NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Maandag 24 October 1887. No. 1320. HAARLEnrS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BATJBE tif Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Het onzen Abonné's thans ter op lossing aangeboden Prijsraadsel bestaat uit zeven woorden, welke achtereenvolgens aanduiden Een mansnaam. Een planeet in ons zonnestelsel. Een mansnaam. Een deel van een schip. Een stad in Zweden. Een vrouwennaam. Een stad in België. De beginletters dezer zeven woor den, van boven naar beneden gele zen, vormen den naam van een Stad in Noord-Holland, de sluitletters, van beneden naar boven gelezen, vormen eveneens den naam van een Stad in Noord-Holland. De antwoorden worden ingewacht tot uiterlijk Dinsdagavond1 November a. s. Oplossingen, welke daarna moch ten inkomen, worden ter zijde gelegd. Voor de oplossing van dit Prijs raadsel worden eenige fraaie boek werken uitgeloofd waarvan de titels nader zullen worden bekend gemaakt. Zij, die zich vóór 1 No vember a. s.op iH A ARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Abounds op Haarleiris Dagbladof één lid hunner familie hunnen aan de beantwoording deel- De Directie. STADSNIEUW S. Haarlem, 22 October. De leerlingen van het Gymnasium brachten Vrijdagavond den heer Hoffmann, hunnen rector, ter gele genheid van zijn jubileum eene sere nade met fakkellicht. De optocht, die zich op de Doelen had gefor meerd, nam de volgende richting: BotermarktKoningstraat, Groote Markt, Barteljorisstraat, Kruisstraat, Nieuwe Gracht, Nassauplein, waar hij eenige oogenblikken voor het huis van den burgemeester stand hield KraaijenhorstergrachtZijl straat, Groote Markt, Groote Hout straat, Singel, Wilhelminastraat en hield hier voor het huis van den heer Hoffmann ongeveer een kwar tier stil. De stoet werd, na den terugtocht, op de Groote Markt ontbonden. Bij het op 21 dezer te Amster dam gehouden examen ter verkrij ging van de acte lager onderwijs is o.a. geslaagd de heer J. Nadort, alhier. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de voorstelling welke Dins dag a. s. door het Duitsche gezel schap van de gebr. van Lier, in den schouwburg zal worden gegeven. Het op te voeren stuk is «Richard III» van Shakespeare. Possart treedt in de titelrol op. De heer W. F. Slieker, ser geant-majoor der infanterie, alhier in garnizoen, die eerstdaags gepen- sionneerd wordt, is benoemd tot schrijver in het huis van bewaring. Vijf en twintig sollicitanten don gen voor deze betrekking mede. Op de begraafplaats aan den Scliooter- weg alhier, hadden zich hedenmiddag eenige belangstellende personen verzameld om getuigen te zijn van de laatste eer welke bewezen zou worden aan liet stof felijk overschot van den heer J. Henskes, een der weinig overgeblevenen, die ge rechtigd waren tot het dragen van het Metalen Kruis. In den jare 1867 werd door den heer Henskes na veel moeite hier ter stede een afdeeling van het Meta len Kruis opgericht, waarbij zich reeds spoedig een 50-tal leden aansloten, van welk aantal er nu nog slechts 6 over zijn Van de oprichting af tot 1880 toe ver vulde de overledene de betrekking eerst van secretaris en later van voorzitter der afdeeling en zag zich toen door ziekte ge noodzaakt die betrekking neer te leggen. Zijn medeleden boden hem toen het eere lidmaatschap aan. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer J. van Diermen, oudstrijder uit de jaren 183031. In hartelijke be woordingen herdacht hij "zijn ouden kame raad en krijgsmakker uit de dagen van Hasselt en Leuven, een trouw dienaar van Vaderland en Koning" en noemde zijn afsterven een zwaar verlies voor zijne familieleden en vrienden, onder welke laatsten vele oudgedienden, die een trouw vriend in hem verloren. z/Als voorzitter der afdeelingHaarlem van het M. K. had de overledene steeds met goeden uitslag zijn krachten ten beste gegeven om haar tot bloei te doen gera ken en was daarin goed geslaagd." Vervolgens wees de heer Zürich, pro vinciaal adjudant, die zich onder de be langstellenden bevond, in krachtige be woordingen er op, dat weder een lid van de kleine bende oudstrijders was heen gegaan, weder een dier mannen ten grave gedaald, die voor Vaderland en Vorst hun leven hadden veil gehad. Mocht ook zeide spreker dit voorbeeld op de te genwoordige jongelingschap werken, om wanneer eenmaal het vaderland in gevaar verkeerdemet evenveel opoffering van het persoonlijk belang, het algemeen be lang te dienen. Met een woord van dank voor de betoonde belangstelling, uitgespro ken door een der familieleden, nam deze plechtigheid een einde. Arroiidissements-BScchtbaBiU te haarlem, zitting van 20 October1 1887. In deze zitting werd de zaak hervat tegen vrouw O. tc Purmerend (zie Haarl. Dgbl. van 15 October 11.), beschuldigd van oplichting. Be halve de eigenares van den groenten winkel juffr. B. en haar echtgenoot waren thans ook ter terechtzitting aanwezig dr. S. uit Purmerend, de inspecteur van politie K. aldaar en de aanstaande schoonzoon van de beklaagde, B. Het O. M. legt eenige recepten over, afkomstig van den apothe ker JR. uit Purmerend. Dr. S. als getuige en deskundige. Deze ver klaart, dat hij de beklaagde op 25 Juli heeft onderzocht, doch niet op den 26stcndat de be klaagde, die nu hersteld is, leed aan hevige maag pijnen; dat zij veel te bed lag en zwak was. Volgens hem is liet niet onmogelijk te loopen met eene maagkwaal als de beklaagde had, doch dat zij werkelijk zou hebben geloopcn, is, volgens hem, ondenkbaar. In het kort, al kan hij niet verklaren, dat het gaan aan de beklaagde physielc onmogelijk was, toch komt het hem zeer onwaar schijnlijk voor, dat zij werkelijk den weg zou hebben afgelegd. De getuigen B. en juffr. B. persisteeren bij hunne herkenning. Inspecteur K. uit Purmerend verklaart, dat de beklaagde bij hare arrestatie (later is ze weer vrijgelaten) dadelijk ontkend en verklaard had ziek te bed te hebben gelegen. Echter had ze zich toen nog niet op dr. S. beroepen. Ook de getuigen B. en juffr. B. hadden, toen de inspec teur de beklaagde bij hen bracht, dadelijk ver klaard haar te herkennen. De a. s. schoonzoon der beklaagde, B., zegt niets omtrent den 26sten Juli tc kunnen ver klaren, doch wel omtrent den Zondag te voren (24 Juli). Hij is toen van 10 uren 's morgens tot 10 uren 's avonds bij haar aan buis geweest. De beklaagde was toen zeer zwak, lag meesten tijds te bed en kon ook geene spijs inhouden, terwijl zij niet buiten de deur kwam. De officier van j ustitie, zijn requisitoir nemende, zegt, dat hij, omdat het een aanvankelijk moeie- lijk te beslissen geval gold en het hem alleen om de waarheid te doen was, niet heeft geaar zeld, de 3 nieuwe getuigen te dagvaarden, in de hoop, dat zij eenïg meer licht in de zaak zou den kunnen verspreiden. Dat de beklaagde de oplichting heeft gepleegd, is wettig bewezen en in de verklaringen der nieuwe getuigen is niets, dat die der 2 oude zoude kunnen omverwerpen. Van tijd tot tijd was de beklaagde gaande en staande; het is dus niet onmogelijk, dat zij zich op den avond van den 26sten Juli naar den winkel heeft begeven. Ook vindt ZEd.Achtb. het een bezwarend punt voor de beklaagde, dat zij zich niet dadelijk op dr. S. heeft beroepen. Dan toch ware alles gemakkelijk te constateeren ge weest. ZEd.Achtb. houdt het voor wettig en overtuigend bewezen, dat de beklaagde zich aan da ton laste gelegde oplichting heeft schuldig gemaakt en requireert voor haar eene gevange nisstraf van 1 maand. De beklaagde blijft bij hare ontkentenis persisteeren. De uitspraak in deze zaak wordt bepaald op Donderdag 27 October a. s. De uitspraak in de zaak van K. J. K. (zie Haarl. Dagbl. van 15 dezer) is acht dagen uit gesteld. Wegens gebrek aan plaatsruimte in ons