ii i x i: i. d. sclieen, alleen een stenografisch verslag zou aan de groote meerderheid van de leden van den Raad kunnen voldoen. Dergelijke verslag zou der gemeente op ongoveer f 2000 'sjaars komen te staan en wettigde de vraag of men den hoofdelijken omslag voor zulk eene zaak met die som zou mo gen verhoogen. De heer Sneltjes vond evenals de Yoorzitter de som te hoog en de uitgaaf onnoodig, terwijl de heer De Kanter in overweging gaf te onderzoeken wat de kosten zouden zijn van een zake lijk verslag; te meer, daar de Raad ook zulk een verslag bedoeld had. Na deze opmerkingen werd de verdere behandeling van dit punt tot een volgende vergade ring uitgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt aan genomen een gewijzigd reglement van orde voor de vergaderingen der Kamer van koophandel en fabrieken te doen terug gaan, met verzoek het naar de gemaakte bedenkingen te wijzigen. Bij besluit vau 15 Juni jl. werd ter fine van advies in handen gesteld van B. en W. een voorstel van den heer R. li. JGallandat Huët, waarbij hij, naar aanleiding van de omstandigheid, //dat in sommige takken van administratie der gemeente zich onregelmatigheden voordoen, welke tot misbruik aanleiding kunnen geven", in overweging geeft, de instructiën van den architect over de werken en ge bouwen en den opzichter over de gemeente- reiniging aan te vullen. Dit advies was thans uitgebracht en de slotsom daarvan was, dat B. en W. den tijd nog niet geko men achtten, om die instructiën aan te vullen. Anders dachten de hh. Sneltjes, Macaré en 't Hooft er over. Zij meenden, dat er wel degelijk rede bestond om tot herziening der instructiën over te gaan; B. en W. achtten het thans nog niet noodig: zij wilden zorgen, dat de zaak in orde komt, voor 't werkelijk noodig is. De heer Macaré had verwacht, dat B. en W. eene herziening zouden hebben ontworpen en wenscht daarom thans tot hen de uitnoodi- ging te richten om met bekwamen spoed de herziening der instructiën van bedoelde ambtenaren ter hand te nemen en het voor stel van den heer Huet te verdagen. De heer Huet vraagt nu 't woord en betoogt, dat indien er ooit aanleiding was om de instructiën te wijzigen, zij er zeker toen was, toen hij daartoe 't voorstel deed. Er zijn feiten genoemd en al moge men in de waardeering der feiten verschillen, hij achtte ze van zooveel gewicht, dat de indiening van zijn voorstel niet achter wege mocht blijven. De heer Macaré stelt nu eene motie van orde voor, waarvan de zakelijke inhoud is, dat de Raad B. en W. uitnoodigt de instructiën van den architect en de beide opzichters aan eene herziening te onder werpen. De Voorzitter zegt, dat dit geenemotie van orde, maar een nieuw voorstel is. Een breedvoerige gedachtenwisseling ontstond met dit verschil van gevoelen tusschen de Voorzitter en den heer Ma- c a r Eene stemming over de vraag of de motie van den heer Macaré werkelijk eene motie was leidde tot geene beslissing, daar de stemmen staakten, tengevolge waarvoor eene nieuwe stemming in de volgende ver gadering noodzakelijk wordt en de beslis sing over de aanhangige zaak moet worden verdaagd. Aan den heer M. Binnenwijzend, onder wijzer 3e kl. aan de kostelooze school lett. E. wordt op zijn verzoek, met ingang van 15 Nov. e. k. eervol ontslag verleend. Voor kennisgeving werden aangenomen een brief vau den heer E. Smit Jzu. te Heereuveen dd. 10 Mei 1886, dien de heer De Kanter alsnog gedrukt wenschte te zien, benevens het rapport van den opzichter der gasverlichting over de maand Aug. De benoeming van een lid der comm. van toezicht op de gemeente gymnastiek- scherm- en dansschool werd uitgesteld. De Voorz. sluit de vergadering. Staatsblad, no. 164 behelst het besluit van den 22 September 1887 houdende vergunning tot oprichting van een krankzinnigengesticht alhier, aan de Nieuwe gracht, en bepaling van het maximum van het aantal verpleegden en het minimum van het aantal geneeskundigen. Bij de Woensdag alhier plaats ge had hebbende verkiezing van twee hoofdingelanden van den Haarlem