mimvim. De verdediging van bekl. was in hoofd zaak dat hij, toen de daukzegging was uitgesproken, in de meening varkeerde, dat de vergadering geëindigd was, daar ds. Hamaker den katheder reeds verlaten had, (een bewering die door de getuigen eenparig werd tegengesproken). Overigens erkende hij de persoon te zijn geweest die het protest aanteekende, doch ontkende hij ten sterkste de eerste aanleiding te zijn geweest tot de ordeverstoring, daar n et hij, doch een ander persoon, door hem met name aangeduid, had gevraagd of or gelegenheid was tot debat. Hij zou eerst geprotesteerd hebben toen die persoon, die vóór hem zat, debat werd geweigerd. Be klaagde las een relaas voor van den in houd van zijn protest, zulks ter weerspre king van eenige uitdrukking die hem door den^ Voorzitter van de Vereeniging „Bijbel en Oranje" in den mond waren gelegd. Voorts beweerde bekl. niet ter rergade- ring te zijn gekomen, met de bedoeling wanorde te stichten, doch integendeel iemand, die de orde wilde verstoren, den rand te hebben gegeven, dit na te laten en „die menscheu te laten vergaderen.» Het meerendeel der getuigen beant woordde de vraag, of iemand die niet ge woon is de vergadering van „Bijbel en Oranje» hij te wonen, den indruk moest ontvangen dat do vergadering na de dank zegging geëindigd was, ontkennend. Bekl. deed nog een beroep op de sta tuten der vereeniging, waaruit zou blijken dat de vergaderingen mot dankzegging gesloten werden en beweerde met getuigen te kunnen bewijzen, dat ds. Rademaker na de dankzegging den katheder verla ten had. De bekl. gaf zijn wensch te kennen, nopens de verklaringen van den voorzitter van „Bijbel en Oranje" en ds. Rademn- ker gebruik te maken van de bevoegd heid een beklaagde bij art. 174 W. v. Strafvord. toegekend, om een onderzoek ie eiscben wanneer een getuige verdacht wordt zich op de terechtzitting aan het misdrijf van meineed te hebben schuldig gemaakt. De rechtbank verklaarde vooralsnog geen termen te vinden een dergelijk onderzoek in te stellen. De subst. officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijk, oordeelde art. 146 W. v. Strafrecht in deze toepasselijk, wijl genoegzaam gebleken was, dat de door bekl. verstoorde bijeenkomst een godsdien stige was. Het voorgeven van bekl. dut hij dacht dat do vergadering geëindigd was toen hij zijn protest verkondigde, ver wierp Z15A.' Immers had bekl. getwijfeld, dan ware 'teen geringe moeite geweest te informeereu of de bijeenkomst opgeheven was en zou hij zeker vernomen hebben, ilnt in de bijeenkomsten van „Bijbel en Oranje» als vaste regel geldt, dat na de dankzegging nog psalmgezang en een ze gening plaats hebben. ZEA. vorderde 1 manlid gevangenisstraf. Hierna voorde bekl. nog nader vrij uit voerig de verdediging hiervoren gemeld. Hij beklaagde zicli voorts dat te zijnen op zichte niet alle procesvormen waren in acht genomen en verklaarde reeds uit het 011- deTZoek zijner zaak ter terechtzitting de overtuiging te hebben verkregen, dat men reeds 1 maand voor hem heeft weggelegd. Meer zou hij niet over de zaak zeggen, doch behield zich dit voor wanneer de heereu eens in „Walhalla" mochten komen. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te 's llnge veroordeelde Maandag den man, die op klaarlichten dag uit eeuen stal aan het Zieken te 's linge een jagerspaard ontvreemdde, tot 6 maanden gevangenisstraf. Door den adv.