NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 3 October 1887. No. 1302. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIElIV S. BINNEN E A N D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dngelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'Fclcloonnuiiinicr 122. van 15 reg-els 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. I. DAUBE Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Van het feuilleton „de Goud vallei" zijn aan ons bureau, zoolang de voorraad strekt a f 0,30 afdrukken te bekomen van hetgeen tot dusver is ver schenen. DE DIRECTIE. Haarlem, 1 October. Een onzer stadgenooten viert heden een zeldzaam feest. De heer P. Piepenbrink, sedert 1873 tot op heden kapitein-adjudant bij de schut terij alhier, mocht den dag herden ken waarop hij vóór 50 jaren in 's Rijks dienst trad. Tot in 1861 verbleef de heer Piepenbrink in verschillende rangen in het Indische leger en werd hij in 1849 versierd met het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen op Bali. Tijdens zijn verblijf hier te lande werd hij 18 Juli 1862 benoemd tot le luite nant-adjudant bij de schutterij. Zijne vele diensten werden in 1876 erkend door zijne benoeming tot ridder van de Eikenkroon. De heer Piepenbrink is ondanks zijnen gevorderden leeftijd nog een krachtig, ijverig man, die zich door welwillendheid en minzaamheid in zijne omgeviDg steeds bemind wist te maken. Van verschillende kanten mocht de jubilaris zich dau ook bij deze gelegenheid in blijken van be langstelling en vriendschap ver beugen. In September jl. ie het stede lijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier bezocht door 684 personen tegen en door 504 personen zonder betaling. Op de begraafplaats aan den Scbooterweg bad Vrijdagmiddag een indrukwekkende plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van een onzer meest geachte ingezetenen, den heer G. B, van Duijl, van wiens over lijden wij melding maakten, werd aan den schoot der aarde toevertrouwd. De overledene was oud-lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, oud bur gemeester van Delfshaven en na zijne vestiging hier ter stede notabele en sedert April 1885 kerkvoogd der Ned. Herv. gem. alhier. Het college van kerkvoogden en de algemeene kerkeraad van voornoemde ge meente waren op de begraafplaats door commissiën vertegenwoordigd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Escher, voorzitter van den kerkeraad, die in gevoel volle taal de deugden en verdien steil des overledenen schetste en hem prees als een ijverig man in eiken werkkring waartoe hij geroepen was en die steeds had getoond een waar christen te zijn. Na ds. Escher werd het woord gevoerd door ds. Osti, vroeger predikant te Delfs haven en sedert tal van jaren vriend van den heer van Duijl. Spreker herdacht den afge storvene als een goed, edel menseh, wiens vriendschapsbewijzen hij gedurende zoo vele jaren had mogen ondervinden. Nadat een der aanwezige familieleden had bedankt voor de laatste eer den over ledene bewezen, verlieten de omstanders deu dooden akker met de weemoedige doch hartverheffende gedachte, dat een geacht en bemind burger van Haarlem was heengegaan. De minister vau Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot hoofd-on- derwijzeres aan 's-Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, mej. J. G. Groeve, alhier. Heden morgen heeft de opening plaats gehad van de Vleesclihal in het welbekende antieke gebouw aan de Groote Markt. De inrichting daarvau alsmede van de banken of winkeltjes word zeer geprezen. Van de tien banken zijn er reeds vijf verhuurd. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. hoogste laagste pr. Aardapp. 