dan zou dit natuurlijk den groei bevorderd hebben en het koude en natte weder niet zooveel schade doen. Leverde de wijn maand zelve nu nog wat zonnig en warm weder, dan zou dit zeker nog eenigszins gebaat hebben, maar dit is zoo niet en de Octobermaand loopt dan ook zachtjes aan naar het einde. Voor het geheele Westland is de mindere productie dezer kostbare vrucht inderdaad een groot verlies. ONDERWIJS. De heer Hubrecht, secr.-generaal bij het departement van Binnenlaudsche Zaken, is de uitgave begonnen van de lager onder wijswet van 1878 met aauteekeningen (Gebr. Belinfaute te 's Hage en Erven E. Bohn te Haarlem). Deze arbeid zal waar schijnlijk in een behoefte voorzien. Het groote werk van denzelfden schrijver ,-,De onderwijswetten in Nederland" is voor velen te kostbaar en uitvoerig: het nieuwe werk zal een gemakkelijke handleiding zijn van 50 a 60 vel druks, dat het onontbeerlijke geeft. De bewerking geschiedt in den geest van die der heeren Beaufort en Ten Cate en Koens, die in 1884 is blijven steken, en die dus reeds thans niet meer op de hoogte van den tijd en niet volledig is. 1HNN1ÏNI 1 N I). Bij kon. besluit is tot lid, tevens voor zitter der commissie, belrtst met liet af nemen der consulaire examens, herbenoemd de heer mr. .T. P. B. Tak van Poortvliet, lid van de Eerste Kamer der Stuten-Gene- raal, te 's-Hage. Bij kon. besluit is aan H. J. H. Libourel, met ingang van 1 Nov. a.s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Duiven. Bij kon. besluit is bij liet personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, gerekend van 12 Sept. 11., opuieuiv voor een tijdvak van vijf jaren benoemd in zijn tegenwoordige botrekking bij de landmacht, de reserveofficier van gezond heid 2e kl. dr. C. Winkler, arts te Utrecht. Bij kou. besluit is, te rekenen van 1 October 11., aan den commies der pos terijen 3e kl. A. J. van Wijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct De «Stet.» (no. 246) bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1885 („Stbl." no. 32): De Kerkelijke Kas, te Oudewater; De Kerkelijke Kas, te Oostermeer; De Kerkelijke Kas, te 's-Gravenhage; Asser Schietvereeniging, te Assen. (Gewijzigde statuten.) Bij Kon. besluit van 8 Octo ber (Stil. No. 170) is vernietigd het besluit van den Raad der gemeente Alkmaar, van 4 Februari 1886, No. 107, waarbij wordt bepaald dat onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen, die in het huwelijk treden, verplicht zijn ontslag aan te vragen, uiterlijk op den dag waarop haar huwelijk voltrokken wordt. De heer Adelbert de Bourbon, kapitein der infanterie en, zooals men weet, een der zoons van Naun- dorff, die zich ten rechte of ten onrechte voor den Franschen dau phin uitgaf, is Dinsdagnacht te Bergen-op-Zoom overleden. De liberale kiesvereeniging te Koedijk heeft den heer mr. J. A. Levy tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer ge steld. De kiesvereeniging «Eensge zindheids te Alkmaar heeft met 10 stemmen dr. J. M. Smit candi daat gesteld voor de Kamer. Op mr. J. A. Levy waren 8 stemmen uit- gebacht. Het wetsontwerp tot uitbrei ding en aanvulling der wet op den Kinderarbeid is, naar wij vernemen, gereed en wordt beden aan den Raad van State toegezonden. (Vad.) Zr. Ms. scbroefstoomschip Alk maarcommandant de kapt.-luit. ter zee W. M. E. Bervoets, Dinsdag uit de Noordzee te Nieuwediep aan gekomen, heeft van 11 tot 15 dezer vliegend stormweder doorstaan waardoor een gedeelte van het vaar tuig verloren ging, de boeg werd ingeslagen en het schip meerdere 6chade bekwam. Bij het klaren van het tuig sloegen twee man der ekwi- page (matrozen) over boord en zon ken in de diepte weg, vóór men pogingen had kunnen aanwenden hen te redden. De gemeente-ontvanger te West stellingwerf, die gevankelijk naar Heerenveen was gebracht, is weder in vrijheid gesteld. Maandag werd te Enschede aan den heer G. J. van Heek eene serenade gebracht, waarbij ruim 1800 personen hijeen waren. De stoet was samengesteld uit 14 cor poraties en al de fabrieksarbeiders