NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 7 October 1887. No. 1306. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Btrangére G. I. TA TJBB Co., J OIL F. JONES, Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 October. Van 6 dezer tot 7 November wordt in bet gebouw der maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam eene tentoonstelling ge houden van decoratief schilderwerk. Er zijn o. a. stukken ingezonden door den heer K. Sluytermau en de Kunstnijverheidsschool alhier. De le luitenant Vau Tienhoven en de 2e luitenant Enschede, beiden van het 2e reg. huzaren, thans ge- getacheerd bij de rijschool, worden overgeplaatst bij het dépót-escadron alhier. De gevangen militair, die Zater dag van een Suezboot te IJmuiden is ontvlucht, is te Amsterdam door de politie gepakt. LETTEREN EN KUNST. De bibliotheek der Maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiclen heeft ten geschenke ontvangen van dr. J. Brill te Bloemfontein o. a.: De notulen der ver richtingen van den II. E. Volksraad van den Oranje Vrijstaat van 18541886, in 26 deelen compleet. Bij den te Mechelen gehouden wed strijd voor burgerlijke en militaire mu ziekkorpsen waaraan 56 vereenigingen deelnamen, heeft de harmonie „Cecilia" van Breda in de afd. voor harmonie gezelschappen den 3n prijs behaald. Te Brussel is overleden de heer Désiré Delcroix, chef der Vlaamsche af- deeling aan liet ministerie van Binnenl. Zaken. In de letterkundige wereld heeft do heer Delcroix als schrijver van tooneel- stukken en romans zich veel naam ver worven. Geboren te Deynze den 2 8 en September 1828, heeft hij als onderwijzer te Gent en te Brussel en later als ambte naar, aan de Vlaamsche zaak belangrijke diensten bewezen. Aan hem is het o. a. te danken, dat ook Vlaamsche gedichten en muzikale compositiën op Vlaamscheu tekst worden toegelaten ter mededinging tot den driejaarlijkschen «prijs van Rome." Bij Quantin te Parijs verschijnt eerst daags het le deel van een werk van Henry Havard, getiteld«Dictionnaire de l'ameu- blement et de la decoration". Het maandschrift «De Salon" onder redactie van G. Kepper, uitgever D. S. Slotboom te Beverwijk, is zijn derden jaargang ingetreden. De afgeloopen jaar gang bevatte oorspronkelijke bijdragen o. a. vanE. A. Buis, Piore Delia Neve, J. G. Erederiks, George Kepper, E. H. Van Leent, Melati van Java, Ant. L. DeRop, Van Westrheene, bijdragen van prof. Al- berdiugk Thijm over beeldende kunst, muzikale causerieën van G. A. Heinze en vier en twintig platen. De le aflevering van den nieuwen jaargang bevat een photo-zincographie «Amor op reis", met bijschrift van Piore Delia Neve; voorts bijdragen van P. H. Van Leent, prof. Alberdingk Thijm, G. A. Heinze, en o. a. een novelle uit het Zweedsch van Edgren. «De Hollandsche Lelie" No. 18: Val- sche bakens. Roosje, door Henriette. Ondergaande zon, naar Oh. Alexandre. Alles voor Dick, uit het Engelsch. LEGER EN VLOOT. De Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Ned. leger telde bij de sluiting van het jaar verslag, (14 Juni) 338 beschermers en 60 beschermvrouwen, ieder voor een bijdrage van f10 per jaar of minstens f 25 in eens, benevens 2156 donateurs en 317 donatri ces, ieder voor een bijdrage per jaar van minstens een gulden, terwijl honderden meermalen (in het laatste boekjaar 124) een scheuking voor eens deden. Onder bovenstaande cijfers is het actief dienende leger echter niet begrepen, daar bovendien nog 18 officieren als beschermer en 796 als donateur de vereeniging steu nen, terwijl niet minder dan 2952 actief dienende onderofficieren en minderen als donateur te boek staan. Dank zij dezen bloeienden toestand kon den er dan ook vrij aardige bedragen aan onderstand worden uitgekeerd, welke be dragen van jaar tot jaar grooter worden. In het