gaan zoeken. Die stoute tocht ge lukte hem, en toen het gerucht zich verbreidde dat er een schip gestrand ■was. begaf de reddingsboot van het station Midslnnd zich naar het strand. Dicht daarbij gekomen, werd men geen schip meer gewaar en moest de reddingsboot onverrichter zake terugkeeren. Eenigen tijd daarna werden aan het strand gevonden twee lijken van schepelingen, die aan eene ra waren vastgebonden. Beide lijken, die naar het Surieper lijkenhuis werden gevoerd om daar geschouwd te worden, werden door den kapi tein herkend als het lijk van zijnen gewezen stuurman en van ééuen der bemanniDg. De kotter is zeer waarschijnlijk weg, en dan zijn er nog drie man meer in de golven omgekomen, waaronder ook de broe der van den kapitein. Woensdag is nog masteloos en verlaten binnengesleept de Noorsche schoener Carolinavan Krageroe. Door den heer A. van der Waag Az., horlogemaker te Leiden, is een electrische pendule vervaar digd. Door een klein element in beweging gebracht, windt zij zich- zelve om de twee uren op en loopt totdat het element moet vernieuwd worden en het is bekend dat dit om zoo te zeggen slechts eens in de twee jaren behoeft te geschieden. Aan de gewone electrische huisschel kan men de klok ook verbinden. Aau belangstellenden worden door ge noemden heer gaarne inlichtingen verstrekt. Een der oudste notarissen te 's-Hage, de heer W. J. Eikendal, is Woensdagmiddag plotseling over leden. Naar de N. R. Ct. verneemt, wordt ter zake van het lijk van den typhuslijder in het hospitaal te 's-Hage, dat vijf dagen boven aarde heeft gestaan, van hooger hand een onderzoek iDgesteld. Dinsdagavond is te 's Hage aangehouden een man, die op hee- terdaad betrapt werd bij het stelen van een paar dameslaarzen uit een winkel in de. Wagenstraat tegen over.... het politiebureel. Kan het nog brutaler? Dinsdagmorgen ongeveer 8 uur, trof Noordwijk aan Zee eene zware ramp, doordien bij het landen eeuer haringschuit drie zeelui vau daar overboord sloegen en verdron ken. De schuit was van den reeder L. Van der Deyl en den schipper E. Van Roon. De verongelukten ziju W. Van Roon, gehuwd en twee kinderen; J. Vink, ook gehuwden J. Korbee, oud 18 jaar. Allen waren zeer oppassende menschen en goede zeelui. Als door een wonder zijn de ove rigen gered, daar de schuit geheel op zijde lag en er nog drie man overboord lagen, die zich nog aan iets konden vastklemmen, zoodat zij na een poos in zee te hebben ge legen, zich weer eenigen tijd daarna aan boord bevonden, waarschijnlijk door eene tweede golf daartoe ge holpen. De lijken zijn nog niet aan gespoeld. Er liggen nog meer Echui- ten dicht bij den slag ten anker, zoodat het te vreezen is dat er met deze verholgen zee nog meer onge lukken gebeuren. Te Loosduinen zullen op de uitgestrekte buitenplaats Kraaijen- steijn door den nieuwen eigenaar de hosschen, 10 heet. beslaande, wor den uitgeroeid. De heuvelachtige gronden worden gelijk gemaakt en bestemd voor warmoeziersland. Een gelijk lot bedreigt aldaar ook de buitenplaats Oud-Rozenburg. {U. D.) De politie te Delft rekende Woensdagnachteenmetselaarsknecht in, die op het punt stond de woning van een tapper in de Phoenixstraat aldaar, met een groote hoeveelheid gestolen jenever te verlaten. Hij had zich door middel van een valschen sleutel toegang weten te verschaffen. - Te Rotterdam is weder een groot bouwplan in onderzoek. De groote buitenplaats van den heer Van den Gevel aan de Verlengde Kruiskade, zal bebouwd worden met 100 huizen, welke zullen verhuurd worden tot een jaarlijkschen huur prijs van t 350 en na 25 jaren het eigendom der huurders zullen zijn. Uit Dordrecht schrijft men aan de N. Rolt. Ct.: Tegenwoordig kan men geregeld een 40tal pleiten vaar tuigen vaa 60 h 100 last) wekelijks onze stad zien passeeren, welke de bij het dorp Rossum uit de Waal gebaggerde grind bij duizenden ku- b eke meters naar België vervoeren, die daar gebruikt wordt tot het aanleggen van fortificatie-werken. Als men in aanmerking neemt welke groote behoefte aan grind er in ons eigen land bestaat, is het te ver wonderen dat het baggeien