en verder personeel der firma Van Hei k. Tal van vlaggen, transparan ten, lampions en bengaalscb vuur gaven aan het geheel een aardig voorkomen. Toen het eerste gedeelte met de muziek der schutterij voor het woonhuis was gekomen, hield de burgemeester tot den heer Van Heek en familie, die allen op het bordes stondeneene toespraak, waarna bij hem het ridderkruis van den Ned. Leeuw onder groot gejuich op de borst hechtte. Door de dui zenden menschen, die op de been waren, kon de stoet slechts lang zaam vorderen, waarbij nog kwam dat iedere corporatie en de verschil lende afdeelingen der fabrieksarbei ders den heer Van Heek nog per soonlijk toespraken. Uit alles bleek, dat de waardeering een van Enschede's meest geacbten burgers betoond, op boogen prijs werd gesteld. Te Rotterdam werd Dinsdag een veedrijver aan de Oosterkade aldaar door eene koe van eene drift runderen, waarbij hij als drijver was omver geworpen en getrapt, waardoor bij eene bloedende wond boven het linker oog heeft bekomen, terwijl zijn rechter oor geheel van 'elkaar was gespleten. Hij is, na voorloopig geneeskundig te zijn be handeld, onder politie toezicht per draagbaar naar het stedelijk zieken huis overgebracht. Een krankzinnige, die uit het gesticht Koudewater bij Rosmalen (N.-Br.) was ontvlucht, is door de politie te Leeuwarden aangehouden. De ongelukkige had den geheelen weg daarheen te voet afgelegd. Te Rozendaal zijn Zondag avond de bezoekers van het theater Spriet aan een groot gevaar ont snapt. Tijdens de voorstelling is bet zeildoek achter het tooneel moed willig in brand gestoken. Gelukkig werden de vlammen bij tijds ge- bluscht door bet personeel der tent en de politie, zoodat de toeschouwers niets gemerkt hebben en alles rus tig is afgeloopen. De tent was op dat oogenblik eivol. Naar men verneemt, is de politie de daders op het spoor. LAATSTE BSRI VERVOLG STADSNIEUWS. Tijdens de discussie, gevoerd naar aanleiding van het voorstel des hee ren Gallandat Huët, betreffende de wijziging der instructie van den architect en deopzichters der ge meente, heeft genoemde heer ontslag genomen als lid van den Raad. WETGEVENDE MACHT. Bij het onderzoek, in de afdee lingen der Tweede Kame, van de tien wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingan, werd gevraagd waarom op den staat aan wijzende de behoeften, tot welker dekking de belastingen moeten die nen, voor de provinciën Noord-Hol land, Overijsel en Limburg niet voor komt het subsidie, dat verleend wordt aan de Zuiderzeecommissie, terwijl dit wel geschiedt op .andere staten. Omtrent het wetsontwerp tot be krachtiging van provinciale belas tingen ten behoeve der provincie Limburg, verklaarden sommige le den dat zij van gevoelen bleven, dat subsidie tot bouw eu herstelling van kerken en pastorijen, en bij dragen ter voorzieniüg in de wouing van den bisschop van Roermond, niet behoorden tot de uitgaven, welke volgens art. 107 der Provinciale Wet, op de begrooting der provin ciale uitgaven worden gebracht. mmmm. Ned. Herv. Kerk. Bij de Ned. Herv. Kerk zijn thans reeds meer dan 340 plaatsen, waarbij ruim 70 gemeenten gedurende vijf jaren, cacant. Voor deze vacaturen zijn nu slechts 5 candidaten meer beroepbaar eu wel de heeren: J. C. Buys, te Amsterdam; H. Pos, te Utrecht; dr. H. M. Van Nes, te DriebergenJ. Z. Schuurmans Stekhoven, te Groningen en J. van Dijk, te Vlaar- dingen. De van Bennebroek te Gouda beroepen leeraar dr. J. II. Gunuing J.Hz. hoopt aldaar 30 Oct. des avonds zijne iutredc te houden, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijnen vader dr. J. II. Gunning Jr., koogleeraar te Amsterdam. Aangenomen de toezegging naar Etten (N.Br.) door ds. H. Damsté, pred. te Heemskerk. Chr. Geref. Kerk. Ds. Esseling, predikant te Broek op Lan- gendijk, beeft bedankt voor het op hem uitge brachte beroep naar de Chr. Gereformeerde gemeente te Haarlemmermeer (oostzijde). RECHTZAKEN. Voor de Botterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan S. H. L. J. de K., onder inspecteur van