NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang-. Donderdag 6 October 1887. No. 1305. ABOHKEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. UI N N E N LA N 1). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze ageuten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland,: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. BAUBE 8p Co., JOU. F. JONES, Sua';, Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 October. De eerste soirée musicale, te geven door onzen stadgenoot den heer W. Robert, zal plaats hebben in het einde dezer maaud. Bij die gelegen heid zal voor de eerste maal hier ter stede optreden mejuffrouw Hooij- er, sopraan te Rotterdam, élève van den heer Paul Haase. Met haren leermeester zal zij eenige duetten zingen. De leden der Maatschappij van Toonkunst heb ben tot deze soirée toegang. Met ingang van 1 October zijn de le luit. jbr. van Tets en de 2e luit. baron van Boecop naar het gar nizoen ie Yenloo overgeplaatst. Aan de ingelanden wordt door dijkgraaf en heemraden van den Haarlemmermeerpolder bericht, dat de Schouw in Haarlemmermeer ge dreven zal worden, dit jaar, te be ginnen met 25 October a. s. De directie der stoomboot-maat schappij «Carsjens» bericht, dat we gens de groote veemarkt te Purmer- end, op Maandag 10 Oct. een extra dienst zal plaats hebben. Het verkeer langs Haarlemmer meer gaat dien dag geregeld: van Aalsmeer en Haarlemmermeer naar Purmerend 's morgens 3 uur. De terugkeer hangt af van den afloop der maikt. Aan den oDderlingen wieler-weg- wedstrijd, tusschen Velzen en Alk maar, op a. s. Zondag, zullen de vol gende vereenigingen deelnemen: Haarl. Vél. club, Kennemer Wielr. Vereeniging, de Amsterdamsche Vél. club, de Amsterd. Wielr. Ver een. «de Trekvogels» en de Amstd. Vél.-club «de Ster». Weder is eene prijscourant van hyacinthen, tulpen, crocussen en verdere bol- en knolgewassen ver zonden door den heer G. van der Meij, bloemoollenkweeker te Lisse, welke met niet minder dan 493 verschillende namen van hyacinten aanvaugt; men kan zich dus een denkbeeld vormen van de ruime sor- teeriüg, welke door gemelde firma daarin wordt aangeboden. LETTEREN EN KUNST. Possart, zeer voldoende bijgestaan, door het personeel van het Duitscke tooneel- gezelschap, heeft Maandagavond te Amster dam een waren triumf behaald als Advo caat Berent in Björnsteru's //Faillissement" De zaal van het //Grand Theatre" was, behalve op den hoogst verheren rang, geheel bezet. Possart leverde eene aller merkwaardigste schepping, waardoor de figuur van Berent, den hardvochtigen man. volkomen verklaarbaar en aannemelijk is geworden, ook voor hen, die in zijn op treden totnutoe steeds iets stuitends von den. Het was eene meesterlijke créatie, die lang in ieders hengenis zal blijven. Bij den harmonie- en faufarewed- strijd te Mechelen, afdeeling militaire mu ziek, werd de eerste prijs voor harmonie korpsen bij acclamatie met de grootste on derscheiding toegekend aan het muziek korps van het derde reg. inf., in garnizoen te Bergen op Zoom, directeur de heer Bouwman. Het muziekkorps van het 3e reg. huzaren te 's-Hage, kapelmeester de heer L. M. van Waasdijk, is met den eersten prijs bekroond in den wedstrijd van mu ziekkorpsen te Mechelen. In de aanstaande zitting der Ko ninklijke Belgische Akademie (Fransche) van 10 dezer te Brussel, zal prof. Stecher, zooals dr. Claeys reeds deed in de Kon. Akademie (Vlaamschc), eene lofrede hou den op Vondel. Prof. Stecher is de zoo gunstig bekende taalgeleerde, die onlangs eene belangrijke geschiedenis der Neder- landsche letterkunde in het Fransch uitgaf. Inhoud van de //Leeswijzer" no. 