afgeloopen boekjaar b. v. ont vingen 22 leden, benevens 5 oud-strijders (niet-leden) en 2 oud-marketentsters eene wekelijksche ondersteuning van f 1, f 1,25, fl,50 en f2, gezamenlijk tot een bedrag van f1802. Buitengewone gratificatiën (in dringende omstandigheden) ontvingen 151 leden en 104 weduwen van idem, tot een totale som van f3238,85. Twee weduwen van actief dienende onderofficieren (inleven donateur der Vereeniging) bekwamen 1 55. Periodieke uitkeering in Nov. 1886 ont vingen 247 leden en 24 weduwen, geza menlijk ten bedrage van f 3387,50, terwijl de 2o periodieke uitkeering in Pebr. 1887 bedroeg f3237,50, verdeeld over 237 leden en 22 weduwen van idem. Nog werden 83 gratificatiën uitgereikt aan oud-strijders (niet-leden), teil bedrage vau f832, waardoor het totaal der uitge reikte ondersteuningen in het afgeloopen boekjaar (1 Maart 188628 Pebr. 1887) bedraagt f 12,552,85, of sedert 1 Maart 1881 f47,142,41. Al kan de Vereeniging niet ieder afdoende helpen, toch heeft ze in menig geval vrij voldoende de behulp zame hand geboden. Moge zij in het volgende jaarverslag nog gunstiger getuigenis kunnen afleggen! Daartoe helpen allen, die het leger een goed hart toedragen, mede De 2e luitenants der mariniers C. P. van Borselen en A. H. Bakker, respec tievelijk van het 3e bataljon te Rotterdam en le bataljon te Amsterdam, zullen over geplaatst worden bij het 2e bataljon te Willemsoord. De le luit.-kwartierm. Doorman, van het 5e bat. 2e reg. inf., is overgepl. bij het le reg. veldart. te Utrecht. Het voornemen bestaat om den 29sten Oct. een luit. t/z. le kl. en 5 adelborsten le kl. per stoomschip «prinses Amalia" naar Oost-Indië uit te zenden. Van 1 Sept. 1886uit. Aug. 1887 zijn 242 jongens bij de Nederl. marine in dienst getreden. Hiervan werden aange nomen 54 te Amsterdam, 46 te Rotterdam, 8 te Hellevoetsluis, 21 te Willemsoord, 12 te Vlissingen en 101 te Leiden75 hadden den leeftijd van 13Va, 92 van 1415 en 75 van 1516 jaar. De kapitein C. A. Koorevaar, van het 6e regiment infanterie te Breda, is aangewezen voor de theoretische opleiding van de officieren der dienstdoende schut terij te Breda en Tilburg, terwijl de 1ste luitenant P. Paro met gelijk doel voor de officieren te Oosterhout is bestemd. Zr. Ms. schroefstoomschepen «Zilve ren Kruis" en «Bonaire," namen heden hun kruit en munitie aan boord, en zullen eerstdaags zee kiezen, ter opvolging hunner bestemming, eerstgenoemde om Kaap Hoorn naar Oost-Indië, de laatste naar de West. De 2de luit. kwart. Vosmaer, vau het 1ste reg. veldartillerie, is overgeplaatst bij het 5de bat. van het 2de reg. inf. te 's-Bosch. ONDERWIJS. In eene Dinsdagavond gehouden alge- meene vergadering van het departement Breda der Maatschappij tot «Nut van 't Algemeen", is besloten tot het oprichten eener meisjesschool voor gewoon en uitge breid lager onderwijs. Daartoe zal uit de spaarbank vau het departement eene som van f 10.000, zoo noodig f15.000 worden besteed, terwijl bovendien eene leenlng van f 23.000 tegen o Va pCt. zal worden gesloten. RECHTZAKEN. Voor het kantougerecht to Gouda stond terecht een metselaar, ter zake dat hij aldaar een nieuw gebouwde, hem toebe- koorende woning had betrokken, vóórdat de binnen-, metsel- en pleisterwerken wa ren voltooid. De ambtenaar van het O. M. requireerde een boete van f 10 of hechtenis van 3 dagen, wegens overtreding van de verordening van 1879 op het bouwen te Gouda. De kantonrechter was het eens met den ambtenaar van het O. M., dat het ten laste gelegde feit wettig en overtui gend was bewezen, doch hij ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging, op grond dat de verordening op het bouwen te Gouda, als zijnde niet behoorlijk af gekondigd volstrekt geen verbindende kracht had. Mr. D. Simons, adv. te Amsterdam, zal als verdediger optreden van den heer J. A. de Bergli te 's Hage, beschuldigd van poging tot moord, door het lossen van een pistoolschot op twee agenten van politie. Het kantongerecht te Tilburg had onlangs den heer S. Achterberg, uit Eind hoven, veroordeeld tot f75 boete, subs. 10 dagen gevangenisstraf, omdat hij zonder voldoende reden een trein bij het station Tilburg door middel van den noodrem had doen stilstaan. Tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen, is hij nu door de rechtbank te Breda vrijgesproken. 