GEMENGD NIEUWS. om de bewoners van omliggende gemeenten meer te laten betalen voor het onderwijs, gas en duin water, dan de Leidsche ingezetenen. De tramverbinding van «Berg- en-Dal» met Nijmegen zal voorloo- pig niet tot staud komen, wegens de technische en financieele bezwa ren, daar alleen dit verbindings- lijntje eene uitgave voor den aanleg zou vorderen vau f 50,000. Ook het voorloopige plan voor een zijlijn naar St.-Anna werd opgegeven. Uit Katwijk a/Zee wordt ge meld: Donderdag en Vrijdag zijn hier een twintigtal schuiten aangekomen, welke slechts weinig of geen haring, doch veel berichten van beloopen fichade medebrachten. Niet ééne schuit of zij verloor een deel harer netten. Doch ongelukkiger lot trof de K. W. 42, schipper Schaap, reeder C. Schaddée vau Doorn. Vau deze schuit is niet veel meer dan bet casco over. Gansch ontredderd en onttakeld kwam deze hier aan met verlies van de gausche vleet, zeilen, giek en touwwerk. Tot zelfs de luiken toe sloegen vau boord, waardoor het schip halfvol water liep. De schade alleen aan deze schuit bedraagt ruim f4000. Het Donderdag met averij te Schie dam in de liaven gekomen stoomschip //Europa", kapt. A. Stapelmanu, heeft op zijne reis van Riga naar Schiedam zeer veel slecht weer doorstaan. In den nacht tussehen 10 en 11 dezer, op eenige mijlen van de Hollandsche kust verwijderd zijnde, stormde het zeer hard, de wind was Noord, mot hooge zee, zware hagelbuien, donder en weerlicht; om 5 uur 's morgens kreeg het schip eene zware stortzee over, waardoor de lading granen naar bakboord overging, het schip op zijde bleef liggen en lek werd. Daar het water in de machinekamer stond, kon men niet dan met overgroote krachtsinspanning voldoenden stoom ont wikkelen om het schip op de zee te houden, hetgeen de bemanning gelukte en haar in staat stelde het voor totalen ondergang te bewaren, en is genoemd stoomschip door aanhoudend het water met emmers etc. uit de machinekamer te verwijderen, in dien toestand Donderdagavond te Schiedam op de reede geankerd. Daar de ekwipage afgemat was, werd onmiddellijk volk aangenomen om het water te loozen en een aanvang te maken met lossen, zoo dat, bij het in de haven komen Vrijdagmorgen, liet schip aanmer kelijk gerecht was. Als een bewijs hoe scheef de stoomboot lag, kan dienen, dat aan de eene zijde het dek in het water stond terwijl het aan de andere zijde 57i meter daarboven uitstak. (S. C.) Ia het begiu der vorige week verkocht een arme man te Rotter dam een twintigste lot ir. de Staats loterij, omdat hij groot gebrek aan geld had. De kooper er vau nam dit briefje meer uit medelijden met den houder, dan uit lust tot spelen. Het toeval wilde, dat den volgenden dag op het bewuste nummer de f 100,000 viel. De rechtmatige eige naar zocht den persoon op, vau wieu hij het briefje gekocht had en deelde met hem de gewonnen som gelds. De eerlijkheid is de wereld nog niet uitl Donderdagavond omstreeks half acht uur is in de nabijheid van Middelburg het volgend ODgeluk gebeurd: Een aldaar wonend koren molenaar keerde met zijn wagen, waarvoor twee paarden waren ge spannen, en een persoon die met hem medereed, langs den Ouden Veerschen weg huiswaarts, toen hij door het donker misleid in den naast dien weg liggenden water gang stortte. De moleüaar geraakte HAAUUEMER HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje. XIII. Haarlem is toch een stille stad. De eenige afwisseling, die meestal met een streepje aan den balk wordt aangeteekend, is een brandje of een paar vechtende pol derjongens. Weet ge wat taai is, waarde lezers? Neen, nu dan zal ik het u eens zeggenHet leven van een polderjongen. Laatst hebben ze er hier een zóó gekorven als een visch op de vischmarkt, en toch is de knaap er nog levend afgekomen. Zijn zulke merkwaardigheden in Haarlem's kroniek slechts met een lantaarntje te vin den, anders is dit gesteld met het artikel //brand". Pas is het nieuwe brandsignaal uitgevonden, dat eigenlijk haast alle bran den voorkomen moest, of er breekt er een uit van neen.... lieb ik jou daar. Ik dacht een oogenblik midden in den nacht dat het plotseling