10: Peter Mariagar, door J. H. Groenewe- gen; Beets en Byron, door K. B.; 20e Nederl. Taal- en Letterk, Congres. Feuilleton: Indrukken van 'het 20e Nederl. Taal- en Letterkundig Congres, door Willebald; Thorwaldsen's laatste geliefde, door mr. J. W. Spin. vrouwelijke cand. doen inschrijven bij de faculteit der geneeskunde. De heer H. Heynen, leeraar in de Fransche taal aan de Rijks H. B. School te 's-Hertogenbosch, heeft om redenen van gezondheid eervol ontslag gevraagd. VEETEELT. Door de geheele Betuwe worden 3-jarige ossen opgekocht, en wel tegen f170 a f 200; alles is bestemd voor België. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd tot kanton rech ter-plaats ver vanger: in het kan ton Bolsward P. Peereboom, burgem. van Bolswardin het kanton Ondcrdendam mr. W. Janssonius, adv. te Onderdendam; iu het kanton Eist C. G. Boonzajer M.Fz., notaris te Eist; in het kanton Schagen C. J. Plomp, ontv. der reg. en dom. te Schagen. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arroncl.- reehtbank te Breda mr. W. C. J. Alpherts, thans off. van just, bij de arr.-rechtbank te Almeloo; tot off. van justitie bij do arr.-rechtbank te Almeloo mr. J. A. M. van Haaften, vroeger referendaris bij het depart, van justitie, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam. Bij kon. besluit is de heer C. Krediet andermaal voor den tijd van één jaar be noemd tot leeraar in de natuurkunde aan de Kon. Milit. Academie. De gewone audiënties van den min. van Oorlog op Donderdag 6 Oct. en die van den minister van Koloniën op Vrijdag 7 Oct. zullen niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de Sf.-Ct.) LEGER EN VLOOT. De 2e luits. Van Wijk, Mock en Staatsboonen, iu garnizoen te Venloo, worden met 1 November als zoodanig overgeplaatst bij de escadrons te's-Bosch. Gedurende het afgeloopen kwartaal is de kweekschool voor zeevaart te Leiden met een 45—tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 82. In het bericht in het vorig nummer omtrent de officieren van de krijgsschool die, bij verschillende wapenen worden ge detacheerd, staat //le luitenant A. van Doorninck bij de marine"; dit moet zijn: le luitenant A. van Doorninck bij de pantserfort-artillerie te Helder." ONDERWIJS. Voor den nieuwen cursus aan de Utrechtsclie universiteit hebben zich drie Z. M. de Koning-Groothertog1 heeft bevorderd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer J. A. van Steyn, rentmeester van het domein Het Loo. Door H. K. H. de groother togin van Saksen-Weimar (Prinses Sophia der Nederlanden) is eene som van f100 geschonken aan den Algemeenen Nederlandschen politie bond, ten behoeve van de op te richten weduwen en weezenkas. Het Vad. meldt: zijn wij wel ingelicht dan zal de in 1884 benoemde staatscommissie om de Regeeriüg van advies te dienen voor 't ontwer pen eener wet op de levensverzeke ring, welke commissie in eigen boe zem verdeeld bleek, zoodat haar rapport zelfs nooit is gepubliceerd, dit thans weldra het licht doen zien. Ofschoon er drie leden der commissie van inzicht verschilden, hebben zij zich ten slotte bij het ontwerp van een hunner neergelegd. Op de begrooting van Water staat komt een post van f 26,500 voor, bestemd tot onderstand aan tijdelijke ambtenaren bij de Staats spoorwegen, die in het volgend jaar zullen ontslagen worden. Ter uitvoering van een besluit der jongste algemeene vergadering der Vereeniging voor Volks-onder- wijs, is, omstreeks de helft der maand September, door het hoofdbestuur een adres verzonden aan den minister van Oorlog, waarin dringend ver zocht wordt de noodige maatregelen te willen nemen, «opdat het lager onderwijs in de kazerne voortaan uitsluitend gegeven worde door hier toe volgens de wet bevoegde onder wijzers». Bij de Dinsdag gehouden ver kiezing van een lid der Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Win schoten zijn uitgebracht 1018 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. J. W. J. baron de Vos van Steen wijk (lib.), met 547 stemmen. Voorts zijn uitgebracht op de heeren A. Winkler Prins (lib.) 303, Van Swiu- dereu (antirev.) 