-gen. van den Hoogen Raad jlir. mr. Do Savornin Lohman werd geconcludeerd tot verwerping van het beroep van eenen rietdekker uit Leimui- den, die door het gerechtshof te Amster dam, met vernietiging van een vonnis der Haarlemsclie rechtbank, veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf wegens dief stal van een eend. Uitspraak 14 Nov. a. s. LAND- EN TUINBOUW. Dezer dagen werd ons land bezocht door Bnlgaarsehe veekoopers, die zoowel in Zuid- als Noord-Holland en Friesland een groot aantal stuks veo hebben aan gekocht. Ned. Horv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Amster dam door dr. E. Barger Gz., te Haarlem; naar Utrecht door ds. C. P. N. Pi- kaar, te Ouwerschie. Beroepen te Burgerdam ds. G. J. Brutel de la Rivière, te Houtrijk en Po- lanen. Men schrijft uit Driebergen: Nu onze vroegere predikaut, de heer Barger, voorloopig voor een jaar geschorst met behoud van het halve traktement, den doleerenden kerkeraad te Venendaal zal be vestigen, velt hij zijn eigeu vonnis, daar liet betrokken kerkbestuur nu tot zijne af zetting als predikant en vervallenverkla ring van zijn lidmaatschap zal moeten overgaan. KOLONIËN, BATAVIA, 10 September. Aan de Atjeh-détails in de wSoerabaia Courant" ontlecncn wij Wanneer men de uitwerking der vijau-1 delijke kogels nagaat, dan zou men «oras geneigd zijn te vragenis al dat geschiet geen verspilling van kruit en lood? Bijna nooit wordt iemand getroffen. Bijna nooit een enkele maal echter wel. Op Lam- poneroet werd de commandant, de le luit. de Visser, aan den voet gewond. Hij be vindt zich nog in het hospitaal, doch zal weldra, geheel genezen, zijne betrekking wederom kunnen aanvaarden. Er is gedurende het tweede kwartaal van dit jaar door de onzen weinig ge schoten op den vijanddaargelaten de affaire op den 4en April. Eu toch is het aantal der op den vijand geloste schoten gedurende het 2de kwartaaltwee honderd veertig duizend, zegge: 240 duizend. Dinsdag jl. 16 Augustus stond in den avond te Olehleh bij de steenbakkerij een onzer dapperen op post. Plotseling werd hij aangevallen door zes Atjehers. Hij mikte, maar ziju geweer weigerde. Misschien waren zijne patronen niet van prima kwaliteit. Welnu, dan geageerd met de bajonet. Onze krijgsman ontving eenen klewang- houw in den hals. De daardoor ontstane wonde is ernstig, maar niet gevaarlijk. De gewonde bevindt zich thans in het hospitaal, waar hij zorgvuldig wordt ver pleegd en waar hij met zelfvoldoening gewaagt van zijn avontuur. Hij mag dit. Ontving hij eenen klewang-houw, met woe ker gaf hij de ontvangen slagen terug. Den volgenden morgen toch werd één Atjeher dood gevonden ter plaatse van den aanval. Een tweede werd enrstig ge- woud naar het hospitaal gebracht, waar de kunst zal trachten hem te genezen. Volgens zijne verklaring evenwel werd hij gewond door zijne eigen stamgenooten. Bij vergissing natuurlijk. Door duisternis misleid, meende men in hem eenen vijand te zien. Trouwens hij bezweert niet tot de aanvallers te hebben behoord, en slechts uit nieuwsgierigheid een kijkje to hebben willen nemen. De Atjehers houden tegenwoordig, lach niet, eene bereden artillerie er r>p na. In de nabijheid van Lamreug heeft men gezien een soort kanon, getrokken door twee sappies. Nu mogen de Hollanders op hunne hoede ziju! Door de regeeriug is f 600 toege staan voor de aauschaffing van medailles en getuigschriften, uit te reiken voor de te Batavia te houden tentoonstelling. Door het bostuur van het lloomsch- Katholiek weeshuis te Semarang is aan de regeering het verzoek gedaan om weezen