en de uitvoer daarvan zoo geheel koste loos mogen geschieden. Het op 20 September door den burgemeester van Nijkerk uit gevaardigd verbod van samenscho lingen is Dinsdag weder ingetrokken. De burgemeester vertrouwt dat de rust eu orde iu de gemeente zijn hersteld en doet in de bekendma king nogmaals een beroep op de goede gezindheid der ingezetenen. Een der te Nijkerk ingekwartierde manschappen van het detachement huzaren is daar gisteren plotseling overleden. Als oorzaak wordt ge noemd hardaderbreuk. Dezer dagen maakte de lieer P. van Rijn, de uitvinder van het stoomrijtuig //Noviomagum" met dat rijtuig voor het eerst eenen proefrit op de grindwegen om Nijmegen. Ook hier bleek weder ten volle de goede werking van het stuurtoestel, daar alle krommingen en bochten met het grootste gemak door de //Noviomagum." werden genomen. Ook zakten de wielen niet dieper in den bodem dan zulks bij een gewoon rijtuig het geval is, terwijl op plaatsen, waar het grind nog niet was ingereden, het stoomrijtuig met het groot ste gemak er doorheenging, zoodat deze proef alleszins geslaagd mag lieeten. Onder een grooten toevloed van belang stellenden had een tweede proefrit met het stoomrijtuig //Noviomagum op de grind wegen plaats. Door den uitvinder waren eenige inge nieurs en andere deskundigen uitgenoo- digd de proefneming bij te wonen. De heer van Rijn maakte gedurende een uur ritten rondom het Keizer-Karelsplein. Ofschoon geen bepaald oordeel door deskundigen werd uitgesproken, daar men liever de //Noviomagum'' eens op den langen weg wilde zien beproeven, keerde men toch hoogst voldaan over de vinding huiswaarts. Naar men verneemt heeft de heer van Rijn bereids uit Oost-Indië aanzoek ont vangen tot overzending van zijn stoomrij tuig, ten einde de bruikbaarheid voor het vervoer op den gewonen weg te kunnen beproeven. Te Zevenaar zijn Dinsdag de treinen van Keulen via Kleef we gens den hevigen storm niet aan gekomen, en vau daar ook geen trei nen vertrokken. Het overzetten over den Rijn ging reeds in den morgen met veel moeite gepaard. Te Gangelt bij Sittard zijn Dinsdag in weinige uren zes huizen door vuur vernield. Eenig vee kwam in de vlammen om. Het verbrande was grootendeels verzekerd. De oor zaak van het onheil is tot dusverre onbekend. Men meldt uit Kampen: De Urker postschipper ontving Dinsdag bericht, dat op de Noord zee een Urker vischschuit door het stormachtige weder was omgaslagen, waarbij de 3 opvarenden in de gol ven zijn omgekomen. Toen de vrouw van F. K., wonende in een steeg op de Sluis- gracht te Meppel, Zaterdagavond naar haar woning wilde gaan, ont moette zij in de steeg een buurman, die volgens haar zeggen, haar toe voegde: jij hebt het gedaan, en haar tegelijk iets in de oogen wierp, het geen haar hevige pijn veroorzaakte en geneeskundige hulp noodzakelijk maakte. Het bleek, dat haar peper in het gelaat was geworpen. Door inspuiting werden de oogen gerei nigd, zoodat de vrouw, hoewel zij nog steeds een doek voor de oogen moet houden, haar gezicht zal be houden. Ia de dennebosschen onder Donkerbroek (Fr.) houden zich dui zendtallen kraaien op, van het ge slacht Corvus frugilegus. Zij ziju sedert eenigen tijd eene ware plaag voor de landbouwers, omdat ze aan den oogst, vooral aan den aardap pelen en boonen, groofce schade toe brengen. Een verzoek aan den Com missaris des Konings om eene drijf jacht te mogen houden, is geweigerd. Naar men verneemt, is de postbode S., van Winschoten naar Nieuwe-Pekela, wegens onregelma tigheden geschorst. Ook de justitie moet zich de zaak hebben aange trokken. De knecht van bakker H., te Nuis (Groningen), haalde dezer da gen 's avonds de koe thuis, die aau eeue llju iu de weide graasde. Iu plaats van het dier aan de lijn met de hand te leiden, boud de speel zieke jongen zich het touw om de lenden en dreef zóó het dier voor zich uit. Op eens zet het beest het op een loopen, de jongen raakt on der den voet en wordt in wilde vaart door het dier medegesleurd tot een hek. Met een forschen sprong springt bet dier over deze afsluiting, en de arme jongen wordt met zoo