5G82 IIL. 5124 HL. f SlöO. f 1.50. Appelen 1165 1071 - 9.—. -2.—. Peren 4270 3870 -16. p. K.G-. Boter 1168 kil. 1168 kil. fl.60 p. stuk. Biggen 479 stuks 382 stuks f6. hetzij misdrijf of niet, bekend werd, alleen over bet bestaan der kwade trouw eenige kwestie kon bestaan. ZEd.Achbare meende, dat juist de beklaagde, die zelf eenden- houder was, dubbel goed had kunnen en moeten letten op de merken der eenden, en dat, nu hij dit verzuimd had, hij eene zware verdenking van kwade trouw op zich geladen had. Zijn requisitoir luidde: veroordeeling tot 7 dagen gevangenisstraf. De door den beklaagde, die in vrijheid was, gekozen verdediger mr. Ph. A. Haas, advocaat te Amsterdam, bestreed de in de dagvaarding vermelde kwalificatiëu en meende, dat de kwestie der kwade trouw geheel onbewezen was en dat men juist uit beklaagdes handelingen eerder goede dan kwade trouw zou kunnen opmaken. Hij betoogde dat het oogmerk om zich de eendjes wed e r r ec h t e 1 ij k toe te eigenen niet gebleken was, en dat de gelijkheid der merken den beklaagde in de méeuing had moeten brengen, dat hij zijne eigene eenden opving. Naar pleiters oordeel moest hier vrijspraak volgen. Uitspraak 6 October a. s. Israël Trompetter, de koopman te Haar lemmermeer, wiens zaak in de vorige zit ting was behandeld, is veroordeeld tot be taling van f10, subs. 8 dagen hechtenis. -1 50. p. K.G. f 1.20. p stuk. Wegens gebrek aan plaatsruimte waren wij verplicht een gedeelte der iu de Don derdag jl. gehouden zitting van de Ar- rondissements Rechtbank behandelde straf zaken tot hedeu uit te stellen In deze zitting werd nóg een zaak van diefstal van pluimgedierte behandeld. P. K., eendenhouder te Oostzaan, had op den léden Aug. 11. in eene sloot, dicht bij het erf van K. v. E. to Zaandam, 8 van diens jonge eenden opgevangen en zich toegeëigend. Beklaagde bekende volmon dig, doch zeide, door de gelijkheid van merken bedrogen, gemeend te hebben eenige aan hemzelven ontloopen eenden op te vangen. De officier van Justitie toonde aan, dat hier, waar het feit zelf, Hedenavond doet het «Leger des Heils» zijne intrede in deze stad, en zal ten 8 ure in «Felix Favore,» Smedestraat vergaderd zijn.De bijeen komsten zuilen geleid worden door den stafkapitein J. K. Tyle»-, Kapi tein W. Palstra, Luit. Govaars en kad.-Luit. Hillingenberg, Adjudant Schoch, mevr. stafk. Tyler, mevr. adj. Schoch eu candidaat Jonker. Met ingang vau heden zullen voor de liju Haarlem-Zandvoortgeen speciale retourkaarten voor één dag meer verstrekt worden. De telegraafkantoren Overveen en Zandvoort van de H. Z. S. M. zijn van heden af geopend van 8 uren vóór tot Sl/3 uur namiddags. gegeven, zullen o. a. worden uitgevoerd. //Leo Cantate" voor die gelegenheid ge componeerd door Mart. J. Bouman, woor den van H. E. Yan Maarsseveen en //Psalm 118" van Sweelink. Yan de 22 kandidaten, die het ex amen voor de Rijks-Akademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam hebben af gelegd, zijn er 10 tot den met heden te beginnen cursus toegelaten: 7 mannelijke en 3 vrouwelijke kweekelingen. De Vereeniging //Het Nederlandsch Tooneel" heelt in studie genomen een oorspronkelijk Nederlandsch Blijspel in een bedrijf van een onbekenden schrijver, dat don titel draagt: //Langs dezen meer en meer gebruikelijken weg." Na het afscheidsconcert in het Kur- haus te Scheveningen werden in een der restauratiezalen aan prof. Mannstadt sou venirs aangeboden door de directie van het Zeebad en door eenige zijner vereer ders namelijk een fraaie dirigeerstok en een zilveren kunstvoorwerp op een voet stuk. Een juffrouw uit deze stad, die Donderdag in Artis te Amsterdam was, werd haar portemonnaie met geld en spoorkaartje gerold. LETTEREN EN KUNST. Sarah Bern hard ts drama zal iu Eebr. /jOdéon" te Parijs worden gegeven. Het is getiteld //Ceci tuera cela" en er komen 5 personen in voor. Op het concert, dat ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z. II. Paus Leo XIII te Utrecht zal worden LEGER EN VLOOT. Bij het instr.