van niet militairen kosteloos op te doen nemen bij het korps pupillen te Gombong. Zooals reeds bekend, heeft de kolonel Gerlach, omdat hij voor den generaal- majoorsrang gepasseerd werd, eervol ont slag verzocht. Naar aanleiding hiervan is hem, naar wij vernemen, officieus te kennen gegeven, dat de Indische regeering genegen zou ziju hem bij den Koning voor te dragen voor de toekenning, tegelijk met het pensioen, van den titnlairen rang van generaal-ina- joor. De kolonel Gerlach heeft ovemvel dit aanbod van de hand gewezen, en zich voorbehouden om in Nederland in persoon herstel van het jegens hem gepleegd on recht te gaan zoeken. (Bat. libl.) MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof naar Europa- wegens ziekte, aan den maj. der inf. J. H. Ileijl 11 LU KN L A N 1). België. Te Antwerpen is geopend een Musée Commercial, Iudustriel et Ethnographique. Het doel is: 1. Plet ter beschikking stellen van den handel, zoo binnen- als buitenlands van monsters der Bel gische industrie. 2. Iu België doen kennen alle buitenlandsche producten, met op gave der plaatsen van herkomst en verkoopvoorwaarden. Om dit doel te bereiken worden belanghebbenden uitgenoodigd aan bet bestuur van bovengenoemde in stelling te zenden: monsters, prijs couranten en alle audere inlichtingen die zij tot den verkoop hunner pro ducten oodig en nuttig oordeelenfj Engeland. Het manifesteeron van werkeloozen is te Londen aan de orde van den dag. Maandagmiddag had er op het Trafalgar-plein weder oene vergadering van omstreeks 4000 personen plaats. Na heftige toespraken werd eene depu tatie naar Mansion House gezonden, om de klachten aan den lord-mayor kenbaar te maken. De deputatie is ten gehoore ontvangen door een alderman, die op dat oogenblik als rechterlijk persoon fungeerde. De deputatie verzocht eene boodschap aan het gemeentebestuur, die hoop gaf aan hen die door ellende lijdenzoo niet, dan wa ren groote wanordelijkheden te vreezen. Wood en Cherry, twee industrieelen, die deel uitmaakten van de deputatie, ver klaarden dat het aantal personen zonder werk, dagelijks vermeerderde. //Zij waren wanhopig gewordenWood en Cherry zeide ten slotte, dat ook zij voor de werklieden de belofte vroegen, dat de lord- mayor hun werk zou verschaffen. De magistraatspersoon antwoordde dat hij in naam van den lord-mayor die be lofte niet kon geven. Hij zal de werklie den, die onderstand vragen van het arm bestuur waarop zij aanspraak hebben, aanbevelen. Mauifestatiën als die van heden en als de vorige, waarbij zich altijd een groot aantal luiaards, deugnieten en vage bonden aansluiten, die tot alles bereid zijn, raadde hij ten sterkste af. De deputatie verwijderde zich hierop en kwam op het Trafalgar-plein terug, waar een spreker het antwoord van den ma gistraatspersoon als beleedigend en mee- doogenloos stempelde. Hij wilde dat de menigte hem zou volgen tot aan de City. De menigte riep: Ja, ja, naar de City! De banierdragers gingen voorop en de massa begon zich in beweging te zetten in de richting der City. Toen versperden eenige honderden politiedienaren te voet en te paard den weg. Stormachtige tooneolen volgden, en er is veel weerstand geboden aan de politie. Twintig personen zijn in verzekerde bewaring genomen, en ver scheidene politiedienaren en manifestee- renden ziju gewond. Het is dor politie ten laatste gelukt de menigte hot optrek ken naar de City te beletten en den hoop uiteen te drijven. Naar New-York beeft zicb op reis begeven