NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 17 October 1887. No. 1314. ABOÏÏÏTEMEKTSFKIJS: ADVERTENTIES: EERSTE RL Al». Prijsraadsel. B IN N E iV L A IV1). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '{Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland.: Compagnie Génerale ie FMicite Strangers G. L. JJAJJBE tf Go., JOH. F. JOlfFS, Snor., Farijs, 31bis Faubourg Mant mar tre. Dit Nummer bestaat uit Twee Bladen. Wij berichten onzen abonné's dat binnen enkele dagen in Haarlem's Hagllad een „Prijsraadsel" zal •worden gegeven. Voor de goede oplossingen zullen door one prijzen, bestaande uit ver schillende boekwerken, worden uitgeloofd. De Disectie. STADSNIEUWS. Haarlem, 15 October. De bij het 4e regiment infanterie benoemde kapiteiu A. Van Doveren is geplaatst te Haarlem en de le luitenant Van den Hoff is overge plaatst van Bergen-op-Zoom naar Haarlem. De heer F. H. H. Doffegnies al hier, dezer dagen benoemd tot di recteur van het postkantoor te De venter, is totnogtoe door ziekte ver hinderd geweest zijne nieuwe be trekking te aanvaarden. Gedurende deze maand is hem verlof verleend. De Haagsche Kamer van Koop handel heeft een brief van de K. v. K. alhier, adhaesie vragende voor haar verzoek dat binnen- en buiten- landsche briefkaarten tegen den werkelijken prijs van 21/i en 5 cents verkrijgbaar zullen worden gesteld, voor kennisgeving aangenomen. Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr. school voor on- en min vermogenden alhier de heer J. v. d. Berg te Hazerswoude. De besturen der R. K. Lees- vereeniging en de zangkoren der katholieke kerken alhierhebben het plan opgevat het a. s. 50 jarig priester-jubilé van Z. H. Paus Leo XIII door eene meeting te vieren, bij welke gelegenheid de Wel.Ew. Heer F. J. Poelhekke, kapelaan aan de kath. kerk alhier, eene redevoe ring zal houden en door de ver- eenigde koorzangers, onder leiding Het vergunningsrecht tot den ver koop van sterken drank in het klein brengt te Haarlemmermeer dit jaar op f1370. Het aantal vergunningen be draagt 72. van den heer N. H. Andriessen, een'ge toepasselijke zangstukken zullen worden uitgevoerd. Eene juffrouw, alhier woonachtig, kwam Donderdagavond van een slechte reis. Zij had nl. door eene onverklaarbare onvoorzichtigheid in den spoortrein van Amsterdam naar hier een pakje laten liggen, inhou dende f 300 aan bankbiljetten. Door de ijverige bemoeiingen van den stationchef alhier, kreeg zij het ver miste,datdoor een conducteur te Sant poort in den trein werd gevonden, weder ongeschonden in haar bezit. De wiuterdiensfc van de bekende stoombooten langs de Haarlemmer meer vangt aan op Maandag 17 Oct. 1887. LEGER EN VLOOT. De officier van gezondheid 2e kl. A. van Moorsel, van het 5e reg. inf., gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam, is overgeplaatst bij het le reg. van het wapen, doch blijft bij genoemd hospitaal gedetacheerd. De 2e luit. W. Swart, onlangs in activiteit hersteld en ingedeeld hij het 3e reg. inf., is door den luit.-gen. iusp. van het wapen gedetacheerd bij het kol. werfdep. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Vlissingen, dat binnenkort aldaar een bazar zal worden gehouden ten voordeele van een op te richten Te Huis voor militairen van de land- en zeemacht. De heer Frater, predikant hij de Engelsch evangelische gein., heeft in deze het initiatief genomen. Op 1 Juni bedroeg het te kort op de organieke sterkte aan vrijwilligers bij het leger 5155. De tot kapitein benoemde le luit. S. J. van Dam wordt ingedeeld bij het Be reg. vestiug-artillerie, te Gorinchem in garnizoen. Twaalf Nov. zal een detachement van 