Belangrijk takt! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Prijsraadsel, De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 19 October 1887. No. 1316. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÉN: zy, die zich vóór 1 Novem ber a. s. op «HAARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing van het Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'Felefooiinummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. 1)A UBE Jf Co., JO II. F. JONES, Sncr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. dat binnen enkele dagen in Haar lem's Dagblad zal worden gegeven. Voor de goede oplossingen zullen door one prijzen, bestaande uit ver schillende boekwerken, worden uitgeloofd. De Directie. $0F~ Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarl. Dagbl1 bankwerker (smid), 1 hout- en mar merschilder, 1 meubelmaker, 3 met selaars, 1 knecht in verfwaren, 1 magazijnknecht, tevens timmerman, 1 meubelmaker, 1 bakkers of slagers leerling, 1 barbier6bediende, 1 tirn- mermansaankomelirg, 3 timmer mansleerlingen, 2 loopjongens. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 schoenmakersknecht, 1 schoenmakersaankomeling. 8 T A 1) S N I KII W S. Haarlem, 18 October. In de Woensdag a. s. te houden Raads vergadering zullen de navolgende punten aan de orde worden gesteld: eene mis sive van den minister van Binnenlandsche Zaken met goedkeuring van het Raads besluit, betreffende de jaarwedden van de leeraars aan de H. B. School. Missive van Ged. Slaten met goedkeuring van ver schillende Raadsbesluiten. Herstemming over de vraag, of het voorstel van den heer Macaré, waarover in de vorige zit ting de stemmen staakten, eene motie van orde is. Rapport van B. en W. betref fende het voorstel van den heer Gallandat Huet. Voorstel van B. en W. tot het be straten van de Oostvest en de Rusten burgerlaan, met rapport van de commissie van financiën, strekkende om dezen post te brengen op volgn. 7 8//Onderhoud van straten en wegen"." Voorstel van B. en W. om aan J. van Willes op zijn verzoek grond te verhuren in de Raam- steeg, met goedkeurend rapport der com missie van financiën. Id. id. met een staat van af- en overschrijving. Id. id. tot be taling van de kosten van waterverver- sching. Id. id. tot afstaan van eenige voorwerpen uit de afbraak van school C in bruikleen aan het Museum van Kunst nijverheid en van eenige andere in eigen dom aan het Rijks-Museum. Id. id. tot het plaatsen van een urinoir aan de Nieuwe Groenmarkt. Id. id. betreffende de pomp aan de Nieuwe Groenmarkt. Voorstel van B. en W. tot verbetering van het carillon van den Groote-Kerk- toren. Id. id. tot het verleenen van eer vol ontslag aan J. J. Goteling Vinnis. Id. id. betreffende het stenographisch Raads- verslag. Rapport der commissie van finan ciën met goedkeuring der begrooting van de Stads-Apotheek. Voorstel van B. en W. tot bevordering van W. G. Schouten tot onderwijzer tweede klasse. Voordracht van de heeren A. F. L. Blad, A. J. Schreuder en J. Huysman Rz. voor de betrekking van ouderwijzer 3de klasse aan de Tusschenschool. Missive van de com missie van toezicht op de Gymnastiek-, Scherm- en Dansschool met aanbeveling van een nieuw lid. Rekest van dr. J. B. Wijnhoff om herbenoeming tot gemeente- geneeskundige. Rekest van mej. J. G. Groeve om ontslag als onderwijzeres aan de school letter E. Rapport der commissie voor de bezwaarschriften. Missive van het bestuur van het Vaccinatiebureau met rekening en verslag. Id. van de commis sie van het Kmistnijverheids-Museum met rekening en begrooting. Id. van het be stuur der Kweekschool voor Onderwijze ressen. Verslag van den toestand en de werkzaamheden der Zuiderzee-Vereeniging. De landmeter 2e kl. bij