de deputatie die aau President Cleveland bet adres gaat aanbiedeD, waarin 232 invloedrijke Eugelscbeu van verschillende partij - kleur, de instelling vragen van een permanent bureau van arbitrage voor de vredelievende oplossing van alle Engelscb-Amerikaansche ge schillen. Voorzitter van de deputatie is Andrew Carnegie; tot bare leden behooren lord Herschel en lord Kinnaird. Het adres is o. a. onder teekend door John Bright, lord Der by, lord Ripon, lord Bramwell, Chamberlain, Laboucbere, Mundella en sir George Trevelyan. Denemarken. Blijkens bericht uit Eredensborg, van 16 dezer, ver toont er zicb beterschap in den toe stand van den Russischen grootvorst Michael. Iutusschen liggen nu de grootvorst George en de grootvor stinnen Xenia en Olga insgelijks aan de mazelen. Van de kinderen van den prins van Wales is ook prinses Maud door de raazeleD aan getast en wordt prinses Louise beter. Duitschland. De juistheid van bet bericht uit Kopenhagen omtrent bet waarschijnlijke bezoek van den czaar aan den keizer op diens terug reis naar St. Petersburg, wordt te Berlijn sterk betwijfeld. Opmerking verdient bet, dat de officieele Reichs- anzeiger bet telegram uit Kopen hagen in bet geheel niet heeft op-j genomen. De officieuse Politische Nachrichten verklaren zelfs, dat de lijding het uitvloeisel is van elleu- d'ge beursmanoeuvres, teneinde de dalende beweging der Russische fondsen oogeublikkelijk tot staan te brengen. Andere bladen zeggen: het zou misschien mogelijk zijn dat de fa milie van den czaaj;, die wegens de ziekte barer kinderen later uit Kopenhagen vertrekt dan baar voor nemen was, met bet oog op de weersgesteldheid aan de terugreis over land de voorkeur gaf boven eene stormachtige zeereis. Maar eeü daaraan vastgeknoopt hoffelijk be zoek te Berlijn brengt niet eenige verandering in de nieuwe staatkun dige of andere betrekkingen tus- scben Duitschland en Rusland. Spanje. Reuter seint van beden uit Madrid: De prefect van Barce lona beeft een bende valsche mun ters ontdekt, bij wie men brieven met geldswaarde en papieren van waarde heeft gevonden tot een be drag van vele millioeuen. Italië. De Paus heeft 1600 Fran- sche bedevaartgangers ontvangen. Een adres van buide werd door graaf De Mun voorgelezen. De Paus antwoordde met te verklaren dat de Kerk er altijd naar gestreefd heeft bet lot der werklieden te verbetereu. De tegenwoordige levensvoorwaar den vereiscben de tusschenkomst der openbare machten ten gunste van de stoffelijke belangen der werklie den. De Paus bezwoer echter de ooren te sluiten voor leugenach tige aanhitsingen, om geen bittere teleurstellingen te ondergaau. Hij zegende de werklieden, hun patroons, hun bloedverwanten, bet werk der katholieke vereeniging en Frankrijk. Leo XIII maakte geene zinspeling op zijn jubileum noch op de Romein- scbe Kwestie. Door de leiders van den pelgrims tocht wai elke uitroep verboden. Rusland. In Russische bladen wordt gemeldt: De spoorwegmaat schappij Iwaugorod-Doinbrowo beeft concessie verkregen voor den aanleg vau eenen strategiscben spoorweg WarschauRadon, met welks aan leg bet volgende jaar een begin zal worden gemaakt. Algiers. De zouaven, reservisten te Coleah, hadden drie nachten lang zonder stroo of dekens onder hun tenten geslapen, toen zij den bevelhebber om het noodige vroegen. Toen dit, ondanks de belofte van den bevelhebber, na bet avondappèl niet kwam opdagen, wierpen ze bun tenten om onder bet zingen van de a Marseillaise» en bet geroep van «leve Boulanger!» De officieren kwamen in bet kamp aan en men verzekert dat er bevel gegeven zou zijn op de reservisten te vuren, als zij zicb niet rustig bielden. Dit radicale middel werd echter niet toegepast, daar de reservisten bun tenten we derom oprichtten, waarna alles tot de orde terugkeerde. GEMENGD NIEHVS. In bet oude mannen- en vrou wenhuis te Rijssel is Vrijdag in een kamer brand ontstaan, waarbij drie 70jarige oudjes verbrand zijn. Een verschrikkelijk ongeluk is Donderdag-avond in den schouw burg «Molière» te Brussel voorge vallen. Men werkt daar nacht en dag om de voorgeschreven maat regelen tegen brandgevaar uit te voeren. Gedurende eene der proef nemingen met het ijzeren gordijn brak de ketting en eeu gewicht van verscheidene honderden kilos viel op eenen werkman, zoodat bij met gebarsten schedel en gebroken arm opgenomen werd. Tijdens den storm, die Vrijdag aan de kust te Duinkerken beersebte, beeft men proeven genomen om met olie de zee tot kalmte te brengen, waarvan de resultaten zeer bevre digend waren. De schending der kerkhoven nam in Cordes (Frankrijk) in den laatsten tijd schrikbarend toe. De doodgraver van Cordes werd op aau wijziging van een vrouw gear resteerd en bij een huiszoeking vond men bij hem een groote hoeveelheid linnengoed en doodskleederen, als ook kleinoodiën, als ringeu, colliers enz. Alles is in beslag genomen en de bevolking is op bet stadhuis ge roepen, om de voorwerpen te be zichtigen. Iedere familie vond daar een en ander dat de dooden hadden aan gehad bij de teraardebestelling. Reeds lang werd de inau ver dacht, tot nu eindelijk de meid van den burgemeester de zaak ontdekte. Eenige maanden geleden bad zij baar kind verloren en bad een me daille omgedaan, waarmede bet bij zijn leven veel speelde. Wie schetst baar ontzetting en verontwaardi ging, toen zij op zekeren Zondag de dochter van den doodgraver met het versiersel zag. Dadelijk gaf zij de politie kennis en de man is naar bet kerkhof gebracht waar bet on derzoek nu is voortgezet. Onder an deren vond men een geheel ont kleed lijk, zonder kist, terwijl ook enkele geheel nieuwe, ledige kisten in een boek van bet kerkhof ver borgen, werden ontdekt. Het onderzoek, boe pijnlijk ook voor de respectieve familieleden, zal nauwkeurig worden voortgezet. De veiligheid te Marseille lijkt nog al iets te wenschen over te laten. Op den Boulevard Longchamp werd voor eenige dagen, des avonds ten 10 ure, de kapitein viccmte de Charbonnier door vier bandieten aan gevallen, ter aarde geworpen en van zijn horloge en bankpapier be roofd. De daders werden gevangen genomen. Daags daarop drong een bandiet een buis in de voorstad Belle-de-Mai binnen en trachtte de alleen te buis zijnde 21-jarige dochter geld af te persen. Toen hem dit niet gelukte trachtte bij bet meisje te worgen, doch nam bij de thuiskomst des vaders de vlucht. Daar de aanvaller een Dnitscher schijnt te zijü, maken de stadsbladen er van gebruik eens flink op Duitschland af te geven. Een vrijwilliger, dr. Charles Passant van Parijs, was in de po litiezaal te Rijssel opgesloten. Bij ongeluk raakte zijn stroozak in brand en bij kwam in de vlammen om. Het bulletin omtrent Jenny Lindt zegt: Er is een stilstand ge komen in den achteruitgang; baar geest blijft helder. Te Blaye (Frankrijk) beeft een 72jarige grijsaard, Durnas, zekere Lucrait, die bij wist dat 12,000 francs in huis had, bestolen en vermoord. De beroemde Duitsche natuur kundige Kirchoff is Maandag