te Amsterdanij met 135; //Crescendo" te Haarlem, met 59; //Vereenigde Zangers" te Amsterdam, met 85 zangers. In liot geheel dus 27 vereenigingen met 1305 zangers. In eene geanimeerde vergadering te Purmerend is Zondag besloten tot de op richting van een Provincialen Bond van fanfare- en harmonie-corpsen. Direkt zijn als leden toegetreden de ver eenigingen Amsterdam, Broek in Water land, Hoorn, Purmerend, Schagen en Zaandam. Het aantal leden der verschillende korp sen bedraagt ongeveer 150 personen. Uitnoodigingen zullen alsnog gericht worden tot de korpsen: Wormerveer, Oost-Knollendam, Monnikendam, Middelie en Krommenie, ten einde ook hunne aan sluiting tot den Bond te verkrijgen. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 10 voor elke vereeniging. Het bestuur bestaat uit de heeren: J. P. Groot, pres., J. 1). Thie, vice-pres., J. Max van Hulsteyn, secr., D. Koning, vice-secr., en C. Hellings, penningm. Van Gustav Karpeles verschijnt weldra een werk getiteld//Heinrich Heine und seine Zeitgenossen", met tot hiertoe onuitgegeven brieven van den dichter. Op de tentoonstelling in Arti et Amicitiae" te Amsterdam werden reeds Zondag den dag der opening ver kocht, (no. 45) van Jan van Essen, //Une question brülante", een allergeestigst ge schilderd hondje, dat naar een brandend eind sigaar zit te kijken, voor f250, en (no. 107) van J. S. H. Kever, //In den moestuin", voor f500. Van Marie Colombiers „Voyages de Sara Bernhardt en Amérique" is eene nieuwe uitgave verschenen met 25 carica- tuu r-teeke n ingeu Paul Heyse heeft een stukje geschreven „Nur kleinen Eifer!" en schrijft thans een volksstuk getiteld „Eer Weltuntergang". Nog dit jaar zal het Amsterdamsche tooueelgezelschap van Kreukniet, Mutters en Cie. te 's-Hage opvoeren „Mevrouw Godijn, of de strijd tegen het noodlot", oorspronkelijk tooneelspel in 5 bedrijven, van mr. A. D. de Vries. LEGER VLOOT. Maandag herdacht de heer L. .J. E. B. Hamers, kapitein-adjudant ran het Kolo niaal Militair Invaliedenhuis //Bronbeek", den dag, waarop hij vóór vijftig jaar ge leden bij het leger in dienst trad. Mocht hij zich bij het Nederlaudsch Oostindisch leger als ervaren officier en als flink sol daat bij meer dan eene expeditie onder scheiden, ook gedurende de laatste vijf en twintig jaar, welke hij als kapitein-adju dant op// Bronbeek" doorbracht, kenmerkte hij zich als nauwgezet en tevens als hu maan chef. Voor het front van den troep werd Zaterdag te Utrecht door den luit.-kol. Michaëls, commandant van het 5e bat. 5e reg. inf., met eene toespraak, de zilv. medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den korporaal A.D.Kaauders. Bij kon. besl. is bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot reserve-officier van gez. 2e kl., de burger-geneesk. dr. N. H. Erank, arts te Zwolle. Bij kon. besl. is benoemd bij het wapen der inf., bij den staf van het wapen, tot commandant der derde divisie, de gen.-maj. J. C. C. den Beer Poortugael, laatstelijk van den grooten staf, thans op non-act. De in het marïnedok te Amsterdam liggende monitor „Heiligerlee" werd buiten dienst gesteld, en de luitenant ter zee le klasse A. J. Krabbe van het commande- meut eervol ontheven. VISSCHERIJ. IJmuiden,24 Oetober. Binnen: de sloep //Willem Cornelis," schipper A. van der Steen met 2300 ijsvisch, 700 levende en 200 kleine; sloep //Cornelia", schipper C. Zwanenburg, met 2500 ijsvisch, 700 levende en 200 kleine. Beide sloepen zijn van Pernis, reeder M. Zwanenburg. Prijzen per groothonderd f 30.50 en f 31. Nieuwediep>24 October.Een kotter (korder) bracht heden 19 groote-, 17 kl. tongen, 20 sclielv., 3 mandjes kl. schol, 2 manden schar en een partijtje rog ter afslag; gr. tong gold 57 cent, kleine id. 20 cent, schelv. 45 cent per stuk, kleine schol f 3.35 per mandje, schar f 4 per mand en rog f 4.50 de aanbrengst. We gens het stormachtig weer zeilden de vis- schers niet ter vangst uit. IUNNBNLAN 1). Bij kon. besluit is benoemd tot grif fier bij hot kantougerecht te Botterdam, eerste kanton, mr. C. H. Moens, thans substituut-officier van justitie bij de arr.