politie te Botterdam, be klaagd van in den nacht van 5 op 6 Augustus den boekhandelaar J. M. IC. van de vrijheid te hebben beroofd en onder de beschuldiging dat hij beschonken was, van 1 tot 6 uren in het hok van het politiebureau aan de Meermanstraat te hebben doen opsluiten. Twee agenten van politie, welke K. hebben zien brengen in de politiewacht, verklaarden dat bij niet bescbonkon was. Het O. M. eischte, inge volge art. 283 Wetb. van Strafrecht, ver oordeeling van bekl. tot 14 dagen hech tenis en ontzegging van het recht tot be kleeding van eenig ambt bij de politie. Uitspraak over 8 dagen. De zaak van de Nijmeegsclie gift— meugster zal Dinsdag 1 November in appèl voor het gerechtshof te Arnhem in be handeling komen. De winkelier G. uit Steenderen en zijne vrouw stonden in de laatste zitting- der rechtbank te Arnhem terecht ter zake van opzettelijke brandstichting, te zamen en in vereeuiging gepleegd. In den nacht van 27 Juli bevonden zij zich alleen in het door hen bewoonde huis. Voorbijgan gers werden tegen half een des nachts door een lichtgloed, die uit de raampjes van den zolder merkbaar was, den brand gewaar, die er bleek uitgebroken te zijn. De bewoners werden opgeklopt; eerst na eeuige minuten kreeg men gehoor en werd het raam geopend, waarna G. en zijne vrouw uit het raam te voorschijn spron gen. Inmiddels waren de buren toegesneld, die er weldra inslaagden om den brand, die reeds op verschillende plaatsen, o. a. op de achterkamer, den zolder en den achterzolder bleek te zijn uitgebroken, te blusschen. G., die het aan zijnen schoonvader in eigendom behoorende buis bewoonde, was voor den inboedel en de winkelgoederen voor f 3900 geassureerd. Na den brand werd de door beklaagde geleden schade op f87 getaxeerd. Een bedrag van circa f 2400 bleek nog aan goederen aanwezig te zijn. Ieder der beklaagden ontkende ten stel ligste ter terechtzitting, evenals in de in structie, den brand te hebben gesticht, maar het O. M. achtte het ten laste ge- de wettig en overtuigend bewezen en requireerde voor beiden drie jaren gevan genisstraf, terwijl de verdediger, mr. G. B. Boes, voor beiden vrijspraak pleitte. KOLONIËN. BATAVIA, 10 September. Den 8en dezer zal voor den Baad van Justitie te Soerabaja behandeld worden de zaak van den koofd-ingenieur Dijkstra, die bij de overgave van den dienst der wer ken ter verbetering van het vaarwater in Straat Madura een tekort in kas had van f 20,000, welk tekort hij echter een dag of vijf later geheel wist te d'ekken. De Baad te Soerabaja weigerde terecht stelling, evenzoo de gevangenneming van den ex-hoofdingenieur, waarom de officier van Justitie zich tot den procureur-gene raal wendde, en eindelijk na lang wikken en wegen kwam van het hoog-gerechtshof het arrest af, waarbij de gevraagde terecht stelling bevolen werd. De //Deli Ct." schrijft: Met tame lijke zekerheid mag worden aangenomen, dat aan het gevecht bij Genteng de At- jehers part noch deel hadden. Gaijos die in Genteng gewerkt hadden, schijnen daar bedrogen te zijn geworden, en de wraak die zij namen kwam op rekening der Atjehers. De gewonde Battakker is met zes diepe wonden in het hospitaal te Clambir opgenomen. Uit Beneden Langkat kwamen geen bizondere berichten. Maleiers beweren dat er eene bende van 15 man rondzwerft. Ludwigsburg is thans ook door een mili tair detachement bezet, om mogelijke aan vallen van de B. Serangan zijde te keer te gaan. De sultan van Langkat heeft 125 doll, uitgeloofd voor iederen Atjeker, die gevangen wordt genomen. Wordt hem een aan voerder overgeleverd, dan is er 1000 doll, per man bij te verdienen. Tusschen Boegineescke militairen en Chineezen te Semarang heeft eene vrij ernstige vechtpartij plaats gehad. Verleden Zaterdagavond veroorloofde een Boeginees zich bij eene tandakpartij in kampong Sebandaran handtastelijkheden te plegen bij eene Chineescke vrouw. Hare weder helft riep de hulp in van eenige lundge- nooten, die onmiddellijk mm het werk togen om den Boeginees half dood te slaan. Iutusscken waren