TWEEDE BEAD Een spoedige scheiding. Zeven en dertigste Muziekuitvoering Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken BEHOORENDE BIJ HAARLEM' S DAGBLAD VAN Maandag 17 Oct. 1887. Vervolg Gemengd Nieuws. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft onder dag- teekening van 13 dezer: Op de velocipédebaan in het noord oosten der stad heeft sinds gisteren avond iets buitengewoons plaats. Een Engelsche wielrijder, Mills genaamd, heeft ergens in 24 uren op een tweewieler een afstand van 478 kilo meter afgelegd. Twee bekende Ber lijnsche wielrijders, A. Spitzig en O. Stumpf, willen nu ook eens toonen wat zij kunnen doen. Hiertoe zijn zij gisteren avond begonnen met op tweewielers voortdurend op de bovengenoemde baan door te rijden. Den geheelen nacht hebben zij het onder electrische verlichting en vervolgens tot nu toe bij zonne licht voortgezet. Zij willen het vol houden tot heden avond 10 ure, teu einde te kunnen constateeren, of zij in 24 uren niet nog meer kilometers afleggen dan Mills. Een groot aantal liefhebbers loopen er aanhoudend langs de baan, om zich te. overtuigen dat alles eerlijk toe gaat. Volgens een telegram uit Shanghai is de Engelsche kanon neerboot «Wasp», die 10 Sept. van Singapore naar Hongkong vertrok, in de Chineesche wateren met man en muis in een orkaan vergaan. Zij had zeven officieren en in het ge heel 73 man aan boord. Het schijnt, dat de Britsche kanonneerbooten van dien naam onder een noodlottig ge sternte varen; in 1884 verging op de Iersche kust ook een «Wasp», waarbij 52 man omkwamen. Toen Woensdag de Habsburg de haven van Lindau, aan het meer van Constanz, uitstoomde kwam zij in botsing met de Bavaria die van tegenovergestelden kant kwam. De Bavaria zonk bijna terstond terwijl de Habsburg zwaar beschadigd werd, doch gelukkig drijvende bleef, waar door het der bemanning gelukte nog enkele passagiers van de Bavaria te redden, doch de overigen verdron ken. Rijke ouders uit de provincie hadden hunne kinderen ter opvoe ding gezonden naar een pensionaat te Petersburg. Bij een onverwacht bezoek, dat de vader aan het pen sionaat bracht, bleek hem, dat de eigenares de kinderen tot bedelen uitzond. De vader deed natuurlijk van deze wijze van opvoeding aan gifte bij de politie. In Pompeji werd in de vorige maand, bij het doen van opgravin gen, gevonden eene houten kist, waarin zich bevond een volledig stel chirurgische instrumenten, waar van velen er uitzagen als de thans nog gebruikelijke. Eenige dagen later werden 4 zeer schoone zilve ren urnen van aanzienlijke grootte gevonden, en daarbij 4 kleine vaten, 8 open vaten, 4 schalen, georna menteerd met loofwerk en figuren van dieren, en eene zeer schoone statie van Jupiter, zittend op zijn troon. Daarbij vond men ook oor- en audere ringen. Yele jaren geleden verliet opeenen Decembermorgen een groot stoom schip de Haven van Liverpool. Er waren meer dan tweehonderd per sonen aan boord, waaronder zeven tig man die tot de ekwipage be hoorden. De kapitein en bijna de geheele bemanning waren Eugel- schen. Onder de passagiers waren verscheidene Italianen, drie dames, een geestelijke en een troep muzi kanten. De bestemming van het schip was het eiland Malta. Het Weer was somber. Onder de reizigers der derde klasse bij den rechtersteven, was een Ita- liaansche knaap van een jaar of twaalf, klein voor zijne jaren maar stevig, met een vastberaden, ernstige uitdrukking op bet gelaat. Hij zat alleen bij den fokkemast op een hoop touw, en hield de hand op een oud valies, dat zijne geheele bezit ting bevatte. Zijne gelaatskleur was bruin, en lang zwart krulhaar hing hem tot op de schouders. Hij was vrij armoedig gekleed. Peinzend keek hij om zich heen naar de passagiers, de matrozen en de woelige zee. Zeker moest een groot ongeluk hem pas getroffen hebben, dat geen lachje die kinder lijke trekken verlevendigde. Korten tijd na het