-bat. te Kampen zijn op 28 Sept. in dienst gesteld 39 jongelingen, afgekeurd 20, teruggetrokken 4, niet op komen 4. Het te 's Hago gehouden officiers examen, waaraan door 15 onderofficieren der artillerie van de militaire school te Delft is deelgenomen, is voor deze cate gorie geëindigd. De uitslag zal eerst met 1 November worden bekend gemaakt, wan neer ook de examens voor de onderoffi cieren der infanterie en van de admini stratie van de hoofdcursussen te Kampen en 's Bosch zijn afgeloopen. Men is zeer tevreden over de resultaten van de Delft- sclie militaire school. De minister van Marine heeft on langs bepaald, dat voortaan geen luitenants ter zee 2e klasse meer aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zullen worden gedetacheerd, terwijl ook het mindere personeel eene aanmerkelijke inkrimping zal ondergaan. Op de oorlogsbegrooting is voorge steld tot garnizoens-kleedingmagazijn te Naarden een gebouw der voormalige //Spinnerij" in te richten. De le luit. Heisterkamp, gedeta cheerd aan de Normaal Schietschool is heden naar zijn korps, het 6e reg. inf. teruggekeerd. De le luitenant jhr, J. H. Ram, van het 7 regiment infanterie te Naarden, wordt op den len October a. s. overge plaatst in de 4e compagnie van het 4e bataljon te Amsterdam, met bestemming om aldaar werkzaam te zijn op de voor bereidende school. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Zaandam heeftin zijne jongste vergadering tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het L. O., in de plaats van mr. C. Visser, benoemd den heer P. Korff. I11 dezelfde vergadering werd een vroe ger aangehouden voorstel van B. en W., tot benoeming van eene derde onder wijzeres aan de uitgebreid-lagere school voor meisjes, met algemeene stemmen ver worpen. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap aim de Rijks-Universiteit te Leiden, de heer J. W. C. Cordes (geb„ te Rembang), met acad. proefschrift, ge titeld: a De privaatrechtelijke toestand der vreemde Oosterlingen op JavaenMadoera". De gemeenteraad van Apeldoorn heeft het voorstel om eervol ontslag te verleenen aan dr. Smit, als leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, aangenomen. Z. M. heeft J. van Vooren, te Amers foort, op zijn verzoek eervol ontslagen als landmeter derde klasse bij het kadaster. Z. M. heeft de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit vau 22 Sept. 1855, toegekend aan E. II. Yink, H. W. Yink, L. Boender- maker en R. S. Schargo te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden eener vrouw met twee kinderen uit den brand van het perceel Hoek Noorderkerkstraat en Lindengracht aldaar, in den avond van 1 Aug. 1887en aan den Europeeschen fuselier J. H. Areus, van het leger in Ned.-Indië, wegens het met levensgevaar redden van eenen drenkeling uit do rivier Kroeug Daroe te Kota Radja, op 8 Juni 1887. Z. M. heeft aan den kapitein E. G. A. Schrerer, van den staf der art., belast met de waarneming der betrekking van hoofd der IVe Afd. van het Dep. van Oorlog, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den Koning der Belgen. De gewone audiëntie van den min. van Justitie zal op Dinsdag 4 Oct. a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.j De hoofd- en verdere officieren van de dienstdoende schutterij te 's Hage, hebben den heer Roest een serenade aangeboden, bij gelegen heid van zijn optreden als burge meester. Tot zijn leedwezen heeft de heer