en 't gebruik van gas, dat zij in elk lokaal eene kachel plaatse, die door de gemeente gedurende de gewone schooluren kosteloos wordt ge bruikt, en voor brandstoffen eene som ver goeden van f20. De heer de Kan ter merkt op, dat in de hier bedoelde lokalen eene gasleiding be staat; waarom, zoo vraagt hij, zal men dan voor aanleg van gas f30 vorderen. De Voorz. antwoordt, dat wel de aan leg bestaat, maar dat bij dient uitgebreid te worden om in de behoefte, die zich nu voordoet, te kunnen voorzien. De heer de Kanter stelt nu als amen dement voor, om de f30 voor aanleg van gas uit 't voorstel te lichten. Dit amende ment wordt verworpen en daarna 't voor stel van B. en W. aangenomen. Aan de vrijwilligers van spuit No. 10 wordt eene gratificatie toegekend van f250, als blijk van waardeering van de dien sten voortdurend aan de gemeente in tijden van gevaar bewezen. Ten einde aan de Leidsche vaart en aan de Nieuwe Gracht eenige bestratings- en rioleeringswerken uit te voeren werd op voorstel van B. en W. eene som van f 397 toegestaan. Door de Haarlemsche Stoomverffabriek werd een adres ingediend, houdende ver zoek tot toekenuing van een subsidie ten behoeve van eene over het Spaarne te leggen pont. B. en W. wenschen dat ver zoek bij den Raad te ondersteunen en on der de noodige voorwaarden een subsidie in eens te verleenen van f 250, te vol doen, zoodra ten genoege van B. en W. van de deugdelijkheid en duurzaamheid der opgerichte onderneming is gebleken. Verschillende bezwaren werden tegen dit voorstel ingebracht; men wenschte vooral zekerheid te hebben, dat ieder, die van de pont gebruik verlangde te maken, dit zonder bezwaar zou kunnen doen. Mitsdien werd 't voorstel iu dien zin ge wijzigd, dat het verleeuen van subsidie afhankelijk zou zijn van de voorwaarden, door adressante te stellen en daarop aan genomen. Ter uitvoering van het Raadsbesluit van 20 April jl. was door B. en W. een ont- werp-akte opgemaakt betreffende de gron den tusschen de Brouwersvaart en den Zijlweg; dit ontwerp had echter reeds be zwaar ontmoet van de zijde des lieeren Préviuaire. Deze wenschte wijziging ge bracht te zien iu 't door den Raad vast gestelde plan van bebouwing en wel hoofd zakelijk om de bevoegdheid te verkrijgen tot het aanleggen van twee straten in plaats van ééne. terwijl hij zich verbindt om in de kosten van bestrating en rio- leering van den bijkomenden weg f 1 per M. te betalen. De hh. van Ek, de Clerq van Weel en de Kanter merken op: de eerste, dat de wijziging geheel in 't voor deel van de heer Préviuaire en tot nadeel der gemeente zal strekken, de beide laat- sten dat de kosten, die van de wijziging 't gevolg zullen zijn, door den heer P. zullen moeten gedragen worgden. De heer Macaré wenscht bij het toe staan van wijziging de bepaling op te nemen, dat in de beide aan te leggen straten huizen moeten gebouwd worden van de waarde en 't gehalte als die, gelegen aan de Zijlsingelstraat en gebouwd door J. J. Beaufort. Nadat het amendement van den heer Macaré is aangenomen, worden B. en W. gemachtigd de voorgestelde wijzigingen in de desbetreffende akte op te nemen. De bestrating van de Ooslvest en de Rustenburgersloot zal vooralsnog niet worden uitgevoerd. Het voorstel daartoe werd aangehouden. Een verzoek van A Grollé en F. Harms om een houten in plaats van een ijzeren hek te mogen plaatsen om den van de ge meente gehiuirden grond voor hunne wo ningen aan den Zijlweg, wordt niet inge willigd terwijl het voorstel van B. en W. tot afrastering van het Nassaupleiu, ten einde verontreiniging van dat terrein tegen te gaan, werd verworpen. Op eene aanvraag der eigenaren van de gronden tusschen den Zijlweg, den Hol- landschen IJzeren Spoorweg en den Singel om vergunning tot overbrugging op twee plaatsen van de Garenkokersvaart, wordt onder de noodige bepalingen gunstig be schikt. De zaak, betreffende