De heer Rinaldi, de nieuw benoemde pauselijke nuntius te 's-Hage, is Maandag naar zijn post vertrokken. Te Goes is eene beweging op touw gezet, om in een adres aan de Eerste Kamer aan te dringen op aanneming van hoofdstuk VIII (de fensie) der grondwetsherziening. Tot aanvulling van ons vorig bericht moge dienen dat de candi- datuur van jhr. C. Hartsen, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Alkmaar, eerst werd gesteld van conservatieve zijde en toen door de Katholieke Kiezers- vereeniging overgenomen. Tijdens het bezoek van het stoomfregat Koningin jEwma; te New- York gaf de consul-generaal der Nederlanden, de heer J. R. Planten, een receptie ter eere van den com mandant Commijs. Ook werd de gezagvoerder later door den heer Planten aan President Cleveland voorgesteld. Tot de vergadering van leeraren bij het Midd. Ond. in Noord-Hol land, Zondagavond in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam gehouden, en waarin de houding- van het Appeldoornsche Gemeente bestuur tegenover dr. Smit, en diens verhouding tot de H. B. S. in ver band met gebruikmaking van grond wettige rechten, ernstig en breed voerig besproken zijn, werden geen verslaggevers van dagbladen toege laten. Inzenders op de Amsterdam- sche tentoonstelling van voedings middelen die niet tevreden mochten zijn met de hun vereerde papieren eereblijken, kunnen wij wellicht den weg aanwijzen, om daarin ver andering te krijgen. De jury is Za terdag bijeengekomen, teneinde de talrijke reclames te behandelen. Naar men ons mededeelde, heeft zij besloten de hoofdcommissie te mach tigen, in de lijst der bekroningen de veranderingen aan te brengen, welke deze nuttig en noouig zou oordeelen. De heeren De Beukelaer Co. te Autwerpen, de groote concurren ten van Huntley en Palmers, die op de meeste tentoonstellingen de hoog ste onderscheidingen behaalden en hunnen molen op de tentoonstelling steeds overmoeid hebben doen draai en, hebben de hun toegekende zil veren medaille geweigerd. Zoodra de bekroningen bekend waren, werd de molen gesloten en draaide hij niet meer. A Zondag werd de tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Am sterdam, gesloten. Nog tal van per sonen brachten haar een bezoek. Wedemeijer's kapel deed zich nog eens op het marktplein hooren. Het 17de-eeuwsche chocolade huis van de heeren "Van Houten zal opnieuw verrijzen op de internatio nale tentoonstelling, welke in het volgende jaar te Glasgow zal wor den gehouden. De ijsbeer-club te Amsterdam doet weer van zich spreken. Ondanks het zeer gure weder wordt aan de badinrichting van den heer Yan Heemstede Obelt, aldaar, dagelijks nog door een zevental heeren van het buitenbad gebruik gemaakt. Wedstrijd, in het duiken. Naar de Ned. Sport verneemt, zal in het théatre Tivoli te Amsterdam den 18en October een wedstrijd in het duiken gehouden worden tus- schen den heer W. A. Knip, lsten instructeur aan de bad- en zwemin richting aan de DeRuy terkade aldaar, en kapitein James. Bij het gemeentebestuur van Purmerend zijn de navolgende in schrijvingen ontvangen voor de 4 pCts. Conversieleening van f119,000. F. J. A. Beuns, te Haarlem, f 2000 ad 1008/* J. Westerwoudt Co., te Amsterd., f 3000 ad 10072%; de spaarbank te Purmerend, f5000 ad 1007* Oortman Zoon, te Utrecht, f43,000 ad 100%; Tutein Nolthenius de Haan, te Amster dam, f 34,000 ad 100 en Ph. de Heer, te Schagen, f 10,000 ad 100 Omtrent de toewijzing zal in eene binnenkort te houden raadsverga dering worden beslist. Door den raad der gemeente Hilversum is het maximum van den hoofdelijken omslag van f25,000 op f40,000 gebracht. Van het Leger des Heils meldt het U. D.bezochten jl. Vrij dag en Zaterdag weder een ka pitein en twee soldaten Utrecht, de eerste om te trachten een geschikt lokaal te bekomen tot het houden van oefeningen, waarin