Roest echter om bijzondere omstandigheden, voor de hem toe gedachte eer moeten bedanken. fn de jongste te Amsterdam gehouden algemeene vergadering FETTIIjLEITO KT. 431 XIII. HOOFDSTUK. De liefde achter de traliën. Ik beken, zeide Rosarita, dat het leven mij, alhoewel in deze woestijnen geboren, in de toekomst wel treurig toescheen. Eene stem roept mij toe dat ik niet ge schapen ben om te sterven zonder mijn aandeel te hebben gehad in de genoegens eener wereld, waarin men mij een blik deed slaan. Helaas! wat badt gij mijn vader aan te bieden.... Ik begrijp, Rosarita, dat armoede, zonder ouders en ongelukkig zijn, geen titels zijn om aanspraak te kunnen maken op de liefde der vrouwen, zeide Tiburcio met bitterheid. Gij zijt onrechtvaardig, Tiburcio; het is bijna het te gendeel, gewoonlijk drijft hun instinct haar tot deze; maar de vaders deelen zeer zelden de denkbeelden der kinderen. Er lag in deze laatste woorden al een stilzwijgende be kentenis, welke Tiburcio ongetwijfeld niet begreep, want hij ging voort zich blindelings in bittere tegenbeschuldi- gingen te werpen, die aan het jonge meisje een zucht ont rukten uit spijt dat hij hare zinspeling niet begreep; er komen somtijds gevallen voor waarin vrouwen zuchten en zich verwonderen van niet begrepen te worden, zij, die altijd zoo juist en zoo spoedig raden. Ér ontstond eenige oogenblikken stilte tusschen de beide sprekers. Gij bemint zonder twijfel dien senator! hernam Tiburcio met de onverschrokken linkschheid van een no vice. Spreek mij dus niet van het geweld dat men op u wil uitoefenen.... Wie spreekt u van geweld? zeide het jonge meisje, lachende over deze veronderstelling ten opzichte van een man, dien zij voor den eersten keer dien avond gezien had. Ik heb enkel gesproken van een reeds door mijn vader uitgedrukten wil en waardoor de verwachtingen, die gij hebt knnnen koestereu, hersenschimmen en ijdeie droomen worden. Werpt alleen die wil u in den armen van een geruï- neerden verkwister, die in het bezit van uw persoon slechts de gelegenheid ziet om zijn vernietigd fortuin te herstellen en zijne eerzuchtige wenschen te bevredigen Zeg, Rosarita, zeg, is uw hart niet aan dien wil medeplichtig? Ach! indien het geweld u dwong, met welk geluk zou ik dau dezen mededinger bestrijden? Maar gij antwoordt niet, ach Rosarita, gij bemint hemach, Godwaarom heeft men mij eenige uren geleden, toen ik door een brandende koorts aangegrepen was, niet van dorst laten sterven. Tiburcio stond op het punt dona Rosarita met verwijtin gen te overladen; iets waartoe ieder man het recht meent te hebben tegenover de vrouw, die hem niet bemint toen achter het oranjeboschje, waarin don Estevan en Cuchillo verscholen waren, een licht, bijna onmerkbaar geritsel van het gebladerte zich deed hooren en het meisje uitroepen: Stil! heb ik niet eenig geluid gehoord? Tiburcio keerde ziek driftig met vlammend oog om, ge lukkig iemand te vinden waarop hij de woede, die in hem kookte, zou kannen koelen, maar de stralen der maan ver lichtten slechts het gebladerte der oranjeboomenalles was rustig. Hij nam dus spoedig zijne sombere en nadenkende houding weer aan; droefheid bad ook weer bezit genomen van zijn hart, dat door toorn als een bliksemstraal aan een somberen hemel, was verontrust. Het is misschien de geest van den een of anderen armen minnaar, die van wanhoop gestorren is, en zuchtend onder deze boomen ronddwaalt, zeile hij droefgeestig. Santa Marial gij maakt mij bevreesd, riep het meisje haastig haar arm van onder den sluier opheffende en een jeeken des kruises makende. Gelooft gij dat men er van aterven kan? vroeg zij op ongekunstelden toon. (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1