begin der reis kwam een oud matroos, een Italiaan, naar hem toe, met een klein meisje aan de hand, en zeide: Ik breng je een reiskameraadje, Mario. Meteen ging hij weg en liet de kinderen alleen. Het meisje zette zich naast Mario op het touw neer. Zij keken elkander aan. Waar gaat ge heen? vroeg de Siciliaan. Naar Malta, en dan naar Na pels. Eu na een poosje voegde zij er bijIk ga terug naar mij nen vader en mijne moeder, die mij verwachten. Ik heet Giullietta Eag- giani. De knaap zeide niets. Na een paar minuten haalde hij uit eenen lederen zak, die hem om den hals hing, brood en gedroogde vruchten te voorschijn, het meisje had beschuit; zij deelden met elkaar. Past op! riep de matroos hun in het voorbijgaan toe, nu begint het ballet I De wind 6tak op, het vaartuig slingerde geweldig. Maar de kinde ren, die geen zeeziekte voelden, let ten er niet veel op. Het kleine meisje glimlachte. Zij was even oud on geveer als haar reismakker, maar veel langer; zij was ook donker van huid en mager; zij zag er eenigs- zins lijdend uit en was ook bijna armoedig gekleed. Alleen droeg zij zilveren ringetjes in de ooren, en eenen rooden doek bedekte haar donker, kort geknipt haar. Al etende, vertelden zij elkaar hunne geschiedenis. De knaap had vader noch moeder meer. Zijn vader, een werkman, was korten tijd ge leden te Liverpool gestorven, en de Italiaansche consul zond hem nu terug naar zijne geboorteplaats, Pa lermo; waar hij familieleden had. Het meisje was voor een jaar door eene tante, eene weduwe die veel van haar hield, mee naar Londen genomen en hare ouders hadden haar laten gaan in de hoop op de erfenis; maar nu was de tante eenige maanden geleden plotseling gestor ven, door eenen omnibus overreden en had geenen rooden cent nagela ten. Toen was zij ook naar den con sul gegaan, en deze had haar eene plaats op dit schip bezorgd. Beide kleinen waren den Italiaanschen matroos aanbevolen. - En dus eindigde het meisje haar verhaal kom ik nu arm terug, in plaats van rijk, zooals mijne ouders hoopten. Maar zij zullen er niet te minder om van mij houden. En mijn broer tjes ook niet. Ik heb er vier, alle nog klein. Ik ben de oudste. Ik kleed ze aan. Zij zullen erg blij zijn, als zij mij terug zien. Ik zal heel zacht jes binnengaanWat ziet de zee er woest uitl En gij vroeg ze eensklaps, komt gij bij uwe bloedverwan ten in huis? Ja.... als zij dat willen, ant woordde hij. Houden zij niet van je? Ik weet het niet. Ik word met kerstmis dertien jaar, zeide zij. Verder spraken zij over het weer en over de personen om hen heen. Dien geheelen dag bleven zij naast elkander zitten, zoodat de passagiers hen voor broer en zuster hielden. Giullietta breide. Mario keek meest peinzend in de zee, die steeds on stuimiger werd. Toen het tijd werd om te scheiden en te gaan slapen, zeide het meisje: Slaap goed. Niemand zal van nacht goed slapen, arme kinderen! riep de matroos, terwijl hij hen hard voorbij liep, want de kapitein had hem ge roepen. Juist wilde de knaap ant woorden goeden nacht toen een golf hem onverwacht meesleurde, zoodat hij met het hoofd tegen een balk sloeg. Mijn hemel, hij bloedt! riep het meisje, terwijl zij hem ter hulp snelde. De overige passagiers haastten zich naar beneden en let ten er niet op. Giullietta knielde naast haren kleinen vriend neder, die bedweld was door den schok, wischte hem het bloed van het voor hoofd, trok zich den rooden doek af en bond dien vast over de wonden; terwijl zij de punten vastknoopte, drukte zij Mario's hoofd tegen zich aanwaardoor er een bloedvlek kwam op haar geel jurkje boven het midden. Mario kwam bij en stond op. Voelt gij u beter? vroeg zij. - Ik voel er niets meer van, antwoordde hij. Goeden nacht! Slaap wel. En langs verschil lende trappen daalden zij af naar hunne slaapplaatsen. De matroos had goed voorspeld, zij liepen nauwelijks of er brak een hevige storm los. De reusachtige