veel kracht tegen het hek geslin gerd, dat de lijn breekt. Men nam hem voor dood op. Gelukkig bestaat er nog eenige hoop op herstel. In het dorp Schüttorf, niet ver van Denekamp, is een treffend ongeluk gebeurd. Terwijl de heer des huizes afwezig was, kreeg de knecht een geweer van den wand eu zeide schertsend tegen de dienst bode, het geweer aanleggende«wil ik je eens raken», waarop het schot onverwacht afging, de meid neder- zakte en dadelijk een lijk was. Aan het station Oeffeit ge raakte een stationsarbeider zoodanig tueschen de buffers beklemd, dat hij zwaar lichamelijk letsel bekwam. Zijn leven is niet buiten gevaar. KOLONIËN. BATAVIA, 3 September. De //Deli Ct." van 3 Sept. schrijft het volgende Zooals wij op gezag van ons uit Lang- kat toegekomen berichten in ons nummer van 20 Augustus reeds mededeelden, heb ben de maraudeerende Atjehers, wier aanwezigheid gebleken was, het wel dege lijk gemuut gehad op de Beaumoutgewe- ren der oppassers, die aan de Lapanrivier met de bewaking belast waren vau de Chineesche en Javaanscke koelies, die aan den weg naar de petroleumbronnen werk ten. De aanval, indien het een aanval ge weest is, had echter geen succes in zoo verre, dat de oppassers, toen zij zich be dreigd achtten, zich zelf en ook hunne geweren in veiligheid gebracht hebben. Chiueezen en Javanen waren hun in het op den loop gaan, reeds vóór geweest. Eene sterkere politie-patrouille is er thans heen getrokken om er op nieuw positie te nemen. Namens den Sultan van Langkat is Tongko Hamia naar de Besitanstreek om aldaar tegen kwaadgezinden op te tre den. Ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te ziju. is Glen Berite Estate opnieuw door een militair detachement bezet. Van Medan is via Bindjei heden morgen eene kleine versterking aan het garnizoen te Tandjong Poera toegezonden. Uit Boven Langkat, uit Genteng, komen echter meer bedenkelijke berichten. De Atjehers volgens beweren van Maleisehe boodschappers, onder aanvoering van Nja Makam en T. Oemar, zouden die kam pong aangevallen en gedeeltelijk verwoest hebben. Eenige Maleiers zouden daarbij het leven hebben gelaten. De richting, welke de bende volgens deze berichtgevers zoude hebben inge slagen, was naar de Wampohrivier. Ver sterking van den militairen post op An drong Estate heeft naar aanleiding daarvan plaats gehad. De kampong Serapit is door een politie-detachement bezet. Te Tand jong Poera staat de militaire colonne, sterk 150 man, en te Bindjei ad 100 man, ten allen tijde gereed om uit te rukken. Aan soldaten in het Langkatsche is op dit oogenblik dus geen gebrek. Het geheele net der Deli-spoorweg- maatsckappij dat ontworpen was, nadert meer eu meer zijne voltooiing. De lijn Deli Toewa-Medan is na inspectie van de door de regeering daartoe aangewezen beoordeelaars, de heeren Melehior en Wijn- lioff, voor het publiek vervoer geopend verklaard, terwijl de spoorwegbrug over de Kwala Deli a. s. Dinsdag aan eene proef neming zal worden onderworpen. Ver schillende deskundigen zijn uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. WETGEVENDE MACHT. De Tweede Kamer heeft Woensdag de algemeene beraadslagingen over de Grond wetsherziening in tweede lezing ten einde gebracht. Voor een onwettigheidsmotie van den heer Keuchenius stemde met hem geen enkel ander lid. Hoofdstuk I werd daarop aangenomen met 69 tegen 13 stemmen. Het 2de wetsontwerp houdende, veran deringen in het 2eHoofdstuk, afd. 1(Troons opvolging) komt nu aau de orde. KERKNIEUWS. Ned. Horv. Kerk. Te Aarlanderveen heeft ds. Van deu Berg, pred. to Nieuwkoop, vergezeld van twee zijner kerkeraadsledeu als getuigen, zich Zondag 9 Oct., op last van het clas sicaal bestuur van Leiden, naar de Herv. kerk nog in het bezit van de dolee- reenden begeven, en aan den zich noe menden president-kerkvoogd P. van Leeu wen toegang tot den kansel gevraagd, hetwelk wederom geweigerd is, tlians met een beroep op den rechter, die uitspraak moet doen. Deze weigering is onmiddellijk opge zonden aan het classicaal bestuur van Leiden, dat hiervan ter terechtzitting zal doen blijken, als