men maar niet schijnt te kunnen slagen, de beide soldaten om door het verkoo- pen van schrifturen en dergelijke, vrijwilligers te werven. Dat de Heil soldaten door hun uniform veler aandacht trekken is te begrijpen, te meer nog, omdat sommige personen in een der soldaten een voormalig colporteur van Recht voor Allen meenden te herkennen. Te Breda is het 50-jarig bestaan der Koninkl. Muziekveree- niging «Vlijt en Volharding» op luisterrijke wijze gevierd. Woensdag zal de heer Q. Bel- jaars zijnen 50jarigen dienst als gemeente-secretaris van Tilburg her denken. Het bestuur der gemeente zal in eene buitengewone zitting van den Raad den secretaris com plimenteeren de raadszaal wordt daarvoor feestelijk gedecoreerd. Ook zal hem door den Raad een feest maaltijd worden aangeboden. De heer Beljaars werd in 1831 klerk ter secretarie en was toen 27 jaar oud, na vooraf acht jaren in dezelfde betrekking te Maden en Drimmelen geweest te zijn. In 1832 benoemd tot 2n luitenant bij de mobiele Noord- Brabantsche schutterij, heeft hij het beleg van de Citadel van Antwer pen medegemaakt. De gemeente-ontvanger van Weststellingwerf, is wegens onregel matigheid in zijne administratie voorloopig in zijne betrekking ge schorst. Te Groningen is eene derde broodfabriek met een kapitaal van f30,000 opgericht. Uit Den Haag wordt aan de N, R. Ct. gemeld: Naar wij vernemen, is het vijf dagen boven aarde staan van lijken, overleden in het garnizoens-hospi- taal aldaar (zooals laatstelijk met het lijk van den veelbesproken typhuslijder plaats had), geen uit zondering, maar regel, en wordt die maatregel toegepast zoowel om aan verafwonende familieleden de gele genheid te geven den doode nog eens te zien, als om meer zekerheid te hebben, dat er geen schijndood is. Dat echter deze zaak in nader onderzoek is, vindt zijne oorzaak in de omstandigheid, dat het hier be trof het lijk van eenen aan eene gevaarlijke besmettelijke ziekte over leden persoon. In eene woning aan de Prin sengracht te Amsterdam is uit de lade van een penantkast ontvreemd f400 aan effecten, f100 aan specie en een gouden horloge met ketting. Men schrijft ons uit Hilversum: Het Naardereind alhier is des avonds en veelal des Zondags het tooneel van vechtpartijen en dron- kemans-lawaai. Zoo kon men Zon dag weder onder een grooten toe vloed van nieuwsgierigen een be schonken polderwerker zijn lust bot zien vieren aan het verbrijzelen van glasruiten, enz. Ook moest genees kundige hulp worden ingeroepen voor eene vrouw, die door den woestaard was mishandeld. Een weinig meer politietoezicht in deze beruchte buurt was meer dan wen- 8cheiijk. Te Anna Poulowna is een vrouw, die aan toevallen lijdende was, dood in een regenbak gevonden. Waarschijnlijk is zij bij het water scheppen door een toeval overvallen en zoo in den bak gevallen. Was het eiland Marken tot nog toe door den hoogen waterstand voor een gedeelte ondergeloopen, nu staat het, naar aan het Hbl. van daar bericht wordt, bijna geheel onder water; de bewoners brengen elkaar per schuit bezoek. Zondagnacht is te 's-Hage wederom eene inbraak gepleegd in de nog niet bewoonde behui- zinge van generaal N. aan de Su- rinamestraat,hetzelfde perceel, waar in een der vorige nachten goederen, die er reeds gebracht waren, mede genomen zijn. Ook thans is eeuig porselein en antiek ontvreemd. De daders of dieven moeten over den tuinmuur zijn geklommen en hebben eene ruit verbroken om binnen te komen. Dit binnen weinige dagen in de zelfde woning herhaalde feit ge tuigt ten duidelijkste van eene onvol doende organisatie der nachtpolitie. Schipper A. Baak, te Scheve- ningen aangekomen, rapporteert, dat hij 40 netten verloren had en wel onder de volgende omstandigheden: Hoewel hij alle noodige vuren op had, zag hij 's nachts eene stoom boot regelrecht op hem afkomen, en door onmiddellijk een vervaarlijk ge.