de uitgifte van een officieel verslag van het verhandelde iu de vergaderingen van den Gemeenteraad, kwam nu, na ongeveer 2 jaren sluimerens, weer aan de orde.DeYoorzitter verklaarde namens B. en W., dat een zakelijk verslag, als door de indertijd benoemde speciale commissie bedoeld, weinig doelmatig toe- FBUILLBTO 3NT. 41) Xlle HOOFDSTUK. De verraderlijke overval. Zou ik dat misschien ziju vroeg de bandiet met een batelijken glimlach. Hebt gij in de worsteling op leven en dood, geene wonde aan het been ontvangen? Hebt gij op uwe schou ders niet bet lijk van Arellanos gedragen? Ja, om bet aan de schendende banden der Indianen te onttrekken. En is het daarom, dat gij dat lijk in eene naburige rivier wierpt? De stralen der maan wierpen door bit gebladerte der grenaatboomen een loodkleurig schijnsel op het gelaat van den bandiet, die, met woest rollende oogen zonder zulks te kunnen begrijpen, hoorde van waar deze bewijzen van een moord kwamen, dien bij meende dat in de woestijn begra ven waren. Men kan gemakkelijk denken dat Cuchillo, toen bij aan don Estevan de keuuis van zijn wonderbaar geheim ver kocht, er geeu eigenbelang bij bad gehad om zicb te be roemen op de wijze waarop bij er zicb van bad meester gemaakt. Hij was licht over zijne eerste expeditie naar de «Goudvallei» heengegaan, ten minste in wat zijn bondge noot betreft, om langer stil te staan uitsluitend bij de bizon- derheden, die 't meest geschikt waren om den Spaanscben signor te overtuigen vau het belang der ontdekking. Men kan zicb een denkbeeld maken van zijne ontsteltenis, toen bij zag dat de woestijn gesproken bad. Weet Tiburcio dat? vroeg Cuchillo met kwalijk verborgen angst. Neen, maar bij weet dat de moordenaar zijns vaders een paard had zooals bet uwe, dat hij aan bet been ge kwetst is geworden, dat bij bet lijk zijns vaders in de rivier heeft geworpen; alleen weet hij den naam van den moor denaar niet. Maar ik reken op uwe trouw.... ten mijDen opzichte; bij de geringste achterdocht maak ik aanstonds mijn geheim bekend aan den jongen man, die u verplet teren zal als eene schorpioen.... Goed bloed zou zicb niet kunnen verloochenen. Aldus, ik herbaal het nog eens, geen verraad, Cuchillo, geen trouweloosheid of gij zult bet met uw leven boeten. Totdat bet uwe dit geheim betale, zeide Cuchillo tot zich zeiven. Wat Tiburcio betreft, morgen om dit uur zal men het geheim kunnen toevertrouwen aan zijne ooren, die bet reeds niet meer zullen hooren. Cuchillo was echter een van die lieden die zicb van een schok zooals bij daar even ontvangen had, spoedig herstellen. Wat er ook van ziju moge, zeide hij onbeschaamd, Uwe Hoogheid beeft mij nog niet bewezen dat deze jonge man dona Rosario bemint, en in afwachting blijf ik betwijfelen of mijn doorzicht.... Still zeide de Spanjaard, ik meen bier dicht bij stemmen te hooren, die elkander beantwoorden. Beiden zwegen. Verder in den tuin dringende, waren ze niet ver van een paviljoen gekomen dat de dochter van den baciendero bewoonde en de nacht was zoo stil dat op vrij grooten afstand het verward geluid vau stemmen tot hen doordrong, zonder dat zij evenwel betgeen gesproken werd, konden verstaan. XIIIc HOOFDSTUK. De liefde achier de traliën. Op bet oogenblik, waarop de diepste stilte op het gewoel van den dag volgde, waarop de koele met geuren bezwan gerde nachtwind nauw merkbaar in den uitgestrekten tuin der hacienda suiste, kon men zicb in de stemmen, die men boorde, niet vergissen. De atmosfeer was zoo kalm, dat zelfs van uit bet ver achter de woning van don Augusiin gelegen boscb de eentonige kreten van den wilden «Cuitlacocbe», die zicb 's nachts op de lianen boven de watervallen wiegelt, tot bet oor der nachtelijke wandelaars doordrongen. Het zijn de stemmen van Tiburcio en van dona Rosa rio! zeide de bandiet.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1