ammmm* opleiding van spoorwegambtenaren op te richten. Uit Sloterdijk wordt aan de N. RCt. gemeld: Sedert eenige weken verschijnt kier des Zondags een troepje van ongeveer 20, meerendeels jonge, mannen, die geregeld en ordelijk voortmarcheeren en op een bepaald punt op den Haarlemmerweg halt houden, om op hunne wijze te gaan exerceeren.Hunne vereeniging schijn l op militaire leest geschoeid althans zij staan onder eenen aanvoerder, wien zij strikte gehoorzaamheid bewijzen, en op wiens gebiedend woord aanstonds de orde terugkeert, wanneer deze een oogenblik verbro ken is. Dat men hier met een «socialis tisch» legertje in miniatuur te doen heeft, blijkt uit de geschriften die zij met zich voeren en onderweegs ver spreiden. Op het marktplein der Voe- dingstentoonstelliDg te Amsterdam zou Zondag tot sluiting der genoegens aldaar, een volksfeest worden ge geven. Thans wordt gemeld dat dit feest niet zal doorgaan, daar de burgemeester, op grond der bepalin gen van de Zondagswet, gemeend heeft zijne toestemming te moeten onthouden I Bij het nieuwe station aan het Westerdok te Amsterdam heeft Don derdag een botsing tusschen twee treinen, een van de Rijn- en een van de Holl. spoor, plaats gehad. De oorzaak moet in een verkeerd uitgevoerde manoeuvre bij het ran geeren berusten. Twee wagens wer den geheel verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De treinenloop werd door dit on geval eenigszins vertraagd. De koloniaal, die jl. Zaterdag vau de Suezboot te IJmuiden sprong, had, zooals thans gebleken is, vol strekt geen kwaad in den zin. Hoe wel in de richting van Wijk aan Zee ontvluchtende, ging hij naar Beverwijk en van daar naar Am sterdam. Daar schijnt hij een bezoek aan eenige familieleden gebracht te hebben. Hij heeft zijne naaste be trekkingen nog eens willen zien, voor hij zijn tienjarige straf onder ging. Personen, welke met de Suez boot tot Amsterdam zijn opgevaren, zagen dat de militair zich den vol genden dag weder aan boord begaf, alsof er niets was gebeurd. Men schrijft ons uit Hilversum: Een huisgezin alhier, waarin toch al niet veel geluk zetelde, werd gisteren avond in diepen rouw gedompeld door het be richt, dat de oudste zoon, een oppassende jongen van twintig jaren, jammerlijk om het leven was gekomen. De ongelukkige, die de steun zijner moeder was, deed dienst op een zandtrein als remmer. Terwijl hij van de trein stapte en den spoorweg wilde overstekeu, bemerkte hij niet, dat de snel trein uit Amsterdam in aantocht was en hem reeds op korten afstand was genaderd. Hij werd door do machine gegrepen, een eind weegs meegesleurd en deerlijk ver minkt. Slechts weinige minuten daarna en hij had opgehouden te leven. Moge dit treurig voorval een ernstige waarschuwing zijn voor allen om toch vooral met de noodige omzichtigheid te werk te gaan. De goud- en zilversmid S. in de Schoolstraat te 's Hage- is door een net gekleed persoon opgelicht voor twee gouden horlogekettingen, ter waarde van ruim f 100. Dezelfde persoon deed ook een poging om twee andere goud- en zilversmeden tot zijn slachtoffers te maken, doch dit werd bijtijds voorkomen. Vrijdag hebben teScheveningen de jaarlijksche proeven met de red dingmiddelen, van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatsch. plaats gehad. De proeven slaagden uit muntend de lijn, die door een vuurpeil werd afgeschoten, bereikte met haar ééue einde een afstand van ongeveer 150 vademen in zee. Vrijdag ochtend is er te Hel mond brand uitgebroken op eenen zolder, hehoorende bij de Konink lijke Nederlandsche machinefabriek des heeren E. H, Begeman. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist de brand tot den zolder te be perken, zoodat de schade niet groot is. Terwijl de familie v. A. te Beesd Donderdag middag het mid dagmaal gebruikte, stikte een der huisgenooten in een stukje vleesch. Dat een spoortrein soms oogen kan hebben, ondervonden een paar wildstroopers, die op heeterdaad door een rijksveldwachter te Mil (N. B.) werden betrapt. Van uit den trein een sneltrein liefst! had hij na melijk bemerkt, dat zij bezig waren een drijfjacht te organiseeren. Men schrijft uit Bergen-op- Zoom: De zak met brieven, dagbladen enz., bestemd voor 's Bosch; welke 's avonds onmeedoogend uit den snel trein wordt geworpen, is onderden trein geraakt, waardoor een groot aantal brieven en couranten niet in handen van de belanghebbenden zijn gekomen. De zak werd op een af stand van 10 minuten, enkele ver scheurde en verpletterde brieven en nieuwsbladen werden tot op een uur afstand teruggevonden. Eene kip van een landbouwer te Heinkenszand heeft een ei ge legd, dat 9.8 lood weegt en een omvang heeft van 16 duim. Te Sluis had bij de arrestatie van een strooper door twee veld wachters, eene hevige worsteling plaats waarbij de strooper een der politiedienaren een stuk van den neus afbeet en op de vlucht ging. Te Loppersum is een 20-jarige jonge dochter, die aan toevallen leed, in het vuur gevallen en aan de be komen brandwonden overleden. WETGEVENDE N1A0HL Door de afdeelingen der Tweede Kaïner zijn benoemd lot rapporteurs over bet hoofdstuk Einanciën der Staatsbegrooting voor 1888de heeren Cremer, Borret, Dijckmeester, Godin de Beaufort en Zijl- ker; en over het hoofdstuk Oorlog; de heeren Van der Schrïeck, Smeenge, Roo seboom, Eabius en Zijlker. De Tweede Kamer was Vrijdag slecbts eene korte poos bijeen. Zij vereenigde zich met de verschillende wetsontwerpen van onderschikt belang en hechtte ook hare goedkeuring aan de voordracht, waarbij bet contract met de Nederl. Handelmaat schappij wordt verlengd. Met 1 Januari 1890 zou het vervallen; alsdan zal een nieuw vijfjarig tijdvak intreden, voor welks afloop de wettelijke bekrachtiging weer wordt vereischt op eene hernieuwing. Het commissieloon, door de Maatschappij voor den verkoop van de Indische Goevernc- ments-producten in rekening gebracht, hetwelk thans 1 Va pCt. bedraagt, is onge wijzigd gebleven, omdat de omstandigheden waaronder het werd bedongen, niet zijn veranderd. De tinprijzen zijn wel is waar hooger dan in vroeger jaren het geval was, maar zij blijven toch nog, zeide de min. van Kol., beneden het cijfer waar onder gecontracteerd werd. De Kamer heeft dan ook niet verder aangedrongen op wijziging van de over eenkomst. Aanstaanden Dinsdag, te half 2 uur, zal met de tweede behandeling van de Grond wetsvoorstellen een aanvang worden ge maakt. KOLONIËN. BATAVIA, 2 September. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernemeut Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 5 tot en met 16 Augustus, wordt het vol gende ontleend: G r o o t-A t j e h. Verschillende posten in de versterkte linie werden in mindere of meerdere mate beschoten, tengevolge waarvan den 7en Augustus binnen Lam- reug een Europeesche tamboer, den vol genden dag binnen Lampeneroet een Euro- peesch luselier en den 12den d. a. v. bin nen Lambaroe een Iulandsch korporaal licht gewond werden. Gedurende den verslagtijd werd het werk //de beschoeiiug van den linkeroever der Atjek-rivier hij Lok" voltooid en kon het daar opgericht tijdelijk blokhuis wor- deu ingetrokken. Volgens ingekomen berichten kwam de bevolking in de bovenstreken meer en meer tot rust en hield men zich in verschei dene kampongs der V Moekims Indra- poerie onledig met het bouwen van huizen ook in de V Moekims Montassik was zulks het geval. In den nacht van 16 op 17 dezer trachtte een zevental Atjehers onze schild wachten te Oleh-leh-oost te bekruipen, hetgeen echter door de waakzaamheid dier posten werd belet; een der schildwachten werd daarbij door een lanssteek licht ver wond. Onderhoorigheden. De verwik kelingen in het Gigiengsch6 namen toe. De versterking te Segli werd nog dikwijls beschoten. Van de Oost- on de Westkust viel niets noemenswaardigs te vermelden. Gedurende den verslagtijd maakten hunne opwachting bij den civielen en mi litairen goeverneur T. Iloessiu, jongere broeder van T. Pakih van Pedir; T. Bin Pakan, zoon van T. Tjoet Moeda Latif, de ons tot nu toe steeds vijandig gezinde broeder van den radja van Merdoe, en T. Imam van Gi- gieng, welke hoofden op hunne reis naar Kota Radja vergezeld werden door den controleur van Ecli. Deze ambtenaar, die Passangang bezocht had, rapporteerde dat het hoofd van dat landschap afzag van het plegen van vijan delijkheden tegen Samalanga en gaarne in eene minnelijke schikking zou treden. De weersgesteldheid was afwisselend. De berri-berri buiten beschouwing ge laten, was de gezondheidstoestand gunstig; de stand dezer ziekte was iets ongunsti ger dan gedurende den vorigen verslagtijd. Het ziektecijfer was hooger; doch het sterftecijfer laag. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegeua ziekte, aan den off. van gez. Ie kl. J. Timmermans; aan den le luit. der inf. <T. \V. Weijcnbergh eu aan den 1c luit. der inf. S. Bongawegens twaalf jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan den le luit. der inf. B. J. Tjassens Keiser. Nederd. llerv. Gemeente. De heer H. A. De Ruiter, godsdienst onderwijzer bij de Herv. kerk te Velsen en Evangelist te IJmuiden, ontving, vol gens //De Stand.", voor eenigen tijd van dat comité tegen 20 December- a. s. als zoodanig zijn ontslag, op grond van gemis aan samenwerking met genoemd comité. Met 6 tegen 4 stemmen hebben kerkvoogden en natabeleu te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gelden beschikbaar ge steld, ten dienste der Synode, om hun aandeel te betalen in de kerkelijke kwestiën tegen de doleerenden. BUITENLAND. Engeland. De Minister van Buiten- landsche Zaken in het vorige Gladstone'sehe Kabinet, lord Rosebery, hield Donderdag te Ipswich op eene bijeenkomst van libe ralen een rede, waarvan natuurlijk het Icrsche vraagstuk schering en inslag was. //De tegenwoordige regeering, meende hij, sticht slechts haat, wraak en tweedracht. De groote volksrechten worden met voeten getreden. Dat is de aanvang der 20-jarige vastberaden regeering, welke lord Salis bury beloofd heeft, 't Zou mooi zijn, als de Regeering het 20 maanden uithield. De vrijheid van Ierland kan niet worden vernietigd zonder dat ook Engeland's vrij heid schade lijdt. Plicht van alle vader landslievende Engelsehen is het, hunne stem ter bescherming van eigen vrijheid te verheffen, zooals zij het reeds zoo dik werf voor de vrijheid van andere natiën hebben gedaan. Het gerechtelijk uitzetten van pach- tei'3 op de goederen te Gweedore (Ierland) werd Donderdag voortgezet, waarbij zich dezelfde tooneelen als den vorigen dag herhaalden. Yoor een der hoeven stiet men op geduchte tegenweer. De deuren en vensters waren met balken en boomstam men gebarricadeerd. Alvorens het tot een gevecht kwam, werd de raad van een geestelijke opgevolgd en kwamen de zeven bewoners het huis uit om zich over te geven. Uit Krannybridge, graafschap Clare, waar onlangs een school in de asch werd gelegd, heeft men thans de woning van eenen boer, Kitson genaamd, met den grond gelijk gemaakt. De eigenaar en zijn gezin werden vreeselijk mishandeld. Met behulp van Kitson slaagde de politie er in de identiteit van 8 leden der bende uit te maken. De booswichten zijn in hechtenis. De politie is gewaarschuwd dat de moon lighters in het graafschap Kerry van plan zijn om in deu aanstaanden winter de be heerders van hoeven, wier vroegere pach ters werden uitgezet, allen om te brengen. Duitscliland. Keizerin Augusta heeft een minzame dankbetuiging gericht aan het centraal-comité van het Duitsche «Roode Kruis», het welk aan haar een hartelijk schrij ven had gericht, bij gelegenheid van haar jongsten geboortedag. Zij verheerlijkte daarin op nieuw de genoemde stichting als de verwezen lijking van de vredesgedachte. Nog maar altijd gaat de Rus sische regeering voort met de uit drijving van Dnitsehe familiën en personen die zich in de grenspro vinciën hebben gevestigd. In Rus sisch Polen hebben dientengevolge weder 75 Duitsche familiën en tal van jongelieden bevel ontvangen om het land te verlaten. Een eigenaardige openbaring van Ferdinand Lasalle, den grond vester der Duitsche sociaal-demo cratie, is in zijne nalatenschap ge vonden: Dezer dagen verschijnt eene verzameling brieven, kort vóór zijnen dood door hem geschreveuaan gaande zijne betrekking met Helena