bet ka daster H. ten Oever, alhier, is bevor derd tot landmeter le klasse. Door den beer J. W. R. Ar nold albier, zal, indien de daartoe noodige vergunning is verkregen, een smal spoor worden aangelegd van bet afslaglokaal voor viscb, te IJmuiden, tot aan de viscbstsigers buiten de Noordzeesluizen aldaar. Maandag werd gevankelijk uit Haarlemmermeer naar bier overge bracht een persoou, zonder vaste woonplaats, verdacht van den jong- sten diefstal van een paardeudek bij den beer C. v.Z., landbouwer, IJ weg, te Haarlemmermeer. Bij onderzoek bleek dat men niet mis getast, ja zelts met een gevaar lijk sujet te doen bad, die reeds verscheidene straffen wegens misdrij ven bad ondergaan. Gedeputeerde Staten vau Zuid- Holland hebben een schrijven ge richt tot den minister van Water staat en een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, beiden betreffende de uitvoering van bet plan tot verbetering van den water weg tusschen den IJsel en de ring vaart van den Haarlemmermeerpol der, waartoe door de Staten den 21u Juli 1887 werd besloten. LETTER 11 KUNST. N.ifir wij vernemen zal het inleidend woord, waarmede de Vondel-feestavond zal geopend worden, uitgesproken worden door prof. Van Hamel te Groningen. (Hbl.) Mej. Bettaqne heeft te Bremen als Elsa, Siglinde, Zerline en Carmen het publiek in geestdrift gebracht. Den tweeden November moet Pos- sart te Crefeld spelen. Op 15 December vertrekt hij per stoomschip „Aller" van de Norddeutsclie Lloyd naar Amerika. Inhoud //Leeswijzer" No. II van 15 October 18*7: Daudet's jongste roman, door J. Wink ler Prins. Peter Mariager, (vervolg en slot van bladz. 148) door J. H. Groene wegen. Beets en Byron, (vervolg en slot van bladz. 150) door K. B. Geen roffel klonk.... door W. Gosler. Eeuilleton: Indrukken van het 20e Ne- derlandseh Taal- en Letterkundig Con gres, (vervolg en slot van bladz. 151) door Willibald. Poëzie: On High, from the Dutch of Mr. 11. J. Schimmel by W. Siebenhaar. L'Automne, par Madame Zubli v. d. Berch van Heemstede. LEËEB ffl VLOOI. Door den minister van Koloniën is aan de commissarissen des Konings in de on derscheidene provinciën eene circulaire gericht, inhoudende dat het hem wen- schelijk is voorgekomen, in het belang der koloniale werving, eenige officieren en gepensioneerde officieren van het leger in Ned.-Indie uit te zenden, met opdracht zooveel mogelijk in overleg te treden met de burgemeesters ten plattelande, en voor lichting, en, waar noodig, ook eenige gel delijke hulp te verleenen aan personen, die zich naar Harderwijk weuschen te be geven ten eiude aldaar dienst te nemen. Aan die officieren wordt tevens opgedra gen, hunne komst in eenige gemeente steeds te voren aan te kondigen aan het hoofd dier gemeente met uitnoodigiug, tijdig te publiceeren, dat en waar hij daar ter plaatse zal zijn te ontmoeten. Den com missarissen des Konings wordt verder verzocht, de burgemeesters officieel in ken nis te stellen van de aan die officiereu gedane opdracht, met uitnoodigiug dezen zooveel mogelijk behulpzaam te zijn ter bereiking van het beoogde doel: verbete ring van de resultaten der koloniale wer ving. Als eerstaanwezend ingenieur te Naarden, inplaats van kapt. G. L. Kep- per die naar Utrecht werd overgeplaatst en toegevoegd aan den luit.-kol. bevel voerder van het le genie-commandement, zal optreden de kapt. van het korps ge nietroepen J. Meursiuge. Weder zijn 6 jongelieden als volon tair bij de instructie-compagnie te Schoon hoven in dienst gesteld; 11 waren opge roepen vier werden afgewezen wegens onvoldoend examen; 1 trok zich terug. Nog werden 8 pupillen van Nienwersluis als volontair geplaatst. Daarentegen werden 9 volontairs van Schoonhoven overge plaatst, en wel 4 bij het korps ponton niers, 4 bij de regimenten vesting-artil lerie en 1 bij het instructie-bataillon. Bij kon. besluit zijn benoemd; bij het wapen der art. tot 2de luit.; bij het lste reg. vest.