dag was geworden; lustig1 flikkerde het vuurtje op en lustig ram melde de brandschel; maar eer ik ter ondjr den wagen en is in de mod der gestikt; de man die naast hem was gezeten, is zwaar gekneusd naar het gasthuis overgebracht; de paarden heeft men ongedeerd er uit gehaald. De overledene laat eene weduwe met drie kinderen achter. De aardappelschipper Jurjen Stavorinus, van Franeker, is, up reis naar Amsterdam, op de hoogte van het eiland Marken, overboord gevallen en verdronken. Iemand, niet kiezer maar wel pantoffelheld, maakte te 's-Hage van de gelegenheid, dat er twee leden voor den Raad uit een viertal gekozen moesten worden, gebruik, om even een uurtje uit te breken. «Vrouw,» zei hij tot zijne weder helft, «je moet aanstonds een uurtje op den winkel letten, want ik moet stemmen.» «Daar heb je vroeger toch nooit aan gedaan? was het goed opge merkte antwoord. «Dat zal ik niet tegenspreken, lievert; maar nu spant net.» Eu de man kreeg verlof om te gaan. Na een genotrijk wandelingetje en hier en daar eens aan de wieg gestooten te hebben, kwam hij weder thuis. «Wien heb je gestemd?» was toen onmiddellijk de vraag der vrouw. Onze vriend stond als aan den grond genageld, daar hij op zoo iets niet gerekend had, en niet één der namen hem wilde ingevallen; doch het ge luk diende hem, want plotseling riep hij uit: «Alle vier!» Doordien de andere met de ge- meenteaangelegenheden ook niet erg op de hoogte was, bleef de huise lijke vrede bewaard, en was de list gelukt. {Amst. Ct.) WETGEVENDE MACHT. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd met 62 tegen 22 stemmen aangenomen het ontwerp tot wijziging van hoofd stuk VIII (defensie) en met 66 tegen 17 dat tot wijziging van Hoofdstuk IX (Waterstaat). Vervolgens kwamen de additio- neele artikelen in behandeling. Deze werden na eenige discussie met 77 tegen 4stemmen goedgekeurd. Hiermede is de behandeling van de Grond wetsherziening in tweede lezing afgeloopen. De Kamer is tot nadere bijeen- roeping gescheiden. RECHTZAKEN. Het vonnis vau den krijgsraad in zake het gebeurde met (le jeugdige huzaren officieren in het café „Seinpost" te Sche ven in gen, is door het hoog militair ge rechtshof goedgekeurd en Donderdagmorgen iti de zitting vau den krijgsraad te's Hage met open deuren uitgesproken. De luite nants VV. en V. zijn ieder tot f50 boete veroordeeld, terwijl de milicien-luitenant P. is vrijgesproken. LANDBOUW EN JACHT. Men schrijft ons uit de IJpolders: De oogsttijd i3 voorbij en de welige akkervelden zijn weer in dorre stoppel velden veranderd, waardoor hier en daar de ploeg reeds wordt getrokken om hen klaar te maken voor het zaaien van win tertarwe. Alleen de beetwortelen en aardappelen zitten voor een groot deel nog in den grond, zoodat de kwaliteit van dit laatste product, welke overigens heel goed was, hierdoor niet zal verbeteren. Het ongunstige najaarsweder maakt het delven en vervoeren der beetwortelen on mogelijk, daar de wielen der voertuigen plaatse van het onheil was hadden de porders, neen, ik vergis me.... ik wil zeg gen de heeren van de brandweer, het ver woestend element reeds in hun macht. Tal van bizonderheden zou ik u Dog kunnen mededeelen van dien gedenkwaar- digen nacht; hoe ik thuis kwam, kletsnat van onder en van hoven, door de talrijke vochtdeelen, die ik tijdens mijn tocht op deed. Tussehen de straatsteeneu overal kleine waterputjes, waar soms mijn voet juist inpaste en die mij telkens een woord van lof afpersten voor de goede zorgen van ons stadsbestuur, dat nog maar niet kan besluiten om die kleine steegjes en sloppen te macadamiseeren, dat dan toch altijd nog verkieslijker en tevens goed- kooper is dan verstrateu. Een goed voorbeeld daarvan levert de Vleeschhal, wier bodem of vloer de deug delijkheid bewijst van het porland-cement, dat ervoor gebruikt is. Daar geen ver diepingen of bergjes, waarmede de voeten der bezoekers voortdurend in botsing ko men doch eene massa die steeds gelijk ge houden wordt door dezelfde lichaamsdeelen, die de kleine grond- of liever vloerver schuivingen veroorzaakten. Zag de vloer er soms Vu M. in den