- rechtb. te Assentot kantonr.-plaatsverv. in het kanton Gouda D. C. H. Smits, on tv. der registratie en domeinen te Gouda; in het kanton Goriuchem S. W. Middel koop, ontvanger der registratie en do meinen te Goriuchem; tot kantonr. te Utrecht mr. J. J. Kuipers, thans kantonr. te Delft; tot kantonrechter te Nijmegen mr. W. Erancken, thans kantonr.-plaats vervanger en advocaat aldaar; tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Charlois, J. E. Ninaber, thans notaris te Heereveen. Bij kon. besl. is P. van Nijmegen Schonegevel benoemd tot burgemeester der gemeente Hemeluiner-Oldephaert en Noord- wolde. Bij kon. besluit is aan den korpo raal-schoenmaker bij het leger in Neder- landsch-Indië E. Bury vergunning ver leend tot het dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veldtocht tegeu Erankrijk in 18701871. Bij kon. besluit is mejuffrouw E. B. Van Steeden, laatstelijk hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen en met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande, op haar verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. [Bovenstaande i/richten zijn uit de Si.-Cf.) Door het ministerie van Water staat is aan de ambtenaren, belast met het opnemen van den stand onzer rivieren, de titel toegekend van rijkswaterwaarnemer. Ook wij hebben het Hollandsch lief, maar al te lief moet men toch niet zijn, vooral wanneer men toch niet zegt wat men bedoelt, namelijk: «Rijks waters waterstand waarnemer. «Controleurs van den waterstand» ware wel zoo eenvoudig. Controleur is evenals directeur, administrateur, inspecteur, verificateur enz. een zeer geoorloofd woord, en als men spreekt van den waterstand, ligt het in den aard der zaak, dat niet bedoeld wordt die van een particulieren regenput of van den goudvisschenvijver eener buitenplaats. (Arnh. Ct.) Uit Arnhem wordt ona ge seind dat generaal-majoor J. C. J. Smits, commandant van het Kolo niaal Militair Invalidenhuis te Bron beek, in den afgeloopen nacht ten gevolge van een longontsteking overleden is. De overledene bereikte den leef tijd van 76 jaar. (Handelsblad.) In het jaar 1886 zijn in Neder land 95,239 personen overledeD, een hooger cijfer dan sinds 1880 werd bereikt. Daarbij moet echter gelet worden op de toeneming der bevol king. Het sterftecijfer berekend op 1000 inwoners bedroeg slechts 21.8. In de jaren 1880—86 was het ach tereenvolgens 21.5, 20.7, 21.8., 22.2 en 21 per 1000 inwoners. Het aan tal geboorten bedroeg 150,851, onge acht 7807 levenloos aangegevenen. Het overschot der levend geborenen op de overledenen bedroeg 55,612. Van de overledenen stierven 28,911 beneden het jaar en 13,978 op 15 jarigen leeftijd; 5307 werden boven de 80 jaren oud. Het grootste aantal levenloos aangegevenen kwam voor in Drenthe en Overijsel. De kinder- sterfse beneden het jaar was het grootst, in Zeeland, 34.91 pet. van het totaal aantal gestorvenen, in Zuid-Holland 34.08 en Utrecht 31.49, het geringste in Drente 16.91, Fries land 20.07, Groningen 21.11, Over ijsel 21.40. In de afgeloopen week slaag den bij het notarieele staats-examen in het eerste gedeelte, de heeren: J. S. P. P. van Oppenraaij, te Bem- mel; P. Varkevisser, te Schevenin- gen en J. J. C. de Knokke van der Meulen, te Utrecht; en voor het tweede gedeelte, de heer H. J. W. Pelster, te Rotterdam. Tusschen de Nederlandeche luciferfabrikanten is een contract gesloten, waarbij bepaald is dat slechts drie fabrieken, te Eindhoven, Amersfoort en Apeldoorn, zullen blijven. Tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noord-Holland is benoemd de heer Jn. Faber, te Callantsoog. Men meldt aan het Dagbl. v. Z.H. en 'sGr. dat de gewezen hoofd ingenieur J. J. Dijkstra, in Ned.