-chreeuw aan te heffen en door het uitsteken van flambouwen wist hij te verhoeden, dat de boot hem den grond inboorde; nog tijdig ver anderde hij zijnen koers en liet zijn schip wenden, evenwel niet zonder over de vleet heen te gaan en circa een veertigtal netten af te scheuren. Te Rotterdam is een man onder het laden van aardappelen op een vrachtwagen, zoodanig gevallen dat hij aan de daarbij bekomen verwondingen overleed. Vrijdag was in een huisgezin te Kralingen op één dag een kind jarig, werd er een geboren en een begraven. Uit Eindhoven wordt gemeld De passagiers, die Vrij'dag avond jl. met de laatste personentrein te 11.09 van Bokstel naar Eindhoven vertrokken, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. De trein, die iets te laat Bokstel verliet, had tus- schen Best en Eindhoven eene groote vaart. Op eenen afstand van ongeveer 2000 meter van Eindhoven ontspoorde, door het breken van een wielband, het voorste gedeelte van een gemengd rijtuig eerste en tweede klasse, terwijl de achterwielen, hoewel onder hevige slingeringen, gelukkiglijk spoor bleven houden. Het voorste linkergedeelte van dien wagen, ongeveer 3A meter uit de rails hangende, ploegde met de nog aan de as hangende stukken den grond, in wilde vaart, meer dan 600 ijzeren bouten aan stukken slaande. De bodem en de zware dwarsbalken van het compartiment der le klasse, waarin een Eindhovensch sigarenfabrikant met zijne echtgenoote waren gezeten, sloegen aan splinters, zoodat deze passagiers in doodsangst op de banken vluchtten. Tot overmaat van ramp ging de lamp uit. Een der passagiers, geen noodlijn vin dende, draaide de kruk van den Westing- house-rem om, waarna de vaart van den trein oogenblikkelijk sterk verminderde. Maar het was alsof de machine met zooveel te meer geweld terstond weer werd aan gezet, hoewel zij het na korte vaart moest opgeven en op eenen afstand van onge veer 6080 M. de trein tot staan kwam. Ware de trein nog slechts eenige meter verder doorgestoomd, dan zou dat rijtuig, met de daarachterhangende eerst tegen eenen wissel opgevlogen en op de vele, juist ter plaatse van het beginnende Eind- hovensche emplacement zich kruisende, rails stellig te pletter geslagen zijn. De reizigers, uit het raam hangende en uit alle macht om hulp roepende, wer den nog intijds door eenen spoorweg wachter opgemerkt, die den niets kwaads vermoedenden machinist het roode nood- licht moet hebben voorgehouden. Het verkeer der lijn is den geheelen nacht daar gestremd geweest. Eerst den volgenden ocbtend was het gelukt de baan weer berijdbaar te maken. Te Nijmegen voud een moeder baar 21/i jarig kind dat in de kin derkamer alleen gelaten was, met het hoofd in het touw van eenen schommel hangende, waarin het onder het spelen verward was ge raakt. Het kind was reeds dood. Maandagnacht is te St. Oeden- rode de huisvrouw van Lambertus Verhoeven uit Veghel vermoord. De bijzonderheden van dezen moord ontbreken nog; alleen wordt ge meld, dat de vermoedelijke dader bekend is. De sHbCt. meldt hierom trent nader het volgende: Gistermorgen half zes ure werd tusschen Jekschot en de Haag onder de gemeente Sint Oedenrode langs den weg het lijk gevonden eener vrouw, woonachtig te Veehel. Op het lijk werden sporen gevon den, dat de dood zou zijn veroor zaakt door het toebrengen van sla gen op het hoofd, tengevolge waar van de maréchaussées uit Vechel verdere maatregelen namen tot opsporing van den dader, dien zij weldra aantroffen in een herberg langs den Udenschen weg. Het bleek te zijn zekeren L. G., oud 49 jaren, een gemeen sujet, die kortelings was ontslagen uit Ommer- schans, waar hij 7 maanden voor dronkenschap had doorgebracht. De verdachte werd spoedig tot volledige bekentenis gebracht en is reeds hier ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal moet aanleiding tot deze misdaad zijn geweest. Aan den brigadier der kon. maréchaussée Droog te Heeze is het ten tweedenmale in dit jaar gelukt eenen brandstichter op te sporen en tot bekentenis te brengen. Thans is het een landbouwers knecht W. v. L., te Leende woon achtig, die in den avond van 11 Sept jl. brand moet hebben ge sticht m een turfschop van den land bouwer Van Beek op Boshoven aldaar, waardoor zes landbouwers woningen in asch werden gelegd Wraakzucht moet de drijfveer der misdaad zijn. Hij is Zondag door de maréchaus- .-ée gevankelijk overgebracht naar 's-Bosch en ter beschikking der justitie gesteld. Dezer dagen werden de inwo ners van Geertruidenberg niet wei nig getroffen door het gerucht, dat men het lijk gevonden had van den arbeider G. M., leunende op een kruiwagen met strooisel. De man had 's nachts gewerkt in de suiker kamer aan de suikerfabriek te Sta tendam. Thuis gekomen zijnde en na koffie gedronken te hebben, ging hij, alvorens zich eerst ter rust te begeven, naar buiten, om wat strooi sel voor zijn vee te halen, doch om niet meer huiswaarts te keeren. De koude, welke hem zeker bevangen heeft, moet oorzaak zijn van dezen plotselingen dood. De ongelukkige laat een vrouw met drie jeugdige kinderen na. Te Bergen-op-Zoom is proces verbaal opgemaakt tegen een krui denier, wegens het zonder vergun ning toedienen van sterken drank aan.... eene 82-jarige rekesten- schrijfster. Door de justitie te Maastricht zijn gearresteerd twee personen, be schuldigd van ontvoering van een minderjarig meisje. Te Veendam is Zaterdag door een onbekende oorzaak de wind- en stoom- olie- en koornmolen van den heer L. Wierenga, door biaud ver nield. Gelukkig was alles verzekerd. Het ongeluk wordt te Veendam zeer betreurd, daar deze inrichting voor velen aldaar een flinke bron van inkomst opleverde. Men hoopt dan ook dat tot een spoedigen herbouw zal worden ovar ii egaan. RECHTZAKEN. Maandag stond voor de rechtbank te 's-Hage terecht de directeur van de socia listische drukkerij //Exelsiorin de Wes- terbaenstraat daar ter stede, om zich te verantwoorden op de aanklacht opzette lijk eene godsdienstige bijeenkomst te hebben verstoord. De feitelijke toedracht der zaak is als volgt: Den 20n Juni jl. was blijkens aan plakbiljetten door de Vereeniging //Bij bel en Oranje" een openbare bijeenkomst belegd in de kapel aan de Malakkastraat die ten 8 uren zou aanvangen. In die bijeenkomst werd door de heeren Schaberg en ds. Bademaker gesproken over den slag van Waterloo, aan welk onder werp godsdienstige beschouwingen werden vastgeknoopt, zooals steeds in de bijeen komsten dezer vereening, die op christe- lijken grondslag rust, het geval is. De vergadering droeg overigons van van 't begin tot het einde een godsdien stig karakter, want zij werd aangevangen met gebed en gesloten met dankzegging en psalmgezang. Tot dit laatste echter zou het dien avond niet, althans zeer gebrekkig komen. Nadat toch de weleerw. heer ds. Bade maker het dankgebed uitgesproken en de psalmen had verkondigd die de vergade ring zon zingen, vroeg een persoon, waarin de beklaagde v. G. herkend werd, het woord tot het voeren van debat, waarop onmiddellijk door ds. Bademaker werd geantwoord, dat het niet op den weg der vereeniging lag debat toe te staan en dat dit in de bijeenkomst van //Bijbel en Oranje" nooit geschiedde, waarop bekl. zich in den middengang van het kerk- gebouwtje posteerde en met luider stemme gedurende eenige oogenblikken protest aan- teekeude tegen den laatsten spreker en dat in zeer oneerbiedige bewoordingen. Dit incident veroorzaakte hevige ont steltenis, vooral bij de vele bejaarde vrou wen die de vergadering bijwoonden. Daarna verliet de beklaagde met een 30- a 40-tal personen, klaarblijkelijk