zwaren kleigrond drin gen, zoodat het land hierdoor te veel te lijden zou hebben. Ook elders schijnt dit vervoer onmogelijk, want de suikerfabriek //Holland" te Halfweg heeft Vrijdag wegens gebrek aan beetwortelen hare campagne moeten staken. Intusschen vragen wij ons af, of men in deze polders ook geen gebruik kon maken van luchtsporen of wagens op rails, welke o. a. in de Zeeuwsche polders bij het vervoer der producten uit de lande rijen naar de losplaatsen alom worden aangewend. De jacht geeft tot nu toe in de IJpolders geen stof tot klagen; geregeld komen de jagers met wild beladen thuis en al treden somwijlen ongeoefende schutters iu het jachtveld, het aantal drijvers maakt wel, dat ook zij een haasje onder schot krijgen. De droge zomer heeft intusschen het aantal hazen aanmerkelijk doen vermenig vuldigen, want hierdoor zijn weinig nes ten verloren gegaan, en als men bedenkt, dat de in Maart of April geworpen jon gen zelf nog twee of driemaal in dat zelfde jaar jongen voortbrengen, dan kan men nagaan hoezeer deze dieren voort- teelen, wanneer zij ten minste door het weer niet sterven. De prijzen varieeren daar thans: voor hazen tussehen fl.50 en f2 en voor pa trijzen tussehen fl en f 1.25." KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zuiderwoude (N.-H.) ds. G. J. Brutel da la Rivière, predikant te Houtrijk en Polanen. te Kats ds. B. M. Mantz, te Breskens; te Oude-Wetering en te Leimuiden de heer J. Ph. Hattink J.Phz., cand. te Harderwijkte llijker-Smilde en Kloosterveen ds. J. Vonk, te Oldebroek. Bedankt voor het beroep naar Huizen door ds. S. D. Dijkstra, te Hilversum. lï li 1 1 E NLA N I). België. Het schandaal van den verkoop van allerhande decoratiën, zegt het Handelsblad van Antwerpen, krijgt eene uitbreiding, die over groot is zoo zijn er van allerhande soort geleverd in België, waar ieder een, zelfs de ineest onbeduidende persoon, met een rood, groen, geel of blauw lint loopt. Men is inderdaad verwonderd als men zekere personen gedecoreerd ziet. De vraagwat mag die daarvoor wel gedaan hebben ligt op ieders lippen, en inderdaad als men goed iu de zaak kon zien, zou men be vinden dat niet één kanselarij er iets van weet en zij heel eenvoudig lintjes dragen, die niet gewettigd zijn. Anderen zija gewettigd in zekeren zin, maar in dat geval zijn het er, die door een of ander decoratie agentschap geleverd en zwaar be taald zijn geworden. Veel kan er door het proces-Caf- farel uitkomen dat wetenswaardig zijn zal. Brieven zullen gelezen, ver klaringen gehoord worden. Vele gedecoreerden bergen hun kruis en lint reeds voorloopig weg, uit vrees van de aandacht te trekken. Koning Leopold heeft zich goed gehouden bij de Vlaamsche gala-voorstelling te Brussel. Op de toespraak van den burgemeester Buis, die herinnerde aan de Vlaam sche spreuk «Eigen kunst is eigen leven», antwoordde hij in zeer zui ver Vlaamsch: dat hij de beteekenis der Vlaamsche letteren hoogelijk waardeerde; dat het hem verheugde dat men die zoo in eere hield in de hoofdstad des Rijks; dat de Vlaam sche dramatische kunst op zijn on verdeelde belaugstelliug kon rekenen; Jat men de taal der voorvaderen moest leeren en kennen en dat hij wenschte dat men zich ï.iet met het gebruik van één enkele taal zou tevreden stellen. Hij hoopte nog eerst zoo netjes en vlak uit, thans gelijkt hij wel door de pokken geschonden en wan neer het lang zoo voortgaat zal er spoedig een tijd komen dat bij het drukke bezoek en dus onvermijdelijke voetgeschuifel de vloer er heëlemaal uitraakt. Een plaveisel van mo zaïek-tegels zou nog zoo ongepast niet zijn voor eene inrichting waar thans alles zoo in de puntjes is, en de kosten zouden nog gering zijn in verhouding tot zoovele an dere noodzakelijke uitgaven onzer gemeente. Enfin, ik hoop dat eeu der geachte raads leden er eens mede op de proppen komt; de slagers zullen er hem voor danken. Nu de bouw-manie in onze goede stad beeft uitgeraasd komt de verbouwingswoede kaar vervangen. Menig huis wordt aan een verjongingskuur onderworpen, getuigen de stellingen die men overal ziet en die nog slechts zoo lang tot angst en schrik