35 minderen en 3 oncleroffic. per «Suma tra" naar Indië vertrekken, onder den kapt. der artill. J. J. Muunik de Jough en den 2tlen luit. der cavalerie Lublink Weddik. Do off. van gez. 2e kl. M. E. F. F. Dubois zal worden aangeschreven om zich 29 Oct. per stoomschip «Prinses Amalia" naar Java te hegeven. LETTEREN EM KIMT. De schilderijententoonstelling te Deven ter wordt Zondagmiddag gesloten. Ver kocht werden de volgende doeken: «Bij den Tol" van Louis Apol, te Velp; //Voorjaarsbloemen" van mej. C. S. van Hoorn, te Amsterdam; //Manoeuvre bij Waalsdorp" en //Trompetter der veldar tillerie" van J. Hoijnck van Papendrecht, te Rotterdam; //Aan de Pessink" van B. Korteling, te Deventer; //Ieder moet zijn pakje dragen" van M. W. Liernur, te 's Hage; //Avond aan 't strand bij Kat wijk" van jhr. mr. H. Storm van 's Gra- vesande, te Brussel. Van de beeldhouw en andere kunstwerken werd verkocht: z/Eene vraag", buste in terra cotta van mej. G. Schwarze te Amsterdam. Voorts werden voor de verloting aan gekocht //October" van mevr. M. Bilders van Bosse//Bloemen" van Eerd. G. W. Oldewelt, te Amsterdam, en //Het Splin tertje" van Joh. J. Paling, te Scheveuingen. OUDERWIJS. De heeren L. Dekker Kz., leeraar, en J. H. Pruim, directeur der H. B. S. ter opleiding voor handel en nijverheid te Haarlem, hebben een //Practisch leerboek der Fransche taal" het licht doen zien, geschoeid op Plato's «Naturgemaszer Lehr- gang". De beginselen, waarop Plate zijn werken voor het onderwijs houwt, zijn de volgende: do schrijver boude steeds den leeftijd zijnor leerlingen in het oog, hij nat van het nabijzijude trapsgewijze over tot het verder verwijderde en laat de leerlingen waarnemen, die ten slotte zelve de regels uit het waargenomene afleiden. Een leerboek naar dergelijke begiuselen opgesteld, zal uit den aard der zaak spoe dig het burgerrecht verkrijgen. Mr. N. K. T. Laud aanvaardde Don derdag te Groningen het ambt als hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid met een rede //Over de methode van de beoefening van het privaatrecht," waarbij hij stilstond bij hot verwijt van schoolschheid aan de rechtswetenschap gedaan, bij het Romein- sche recht voor het privaatrecht en bij het groot belang der verbroedering van theorie en practijk bij deze studie. In vurige taal bracht spreker hulde aan zijnen voorganger, den emeritus hoogleeraar Diephaus. WEEZEN- EN ARMENZORG. Uit Anna Paulowna wordt gemeld: De heer J. D. Sipman alhier wendt krachtige pogingen aan tot de stichting van een weeshuis te dezer plaatse, het welk zal moeten dienen tot opneming van weezen uit alle oorden van ons vader land, die elders geene plaatsing kunnen verkrijgen. De aanneming der weezen en hunne opvoeding zal op dezelfde wijze en in denzelfden zin geschieden als in de bekende philautkropische inrichting te Neerbosch, waarvan de heer van 't Linden- hout directeur is. Wanneer de goedkeuring des Konings op de statuten verkregen is, wat eerstdaags verwacht wordt, zal de heer Sipman zijne collecte openen. Z. M. heeft D. Ph. E. Vercauteren ben. tot burgemeester der gemeente Klinge. Z. M. heeft aan den burgemeester van Nieuwenhageu, P. M. W. H. J. Jongen, toestemming verleend om gedurende een jaar te Schaesberg te wonen. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Cf,.t Blijkens een bijvoegsel tot de //St.Crt." van 15 Oct. zijn de volgende vereenig. erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32), als «De Kerkelijke Kas," te Lemmer, Eesterga en Follega, gevestigd te Lemmer; «De Kerkelijke Kas,te Mid delburg «Ebenhaëzer" te Zaltbommelde Nederlandsche Vereeniging voor gemeente belangen, te Utrecht (gewijzigde statuten) «De Blij maar in Woord en Werk," te Amersfoort; de gymnastiek-vereen iging «Hercules," te Oldeboorn en de vereeuig. onder de zinspreuk«School met den Bijbel," te Hillesluis en Fijenoord (gem. Rotterdam). De minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur van «Volks onderwijs», om het lager onderwijs in de kazerne uitsluitend door be voegde onderwijzers le doen geven, hoofdzakelijk op grond der kosten. De benoodigde gelden, die aan de Staten-Generaal zouden moeten wor den aangevraagd, worden op eene halve ton geschat. De Tweede Kamer heeft Vrij dag de behandeling der grondwets herziening in tweede lezing ten einde gebracht. Alle ontwerpen zijn aaugenomen. In de «Statistiek van het Koninkrijk der Nederlanden", betreffende de opbrengst der helastiugen, vindt men ook uitvoerige opgaven omtrent den accijns op het gedistilleerd. Voor zoover mei uit de op brengst van den accijns het verbruik kan bepalen, is het gebruik vau sterken drauk in de laatste zes jaren verminderd. De ac cijns bedroeg in 1886 f 5.40 per hoofd, vertegenwoordigende 8.99 liter; in 1885 f 5.50 gel. 9.16 liter; in 1884 f 5.49 gel. 9.46 liter; in 1883 f 5.39 gel. 9.46 liter; in 1882 f 5.37 gel. 9.43 liter; in 1881 f 5.59 gel. 9.81 liter. In 1885 was dat gebruik in Noord- Brabant 6.96 liter per hoofd, in Gelder land 8.70, in Zuid-Holland 10.69, in Noord-Holland 11.90, in Zeeland 5.67, in Utrecht 10.91, in Friesland 7.73, in Overijsel 9.29, in Groningen 10.62, in Drente 7-35, in Limburg 3.04. In Amsterdam 15,24 in Rotterdam 15.51, in Den Haag 15.55, in Arnhem 17.16 liter per hoofd. Onder de groote gemeenten spant Arn hem de kroon, op Leeuwarden na, waar het verbruik 18.03 bedraagt. Het grootste verbruik vindt men in Stad-Almeloo 20.79 p. 1., dan volgt Zalt-Bommel met 20.08. Veur met 20.04, Deventer met 18.76, Sneek, met 17.57 en Loeuen met 17.47. Het geringste verbruik is te Swalmen in Limburg. Daar gebruikt men slechts 0.62 liter per hoofd. Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Holland is in het district Zaandam gekozen met 245 van de 252 uitgebrachte stemmen de heer D. H. Zwaardemaker. In het hoofdkiesdistrict Alk maar is door de conservatieven en de katholieken beiden jhr. C. Hart- seu caudidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door de Ned. Rhijnspoorwegm. is de maatregel ingetrokken, waarbij werklieden, tegen afgifte van een legitimatiebewijs van hunne patroons voor 2 cents per kilometer van de hoofdstations naar Amtsordam wer den vervoerd. Naar de Amst. verneemt, is het stoomschip Madura der maat schappij «Java» aan eeoe Engelsche reederij verkocht voor f 93,000. «Artis» te Amsterdam, dat den ln Mei 1888 zijn h&lve-eeuw- feest viert, telt thans 6085 leden en ontving in het afgeloopen jaar aan entrées van 123,900 bezoekersf 52,155 terwijl nog 7200 weeskinderen, militairen enz. kosteloos werden toe gelaten. De voeding vau de dieren kostte f 51,000. Het gedeelte van den weg langs het Noord-Hollandsch kanaal tusschen Beemster en Schermer, dat aan het Rijk behoort, zal binnen eenigen tijd van eene klinkerbestra ting voorzien worden. In den gevel van perceel 98, Rechtestraat te De Rijp is een ge denksteen aangebracht met het op schrift: «Hier woonden Elisabeth Wolff, geb. Bekker, en Agatha Deken in 1780 en 1781». De Gemeenteraad van Leiden heeft V rij dag met zestien tegen negen stemmen het voorstel verworpen FEUILLETO N. b51 XXe HOOFDSTUK. Fabiaan en Bois-Rosé. Ah zoomijn jongen, zeide de jager, de Indi anen hebben de gewoonte aan de gasten die zij ontvangen eerst hun naam en beroep te vragen wanneer zij onder hun