NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. No. 1322. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Woensdag 26 October 1887. 5e Jaargang. STADSNIEUWS. Toestand der gemeente Haarlem ia 1886. Koof Actgenten voor het. BuitenlandCompagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. L. BAKBE Co., JOK. F. JONES, Sncr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. W0f Ingekomen aanvragen van werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarl. Dagbl1 bankwerker (smid), 1 meubelmaker, 4 metselaars, 1 knecht in verfwaren. 2 magazijnknechts, 1 meubelmaker. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 2 smidsjongens, 1 metse laarsknecht, 2 kleermakersaankome- lingen. Prijsraadsel. De volgende boekwerken zijn aan gekocht, om 2 November a.s. onder hen te worden verloot, die tot 1 Nov. eene goede oplossing van het Prijsraadselvoorkomende in de nummers van 21, 22 en 24 October, inleveren HOOFDPRIJS: GOETHEHerman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Ropgroot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. Prijs f 10,80. PREMIËN. TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. VAN MAURIK, Uit éenPen, in prachtband en geïllustreerd. DICKENS, Olivier Twist, in prachtband en geïllustreerd. HILDEBRANDde Camera Obsenra, in prachtband. MARLITTDe Tweede Vrouw, in prachtband. STO WE, De Negerhut, in prachtb. v. LENNEP, Ferdinand Huijck, in prachtband. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. Zij, die zich vóór 1 No vember a. s.op «HAARLEM'S DAGBLAD» abonneer en, heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Abonné's op Haarlem's Dagbladof één lid hunner familie, hunnen aan de beantwoording deel nemen. De Directie. Haarlem, 25 October. i. Aan het verslag van den toestand der gemeente Haarlem over het jaar 1886 ont leen en wij de volgende bizonderheden Bevolking. De bevolking bedroeg op 31 December 1885 (behalve bet gar nizoen en de bevolking der gevangenis) 46,734 personen (22,001 mannen en 24,733 vrouwen); zij vermeerderde in 1886 door geboorte met 1748 en door vestiging met 3370, verminderde door overlijden met 792 en door vertrek met 2761. De ver meerdering bedroeg derhalve per saldo 1401 eii de bevolking bedroeg op 31 De cember 1886 48,135 personen (22,663 m. en 25,472 vr.). Er zijn in 1886 17 hu welijken minder gesloten dan in 1885, 85 kinderen meer geboren, 7 personen min der overleden. Het getal buiten echt ge boren kinderen was in 1886 59, zijnde 1 meer dan in 1885. De sterfteverbouding was 1 op 51 zielen, tegen 1 op 48 in 1885. Bij de gesloten huwelijken werd bij 7 door den man alleen, bij 13 door de vrouw alleen en bij 1 door beiden verklaard dat zij bet schrijven niet hadden geleerd. Er werden bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand erkend 14 buiten hu welijk geboren kinderen en bij huwelijk erkend en gewettigd 22 in onecht geboren kinderen. Er werden ingeschreven 2 brieven van wettiging van kinderen, 7 echtscheidingen en ééne akte van een huwelijk, dat in een ander land gesloten werd. Verkiezingen. De kiezerslijsten werden den 25sten April gesloten. Het getal kiezers beliepa. voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 1365 bvoor leden der Provinc. Staten 1357; c. voor leden van den Gemeenteraad 2119. Geene vragen of beslissingen over de kie zerslijsten of de gehouden verkiezing zijn te vermelden. Gemeentebestuur. Onder dit hoofd wordt o. a. bet verlies herdacht, dat de gemeente beeft geleden door bet afsterven van den beer A. L. Dyserink. In uwe zitting van 29 December jl. zegt bet verslag werd hem door uwen voorzitter een welverdiend woord van hulde gewijd. Gedurende eene lange reeks van jaren was de ontslapene onverdroten werk zaam om waar bij kon de belangen der gemeente te bevorderen en menige belang rijke zaak is door hem