- Iudië, die in de jongste mailberichten beschuldigd werd van verduistering, blijkens een telegram uit Batavia door de rechtbank in zijne eer is hersteld. In het weekblad Vooruitoffici eel orgaan van de Vereeniging van handels- en kantoorbedienden, is op genomen een ontwerp-adres, te rich ten aan de T weede Kamer, met ver zoek den kantoorbedienden vrijstel ling te verleenen van de patentbe lasting. Naar de Times meldt, zou de internationale suikerpremie - confe rentie te Londen eerst bijeenkomen tegen het einde van December of begin van Januari. In de afgeLopen week had te Amsterdam het jaarlijksch examen plaats voor het diploma van zieken verpleegster, uitgeschreven door de afdeeling ziekenverpleging van de Amsterdamsche afdeeling van de vereeniging «Het Witte Kruis». Voor het eerst werd ook aan verplegers een examen afgenomen. De uitslag was, dat het diploma werd uitge reikt aan de dames J.G.Broekenoogen, G. A. J. Hofstede de Groot, J. S. Mulée, C. G. de Vries, E. de Vries, M. van Stam, C. van Kesteren, J. M. J. Muller en J. M. Snel, en de heeren L. J. van Brabant en Z. Koeuders. De «gezamenlijke marktbe- woners» der nu gesloten tentoon stelling van voedingsmiddelen te Amsterdam, hebben in een schrijven aau de hoofdcommissie dier tentoon stelling hun leedwezen betuigd over het feit, dat aan geen hunner eenige officieele onderscheiding is te beurt gevallen voor de wijze, waarop zij met zooveel kosten en moeite ge tracht hebben het hunne bij te bren gen ter opluistering van het Markt plein. Met toespeling op het motief der hoofdcommissie, «dat de marktbe- woners allen door speculatie gedre ven worden en daardoor dus niet in aanmerking kwamen voor eene bekroning», eindigen adressanten met hunnen dank te betuigen aan de hoofdcommissie «voor de gelegen heid hun verschaft, om met hunne zucht tot «speculatiën» de markt zoo aan te kleeden, dat de tentoonstel ling door duizenden betalende per sonen bezocht geworden is, waar van de meesten de markt als hoofd-, en de tentoonstelling als bijzaak beschouwden». Wedstrijden. Het centraal comité van den Ne- derlandschen Weerbaarheidsbond heeft den gemeenteraad van Den Haag bericht, dat, vermits onvoor ziene omstandigheden het onmoge lijk hebben gemaakt, aan het plan tot het houden van eenen nationalen schietwedstrijd gevolg te geven, ook geen gebruik is kunnen gemaakt worden van de som van f100 te zijner beschikking gesteld. Te Leeuwarden is Zaterdag de algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Schaatsrijdersbond ge houden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren mr. M. Mz. Van Heioma te Heerenveen, H. J. Diep- huis te Groningen en G. D. baron De Salis te Amsterdam, en gekozen de heer S. B. Severijn te Amster dam. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 699,927», ten gevolge der mislukking van den wedstrijd te Slikkerveer. Het getal leden-ijsvereenigingen bedraagt 20, dat der donateurs 180. Rotterdam werd als plaats voor de algemeene vergadering van 1888 aangewezen. Het stoffelijk overschot van «blinde Bastiaan», in leven veerman van Woudrichem-Loevestein, is met de meeste eer door de militairen van het kleine garnizoen Woudri- chem en der bezetting van Loeve- stein, alsmede door voorname inge zetenen der plaats, ter aarde besteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er op den beruchten Zeedijk te Amsterdam een bloedige vechtpartij tusschen zeelieden en burgers plaats gehad, waarbij vijf personen zwaar werden verwond. Een hunner, eeu Rotterdamsche scheepskok, gehuwd en vader van twee kinderen, is levensgevaarlijk gewond en zal waarschijnlijk sterven. Eene vrouw, wonende aan het benedeneinde van Sliedrecht, is in eene sloot achter hare woning ver dronken gevonden. De ongelukkige was sedert eenigen tijd blind. Verscheidene winkeliers te Dordrecht zijn dezer dagen de dupes geworden eener vrouw, die zich op naam van anderen goederen op zicht deed afgeven, welke zij niet terug bracht. Het is der politie thans ge lukt de oplichtster