mermeerpolder zijn gekozen de hee- ren R. W. J. C. van de Wall Bake met 385 en mr. M. G. P. del Court van Knmpeu met 232 stemmen. In het laatst verschenen nummer van de Spaarnebode doen de heeren Fok en Brok een Seibenkieb op de dezer dagen aan ons bureau ten- toongestelden doodshoofdvlinder. In hun vroolijk gesprek, dat over co- lorado-kevers, kommiezen, spuitgas ten, brandseinen enz. enz. loopt, weet Brok te vertellen dat men aan het «huis van een ingezetene», waar mede blijkbaar ons bureau bedoeld wordt, een «duin-tor» ter bezichti ging wilde stellen, doch dat het bij nader onderzoek «nog wel door deskundigen» (wie zijn die «des kundigen», die het verschil tusschen een aduin-tor» en een «doodshoofd vlinder», nog moeten onderzoeken ongetwijfeld gladde jongens!) was gebleken dat het een verdroogde uil was, voor ruim negen jaar ge vangen. Nu vragen wij, is dat beestje dat al dien tijd goed geconserveerd bleef, dan niet even merkwaardig als het zijne, dat twee dagen geleden stierf Als «Brokkie» goed gezien had en met een wezenlijk «deskundige» te doen gehad zou hij in de eerste plaats hebben opgemerkt dat het exemplaar aan ons bureau tentoon gesteld, in alle opzichten geheel overeenkwam met het bij hem ter bezichtiging gestelde en zou de «deskundige» ook gezegd hebben dat onze uil even goed als de zijne een zoogenaamde doodshoofdvlinder, door Linnaeus gedoopt Aclierontia Alroposwas. In één opzicht heeft «Brokkie» dus een bizondere uil gevangen en daar moet hij op passen Naar wij van betrouwbare zijde vernemen is het bestaande huurcon tract tusschen het bestuur der socië teit «de Kroon» alhier en de direc tie van het «Leger des Heils», thans, met wederzijdsch goedvinden en op voorstel van genoemde directie, ont bonden, naar aanleiding dat de leden van «de Kroon» hunne vooringeno menheid met de verhuring hunner zaal voor een jaar, hadden te kennen gegeven. Het «Leger» verklaarde geene ontevredenheid te willen stichten. Voor het derde of laatste gedeelte van het notarieel Staatsexamen zijn o. a. geslaagd en verkregen aldus het radicaal van candidaat-notaris onze stadgenooten de heeren A. Mackenzie en C. A. Abbing. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Burgerschool te Alkmaar, op f 1200 jaarwedde, zijn geplaatst de heeren P. Hofstede, te Zaandam, F. J.Aukes, te Haarlem en P. Meyer, te Gouda. Het H. C. Krusemanfonds,opge richt om vaste werklieden bij bloe misten en bloembollenkweekers, die door ziekte verhinderd worden te werken, ondersteuning tegeven heeft onlangs van een onbekende een gift ontvangen van f500. Van de spreekbeurten, die van wege de vereeniging van handels bedienden «Mercurius» te Rotterdam, in het aanstaande winterseizoen zul len worden gehouden, zal er ook een worden vervuld, op 21 Nov., door den heer W. C. Goteling "Vin- nis alhier. De bij het 4e regiment infanterie tot le-luitenant benoemde 2e-luite- nant J W. van Alphen, van het 5e regiment is ingedeeld bij het 3e ba taljon, in garnizoen alhier. Naar men verneemt zal wederom bij de Erven F. Bohn, alhier, het licht zien een tweede boek van Hildebrand, getiteld«Na vijftig jaar, noodige en overbodige op helderingen van de Camera Obscura Te IJmuiden werd Dinsdagmiddag door een Engelschen visscher, een Eugelviseh aangebracht van ander- halven meter lengte en één meter breedte. Het dier was plat, had vin nen die op vleugels geleken en een zeer dikken staart. Het halve dorp liep uit, om het vreemdsoortige dier te bezichtigen LETTEREN EN KUNST. Het derde deel van liet //Bulletin de la commission pour l'histoire des Eglises Wal- lonnes" begint goed. De eerste aflevering belielst o. a. twee belangrijke bijdragen. De heer P. E. H. Bodel Bienfait gaf het eerste gedeelte van eene geschie denis der Waalsche gemeente te Utrecht, waarbij gevoegd is een facsimilé van een portret van Lod. Wolzoger, van 1661 tot 1670 predikant bij die gemeente en vervol gens professor in de kerkelijke geschiede nis te Amsterdam. De heer E. W. Gagnebin verzamelde de lijsten der predikanten, die