bevorderd en tot stand gebracht. Zijne nagedachtenis zal voorzeker door ieder uwer in eere worden gehouden, als die van een onzer beste medeburgers. Het archief vóór 1813 deed in bet afgeloopen jaar geene aanwinsten van eeni- gen omvang; er werden geene vefliezen geleden en dientengevolge is do toestand vrijwel dezelfde en gunstig gebleven. Er werden vele nasporingen betreffende onderwerpen van geschiedenis en kunst verricht door en voor binnen- en buiten- landsche belangstellende personen en dik wijls hadden die onderzoekingen eene be vredigende uitkomst. Met bet afschrijven der doopboeken van de Herv. gemeente is men, teruggaande, genaderd tot bet jaar 1700 en, voorloopig de doopregisters latende rusten, zijn thans ter band genomen de trouwboeken; van 1811 nederdalende, is er reeds met eenige afgedaan. De prentenkamer, gelegen tusscben de Stads-Bibliotheek en de zalen van het ar chief, is in 1886 gereed gekomen, eenige voorbanden zijnde antieke meubelen zijn er in geplaatst en de inrichting van die kamer wordt algemeen geroemd. Yan belangstelling in het archief wer den blijken ontvangen in een aantal ge schenken. De toestand van bet archief na 1813 mag alleszins gunstig worden genoemd. Geldmiddelen. De rekening en verantwoording der gemeente over den dienst van 1885, door Gedeputeerde Sta ten afgesloten bij besluit van 22 Decem ber 1886 no. 1, wees een bedrag aan: inkomsten van f 861,472.027a uitgaven w 812,256.15 en gaf dus een batig saldo van f49 215,8772- Het totaal der gemeentescbulden was op 1 Januari 1886 f 2,190.060, waarvan over 1886 f80,342,50 rente werd betaald. De begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst van 1886 wijst een bedrag aan vanf 975,303.56 aan inkomsten en uitgaven. Gemeentegronden. De grond eigendommen der gemeente zijn in 1886 vermeerderd met eene oppervlakte van 2 hectaren, 41 aren, 30 centiaren, zijnde bet perceel weiland onder de gemeente Schoo- ten, kadaster sectie B, no. 217, bij Raads besluit van 1 December, no. 14, aange kocht van f13,000, behalve de kosten van overdracht, om te worden besterad tot uitbreiding der algemeene begraafplaats. Door aankoop van dezen grond is voor de gemeente, vervallen de ontvangst van eene jaarlijksche betaling onder de bena ming //erfpacht", ad f 4,05. Eenige andere gedeelten grond zijn hetzij bij schenking of bij ruiling eigendom der gemeente geworden, die gestrekt hebben tot aanleg van straten of verbetering van de rooilijn. Pompen en waterleidingen. Wij zijn nog niet in staat zeggen B. en W. aan uwe vergadering een voor stel te doen naar aanleiding van de be sprekingen, die door ons hebben plaats gehad met de directie der Duinwater- Maatschappij, als gevolg van baar adres om wijziging van de voorwaarden der thans bestaande concessie, aan bare Maat schappij bij Raadsbesluit van 9 Juli 1851, no. 6, verleend en eindigende 19 Juni 1901, volgens Raadsbesluit van 8 April L868, zoodanig, dat deze concessie van kracht blijft zoolang bet duinwater in deze gemeente op niet meer bezwarende voor waarden dan thans zal worden geleverd. Aan bare toezegging om eene overeen komst daaromtrent aan ons oordeel te onderwerpen werd, niettegenstaande daarop herhaaldelijk door ons aangedrongen werd, nog niet voldaan. Bij voortduring blijft evenwel onze aan dacht op deze zaak gevestigd, ook door dien de Maatschappij in de laatste tijden bezwaar maakt nieuwe aansluiting te ver- leenen voor perceelen, niet gelegen in straten of wegen, waarin reeds buizen liggen. Allerlei ongerief is daarvan bet gevolg en belangrijke stadskwartieren zijn dus verstoken van al de voordeelen en gemakken, welke bet duinwater oplevert. Deze vertraging in de voortzetting der besprekingen met genoemde Maatschappij verhinderen ons nog steeds u rapport te doen op bet adres van den beer A. van der Steur Jr. om concessie