socialisten, het kerkgebouw, onder het zingen van het socialistische vrijheidslied. Beeds in het begin der vergadering was men tot de bemerking gekomen dat deze zich door ongewone onrust kenmerkte, als: geschuifel met de voeten, hoesten enz. Hoe licht dat hout ook was, scheen het toch een gewicht van honderd pond in de hand van den reus, zoo kramp achtig beefde zijn hand en Bois-Rosé verlichtte achtereen volgens met de vlam al de deelen van het gezicht van den jon geling terwijl hij met eene van ontroering trillende stem uitriep: Maar gij weet toch ten minste in welk land gij ge- horen zijt? Ik weet het niet, antwoordde Tiburcio. Maar waarom deze vragen? Welk belang kunt gij stellen in ge beurtenissen waaraan gij even vreemd moet zijn als aan dit land? FabiaanFabiaanzeide Bois-Rosé, zijns ondanks de uitdrukking zijner ruwe stem verzachtende, alsof hij sprak tot een nog klein kind, wat zijt gij geworden? Fabiaan I ik ken dien naam niet... Fabiaan! her haalde Tiburcio, wiens verwondering op deze tusschenrede verdubbelde, terwijl de Canadees zijne oogen strak op hem gevestigd, met de hand een nevel 6cheen te willen ver wijderen, die zijn gezicht verduisterde. O, mijn God I zeide Bois-Rosé droevig tot zich zei ven, omdat die naam hem niets herinnert, is hij het niet. Waarom mij deze dwaze hoop te hebben gegeven En toch zijn het die trekken welke de ouderdom aldus heeft moeten veran deren. Maar vergeef mij, mijn jongen vriend, ik ben een gek, een zinnelooze! De Canadees wierp het brandende hout weer op het vuur, zette zich opnieuw aan den voet van den boom dien hij verlaten had en keerde zich met den rug naar het vuur, zoodanig dat hij geheel in de dichte schaduw zat die het gebladerte van den kurk-eik, waartegen hij leuude, ver spreidde. Reeds verlichtten blauwachtige tinten de hoogste toppen van het woud; de dag zou weldra aanbreken; maar onder het bladerengewelf was alles nog duister, ofschoon de haan op de naburige hoeve reeds kraaide. Evenals die zaadkorrels die de wind aan de aarde toe vertrouwt en die in weerwil van stormen ontkiemen, niet tegenstaande die reeks van gebeurtenissen waarin Tiburcio betrokken was geweest, had toch het verhaal van zijne aankomst in Amerika dat zijne pleegmoeder hem nog voor haar sterven eenmaal gedaan had, in zijn geheugen wortel geschoten. In nadenken verzonken, zweeg de zoon van Arellanos stil en zocht den keten zijner herinneringen uit zijne kinderjaren, die door een tijdsverloop van achttien jaren verbrijzeld was, weer aan een te hechten. Zonder dat hij er zich nog rekenschap van gaf, herinnerde deze voor hem zittende jager in onzekere omtrekken den reus, van wien de vrouw van Arellanos melding had gemaakt. Maar hoe te denken dat de matroos in een otterjager veranderd was? Daarna zag hij in de vragen van den Ca nadees slechts eene welwillende en beiangelooze nieuws gierigheid; werkelijk, de woudlooper had hem nog niet gezegd dat hij een zoon zocht. Dit woord alleen hadde alles uitgelegd; maar Bois-Rosé had het niet uitgesproken. Misschien, zeide Tiburcio het stilzwijgen afbre kende, zijn er onder mijne lang vervlogen herinneringen eenige die men zou kunnen opwekken; maar helaas! God alleen zou het kunnen doen. Welk mensch zal aan die onbepaalde herinneringen een juisten vorm geven? wantik kan mij niets bepaalds meer herinneren. Niets? herhaalde de Canadees met zachte sternen zwaarmoedig gelaat, terwijl hij het hoofd boog. En toch, ging Tiburcio voort, in de stilte van een nacht gelijk deze, terwijl ik bij het lijk waakte van haar die ik mijne moeder noemde, heeft een twijfelachtig licht in deze duisternis geschenen en ik heb mij zeer treu rige tooneelen meenen te herinneren, maar dat zijn onge twijfeld droomenzeer vreeslijke droomen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2