te arresteeren. Ten haren huize vond men al de door haar verkregen goederen, zoo als mantels, rokken, wollen doeken, borstrokken, bottines, kouien enz. enz., die natuurlijk in beslag werden genomen. - Een gefailleerde te Helmond is door de politie aldaar aangehou den, als hebbende eene partij goe deren aan de failliete massa onttrok ken en die bij verschillende perso nen in bewaring gegeven, onder voorwendsel, dat dit betaling zoude zijn voor oude schulden. Deze hand langers zullen eveneens vervolgd worden. De politie te Helmond heeft de hand gelegd op een slagersknecht aldaar, verdacht van valsc'nheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan ten nadeele van zijnen meester. Ook wordt hij be schuldigd van oplichterij in drie gevallen, bij even zoovele personen. Dezer dagen overleed te Vucht een ongeveer 90jarige grijsaard, wiens vrouw door bedelen in beider behoeften voorzag. Gedurende zijne ziekte werd voor hem door de Lud- wina-vereeniging een ledikant ver strekt, waarin echter de oude man niet overgebracht wenschte te wor den. De reden daarvoor bleek eerst na zijn dood, toen men in zijn bed eene som van ongeveer f 300 ver borgen vond. De ongeregeldheden te Hoens- broek hebben nog niet opgehouden. Dinsdag avond heeft de wed. S, die met den kapelaan Th. v. d. V. in de vijandschap van het publiek deelt, wederom op eenen troep ru- moermakers geschoten. Proces-ver baal is tegen haar opgemaakt door den maréchaussée van Heerle die eiken avond ter plaatse moet zijn. Naar men verneemt, is de genoemde kapelaan voornemens voor zijne ver plaatsing naar Neeritter te bedanken. Te Ilaulerwijk is de woning van L. W. Veemstra geheel ver brand. Niets is gered. Behalve de geheele inboedel zijn ook twee scha pen verbrand. De vrouwsedert vier dagen bevallen, is er in der haast blootsvoets uitgekomen en wordt met haar zuigeling bij een buur verpleegd. Anderen zorgen voor de overige vier kinderen. Niets was verzekerd, zoodat de lieden geheel geruïneerd zijn. Een- heer is Vrijdagnacht tus schen Gennep en Ottereum door twee vermomde personen van zijn geld, horloge en ketting beroofd. Tot nu toe is het der politie nog niet gelukt, de daders in handen te krijgen. Een middeleeuwsch monument in de stad Kuilenburg loopt gevaar in te storten. De gewelven der «Binnenpoort» zijnvermoedelijk door het afbreken van een aan grenzend huis, zeer uescheuru en ontzet. Deze poort is thans niets meer dan een overcompleete steen klomp met lioogen toren. Kuilen- burg's inwoners zouden zich ver heugen indien het gemeentebestuur kon besluiten, door het afbreken van het gebouw, het gevaar van instorten af te wenden. Naar men zegt, moet er een aan zienlijk tekort in de kas zijn van den gearresteerden gemeente-ontvanger van Weststellingwerf. Gelukkig voor de gemeente, dat er goede borgen zijn, die het tekort kunnen dekken. (Ass. Ct.) Te Wijster, gem. Beilen, is Zondag namiddag de boeren woning van B. Snijder binnen een half uur tot den grond toe afge brand. Levende have is niet in de vlammen omgekomen, doch van den inboedel is niets gered. Niets was geassureerd. Oorzaak onbekend. Maandagmorgen is te Gameren, aan boord bij den schipper G. Ver- hey, door het klappen van de giek over boord geslagen en verdronken de 16 jarige schippersknecht Aart Pelgrim, wenende te Werkendam. FIMCIEELE StöEDEDEELINGEfJ. Naar luid vau het //Wiener Tageblatt" is de uitgifte vau de loterij-leening der Nederlaudsche vereeniging //Het Witte Kruis" door de Lauderbank, de Anglo- bank, enz. niet vóór de tweede helft der aanstaande maand te verwachten. De di recteur Laurans uit Weenon was tot Don derdag te Amsterdam, waar wel de fiuan- cieele ouderhandelingeu eeu gunstig ver loop hadden, maar, wat audere berichten daarvan ook zeggeu, nog tot geen beslis send einde leidden. Verscheiden bepalin gen omtrent de grondslagen der loterij- leening moeten nog vastgesteld worden. QraOEit'iA/IJS, Het gemeentebestuur