67, dr. Smit 90 stemmen, enz. Als gevolg van de draukwet is het aantal inrichtingen met «ver gunning» hier te lande van 45,000 tot 27,000 verminderd. In 1900 zal dit cijfer moeten zijn ingekrompen tot 12,000 h 13000. Op de najaarstentoonstelling der Nederlandsche vereeniging Avi- cultura», te Rotterdam gehouden, is in de afdeeling duiven bekroond met den eersten prijs (gouden me daille) de heer W. Stoorvogel te Delft voor de inzending van een paar Zwaluwduiven. In genoemde afdeeling waren vijfenzeventig paren ingeschreven. In het Bagbl. van Z.-H. en sGravenhage geeft een huisvader op de volgende wijze uiting van zijn dankbaar hart bij de geboorte van een Zoon «Met een diep gevoel van dank baarheid en met groote blijdschap geeft de ondergeteekende hierdoor kennis, dat zijne geliefde Echtge- noote Zaterdag den InOctober jongst leden voorspoedig is bevallen van een welgeschapen Zoon. Te meer heeft de ondergeteekende reden tot vreug de, daar reeds tot viermalen toe zijn blijde verwachting in bittere teleur stelling eindigde.» Dit is nog eens eene variatie op dit altijd dorre thema! Als een bewijs, dat het in de gemeenteraadszittingen niet altijd even kalm toegaat, kan dienen het volgende, door Het Huisgezin ver haald over een te Montfoort ge houden Raadszitting: Nadat reeds eenige zaken behan deld waren, vroeg de heer v. F. het woord en ging, na eeu paar woorden over andere zaken gespro ken te hebben, aldus voort //Ter gelegenheid uwer herbenoeming tot burgemeester dezer gemeente, wensch ik, zoowel in uw eigen belang als in dat der ingezetenen, dat u in de eerstvolgende zes jaren niet zooveel domheden zult uit halen als in de zes voorafgegane, zooals, onder meer, in de algemeen bekende pij- pendoppeDgeschiedeuis. Ik deel deze ge schiedenis hier niet mode, om u, mijnheer de voorzitter, een steek onder water te ge ven, zulks zij verre van mijmaar als Raadslid reken ik het mij tot een duren plicht, om u voortdurend op uw kinder achtige en ongepaste handelingen te wij zen, waarvan de ingezetenen voortdurend de dupe zijn. //Liefst had ik deez' mededeeling in be sloten vergadering gedaan, maar achtte het overbodig, daartoe een voorstel te doen, overtuigd als ik was dat èn voorzitter èn mijn collega's de zaken liefst in 't open baar behandelen//. De N. R. Ct. ontvangt van een zijner correspondenten, onder het opschrift: De Amsterdamsche muggen. de volgende vermakelijke schetsc Als Mozes indertijd het voorrech gehad had, deze lieve diertjes te kennen, dan had hij bepaald zijne vrienden de Egyptenaren nog op eeu elfde plaagje onthaald eenplaagje, waarvan zij nu nog pleizier zouden gehad hebben. Wie er ons op getracteerd heeft, weet ik niet, maar mij dunkt, dat moet wel een Atjeher, of iemand die nog erger het land aan ons heeft, geweest zijn! Nieuws is hier niets, maar muggen!Deurwaarders loopen er voor weg, eu dat zegt iets. Hebt ge ze wel eens gezien? muggen bedoel ik, niet deurwaar ders. Het zijn de elegantste en tee- derste diertjes, wat deurwaarders FEUILLETO HST. 46) XIV. HOOFDSTUK. Verijdelde «aak. Ware hij dertig jaar geweest, dan zou hij gebleven zijn maar hij was eerst vier en