nl. de zaak in rechten voorkomt, ten blijko dat het doleerend kerkbestuur in verzet is gebleven. Genoemde leeraar heeft daarna in het kulplokaal gepredikt. De leden van den kerkeraad te Maas land, door het classikaal bestuur gesehorst, ziju door het prov. kerkbestuur in eere hersteld, doch' zullen niet weder in hun functiëu optreden. In de godsdienstoefening te Velp, waarin gepreekt werd door den heer R. Kars Brouwer, cand. in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, werd gecollecteerd, onder meer, een bankbiljet van f1000, ten behoeve van den bouw der Ned. Ger. Kerk aldaar. Roomsck-Katkolieke Kerk. Den 12n Oct. a. s. zullen de heer Joseph Meijknecht, priester van het diocees Haar lem en laatstelijk kapelaan te Poeldijk, en de paters Jacobus Bebelmans, van Rotter dam, en Alosyus Helling, uit het Predik- heereuklooster te Huisen, met den Kon. West-Indisehen maildienst als missionaris naar Curacao vertrekken. BUITENLAND. Duitsehland. In de laatste verga dering van de commissie voor de Duitsche Rijnscheepvaart werd besloten, zoo moge lijk met aanwending van krachtiger mid delen, de voltooiing der nog in aanbouw zijnde werken aan de Rijnhaven te Emme rik te bespoedigen. Omtrent het maken van eene winterhaven te Keulen aan den zoogenaamden Mülilheimer Worth is nog geen afdoend besluit genomen. De verte genwoordiger van Duisburg vroeg wat de Nederlandsche Regeering geantwoord had op den uitgesproken wensch, dat het uit diepen van den Rijn ook binnen haar ge bied op de reeds aangevangen wijze kracht dadig zou worden voortgezet. Uit het bescheid op deze vraag bleek, dat er nog geene besliste verklaring van Nederlandsche zijde was ingekomen. Na een levendig debat over de gevolgen, welke er uit zouden voortvloeien wanneer op het eind van 1889 het uitdiepen van den Rijn op Pruisisch gebied bij 1.50 m. Keulsch peil 3 m. zon bereikt hebben, terwijl op Nederlandsch gebied de tegenwoordige dieptetoestand nog zon voortduren, werd besloten den miuister nogmaals dringend te verzoeken bij Neder land bij herhaling eu ernstig op voortzet ting van de op Pruisisch gebied plaats hebbende uitdiepingswerken aan te dringen. Dr. Mackenzie, de speciale arts van den Duitschen kroonprins, is uit Italië te Londen teruggekeerd en heeft zijne.i collega's medege deeld dat het verblijf te Venetië zeer gunstig op den kroonprins heeft gewerkt. Zoolang het fraaie weder aanhoudt, zal de kroonprins te Ba- vino blijven en zich waarschijnlijk later nog naar Nervi of San Remo begeven. In den avond van 6 September werd in de nabijheid van Metz eene zeer eigen aardige militaire oefening gehouden. Uit de citadel, gelegen op een der hoogste punten der stad, werd de geheele omge ving aan de zuidzijde der vesting, tusschen de forten prins August van Wurtemberg en prins Erederik Karei (St. Quentin en Plappeville) met electrisch licht verlicht, terwijl tegelijkertijd het geheele terrein door talrijke infanterie-patrouilles werd doorzocht. De electrische machine ontwikkelde eene verbazende lichtkracht, en het was voor de talrijke toeschouwers op de esplanade een prachtig gezicht, wanneer een gedeelte der stad of eenige dorpen aan de Moesel, tot op een afstand van 1000 meter, plot seling helder werden verlicht, om even snel weder in de diepste duisternis te verdwijnen. In het voorjaar verkeerde men iu Frank rijk iu de meening, dat er aan de grenzen proeven werden genomen met electrische ballonshet blijkt nu evenwel, dat er toen reeds, uit het fort Erederik Karei, door genie-officieren met die proefnemingen een begin is gemaakt. In tegenstelling met deze goed geslaagde proeven staat eene andere op hetzelfde gebied, die eenige dagen te voren plaats had bij de belegeringsoefeningen te Maiutz en waaraan door een detachement van het korps militaire luchtschippers uit Berlijn werd deelgenomen. Deze proeven toch mislukten niet slechts geheel, maar hadden bovendien nog de treurige gevolgen, dat door het in brand raken van een ballon een officier en een onder-officier van het deta chement zeer ernstig werden verwond. Bij deze proefnemingen