-art. de serg.-vol. G. Maes, A. P. Mol en W. J. Methorst, van het 3e reg. vest.-art.bij het 2de reg. vest.- art., de serg.-vol. J. C. van Rijn, J. H. W. Dangerman Grootepas, W. E. J. Buy- tendijk en J. A. van Alphen de. Veer, allen van het korps; bij het 3de reg. vesting-art., de serg.-vol. P. van de Kop pel Huizer, P. C. Bomert, D. J. Meijer en J. G. C. Vermeulen, van het 2e reg. vesting-artilleriebij het 4de regiment vesting-artillerie, de sergeanten-volontairs P. J. van der Meer. J. C. Portheine, G. de Groot, alsmede P. J. H. Joosten, allen mede van het 2e regiment vesting-art. Gedurende September zijn voor het In dische leger aangeworven 84 Nederlanders, 27 vreemdelingen en 28 onderofficieren en minderen van het leger hier te lande; in het geheel 139 militairen. Naar Oost-Indië vertrokken 147 onder officieren en minderen, in drie detachemen ten, met 7 officieren. Hieronder bevonden zich 34 vreemdelingen. Uit Oost-Indië keerden 77 onderofficie ren en minderen terug; gemiddeld ver blijf 7Vt jaar (tussehen 1 eu 19 jaren). Van dezen werden er 31 met een pensioen van 100 tot 600 gulden uit den dienst ontslagen; 19 gepasporteerd, eu 27 inde sterkte van het werfdepot gehouden tot over hunne positie eene beslissing is genomen. Naar West-lndië werden geen troepen uitgezonden, doch keerden van daar terug 1 sergeant na een 18jarig-, en 1 soldaat na een lVajarig verblijf. De eerste werd gepensioneerd, de tweede met onderstand ontslagen. ONDERWIJS. De minister van Staat, minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan de rijks hoogere burgerschool te 's Bosch te vervullen is. Jaarwedde f1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 20 October a. s. aan te melden bij den inspeoteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Gravenhage. Uitslag van het acte-examen voor on derwijzer in Noord-Holland, gehouden 14 en 15 October. Geëxamineerd 8 candida te», toegelaten 2nl. de heeren M. J. R. Been van Naarden, en P. Eontaine van Amsterdam. Uitslag van het acte-examen voor on derwijzeres in Hoord-Holland, gehouden 14 en 15 October. Geëxamineerd 16 Candida- ten, toegelaten 4; nl. de dames A. M. Everts en C. C. M. Wijs, van Amsterdam; L. C. Gehricke, van Enkhnizen, en E. Voerman, van Purmerend. If 11\ i\ FIV L A IV I). Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw C. Donker, voorzitter vau de Westfriesche locaal-spoorwegmaatschappij. Bij kon. besluit is aan P. J. M. Gompertz, hoofd van liet inlichtingsbureau onder de firma Wijs, Muller Co. te Parijs, vergund het aannemen der versier selen van het burgerkruis 2do kl. hem door Z. M. den Koning der Belgen ge schonken. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct Het adresdoor het bureau van 't Ned. Taal- en Letterkundig congres tot de Tweede Kamer ge richt, met verzoek bij de regeering aan te dringen op gelijkstelling vau het port voor drukwerken, tussehen Nederland en België verzonden, is door de Kamer ter zijde gelegd, daar het was ingediend namens eene vereeniging van personen, welke niet een erkend lichaam uitmaakt. Op 4 November wordt de ex- keizerin Eugéuie te Amsterdam ver wacht, ten einde zich opnieuw on der behandeling te stellen van dr. Mezger. Volgens le Figaro zou Z. K. H. de Graaf van Parijs van 22 tot 29 October te Dordrecht vertoeven. De heer P. A. Pols, oud-in- ipecteur der posterijen, is op 78-jari- ,gen leeftijd te Zeist overleden. FBUILLETO KT. 571 XXI» HOOFDSTUK. De herkenning. Aldus sprekende, scheen de Canadeesche jager met oplet tendheid den kolf zijner