vorig nummer, heden geplaatst.) De persooD, die Maandag jl. ge vankelijk uit Haarlemmermeer te Haarlem is binnengebracht, is G. de Jager, oud ongeveer 38 jaar. In zijn bezit werden gevonden: een com pleet boevenpak, 30 tabaksdoozen, 20 portemonnaies,12 zakken, messen, vijlen, hamers, zichten, sikkels, oude en nieuwe spaden enz. enz. In de gevangenissen te Hoorn, Haarlem en Heerenveen heeft hij reeds geruimen tijd doorgebracht. Te Nieuwer-Amstel is aanbe steed het dempen en rioleeren van de Tuinpadsloot. Uit de 6 ingekomen biljetten, bleek de minste inschrijver de heer C. Bos te Haarlemmermeer, voor f 8097, aan wien het werk is gegund. Door de afd. Haarlemmermeer van de Holl. Maatsch. van Landbouw zal 3 Nov. a. s. op het land van den heer B. Biesheuvel, des mor gens ten 8Va uur, worden gehouden: 1° Wedstrijd van oudere ploegers, om prijzen en premiën. 2° Wedstrijd van ploegers welke in 1867 of later geboren werden, om prijzen en pre miën. De prijzen en premiën zullen be staan in geld of voorwerpen van waarde. LETTEREN EN KUNST. Aan den wedstrijd voor kwartetzang, die bij gelegenheid van het 20jarig bestaan der Zangvereeniging //Joh. J. li. Verhuist" op Zondag 23 Oct. a. s. te Krommenie zal plaats hebben, zullen deelnemen de vereenigiugenAmieitia, Apollo en Cae- cilia, van Ams'erdam; Crescendo, Haar- lemsch Zauggenot en Zang en Vriendschap van Haarlem; Purmerender Mannenkoor; Manuen-Zangvereeniging Richard Hol van Uitgeest en Wormerveers Mannenkoor. Des avonds zal door de feestvierende Vereeniging eene uivoering worden gege ven onder leiding van haren directeur A. M. de Jong, waarbij ten gehoore ge bracht zullen worden //Euterpe" van Heinze en //Athalia" van Mendelssohn Bartholdy, terwijl alsdan tevens de uitreiking der prijzen zal plaats hebben. Het //Vaderland deelt onder reserve mede, dat er kans is dat Adelina Patti zich dezen winter in Den Haag zal doen hooren. Ook Albani komt dezen winter aldaar. Isaac Israels heeft voor de tentoon stelling in //Arti" eene schilderij gemaakt, voorstellende den Dam bij avond. Hij legt thans de laatste hand aan een portret van zijnen vader, Jozef Israels. Het Berlijnsche museum van schil derijen is verrijkt met een meesterwerk van Velasquez, een vrouwenportret, inder tijd door den overleden Hertog van Dud ley uit de galerij van Salamanca voor 98,000 fr. aangekocht. Lantaarn No. 20. Plaat: Eene ouderwetsche theevisite. Taalgidsen, door v. Bodelswaert. Hartige woordjes, door Ceorge. Een napraatje, door Janus Blanus. Een wedervraag, door W. H. Berichten van onzen specialen corres pondent. Gouverneur's oude huis vriend M. C. Erank, Mijn eerste dag thuis. Uit de aanteekeniugen van Jacob Stille ven. Eokko Bos, Eene bede. G. Tiemersma Hz., Of 'tprobatum was! ILenri Maréchal, Victor Massé. Henri Kroon, Stofwisseling. Ludovie Halévy, Prinses (slot). Wilhelm Jemen, In den vreemde (vervolg). LEGER EN VLOOT. De le luitenant C. Hennes, van het 6e regiment infanterie, overgeplaatst bij het 4e regiment van dat wapen, zal bij zijne aan komst worden ingedeeld bij de 2e com pagnie van het 2e bataljon, te Leiden in garnizoen. Het volgens de denkbeelden en onder toezicht van den le luit. E. E. H. Liebert, van het 8e reg. inf., voor pakjeslading ingericht geweer klein kaliber onzer infan terie, heeft bij proefneming te Delft uit stekend voldaan en is naar het departe ment van Oorlog te 's-Hage opgezonden. De losse blikken magazijntjes bevatten 5 patronen en vallen na het verschieten der laatste patroon van,, zelf uit het geweer, waardoor, evenals bij het Oosten rij ksche systeem Mannlicher, eene groote snelheid van vuren kan worden verkregen. FEUILLST ONT. 611 XXIIIIe HOOFDSTUK. De voorspelling. Op dezen kouden en wreeden spot vond Dona Luisa geen antwoord meer. De man die met de misdaad schertste, moest een hart hebben, waarop alle bidden en smeeken moest afstuiten. Van