Dönniges, welke hem het leven heeft gekost. Iu deze hoogst karakteris tieke geschriften verklaart hij o. a., dat alle staatkundige en maatschap pelijke kwestiën hem wegens zijnen micnehandel onverschillig zijn, De redacteur van de te Ber lijn verschijnende Reichsfreund, de heer Emil Barth, is, wegens belee- diging van den Rijkskanselier in een hoofdartikel, tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Frankrijk. Een telegram uit Raon-sur-Piaine meldt dat de Duit sche vrederechter van Schirmeck, vergezeld van zijnen griGier, drie geneesheeren, een houtvester en twee landmeters de plek bezocht heeft, waar de twee Eranschen door den Duitschen gendarme getroffen zijn. Zij hebben geconstateerd dat het punt op Duitsch grondgebied, waar, volgens Kauffmann, de Eransche jagers zich bevonden, toen hij op hen schoot, meer dan 40 meters van de plek verwijderd is, waar de bloed vlekken geconstateerd zijn. De ge neesheeren verklaarden, dat naar den aard der wonden, welke de twee jagers ontvangen hebben, bei den onmogelijk dezen afstand heb ben kunnen doorloopen. Aan prins Roland Bonaparte valt op zijne reis op Corsika de beste ontvangst ten deel. Het is een zuiver wetenschappelijke reis, welke geen politiek karakter draagt. Toen hij zich in de geboorteplaats zijns vaders Calenzana ophield, was hij het voorwerp van tallooze ovaties; triumfbogen waren opgericht, een escorte ruiters vergezelde hem, toe spraken en welkomstgroeten zonder einde, niets ontbrak er aan. De reis zal langs de westkust van het eiland worden voortgezet. Het bureau van het royalis tisch comité der Gironde heeft een adres van hulde aan den Graaf van Parijs gezonden. «Ja, Monseigneur», zoo eindigt het adres, «de dag nadert, waarop Frankrijk, beter onderricht, met een onweerstaanbare kracht hetpaktum hernieuwen zal, dat het van af de eerste uren zijner geschiedenis met de doorluchtige familie gesloten heeft, waarvan het lot, gedurende negen eeuwen, aan het zijne ver bonden moest blijven, zoowel in het geluk als in het ongeluk. Getrouw aan uw woord zijt ge gereed, MonseigneurMet Gods hulp zullen wij het ook zijn.» Italië. De bemiddeling van En geland in het conflict tusschen Abys- sinië en Italië komt hierop neder: De Negus had aan de Koningin van Engeland geschreven dat hij in vrede en vriendschap met Italië wilde leven, maar bood geen waar borgen daarvoor aan. De Koningin oeantwoordde dit schrijven, maar tot heden is er n:eis dat reden geeft om te gelooven dat de Negus in een nieuw schrijven zal verklaren, ge neigd te zijn om aan Italië de vol doening te geven, welke het ver langt. Spanje. De //Standard" ontvangt ee:ie mededeeling uit Madrid, inhoudende dat de Eransche regeering, in zake Marokko, zich volledige vrijheid van handelen voorbehoud omtrent bescherming van Eransche be langen aldaar. Frankrijk beoogt de uitzending eoner militaire vloot, ingeval door Spanje wordt voortgegaan met het houden van militaire demonstratiën langs de noordkust van Afrika. Deze taal is deu Spaanscheu rcgeeringskriugeu ongevallig, doch naar de //Daily New3" verneemt, achtte de Spaansche regeering het raadzaam, over eenkomstig het advies door Sagasta gege ven, de militaire demonstratie een kleineren omvang te geven. Alleen de schepen te Cadix zullen er blijven; van de voortzet ting van andere toebereidselen wordt af gezien. Dépêches uit Taoger, te Ma drid ontvangen, melden, dat men gelooft dat de Sultan van Marokko dood is. Zekerheid bestaat er echter nog niet. Marokko. De meest verspreide lezing omtrent de oorzaken van de ziekte van den Sultan van Marokko, Muley Hassan, is deze: In des Sultans harem zou zich eene Circassische vrouw bevinden van buitenge wone schoonheid, maar die geen Muzel- mansclio is. De Sultan zou op haar harts tochtelijk verliefd zijn. De onderscheiding, waarmede zij door den Sultan werd beje gend, had onder de andere odalisken een samenzwering tegen zijn leven doen ont staan. De Sultan was sedert eenigen tijd op zijn hoede, nam maatregelen van voor zorg en liet zijne spijzen proeven alvorens ze te nuttigen. Desniettemin ontkwam