golven, die over het dek sloegen, deden al spoedig den grooten mast vallen en namen drie dooden mee. Beueden in het schip was het eene verwarring, een angst, eene ver menging van gegil, geween en ge beden, om de haren te berge te doen rijzen. De storm nam in he vigheid toe en bereikte zijn hoog ste punt tegen het aanbreken van den volgenden dag. De golven, die het schip van ter zijde bestookten en op het dek kwamen breken, sloe gen alles stuk en voerden het mee. Weldra drong het water ook tot de machine door, de vuren doofden uit, de machinisten vluchtten; waar men keek, zag men onstuimige gezwol len beken. «Aan de pompen!» riep de kapitein en de matrozen zetten zich aan het werk; maar eene nieuwe golf rukte borstwering en al omver en nu was de toevloed water zoo groot, dat aau wegpompen niet te denken viel. De passagiers waren, meer dood dan levend, in de groote kajuit ver zameld. Kapitein! kapitein! riepen zij, toen deze zich een oogenblik ver toonde. Wat gebeurt er, hoe staan de zaken? Is er nog hoop? Zult gij ons redden De kapitein wachtte tot allen zwegen en zeide toen: Wij moeten ons lot gelaten dragen Slechts eene vrouw uitte een kreet, de anderen konden geen geluid uit brengen. De schrik had hen ver stijfd. Stilzwijgend en doodsbleek zagen zij elkander aan. De zee raasde met dezelfde hevigheid. Het schip slingerde van links naar rechts. Er werd beproefd eene reddingsboot uit te zetten; vijf matrozen daalden er in af, toen sloeg de boot om en twee zeelieden, waaronder de oude Italiaan, verdronken. De andere gre pen met moeite de touwen en klom men weer aan boord. Toen verloren zelfs de matrozen al hunnen moed. Twee uren later was het vaartuig reeds aan het zin ken. Nu begon er een vreeselijk schouwspel. Moeders drukten hare kinderen wanhopend aan het hart; vrienden namen afscheid; sommigen begaven zich in de hutten, om te sterven zonder de zee te zien. Een reiziger schoot zichzelveu dood. Ve len klemden zich angstig aan elkan der vast; vele vrouwen lagen te stuiptrekken. Anderen omringden den geestelijke. Er waren ook ver- scheidenen, die onbewegelijk ston den, als standbeelden, met wijdge opend en niets ziende oogen, door den angst als versuft en waanzin nig. De twee kinderen, Mario en Giullietta, hadden zich aan een over gebleven stuk mast vastgeklemd, en staarden wezenloos in de zee. Het weer was nu iets kalmer, maar het schip zonk langzaam weg. Nog weinige minuten, en alles zou gedaau zijn. De sloep in zee! riep de kapitein. Het was de laatste, en veertien matrozen met drie passa giers vonden er plaats. De kapitein bleef op zijnen post, hoe ook de matrozen hem trachtten te overtelen deze laatste poging tot redding te wagen. Er is nog een beetje ruimte riepen zij toen, eene vrouw! Eene vrouw naderde, door den kapitein ondersteund, maar den af stand ziende van het schip naar de sloep, durfde zij den sprong niet wagen en liet zich op het dek neer vallen. Een kind dan I riepen de matrozen. Op dien kreet werden de Sicili- aansche knaap en zijne gezellin plot seling aangegrepen door het alles- overweldigend instinct van zelfbe houd. Tegelijk snelden zij naar de zijde van het schip en trachtten elkaar terug te dringen als twee wilde dieren. De kleinstewerd er uit de sloep geroepen. De boot is al overvol. Bij die woorden liet Giullietta plot seling de armen zinken, en zij zag Mario aan met een blik, waaruit alle glans verdwenen was. Mario aarzelde een seconde - toen viel zijn oog op de bloedvlek op hare borst hij herinnerde zich alles zijn besluit was genomen. De kleinste, en dadelijk! schreeuwden de matrozen ongedul dig of wij gaan weg! Toen riep Mario met eene stem, die hem zeiven vreemd in de ooren klonk: Zij is lichter. Ga gij, Giullietta! Gij hebt vader en moeder! Ik ben alleen I Ik geef u mijne plaats - Werp haar in zee! hoorde hij roepen. Mario greep het meisje om het midden en wierp haar