af dit oogenblk, en het was eerst van af ditoogen blik dat de gravin de Mediana begreep dat alles verloren was, maakte eene onuitsprekelijke verdooving zich van haar geest meester, baar lichaam verloor alle veerkracht, zij dacht niet meer, handelde niet meer, zij had nergens geen denk beeld meer van, en, lijdelijk onderworpen, wachtte zij stil zwijgend haar vonnis af. De uitwerking der hevige ont roeringen die haar in dezen avond beroerd hadden, deed zich vreeselijk en volkomen gevoelen. In dit ruime, fantastisch verlichte vertrek, waarin de windvlagen met een doodsgeruiech binnenvlogen en de lange draperieën deden trillen, scheen deze vrouw, het hoofd lij delijk gebogen voor den man, beurtelings koud, spottend en driftig, maar altijd onverzoenlijk en meedoogenloos, een arm schepsel dat door haar vervallen contract aan de ge nade van den boozen geest is overgegeven. Evenals dat had de gravin te vergeefs gesmeekt om genade, of zelfs een oogenblik uitstel; maar het oogenblik was gekomen waarop hare ziel haar niet meer toebehoorde. Toen zij dan ook van don Antonio het bevel kreeg het kind te wekken en aan te kleeden, richtte zij zich naar de wieg, alsof zij geen kennis meer had van haar bestaan. Een oogenblik had zij het denkbeeld om hulp te roepen: maar de natuurdrift weerhield haar meer dan het verstand; de tijger die haar onder zijn klauw hield, hield ook haar kind daaronder en zijn breed mes deed voor hare oogen zijn helderen glans flikkeren. Zij zag het in hare ver beelding gekleurd met het bloed van hem, dien zij meer dan het leven beminde, en bij het vreeselijk denkbeeld dat zich van haar meester maakte, naderde zij haar zood, met een treurig oog, gebogen hoofd en gevoelloos hart. Hare oogen zagen nog maar door een sluier van tranen den genisten en diepen slanp van dit kind, dat het tooneel, dat om hem voorviel, onbezorgd en stil liet en dat zij op een nevelachtigen herfstnacht onverwacht aan zijn slaap moest ontrukken om hem voor eeuwig vaarwel te zeggen. Met moederlijke bezorg-dheid begon zij dus met hare be vende handen over het gelaat van haar zoon te strijken om de krullen zijner haren, waarmede het gesluierd was, te verwijderen. Het kind gevoelde de zachte aanraking van de handen zijner moeder, opende zijne nog niet heldere oogen en haar bemerkende die hij alle avonden aan zijn hoofdeinde vond, lachte hij met zijn zoetsten glimlach en sliep weer in. De gravin wierp op haar beul een hartverscheurenden blik, de moed ontzonk haar en hare armen vielen slap langs haar lichaam. Don Antonio maakte eene dreigende bewe ging, de gravin sidderde, boog zich opnieuw over haar kind en drukte op zijne lippen een vurigen kus, die als 't ware op zijne lippen branddebij deze aanraking ontwaakte hij, keek verwonderd om zich heen en zijne nog van slaap zware oogleden sloten zich weer opnieuw, toen een hevig schudden van don Antonio ze hem opnieuw deed openen en zijDe verdooving verdreef. Het kind rilde te midden van de ijzige lucht, die door het geopende venster binnenkwam en bij het gezicht van een onbekende en van zijne bleeke sidderende moeder smolt zijn gelaat in tranen; vrees deed ook hem beven en hij verborg zich weenende in den schoot zijner moeder. Na met een gebiedenden wenk bevolen te hebben spoed te maken, week don Antonio naar het raam terug, maar zonder op te houden zijne blikken op dona Luisa te vesti gen. De ongelukkige moeder onderbrak duizendmaal eene gewoonlijk zoo zoete, thans zoo hartverscheurende taak, om elk kleedingstuk van een teerbeminden zoon te omhelzen en met vurige kussen te bedekken, al hetgeen zijn mond daarvan kon aanraken. Zij vergiste zich of veinsde zich te vergissen om eenige koslbare oogenblikken te winnen, om het noodlottig oogenblik te vertragen, waarop haar kind ophouden moest haar toe te behooren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1