lange karabijn te beschouwen en Tiburcio bemerkte voor de eerste maal dat deze met eene menigte raadselachtige, zonderling met de punt van een mes gegraveerde teekens, was gemerkt. -Ah! riep Bois-Rosé uit, toen hij zag met hoeveel verwondering de jongeling zijn blik op die teekens vestigde, gij telt zeker mijne scalpen Uwe scalpen? herhaalde Tiburcio verwonderd, die nog niet op de hoogte was van de zeden van het vreemde geslacht menschen waartoe de jager behoorde. Zeker, hernam de Canadees. De Indianen, die heidenen zijn, tellen het aantal hunner slachtoffers bij het getal scalpen, die zij afgenomen hebben; maar wij, weud- loopers, tellen onze overwinningstropeeën zooals het aan Christenen betaamt. Deze inkervingen duiden de vijanden aan die ik op het oorlogspad, zooals de Indianen zeggen, eerlijk naar de andere wereld heb geholpen. Maar ik zie er minstens een twintigtal! riep Ti burcio uit. Gij zoudt het nog moeten verdubbelen daar gij u vergist met eenigen, hernam de jager glimlachende. Kijk, deze kruisen met een enkelen arm heteekenen de Apachen en gij zult er zoo ongeveer een tiental tellen. Deze dubbele kruisen willen zeggen, en zij zijn ten getale van zeveD, dat evenveel Sioux-Indianen hun doodskreet hebben geuit. Deze kruisen met drievoudigen arm verbeel den de Pawnies die ik naar het land der Geesten gezonden heb, laat eens zien, er zijn er acht. Deze sterren, ten ge tale van vier, zijn de Raven die thans in de eeuwigheid jagen. Ah! ging de Canadees voort terwijl hij negen evenwijdig loopende inkervingen telde, dat zijn evenveel Platkoppen, die, dank zij mij, niemand meer zullen bestelen; eindelijk, deze zwarte punten, die ik maar niet zal tellen, zijn evenveel Zwartvoeten die voor altijd aan de jachtvelden dezer prairieën vaarwel hebben gezegd. Nu vraag ik u eens, wat zou ik met al die scalpen hebben moeten aanvangen. Ik laat die tropeeën aan de ijdelheid der Indianen over, aldus eindigde de woudlooper gulweg. Tiburcio luisterde naar dezen zegezang van den eerlijken Canadees met evenveel verwondering als degene, die deze regels schrijft, op zekeren keer aan den dag legde toen een dier vreeslijke Indianendooders hem op den kolf zijner karabijn twee en vijftig inkervingen deed tellen, de herinneringen zijner reizen en gevechten op de Mexikaansche grenzen. Welnu! hernam de Canadees! heb ik ongelijk u te zeggen dat gij op een vriend kunt rekenen, die wel wat waard is? De daad bij het woord voegende, reikte de CanadeeB Tiburcio zijne breede hand toe met eene openhartigheid en rechtschapenheid, die welsprekender sprak dan zijn mond en in den toestand waarin de jongeling zich bevond, bedankte deze laatste hem met warmte. Een geheim voorgevoel, voegde hij er bij, zeide mij dat dit licht dat ik in het bosch van de hoogte der hacienda zag: schitteren, voor mij een vriendschappelijk licht moest zijn. Gij hebt u niet bedrogen, hernam Bois-Rosé ge troffen, maar vergeef aan een grijsaard eenige misschien onbescheiden vragen, ging hij voort; hebt gij, zoo jong nog, geen vader meer bij wien gij eene schuilplaats kunt zoeken? Een levendig rood bedekte bij deze vraag de wangen van Tiburcio, die een oogenblik zweeg, en antwoordde: Waarom zoude ik het u niet bekennen, dat ik van alle zijden door vijanden omringd, verstooten door eene vrouw die ik beminde en nog bemin, alleen op de wereld ben, dat ik noch vader noch moeder heb! Zijn zij dood? vroeg Bois-Rosé op belangstellenden toon. Ik heb ze nooit gekend, hernam de jongeling zacht. Gij hebt ze nooit gekend!» zegt gij, riepdeCana dees uit, plotseling opstaande, en een nog vlammend brand hout nemend, dat hij dicht bij Tiburcio's gelaat hield.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1