der voorbijgangers, die voor neder vallende stukken steen, hout en kalk vreezen, zul len blijven staan totdat zij, weggenomen als de sluier van een buste pas door een vaardige hand gebeeldhouwd, plaats zullen maken voor een of anderen fraaien gevel meer in onze goede stad, hetzij in Griek dikwijls den schouwburg te bezoe ken om van zijn toewijding aan de roemrijke Vlaamsche letterkunde blijk te geven. Donderende toejui chingen weerklonken en er kwam geen einde aan de kreten van «Leve de Koning I Leve de Koningin Engeland. Vrijdagnamiddag heb ben zich te Londen een groot aan tal werkeloozen in optocht naar het «Mansion House» begeven waar de Lord-Mayor zijn verblijf heeft. Op de weigering van dezen om hen te ontvangen, omdat hij het nut van een onderhoud niet kon inzien, werd de menigte zeer woelig. Na allerlei dreigende toespraken, tijdens welke de menigte den Lord-Mayor uitfloot en uitjouwde, richtte zij zich, roode vlaggen medevoerende en onder het zingen van de wijs der «Marseillaise» naar de Fleetstreet, waar de bureau's der meeste dagbladen gevestigd zijn, en hielden voor het bureau van de Standard stil, luide uitjouwende en fluitende. Hier maakte de politie zich van de verschillende vaandels meester en joeg de menigte met veel moeite uiteen. Frankrijk. De heer Wilson deelt aan de Agence Havas mede, dat na de verhooren, die op zijn verzoek bij den rechter van instructie wer den afgenomen, al zijn aanklagers in de zaak Caffarel, de tegen hem ingebrachte beschuldiging zeer be slist hebben teruggenomen. Volgens de Soir werd president Grévy Vrijdag te Parijs verwacht. Alle ochtendbladen deelen mede, dat generaal Boulaüger met een streng arrest van 30 dagen is ge straft. De Gaulois deelt mede, dat in een bijeenkomst der afgevaardigden van het departement De la Seine leven dig is gesproken over het mogelijk ontslag van generaal Boulanger. Men werd het er over eens, dat men den generaal een zetel in de Kamer zou aanbieden, voor het geval hij werd ontslagen. Volgens la Patrie zal de be tooging, welke te Parijs tegen heden avond op het getouw wordt gezet ter eere van Boulanger, haar uit gangspunt hebben op de «Place de la République». De prefectuur heeft de vereischte maatregelen genomen. Reuter seint van heden uit Parijs: Het Journal des Débats ont vangt bericht uit Weenen, dat de inhechtenisnemingen van Bulgaren worden voortgezet. Sedert den dag der verkiezingen zijn in verschillende plaatsen tot dusver 400 personen gearresteerd. De orde is nog niet hersteld. Generaal Boulanger is heden zijn arrest begonnen. Italië. Volgens de Secoio van Milaan heeft de heer Crispi, kort voordat hij Friedrichsruh verliet, het volgende in het album van Bis marck geschreven: «Ik laat deze herinnering aan dit asyl van vaderlandsliefde achter, waar men werkzaam is tot behoud van den vrede in Europa». In de wateren van Sicilië zijn zeeroovers gezien. Een schip dat zich van Trapaui naar Tunis begaf, werd door hen geplundeid. De zee roovers hebben een Zuid-Siciliaan- schen tongval. Zwitserland. Onder voorzitter schap van bisschop Mermillod is te Freiburg eene vergadering gehouden over de oprichting eëtier katholieke Universiteit aldaar. Volgens een daaromtrent gegeven bericht is er voor die instelling 16 millioen francs sclien, Doriscben of Joniscben stijl of op zijn oud-Haarlemscb opgetrokken, al naar bet den bouwmeester inviel. Onze Spaarnestad trekt evenals alle andere plaatsen, die haar de eer aandoen zoo ongeveer op dezelfde breedtegraad te liggen, allengs baar wintergewaad aan. Dat is te zeggen een gewaad zoo koud eu guur dat wij onzeu troost met meer buiteu maar binnensbuis moeten zoeken. Hoeveel centimeter regenwater er gevallen is laten wij aan den regenmeter van 's Rijks land bouwschool te Wageningen en andere der gelijke inrichtingen te bepalen over, maar bet is zeker, dat men soms geen straatsteen meer kon zien en werk bad niet doorweekt van bet regenwater thuis te komen, daar bet bij den storm onmogelijk was een para- pluie ter beschutting op te houden. Erger nog was dit noodweer voor onze brave visscberlui, van welke zoovelen om