NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 13 October 1887. No. 1311. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: I N N E N L A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Btr anger e G. L. IJUBB Co., JOII. F. J ONES, Sucr.,. Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 12 October. De scbietclub «Willem III» alhier is voornemens, het volgende jaar, ter gelegenheid van haar 5-jarig be staan een concours in de duinen on der Overveen te geven, waartoe de schietvereenigingen van Haarlem en omstreken zullen worden uitgenoo- digd. Het geheel zal een feestelijk karakter dragen. Vóór 1 November a. s. moeten weder alle vergunningen om te Haarlemmermeer met hondenkarren te rijden verlengd worden. Zij, die in de gemeente wonen, moeten het bewijs leveren dat bij den gemeenteontvanger de belasting voor dit jaar is betaald. Bij niet voldoening, wordt geene vergunning gegeven, en stelt men zich aan be keuring bloot. Dinsdag 11 October is de levering van steenkolen voor scholen en raadhuis te Haarlemmermeer gegund aan den heer W. Bierhaus te Haarlemmermeer. Aan den Ringdijk te Haar lemmermeer bij Aalsmeer, hebben onderscheidene kleine diefstallen plaats gehad. Zoo werden bij den rijksveld wachter omstreeks 30 kocijnen, bij C. v. Z. aan den IJweg een paar dendek en van de wed. R. eene roeiboot gestolen, welke laatste voor f2.50 is verkocht, doch door den gemeente-veldwachter in beslag is genomen. Zooals wij reeds mededeelden, zal 29 October het bestaan der ver- eeniging «Concordia» te Haarlem mermeer feestelijk worden herdacht. Hoewel het batig saldo slechts f 9.75 is, doet men toch pogingen om gelden bijeen te zamelen om dien avond feestelijk door te brengen. Het zanggezelschap «Excelsior» heeft hare medewerking beloofd, en onderscheiden jongelieden willen dien avond eene tooneeluitvoering geven. De Heer H. F. Bultman pres. zal de feestrede houden. Men schrijft ons van 11 Oct. uit Zandvoort In den afgeloopen nacht landde om ongeveer 2 uur de geheele vis- schersvloot onder vliegend weèr. Gelukkig zijn er geene menechen- levens te betreuren, alhoewel er eenige ongelukken hebben plaats gehad. De stuurman van de bomschuit Jeanne Marie werd over boord ge- geslagen, doch gelukkig gered. Een matroos van de schuit Moeder Nelletje heeft eene rib gebroken en een ma troos van de schuit Volharding en Vertrouwen brak een arm. De schuiten bekwamen weinig of geene schade. Alleen verdient ver melding, dat het naambord van de schuit Jeanne Marie werd wegge slagen. De teelt der duinaardappelen in de omstreken van Velsen, Santpoort en IJmuiden is dit jaar gunstig, in tegenstelling van verleden jaar. Toen leed de aardappelenteelt zeer veel door het vochtige weder. De vruchten zijn niet groot van stuk, maar zeer lekker en gelukkig voor de ver bouwers ook nog al prijzig. In verband met de nieuwe sluis- werken te IJmuiden, zijn door een rijksingenieur reeds opmetingen ge daan, zoodat te verwachten is, dat spoedig een begin met de werk zaamheden worden gemaakt. Van den botter H. J). 24 sloeg bij de binnenkomst te IJmuiden de schipper overboord en verdronk, ter wijl ziju zoon een doodelijken slag bekwam van het zeil. Twee jongens die mede aan boord waren, brachten den botter binnen. Door den hevigen storm is Dins dag te IJmuiden een Noorsche brik gestrand. Volk gered. LETTEREN EN KUNST. Heden herdenkt de Koninklijke Na tionale Zangschool voor Handwerkslieden te 's Ilage haar dertigjarig bestaan. Men schrijft uit Rotterdam van 11 dezer: Willem van Zuyleu, die tien weken bedlegerig was, is in zooverre hersteld, dat hij heden weder op de been isde