drie andere Boe- gineezen komen opdagen, die wederkeerig de partij voor hunnen kameraad opnamen. Een der Chineezen, die van eenen Boegi nees met eene kris eenen stoot tusschen de ribben ontving, moest naar het stads verband worden vervoerd, alwaar bij spoe dig overleed. Een andere Chinees werd eveneens gevaarlijk gewond, terwijl van eenen der Boegineezen met een stuk blik de hakkepeezeu werden doorgesueden, en een ander, Baban, meer dood dan levend naar bet hospitaal werd getransporteerd. Van beide zijden wil men zich wreken. Een prachtig, met goud en zilver gemonteerd album afkomstig uit het atelier van de firma Van Arcken alhier is bestemd om namens de roomsck-katko- lieken te Batavia als geschenk te wor den aangeboden aan Z. H. pans Leo XIII. Onder de kroon ziet men het symbool van de geestelijke macht des pausen: elkander kruisende sleutels, waarvan de een uit goud, de ander uit zilver gedreven. Daarop ligt liet naamcijfer LEO XIII als monogram in elkander gevlochten en in massief goud u& jour" uitgewerkt, terwijl ouder het monogram 's pausen familiewa pen, eveneens uit massief goud gegraveerd, bevestigd is. Het geheele midden-ornament is in streng Gothischen stijl opgevat, evenaL de uit gedreven goud vervaardigde randversiering of omlijsting van het album. In de koek- ornameuten zijn de jaartallen 18371887, van massief goud, met diamanten gemon teerd, aangebracht. Het geheel is op wit satijn van fijn goud wa quatre couleurs" uitgevoerd, zoo dat de hooggele mat gouden tint den boventoon houdt, en het geheel zacht en rustig van toon is. De standaard met support, waarop het album tentoongesteld is, is eveneens in Go thischen stijl uitgevoerd en gekroond met een gouden kruis. BUITENLAND. België. Omtrent de verkiezingen der gemeenteraden wordt het vol gende gemeld: Bij de verkiezingen voor den ge- meentenraad te Brussel heeft het verbond der radicalen en socialisten eene beslissende nederlaag geleden en hebben de gematigde liberalen gezegevierd. In de voorsteden heb ben de verschillende partijen zich in hare stellingen gehandhaafd. Te Schaerbeek moet herstemming plaatg hebben tusschen de gematigde libe ralen en de katholiekenhet is zeker dat de liberalen zullen over winnen. Te Antwerpen is de meer derheid der liberalen aanzienlijk grooter dan bij de vorige verkiezing. Te Gent werden op de socialisten 800, op de liberalen 5000 stemmen uitgebracht. Te Luik, waar de libe ralen tegen de verbonden socialisten en katholieken strijd voerden, zijn slechts drie liberale candidaten ver kozen en moet voor de overige plaatsen herstemming gehouden wor den. Te Bergen (Henegouwen) heb ben gedeeltelijk de liberaleu, ge deeltelijk de katholieken gewonnen. In Luxemburg hebben de katholie ken terrein gewonnen. Nergens heeft tot dusver eenige ongeregeldheid plaats gehad. Berichten uit Lowestoft be helzen opnieuw mededeelingen van oneenigkeden tusschen Belgische en Eugelsche viaschers op de Noord zee, Zoo is er weder een soort van zeeslag geleverd tusschen een En- gelsch en een Belgisch visschers- vaartuig, waarbij men elkander met steeDen bombardeerde. Aanleiding daartoe was het af zeilen van netten van den Belg door den Engelschman. Engeland. Achttien personen ver schenen Dinsdag voor den rechter, beschul digd van Maandag en Dinsdag op en nabij het Trafalgar-plein gewelddadigheden te hebbeu gepleegd tegen de politie. Sommi gen zullen nader in verhoor worden ge nomen, andere werden veroordeeld tot gevangenis van ééne tot zes maanden. Te Nottingham had Dinsdag eene groote bijeenkomst van liberalen plaats. Gladstone, Harcourt, Morley, en andere aanvoerders namen daaraan deel. Gladstone die van Manchester kwam, ontving ovaties aan al de groote stations waar de trein ophield. Iiij werd te Nottingkem door een groote menigte met veel geestdrift ingehaald, en hield des namiddags in de vergadering eene redevoering welke drie kwartier duurde. Spreker voer uit tegen de //Coer cion Act" in Ierland, die volgens hem niet gericht was tegen misdaad, maar togen