van Schiermon nikoog wenscht de bestaande zeevaartschool aldaar uit te breiden eu in verband te brengen met de tegenwoordig voor in richtingen van dien aard gestelde eischen. Deze school behoort tot de meest bevolkte lijke vaardigheid buigende, onder de laagste takken even snel als stil voortijlde in de ricktiDg welke Pepe hem had aangewezen. Het bivak was dus voor het oogenblik overgelaten aan de hoede van het door den karahinier gevangen paard, dat, door de ontploffing van het vuurwapen verschrikt, zijne pogingen verdubbelde om met gevaar van zich te worgen, de lazo te verbreken welke het tegenhield. Intusschen begonnen de eerste stralen van den dag door de openingen der boomen te dringende glans van het bivakvuur verbleekte langzamerhand voor dat van de op komende zon. De natuur ontwaakte in al de pracht, die zij te midden der tropische wouden ten toon spreidt. Laat ons hier stil houden, zeide Pepe totTibureio dien wij voortaan Fabiaan zullen noemen, toen zij, na een overhaasten tocht, het struikgewas hadden bereikt dat dicht genoeg was om hen te verbergen zonder dat zij zeiven het nauwe voetpad uit het gezicht verloren dat naar de brug van de Salto de Agua voerdeik ben zeker dat de schurk die zoo slecht mikt, zoo aanstonds hier door zal komen, en ik hoop hem te doen zien dat ik eenige vorderingen heb gemaakt in de behandeling der karabijn, sedert ik den dienst van den kouiDg van Spanje verlaten heb en in de school van den Canadees beu geweest. Fabiaan en Pepe maakten halt achter een boschje sumacs. De geest nog verward door de weinige woorden die hij zoo even gehoord had, was de jonge graaf niet bedroefd dat zij nu een oogenblik stilhielden, daar hij hoopte dat de gewezen grensbeambte er gebruik van zou maken om hem het verdere verhaal te doen eener gebeurtenis, die door zijn stilzwijgen nog met een dichter sluier bedekt was. Maar de Spaansche jager bleef zwijgen. Het gezicht van dengene waartoe hij had bijgedragen om hem tot wees te maken en van zijne goederen en naam te berooven, deden hem opnieuw wroegingen gevoelen, die twintig jaar niet geheel en al hadden kunnen verdrijven. Bij de helderheid van den aanbrekenden dag sloeg Pepe zonder den mond te openen het kind gade dat hij eertijds op den oever van Elanchovi had zien spelen. Da hoogmoed, de trots van den blik der moeder her leefden in de oogen des zoons, wiens houding en voornaam en mannelijk gelaat aan don Juan de Mediana deden den ken; maar eene strenge en werkzame jeugd had van Fa biaan een man gemaakt, in physieke kracht verre verheven boven hem, aan wien hij het leven te danken had. Pepe besloot eindelijk het stilzwijgen af te breken, waar toe bittere herinneringen hem bi achten. Houd steeds het oog gevestigd op het pad dat zich onder die boomen verlies», zeide bij en zonder het hoofd af te wenden, evenals Bois-Rosé en ik doen, als wij in oogen- blikken van gevaar spreken, en luister oplettend naar het geen ik u te zeggen heb. Ik luister, antwoordde Fabiaan zich naar de instruc ties van Pepe gedragende. Hebt gij van uwe eerste kindsheid geen nauwkeuriger herinneringen dan die welke gij aan den Canadees hebt medegedeeld? vroeg de vroegere karahinier. Ik heb te vergeefs mijn geheugen dienaangaande ge raadpleegd sedert ik te weten ben gekomen dat Marcos Arellanos mijn vader niet was; ik herinner mij zelfs hem niet meer, die zorg heeft gedragen voor mijne kindsheid. En hij die dat gedaan hseft, weet er evenmin van, voegde Pepe er bij; ik alleen kan u zeggen hetgeen gij nog niet weet. Ter liefde van God, spreek dan, riep Fabiaan. Stil! niet zoo luid. hernam Pepe. Deze bosschen, hoe verlaten zij ook zijn, verbergen ongetwijfeld de vijan den van uw geslacht, of het moest zijn dat men het alleen op mij gemunt heeft; maar ter zake, daar ik u in het eerst niet herkend heb, is het best mogelijk dat hij u ook niet herkend heeft. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2