dak gegeten hebben. Gij zijt hier bij mij, gij hebt van mijn voedsel gegeten, mag ik u dns thans vragen wie gij zijt en wat op de hacienda is voorgevallen, daar men u daar zoo slecht ontvaDgen heeft? Gaarne. antwoorde Tiburcio. Om redenen die ik onnoodig oordeel u bekend te maken, had ik mijne hut verlaten om mij naar de hacienda delVenadotebegeven.Mijn paard bezweek midden op den weg van dorst en vermoeienis, en het is het lijk van mijn paard dat de puma en de twee jaguars gelokt heeft, die gij en uw makker zoo dapper en zoo behendig het leven hebt benomen. Hm! zeide de Canadees glimlachend, dat is een vrij treurig iets: maar ga voort. Welke reden van haat kan men hebben tegen een jongeling die nauwelijks de kinderschoenen ontwassen is; want ik durf wedden dat gij nog geen twintig jaren telt. Vier-en-twintig, antwoorde Tiburcio; maar ik ga met mijn verbaal voort. Ik zelf deelde bijna het lot van mijn arm paard, en toen gij beiden op de rustplaats van la Poza bij ons kwaamt, waren er nauwelijks eenige uren verloopen dat de ruiterstoet, waarvan ik toen deel uitmaakte, mij stervende van koorts en dorst op den grooten weg gevonden had en ik kan mij maar niet verklaren waarom die lieden mij op dat oogenblik gered hebben om later te trachten mij te vermoorden. Eene liefdesgeschiedenis, waarin ge misschien een mededinger hebt, zeide de Canadees glimlachende, dat is altijd de geschiedenis van de eerste jeugd. Ik beken zulks, antwoordde Tiburcio eenigszins ver legen, maar er kwain nog eene andere zaak bij, het is misschien om aan hen alleen het uitsluitend bezit te ver zekeren van een geheim van buitengewoon belang en dat zoowel aan mij als aan hen bekend is. Overigens is het een uitgemaakte zaak, dat er drie mannen zijn voor wie mijn leven hinderlijk is, maar er bevindt er zich onder hen ook een, op wien ik gezworen heb mij te zullen wreken en, alhoewel één tegen drie, moetik mijn eed gestand doen, dien ik aan het sterfbed van iemand, die mij zeer dierbaar was, gezworen heb. Tiburcio schreef altijd nog aan don Estevan den moord van Arellanos toe. De Canadees beschouwde met zichtbare belangstelling het beweeglijk gelaat van Tiburcio en juichte stilzwijgend dezen jeugdigen moed toe, die hem het gevaar zoo licht deed tellen. Maar gij hebt mij uwen naam nog niet gezegd. zeide Bois Rosé met eenige aarzeling. Mijn naam is Tiburcio Arellanos. De Canadees kon zich niet weerhouden te zuchten, toen hij dien naam hoorde, die hem zijns ondanks tot de wer kelijkheid, te midden der droomen die hem vervolgden, terugvoerde. Zou die naam eenige herinnering bij u opwekkeu? riep Tiburcio uit. Mijn vader, Tiburcio wilde zeg gen mijn pleegvader, maar hij hield stil en hernamArel lanos heeft dikwijls woestijnen doorkruist waar gij hem hebt kunnen ontmoeten; het was de beroemdste gambusino uit het geheele land. Het is de eerste maal dat ik dien naam hoor, - antwoordde Bois-Rosé, het is alleen uw gezicht.... dat mij herinnert.... aan voorvallen sinds langen tijd voorbij.,.. De jager voleindigde niet en bleef stilzwijgen. Tiburcio van zijn kant, levendiger herinnerd aan hetgeen op de ha cienda was voorgevallen, zweeg, denkende dat het eene gunst des hemels was, die hem de beide jagers had doen ontmoeten; dat het geheim dier «Goudvallei», van geen waarde voor een man alleen zooals hij was, met twee zoo machtige helpers een kostelijk hulpmiddel en een onder pand voor den goeden uitslag voor zijne liefde in de oogen van don Augustin werd; hij besloot dus om zonder dralen zijn hart voor den Canadees uit te storten. Wordt vervólgd,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1