het recht van vereeniging en de vrijheid der pers. Hij gispte heftig de gedragslijn der Begeering. De kortelings in Ierland plaats gehad hebbende gebeurtenissen zou den in Engeland geen oogenblik geduld zijn geworden. Indien de Begeering in haar dolzinnige gedragsliju volhardde, dan zonden de moeilijkheden bij het handha ven van het gezag schier onoverkomelijk worden. Volgens spreker is er in Ierland eene radicale wijziging van het adminis tratieve stelsel noodig, en deze kon slechts plaats hebben wanneer de natie vrij zal zijn. Na het aanliooren van redevoeringen, Dinsdag in het Hydepark te Londen, heeft de volkshoop zich in optocht, met roode en zwarte vlaggen, door het park in weste lijke richting bewogen. Bij de Victoria Gate echter vond de troep het hek door de politie gesloten. Toen dit vervolgens die mij leidt, luister naar hetgeen ik mij thans herinner. Op zekeren dag was er overal bloed, de aarde dreunde on der mijne voeten, de donder, of misschien het kanon, rom melde vreeselijk; ik was vol schrik in eene donkere kamer, waarin men mij opgesloten had. Die man, hij die mij be minde, naderde mij.... Tiburcio hield hier een oogenblik op, als om aan onbe paalde vormen, die zich voor zijn geest vertoonden, weer hun oorspronkelijken vorm te geven of om zich onduide lijke klanken te herinneren, die nog zijne ooren na zoovele jaren schenen te treffen. Wacht I hernam hij. Deze man zeide mijKniel neer, mijn kind, en bid voor uwe moeder.... Maar ik her inner mij niets meer.... Terwijl Tiburcio aldus sprak, scheen de Canadees aan eene hevige ontroering ten prooi; hij snikte luide, daarna riep hij met eene stem, waarvan Tiburcio opsprong: En bid voor uwe moeder, die ik stervende naast u gevonden heb. Ja, ja, riep Tiburcio, zoo is het. Maar gij, wie zijt gij, omdat gij weet wat er in dat vreeselijk oogenblik is voorgevallen? De Canadees stond op zonder te antwoorden, en, neer knielende en opnieuw zijn gebruind en ruw gelaat, dat in tranen zwom, toonende, riep hij in vervoering uit: O, mijn God! ik wist wel, dat, zoo hij nog een vader noodig had, gij hem tot mij gezonden zoudt hebben! Fa- biaan! Fabiaan! ik ben het.... ik ben die man.... Eene losbarsting, voorafgegaau door een scherpen vuur straal, die het struikgewas verlichtte, brak hem het woord af en een kogel floot hem langs de ooren en sloeg nabij Tiburcio in den grond. Pepe werd plotseling wakker en stond in een oogenblik op zijne beenen. XXIP HOOFDSTUK. Waarin het recht van den sterksten voortgaat altijd het beste tb zijn. Alhier wordt een terugblik op het verledene noodzakelijk om eene leemte aan te vullen, die gebleven is in de ver trouwelijke mededeelingen door den gewezen karabinier- grensbeambte aan den Canadees gedaan betreffende betrek kingen, die hij vroeger had met don Estevan. Pepe zou hebben kunnen zeggen dat deze onbekende, dien hij in dezen nacht op de kust van Elanchovi had laten ontsche pen, niemand anders was dan Antonio de Mediana, jongste broeder van den vader van Fabiaan. Na zijn terugkeer van een langen kruistocht in de zeeën van het zuiden, alwaar hij, zooals hij aan den senator ge zegd had, tegen de Mexikaansche onafhankelijkheid ge streden had, had hij het huwelijk van dona Luisa met zijn ouderen broeder vernomen. Dit huwelijk was dubbel nood lottig voor hem. Eerstens had hij dona Luisa bemind met al het vuur der jeugd; daarna had zijn oudere broeder, de graaf de Mediana, tengevolge eener bijna vaderlijke teeder- heid, hem belooft nooit te huwen en hem al de titels en het fortuin der familie na te laten. Maar door zijne lange afwezigheid had het gerucht van zijn dood geloopen en zijn oudste broeder, zich van zijne belofte ontheven wanende, had geen aloud geslacht willen laten uitsterven, waarvan hij de laatste spruit was. Door de vrouw te huwen, die hij voor zijn broeder bestemd had, meende de graaf de Mediana aan dezen laatste een plechtige eer te bewijzen. Een zoon werd uit dit huwelijk geboren. Wordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2