de Waalsche gemeenten te Amsterdam, Arnhem, 's-Hertogenbosch, Breda, Delft, Groningen, Haarlem, Den Haag, Leeuwar den en Leiden bedienden, van hare oprich ting af. Door den bekenden baszanger Mes- schaert zullen dezen wiuter in //Eelix Meritis" te Rotterdam drie concerten worden gegeven, op 5 Nov., 28 Jan. en 24 Maart, gewijd aan liederen, scheppin gen van Bach, Mozart, Haydn, Beethoven, Loewe, Schubert en Schumann. léger em vloot. Door de benoeming van den kapitein Sodenkamp is er bij den geueralen staf een kapitein overcompleet, terwijl er eene majoorsplaats, door de overplaatsing van de majoor E. de Bas naar het 2de regi ment huzaren vacant is. Deze plaats zal, naar men verneemt, worden vervuld door de eerstdaags te verwachten bevordering van den kapitein E. R. Eroger, die met 1 October bij dien staf wordt ingedeeld, ter vervanging van den kapitein W. E. Ridder van Rappard, die op dien datum wordt overgeplaatst bij het 3e reg. veld artillerie te 's-Hage. Van het 6e reg. inf. zijn na afgelegd examen de volgende onderofficieren tot de 2e klasse van den cursus toegelaten: J. van Bokhoven, A. van Lieshout, P. C. Meijer, P. A. Jager, E. Kiliau, L. J. M. de Bruijn, A. A. 's Graeuwen, S. van De venter, D. Westra en J. G. O vering. De off. van gez. 2e kl. van het O.-I. leger W. Willemsen, zal worden aange schreven, zich voor of op 26 Nov. e. k. perRott. //Lloyd" ofMaatsck. //Nederland" naar Java te begeven. Bij kon. besluit zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, tot le luitenant, de 2e luitenant J. P. C. Hardie, van het wapen, thans gedetacheerd bij het leger in Nederlaudsch-Indièbij het 3e regi ment, de le luitenant T. L. van Wagten- donk, van het korps, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepotbij het 4e regiment, de 2e luitenant J. W. van Alphen, van het 5e regiment. Na voldaan te hebben aan het offi ciersexamen zullen de onderofficieren H. J. E. Wijnmalen van het le, K. Anten en J. von de Winkel van het 2e, J. van Pienbroek van het 3e, P. A. C. Bolteen T. H. Kuyl van het 6e en C. E. H. Gra- velotte van het instr.-bataljon, allen opge leid voor de administratie in Oost-Indië, naar Kampen terugkeeren om op het bureau der administratie bij het instr.-bat. werkzaam te worden gesteld. ONDERWIJS. Woensdag promoveerde aan 's Rijks universiteit te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. L. Roskott (geb. te Amboina), met proefschriftIets over de strafrechtelijke aansprakelijk heid van ouders en voogden voor de straf bare feiten, door hunne minderjarige kin deren en pupillen gepleegd." AANBESTEDINGEN. Aan het ministerie van Waterstaat is Woensdag aanbesteed het afbreken en het maken van een gedeelte der fundeerings- werken voor de overkapping van het cen traal personenstation te Amsterdam. Minste inschrijvers waren B. A. Wiegerink te Groeuloo en E. E. Terwindt te Panner- den, voor f146,900. Woensdag is te Nieuwer-Amstel aan besteed het bestraten en rioleeren van de nieuwe we^en aan de Ringkade. Minste inschrijver J. de Vries te Purmerend, voor f7193. Bij beschikking vail dea mia. van Binnenl- Zaken is voor liet tijdvak van 1 Oct. 1887 tot en met 31 Maart 1888, benoemd tot bediende bij liet koninkl. Penningkabinet te 's-Gravenhage H. J. Mulder, gegageerd adjudant-onderofficier van bet leger in Ned. O.-I., te 's-Gravenbage. De audiëntie van den min. van Waterstaat, Hendel en Nijverheid, Donderdag 29 dezer, en die van den min. van Binnenl. Zaken op 1 Oct. zal niet plaats bebben. {Bovenstaande ierichten zijn uit de St.- Ct.) Onlangs hebben wij gemeld dat Z. M. de Koning het voornemen heeft een gedeelte van het aanstaan de voorjaar in het Zuiden te gaan doorbrengen. Dit plan is, naar wij vernemen, reeds in zoover tot uit voering gekomen, dat op 's Konings last door den adjudant en particu lier secretaris, kapitein De Ranitz, dezer dagen aan het meer van Genève eene fraaie villa is gehuurd en nog andere beschikkingen zijn genomen voor het verblijf der koninklijke fa milie aldaar, in het begin van het volgend jaar. {Dgbl. v. Z.