twintig; hij had die vier en twintig jaren in de woestijn doorgebracht en dit was zijne eerste liefde. Welnu dan, vaarwel! riep hij, ik wil niet lan ger uw gast zijn. En hij ging door de openiEg in den muur, voordat het meisje zich tegen zijn vertrok kon verzetten. Verstomd door deze onvoorziene ontknooping klom zij op de opeengehoopte brokstukken aan den voet van den muur, en zich over de omheining heenbuigende riep zijTi burcio! Tiburcio! zult gij uwen gastheer de beleediging aandoen zoo zijn huis te verlaten? Wilt gij over zijn huis den vloek des hemels afroepen? Maar hare stem verloor zich in de stilte des nachts, zonder dat hij, tot wien ze gericht was, zich verwaardigde haar te beantwoorden en zich met snellen stap verwijderde. Zij hoorde nog eenige oogenblikken het geluid zijner schredenmaar dit geluid drong weldra niet meer tot de ooren van het meisje door, dat op de knieën viel en bad: O mijn God! riep zij, geef dat deze jonge on verstandige, die zich verwijdert zonder mij aan te hooren, niet Uw vloek op ons huis doe nederdalen! Bescherm hem, o mijn God! tegen de gevaren die hem bedreigen. Waak over hem, want helaas! hij neemt mijn hart met zich mede. Daarna, in haar smart al hare plannen van grootheid, den wil haars vaders, de gewisselde woorden, in één woord al de bedriegelijke begoocheling vergetende, die in haar eene liefde onderdrukt had welke, zij tot dan toe niet gekend had, klom zij opnieuw op de brokstukken en riep met hartverscheurende stem Tiburcio! keer terug, u alleen, u bemin ik. Maar haar geroep werd niet beantwoord. Toen wikkelde het jonge meisje zich in haar sluier en weende. Alvorens naar hare kamer terug te keeren, wierp zij een laatsten blik in de richting die Tiburcio ingeslagen had om te beproeven, of zij nog eenmaal hem kon zien dien zij niet hopen kon nog te zien terugkeeren, maar alles was stil en somher. Op de uiterste grens der vlakte, waarop de helderheid der sterren de fantastische vormen van eenige struiken afteekende, verhief zich het woud als een zwarte gordel. Het in de verte lichtende punt flikkerde altijd als een vuur toren, te midden van het gebladerde. Eensklaps scheen het in de oogen van het jonge meisje, schitterender te worden, alsof het eene welkome ontvangst wilde aanbieden aan hem, die geen toevluchtsoord meer had. XW HOOFDSTUK. Het nachtelijk vertrek. Toen don Estevan en Cuchillo zich van het tooneel van den strijd verwijderd hadden, bewaarde de eerste een diep stilzwijgen, zonder dat hij de tegenwoordigheid van zijn metgezel scheen op te merken. Zij hadden de laan van gratiaatboomen bereikt en nog had de Spanjaard zich niet verwaardigd tot hem eene verwijting te richten, alhoewel het niet in zijne ontstuimige natuur lag zich lang in te houden; maar hij was in diepe gedachten verzonken. Meer hekend dan Tiburcio met de geheimen van het vrouwenhart, had hij bij het einde der verliefde samenspraak die hij gehoord had, geraden dat een teeder gevoel voor dien jongeling in de ziel van dona Rosario sluimerde, zon der dat zij er zich zelf veel rekenschap van konde geven. De stembuigingen van het jonge meisje, hare bewegingen tot zelfs het stilzwijgen dat zij somtijds bewaard had, dat alles was voor hem het bewijs eener sluimerende liefde, die zij zich nog onbewust was. Hij had de mededeeling aan Tiburcio gedaan ten opzichte van de «Goudvallei», als eene zaak van ondergeschikt be lang, versmaad; maar Tiburcio, door donaRosarita bemind, bood aan zijne eerzucht een onoverkomelijken hinderpaal. Het huwelijk van den senator, het half millioen dat deze

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1