had men zich voorgesteld, om door middel van een electrischen lichthaard, die in het schuitje van een ballon was geplaatst, liet geheele terrein tusschen de vesting Maintz op het front Gousenheim-Hardenberg en de aanvallers te verlichten. Zooals gezegd, mislukte deze proef geheel en al. Het toestel werkte zoo onvoldoende, dat eene geheele wijziging noodzakelijk werd ge oordeeld. Eeue eigenaard iglieid in de vervaardi- geheugen gegaan was, maar waarvan de vrouw van Arel lanos, hem in hare laatste onthullingen, in onbepaalde termen het bestaau herinnerd had. Het was ongeveer op hetzelfde oogenblik, wij moeten niet vergeten zulks op te merken, waarop don Estevan den senator en den haciendero ging wekken om onverwachts afscheid van hen te nemen. Intusschen ging de nacht langzaam voorbij; de sterre- beelden die aan de reizigers van deze woestijnen de uren aanwijzen, neigden zichtbaar naar den gezichtseinder. De Canadees, die op Pepe's aanbeveling slechts met één oog sliep, had verschillende malen zijn slaap afgebroken om een blik in 't ronde te werpen; maar het schijnsel van den haard verlichtte alleen den slapenden Tiburcio; Pepe was nog niet verschenen. Onrust en vrees zijn bijna niet vereenigbaar met een athletisch lichaamsgestel zooals Bois-Rosé had; ook was hij even zoo dikwijs weder ingeslapen. Twee uren gingen zoo nog voorbij, waarna een licht ge kraak van struikgewas, een geluid van door het mostapijt verdoofde schreden en vooral het gesnuif van de neusgaten van een paard hem opnieuw wekten. Spoedig vertoonde zich Pepe. Hij had een paard aan den teugel achter zich, hetwelk op 't gezicht van het vuur en der twee op den grond liggende lichamen van schrik beefde. Ik heb zaken gemaakt, zeide de Spanjaard zacht, en ik breng den schoonsten viervoeter mede die ooit in deze bosschen gegaloppeerd heeft. Ik vrees alleen maar dat het nog een beetje moeilijk te bestijgen zal zijn; maar het voornaamste is, het in mijne macht te krijgen, ofschoon zulks niet zonder moeite ging. Pepe, die met de overblijfselen van een zakdoek zich het zweet van het aangezicht wischte, trok met alle macht tot dicht bij het vuur een prachtig dier, welks vormen door den schrik nog schooner uitkwamen, want, met uitzonde ring van den menseh, die in zijne hoedanigheid van koning der schepping door den schrik vernederd en verlaagd wordt, geeft zij aan bijna alle dieren eene grootere schoonheid. Dit edele dier, steunende op zijne dunne pooten, die als gespannen koorden schenen te trillen, met den gerekten hals, de naar voren gespitste ooren, in welker midden een haarboschje op een wild oog viel, het trillende lichaam, de neusgaten die beurteling open en toe gingen, bood het vol maaktste type aan van dat Amerikaansche ras dat met het Arabische wedijvert. Het was een dier dat een Arabischen pacha het water in den mond had doen komen. Ik ben gelukkig geweest, niet waar? zeide Pepe op tevreden toon, terwijl hij het paard stevig aan een boom stam vastbond. Ja, ja, als gij in alles zoo gelukkig zijt, zal alles wel op zijn best gaan, antwoordde Bois Roisé die, ondanks zijn afkeer voor het paard in 't algemeen, toch niet kon nalaten dit schoone exemplaar te bewonderen; maar daar twijfel ik sterk aan. Maar weet je wat, ga nu wat slapen, want wat mij aangaat ik heb genoeg gerust en zal nu in uwe plaats waken. Ik heb het wel verdiend, hernam Pepe, en ik zal uwen raad volgen. Bij deze woorden, strekte de gewezen grensbeambte zich op 'tgras uit en de slaap maakte zich ook weldra van hem meester. Alhoewel niets onder te tegenwoordige omstandigheden die voorzorgsmaatregelen rechtvaardigde, maakt evenwel de macht der gewoonte van een leven vol gevaren, dat zelfs in een vriendschap pelijk land de een waakt terwijl de ander slaapt. De Canadees stond dus van zijn bed van mos op, rekte zijn gespierde leden uit, wandelde eenige oogenblik- ken op en neer om den laatsten slaap uit zijne oogen te ver drijven en ging daarna weer bij den haard zitten, met den rug leunende tegen den stam van een kurk-eik. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2