-H.) In de bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor de beide onlangs beschikbaar gestelde seriën der 31/s pCt. leening van f465,600, ten bedrage van f 50,000 ieder, ingekomen inschrijvingen, was de hoogst geboden prijs 99ÖS/ioo pCt. In verband met de vragen, in de Tweede Kamer door den heer A. van Dedem gesteld, over hetgeen de regeering voornemens is te doen in de kwestie der botervervalsching, en het antwoord daarop door den minister van Binnenlandsche Zaken gegeven, vernemen wij, dat reeds sedert eenige weken een ontwerp van wet gereed is, waarbij maat regelen worden vastgesteld om be drog in den boterhandel tegen te gaan. Dat ontwerp gaat lang zoo ver niet als de commissie van advies voor de landbouwzaken heeft voor gesteld. De fabricage van kunstbo ter, of de handel in dat artikel, wordt niet aan belemmerende bepa lingen onderworpen, maar alleen wordt gewaakt, dat geen kunstbo ter wordt verkocht voor natuurbo ter o. a. door voorschriften te geven voor de verpakking van kunstboter, en door de eischen dat bij het voor handen hebben van kunstboter in winkels de naam van het artikel duidelijk worde aangewezen, zoodat de kooper zich in den aard daarvan niet kunne vergissen. Het ontwerp is, na in het depar tement van Justitie te zijn bewerkt, opgezonden naar dat van Waterstaat. D.) Volgens de Avondpost is de heer mr. Goeman Borgesiue tot vertegenwoordiger der Nederl. re geering op het zesde intern, hygië nisch congres te Weenen benoemd, omdat in de afdeeling «demographie» o. m. ook zal gehandeld worden over den invloed van het gebruik van alcohol op den maatschappelij- ken toestand der volken en heeft de heer Borgesius een referaat over dat onderwerp voor het congres geleverd. De kiesvereeniging te Sappe- meer heeft met algemeene 6temmen tot haren candidaat voor lid der Tweede Kamer geproclameerd mr. de Vos van Steenwijk. De hoofdadministratie der poste rijen en telegrafie heeft den zeer prac- tisch en maatregel genomen, om o n der- geschikte postambtenaren werkzaam te stellen op telegraafkantoren en telegraafambtenaren omgekeerd op postkantoren, zoodat beide soort amb tenaren na eenigen tijd geheel ver trouwd met beide diensten kunnen zijn. De leden van het gerechtshof, van het parket en van de griffie te Arnhemhebben aan mr. C. P. HeDny, president van het hof, op den dag toen hij ziju 25-jarig ambt- feest vierde, een zilveren gedenk penning met toepasselijk inschrift en vleiend schrijven aangeboden. Voor het derde of laatste ge deelte van het notarieel staatsexa men zijn geslaagd en verkregen aldus het radicaal van candidaat- notaris de heeren L. Opperdijb, te 's-Hertogenbosch, Engwirda, te Alk maar, A. G. Mulié te Noordwijk; J. F. Lubbe te Alkmaar, J. J. A. Bauduin te Maastricht A. Mackenzie en C. A. Abbing te Haarlem, H. A. M. Immink te Hoorn, H. L. Dingemans te Zutphen, L. J. van der Moer te Terneuzen, J. H. Bosch te Heerde, A. E. van Trigt te Delft, mr. S. Boltjes te Grouw, L. van Hak te 's-Gravenhage, J. C. Paap te Voor schoten, G. M. van Voorthuijsen te Leiden, J. de Visser te 's-Graven hage, B. de Regt te Rotterdam, mr. A. J. Tjeenk Willink te Amsterdam en Th. Boshuijer te Leeuwarden. Op 19 Mei 18tl5 bezweek niet ver van Benguela in Zuid-Afrika op 65 jarigen leeftijd onze landge noot de heer D. D. Veth, wiens naam met eere zal genoemd blijven onder de onverschrokken onderzoe kers van onbekende of weinig be kende streken. De heer Veth had zich reeds onderscheiden door den wetenschappelijken tocht, dien hij in 1877 en 1878 met de heeren J. Schouw Santvoort, A. L. van Has selt en Joh. F. Snelleman in het binnenland van Sumatra gemaakt en ten deele beschreven had. Ook tot het welslagen der koloniale ten toonstelling vau 1883 heeft hij veel bijgedragen. In het eind van het volgend jaar vertrok Veth Daar Zuid-Afrika, waar hij het slachtoffer werd van het Zuidafrikaansch klimaatzijn tocht- genooteu, de heeren Goddefroy en Van der Keilen keerden zonder hem naar het vaderland terug. Een volledige