111 N N s: N I, A N I). Z. M. lieeft op zijn verzoek eervol ont slagen J. M. Smits, als bewaarder der hypotheken te Deventer, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbe tuiging voor zijne gedureude 47 jaren bewezen diensten. Z. M. heeft H. de Bossou, ontvan ger der belastingen te Winschoten, op zijn verzoek eervol ontslagen, behoudens aan spraak op pensioen. {Bovenstaande berichten zijn nit de St.-Ct.j Z. K. H. de Groothertog: van Saksen-Weimar heeft van Hd. be- laugstelling voor de in het volgend jaar te 's Hage te houden Tentoon stelling van Oude en Nieuwe Kunst nijverheid doen blijken, door voor een belangrijk bedrag deel te nemen in het waarborgfonds. Staatsblad no. 166 bevat het kon. besluit van den 26sten Sep tember 1887, tot herziening der ko ninklijke besluiten vau 18 Maart 1882 Staatsblad no. 46) en van 24 Januari 1886 Staatsblad, no. 28) tot regeling van belooning en ver goeding voor de leden en plaatsver vangende leden der commissién en der hoofdcommissie voor de herzie ning der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen en van de kosten van herschatting. In de St.ct. (no 234) zijn op genomen de statuten der navoigeude Vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1885 (St.ct. no. 32): Werkliedenvereniging «Eigen- Hulp,» te Goes;Vereeniging om jongelieden van aanleg uit den min vermogenden stand voort te helpen te Sneek; «De Kerkelijke Kas,» te Serooskerken. (W.)«De Ker kelijke Kas», te Zuidwolde (Gro- Dingen). Door het hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren bij het midd. ond. is aan de Tweede Kamer en aan de ministers van Oorlog, Marine, Financiën, Binnenlandsche Zaken en Waterstaat, een adres ge zonden waarin ingevolge de van de algemeene vergadering der Vereeni ging ontvangen opdrachten, door het bestuur gewezen wordt op de wei nige waarde der diploma's van eind examens eener H. B. S. Bij de toe lating voor verschillende Rijksbe trekkingen, zooals die van bij de posterijen, de belastingen, het kadas ter, de marine enz., wordt met het bezit van zulk een diploma en met de gansche organisatie van het M. O. in het geheel geen rekening ge houden. Het bestuur meent, dat daardoor de openbare middelbare school ach terstaat bij de bizondere en dringt er op aan, dat de toelating tot tal van takken van openbaren dienst niet uitsluitend afhankelijk wordt gesteld vau de daarvoor ingestelde speciale examens, maar dat daarbij ook rekening worde gehouden met het bezit van een einddiploma eener hoogere burgerschool, hetzij van 3jarigen, hetzij van 5-jarigen cursus. Voorts wordt in het adres aan gedrongen op het benoemen van Rijks gecommitteerden bij de eind examens der H. B. S. met driejarige cursu6, evenals thans bij de gymnasia plaats heelt. De heer Willink KetjeD, eervol ontslagen kapitein van het O. I. leger, heeft dezer dagen in het Va derland een artikel geplaatst, waar in hij met tal van bizonderheden mededeelt, hoe hij herhaaldelijk van sommige ministers beloften ontving, dat men hem in eene of andere rijksbetrekking zou plaatsen, om aldus zijne grieven over zijne ver wijdering uit den militairen dienst in Indië weg te nemen, zonder dat echter die beloften ooit zijn nage komen. De heer Armand Sassen be pleit in de jongste aflevering van PBUILLBTO 3ST. 