kwamen of schade leden, en waar dat verder naar toe moet is mij nog niet bekend, want terwijl ik dit zit te schrijven stormt en raast bet buiten, dat bet liefhebberij is en zal er zeker nog wel eens iets voor- noodig, waarvan reeds 5 millioen verzekerd is. Oostenrijk. In de Kamer van Afgevaardigden is de begrooting over 1888 door den minister van Financiën ingediend. Het tekort be draagt 21.2 millioen tegen 27.6 millioen fl. in het vorige jaar. Het deficit wordt grootendeels door kas saldo's gedekt. Marokko. De sultan begunstigt het plan voor eene Europeesche con ferentie tot regeling der zaken van zijn land. Mexico. Naar men uit Mexico aan de Köln. Zeitung schrijft, is, volgens dr. F. Kaska indertijd chef apotheker bij het Oostenrijksche vrijkorps aldaar, Miguel Lopez wel degelijk de verrader geweest, waar voor men hem altijd gehouden heeft, en is Keizer Maximiliaan in zijn graf nogmaals door hem verraden, door dien hij den onlangs vermelden brief van dezen, waarin de Keizer half zijn woordbreuk jegens Escobedo bekende, heeft verdicht. Kaska heeft in de Nacional naast het schrift van dezen valschen brief dat van echte, ouder hem berustende brieven des Keizers door photo-lithogravure doen afbeelden. Voor de openbare mee ning in Mexico is de zaak volgens den berichtgever uitgemaakt. Op het eerste Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres onlangs te Amsterdam gehouden, deed Dr. Treubdirecteur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg (Java), eenige mededeelingen om trent de knopbetrekking in de tro pen, waar vele planten beschutting noodig hebben tegen de uitdroging van de jonge knoppen, zooals bij ous gedurende den winter tegen de koude. Een merkwaardig voorbeeld van bijzondere inrichting hiervoor, levert «Spathodea campanulata,» een Big- nouiacee met mooie bloemtuilen en prachtige roode bloemen, die de kroon van den 30 voet hoogen boom sieren. De groote, opgeblazen, leerachtige kelk, die veel krachtiger en ook veel spoediger is ontwikkeld dan de an dere bloemdeelen, is geheel opge vuld met water. De jongens weten zich van deze bloemknoppen meester te maken en verkoopeu ze als «spuitjes» voor l/3 cent het stuk. De spreker was van meeniug dat tal van merkwaardige verschijnselen in het leven der planten van Indië op verklaringen wachten en op na- tuurvorschers die ze tot onderwerp hunner studie zullen maken. (Sempervirens.) Eenigen tijd geleden werd door sommige bladen mededeeling gedaan omtrent de uitvinding eener auto matische apotheek. Een «geneesheer» heeft een aantal pillen in de ver schillende afdeelingen gebracht, wel ke correspondeeren met onderschei dene ziekten. Nu behoeft men maar een klein muntstuk in de daarvoor bestemde gleuf te laten glippen eu op den knop te drukken van het plaatje, hetwelk de ziekte vermeldt, om terstond het «onfeilbaar» genees middel in den vorm van eene pil te voorschijn te doen komen. Naar aanleiding hiervan maakt de Arnfi. Ct. de opmerking: Als het nog niet bestaat, dunkt ons, dat er onder onze tijdgenooten wel zijn, die aannemen om het pu bliek op die wijze te bedienen. Dat vallen dat ik mijn getrouwen lezers eeu volgende maal als Halletjes zal aan bieden. Ten slotte, waarde lezer, nog een woordje van lof voor Haarlem's brandweerMenig maal ontsnapt een uitroep van bewonde ring aan mijne lippen, als ik haar zoo bij 't minste alarm, evenals iu Amsterdam, vlug zie uitrukken. Vooral bewonder ik de jon gelui van spuit 10, die den totaleu onder gang van alle vuur schijnen gezworen te hebben, behalve dat van hunne brandende sigaren. Dit bleek nog gisternacht om half twaalf. Nauwelijks wareu de voorteekenen van een brand zichtbaar ze kwamen uit een machineschoorsteen maar dat doet er niet toe, er was nu eenmaal brand gevaar, of daar kwamen ze met de vermaarde spuit 10 aangerend; ik zag het uit mijn raam, daar ik toevallig dien kant uit woon, en ik bewonderde hunne rapheid in het nasporen van 't gevaar en den slimmen iuval van eenigen huuner, die er „een gingen pakken," toen ze zagen dat het zoo'n vaart niet liep. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2