hij aan de vergiftiging niet. Noord-Amerika. (V. S.) Te Chicago is een vereeniging opge richt, met het doel in Amerika een beweging op touw te zetten tegen het bekrachtigen vanhetuitleverings- tractaat met Rusland. DeEugel- sche Vredebond zond drie leden, te steken. Maar alvorens bij die brug aan te komen, zult gij halt houden onder het bladerengewelf van het bosch, opdat wij, na van onzen kant onzen taak afgedaan te hebben, ons weder bij u kunnen voegen en wij ons gezamenlijk met de bedienden, die er voor ons zullen aankomen, kun nen vereenigen. Die lieden behoeven niets van onze hande lingen of plannen te weten; daarom heb ik ze vooruit gestuurd. Als een bekwaam hevelhebber, of om liever te zeggen als een volleerd booswicht, had Cuchillo zich nauwelijks eene voorstelling gemaakt van zijn plan van aanval, of hij volgde reeds met zijn beide vrienden den weg in de richting van het licht, dat men altijd in de verte zag en don Estevan en Pedro Diaz wendden den teugel links om den loop van den stroom weer te vinden, dien zij moesten volgen. Dat vuur duidt ongetwijfeld eene rustplaats van rei zigers aan, zeide Pedro Diaz, toen Cuchillo zich ver wijderd had, maar wie kunnen die reizigers zijn? Dat kan ik maar niet gissen. Reizigers zooals er velen zijn, antwoordde don Estevan op argeloozen toon. Neen, dat is niet mogelijk. Don Augustin is op tien mijlen in den omtrek hekend om de edelmoedige gastvrij heid die hij uitoefent. Het is niet te veronderstellen, dat die lieden, zoo nabij de hacienda, er het bestaan niet van kennen. Het kunnen dus slechts vreemdelingen zijn of, indien het lieden uit deze streken zijn, kan deze voorzorg om zich verwijderd te houden, slechte voornemens verbergen. Pedro Diaz had ongeveer dezelfde denkbeelden als Tibur- cio, toen deze van verre het licht zag dat zijne opmerkzaam heid getroffen had. Cuchillo, die intusschen zijn weg in de richting van den zoom van het bosch met zijne twee gezelleu, Oroche en Baraja vervolgde, hal het nutteloos geoordeeld hen over hunne onmatigheid te berispen. Wacht mij hier, zeide hij hun, ik ga in het bosch iets plukken dat u weer geheel nuchter zal maken. Cuchillo steeg van zijn paard, en kwam weldra terug met volle handen eener langwerpige vrucht, geel als eene rijpe banaan; het was de vrucht van de «jocuistle» waar van hij gesproken had: daarna bood hij ze deu beiden ruiters aan, die op zijn bevel het zure, doch smakelijke sap er uit zogen, dat een onfeilbaar middel is tegen dronkenschap. Thans aan onze zaken gedacht, zeide Cuchillo, zonder zich den tijd te gunnen naar de verontschuldigingen zijner twee gezellen te luisteren. En toen zij de eerste hoo rnen van het bosch bereikt hadden, vervolgde de bandiet: gij zult uwe paarden bij den teugel leiden totdat gij bij het schijnsel van het vuur kunt onderscheiden wie de man nen zijn die daarbij rusten en, wanneer ik mijne karabijn zal afgeschoten hebben, zal ik mij op u terugtrekken. Begrepen, antwoordde Oroche, wij, Baraja en ik, zijn geheel gereed om, sooals wij beloofd hebben, bi- zondere belangen aan het algemeen belang op te offeren. Cuchillo deed zooals hij aan zijne medeplichtigen aan geraden had. Hij bond zijn paard aan den stam van een boom en sloop als een jaguar vooruit in de richting van het vuur. Hij luisterde oplettend; een verwijderd geloei der in de nabijgelegen savanen rondzwervende kudden, het schel ge- kraai vau den haan, de droefgeestige kreten van een uil en het gehuil der jakhalzen vermengden zich met het verwij derd bruischen van den Salto de Agua. De maan verlichtte de toppen der boomen, devuurcirkel werd onder het gewelf der boomen voor zijne oogen grooter. Altijd met de grootste behoedzaamheid voortkruipende, naderde Cuchillo meer en meer, totdat hij er dicht genoeg en goed verscholen, bij was. Toen hield hij stil, keek, luisterde op nieuw, daarna vertoonde zich een glimlach van helsche vreugde om zijn mond, toen hij drie mannen gewaar werd, waarvan twee om het vuur gezeten waren, terwijl de andere sliep. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2