beschrijving van «Daniël Veth's reizen in Angola» is thans verschenen, bewerkt door den oud-hoogleeraar dr. P. J. Veth; die aldus zijn zoon een gedenkzuil heeft gesticht en in dien arbeid werd bijgestaan door den heer J. Kijk, Cucbillo, mij dunkt dat ge hier reeds een begin van bewijs hebt. Eene gedachte kwam eensklaps als een bliksemstraal in den Spanjaard op. En indien dit jonge meisje hem bij toeval eens be minde, zeide hij tot zichzeiven; wij zouden dan van een huwelijk moeten afzien, dat de hoeksteen moet worden van een groot politiek gebouw Alhoewel don Estevan de eenige was wien de afkomst en de ware naam van Tiburcio bekend was, en in zijne oogen de laatste der Mediana's der dochter van den haciendero niet onwaardig was, had hij evenwel geen oogenblik kunnen veronderstellen dat dona Rosario de liefde van een jonge ling kon beantwoorden, die, zoowel in haar oog als in dat van anderen, slechts ,een kind was zonder naam en zonder familie. Het denkbeeld dat niettemin de dochter van don Augustin met geen al te kwaad oog de vermetelheid van dezen jongen in lompen gehu'den bedelaar, zooals hij hem noemde, zag, trof hem eensklaps, toen hij in den nacht, zonder andere getuigen dan de sterren des hemels, de stem van Tiburcio met die van Rosarita hoorde afwisselen. Een dergelijk onderhoud, onder het oog van God, was dit niet reeds eene bizondere gunst? Het hart van den Spanjaard kromp bij deze gedachten van spijt ineen en zijne eerzucht, die hem zulke uitgestrekte plannen ingeblazen had, maakte zich spoedig ongerust. Dat was een hinderpaal, welke hij nooit had kunnen voorzien. Het voorhoofd van den hertog van Armada betrok. Hij bevond zich onverwachts tegenover eene dier gebiedende noodzakelijkheden, waarvoor de politiek niet kan terugdein zen en die, zegt meu, het vermeende Staatsbelang wettigt. Achter zich had de Spanjaard een arm, gereed om het slachtoffer te treffen dat men hem zou aanbieden, maar reeds drukten twintig jaren van boete op zijn hoofd zonder een moord te kunnen uitwisschen, waarvan hij zichzeiven be schuldigen moest. Moest hij dus op het oogenblik, waarop hij het midden van zijn loopbaan overschreden had, zich nogmaals blootetellen om zijne overige levensdagen te ver giftigen Don Estevan verkeerde onder den indruk van een hevigen strijd, dien zijn geweten tegen zijne eerzucht leverde. Zou hij, nu hij zoo dicht bij het doel was dat hij najoeg, terug trekken of voorwaarts blijven gaan? De Voorzienigheid, zeide de Spanjaard tot zich zeiven en bij dit woord kwam een bittere glimlach op zijne lippen de Voorzienigheid biedt mij de gelegenheid aan om den jongen man naam, eer en goederen, die hij verloren heeft, terug te geven. Een goede daad van mijn rijperen leeftijd zou misschien de misdaad mijuer jeugd uit- gedelgd hebben. Ik heb het versmaad, ik versmaad die gelegenheid nog, is het niet reeds genoeg mij op te offeren voor de zaak, die ik dien! De Spanjaard kwam weer ter zijde van Cuchillo staan, die hem opmerkzaam beschouwde; maar de schaduw der grenaatboomen had zijn gelaat aan de blikken van den bandiet onttrokken. Het uur is gekomeu, hernam hij op gedempten toon, zich tot Cuchillo wendende, waarin onze twijfel opgelost zal worden, maar herinner u, dat, indien ik mij verlaag een man te bespieden op het oogenblik waarop zijn hart geen geheimen moet hebben, zulks is omdat hoogere belangen mij noodzaken het te doeu en dat het geenszins is om u te overtuigen van een feit waarvan gij het bestaan niet kunt loochenen. Denk er aan dat uwe plannen van wraak aan mijn wil onderworpen moeten blijven. Bij het eindigen dezer woorden, die vrij waren van die spotternij welke Cuchillo in verlegenheid bracht, ging don Estevan vooruit eu de bandiet volgde hem blijkbaar met eenigen tegenzin. Men zal zich herinneren dat don Augustin, in zijn onder houd met don Estevan, aan dezen laatsteu de vertrouwelijke mededelingen van pater José Maria ten opzichte van Tiburcio Arellanos had medegedeeld. (Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2