te Berlijn in den ouderdom van 63 jaren overleden. In een vergadering van het geneeskundig genootschap te Berlijn beeft dr. Sperling een door prof. Mendel door hypnotisme genezen patient voorgesteld. Het was een kuaap, die vijf jaren geleden op 't ijs gevallen was en sedert aan hy- stero-epilepsie leed. Na drie hypno tische behandelingen was de jongen volmaakt genezen en waren alle vroegere verlammingen, zenuwach tige aandoeningen en krampen bij den knaap verdwenen. Echtscheidingen zijn tegen woordig in Duitschland aan de orde van den dag. In de Voss. Zeitung kwamen onlangs in één nummer 15 advertentiëu voor van vrouwen, die bare mannen voor bet gerecht daagden tot ontbinding van bun huwelijk. Te Arnsberg is een jongman van 24 jaren tot 7 jaren tuchthuis straf en 8 jaren verlies van burger schapsrecht veroordeeldwegens valschheid in authentieke akten en oplichterij, onder zeldzame omstan digheden begaaü. Als ambtenaar bij het kadaster en hypotheekkan toor te Mescbede, bad bij alle ver- eisebte documenten nagemaakt, die noodig waren om zijn moeder of andere personen te doen doorgaan voor bezitters van grond of andere vaste goederen. Op deze valsche eigendomsbewijzen wist bij 20.000 Mark hypotheek te verkrijgen. De misdaad kwam uit doordien bij, in militairen dienst getreden, de renten niet meer betalen kon. Mrs. Ellis, eene Amerikaanscbe dame, die den doctoralen graad be zit, is aangesteld als particuliere geneeskundige van de Koningin van Korea, op een salaris van vijftien duizend dollars per jaar. De Transvaalsche Regeering roept telegrafisten op ten behoeve van den pas geopenden dienst, tegen een salaris van 200 pd. st. 'sjaars en 25 pd. st. vergoeding van reis kosten. Vereiscbten zijn voldoende kennis van bet vak en de Holland- scbe en Eogelsche talen. Het gebenrt soms dat eene vetvlek, ondanks wrijven met ben zine, toch weder te voorschijn komt. Waarschijnlijk werd de vlek dan niet op de goede wijze behandeld. Men moet een half vel vloeipapier in vieren gevouweu en met benzine bevochtigd op de vlek leggen; dan neemt men een tweede vel vloeipa pier, vouwt dat evenzoo dicht en legt het op de eerste helft; daarna drukt men er met kracht een koud strijkijzer op. De vlek zal dan na een poos volkomen verdwenen zijn, daar het vloeipapier bet vet beeft opgezogen. VARIA. I Een nieuw soort tweegevecht. De redacteur van een Italiaansch blad ontving bet volgend weinig welwillend schrijven: Mijnheer Een schurk als gij zijt, zendt men geen getuigen ik geef daarom heden schriftelijk u een oorveeg. Ik had geen auder doel. Beschouw het dus, dat gij op beide wangen door mij geslagen zijt. Verheug u, dat ik niet in plaats daarvan mijn stok gebezigd heb. Per keerende gaf de redacteur ten antwoord: Mijnheer iDgevolge uw verlangen, verbeug ik mij, dat ik slechts schriftelijke oorveegen ontvangen heb. Gij heb mij dus beleedigd en schriftelijk schiet ik, op mijne beurt, u een kogel door den kop. Beschouw u dus voortaan als dood. «Amice leen mij alsjeblieft tien gulden, ik heb mijn beurs thuis laten liggen en heb daarom geen cent in den zak.» «O, daar weet ik wel raad voor, bier is een dubbeltje, dan kunt ge met de tram naar buis gaan om uw beurs te balen. In den trein. Reiziger, wiens buur man juist een fijne sigaar beeft op gestoken: Rooken hindert me altijd, wanneer «Wanneer alle ramen gesloten ziju, veronderstel ik?» Neen, dat niet, maar wanneer ik zelf niet rook.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3