voor eene duin waterleiding in deze gemeente. Straatverlichting. Het aantal gewone lantaarns, op 31 December lq86 voor de straatverlichting in gebruik, be droeg 1094. Dit wijst sedert 31 Decem ber 1885 eene vermeerdering aan van 9 lantaarns. Het aantal dat met midder nacht gebluscht wordt bedroeg op eerst- genoemdeu datum, 509, terwijl 585 lan taarns den geheelen nacht doorbrandden. In bet aantal buitengewone lantaarns kwam geene verandering. Het bedroeg dus 14, waarvan 6 Sugg's Lambeths, 5 Sugg's Victoria's en 3 Eranscbe lantaarns. De zuiverheid van het gas was bet ge- beele jaar vrij goed te noemen. De licbt- kracbt was bet laagst in Maart, bet hoogst in November. De gemiddelde licbtkracht over 1886 bedroeg 17,33 kaarsen, dat is 2,33 kaarsen meer dan art. 36 van het contract verlangt. Zij daalde nooit beneden 15 kaarsen en slechts ééns beneden 16 kaarsen. Dat was op 23 Augustus. Zij was toen 15,92 kaarsen. De drukking was in 1886, voor zoover kon worden nagegaan, altijd en op alle punten der gemeente boven de voorge schreven cijfers. De lantaarns waren over bet algemeen voldoende brandende. De in 1886 op meter geleverde hoeveelheid gas bedroeg 2,293,342 M3. De daarvan verschuldigde recognitie a f 1 per 5000 M3 was derhalve f 458,67. Het aantal gasgebruikers was in 1886 2202, zoodat bet gemiddeld gasgebruik 1041 M3 per gebruiker bedroeg. In 1885 werden 2.408.986 M3 gas op meter geleverd aan 2221 gasgebruikers, dat is 1085 M3 per gebruiker. Het totale gasgebruik was dus iu 1886 115,644 M' miuder dau in 1885. Het aantal gasgebruikers verminderde met 19, bet gemiddeld gasgebruik met 44 M3. Wij achten het niet overbodig de bezoekers van de vleescbbal te waar schuwen op hunne zakken te passen, daar reeds een aantal portemon- naies met geld zijn gerold. Vooral des Maandags en Zaterdags heeft dit veelal plaats, wanneer de hal vooral door vrouwen druk bezocht wordt. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van be waring overgebracht de 56-jarige slachtersknecht C., die Maandag na middag in eene tapperij in de Kleine Houtstraat een bezoeker na eenen onbeduidenden woordentwist een be langrijken steek met een mes in het linkerzitdeel heeft toegebracht waar door hevige bloedstorting is ontstaan. De verwonde is per brancard naar het gasthuis overgebracht. Te Haarlemmermeeriseenscheeps- jager in den drank gestikt. LETTEREN EN KUNST. Aan den Natioualen Zangwedstrijd, door de Htrechtscbe Mannenzang Vereeniging» uitgeschreven, zullen deelnemenZaterdag avond 26 November, 14 vereenigingen met 429 zangers: //Breda's Mannenkoor" te Breda, met 48; //Deventer Mannenkoor" te Deventer, met 32: //Orpheus" te Tiel, met 37 //Mannenkoor" te Hoogezand, met 16; //Doesborgb's Mannenkoor" te Does burg, met 27//Sappho" te Hoorn, met 37; //Mannenzang Vereenigiug" te En schedé, met 19Orpheus" te Winscho ten, met 16; //Purmerender Mannenkoor" te Purmerend, met 27//Ido's Mannen koor" te Hendrik-Ido-Ambacht, met 32; //Caecilia" te Gorinchem, met 37; //Richard Hol" te Uitgeest, met 35; //Orpheus" te Schiedam, met 40; //Echo der Duinen" te Loon op Zand, met 26 zangers. Zon dagmiddag 27 November, 13 vereenigingen met 876 zangers: «Rotte's Mannenkoor" te Rotterdam, met 104; //Crescendo" te 's Gravenbage, met 40 //Nijmegens Man nenkoor" te Nijmegen, met 56; //Aurora" te Arnhem, met 41; //Kunst en Vriend schap" te Amsterdam, met 73; Amici- tiae" te Amsterdam, met 67; //Souvenir des Montagnards" te Tilburg, met 37 j z/Amicitia" te Dordrecht, met 26; //Euterpe" te Amsterdam met 56//Caecilia" te 's Gra venbage, met 97; //Oefening baart Kunst" pbuiIjLETO :KT- 63) - XXVe HOOFDSTUK. De brug over den stroom. Stapvoets den weg volgende dien Cuchilllo hem aange wezen had, had don Estevan beproefd de gezindheid van zijn nieuwen volgeling te peilen, te meer daar de hacien- dero hem reeds hoog