dokter heeft hem het vooruitzicht geopend dat, indien de geneziüg een normaal ver loop neemt, hij in December waarschijn lijk het tooueel weder zal kunnen be treden. Donderdag gala-voorstelling in den Schouwburg te Brussel. Men zal Hoste's //De Brusselsche Straatzanger" opvoeren. Buis zal den Koning in het Vlaamsch toespreken en de Koning zal hem in die taal beantwoorden. Arthur Sullivan, de componist van //Do Mikado", schrijft een groote opera «Maria Stuurt" voor Carl Rosa's Engelsch Opera-gezelschap. De titelrol is bestemd voor Albaui. //De roos van Tirnova en de lelie van Arbanasi// is de titel van een roman van Detlef Stern, uit het Duitsch vertaald door mevr. R. Brugma-Haenenberger. De roman speelt in Bulgarije en is boeiend geschre ven. De vertaling verraadt een vaardige hand, maar ook de afkomst uit het Duitsch. De hoer A. Róssing te Amsterdam gaf het boek in twee goed gedrukte deelon uit. Inhoud Hollandsche Lelie No. 15 Liefde der Vrouw. Tentoonstelling. Stu dentenstreek. Haudwerken. Roman. Cor respondentie. LE0EK1 Efl VLOOT. De volgende onderofficieren van het instr. bat., tot liet ie studiejaar van den hoofdcursus te Kampen behoorende, ziju overgeplaatst als volgt: jhr. O. A. J. Meijer bij het reg. gren. en jagers; F. J. E. Hoedt en II. A. R. Sasburg 2e reg. inf.; J. C. Voorduin, W. E. de Hart, P. C. Lenshoek en J. Kerkhoff, 4e reg. inf.; G. Snel en E. N. van Hille, 7o reg. inf.; N. W. Blom bij het 8c reg. inf. Zij zullen echter bij gemeldeu hoofdcur sus gedetacheerd blijven. Naar gemeld wordt, zullen door den inspecteur der artillerie een aantal luite nants der vesting-artillerie bij do bereden artillerie en de pontonniers worden gede tacheerd, om daarna blijvend bij die on- derdeelen van dat wapen te worden over geplaatst. Daar eerstdaags de aanstelling der volontairs van don artillerie-cursus bij de vesting-artillerie wordt verwacht, zou bij dat gedeelte van het wapen een overcompleet van luitenants komen. De 2e luit. der mariniers G. Faas- sen zal van het le bat. mariniers te Am sterdam overgeplaatst worden hij het 2e bat. te Willemsoord. De kapt.-ingenieur W. Badon Ghy- ben is van Amsterdam naar 's Hage over geplaatst, ten einde werkzaam te zijn aan het departement van Oorlog. Bij het regiment grenadiers en jagers is nog toegelaten tot den voorbereidenden cursus de sergeant-tit. Sraitt, onlangs van het instr. batuljou bij dit regiment over geplaatst. De 2e luit. der huzaren E. W. ba ron van der Capellen, thans gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort, wordt met 1 Nov. a. s. overgeplaatst bij het depöt- escadron vau het 3e reg. huzaren, in gar nizoen te Leiden. De proef omtrent de doelmatigste wijze waarop de infanterist te velde een groot aantal patronen kan meevoeren, zal bij het regiment grenadiers en jagers wor den gehouden door het 4e bataljon jagers, onder bevel van den luitenant-kolonel A. A. E. Lanzing. Hiertoe zullen de ver schillende compagnieën van d.it bataljon met de nieuwe patroontasscheu en de ge wijzigde voorwerpen van kleeding en uit rusting worden voorzien en deze ook in vergelijking met de bestaande worden be proefd. Het bataljon zal 8 militaire mar- schen maken waarvan de eerste 25 K.M. en de laatste 35 K.M. lang zal zijn. De voorraad patronen, die van 80 op 100 is gebracht, zal door het kader en de man schappen in volledige velduitrusting op twee verschillende wijzen worden gedragen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belangheb benden. dat in den loop der maand No vember of December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (//Stbl." no. 222) en art. 13 van het koninklijk besluit van 12 Februari 1879 (//Stbl." no. 36), ter ver krijging van een getuigschrift als apothe kersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Breda en te Kampen. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitge- noodigd daarvan vóór 1 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspec teur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie waarin de plaats gele gen is, waar zij het examen wenschen af te leggenzij, die te Breda wenschen ge ëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor Noord- Brabant en Limburg, dr. A. van der LoefF, te Breda, en zij die Kampen ver kiezen, tot den inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht voor Overijsel en Drente, dr. D. Lubacli, te Kampen, met overlegging van een extract uit de regis ters van den burgerlijken stand, waaruit blijkt, dat zij den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ot.) De Stct." (uo. 239) bevat de sta tuten der navolgende vereenigingeu, erkend volgens de wet van 22 April 1^55 (Stbl. no. 32): Yereeniging tot bevordering der bouwkunst, te Groningen; //Humanitas," te Nijmegen. Volgens een bericht aan de linies zal het verdrag over de maatregelen tegen den verkoop van sterken drank op de Noordzee, welks teekening vertraagd is, toch nog vóór het eind des jaars tot stand komen. Om aan de «Voorschriften tot voorloopige hulpverleening bij plot selinge ongevallen, bewerkt van wege den Geneeskundigen Raad voor Noord-Holland,» meerdere bekend heid te geven, heeft het bestuur der afdeeliDg Graft van «Het Witte Kruis» aan alle leden een present exemplaar der uitgave in klein 8o doen toekomen en bovendien aan de eigenaars van herbergen in die gemeente een exemplaar in plano gezonden met het verzoek, dit in hunne lokalen te willen ophangen. Na de laatste opgave van het ten behoeve der nagelaten betrek kingen van de verongelukte visschers te Egmond ingekomene, werden nog tal van grooiere en kleinere gitten ontvangen. De commissie is dank baar, maar onvoldaan; om den vijf gezinnen met jeugdige kinderen ge durende eenige jaren eene blijvende oudersteuning te verschaffen, is veel noodig, meer dan zij tot dusver heeft ontvangen. Vandaar dat zij opnieuw en dringend een beroep doet op de medewerking harer bemiddelde land- genooten. In navolging van dergelijke irichtingen te Parijs en elders, is door eenige ondernemende personen te Nijmegen een «Maison Du val» geopend, dat is: eene vleeschhouwerij met daaraan verbonden restauratie, in den ruimsten zin genomen. Men kan er osse-, kalfs-, en varkens- vleesch le kwaliteit bekomen. Maandag werd in «Walhalla» te 's-Hage eene matig bezochte ver gadering gehouden van de Haagsche afdeeling van den sociaal-democra- tischen bond, tot welke bijeenkomst verschillende vakvereenigingen me dewerkten. Het doel daarvan was eene gedachten wisseling' over de heerschende werkeloosheid. De slotsom was, dat de volgende motie, in te dienen aan den gemeen teraad, met luid aplaus begroet en daardoor geacht werd aangenomen te zijn. //Do vergadering, uitgeschreven door de afd. 5s-Hage van den sociaal-democrati- schen bond, met medewerking der onder- geteekende vakvereenigingen, gehouden op 10 October 1887. //Overwegende, dat, hoewel de winter nog niet is ingetreden, de gewone tijd der werkeloosheid reeds een stand heeft be reikt, erger dan die der vorige jaren, spreekt als haar gevoelen uit, dat het de FBUILLETO HST. 521 XVIIIe HOOFDSTUK. DE WOUDLOOPER. Stil, onderbrak bier de Canadees, den vinger aan zijne lippen brengend, mij dacht dat het struikgewas kraakte; andere ooren dan de mijne zouden uwe vertrou welijke mededeelingen