471 XVe HOOFDSTUK. Het nachtelijk vektbek. Morgen! hernam don Estevan ongeduldig; en wie zegt u dat de dag van morgen u toebehoort? En daar enboven is de nacht niet lang genoeg, en zijn deze tuinen niet uitgestrekt genoeg? Zijt gij niet drie tegen één? Wie verzekert u dat ik morgen niet van meening veranderd zal zijn? Deze bedreiging verschrikte Cuchillo ten zeerste. Caramba! zeide hij. Uwe Hoogheid houdt er niet van tot morgen uit te stellen wat heden gedaan kan worden; welnu! ik zal mijn best doen. Overigens is alles hier rustig, alsof er niets gebeurd ware, alhoewel het mij, om de u waarheid te zeggen, zeer verwondert dat het geroep van dat jonge meisje geen alarm heeft gemaakt. En werkelijk, dank het vergevorderde nachtelijk uur, had de worsteling lusschen Tiburcio en zijne aanvallers geene andere getuige gehad dan de dochter van den eige naar dezer uitgestrekte hacienda, waar, zooals wij gezegd hebben, alles sliep, met uitzondering eer gasten die er be lang bij hadden den aanslag, die zoo even gedaan was, te verbergen. Terwijl Cuchillo zich Daar de plaats der vertrekken begaf, alwaar zich zijne gezellen bevonden, sloeg don Estevan den weg naar zijne kamer in. De maan schitterde rustig aan den hemel, waaraan dui zenden sterren flikkerden en de wind voerde den geur der oraDjeboomen aan. Don Estevan wandelde lang in zijne kamer op en neer. De senator sliep in de zijne met de gerustheid van een man die aan anderen moeilijke zaken overlaat. Don Augustin van zijn kant sliep ook zonder er evenmin als de gelukkige Tragaduros aan te denken, dat één teedere blik van dona Rosarita, één traan in hare schoone oogen, één woord van hare rozenroode lippen, al hunne plannen had kunnen doen ineen storten. Alleen don Estevan wandelde nog in zijne kamer on rustig op en neder, evenals de eerzuchtige die gewoon is te waken wanneer de anderen slapen, toen Cuchillo tot twee maal toe op zijne deur klopte. Bij het zien van zijn ont steld gelaat, beving den Spanjaard eene rilling; hij vreesde en wenschte tegelijkertijd de uitvoering zijner bevelen. Naar den duivel met mijne twintig onsen goud! zeide Cuchillo, de jongeling is niet meer op de hacienda. Hij is vertrokken 1 riep don Estevan, en gij hebt hem laten vertrekken! Men moet maar het middel hebben om zulks te belet ten. Die stomme kerels van een Baraja en Oroche waren smoordronken. Diaz heeft geweigerd met mij te gaan en voordat ik de twee dronkaards kon doen begrijpen wat er gaande was, heeft de jonge man de vlucht genomen door over den ringmuur te klimmen. Waardoor? vroeg de Spanjaard met den voet stampende. Toen wij daar aankwamen, lag dona Rosarita over den muur gebogen, het gelaat gekeerd in de richtiug der bosschen, die zich achter de hacienda uitstrekken en indien de joDgeling, die zich zonder twijfel daarheen hegeven heeft, niet zoo ver ware geweest, was het zeker dat de woor den van h'efde die uit haar mond vloeiden, hem hadden doen wederkeeren. Zoodat zij hem dus bemint! riep don Estevan. Hartstochtelijk, daar sta ik voor in, of hare woorden en haar hart waren valsch. En Cuchillo vertelde aan don Estevan het hartstochtelijk maar nutteloos geroep van het joDge meisje tot Tiburcio. Wij moeten te paard stijgen, Cuchillo, en hem ach tervolgen de uitslag onzer expeditie hangt af van het leven van dien jongeling. Ga onze paarden zadelen; gij en uw vrienden wekt Benito en de bedienden en binnen één uur hoogstens moeten wij in den zadel zijn. Intusschen ga ik don Augustin en den senator verwittigen. Zoo heb ik hem reeds twintig jaren lang gekend, altijd even vurig, altijd vol verachting voor moeilijkheden, zeide Cuchillo tot zich zeiven, toen hij Arechiza verliet. Indien hij met zulk een karakter het in zijn land niet ver

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1