had opgegeven van zijn moed en be hendigheid. Maar deze twee hoedanigheden waren voor don Estevan niet voldoende om van Diaz tegelijk een luitenant en een vertrouweling te maken. Hij bracht daarom geheel natuurlijk het gesprek op de oorzaken van de ontevredenheid tegen de hoofdstad, waar van hij de kiemen gedurende zijn verblijf in den Staat Sonora opgemerkt had. Op het eerste woord dat Pedro Diaz antwoordde, merkte don Estevan op dat hij juist de man was dien hij wenschte te vinden, maar het oogenblik was nog niet gekomen om in alles openhartig tegenover hem te zijn. Alleen stond nu reeds bij hem vast dat Diaz in zijne handen tegelijk een machtig werktuig en een onschat bare hulp zou zijn, en hij stelde zich tevreden met te laten doorschemeren, dat de expeditie van Tubac, zoo zij met een goeden uitslag bekroond werd, eene scheuring tusschen den Staat Sonora en het Hoofdcongres van Mexico zou kunnen vergemakkelijken. De losbarsting der karabijn van Cuchillo stoorde don Estevan in zijne gedachten. Indien de hebzucht van den handiet hem hadde toege staan zijn beide makkers Oroche en Baraja, die alle koelbloe digheid hadden teruggekregen, in de beloouing welke hij van don Estevan verwachtte, te doen deelen, dan is het bui ten twijfel of Tiburcio ware ten minste door een der drie op hem gericht karabijnen getroffen geweest. Maar Cuchillo had alleen de door den Spanjaard beloofde twintig onsen goud willen verdienen en de plotselinge beweging die Ti burcio gemaakt had op de onthulling van Bois-Rosé deed hem aan den kogel van den moordenaar ontsnappen. Zooals hij van te voren gezegd had, haastte zich Cuchillo na zijn schot gelost te hebben en zonder zich te verge wissen of hij getroffen had, om naar zijn paard te loopen en zich weder met zijne beide makkers te vereenigen. Maar in 't eerste oogenblik herkende hij de plaats niet waar hij het dier had vastgebonden, want de vrees had zijne zinnen eenigermate in verwarring gebracht. En werkelijk, hij wist dat indien hij dengene geraakt had op wien hij gemikt had, er nog twee jagers overbleven om den dood van zijn slachtoffer te wreken, twee mannen waarvan hij den vorigen dag de behendigheid en de onversaagdheid had kunnen waardeeren. Ofschoon zijne aarzeling slechts van korten duur was, zoude zij hem toch noodlottig hebben kunnen zijn, indien Bois-Rosé en zijne twee vrienden niet op hunne beurt door dezen onverhGedschen aanval waren in de war gebracht. De onverwachte losbarsting die zich deed hooren op het oogenblik waarop Tiburcio en de Canadees nog onder den machtigen indruk verkeerden der hevigste gemoedsbewe ging, sloeg hen als 't ware met stomheid. Carambariep Pepe, ik zou nieuwsgierig zijn te weten aan wiens adres die kogel is afgezonden, of dit aan het mijne is ot aan het uwe, jongeling, want ik heb uw gesprek gehoord en ik, die aan die geschiedenis van Elan- chovi niet vreemd ben Van Elanchovi I riep de Canadees uitwat I gij zoudt weteD? - Maar het is thans het oogenblik niet om daarover te spreken, Pepe spoedig, later komen wij daarop terug, want het is een geheim dat gij haast niet zonder mij tot helderheid kunt brengen. Ahl gij zijt het, zoo het schijnt, die den jongen graaf hebt teruggevonden; dat is voor het oogenblik voldoende. Thans, Bois-Rosé, vooruit! Ga rechtuit naar den kant van waar de losbarsting zich heeft doen hooren; deze jongeling en ik zullen ons aan den tegen- overgestelden kant in hinderlaag leggen, want de schurk is thans misschien bezig met ons bivak om te trekken en dan zal hij in uwe hinderlaag vallen. Onder het spreken dezer woorden, richtte Pepe zich, met de karabijn in de hand, en gevolgd door Tiburcio die zijn mes uit de schede had getrokken, naar den eenen kant, terwijl de Canadees, zijne hooge gestalte met verwonder-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1