kunnen hooren. Het is overigens geen man die zich tracht te verher- gen, voegde hij er bij, zijne karabijn opnemende, want de maan verlicht het minste grasspiertje en hij zoude de takken hebben kunnen zien, die hij onder 't loopen verbrijzelt. Pepe wierp een blik in de richting vanwaar het geluid kwam. Het oog vau den Spaanscheu jager had weldra een schaduw bemerkt, die op het groene grastapijt op ongeveer dertig pas van hem, langer werd. Onder elke andere omstandigheid zoude hij zich over deze verschijning niet oDgerust gemaakt hebben, vooral na de uitleggingen door den Canadees gegeven, maar degene die naderde, kwam van den kant der hacienda en om deze reden alleen kwam hij hem verdacht voor. Wie gaat daar? riep hij met eene stem, waarvan de klank in de stilte van den nacht trilde. Een man die bij uw vuur eene schuilplaats komt vragen, antwoordde eene andere stem, die niet zoo hel klinkend was als die van Pepe. Moeten wij hem nader laten komen of hem verzoeken zijn weg te vervolgen? vroeg deze laatste aan den Canadees. - God beware ons dat wij het hem zouden beletten I antwoordde deze. Misschien heeft men hem daar ginds de gastvrijheid geweigerd; hij is alleen en zijne stem, die ik vermeen niet voor de eerste maal te hooren, verraadt dat hij vermoeid of misschien ziek is. Welnu! wees welkom bij het vuur en bij den disch, hernam de Spanjaard en op 't zelfde oogenblik werd Ti- burcio's gelaat, verbleekt door de aandoening der laatste tooneelen, die hadden plaats gehad en ook door het bloed dat hij verloren had, zichtbaar. Zijne trekken, hoewel den beiden jagers reeds bekend, schenen echter den karabinier te treffen daar deze eene onmerk bare beweging van verwondering maakte, terwijl het gelaat van den Canadees slechts die natuurlijke welwillendheid van den ouderdom tegenover de jeugd uitdrukte. Zijt gij ver afgedwaald van de ruiters, waarvan gij deel uitmaaktet? vroeg Pepe aan Tiburcio, die zich op het gras liet neervallen, en weet gij niet dat gij op een kwartier afstands van hier eene betere gastvrijheid zoudt hebben kunnen vinden dan de onze? Ik ken den heer van het huis daar ginds niet; maar ik denk niet dat hij u zoude geweigerd hebben, of liever: komt gij thans zelf niet van de hacienda? Ik kom er van daan, antwoordde Tiburcio. Ik heb don Augustin niet te verwijten mij de gastvrijheid geweigerd te hebben; maar zijn dak beschermt zijne gasten zoodanig, dat mijne veiligheid mij belet er voortaan onder te wonen. Zoo, zooI hernam Pepe met wantrouwen, want deze overeenkomst met zijne eigene gedachten scheen hem te kostbaar om niet een strik te verbergen. Gebeu ren daar ginds dan buitengewone dingen? Tiburcio verwijderde zijne zarapé en toonde zijn rechter arm; de mouw waarmede deze was bedekt, was door het mes van Cuchillo verscheurd en met bloed bedekt. Dit gezicht loste volkomen de vermoedens van Pepe op, en hij zeide: Indien hetgeen ik van de behandeling, die gij op de hacienda ondergaan hebt, vermoed waar is, zullen wij, geloof ik, elkander spoedig verstaan. Onder het spreken dezer woorden, wierp hij een blik van verstandhouding op Bois-Roeé en reikte Tiburcio de hand, die hem zijn linkerhand toestak. De Canadees schorste zijne gastronomische bezigheden om de wonde van zijn nieu wen gast te kunnen onderzoeken, hetgeen hij deed met eene zeldzame behendigheid en een bijna teedere belangstelling, ondanks de stroefheid van zijn gelaat. Verduiveldzeide hij, gij hebt daar te doen gehad met een kerel die een vaste hand heefteenige dui men meer ter zijde zoude een einde aan uw bestaan ge-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1