naar beneden. Zij gilde luid,: maar op hetzelfde oogenblik greep een matroos baar bij den arm en tilde haar in de sloep. De knaap bleef op den rand van het schip staan het hoofd hoog opge heven, de haren in de wind flad derende, kalm en onbevreesd. De sloep verwijderde zich nog juist bij tijds, eer het groote schip geheel zonk en haar door de zuiging van het water had kunnen doen kantelen. Op dat oogenblik kreeg Giullietta hare bezinning terug, hief de oogen op naar haren kleinen vriend en barstte uit in tranen. - Vaarwel, Mario! riep zij snikkend, de armen naar hem uit strekkend. Vaarwel! Vaarwel! Vaarwel!^antwoordde de knaap. De sloep dreef snel weg over de nog altijd onstuimige zee. Geen kreet werd meer gehoord. Het water be reikte reeds den rand van het dek. Plotseling liet Mario zich op de knieën vallen met gevouwen han den en ten hemel gesiagen oogen. Giullietta bedekte zich het ge laat met de handen. Toen zij weder opzag was het vaartuig verdwenen. D. VAH.IA. Twee boeren komen bij een zaak waarnemer, die een stuk voor hen moet opstellen. Uw naam? vroeg de zaak waarnemer den eenen boer. Piet, Karei, Herman, Anton, Jacob, Simon Kamp, was het antwoord. Die naam kost u zeven stuivers. Hoe zoo, zeven stuivers? Een stu.ver per woord. En zich daarop tot den anderen boer wendend, vroeg hij En gij? Hoe heet gij? Ik? Jan alleen. Voor de rechtbank'. President tot den beklaagde: Zijt gij reeds vroeger gestraft Ja, president. Waarom? Ik heb een raam ingeslagen. - Maar gij zijt toch wegens diefstal gestraft? Neen, want de kamer was ledig. Dadelijk. Kellner. Wil u het biefstukje da delijk of iets later? Gast. Liefst dadelijk. Kellner. O, als u dau maar een goed kwartier geduld hebt. in dcu Iiout, op Zondag 16 October 1887, des namiddags van 24 ure, door liet Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, ouder directie van den heer M. II. MiiLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Montebello-Marscli, Poiile. 2. Ouverture Le Chalet, Adam. 3. Mendelssohn's Liederschatz, Okrtel. 4. Fantaisie Le Prophéte, Meijerbeer. 5. Ouverture Les Sirenes, Auber. 6. Polka Für Uich Allein, Meijer 7. Les Roses du Midi. Val- ses, Strauss. 8. Marsch Festival, M. H. MiiLLER. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 15 Oct. üe prijzen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Blauwe fl,50 a 1,70, dito Kralen f 0. a 0,Zeeuwsche Flakkeesche f 1,60 a 2,do. Blauwe f 1,50 a 1,60, Noordwijker Zand 0, a 0,Haarlemmer Zand f 0,a 0,Prui sische Hamburger f 2,50 a 2,80, id. Zaaiers f 0, a 0,Geld. Muizen f 0,a 0,Andijkei Blauwe f 0.a 0,Sassenheimer Zand f 0, a 0,Hillegommer dito f 0,a 0,Frio- sche Franeker Jammen f 1,7 0 a 1,80, do. En gelsche fl,a 1,20, dito Dokkumer Jammen f 1,75 a 1,85, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,75 a 1,90, allen per Hl. Aangevoerd 8 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd stil. Petroleum. Loco f'7,90 E. Oct. f7,80 E. Nov.y Dec. f7,75 E. consumptie f9,25, Nobel dito loco f 7»10 E., Nov./Dec. f 7,30 E. Consumtie f 8.25. Tarwe op levering Maart onveranderd, Nov. hooger, Nov. f184, Maart f188. Rogge zonder noteering. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering iets trager, Oct. f 97, 96, Maart f105, 104. Aangezegd heden 900 lasttotaal in deze maand 6750 last. Noteering van Menne Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad vast. Raapolie prijshoudend; vliegond per 100 Kg. f26Va, 26, in de stad f 25»/4 lo. Nov. f25s/4, lo. Dec. f 26'/a, lo. Mei f271/». Lijnolie in eendoen; vliegend per 100 Kg. f 22s/.,, 22Va, lo. Nov./Dec. f22, lo. Jan./Moi f 213/4. 217/g. lo. Juni/Aug. f 221/,. Raapkoeken f 68 a 78 per 1040 stuks. Lijnkoeken f7,a 11,per 104 stuks. Hoorn, 13 Oct. Kaas: Ter waag gewogen 348 stapels, wegende 99,583 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 36,Hooi id. f 0,Commissie id. f 32,50, middelbare f 32,50. Leiden, 14 Oct. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 32 Stieren f48 a 190, 360 vette Ossen en Koeien f116 a 260 of f 0,46 a 0,62 per Kg., 185 Vare id. f 90 a 195, 225 Graskalveren f 10 a 42, 53 vette id. f34 a 81 of f0,70 a 0,90 per Kg., 8 nuchtere id. f 8,a 19,926 vette Schapen f 19 a 35,— of 10,45 a 0,50 per Kg., 694 weide do. f 11,- a 23,Lammeren f0,a 42 magere Varkens f14 a 28, 438 Biggen f3,a 13,3 Paarden f 28 a 36, 221 Kalf- en Melkkoeien f104 a 240. Leiden, 14 Oct. Aangevoerd 43 partijen. Goudsjhc Kaas f24,a 30,Derhy a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f22,50 a 0, Schiedam, 15 Oct. Moutwijn f 7,50, Jenever Amst. Proef f 11,50 a f 13,-, Spoeling-Beurs f 0.80, dito Commissie f 0,90. Zwolle, 14 Oct. Boter, Prima Gras f 28, a 29,50, afwijkende f26,50 a 27,2e soort f22,— a 24,—. TE HAARLEM. Zondag 16 October 1887. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure, Hoog. Avondmaal. Namiddag 2 ure, Barger. Dankzegging. 's Avonds 6 ure, zie Janskerk. Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Avondmaal. 's Avonds 6 ure, Snethlage. Dankzegging. Woensdagavond S ure, Moeton. Donderdagavond 8 ure, Bidstond voor de Zon dagscholen, voorgangers Ds. Barger en de Heer T. M. Looman, van Amsterdam. Plaatsen vrij. Balcenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Escher. Vrije beurt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Gedempte Oude Gracht. Voormiddag 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 ure, Rotber, pred. te Görlitz (Silezie). Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure. Schotel. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Poolman. Vereenigde Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Oort, Hoogleeraar te Leiden. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Donderdagavond 6 ure, Weiss. Psalm 42. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton Bijbellezing. Lucas 1 57 vv. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal Jongelings-Vereeniging. lange Annastraat. Donderdagavond 8 ure GEEN Bijbellezing. De Heer H. BREMER kan wegens ongesteld heid deze week nog niet catechiseeren. Nederd. Geref. Gem. (doleernnde). Lokaal Felix Favore», Smedestruar, 2S. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, W. Mulder Jr., van Amsterdam. Nederd. Herv. Kerk, ffiesmebroek. Voorm. 10 ure, J. H. Gunning J.Hz. Bevestiging van nieuwe leden en Avoudmaai. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk Voorm. 10 ure, K, A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure. J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Avondmaal. Nam. 2l/3 ure, J. D. van Arkel. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Millegom. Voorm. 10 ure, M. Büchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Voorbereiding. Nam. 2 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Santpoort. Voorin. 10 ure, J. de Vries. pred. te Haarlem. Spaaroidam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, 11. J. Bergsma. Vel zen. Voorm. 9l/a ure, D. J. C. Heldring. 's Avonds G1/2 ure, D. J. C. Heldring. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. Nam. 2 ure, L. Heldring. R. K. KERKBERICHT. Kathedrale en Parochiekerk van den II. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de HH. Missen, m k Od- derrichtiug, te 10 uur de Hoogmi? met PrS 2 uur de Catechismus, te 8 uur het E hoedje en de Litanie, te G uur het Lof tei van liet H. en O. Hart van Maria met Prr Parochiekerk van den 2f. Antonius van P Zondag te half 6, 7 en half 9 uur db Missen, met Onderrichting; i n halt'11 a mis met Predikatie, te half 8 uur de Cal» mus, te half 4 uur de VeBpers. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, '7 en half 9 uur. De Hoogmis te hak' 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie, te half 7 uur het Lof en Rozenhoedje.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3